ÜSS? Jeruzalem onder Rode Kruis-bescherming? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuw Amerikaans plan voor algehele wapenstilstand» De Italiaanse j Presidentsverkiezing. ■li Chr. Middenstand wendt zich tot de Minister. Amerika en Rusland gaan geschilpunten bespreken. Noodweer boven Nederland. Trygve Lie over het werk' der V. N. Beëdiging Prinses Juliana als Regentes. Eerste steen voor Doopsgezinde Kerk te Vlissingen gelegd. Militaire overeenkomst Be gië-Noderlani Subsidie voor Chr. Lyceum Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70. Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 948 Abonnementsprijs 8.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 11 MEI 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: /ACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds KARELSE te Goes, Ds R. SLOFS TRA te Vlissingen en Do W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- e« ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.51 u., onder 20.22 u. Maan op 6.42 u„ onder Hoogwater Woensdag 12 Mei. Vlissingen: 3.52 u. 2.07 m„ 16.14 u. 1.98 m. Wemeldinge: 5.47 u. 1.72 m., 18.14 u. 1.63 m. Het 1 4 te 's-Gravenhage werd ge houden en waar een kleine dui zend staatslieden en andere emi nente persoonlijkheden uit tal van landen bijeenkwamen, ver dient meer dan gewone belang stelling. Het houden van een Congres als dit, heeft bijzondere beteke-j lus. Uit Jeruzalem meldt Reuter, dat Arabieren en Joden in beginsel hebben toegestemd in een plan tot demilitarisering van Jeruzalem, waarbij de stad Het is een uiting van het zuch- onder bescherminq van het Rode Kruis zal wor- ten van de mensneid onder de 1 tegenwoordige verhoudingen, Clen gepiaatst. een roep om verlossing. Sinds de mens uit het para dijs werd verdreven, is er in elk mensenhart de zucht naar het verloren paradijs. Maar omdat men niet gelooft, dat het paradijs voor de mens maanden gelden en per kwartaal gesloten werd, als gevolg van de verlengd kunnen worden. Uit gezaghebbende bron te Cairo wordt vernomen, dat de Amerikaanse regering by de verschillende Arabische regeringen een nieuw voorstel heeft ingediend voor een wapenstilstand in geheel Palestina. Het voorstel zou voor drie opstand tegen God, van het on wetmatig handelen van de mens, is er ook de weigering om de toegang tot het paradijs te zoe ken in de weg door God in Zijn Woord aangegeven: het geloot in Jezus Christus, de overwin naar van zonde eu dood. De mens wil eigen Heiland zijn. Hij wil, zoals een socialis tisch dichter het zong, „door eigen kracht, verlost en zalig wezen". Dat begeren kwam ook op het gehouden congres tot openba ring. Door da Kath. Volkskrant werd er terecht op gewezen, dat net humanisme op dit congres zijn stempel drukte, en dat van Christelijk levensbesef en bo vennatuurlijk vertrouwen, wei nig of niets gebleken is. Wij kunnen volle waardering hebben voor de goede be doelingen van de congressisten, v.-aaraan niet te twijfelen valt. En het zou ook niet verstan dig zijn en niet verantwoord? om zo.ider meer een afwijzende houding aan te nemen. Alles wat gedaan wordt om nieuwe oorlogen te voorkomen en voor de volken van Europa vrede en vrijheid te verzekeren heeft recht op onze volle be langstelling. En het lijdt geen twijfel, dat de Tijdens deze periode zou een neutraal bestuur ln Palestina ge vormd worden. Naar verluidt heeft de Egyptische regering dit voorstel met commentaar doorge geven aan de leiders van de Ara bische Liga, die zich thans te Am man bevinden. De sub-commissie der V. N. voor Palestina heeft een plan op gesteld voor een toezichthouden de regering, als het mandaat ge ëindigd is. Deze „centrale com missie" zou moeten bestaan uit de door de V. N. aangewezen per sonen ln de wapenstilstandscom missie. De Nicola behaalt de meeste stemmen, In de gemeenschappelijke zit ting van de nieuw gekozen Ita liaanse Kamer van Afgevaardig den en de" senaat heeft Enrico de Nicola, sinds 1 Juni 1946 voor lopig president van Italië, de meeste stemmen behaald. De nieuw te benoemen presi- dent moet in de drie eerste stem- twee derden behalen, terwijl in vierde stemming een enkel- zoals het gelukt is nationaal de I voudige meerderheid voldoende doorwerking van het recht te is. verzekeren en. de ongebonden heid van de mensen te beteuge len. ook internationaal waar schijnlijk wel een en ander be reikt kan worden ter bevorde- nng var, i.n welvaart. Bij eendrachtige samenwer king, zal het mogelijk zijn het oorlogsgevaar te verminderen en bij eventuele conflicten niet in De officiële cijfers van de eer ste stemming luiden als volgt: De Nicola 396 stemmen; Graaf Sforza (minister van Buitenland se Zaken) 353 stemmen; Einaud 20 stemmen; Bonomi (ex-pre- mier) 10 stemmen; Facchinetti (minister van Defensie) 10 stem men; Graaf Casati (ex-minister) 5 stemmen; De Gasperi 1 stem; df eerste plaats te grijpen naar Mevr. Jotti 1 stem. machtsmiddelen, maar naar ver zekering van het recht, al zal dit in vele gevallen alleen door toe passing van machtsmiddelen mo gelijk zijn. Alles wat er toe kan meewer ken om het recht in het volkerenleven te stellen boven de macht, mag en moet door ons van harte worden gesteund. Maar aan de andere zijde is het nodig de nuchterheid) Morgen wordt het verplichte niet uit het oog te verliezen en waardebewijs voor gebruikte met de werkelijkheid, de droeve auto's afgeschaft, waarmede te- Er waren 56 blanco briefjes en drie ongeldige. A.F.P. meldt uit Rome, dat in totaal 868 stemmen zijn uitge bracht en dat het resultaat van deze eerste stemming negatief is. Volgens de „New-York Times" heeft de Engelse regering de commissie voor Palestina ver De Christelijke Middenstands bond heeft zich gewend tot de mi nister van Economische Zaken in zake het voorontwerp van wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. Er is geruime tjjd geleden een „commissie-van der Ven" in gesteld, die zich met dit ontwerp bezighield. Deze arbeid geschiedde onder geheimhouding; onlangs j heeft de minister het resultaat j van de werkzaamheden in rap- portvorm ontvangen. Dit vooront- LUIIIIIIIBÖ1C VL/VAI JT dlCÖLILiei VC1" - zocht om waarborgen voor de be- P door de Regering aan de zoent om waarDorgen voor ae oe hoofdgroepen van de organisatie- Woltersom toegezonden met ver zoek er advies over uit te bren- scherming van de Britse econo mische belangen in Palestina, waaronder de oliepijpleiding van Irak en Haifa, na de beëindiging &en' van het Britse mandaat. c.M.B. acht het gewenst, De druk van Amerika en Enge-jat ook de vrije organisaties van land op de Arabische regeringen,1 werkgevers en werknemers ln om haar af te doen zien van het breder verband dan dit in de in de strijd werpen der geregelde commissie-van der Ven mogelijk legers, is verzwaard. Tegelijker- was, hun visie over deze materie t(jd eist het volk luider en luider kenbaar maken. De vrije organi- effectieve interventie. Volgens saties zullen straks de onderbouw politieke waarnemers, aldus Reu- moeten vormen van de nieuwe ter, wordt in ieder Arabisch ka- publiekrechtelijke bedrijfsorgani- binet een ware strijd gevoerd. Zij twijfelen er niet aan, dat de re geringen aan de wensen van hun volken toe zullen geven. De illegale Joodse immigranten, die momenteel op Cyprus zijn ge detineerd, zullen vrij gelaten wor den, wanneer Engeland het man daat neerlegt. Welingelichte kringen zijn ech- satle, meent de C.M.B. Deson danks heeft de organisatie-Wol- tersom, die na verloop van tijd ge doemd is te verdwijnen, in ruime mate het ontwerp ter bestude ring ontvangen. Daar de C.M.B. ervan overtuigd is dat het be drijfsleven in dit geval de vrije organisatie van werkgevers en werknemers allereerst bij de ter van mening, dat Engeland zaak betrokken is, heeft de C.M.B. niet bereid zal zrjn hun transport de minister gevraagd of er voor naar Palestina te verzorgen, zo- j de Regering geen aanleiding be- dat dit door het Jewlslr Agency staat om ook het advies van de zou kunnen worden georganiseerd vrije organisaties in te winnen. Radio-Moskou deelde vanmor- jet-Unie, indien de Sowjet-Unle gen vroeg mede, dat generaal Be- er naar streeft In vrede met haar dell Smith, de Amerikaanse am- naburen te leven en zich onthoudt bassadeur te Moskou, zes dagen van pogingen om directe of .ndl- geleden aan de Sowjet-minister recte invloed uit te oefenen op de^ van buitenlandse zaken, Molotof, zaken van anderen, een verklaring over de Sowjet-j Tot nu toe heeft Amerika in Russisch-Amerikaanse betrekkin-j het geheel niet de hoop opgege- gen heeft overhandigd. ven op een dergelijke wijziging in Radio-Moskou meldde voorts, de politiek, welke in de gelegen- dat Molotof de Amerikaanse am-1 beid stelt een weg te vinden voor bassadeur Zondag heeft meege- bet herstellen van goede en rede- deeld, dat de Sowjet-Unie instemtHjke betrekkingen tussen beide met een AmerikaanB voorstel om j landen, tezamen met een radicale besprekingen te beginnen over devermindering ifcn de verwarring, I regeling van geschilpunten, die die op het ogenblik zulk een on- tussen beide landen bestaan. gunstige invloed op de Internatio nale betrekkingen heeft. o Congres van Europa geëindigd. Gisteravond is na een bewogen redevoering van Paul van Zeeland het Congres van Europa gesloten verklaard. In de middagvergadering was men tot overeenstemming geko men over de inhoud der politieke en economische resoluties. „Euro pa is het eens" had de voorzitter geroepen en daarna constateerde Churchill, dat de aanwezigen el kaar konden gelukwensen met het succes van dit Congres, dat een experiment was. „Wij zijn het niet eens over een groot aantal bijzonderheden, maar wèl over het grote doel", aldus Churchill. In de avondvergadering hebben Denis de Rougemont en Pieter Kerstens resp. in het Frans en het Engels een boodschap aan het volk van Europa voorgelezen, waarin een dringend beroep wordt gedaan op allen, om zich voor een verenigd Europa in te zetten. „Allen tezamen kunnen wy morgen, met de volken van over zee, die met ons bestaan zijn ver bonden, de grootste politieke for matie en het omvangrijkste eco nomische geheel van onze tyd bouwen. Nimmer zal de wereld geschiedenis zulle een machtig verbond van vrije mensen hebben gekend. Nooit zullen oorlog, vrees en armoede door zulk een gewel dige tegenstander in bedwang zyn gehouden. Tussen dit grote gevaar en deze levendige hoop tekent de roeping van Europa zich duidelijk af", al dus de boodschap. o Episcopaat over verkiezingen. Zondagmorgen is in alle R.K. kerken een verklaring van de Nederlandse bisschoppen voorge lezen, waarin zij na een ernstige waarschuwing tegen het godde loze bolsjewisme uitspreken dat de K.V.P. naar hunne overtuiging de beste waarborgen biedt voor de eerbiediging en de naleving Een hevig onweer, gepaard gaande met slagregens en klette rende hagelbuien woedde giste renmiddag boven een groot ge deelte van ons land. Om twaalf uur is van België uit een front van onweersbuien ons land bin nengetrokken over een linie van Vlissingen tot Maastricht. In Den Haag zag men zich plotseling verplaatst ln de dagen der Egyptische duisternis. De auto's reden met de lichten aan, evenals verschillende trams. Ook in vele woonhuizen en kantoren draalde men de lichten aan met het gevolg, dat door de plotse linge toename van het electrici- teitsgebrulk het licht enkele mi nuten zwakker werd en op som mige plaatsen helemaal uitging. In het Westland zijn wel geen ruiten van kassen gesneuveld, maar de gewassan te velde, voor al de aardappelen, andijvie, sia en bloemkool hebben erg geleden. Ook te Rotterdam heerste die pe duisternis. Het treinverkeer met Den Haag was gestremd, doordat de bliksem in de boven leiding sloeg. Tussen Voorburg en Den Haag werd de lijn naar Utrecht getroffen. Op de spoor brug bij Velzen werd de boven leiding getroffen en bij 's-Herto- genbosch de brug over de Dleze. De brandweer te Leiden moest vijftien maal hulp bieden voor blikseminslag, omgewaaide schoorstenen, ondergelopen kel ders enz. Ook Amsterdam kreeg zijn deel. Brandweerauto's gierden met sl- renegeloel door de straten naar het postkantoor, waaruit rook wolken opstaken: er zou bliksem inslag zijn in de radiokamer. Het was slechts de dieselmotor, die werd aangeslagen voor de licht voorziening van het gebouw. Het Stadhuis kreeg ook alarm. Hier sloeg het hemelvuur ln de vlaggestok, die versplinterd werd. Amerikaanse leger neemt spoorwegen over. President Truman heeft giste ren een decreet getekend, waarby het leger opdracht heeft de Ame rikaanse spoorwegen te bedienen. De president heeft tevens een ver klaring uitgegeven, waarin een beroep gedaan wordt op iedere spoorwegarbeider om met de re gering samen te werken door aan het werk te blijven. Tussen België en Nederland is een militaire overeenkomst gete kend binnen het kader van de Ver. Naties en het vijfmogendhe- denverdrag. Hierbij verplichten België en van de zedelijke normen van het j Nederland zich tot de nauwst mo- Christendom op het gebied van gelijke samenwerkingop militair wetgeving en bestuur. Daarna volgt een opwekking om de eenheid op staatkundig ge bied hecht te bewaren. Nieuwe prijsregeling voor 1,. uag is gtie&u ine. wciicMimg nancel in gebruikte auto S tot het program voor Europees In de Amerikaanse nota wordt verklaard, dat de bezorgdheid en de vastbeslotenheid van het Ame rikaanse volk ,is toegenomen ln verband met de vijandige hou ding, die door de Sowjet-Unie aan de dag is gelegd met betrekking werkelijkheid van het feit der zonde, rekening te houden. En tegelijkertijd moeten de ogen open blijven voor nieuwe gevaren die hier dreigen. Een der sprekers op het con- gelijkertijd een nieuwe prijs regeling voor de handel in ge bruikte auto's in werking is ge treden. Hierbij berust de verantwoor delijkheid van de berekening herstel Gezegd wordt, dat de politiek van de Amerikaanse regering in Internationale aangelegenheden Meer succes dan mislukking? Trygve Lie heeft in een arti kel in het New-York Times Magazine zijn mening weer gegeven over de toekomst der Verenigde Naties. H. K. H. Prinses Juliana zal als regentes van liet Koninkrijk worden beëdigd in verenigde ver gadering der Staten-Generaal, welke op Vrijdag 14 Mei des middags te kwart voor twee zal worden bijeengeroepen in het ge bouw der Tweede Kamer. De beëdiging, die op de meest eenvoudige wijze zal geschieden, vindt plaats om 2 uur. De regen en het dreigend on- Vlissingen gaat verryzéiu weer ten spijt was gisteravond Onder de aanwezigen merkten een groot aantal belangstellenden we o.m. op vertegenwoordigers naar de Vrydomsweg gekomen, van B. en W., afgevaardigden van waar het nieuwe kerkgebouw van andere kerken en de heer P. S. de Doopsgezinde Gemeente van Goertz, de leider van het Menno- niten Centrum te Amsterdam. Ir G. A. Kemper sprak vóór de steenlegging er zijn vreugde over uit, dat eindelijk deze dag, waar op de plannen werkelijkheid zijn geworden, aangebroken was. Men is dankbaar gestemd en met recht. Spr. herinnerde er aan, dat het juist deze dag 10 Mei was, een datum die de herinnering aan 1940 terugroept. Ir, Kemper bracht dank aan de Lutherse Ge meente, die voor de tijd, dat de Doopsgezinde Gemeente geen kerkgebouw had, het eigen kerk gebouw voor de diensten afstond. Dit is de derde kerk, die voor de Doopsgezinden wordt gebouwd. De eerste verrees in 1640, de tweede in 1899 aan de Aagje De kenstraat. De toekomst is aan de gebied, tot overleg, op alle denk bare punten en tot het gezamen lijk behandelen van alle militaire vraagstukken. Deze overeenkomst is er een van zuiver militair tech nische aard, zonder een verdere politieke strekking. Zij staat open voor Luxemburg aIdus spr. en het is en voor iedere andere mogend-1 heid. De clausules van de over- l eenkomst zijn ten volle bekend T i daarom, dat een jongere de eerste De 7-jarige Johan Hulshof; die bij het bombardement in 1942 op wonderlijke wijze uit het puin der kerk werd gered, verrichtte daar na ae eerste steenlegging. Da. M. de Boer, Doopsgez. pre dikante te Vlissingen, sprak hler- zyn aan de andere mogendheden van het vijflandenpact en de overeen komst is een belangrijke bijdrage tot de verdere militaire samen werking tussen de vijf landen. Verschillende militaire commis- sies zullen aan het werk gaan om woorden, waarby de bestaand plannen verder uit zj. wefs op het menseiijk boUw- e wer en. werk en Gods bouwwerk met deze wereld. Niemand kan een ander fundament leggen dan dat gelegd is in Jezus Christus. Zij sprak de hoop uit, dat aan vele geslachten achtereen op nieuw de Blijde Boodschap kan Worden verkondigd in het nieuwe kerkgebouw. onlangs voldoende definitief is ge worden. Binnenlandse politieke overwe- j Naar zijn mening heeft het gingen hebben in het geheel geen werk van de Veiligheidsraad invloed op deze politiek. tot nu toe meer successen dan De Amerikaanse regering is er' mislukkingen opgeleverd voor Nederlandse" BTeva- Hwtn" I de. verkoopsprijs geheel bijL.ch Wwu&t van> dat ,le commlI. ™ver het betreft de vreedzame Nederlandse tgeva<-rdigden,de verkoper. Inistische organisaties <le mening regeling van geschillen en wal welke een pif^naar i hairoft grondslag liggen. In de stelde met nadruk op d? voor-1 De prijs, welke een eigenaar gr md, dat niets bereikt kan njet handelaar mag be- v orden, alvorens een einde is dingen, bedraagt voor een mo- geinaakt aan de heiligheid der torrijtuig van het bouwjaar 1947 r.al'nnale souvei "miteit. 0f iater 80 pet van de huidige „Wij geloven met in de reali-prijs van een nieuwe wagen, en teit van een Europese federatie, I van het bouwjaar 1946 of eerder zo zeide hij, tot zij vorm heeft65 pet, in beide gevallen slechts gekregen in een reeks instellin- t indien het voertuig als nieuw gen, zoals een Europese generale mag worden beschouwd. Wan- staf, een Europese spoorweg- neer het voertuig niet meer als maatschappij, een autonome nieuw is, moet de prijs in een Europese steenkolencom ni-sie,1 redelijke verhouding worden e.d." I bepaald en wanneer de huidige Dit alles is heel mooi, maar in1 PrÜs van de nieuwe wagen de practijk kan'blyken, dat het nauwkeurig kan worden vastge- middel erger is dan de kwaal, steld, moet die van een over- Hier is een streven naar een eenkomstig voertuig worden machtsconcentratie, gelegd in aangehouden. Handelaren mogen handen van zondige mensen, die deze PrUs verhogen met 12 k wanneer daarvan misbruik zou en moeten van de door hen ver worden gemaakt, de meest ver- j handelde wagens een register schrikkelijke gevolgen zou kun- aanhouden. nen hebben. - Wij onderschatten niet de GEMEENTERAAD GOES, waarde van een congres als nu werd gehouden. Het kan van grote betekenis zijn, als naar het woord van mr Winston Chur- jn de gemeenteraadsvergade- len van een onderzoek met be ring van Goes, die gisteravond trekking tot het vraagstuk van i gehouden werd en onder presi- een naderende1 betreft zijn werkzaamheden met betrekking tot net verzachten en in goede banen leiden van nationalistische hartstochten en verbreiden, dat economische crisis in de V. S, spoedig zal leiden tot een wyzi- ging in de Amerikaanse politiek. Zelfs degenen, die in dergelyke conflicten. verklaringen volharden, moeten1zeft o a': "In1 een verschnk- begrijpe..: dat een economische ke. >Jke burgeroorlog, die de 70 crisis in het geheel geen invloed millmen inwoners van Neder- zal hebben op de industriële capa- lands-Indie dreigde mede te sle- citeit der V. S. of op de fund»- Pan ls het gelukt door bemid- mentele factoren, die aan de bui-1 deljn<L1?t ,een fakln® der V1J teniandse politiek der V. S. ten I andelijkheden te geraken en ■thans worden er gestadig vor deringen gemaakt in de richting van een blijvende bij legging der geschillen". Als twee andere huidige internationale toestand bestaan kwesties, die van vitaal belang zijn voor de vei ligheid van de V. S. en voor de wereldvrede. De politiek der V. S. is zo uit gewerkt, dat zij in het geheel geen ongunstige invloed kan neb ben op de belangen van de Sow- voorbeelden haalt hij aan de ac tie van de Veiligheidsraad in zake het conflict tussen India en Pakistan en de kwestie van de aanwezigheid der vreemde troepen in Iran, Syrië en de Li banon in 1946. Brits schip op mijn gelopen. Gisterenmiddag is tijdens nood weer het 1791 br.reg. ton metende Britse stoomschip „William Burs- ley" ter hoogte van Callantsoog op een mijn gelopen. Het was met een lading steenkool onderweg van Gdynia naar Antwerpen en is des avonds in IJmuiden binnen gesleept. Het bleek, dat de ont ploffing een gat in de achterste ven had geslagen, die tot bene den de waterlijn reikte. Slacht offers zijn niet fe betreuren. chill in een of andere vorm een Europese Assemblee kan wor den ingesteld, waardoor het de dium stond van burgemeester Mr stem van Europa mogelijk zal \y ten Kate, is een langdurige zyn zich voortdurend te doen horen. Maar wij moeten ons daarbij niet overgeven aan utopistische bespiegelingen, die niet verwe zenlijkt kunnen worden. o discussie gevoerd over het toe kennen van subsidie aan het Chr. Lyceum vóór Zeeland. Tenslotte werd met 10 tegen 5 stemmen (die van de P. v. d. A.) besloten, dat het subsidie zal worden ver strekt. De vergadering ving aan met de beëdiging van het raadslid de heer A. C. J. Oomes, die de plaats inneemt van de heer J. A. J. So- Nederlandse krijgs gevangenen te Batavia teruggekeerd. Alle zes Nederlandse krijggge- mers (K.V.P.). Nadat een veror- vangencn, die te Batavia arri-1 dening op de inning van sas- en veerden met de delegatietreln havengelden, en een wijziging van hadden slechts één voorname de verordening op de heffing van wens, n.l. ten spoedigste naar hun besmettelijke ziektegelden alsme- haardsteden in het moederland de een nieuwe verordening op de terug te mogen keren. Over het heffing van legesgelden goed ge- algemeen was het hun we) aan te keurd was, werd na enkele op zien dat zij geruime tijd een vry- lieidsberoving hadden ondergaan. Zo verklaarde de soldaat, J. A, Dierendonck, uit Vlissingen, dat HU in de Djocjase gevangenis re- deiyk was behandeld, maar tot liu daar arriveerde had hij veel moeiiykheden met de T.N.I., ter- wyi de behandeling te wensen overliet. In de gevangenis had hy echter sinds zyn aankomst ln Sep tember 1947 geen post mogen ontvangen en ook niet mogen sebryven. merkingen besloten het oorspron kelijke voorstel tot het verlenen van gratificaties aan het gemeen- tepersoneel bij ambtsjubilea by Ged. Staten te bepleiten. Zonder enige opmerking besloot de raad tot het verkopen van een tweetal stukjes gemeentegrond, een bouwterrein aan Mr M. Vla ming, de overname van drie wo ningen aan de Anjelierstraat en tot het vaststellen vaa de prijzen voor bouwterreinen. een eventuele parkaanleg namen zitting de heren Bouman, Oomes, Goeman, Stoel Feuerstein en Vin gerling. Na de vaststelling van enkele bij de wet vastgestelde bedragen voor het lager onderwijs over het jaar 1945, werd besloten de be schikbaar gestelde som gelds voor de aankoop van een Zweedse ba rak te verhogen. De jaarwedde van de admini strateur van het Gasthuis werd geregeld, terwijl die van de ge meente-geneesheer Dr H. Snoek, herzien werd. Onteigening pand. By het voorstel tot onteigening van het pand Oostwal 27 voor het Inrichten van een laboratorium voor het Gasthuis werden ver schillende lnformatorlsche opmer kingen gemaakt. De heer Zuide- ma (A.R.) was van mening, dat het tijd wordt, dat men weet welke de bedoelingen van het Gasthulsbeatuur zyn. Alles gaat by stukjes en beetjes, doch van een afgerond plan, een overgangs plan dat rekening houdt met de stichting van een streek-zleken- huls, komt niets. De heer Roose (K.V.P.) was het met de heer Zuidema eens, terwijl hy boven in de commissie tot het Instel- dien gaarne xou zien, dat ter be sparing van onkosten St. Joanna en het Gasthuis gezamenlijk één laboratorium benutten. Wethou der de Roo merkte op, dat er aan gewerkt wordt om zekerheid om trent de plannen van 't Gasthuis- bestuur te verkrijgen, waarbij de heer Visser (Arb.) zelde, dat het Gasthuisbestuur ln elk geval van plan ls het stichten van een streekziekenhuis tegen te werken. Besloten werd om voor het ver tonen van schoolfilms een film apparaat aan te schaffen. Subsidie Chr. Lyceum. Daarna kwam aan de orde het voorstel van B. en W, tot het toe kennen van een subsidie van f 100 per leerling (er zijn er 25 uit Goes) voor het Chr. Lyceum, waarover zich een uitgebreide dis cussie ontspon. De P. v. d. Arbeid kon niet voor dit voorstel zijn, om dat naar haar mening het onder wijs aan het Goese Lyceum ruim voldoende is, en de gemeente, die toch al in een moeilijke financiële positie verkeert, nog zwaardere lasten krijgt te dragen. Deze he ren wilden de zaak alleen zakelijk bekyken en niet principlëel. De heer Visser, wie het moeite ge kost had om zijn houding t.o.v. dit voorstel te bepalen, zag het grote gevaar dat het onderwijs op de belde Inrichtingen In Goes ln 't gedrang komt. De heer Stoel Feuerstein (V.V.D.) zei, dat de school ln een behoefte voorziet en het practtsch op hetzelfde neer komt of de gemeente betaalt voor Zeeuwse paardenfokkers protesteren. Te Axel werd een vergadering gehouden van de Zeeuwse paar denfokkers. In deze vergadering bleek grote ontevredenheid te be- iï staan over de gang van zaken bij Winston Churchill heeft, vergezeld door zijn echtgenote, een de paardenexport. Er werd een bezoek gebracht iian 't Kroonprinselijk gezin op Sc-estdijk. Na de motie aangenomen, die ter lunch, onderhielden de heer en mevrouw Churchillzich met de nls zaI worden gebracht van het prinsesjes. H.K.H. Prinses Juliana toont Churchill de jongste prin- stamboek. In deze motie prptes- ses Marijketerwijl Irene en Margriet er bij staan. teert de Ver. van Zeeuwse Paar denfokkers krachtig tegen de fractie tegen werd het voorstel stamboek aangenomen. egn commissie u(t het bestuur der het Chr. of het Openbaar Lyceum. Wethouder de Roo achtte evenals de heer Stoel Feuerstein de school van belang voor Goes, terwijl de heer Roose opmerkte dat het sub sidie voor de openbare Leeszaal nog hoger is dan de hier gevraag de en deze inrichting toch wel van veel minder belang is. De heer Zuidema ging uitvoerig op de opmerkingen van de P. v. d. Arbeid-leden in en zei, dat ook wanneer dit subsidie wordt ver- Goes één van de in aanbouw zijn de woningen aan de Leliestraat zal worden verkocht. Nieuwe gashouder. Voorzieningen Oosthavendam. vereniging te ontvangen om haar Hierna werd besloten de wonin- grieven toe te lichten, gen aan de Westwal no. 10, 12, 14 en 16 onbewoonbaar te verkla ren, en een bedrag van f 6000 be schikbaar te stellen voor noodza kelijke voorzieningen aan de Oost havendam, terwijl aan de kerke- raad van de Gercf. Gemeente te strekt van gelijkstelling geen sprake ls en nog een heel hoog schoolgeld betaald moet worden, terwijl de school toch reeds be wezen heeft, dat zy noodzakelijk ls. Hij las de heren van de P. v. d. Arbeid een deel uit hun eigen beginselprogram voor, waarin de P. v. d. A. zich uitspreekt voor een stelsel van opvoeding en on derwijs, gericht op de erkenning van de fundamentele betekenis van levensbeschouwing en ge loofsovertuiging, gelijkelijk voor het openbaar en bijzonder onder wijs en de erkenning van de gees telijke vrijheid. In de Kamer heeft de P. v. d. A. zich niet laten horen toen ze zich moest uitspreken over 't re geringssubsidie en naar zyn me ning mochten de Goese leden wel wat ruimer denken. Over en weer werd van gedachten gewisseld en trachtte leder zijn standpunt te verduldelijken. Tenslotte werd gestemd en met de 5 stemmen van de P. v, d. A. Mr J. A. Heysc agent Nederlandse Bank. Mr J. A. Heyse, directeur van de Nutsspaarbank en correspon-- dent van de Nederlandse Bank te Vlissingen, is benoemd tot agent van de Nederlandse Bank te Mid delburg. Nu het mossel- en oestersel- De raad achtte het voorstel totZOen geëindigd is, wordt op de het beschikbaar stellen vanZeeuwse stromen nog gevist op f 350.000 voor de bouw van ren bot en kreeft. De vangsten zijn nieuwe gashouder acceptabel. In met groot. Wel worden tamelijk het bestuur van de vereniging i veel roggen gevangen. ,,De Ambachtsschool" werd be- TT noemd de heer Oomes; tot 0n-1 - Je Haamstede werd in een ver- derwijzeres aan de O.L. school AI fadaring van de V.V.V. medege- werd mej. I. Engelsma te Mid- deeld, dat het bestuur van deze delburg benoemd en tot vakonder wijzer. voor lichamelijke oefening vereniging zich tegen de oprich ting van een Butlinkamp ln deze de heer C. L. van Zoest te Vlaar- gemeente heeft verklaard. dingen. I Met een ontworpen regeling de BILT ZEGT: voor de bezoldiging van gemeen-N vri: warm, te-ambtenaren konden B. en W. zich niet in alle opzichten ver-) Weersverwachting, geldlg tot enigen. Na bespreking werd het i vanavond. voorstel van het G.O. m.a.s. aan- Hier en daar ochtendmist. Voorts genomen, met uitzondering van enkele plaatselijke regenbuitjes, de door B. en W. voorgestelde af wijkingen die werden aangeno men met 8 tegen 7 stemmen. Tenslotte keurde de raad goed dat een geldlening zal worden aangegaan. hier en daar nog vergezeld van onweer. In de kuststreken een koelere zeewind, overigens wel Iets lagere temperaturen dan gis teren, maar nog vrij warm met wind uit uiteenlopende richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1