nmnuK&mr KoninginFrederika werkt onvermoeid Ook 3pesaeeï voor vluchtelingen en kinderen. Het Oranje-Groene Kruis in Zeeland. •sr** „Bij mij huist geen bureaucratie", zegt ze. Een half uur op feet pnleis. Het Heilige Land te Haarlem* 1)8 betekenis van de Palestina-dioraina's. Alleen nog kleinere Woningwet-woningen. Geen inpoldering van Sloe dit jaar ScheMe'^arljeiöers werken niet vier weken over. Samenwerking in de Vakbeweging. (Van onze correspondent in Griekenland.) Een wachtkamer in het paleis. Karakterloos als alle wachtkamers. Stijve stoelen. Een grote ovale tafel met wat boeken en tijdschriften. Een oud nummer van het South-African Medical Journal. En een lijvig plaatwerk: Les Sacrifices de la (Jrèce en la Seconde Guerre Mondiale. Een an tieke klok op de schoorsteen. Aan de wanden starre vorstenge- zichten achter glas. Een drukkende stilte. „Hare Majesteit wacht u Een lakei in blauw en goud. Dikke lopers in een lange gang. Een brede, marmeren trap. Een hoge salondeur. Endat is het einde van de strakke conventie. nooit", antwoordt de koningin met overtuiging, „h|j beweert er nu 6 a 8000 te hebben en dat betwijfel ik zelfs. O, u moet de radio horen. Wat ze daar over 1 mij vertellen't Is gewoon een persoonlijk gevecht tussen Koningin Frederika komt me tegemoet. „Ik ben erg bl|j met u kennis maken, want Een ^handdruk. We wandelen naar een sofa. De koningin is een Markos en mij", lacht de konin- en al charme. Slank en jong. gin, „maar ondertussen worden Donkerblond haar in veel krullen de kinderen ln veiligheid ge- om liaar gelaat. Blauwe ogen. bracht. Wij heben alles klaar om Eon eenviudig deux-pieces van de zorgen voor 10.000 kinderen blauwe stof met een witte, zijden op ons te nemen", blouse eronder. Schoenen met De koningin biedt me een si- open neuzen. garet aan. Met haar slanke vin- „Stelt u maar vragen", zegt de gers (met rode nagels) doet ze koningin. Het interview is volkomen on gedwongen. De koningin spreekt met een gedegen kennis van za- kenen. Ze staat met beide benen in het leven. En dat wil zeggen: in de ellende. Onvermoeibaar werkt ze voor de vluchtelingen. Pas heeft ze een blindedarmope ratie ondergaan, maar ze is weer op volte kracht in de weer. „De vluchtelingen kunnen im- m< rs niet wachten", zegt ze en elk woord is een getuigenis van haar natuurlijke eenvoud. Dat is het gejieim van haar populariteit. er zelf een in een lang gouden sigarettenpijpje. „Heeft u wel eens iets uit Ne derland gehoord?", vraag ik dan. „Nee, maar we hebben ook nooit een beroep gedaan op Ne derland", antwoordt de koningin, „maar u begrijpt dat we dolblij zouden z|jn met a'Ies wat de mensen in uw land zouden kun nen missen. Kleren, voedsel en geld. Maarlaten ze het dan aan mjj sturen. Bij mij heerst geen bureaucratie. Het blijft ner gens kleven en ik kan alles over zien. En met een paar dames lei- Er z|jn maar weinig huizen zon-den we het hele fonds!' der een foto van haaral is We praten verder over Neder- het maar een vergeeld knipsel uit land. De koningin stelt veel be- een krant. En het leger heeft lang in de toestand daar. En haar voor haar persoonlijke moed vooral in het communisme, een militaire onderscheiding ver- „Ik ben over het algemeen op- strekt. timistisch", verklaart de konin- „We zijn eigenlijk in Juli 1947 gin, „ik geloof niet een nieuwe begonnen", legt de koningin in wereldramp. We hebben nu ge- perfect Engels uit, :,het aantal zegd: tot zover en niet verder, vluchtelingen was toen in een Rusland wil niet vechten, geloof jaar tijd van 20.000" opgelopen tot :.ik. Naar mijn overtuiging redt 500.000. De toestand was slecht. West-Europa nu zichzelf. En de Ik heb toen e^n beroep gedaan Benelux is een grote stap voor op het volk. U weet hoe arm het j waartseen van de meest con- Griekse volk is, maar de reactie structieve ondernemingen sinds was overweldigend. Dat zal ik nooit vergeten. Rijk en arm ho- den hulp aan. De arbeiders zijn naar me toegekomen en ze heb- de oorlog' Het halve uur is om. Een nieuwe bezoeker wacht. „Goede reis huiswaarls", wenst ben gezegd: „Geld heben we niet de koningin hartelijk. Dan sluit maar we zullen voor u werken", de lakei geruisloos de salondeur En 200.000 arbeiders in heel achter me. Griekenland hebben een Zondag In de gang kom ik twee kin- voor ons gewerkt. Dat heeft niet deren tegen. Prins Constantin en minder dan 80.000 pond sterling Prinses Sophie. Ze zijn net uit opgeleverd. Sinds Juli 1947 heb school. En voor moeder een nieu- ik meer dan één millioen pond we audiëntie heeft willen ze even sterling ontvangen. En dank zijnaar binnen glippen, een vrijwillige belasting heb ik ALFRED VAN SPRANG, elke maand een zeker inkomen. - In winkels, fabrieken, biesconen enz kunen de mensen speciale biljetten kopen en de opbrengst j daarvan is voor ons. Maar u be- I grijpt hoeveel geld we nodig heb- De verpleeghulp M. H. Pistere, ben1 van het Rode Kruis-team te „Inderdaad en komt al dat Tjilitjap, is bij Padisaran tijdens Rode Kruis-man in Indië gedood. geld uit Griekenland?" „Ja, tot nu toe wel, maar we hebben toezeggingen van buiten landse hulp. En de Denen stellen ons al in staat om een gaarkeu ken voor 8000 kind-ren te ex ploiteren. Kinderen, dat is ons grote probleem. We hebben nu 8 kindertehuizen en de plannen zijn er om dat aantal uit te breiden tot 12, maar nu is er weer de dreiging van Markos en zijn ben den Kinderen. „U bedoelt de evacuatie een beschieting uit een hinder laag gedood. Nadere bijzonderheden ont breken. Weer wilde zwijnen in Brabant, In het dorp Giersbergen, on der de gemeente Drunen, Heeft de landbouwer Berkelman Zon dag op een beschut plaatsje in het open veld een nest met 8 jonge wilde zwijnen gevonden, 80.000 kinderen naar Joegoslavië die hoogstens enkele dagen oud en de andere landenIzijn. Het moeder-zwijn is in de ...Ta, maar die krijgt Markos buurt van het' nest gesignaleerd. DE KONINGIN POSEERT. Tien apen uit „Blijdorp" heb ben een slippertje gemaakt van drie dagen. Ze z^gen de kans schoon, toen ze voor een poosje an hun eigen rots naar die der steenbokken moesten verhuizen. Vrijdagavond waagde er een de sprong naar de balustrade. Het lukte. Hij knipoogde naar de an deren, dat de weg veilig was en i~ up, hup, daar sprongen zijn ne gen collega's hem achterna, in de vrijheid van de tuin. Ze speel den krijgertje van boom tot boom, gooiden de beren kiezel- sieentjes op de logge kop, klau terden zelfs in de uitzichttoren om hun leed te kunnen over zien en zetten weldra het spel letje voort buiten de tuin, in de buurt van Blijdorp en de spoor baan. Het werd een gratis at tractie voor de voorbijgangers. Op de onmogelijkste plekjes kon men een aap zien zitten: op een vensterkozijn, in een trampaal, op een kerkdak. Hier en daar stond, vanwege de warmte, een venster open, soms zag do rus tige beworer opeens een aap i-aar binnen wippen allerlei kat- tekwaad. pardon: apekwaad uit halen. Drie dagen lang heeft dit spel letje geduurd, toen vond een der oppassers het welletjes. Hij zette Koningin Frederika deelt prijzen'uit na een militaire sport wedstrijd. Feuilleton. bwll en haar drie zoons 12) o— Maar tussen twee huilbuien ir kreet Stijntje: Hij is misschien wel dood. Toen kwam Griet binnen, die haast plechtig haar nieuws bracht. H|j ls niet dood. Stijntje. Hij is de breeveertien ophoe gaat 't met dat jonge volk, dat heeft vreemdigheden, hij zal best op honk aanko menBas van Teunjje Tim mer heeft hem nog gezien. Daar werd Stijntje stil van, zeer stil. Wezenloos stond ze daar maar naar Griet te kijken, onbeweeg lijk, als monument geworden rampzaligheid. Gaarrechie vatte haar bij de schouders, zette naar zacht, op een stoel en gaf dan pas woord aan haar verbazing, ze wreef haar handen, ze schudde haar hoofd, haar bovenlijf, ze stond zo een wijle te wiegelen en zei: Bel.... bel.... En weer. Bel.... bel. En nóg zweeg Stijntje. Griet bedacht ongerust of haar wellicht de schrik naar het hoofd was geslagen, ze zag hoe de kno ken van haar vingers, die in dt tafelrand knepen, wit uittrokken, alsof zij bloedloos werden, hoe het leven in haar ogen geworden was tot een angstwekkende ver starring, maar dan stond Stijntjes stem hard en koud in het vertrek: Dus hij is het beu bij zijn moeder. O, die hardheid van die klank loze stem. Gaarrechie en Griet, ze wer den er koud van, ze zagen elkaar over Stijntje heen aan en hun blikken zeien elkaar wat de monden verzwegen: hef slaat haar in d'r hoofd. Dan zagen ze, méélijdend, hoe plots de hardheid, die over gans haar wezen lag, verschrompelde en hoe de verstarring in haar ogen weer tot leven kwam, er werd een smartelijk leven in die cgen, die hulpzoekend van de een naar de ander gingen en op een gegeven mement vochtig blonken. O Barend, zei ze vertwij feld, o Barend toch.... Gaarrechie vroeg: Zal ik de dominé late komme? Stijntje maakte een vermoeid afwerend gebaar, neeë, ze wou alleen zijn en zich er een voor stelling van maken hoe haar jongen over de wereld doolde. Dit zei ze niet, maar zo ver- De seringen in de paleistuin:n een der huizen y-het venster staan in volle bloei. Een mooie ope"\ gooide aIs kleinduimpje Wnt u nog iets naar links (je grootste lekkernij. Zeven- gaan", vraag ik. De koningin ge- j maal slingerde er een aap zich in hoorzaamt. Eerst dan zie ik, dat de kamer. Op het ogenblik, dat ze in een grote plas regenwater de badkamerdeur dichtklapte staat. Haastig stamel ik een ver- ®af zevental zich met kreten ontschuidiging. De koningin van ,w°ede over. De drie ande- weert die lachend af. „O, dat hebben zich op de spoorbaan j.en bij buurtbewoners laten ver- 1 indert ntets sta ik zo schalken. Zondagavond zaten al- goed. j,UitstekendDan druk. in apehhuis hun zonden ik snel af. te overpeinzen. (Van onze correspondent.) In de komende zomer zullen weer talloze mensen hun woon plaats verlaten om in een ander gedeelte van het land de vacan- tie door te brengen. Menigeen wenst die rusttijd in volkomen luiheid te besteden; het zij hem gegund! Maar anderen gebruiken hun verlofdagen om bezienswaardigheden op te zoeken. Voor hen, die tot de laatste eategorie behoren, hebben wij een tip: ga in Haarlem de Palestina-diorama's bekijken. Het diorama- (kijkspel) is in Nederland niet erg bekend. Hier en daar kan men een natuurdio- rama aanschouwen, bij voorbeeld het Indisch Instituut te Am sterdam en- ook in Artis. Maar bijbelse diorama's vindt men hier te lande nergens, trouwens in geen enkel land ter wereld. Haarlem heeft er de primeur van. Iedereen weet, dat te Nijme gen de Heilige-Landstiehting is gevestigd. Wie er geweest is, zal ongetwijfeld nader tot de -gewij de geschiedenis zijn gekomen. Want tal van bekende plaatsen uit het Oude en Nieuwe Testa ment zijn daar zo voortreffelijk nagebootst, dat men zich af en toe in Palestina waant. Die ver beelding duurt echter maar kort. Want het schone landschap bij Nijmegen verschilt nogal iets met het Palestijnse terrein! De be koring van die Oosterse wereld treft men te Nijmegen piet aan. Tot op zekere hoogte kan een schilderij meer doen. Maar nog doeltreffender is de functie wel ke het diorama op dit punt kan vervullen. In een diorama is het tafereel als het ware „uitge stald". Bergen, rivieren, luchten :n levende wezens zijn op hout geschilderd, daarna uitgezaagd en dan in goede orde in een nis op gesteld. Nu komt het er op aan deze beschilderde uitstalling een nassende belichting te geven. Speciale lampen en andere hulp middelen zijn daarvoor nodig. Te Haarlem heeft men dat uitne mend geregeld; Philips vervaar digde de lampen voor dit doei en met behulp van allerlei soorten kleur- of glinstermateriaal wist men elk der diorama's een goed effect te geven. CHRISTOCENTKISCH GERICHT. Zo zit men dan in een der don kere zalen van het gebouw aan de Schotersingel te Haarlem. Het licht in een der diorama wordt ontstoken en daar verrijst voor de kijklustige een schouw spel uit de neilshistorie. U ziet de ark op de wateren drijven of u- aanschouwt de verhoogde ko peren slang in de -woestijn. Er zijn zeven taferelen uit het Oude Testament te kijk gesteld en twintig uit het Nieuwe Testa ment. U volgt het heilig gezin op zijn vlucht naar Egypte maar stonden Gaarrechie en Griet haar moede handgebaar, en moeder leed is heilig en behoort ver werkt in de eenzaamheidze stonden op van hun stoelen, ze wouen weggaan, maar de vrouw van de lorreboer kwam binnen. Dat was een best mens, daar niet van, maar soms een babbel- i keus zonder gelijken. Haar goedheid droeg ze op een dampend bord Stijntjes huis binnen, ja, ze had overwogen, dat een mens toch eten moest, cok al stond de wereld op zijn kop, en nou moest Stijntje es lekker van dat bn-'dje biestepap eten, 't was van. de beste kalf- koei van de melkboer, toe. Stijntje moest er eens van proe ven, 'twas een zalfje voor de maag. Ze zette het bord op tafel, stond dan met de handen in haar zij veelzeggend naar Gaar rechie en Griet te kijken, want het was dan toch maar ijsselijk van die Barend. Toen zei ze (o,- die tong van dat mens) 'kHeb het de knul al zijn dagen van het voorhoofd afge lezen, er broeide vreemdigheid achter die vriendelijke ogen. Stijntje sprong op, haar mi sère ontlaadde zich als een steekvlam, haar ogen stonden hel van nijd. - Jij oud wijf, schold ze. Jij: met je eeuwige gelaster. Vort1 met je pap. ook de Emmaüsgangers op hun wandeling in gezelschap van de verrezen Christus. Het valt de bezoeker op, dat elk (liorama Christocentrisch ge richt is. Telkens draait de in beeld gebrachte geschiedenis om de Heer der Kerk. Welbewust heeft de heer H. H. J. van H e u 1 e, die de stichter van deze unieke bezienswaardigheid is, die lijn in de diorama's willen bren gen: de taferelen groeperen zich om de Levensvorst. Het dioramagebouw werd in 1938 voor het publiek openge steld. Voordien had de kunst schilder S. van der Schaar er enige jaren ingewerkt om de taferelen te .schilderen en op te stellen. Belangrijk is, dat de schilder tien jaar in het heilige land heeft doorgebracht aleer hij de diorama's ging vervaardigen. Daardoor is bereikt wat men op de Heilige Landstichting mist, namelijk het contact met de Oosterse wereld, door natuurge trouwe schildering van luchten en landschap. Er zijn treffende ta ferelen te zien, al menen wij, dat de schilder hier en daar de ro mantiek te veel heeft laten spre ken. Soms heeft dat een gewel dig voordeel. Wanneer men bij voorbeeld in de uitbeelding van de twaalfjarige Jezus in- de tem pel de deuren naar de stad Je ruzalem open ziet staan, dan lijkt het alsof de schilder er de aap- dacht op heeft willen vestigen, dat dit Jeruzalem waar de Mes sias ook gekruisigd is, de jeug dige Jezus nog te wachten stond. De bedoe'ing van de heer Van Heule om door deze diorama's de Bijbel dichter bij het volk te brengen is. volkomen geslaagd. Men mene niet, dat de vergelij king met een schilderijenmuseum mogelijk is. Het geschilderde deel der diorama's heeft een andere bedoeling dan een schilderij, staat kunstzinig lager. Licht en kleuren moeten samen effect op leveren. Men spreke ook niet van een museum; daar is dé materie te levend voor! Wie deze zomer in Haarlem toeven mocht: hij begeve zich naar de Schotersingel 117a. Men kan er dagelijks terecht tussen 10-12 en 3-5 uur en na- afspraak. Voor schoolkinderen kunnen wij het kijkspel speciaal aanbevelen. En met een uithaal van haar arm sloeg ze het bord pap van de tafel, dat kletterend aan scherven viel, de biest van de laatste kalfkoe droop in plassen over de vloermat. De vrouw van de lorreboer zei verlegen: Maar Stijntje toch 'k Bedoelde geen kwaad Ga weg, wees Stijntje naai de deur, ga weg,alle drie En toen de vrouwen nog geen aanstalten maakten werd Stijntje nijdig als een spin. D'r uitvortd'r uit zeg ik je Dan gingen ze alle drie. Buiten luisterdén ze nog een wijle naar het wilde huilen van Stijntje. De vrouw van de lorreboer zei met een beverig lachje. Zo is een moeder. Denk maar aan Rizpa. Haar zoons werden opgehangen voor eon misdadigheid. En wat deed Rizpa? Ze nam een doek en be schermde daarmee de lijken te gen het gedierte des velds en het gevogelte des hemels. Ja, zo is een moeder. Griet zei misprijzend: Wat ben je toch een kweb bel. En nog altijd huilde Stijntje, wild en 'onbeheerst. Gaarrechie peinsde: 't Mens gaat er aan dood. (Wordt vervolgd.) Maandagmiddag kwam in he! Catechisatielokaal aan het Koor kerkhof te Middelburg de kring Zeeland bijeen van het Oranje Groene Kruis, de Bond van Prot. Chr. Verenigingen Voor Wijkver pleging in Nederland. Nadat burgemeester D. Kodde als voorzitter van het voorlopige bestuur van de kring de vergade ring had geopend, zette hij het doel der bijeenkomst en van het werk van deze kruisverenigingen uiteen. Het ligt in de bedoeling om hier samen te binden, wat bijeen- behoort. Er bestaan verschillen de verenigingen op het gebied van wijkverpleging, doch men zal de handen ineen moeten slaan, wil men de erkenning van de re gering voor dit werk verkrijgen De heer A. J. Leenhouts, se cretaris gaf een kort overzicht van de werkzaamheden van het voorlopig bestuur in het eerste jaar van het bestaan van de kring. Verschillende plaatselijke afdelingen sloten zich aan, ter wijl een gift van f 1000.werd ontvangen van de Stichting Her stel Zeeland 1945 als vergoeding van hetgeen door oorlogshande lingen was verloren gegaan. Bij de verkiezing van het definitief bestuur bleek, dat de meesten zich er mede konden verenigen, dat het voorlopig bestuur thans definitief werd. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: D. Kodde, voorz.; A. J. Leen houts, seer.; Ds J. H. Renting, penningm. en leden: Mevr. Pel- Feddema en de heren P. Dreg- mans, van Dullemen, Schipper en Ds van Willenswaard. Ter vergadering was mede aan wezig de heer Smit, directeur van het Oranje Groene Kruis te Rotterdam, die sprak over de ontwikkeling van de Bond. Spr. zei, dat het de zusters zijn, die met hun handen de beste propaganda maken voor dit werk. Vervolgens besprak hij de werk zaamheden van het Wit Gele Kruis en het Groene Kruis, waar bij werd opgemerkt, dat op meer dere plaatsen het bestuur van het Groene Kruis zelfs geheel handen is van Prot. Christelijke leden. De heer Smit wees er op, dat het veelvuldig voorkomt, dat de Bond wordt achteruitgezet bij de andere instellingen. Wat men Weer kleinere eieren in distributie. De kleinere eieren zijn enige tijd niet in distributie gebracht, zodat het publiek op zijn bonnen bijna uitsluitend eieren van de ge wichtsklasse 1 en 2 Ontving. Thans worden de winkeliers ook weer bevoorraad met eieren van de lagere klassen, zodat men op de bon, welke Donderdag a.s. be kend gemaakt wordt ook met de ze eieren genoegen moet nemen. Geen plaats meer voor grote gezinnen. Aan de directies van Wederop bouw en Volkshuisvesting in de provincies is medegedeeld, dat na Mei 1948 aan de Centrale di rectie geen aanvragen meer mo gen worden toegezonden voor Woningwetwoningen met een classificatie-inhoud groter dan 260 kubieke meter. Voor deze wo ningen zal. geen vergunning wor den gegeven. Aldus het antwoord van de mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting op een vraag van het Tweede Kamerlid Maenen die de vrees had uitgesproken, dat de huisvesting van de grotere gezinnen ernstig in het gedrang zou komen en bovendien de kleine gemeenten na verloop van tijd niet in staat zullen zijn dergelijke woningen tegen de vastgestelde prijs te verhuren. Minister In 't Veld deelt deze vrees niet. Aangezien de gemid delde inhoud der Woningwet-wo ningen, welke in het laatste jaar zijn gebouwd, of waarvoor de plannen zijn ingediend, zich op een te hoog niveau bevond en slechts een' geringe neiging tot dalen vertoonde, moest deze maatregel worden genomen. De beperkte bouwmogelijkheden en het grote woningtekort zijn oor zaak, dat getracht moet worden het aantal nieuw te bouwen wo ningen zo hoog mogelijk op te voeren, ook al zou dit een ver laging van de inhoud meebrengen. Differentiatie in de woningen blijft echter mogelijk, daar de grootte mag worden geïnterpre teerd als een gemiddelde per te bouwen complex normale wonin gen, en daarnaast nog voor de bouw vair een bepaald, der pro vincie te bepalen, percentage wo ningen voor grote gezinnen en middenstandswoningen goedkeu ring zal worden verleend. Het ligt in de bedoeling de be staande voorschriften ten aan zien van de reeds ontworpen en bij de bevoegde instanties inge diende plannen, welke na 1 Mei aan de Centrale directie worden voorgelegd, ruim te interpreteren, o Nieuwe onderzeeboten der Koninklijke Marine. Twee onderzeeboten, die de Ko- nlnklijke Marine binnenkort van - lurmveevereniging „Nut en de Britse Marine ln bruikleen zal Q^gen" te souburg de heer A. Schuit en namens de pluimvee- hier wil is het Evangelie van de daad. In deze Bond bestaat geen kerkelijke gedeeldheid, doch er heerst eenheid. Het is veelal zo geweest, dat de Kerken van het Woord spraken, doch dat de daad door anderen werd verricht. Dit kan en moet thans anders. Hier staat men voor dezelfde moeilijk heden als destijds bij het bijzon der onderwijs. Willen wij iets te zeggen heb benen, aldus besloot de heer Smit zijn rede, dan zullen wij ons aaneen moeten sluiten en dit stuk der Evangelieverkondiging bid dend moeten dragen. Zeeland staat goed, en wij vragen U on ze gedachte te willen uitdragen. Nadat enkele vragen waren be antwoord, werd de vergadering door Ds Renting met dankgebed besloten. o De Nederlandse delegatie heeft ln naam van de Nederlandse re gering de republikeinse regeringjecten. uitgenodigd vertegenwoordigers aan te wijzen voor de conferentie van de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten, welke de volgende maand te Ootaeamund in India zal worden gehouden. Zwarte bouw. Een merkwaardige medede ling deed ir Rademakcr in het blad „Bouw". De heer Rademaker is hoofd van de afdeling Goedkeuring Werken van het ministerie van Wederopbouw. Dus niet de eerste de beste. Ten opzichte van de materieel- voorziening een der meest tot oordelen bevoegden. Welnu, volgens een door hem gemaakte schatting is tegenover de 170 mtUioen gttfden tuelfce in 1947 zijn besteed voor woning bouw volgens door de overheid goedgekeurde projecten, in dat zelfde jaar ongeveer 120 mft- lioen besteed aan zwarte bouw, dus aan bouw volgens niet door de Overheid goedgekeurde pro- Begrijpelijk dat „Maatsckap- pijbelangen" de opmerlcing maakt: „Als men dit resultaat ziet, vraagt men zich wel af: heb ik nu daarvoor eindeloos mijn huurformule opnieuw be rekend' In deskundige kringen in onze provincie acht men het hoogst onwaarschijnlijk, dat de inpolde ring van het zuidelijk deel van het Sloe nog dit jaar zal ge schieden, zoals minister Vos kort geleden heeft toegezegd. Men is thans doende met de bestudering der bezwaren, welke tegen het plan door belanghebbenden zijn ingediend. Worden die bezwaren steekhoudend bevonden, dan is wijziging van het plan noodzake lijk, en waneer dan eenmaal de aanbesteding kan geschieden, is het seizoen zover gevorderd, dat rrien er hoogstwaarschijnlijk de voorkeur aan zal geven, de uit voering tot het voorjaar van 1949 op te schorten. VERTRAGING WERK AAN „BEATRIX". De arbeiders van de K. M. „De Schelde" te Vlissingen hebben besloten geen medewerking te verlenen aan het voorstel der di rectie, om machtiging te verkrij gen tot overwerk gedurende vier weken op de „Prinses Beatrix"" der maatschappij „Zeeland". Het gevolg van deze weigering zal', aldus de directie, zijn, dat de Prinses Beatrix" later gereed komt, dan was toegezegd. Boven dien zal het werk aan de „Prins Hendrik" van de provinciale stoombootdiensten in Zeeland belangrijk worden vertraagd. -Intussen zijn de onderhandelin gen over shet voorstel der direc tie niet beëindigd. Van arbeiders zijde vernemen .wij, dat het per soneel geen bezwaar heeft tegen overwerk gedurende één week aan de „Prinses Beatrix" en dat het eveneens bereid is overwerk te verrichten teneinde de „Prins Hendrik" zo spoedig mogelijk ge reed te maken. Dit laatste ech ter onder voorwaarde, dat de be trokken- arbeiders extra verlof krijgen gedurende een tijd, welke overeenkomt met het aantal overwerk-uren, zodra .de „Prins Hendrik" gereed is; Bodemkundig onderzoek van de Braakman. In opdracht van de"*Rijkswater- staat maakt het bodemkundig la boratorium van de Noord-Oost polder deze week een aanvang met een bodemkundig onderzoek van de in te polderen gronden in de Braakman. Schouwen gereed voor de zomer. Schouwen is zo goed als gereed om de gasten voor het aanstaan de toeristenseizoen te ontvangen. Reeds met Pinksteren zullen de duinen voor wandeltochten zijn opengesteld. Evenals vorig jaar zullen autotochten georganiseerd worden naar Walcheren en van Walcheren naar Schouwen. Uit Burghsluis zullen rondvaarten over de Ooster-Schelde kunnen worden gehouden per motorboot. MIDDELBURG. Zaterdagavond hield de Pluim- veeverentglng „Middelburg en Omstreken" haar feestvergade- rlng in het Schuttershof te Mid delburg ter ere van het 25-jarlg bestaan der vereniging onder voorzitterschap van de heer C. v. Nimwegen, die in zijn openings woord datgene wat er in het be staan der vereniging heeft plaats gevonden de revue Het passeren. Verschillende sprekers voerden het woord. Namens de Raad van Beheer sprak de heer J. C. v. d. Boudt, Middelburg. Namens de Nederl. Hoenderbond de heer J. de Ruijsscher, VUssingen; voor de konijnenfokkersverentglng „Nut en „Sport" de heer J. Nijholt uit Vlissingen; namens de konijnen- op 21, 22 en 23 Mei het 75 jarig bestaan herdenken. De Middelburgse C.J.V. ls waarschijnlijk wel een der oudste zoniet de oudste van ons gewest. Reeds in 1860 liet zij van zich ho ren. 20 Mei 1873 herenigde zij zich weer na een splitsing en deze dag werd aangehouden als stichtings datum der vereniging. Zowel op 21 als 22 Mei wordt het jubileum gevierd met een feestavond ln het Schuttershof, waar naast een overzicht van de 75 jaar ln revue-vorm, het drama tische spel „Ezonstad" wordt op gevoerd. Dit in dichtvorm ge schreven en ln de 13e eeuw spe lende stuk ls nimmer uitgegeven. Het munt uit door prachtige costuums en decors die voor goe de opvoering benodigd zijn. Zondag 23 Mei zal 's avonds om 7 uur in de Oostkerk de kerkelijke herdenking plaats hebben, waar zullen voorgaan Ds-A. de Vries, Ned. Herv. predikant en voorzit ster der Prov. Comm. Zeeland van het C.J.V. en Ds H. J. van Heerden, Ned. Herv. pred. te Rotterdam en lid van het Bonds- bestuur. Deze kerkelijke plechtig heid zal een waardig slot vormen van dit jubileum. VLISSINGEN. Concert éOns Genoegen". Donderdag 13 Mei a.s. om 8 uur zal „Ons Genoegen", o.I.v. de heer S. de Rooij, in 't Bellamypark een concert geven. Het programma vermeldt o.m. „De Barbier van Sevilla", „Sinfonla" (3 delen) van Joh. Seb. Bach (bewerking A. Meyns), „In de tuin van Schu bert", selectie van Schubertwer- ken (bewerking G. Corroyer). Na de pauze enkele marsen met sig naalafdeling. ABNEMUIDEN. Bliksem sloeg in schuur. Maandagavond ls om ongeveer 8 uur tijdens een vrij zwaar on weer de bliksem geslagen ln de schuur, toebehorende aan J. M. TrlmpeBurger te Kloetinge, welke schuur gepacht was door E. C. Steendijk. De hele schuur ls uitgebrand en de motorbrandspui ten van Arnemulden en Nieuw- en St. Joosland konden slechts voor komen, dat de aangrenzende ge bouwen gespaard bleven. Gelukkig waren de meeste land bouwwerktuigen en dieren tijdig uit de schuur verwijderd. (vervolg op pag. 3.) nemen, zullen de namen krijgen van Hr Ms „Zeehond" en Hr Ms „Dolfijn". De Engelse namen waren resp. Hms „Tapir" en Hms „Taurus". Volgens de Londense corres pondent van de „Times", heeft de Japanse volkstelling uitge wezen, dat Japan thans 78.627.000 zielen telt. «Men ver wacht, dat de bevolking in de komende 5 jaar met 6.5 millioen zal toenemen. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot be scherming van dieren doet een beroep op ouders en opvoeders om geen jonge haantjes en kopen als vereniging „Het Edele Ras te Vlissingen de heer J. de Ruijs scher en ten slotte als voorzitter van de feestcommissie de heer P. M. de KJeyn uit Middelburg. Felicitaties waren nog binnenge komen van de Pluimvee- en Ko- nijnenfokkersvereniging „V.P.K. V" uit Vlissingen; de firma Zeg- boer uit Middelburg en de Postdui- venver. „Zeelandla" uit M'burg. Er werden enige filmpjes ver toond. Van het bestuur en de aan wezigen werd een foto genomen. C.J.V. gaat haar 75-jarig jubileum vieren. De Middelburgse CJ.V. Rom. 1 16a gaat binnenkort jubileren. In Putten is een ééndaagso studieconferentie van het Christe lijk Nationaal Vakverbond gehou den. Aldaar heeft de voorzitter van het Vakverbond, de heer M. Bnppert gesproken over „Do samenwerking in de vakbewe ging". De heer Ruppert herinner de aan de twee voorstellen, die in de bezettingstijd zijn gedaan, alvorens overeenstemming werd bereikt over het huidige regle ment van samenwerking: 1. Stichting van een eenheids organisatie voor de eigenlijke vakverenigingsarbeid en drie naar levens- en wereldbeschouwing ge richte organisaties voor de z.g. culturele zaken. 2. Handhaving van 'de drie „richtingen" in de vakbeweging, doch stichting van federaties, waaraan de beslissingsbevoegd heid der drie organisaties zou worden overgedragen. Het thans geldende reglement van samenwerking daarentegen, gaat uit van drie grondstellingen: a. Handhaving van levensover tuiging der drie organisaties. b. Handhaving van elke zelf standigheid. c. De samenwërking is een vrije samenwerking, zodat alleen bin dend zijn de besluiten die met al ler medewerking tot stand ko men. Met bijzondere nadruk maande de heer Ruppert tot handhaving van de Christelijke levensover tuiging en de volstrekte zelfstan digheid der Christelijke vakbewe ging, opdat niet het hiervoor ver melde tweede voorstel, dat in de bezettingstijd is afgewezen, langs een omweg toch wordt uitgevoerd. Niet de unies maar de bonden behoren de acties te voeren. Loonacties zijn geen neutrale aangelegenheden, noch \!vat doel, nóch wat middelen aangaat. Tenslotte betoogde de heer Ruppert dat alleen op de grond slag der Christelijke belijdenis eenheid in de vakbeweging be reikbaar is. Wie deze belijdenis aanvaardt, heeft de roeping het Christelijk getuigenis te doen uit- eendenkuikens te - 0- levend speelgoed voor kinderen. Opgericht op 20 Mei 1873, zal men gaan tot alle arbeiders 1

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2