„Voor ons allen moet het wacht woord zijn: volhouden!" Wapenstilstand in Jeruzalem. Fronten en barrières verdwijnen. Resolutie aangenomen. Commissie voor atoom energie in impasse. Bond van J.V. op Geref. Grondslag (Art. 31). Brutale roofoverval in Belgisch Putte. Typhus epidemie in Acre breidt zich uit. Nog geen commissaris voor Jeruzalem. 25 jaar radio-telegrafie met Indië. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Kunstmatige inseminatie. Churchill tot Congres van Europa: Doodstraf voor v. d. Waals, fotoU moed. Herv. Jeugdbonden vergaderden* Zal Spaak terugkeren De heropbouw van radio Kootwijk. Uitga- Stichting „Zccuwsch la i". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- Str. 70, Tel. 2438, Giro 2742S9. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 87, Tel. 168; Middelt r:;. Korte Nocrdstraat 35, Tel. admini strate 2009; Telefoon redactie 2317; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 941 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters S eent per woord ZATERDAG 8 MEI 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F, E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van ZoYi en Maan. Zondag: Zon op 4.56u., onder 20.17 u. Maan op 5.02 u., onder 21.11 u. Nieuwe Maan 3.30 u. Hoogwater Zondag 9 Mei. Vlissingen: 2.02 u. 1.85 m„ 14.25 u. 1.97 m. Wemeldinge: 3.54 u. 1.59 fn., 16.19 u. 1.73 m. P r wordt de laatste tijd, óók in Zeeland, grote aandacht geschonken aan ie verbetering van de veestapel. Als een der middelen om daar toe te geraken, wo.'dt de kunst matige bevruchting aangepre zen en toegepast. De vraag is gedaan, of dit van Christelijk standpünt te verde digen valt. Een inzender beantwoordt deze vraag beslist ontkennend, ir. een betoog, dat wij hier in hoofdzaak laten volgen. Eigenlijk, zo schrijft hij, is de aanduiding kunstmatige be vruchting, onvolledig, want voor deze handeling moet er iets voorafgaan wat niet min der weerzinwekkend is als kunstmatige inseminatie. Ik spreek daar verder niet over daar ik dit gaarne overlaat aan de heren die deze methode aan prijzen. Ik 'weet wel, dat de moderne wetenschap zich met zal laten leiden door mijn motieven. Maar eigenlijk is dit schrijven aan hen ook niet gericht. Veel meer is het mijn bedoeling de eenvou dige, argeloze veehouder, die nog rekening houdt met de scheppingsorde en die zich al tijd nog afhankelijk gevoelt van de zegen des Heren op het ver keerde hiervan te wijzen. Om in dit schrijven een zui ver principieel standpunt te be houden, wil ik slechts terloops enige aanwijzingen geven, waar om men de laatste tijd tot deze mehode de toevlucht heeft ge nomen. De natuurlijke omstan digheden betreffende de voort planting van de veestapel, zijn precies dezelfde gebleven als voorheen. Alleen heeft men het selecteren van vee zo in uiter sten gedreven, dat er bijna geen stier meer gevonden wordt die aan de gestelde eisen voldoet. Waar deze gestelde eisen mo gen eindigen, durft zelfs geen enkele leraar te zeggen; alleen maar, dat het nog hoger opge voerd kan worden; alsof de na tuur zich bindt aan menselijke voorschriften. Met vrij grote ze kerheid kunnen wij aannemen, dat de veefokkerij haar hoogte punt heeft bereikt. Voert men door selectie de melkproductie of het vetgehalte op, dan gaat het exterieur als vanzelf achteruit en omgekeerd. Een spreekwoord zegt; In één varken zitten nooit twee ruggen". Tegen het selecteren van vee is zeer zeker niets te zeggen; elk doe dat vrij naar eigen keuze en inzicht, maar dat men zich overgeeft aan de on natuurlijke handeling van .kunst matige inseminatie", is toch wel te betreuren. Uit moreel' oogpunt wil ik ever de wijze waarop dit ge schiedt niet uitwijden. Bepaald wetenschappelijk kan 't niet ge noemd worden. Alleen, en dit geeft helaas de doorslag, de mo derne wetenschap beveelt het aan. De redeloze dieren wor den geëxploiteerd als willoze werktuigen van de mens. Eerst wordt de stier en daarna het moederdier verschalkt door een kunstmatige handeling. Ds ver krachting dezer natuurwet komt dus voor rekening van hen die dit doen of laten doen. Laat men deze daad toch niet gering achten. God als Schep per, Wiens het vee op duizend bergen is en van Wien wij allen afhankelijk zijn, wordt door deze schending onteerd. Wordt iemand, die de landelijke grond wet overtreedt niet gestraft? Hoeveel te meer zullen zij onder het oordeel Gods vallen die Zijn wetten schenden! A Is argument voor deze methode, voert men aan de veelvuldige besmetting. Ik ont ken dit niet, maar dit is het ge volg van het beperkte aantal stieren en uitbreiding hiervan zou, gelet op de hoge eisen, die nen daaraan stelt, te duur wor den. Uiteindelijk komt hierin duidelijk uit, dat het een finan ciële kwestie is geworden. Laat men zich echter voor gezegd houden, dat het doel nooit de middelen heiligt. Elk mens die voorgeeft te willen leven uit een Christelijk beginsel, stelt zijn principe boven zijn maatschap pelijk belang. Doet hij dat niet, dan verloochent hij zijn begin sel. Ten overvloede wil ik eindi gen met een sprekend beeld. Toen Abram zijn neef Lot vrij liet een deel van het land Ka- naan te kiezen, koos de laatste óe vruchtbare Jordaanvlakte met de steden Sodom en Gomorra. Maar hierdoor vestigde hij zich te midden van de schandelijkste goddeloosheid. En ware het niet, dat Gods' Voorzienigheid hem tijdig uitgeleide deed, hij zou met Sodom omgekomen zijn. Overdrachtelijk gesproken, is men met de kunstmatige insemi natie gekomen tot aan de poorten van Sodom. Ik hoop dan ook van harte, dat zjj die zich Christenen noe men, niet af zullen wijken van de volmaakte Scheppingsorde." Tot zover de inzender. Wij hopen hierop nader terug te komen. Gisterenmiddag begon in de Ridderzaal te 's-Gravenhage het Congres van Europa, dat, naar woorden van deelnemers, de grondslag moet zijn voor een federaal Europa, wellicht eerst voor een West-Europese federatie. De 700 afgevaardigden applaudiseerden bij de binnenkomst van Prinses Juliana en Prins Bernhard, die deze openingszit ting bijwoonden. Ook Winston Churchill, de ere-voorzitter, en verschillende andere bekende figuren als Paul van Zeeland en Kamadier, werden hartelijk begroet. op de belangrijkste groeperingen der mensheid. Daarom moet voor ons en voor allen, die in onze beschaving delen, het wachtwoord zijn: volhouden. Congresvoorzitter was de heer P. Kerstens, die een kort ope ningswoord sprak. De Haagse burgemeester, Mr W. A. J. Visser, begroette de gedelegeerden. Tot de genodigden behoorden Minister-president Dr L. J. M. Beel en de Ministers Witteman, Lieftinck, Drees, Jonkman, Göt- zen en Van Boetzelaer van Oos terhout. Winston Churchill, erevoorzit ter van het Congres van Europa, hield daarna een uitvoerige rede. „Dit Congres mag er zich te recht op beroepen de stem van Europa te vertegenwoordigen", aldus Churchill. „Het is inder daad tijd, dat deze stem klinkt temidden van de chaos en de inzinking, veroorzaakt door boosaardigen en gehaten uit het verleden en temidden van de ge varen, die in het heden beslo ten liggen en de hemel van de toekomst bewolken. Wij kunnen ons alleen uit dezé gevaren red den door het afzien van natio nale rancune en wraakneming, door het voortschrijden uitwis sen. van fronten en barrières, die ons verdeeld houden en door ons gezamenlijk te verheugen in die gloriëijke schat van litera tuur, van ethiek en van intellect die behoort aan ons allen en die het gemeenschappelijk erfdeel van Europa vormt." Met betrekking tot Duitsland zeide Churchill: „Het is de groot ste taak der overwinnende lan den de Duitsers bij de hand te nemen en hen terug te voeren in de Europese familie." „Wij verwelkomen elk land, waar de regering behoort aan het volk en niet het volk aan de regering. Alle staten van Oost- en Z.-Oost-Europa zijn gedwongen verre van ons te blijven. Wij moeten trachten door het leggen van banden de regionale eenheden tot stand te brengen en wij moeten met geduld en vertrouwen voorbereidingen trachten te treffen voor de dag, waarop er één effectieve wereld regering zal zijn, welke steunt Twee kinderen levend verbrand. Doordat kinderen met vuur •peelden, brak brand uit In een kippenhok te Helden-Panningen. Twee kinderen van vier jaar ver toren hierbij het leven. De lijkjes werden totaal verkoold uit het puin te voorschijn gehaald. Gistermiddag heeft de Rotter damse kamer van het Haagse Bijz. Gerechtshof de 35-jarige Anton van der Waals, voormalig S.D.-splon en verrader van tien tallen illegalen tot de doodstraf veroordeeld. TIem werd het recht van cassa tie verleend. Van der Waals, die emotieloos en kalm als tijdens het proces zijn vonnis aanhoorde, groette het Hof met een kleine hoofdbeweging waarna hij met een kleine opmer king tot een der belde parket wachters, die hem begeleidden, de zaal verliet. o Eerst moet de S.U. meewerken. De Commissie voor de Atoom energie der V.N. is in een impasse geraakt. Na 22 maanden arbeid aan een schema voor internationale con- tr&le heeft men gisteren aan de Veiligheidsraad gerapporteerd, dat hot geen nut heeft de werk zaamheden voort te zetten als de Sowjet-Unie niet bereid is samen te werken met de wereldgemeen schap. In het rapport wordt er verder op gewezen, dat de S.U. van me ning is. dat het contróle-plan, zo als dit door de meerderheid wordt gesteund, de nationale veiligheid zou schaden. De S.U. staat er ver der op, dat eerst alle landen een conventie zullen tekenen, waarbij atoombommen verboden zullen worden en alle bestaande voorra den vernietigd. Men is dus nog evenver als 22 maanden geleden, zo zegt het rapport. President Roosevelt heeft ge sproken van de „vier vrijheden", maar de vrijheid, waar het thans het meest op aan komt, is de vrijheid van vrees. Europa behoeft slechts zich te verheffen en stand te hou den in zijn eigen glorie, betrou wen en deugd, om het hoofd te kunnen bieden aan alle vormen van tyrannie, oud of modern, nazistisch of communistisch, en zulks dan met onoverwinnelijke kracht. Wij weten wat wij bedoelen en wat wij willen. Wij zijn hier bijeen, om een atmosfeer te scheppen, welke gunstig zal zijn voor de beslis singen, waartoe de staatslieden wellicht zullen worden gebracht. Wij moeten hier thans ko men tot een besluit, volgens het welk in de een of andere vorm een Europese assemblee zal worden ingesteld, Een hoge en plechtige verant woordelijkheid rust op ons. In dil congres van een naar weder geboorte strevend Europa. J Indien we tekort schieten in helderheid van blik, of in moed tot daden, dan zal een onschat bare gelegenheid voor altijd voorbij gaan, maar als wü onze krachten verenigen en verenigd geluk en vriendschap nastreven en krachtig .nastreven de grote verwachtingen der mensheid, dan zal het wellicht mogelijk, zijn, dat wij gezamenlijke en gelukkiger, zonniger tijdperk bereiken." Tijdens het congres voerden verder nog het woord: Graaf Jan Coudenhoven, de leider van de vroegere Fan-Europese beweging, de vroegere Italiaanse ambassa deur te Londen Graaf Caradlnl, de voorzitter van de Europese be weging voor federalisme Dr H. Brugmans, de thans in verban ning levende oud-minister van Buitenlandse Zaken van Roeme nië. Graaf Gregor Gavencu, de oud premier van België Paul van Zeeland, terwijl ook de voormalige Franse premier Ramadler een rede hield. Aan het einde van de zitting las Paul Ramadier een resolutie voor, die eenstemmig werd aan vaard. De tekst dezer resolutie luidt: „Aan het begin van zjjn werk zaamheden wenst het Congres van Enropa te verklaren, dat de door hem nagestreefdo doeleinden eerst volledig bereikt zullen zjjn op de dag, dat geheel Europa ver enigd en georganiseerd zal zjjn. Overwegende, dat zestien lan den van dit ogenblik af van hun besluit tot samenwerking hebben doen bljjken, legt het Congres er de nadruk op, dat deze groepering geen gesloten geheel vormt. Het Congres zendt alle volkeren een broederljjke groet". Met deze resolutie was de eer ste algemene vergadering van het Congres van Europa ten einde. Drukbezochte bondsdag te Rotterdam. De Bond van Jongelingsver- te scheiden, ontneemt men zich beide. In den coetus moet enigheid des geloofs zjjn. Geen politieke enigingen op Geref. Grondslag „maa'c'11 ons (Art. 31 K.O.) hield Donderdag zijn Bondsdag in de Mathenes- serkerk te Delfshaven en de Koninginnekerk te Rotterdam, welke gebouwen geheel bezet waren. De vergadering in de Mathe- nesserkerk stond onder leiding van de Bondsvoorzitter, de heer Jac. G. vanOord te Utrecht, die na een herinnering aan de oprichting van de Bond van J.V. van de twee lijnen in Kuijper's beschouwingen, de schriftuur lijke en de scholastische, helaas op G.G. in 1888, betoogde, dat de laatste hoe langer hoe meer op de voorgrond is gekomen. Door Gods genade is er in 1944 een herconstituering van de bond gekomen, maar bij vele vrijgemaakte jongens wordt nog te weinig ernst gemaakt met de grote heilswaarheden. De enige kracht om voorwaarts te gaan in de strijd, is het geloof. Door de heer C. van der Ploeg te Eindhoven werd ge refereerd over het onderwerp: „Reformatie en organisatie". Tot leden van het Bonds- bestuur werden gekozen Mr J. E. Wiggelink te Culemborg (vac. Boiten) en ds J. A. Vink te Amersfoort (aftr.). In de middagvergadering hield ds E. Th. v. d. Bom te Amers foort een rede over „De Kerk", aan wiens rede het volgende ontleend is: Het ganse stuk der Kerk komt te staan in de centrale gedachte, dat zij is congregatio en coetus. Bij coetus (samenkomst) valt het accent op de taak en de actie der mensen. Bij congrega tio moet gedacht worden aan het bijeenbrengen door Christus van Zijn kudde, de gemeente ten eeuwigen leven uitverkoren. De congregatio van de Kerk is bedoeld om de wereld aan Christus' voeten te leggen, waar om de Kerk dan ook niet uit het brede mensenleven gelicht mag worden en als op een binnen plaats gezet kan worden ge dacht. Een bondsdag, een poli tieke partij of een sociale orga nisatie moet een coetus zijn. Men vraagt vandaag echter niet meer waar de coetus moet komen. Men veracht de Kerk en noemt het een tijdelijk instituut. Door Kerk en Koninkrijk Gods 199.000 FRANCS ALS BUIT. Vjjf gemaskerde bandieten zijn dezer dagen 's nachts blnnenge- Hef Is nodig dat de S.U. mee-drongen in de woning van de werkt aan de invoering van eenkoopman Palings, te Putte juist controle-systeem teneinde een be-even over de Nederlands-Belgl- wSpeningswedloop te voorkomen. scho grens. Een meerderheidsplan biedt de| baIKjleten d-,e het echtpaar P. uit de slaap opschrikten, de enige uitweg. Het rapport zal in1 September aan de algemene ver gadering van de Veiligheidsraad worden voorgelegd, De 10e Mei zal op kasteel Oud- Wassenaar een mtlitalr pact tus sen ons land en België onderte kend worden. In de loop van de zomer van dit jaar zal de vloot van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" te Amsterdam wederom met een tweetal schepen worden uit gebreid. vrouw zand ln het gelaat wier pen, de man trachtten te wurgen en later met een mes zijn gelaat verwondden, maakten 190.000 francs en een gouden horloge bult, welke zjj zich door de vrouw des huizes hadden laten aanwij zen. De Belgische politie zowel als de Nederlandse Rijkspolitie zijn terstond een uitgebreid on derzoek begonnen. Men neemt aan, dat één of meer Nederlanders bij de brutale overval betrokken zijn. coétusgangers, maar alleen het Woord Gods. Omdat wij van die coetus levende lidmaten zijn, betekent excommunicatie, uitsluiting uit het koninkrijk Gods. Als men dat ontkent, degradeert men de Kerk. Maar men ziet vandaag de Kerk niet meer, omdat men zich niet meer laat binden aan Gods Woord Tn de belijdenis. Spr. wekte tenslotte zijn hoorders op met hun voeten al tijd te staan in Jeruzalem en samen voort tegaan in de dienst van Gód tot eer van Zijn Naam. Door ds M. J. C. Blok te Ber- kel werd het slotwoord ge sproken. Van de vergadering in de Koninginnekerk, waar prof. Veenhof eveneens een rede hield, over de Kerk, werd op verzoek van de voorzitter, d s J. A. Vink, geen verslag ge maakt. VOOR DE ZONDAG Hoe maakt Jan het in Indië? Dank je, hij schrijft altijd op gewekte brieven'. 'tValt wel niet mee, daar in de rimboe, een 100 KM. van Palembang, maar deze jongen zal nooit zeuren of mopperen; hij heeft altijd goeden moed! Ik wilde wel, dat ik zo'n jongensaard nog had, maar ik kan merken, dat ik oud word. Dot tialt me tegen, je bent anders zo'n schriftgeleerde, je kent de hele bijbel van bui ten. 't Kan wel zijn, maar ik kan tegenwoordig haast niet meer zingen; en dan doen ze 't in de kerk zo vlug, ze zingen rythmisch, en met tempo; ik kan mijn ziel haast niet zo gauw meekrijgen. Mag ik je eens wat vragen Heb je de Hemelvaartsdag meegemaaktEn heb je de Wij hebber, dan altijd goeden moed. 2 Cor. 5 6. Here Jezus zien opvaren naar de hemel, en zien zitten op de troon'! Hij is je Koning; ook je Priester, maar nu is Hij Koning, door Wie de Vader alle dingen regeert. Ook jou leven, ook jou moeite. Weet je wel, dat je precies als mijn jongen in Indië, ver van huis bentEn dit heeft God besteld. Je woont hier. beneden, en Christus is bij de Vader. Je woont in het lichaam, zegt de apostel, je hebt je roeping hier op aarde, je strijd en je werk; en je bent uitwonende van de Here; Hij is bij de Vader, en gij zijt daar nog niet; gij zijt nog uitwo nende net als mijn jon gen daar in 't verre Oosten. En je hebt geen geduld, Maar die jongen weet, dat het maar voor een tijd is: dat geeft moed; hij weet ook, dat wij voor hem doen, wat wij kun nen, dat geeft ook moed; en hij krijgt elke week een brief, dat helpt ook om vol te hou den; en hij denkt veel aan thuis, en hij doet zijn best, om wat te leren en mee te nemen, als hij naar huis gaat en zo heeft hij altijd goeden moed'. Neem dit nu eens ter harte, broeder'. Jè levensstrijd is voor een tijd; Christus is je Wachter; je hebt Zijn Woord; werk zo lang het dag is; en wees zeer begerig, om de Here weibeha- gelijk te zijn, en wees een ge trouwe knecht; dan zal je ziel wel kunnen zingen, ja, dan kun je jezelf bijhouden; dan ben je altijd hoopvol blij; dan hebt ge altijd goeden moed'. N. E. B. tot in Door Brits© bemiddeling is ©en wapenstilstand voor Jeruzalem stand gekomen. De Arabische toestemming werd medegedeeld een officieel Brits communiqué uit Jericho, waarin Sir Alan Cun ningham, d© Brits© Hoge Commissaris voor Palestina, met Arabi sch© leiders had geconfereerd. Onmiddellijk daarop is van Joodse zijde geantwoord, door een woordvoerder van het Joodse Bureau, die verklaarde, dat het hoofdkwartier van de Haganah te Jeruzalem Vrijdagavond aan, alle manschappen van de Haganah in Jeruzalem bevel zou geven het vuren te staken. Ook de Arabieren hebben erin toegestemd het vuren met Ingang van heden om twaalf uur 's mid dags te staken op voorwaarde, dat de Joden hetzelfde zullen doen. Voordien had de Haganah de stad Safd nog bezet. Het hoofd bureau van politie werd veroverd en de Arabieren ontruimden de stad. TYPHUS-EPIDEMIE BREIDT ZICH UIT. De typhus-epidemle in Acre aan de kust van Palestina is overge slagen naar de omringende Ara bische dorpen. De Libanese rege ring heeft een hoeveelheid serum aangeboden voor 8000 mensen in Acre, terwijl de Joodse autoritei ten te Haifa de inenting hebben gelast van Ieder, die de stad bin nenkomt. DE COMMISSARIS VOOR JERUZALEM. Engeland heeft de V.N. mede gedeeld, dat de Hoge Commissaris in Palestina er niet ln geslaagd is iemand te vinden, die zowel voor de Arabieren als de Joden aanvaardbaar is ais neutrale com missaris voor Jeruzalem. Enge- daar heeft de kerk behoefte aan. Het gaat ons dus ook aan wat er ln de kerk geschiedt. Wij moeten haar liefhebben, doch niet blind zijn voor haar fouten en de ge varen, die in haar schuilen. Het kerkelijk leven is ontgroeid aan orde en tucht. Dat verplicht ons tot studie en navorsing, op dat wij zullen komen tot een nieu we kerkorde, gebaseerd enkel op de Heilige Schrift en de Belijde nisgeschriften. Door Ds H. A. van Slooten van Haaften werd het slotwoord gesproken. o Het plan bestaat de bekende A.N.W.B.-wegwijzers zodanig te verlichten, dat zij ook bij avond en nacht voor de weggebruikers gemakkelijk te raadplegen zjjn. Gecombineerde bijeen komst te Utrecht, Donderdag hielden de Hervorm de Jongelings» en Meisjesvereni- gingen op Geref. Grondslag in de Beatrixschool van de Utrechtse Jaarbeurs hun bondsdag. De morgenvergadering stond onder leiding van D s J. Ver maas. In die vergadering behandelde Ds A. den Hartogh het on derwerp: „De jeugd van nu en waar zij belang in stelt". Deze wees erop, dat de geest van het verderf steeds weer be slag legt op de jongeren. Daar tegenover werd er met blijdschap op gewezen, dat Dlijkens de mas- pple opkomst op deze dag, de jeugd toch niet in haar geheel tot de nihilisten kan worden gere kend. In de middagvergadering, die stond onder de leiding van mevr. A. A. E. MulderRupke, Refe reerde ds W. de Bruyn van Lex- mond over „Jeugd en Kerkorde". Spr. toonde ln een uitvoerige rede aan, dat deze twee schijn baar los van elkaar staande be grippen nauw verbonden zjjn. Wij hebben het heilige sacra ment van den Doop ontvangen en mogen verkeren op het erf des Verbonds. Het ls nodig, dat de ogen er voor opengaan, dat wij door Gods genade een gans bij zondere plaats hebben verkregen, aldus spreker. Wij moeten de we reld verzaken en onze oude na tuur doden. Dan pas beleven we onze plaats ln de kerk. En land heeft de V.N. derhalve ver zocht een geschikte candidaat voor deze functie te vinden. De mededeling van de Britse zijde heeft enig gevoel van wrevel gewekt bij de Amerikaanse dele gatie. Volgens het Amerikaanse inzicht moet de moeilijkheid van het vinden van een geschikte per soon reeds enige tijd aan de Britse Hoge Commissaris bekend ge weest zijn, waarbij men er op wijst dat het een Britse suggestie was, de Hoge Commissaris ln te scha kelen. Men schijnt ln dit geval een nieuw bewijs te willen zien voor gebrek aan medewerking van Britse zijde met de V.N. JOODS NATIONAAL BESTUUR. Een woordvoerder van het Jood se Bureau heeft medegedeeld, dat een uit dertien personen bestaand Joods nationaal bestuur gereed staat „het overschot van de Pale stijnse regering over te nemen" na de beëindiging van het Britse mandaat op 15 Mei. De Joodse employes bij het Britse bestuur hebben order gekregen op hun post te blijven. Het Joodse depar tement van Justitie ls zijn werk zaamheden reeds begonnen te Tel Avlv en ook rechtbanken voor be rechting van profiteurs en ver keersovertredingen zijn reeds ln functie. Tamboers en Pijpei corps Jubal dankt Goese burgerij. Van het tamboers- en pijpers corps Jubal ontvingen wij giste ren een enthousiaste brief met het verzoek de Goese burgerij te dan ken voor de enorme belangstel ling, de warme ontvangst en de goede zorgen, die het corps op Hemelsvaartsdag en de avond daarvoor ten deel mocht valien. Het uitstapje, zo schrijft de secr. der vereniging, smaakt naar meer! Wij kunnen het ons voorstellen! Twee jongens door zand- instorting gedood. In de zandbergen te Mook by Nijmegen heeft een zandverschui- ving twee jongens, een uit Nynie- gen en een uit Mook, bedolven en doen stikken. De jongens waren met kinderen uit de omgeving bezig met het graven in het zand. Op een gege ven ogenblik stortte een massa zand, welke zich aan de bosrand bevond, plotseling in. Drié jon gens werden bedolven. Onmiddel lijk toegeschoten helpers konden de jongelui bevrijden, maar toen men de laatste uit de zandkuil ge red had, ontstond een nieuwe zandinstorting, die detwee jongens bedolf. Geen aparte bon voor krentenbrood! BAKKERS mogen geen speci ale keuzebon voor brood, gebak of puddingpoeder, vermicelli e.d. ver langen voor de aflevering van een krentenbrood. Het publiek kan elke willekeurige geldige brood bon voor het kopen van krenten brood besteden. Er zal dus geen speciale „krentenbroodbon" aan gewezen worden. Senaatsvoorzitter Rolin als bemiddelaar. De Prins-regent heeft de voor zitter van de senaat, Rolin, met een „beperkte informatieve op dracht" belast. Rolin is onmiddel lijk met z(jn beraadslagingen be gonnen. Sommige politieke waarnemers te Brussel menen uit het feit, dat de heer Rolin door de Prins-regent belast is met de opdracht te trachten de tegenstellingen, die tussen de Socialisten en de Katho lieken bestaan ten aanzien van de schoolkwestie te verzachten, de conclusie' te mogen trekken, dat, Indien hij hierin slaagt, het niet uitgesloten ls dat Spaak als eer ste minister terugkeert. In deze kringen is men van oordeel, dat Spaak als voorwaarde tot zijn te rugkeer gesteld zou hebben, dat allereerst de geschillen, die Ka tholieken en Socialisten verdelen, zullen worden opgelost. Rolin, die de functie van kabi netsformateur van de hand heeft gewezen, heeft reeds besprekin gen gevoerd met de Schrijver, voorzitter van de Katholieke Volkspartij en Segers van het Katholieke werkliedenverbond. Verder heeft hij Max Buset, voor zitter van de Socialistische partij, ontvangen. De ministers zijn gisterenmor gen in kabinetszitting bijeengeko men onder voorzitterschap van Spaak. Na afloop van de vergadering heeft Vermeylen, minister van Binnenlandse Zaken, zich beperkt tot de verklaring aan journalis ten, dat de raad zich met de af doening van de lopende zaken had beziggehouden en dat volgende week Vfijdag een nieuwe kabi netsvergadering zou plaatsheb ben. Gisteren was het 25 jaar gele den, dat in het grote zenderge bouw radio Kootwijk, dat daartoe speciaal was gebouwd, het radlo- telegrafieverkeer met Nederlands Oost-Indië officieel werd geopend. Er ls niet veel ophef gemaakt van dit feit. De eerste jaren van de P.T.T. radio verkeersdienst waren niet zo best. Er stond weliswaar een gigantische zender, met een capa citeit van 24Q0 kw„ doch er kon den niet meer dan 12 a 20 woor den per minuut de aether ln wor den gestuurd. Doch .de techniek ging snel vooruit en nadat op 13 Juni 1925 voor de eerste maal op de korte golf (24 meter) verbinding met Indië was verkregen, nam het ra- dlotelegrafisch verkeer spoedig in belangrijkheid toe. Öp 28 Januari 1928 werd het eerste, historische kruis-telefoon- gesprek, vla de radio, met Indië gevoerd. De kortegolfzenders breidden zich daarna regelmatig uit en voor de oorlog uitbrak had ter Jonkman van de kade af demen practisch radioverbindingen passagiers toe. met de gehele wereld. Helaas Vervolgens begaf hij zich aan werd nagenoeg alles kort voor de boord om de juders van de ge- bevrijding weggesleept of ver storven babies te condoleren. inleid, doch met ijzeren wilskracht De Volendam weer terug Min. Jonkman condoleert ouders van gestorven babies. Gistermorgen ls het s.s. „Volen dam" met 676 passagiers, onder wie 337 vrouwen en kinderen en 47 K.N.I.L.-mllitairen, te Rotter dam aangekomen. Zoals bekend zijn op dit schip tien van de vijf tig babies tengevolge van maag darm stoornissen overleden. Ter begroeting van de militta- ren en hun gezinnen sprak minis .werd de zaak weer aangepakt. I momenteel zijn de radiotelegrafi- sche verbindingen grotendeels hersteld, al ontbreken er nog en kele ln Europa. Daartegenover staat, dat het aantal naar Indië verzonden telegrammen thans de helft hoger is dan voor de oorlog, terwijl Curasao en Suriname zelfs een verdubbeling tonen. DE HEROPBOUW. Van de circa 22 benodigde defi nitieve zenders zijn er reeds en kele gereed. Zij zullen allen wor den opgesteld in het grote hoofd- gebouw. I De radio-ontvangst zal uit1 Noordwijk aan Zee verdwijnen en ondergebracht worden ln een nieuw ontvangst-station bij Hil versum. Naar men ons mededeelde zul len de gebouwen waarin thans de voorlopige zendinstullatles zich bevinden ln de toekomst hulsves ting gaan bieden aan Installaties voor radio-verbinding met sche pen op zèe, welke verbinding een aanzienlijke uitbreiding zal onder gaan. o DE BILT ZEGT: Droog weer. Droog weer met weinig bewol king. Meest matige wind tussen N. en O. ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren. De Amerikaanse luchtmacht zal uitgebreid worden met 243 bommenwerpers, 1575 straal-ge- vechtsvllegtuigen en 909 verken- nlngs-, transport-, opleiding»-, reddlngs- en verbindingsvllegtul- gen. De Britse autoriteiten hebben het plan van het onder communis tische leiding staande „Duitse volkscongres" tot het organiseren van een „volkspetltlonement" be treffende de Duitse eenheid in alle zönes van Duitsland verwor pen. In de loop der volgende week zal de, op het industrieterrein te Middelburg gebouwde, groendro- gerij van de eoöp. drogerij Eiland Walcheren, gaan proefdraaien. Met de productie zal men 18 Mei beginnen. Men heeft reeds opga ven binnen voor het verwerken van de oogst van 120 hp. Lucerne- klaver en 130 ha. gras. NAGEKOMEN ADVERTENTIE. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder MARTHINA DE HAMER, Wed. van Cornelia Verschuurc, in de ouderdom van 93 jaar en 3 maanden. Namens de familie, Klein en Achterklein kinderen. JOH. VERSCHUURE. 's-Gravenpolder. Begrafenis heeft plaats Maandag 10 Mei op de begraafplaats te Hoede- kenskerke, des mid dags om half één.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1