Toch geen besprekingen tussen Amerika en Rusland? JERUZALEM OPEN STAD Het vlot nog niet in België, Valse tegenstelling? H. M. de Koningin hedenmiddag voor de radio. Churchill weer vertrokken. Einaudi president van De V.8. en de West-Europese Unie. Er zijn weer vervalsers aan het werk. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Radio Moskou schond het diplomatiek vertrouwen* Schooldag, Maar de besprekingen der „negen" vlotten niet. Doodstraf tegen Duitser, die Neder landers in kamp mishandelde. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. .Vorst- s*r. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 944 WOENSDAG 12 MEI 1948 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUÏDEMA Dfrectenr: JAOQ. DE SMIT Advertenöeprüs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Rubriek Kabouters 5 cent per woord D. t. KAREI.SE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van j Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.50 u., onder 20.24 u. Maan op 7.47 u., onder 0.56 u. Hoogwater Donderdag 13 Mei. Vlissingen: 4.33 u. 2.02 m., 16.56 u. 1.92 m. Wemeldinge: 6.27 u. 1.70 m., 18.55 u. 1.55 m. n het „Vrije Volk" wordt er 1 aanmerking op gemaakt, dat in de Tweede Kamer van Ka tholieke zijde de gedachte van een Christelijk Europa, gesteld werd tegenover de gedachte van een socialistisch Europa. Dit is, zegt het blad, een valse tegenstelling. In de eerste plaats omdat hier twee onvergelijkbare groothe den tegenover elkaar worden ge steld. Christendom is een term die thuis hoort op het gebied van de levensbeschouwing, so cialisme is een term die thuis hoort op het gebied van de po litiek en de maatschappijleer. Wil men een vergelijking ma ken, dan kan b.v. het socialisme gesteld worden tegenover het kapitalisme en Christendom te genover humanisme enz. In de tweede plaats wordt be zwaar gemaakt omdat, al is ongetwijfeld het Christendom historisch gezien een van de meest beslissende krachten ge- weest, die de geest van Europa heeft bepaald, heden ten dage een groot deel van de Europese mensheid niet leeft vanuit het Christendom, maar vanuit een humanistische levensopvatting. Men kan daar verschillend over denken, maar de feiten lig gen nu eenmaal zo. En in de derde plaats wordt van een valse tegenstelling ge sproken, omdat over het hoofd v. ordt gezien, dat velen èn goede christenen èn overtuigde socia listen tegelijk zijn. „Daardoor valt de gehelètegenstelling, als een kaartenhuis ineen." Er zou over dit onderwerp veel te zeggen zijn. Wij hopen daarvoor nog wel gelegenheid te vinden. Waarop wij thans echter de aandacht wensen te vestigen is het feit, dat hier door het „Vrije In officiële Amerikaanse kringen is verklaard, dat het door Molotof ge geven antwoord aan Bedel Smith, de Amerikaanse ambassadeur te Mos kou, niet voldoende blijk geeft van bereidheid tot onderhandelen om te rechtvaardigen, dat Amerika thans toestemt in een vergadering om de geschillen op te lossen. In deze krin gen geeft men te kennen, dat meer initiatief van de zijde der Sowjet- Geen nieuwe richting in Amerikaanse politiek. President Truman heeft verklaard, dat het Amerikaanse ver zoek aan Molotof om behoorlijke en redelijke betrekkingen tussen de beide landen geen nieuwe richting in de Amerikaanse politiek betekende. Uit de verklaring van de president bleek niet, of de door Bedel Smith op 4 Mei aangeboden nota zou kunnen worden gezien als een Amerikaans voorstel ter bespreking en regeling van de be staande meningsverschillen tussen belde landen. In kringen van het Ameri-communisme niet om zijn Mar- kaanse departement van buiten-1 xistische ideologie bestrijden, landse zaken geeft men uiting doch louter en alleen, omdat zij aan de verstoordheid van de bij herhaling gevallen hebben Amerikaanse ambassadeur te j meegemaakt, dat communistische Moskou over het feit, dat radio i minderheden op onwettige wijze Moskou de oorspronkelijke Ame- en tegen de wil van de meerder- rikaanse nota en het Sowjet-Rus-Jheid der bevolking aan de macht sische antwoord er op heeft gepu- i kwamen. De V. S. blijven over- bliceerd alvorens dit antwoord i tuigd, dat deze staatsgrepen van door het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken was ontvangen. In deze kringen wordt de on verwachte publicatie uitgelegd als een' poging om door een schen- Volk de bestaansgrond van deding van het diplomatiek vertrou- Fzrty van de Arbeid wordt weg genomen. Door deze partij toch worden Christendom en humanisme zo ongeveer op één lijn gesteld, waarbij in de practijk het hu manisme steeds voorrang heeft. Christendom en humanisme zijn de twee zuilen waarop deze partij rust. Het „Vrije Volk" gooit echter dit kaartenhuis ineen, door vol komen terecht te constateren, dat Christendom en humanisme een tegenstelling vormen, als het zegt, dat een groot deel der Europese mensheid heden ten dage niet meer leeft vanuit het Christendom, maar vanuit een humanistische levensopvatting. Hier is inderdaad een diep gaande tegenstelling. En waar nu het socialisme zoals zich dat internationaal en ook in ons land openbaart zich helaas niet stelt op Christelijke, maar op humanistische grond slag, is de in de Tweede Kamer gemaakte opmerking volkomen juist. Wij zullen goed doen, dit voor al in verband met de komende verkiezingen, geen ogenblik uit het oog te verliezen. o O p Vrijdag 28 Mei a.s. zal, wen de V. S. in de ogen van de wereld de schijn te geven, dat zij een poging van de S. U., de ge schillen tussen beide landen bij te leggen, af willen wijzen. Naar aanleiding van Molotof's opmerking over de ontwikkeling van de Amerikaanse bases, de omsingelingspolitiek en oorlogs bedreigingen heeft Smith ver klaard, dat de gehele geschiedenis der V. S. een weerlegging vormt van enige verdenking, dat een po litiek gevoerd wordt, die een agressieve oorlog in zich sluit. Smith zegt volledig op de hoog te te zijn van de gebeurtenissen, die volgden op de aanvaarding door Tsjecho-Slowakije van de uitnodiging voor de conferentie over het Europese herstelpro gramma te Parijs en de daarop volgende intrekking van deze aan vaarding tijdens het kort daafop gevolgde bezoek aan Moskou van Masaryk en Gotlwald. Verder heeft Smith er de na druk op gelegd, dat de V. S. het De stakingen :*i Duitsland. Radio Hamburg heeft medege deeld. dat thans ongeveer hon derdzestigduizend Duitse arbei ders in Beneden-Saksen in sta king zijn uit protest tegen de lage rantsoenen. Men eist het aftre- Unie noodzakelijk is om de hoop op zulk een vergadering in vervulling te doen gaan. Dit officiële standpunt werd be kend gemaakt, terwijl het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken de regel „geen commentaar" over Molotofs suggestie voor bespreking en regeling van de tussen de landen bestaande geschillen handhaaft. gevolgde berichten, dat van be sprekingen wellicht geen sprake zal zijn. Een woordvoerder van de C. D. U. in Duitsland noemde de be reidheid van de S. U. een teken van zwakte. De Sowjets willen n.l. thans een breuk tussen Oost en West voorkomen, doch tege lijkertijd niet aféien van hun doel, hun politiek en ideeën verder naar het westen te brengen, al dus deze woordvoerder. Welingelichte waarnemers te Londen zijn van mening, dat de Amerikaanse stap een tweeledig doel heeft, n.l. de Sowjet-rege- ring te waarschuwen, dat de toe stand werkelijk ernstig is en er op te wijzen, dat de twee landen reeds lang hadden moeten han delen teneinde de vrede te hand haven. Dezelfde waarnemers zien in het' antwoord van Molotof een aanwijzing, dat de Sowjet-Unie de West-Europese Unie en het Europese herstelplan de belang rijkste geschilpunten tussen Mos kou en Washington, acht. Zij me nen, dat het zeer moeilijk zal zijn tot een vergelijk te komen, dat de Amerikaanse politiek aan gaande deze vraagstukken onge- de minderheid geheel onmogelijk zouden zijn geweest zonder de geestelijke en daadwerkelijke steun van de S. U. REACTIES. Het is te begrijpen, dat de eer ste berichten over de Ameri kaans-Russische besprekingen over de gehele wereld met een gevoel van opluchting zijn ont vangen. Even begrijpelijk is het, dat men tegenover dit „belang rijkste nieuws na de oorlog" zeer sceptisch staat en deze gedachten worden versterkt door de later wjjzigd laat. H. M. de Koningin zal heden middag om 17.30 uur een radio rede houden voor Nederland en de Overzeese Gebiedsdelen. Voor Nederland zal de rede uitgezon den worden over beide Hilver- sumse zenders. Winston Churchill, die gister morgen, na de bijwoning van het Congres van Europa, van het vliegveld Valkenburg naar Noor wegen is vertrokken, heeft tijdens een rit naar het vliegveld een om weg gemaakt over Voorhout, waar hij de bloemenmozaieken in ogenschouw heeft genomen. Door dat dit bezoek was aangekondigd, had men daar een grootse hulde georganiseerd. Alle schoolkinderen van Voor hout brachten hem luide ovaties. Churchill heeft de mozaïeken in de omgeving bezichtigd en zich met enige personen uit het tal rijke publiek onderhouden, waar na hij zich, nadat hem sigaren en bloemen waren aangeboden, per auto via Noord wijk naar Valken burg begaf. Met zijn particulier vliegtuig verliet hij om ruim twaalf uur het vliegveld. Des middags is hij te Oslo aan gekomen. Koning Abdoelah opperbevelhebber der Arabische legers. Jeruzalem zal vahdaag of morgen tot open stad verklaard worden, tenzij zich onvoorziene omstandigheden voordoen, zo heeft het Internationale Rode Kruis te Genève medegedeeld. In de verklaring van het Rode Kruis wordt gezegd, dat Enge land, de commissie der V. N. in Jeruzalem en de Arabische en Joodse politieke en militaire or ganisaties gunstig tegenover het plan staan, dat van geheel Jeru zalem een veiligheidszone zal ma ken ter bescherming van non-' combattante burgers, in het bij zonder van kinderen en invaliden. De commissie voor de wapen stilstand van de Veiligheidsraad heeft een oproep gericht tot de in woners van Jeruzalem, waarin wordt gezegd: „Door de wijsheid en het doorzicht van generaal Al lan Cunningham kon op 8 Mei de bloedige strijd, die sedert 5 maan den te Jeruzalem woedde en de heilige stad onwaardig was, wor den stopgezet. Er wordt een be roep gedaan op de inwoners de bepalingen van dë wapenstilstand strikt na te leven." Koning Abdoelah van Trans- jordanië zal het opperbevel voe ren over de in Palestina opereren de Arabische legers. Dit besluit werd na verschei dene bijeenkomsten der Arabische leiders, na terugkeer van de mi nister van buitenlandse zaken van Transjordantë genomen. Ieder Arabisch leger zal zijn eigen be velhebber en zijn operatiesector Men denkt dat Spaak wei zal terugkeren. 'ditmaal te Goes, de jaarlijkse den van August Block, de minis- Schooldag, voor het 9e district ter van voedselvoorziening. van de Schoolraad worden gehou den. Deze schooldagen worden als regel druk bezocht en dat zal on getwijfeld ook nu weer het geval zijn. Belangrijke onderwerpen komen aan de orde. In de morgenvergadering hoopt ds C. Gilhuis te Eindhoven te re fereren over het onderwerp: „Koninkrijk Gods en School". En in de middagvergadering spreekt mr J. J. Hangelbroek te 's-Gravenhage, secretaris van de Schoolraad, over: Verhouding be stuur en personeel. Alle belangstellenden zijn naar het bestuur meedeelde, hartelijk welkom. Dus niet alleen de ouders, be stuurders van scholen en onder wijzers, die wel ln de eerste plaats -maar allen die in het Christe lijk onderwijs belang stellen. Blijke ook uit deze vergadering dat de liefde voor het Christelijk onderwijs, ook in Zeeland, niet is verflauwd. In München .staken 32 a 33 duizend arbeiders. Het bestuur van de Bizone heeft medegedeeld, dat het broodrantsoen in Beieren spoedig verhoogd zal worden en dat men groenten zal invoeren uit Italië. Amerikaanse communis ten willen regering met geweld omverwerpen. De commissie terzake on-Ame- rikaanse activiteit uit het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den, heeft een rapport gepubli ceerd, waarin verklaard wordt, dat de communistische partij in de V. S. het aanlegt ojd omver werping van de regering door middel van geweld. Het rapport ondersteunt het wetsontwerp ter zake toezicht op revolutionaire activiteit, dat morgen aan het Huis zal worden voorgelegd, en volgens het welk partijleiders veroordeeld zouden kunnen wor den tot een jaar gevangenisstraf of een boete van tienduizend dol lar. Gisterochtend werd uit Brus sel gemeld, dat zowel de partij- commissie van de Belgische so cialisten ais die van de katholie ken er op had aangedrongen, dat Spaak opnieuw de leiding van een socialistiseh-katholiek coali tie-kabinet op zich zou nemen. De beide commisies stemden in met voorstellen over de sub sidiepolitiek voor de scholen, zo als deze Zaterdag geformuleerd genwoor(jiger die de vergaderini zijn door een socialistisch-katho- ogen zou aanzien. Het was dus niet zo verwon derlijk dat 'gisterenmiddag het bericht kwam dat, in tegenstel ling met de algemene verwach ting na afloop van de conferen tie der „negen" onder leiding van Rolin en van de vergaderin gen van de parlementaire frac ties van de socialistische partij en de Katholieke Volkspartij was gebleken dat het met de bespre kingen tussen Katholieken en So cialisten over de onderwijspro blemen niet zo erg vlotte. Een Waals socialistisch volksverte- „Ich weiszwon nichts". Gisteren heeft het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof de zaak behandeld tegen Wilhelm Gerbsch, de eerste en mogelijk enige Duitser, die voor een Nederlandse rechtbank moet terecht staan voor misdaden, die hij tegenover Nederlanders in Duitsland heeft bedreven. Deze 59-jarige Duitser, die afkomstig is uit Schwerin, is be waker geweest in het Arbeitserziehungslager in Zöschen, een straf kamp, waarin zich arbeiders van verschillende nationaliteiten be vonden onder wie vele Nederlanders. Voor zijn beestachtig optreden in dit kamp eiste de procureur- fiscaal, Mr C. van Rjj, de doodstraf. opend en de nog levende Koch er uit gehaald. Vijf dagen later moesten zij hun kameraad echter wederom en thans definitief in de kist leggen Een andere Nederlander had iieke commissie. De aanvaarding van deze voorstellen maakte de oplossing van de crisis mogelijk zo dacht men. De katholieken zowel als de socialisten stelden hun aanvaar ding van de voorstellen afhanke lijk van de bereidheid van Spaak om opnieuw de leiding van een coalitie-kabinet op zich te nemen. Uit het gehele land werden brieven en telegrammen naar Spaak gestuurd, waarin hem ver zocht, wordt minister-president te blijven. Men verwachtte, dat de prins regent hem eveneens zou vragen zich opnieuw met de vorming van een regering te belasten. De vraag was of Spaak erin zou toestemmen opnieuw het premierschap op zich te nemen daar hij toch had doen blijken, dat hij zich tot zijn taak van mi nister van Buitenlandse Zaken wenste te beperken. De diepere oorzaak van Spaak's ongeneigdheid de leiding der re gering op zich te nemen zou vol- jjens sommige kringen gelegen zijn in de koningskwestie. Bij een terugkeer van Spaak als hoofd van de regering zou hij een op lossing moeten vinden en hij zou een tweede reis naar de Koning te Pregny moeten maken, het geen de linkse vleugel met lede van zijn fractie verliet voor deze ten einde was, verklaarde tegen over journalisten, dat de socia listische fractie verzocht had de algemene partijraad dringend bij een te roepen. Hij voegde er aan toe, dat de Waalse socialistische federaties eenparig weigeren concessies te doen wat de toelagen ten behoeve van het technisch onderwijs be treft. De Brusselse federatie en twee-derden van de Vlaamse fe deraties zijn dezelfde mening toe gedaan. Na afloop van de bijeenkomst der conferentie van negen ver klaarde de minister van onder- Wijs, Huysmans, dat nog enkele details geregeld moesten worden. Volgens de dertien Nederlan ders, die tegen hem getuigden, was Gerbsch, die „Ome Keesje" "Werd genoemd, het prototype van de Duitse sadist. De gummiknup pel en de bulepees hanteerde hij met het gemak en de veelvuldig heid als de ervaren kantoorbe diende zijn pen. In vijf maanden stierven in Zöschen onder deze afgrijselijke behandeling 563 kampbewoners. Hoeveel daarvan door Gerbsch hand vielen is niet bekend. Enige getuigen beschreven de mishandeling die een Amsterdam mer, bijgenaamd Piet de Kippen boer, van Gerbsch heeft moeten ondervinden. Deze Amsterdam mer moest als straf voor een ont vluchtingspoging een volbeladen kruiwagen ettelijke malen in snel tempo tegen een heuvel opduwen. Als Piet niet verder kon, be werkte Gerbsch hem met zijn gummistok, waar hij maar raken kon. Het einde van de arbeidstijd behoedde de Amsterdammer er voor doodgeslagen te worden, doch enige dagen later overleed hij toch aan de gevolgen van deze mishandeling. Andere getuigen vertelden de geschiedenis van Gerard Koch. Toen Gerbsch hem neergeslagen had zei hij tegen een der gevan genen: „Leg hem maar in een lijkkist, hij gaat toch dood". Dit is toen gebeurd en de kist is dicht getimmerd. Later, toen Gerbsch verdwenen was, hebben de Nederlanders de kist weer ge- De Amerikaanse regering heeft de huidige politiek van steun aan de Senaat aanbevolen een resolu- de West-Europese Unie niet zal tie goed te keuren, die formeel worden gewijzigd indien de repu- collectieve defensieregehngen als Einaudi is gisterenavond tot president van. Italië gekozen met 508 stemmen tegen 320 voor Vlt- torio Orlando. Er waren 28 blanco stemmen. Het Volksfront en de Italiaanse sociale beweging hebben Orlando gesteund, de 87-jarlge oud-pre mier en „vader" van de consti tuerende vergadering. De opposi tie van het Volksfront tegen Einaudi was gebaseerd op Elnau- di's economische inzichten: hij is voorstander van de particuliere ondernemingen en tegenstander van staatseigendom. De nieuwe president, die 74 jaar oud is, behoort tot Europa's bekendste economen. Hij is llbe raai vice-premier en minister van financiën geweest ln het kabinet van de Gasperi. Einaudi is ge boortig uit Cuneo. Geruime tfjd was hy hoogleraar in de econo mie te Turijn, hetgeen hij gedu rende het bewind van Mussolini gebleven is ondanks zijn critiek dp totalitaire economische theo- riën. In 1945 is hg gouverneur van de Italiaanse bank geworden. Hoewel hfj tengevolge van een val kreupel was geworden, liep hg in TS43 naar Zwitserland, op de vlocht voor de Duitser». - De Dienst voor Buitenlandse Jaarbeurzen en Exposities heeft in samenwerking met een 25- tal Nederlandse bedrijven een gemeenschappelijke inzending georganiseerd op de Internatio nale Jaarbeurs te Poznan Po len,i Aan deze inzending nemen o.a, het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen in Nederland, Philips te Eindhoven en andere grote bedrijven deel. In de Oost- Europese Pers wordt aan deze Nederlandse manifestatie de grootste aandacht besteed. Toen een extra toestel van de K.L.M. 36 Nederlandse standhouders naar Poznan bracht, verwel komden 4 Poolse jagers de Ne derlandse Skymastrr. De foto geeft een beeld van de entrée van de Nederlandse in zending op de Jaarbeurs te Poz nan. de West-Europese Unie steunt en de V. S. ermede in verband brengt. Het voorstel, dat niet uitdruk kelijk verwijst naar de West- Europese Unie, werd in de vorm van een ontwerpresolutie door Lovett, onder-minister van bui tenlandse zaken aan de Senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen voorgelegd. Het ontwerp is het resultaat van besprekingen tussen leiders van het Congres, Marshall en an dere functionarissen van het mi nisterie van buitenlandse zaken. In de resolutie wordt niet recht streeks de mogelijkheid ter spra ke gebracht, dat de V. S. West- Europa op leen- en pachtbasis van militaire goederen voorzien of dat de V. S. verplichtingen, aangaan, die te vergelijken zijn met een militaire alliantie. Wèl wordt de grondslag voor een der gelijk program gelegd en nadruk kelijk verklaard, dat dergelijke defensieregelingen wettelijk bin nen het kader van de V. N. lig gen. Bij het aannemen van de re solutie, die waarschijnlijk door beide partijen zal worden goed gekeurd, zal waarschijnlijk de clausule toegevoegd worden, dat Spoorwegstaking in Amerika afgelast. De Amerikaanse, spoorwegvak verenigingen hebben Maandag avond de staking van 190 duizend spoorwegarbeiders, die gisteren morgen zou hebben moeten be- ginen, afgelast, nadat een fede raal gerechthof de vakvereni gingsleiders bevel had gegeven de stakingsorder in te trekken. blikeinen bij de presidentsverkie zingen de overwinning mochten behalen. Zij zou ook de mogelijk heid inhouden, dat de V. S. toe treden tot een soort Atlantische Unie van Noord-Amerikaanse en West-Europese landen. Ministers Lieftinck en Götzen voor financiële besprekingen naar N. O. Indië. Naar het A.N.P. verneemt zul len de ministers Mr P. Lieftinck en L. Götzen zich onmiddellijk na Pinksteren naar Nederl. Oost Indië begeven, teneinde met de autoriteiten aldaar financiële be sprekingen te voeren. o Het voorstel -Rotmme tot grondwetswijziging. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft in de gistermiddag gehouden vergadering medege deeld, dat indien het eindver slag tijdig gereed is Vrijdag middag om drie uur behandeld zal worden het voorstel van wet van de heer Romme c.s. tot het ln overweging nemen van een voorstel tot verandering in de Grondwet, strekkende tot aanvul ling van het tiende hoofdstuk met een regeling nopens de mogelijk heid van overgang van grondwet telijke bevoegdheden van organen van burgerlijk gezag op andere organen van burgerlijk gezag. Voorts is medegedeeld, dat de vol gende week aan de orde komt de wijziging van de L.O.-wet 1920. De Kamer heeft daarna een aantal wetsontwerpen van weinig betekenis m.a.s. en practisch zon der discussie aanvaard. een gesprek opgevangen tussen Gerbsch en een medebewaker, zij maakten een weddenschap, wie van hen het eerste een gevangene zou hebben doodgeslagen. Gerbsch zou aanvankelijk elke schuld ontkend hebben, doch na dat bij fouillering een zakdoek van de S.S. op hem gevonden werd, zou hij door de mand ge vallen zijn en bekend hebben minstens tachtig a negentig men sen te hebben doodgeslagen. Ter zitting ontkende hij dit echter ten stelligste. „Ich weisz von nichts", was zijn steriotiepe antwoord. De verdediger betoogde, dat het Hof niet bevoegd was deze Duitser te veroordelen, doch de procureur-fiscaal repliceerde hier op met het aanhalen van het ar rest van de Bijzondere Raad van Cassatie van 17 Febr. 1947, die op deze vraag zijns inziens een afdoend antwoord geeft. De uitspraak in deze zaak zal gegeven worden op Dinsdag 25 Mei a.s. in Palestina hebben. De generale staf van koning Abdoelah zal worden samengesteld uit officie ren van alle Arabische legers. Zeven vooraanstaande Ameri kanen, onder wie Henry A tl in son, secretaris van de Ver. voor Kerk en Vrede en Philip Murray, voor zitter van de C.I.O., hebben een. open brief gericht aan Truman, waarin aan Groot-Brittannië de schuld wordt gegeven van de chaos in Palestina en waarin ver zocht wordt om een Amerikaanse „minimum-program" omvattende erkenning van de Joodse staat na 15 Mei en het verstrekken van wapenen aan de Haganah. Te middernacht is te Jeruza lem het vuren weer begonnen. In de voorstad Mekor Hayim in het zuidwesten van de stad werd met zwaar geschut geschoten. Na vier dagen rust is de stad weer opge schrikt door het geluid van scho ten uit lichte wapens en mortie ren. Volgens Joodse kringen zou den de Arabieren een aanval be gonnen zijn. Een woordvoerder van de Ha ganah verklaarde, dat een grote Arabische strijdmacht de Joodse nederzetting Kfar Darom heeft aangevallen. Kfar Darom is een kleine geïsoleerde nederzetting, de zuidelijkste in Palestina, welke normaal door ongeveer honderd personen wordt bewoond. Door de Haganah wordt mee gedeeld, dat de Joodse strijd krachten Palestina's grootste po litiebureau op de berg Kanaan nabij de stad Safad hebben ver overd. Naar wordt gemeld hebben Joodse commando-eenheden, die strijden om de controle over de hoofdweg van Tel Aviv naar Je ruzalem, de wegversperring te Bab el Wad doorbroken en het naar Jeruzalem gekeerde gedeelte bereikt. De Joden zouden het ge bied thans bijna geheel van Ara bische eenheden hebben gezui verd. Wereldvlucht van superforten. Drie Amerikaanse superforten B 29 zijn uit Californië vertrok ken voor een vlucht om de we reld. Zij gaan via Okinawa oost waarts over Florida, de Azoren, Duitsland, Saoedi-Arabië en de Philippijnen. o Kamer-candidaten. Op een vergadering van „Rijks eenheid" te Dordrecht, heeft de heer Weiter Maandagavond mee gedeeld, dat een candldatenljjst zal worden ingediend, waarop de namen voorkomen van mannen, die itt „Rijkseenheid" een leidende functie hebben, o.a. generaal Win kelman en de heer Feullletau de Bruin. Kort geleden werd ontdekt, dat een vervalser erin geslaagd was van acht papieren rijksdaalders er negen te maken. Hij knipte van ieder der acht biljetjes tel kens een opvolgend strookje tot een nieuwe rijksdaalder bijeen en bevestigde ook weer de nu klei ner geworden helften aan elkaar. Door de biljetjes opgevouwen uit te geven gelukte het meermalen de mensen te bedotten. Het zaakje was echter niet lo nend genoeg, zodat men er wat anders op ging verzinnen, n.l. het splitsen van briefjes van een gulden en van tweevijftig. Deze briefjes bestaan n.l. uit twee op elkaar geplakte helften, door deze op kunstige wijze van el kaar te scheiden en iedere helft opgevouwen aan te bieden, be reikte men ook meermalen re sultaten. Maar al spoedig kwam de zaak in handen van de re cherche, die trfans nog met het onderzoek bezig is. Ook een andere, Ionender ver valsing wp-d spoedig ontdekt, die van de traveller cheques, welke door de American Express wer den uitgegeven. Daarop kon men in het buitenland het bedrag aan j deviezen ontvangen, dat erop vermeld stond. Maar toen de be- I troken maatschappij er achter kwam, dat er vervalsingen in omloop waren, liet zij overal de uitbetalingen stop zetten. Het gevolg was, dat de vervalsers er mee bleven zitten. Zij proberen ze nu in de pro vincie van de hand te doen, het geen nog maar al te vaak ge lukt. Als de betrokkene dan merkt, dat een cheque niet in wisselbaar is, wendt hij zich tot de politie, niaar intussen stond hg in het vreemde land zonder de daar gangbare munt, waarop hij gerekend had. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Men zij op zijn hoede. De valse traveller cheques kan men herkennen, door ze tegen het licht te houden. De vervalsers zijn er n.l. niet in geslaagd hét watermerk aan te brengen. Verhoging van pensioenen. Ingediend is een wetsontwerp tot verhoging van pensioenen met een toeslag. De minister van financiën stelt zich voor te bevorderen, dat in afwachting van het advies der commissie aan hen, die een rijks- emeritaatspensioen of een rijks- predikantsweduwepensioen genie ten, over het jaar 1947 een uit- I kering ineens zal worden toege- 'kend ten bedrage van een vierde gedeelte van het pensioen, waar op over dat jaar aanspraak be stond, met dien verstande, dat de uitkering niet overschrijdt het be drag van f 500. Fokzeugentoewijzing wordt afgeschaft. Na gunstig advies van de Stichting voor de Landbouw ever de afschaffing van de fok- zeugeutoewijzing, heeft het be stuur van de Bedrijfsschap voor Vee en Vlees besloten hiertoe over te gaan. Ais gevolg hiervan is het ge vaar niet denkbeeldig, dat bij een te sterke uitbreiding van de varkensfokkerij te weinig voe der aanwezig zal blijken te zijn. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening kan dan ook geen zekerheid ge ven, dat de voedertoewijzing voor varkens op het huidige peil kan worden gehandhaafd, en evenmin kanverantwoordelijk heid worden genomen voor even tueel te lage biggenprijzen. Vol ledige overeenstemming bestaat met de Stichting voor de Land bouw, die zich op het standpunt noeft gesteld, dat dit risico door de varkensl'okkers dient te wor den aanvaard. Bij het aanhouden van fokzeu- gen en opfokzeupsn blijft wel een aanhoudingsbewijs jiodig, om clandestiene slachtingen te v oorkomen. o Ciir. Geref. Kerk. Bedankt voor Meerkerk, H. v. geeuwen te Tholen. o DE BILT ZEGT: Rustig weer. Weersverwachting, geldig tot vanavond Aanvankelijk op vele plaatsen keie verspreide buien. Meest zwakke wind. Ongeveer normale temperatuur voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1