Iroviniiyffi/flw Nog altijd 15000 gevangeneu in Indië. Handhaving inwendige en uitwendige veiligheid. De Duitsers wilden de Zuiderzeedijken opblazen. Tribunalen worden op 1 Juni a.s. opgeheven. EEN SCRREEDW OM RECHT. Nederlandse en inheemse vrouwen in gedwongen concubinaat. De Regering blijft doof. BIJ DE KANTKLOSSERS OP BEZOEK. Eeuwenoud en schoon bedrijf. „Peli wint het met glans, Pel"! Stichting voor de Landbouw in Zeeland. De gelukkigen. Ondanks een reeds in 1946 door de Tweede Kamer aangenomen en door de Regering aanvaarde motie, en ondanks tal van malen door de Regering gedane toezeggingen, worden nog altijd duizen den gijzelaars door de republikeinen gevangen gehouden. In verband daarmee heeft de j Of onze zonen moeten terug- Gemeenschappelijke Actie van i keren, al zal het millioenenvoik Nederlandse Vrouwen zich op-[van de Nederlands-Indische Ar- meuw met een schrijven gewend j chipel dan aan de diepste en 1 '°vd? flints'er-president. i wanhopigste slavernij ten prooi Nadat eerst o.m. herinnerd is vallen, of onze zonen mogen hun aan een vroeger door minister plicht doen en de bevolking en Bcel gedane mededeling, dat de j zichzelf afdoende beschermen te- regering als voorwaarde voor gen de terreur van het bendevve- verdere onderhandelingen, - uit- zen. drukkelijk gesteld had dat eois1 Wij verlangen, in Christus' de gijzelaars zouden worden' vrij naam dat onze Regering zicli gelaten, vervolgt het schrijven: i door geen enkel dreigement van ..Waarom werd aan deze uit- binnen- of buitenland m) laten drukkelijk gestelde voorwaarde weerhouden, zijn Christenplicht te door de republiek niet voldaan? Waarom krijgt het Nederlandse Rode Kruis nog steeds geen toe gang tot het repuhlikeinse gebied om de 2600 Nederlanders, meest kinderen en ouden van dagen, die ebuiten kampverband leven en die opgevraagd zijn door hun familie leden en waarover geen nadere gegevens bekend zijn, op te spo ren Waarom zijn de gevarigenen niet door de republiek uitgele verd? Wetende, hoe de republiek de In<io:-Europeanen met vernieti ging bedreigde en hoe duizenden Inheemsen ree'ds vermoord wer den, is het onbegrijpelijk, dat de Regering tot nu toe geen krach tige maatregelen nam. Excellentie, het Nederlandse volk draagt de verantwoording voor wat er in Nederiands-Indië gebeurt, dus ook voor hetgeen op republikeins gebied plaats vindt. Het Christelijke Nederlandse volk kan en mag naar onze me ning 'niet langer de wandaden binnen de republiek dulden. Wij vrouwen zijn met smart en verontwaardiging vervuld, dat aan het lijden van onze gemar telde Nederlandse en inheemse zusters, in gedwongen concubi naat levend, nog steeds geen ein de komt! Dat zij niet bevrijd worden! Uwe Excellentie deelde ons in' Uw brief van 16 Februari mede, „dat de verliezen van bnze mili tairen en van hen, die op de on dernemingen werkzaam zijn, se dert het inwerking treden van het Bestand op 31 Januari j.l. aanmerkelijk afgenomen zijn." Na het laatste bestand en de order „staakt het vuren" beho ren er echter in het geheel geen verliezen meer te zijn. Uwe Excellentie zal begrijpen, dat wij Nederlandse yrouwen, niet kunnen blijven dulden, dat onze zonen als militair tijdens zogenaamde bestanden ten offer vallen aan sluipmoord door extre mistische benden, die zich steeds weer op republikeins grondgebied terug trekken. doen en alle nog in gevangen schap zuchtende land- en rijksge noten onmiddellijk op te eisen of te doen bevrijden en onze ere schuld in te lossen tegenover de Indo-Europeanen, door hun een toevluchtsoord en nieuw vader land op Nieuw-Guipea te geven. Of deze noodkreet zal helpen? Wij geloven het niet. Het moet helaas worden ge zegd dat onze regering wat dit betreft haar plicht verzaakt. Dat de gunst van de republiek voor haar meer betekent, dan het lot van deze duizenden geïnter neerden. De regering zwijgt. Maar laten dan straks de kie zers spreken! De terugkeer van Oorlogsvrijwilligers. In verband met mededelingen over de terugkeer van oorlogs vrijwilligers uit Indonesië deelt de Xegervoorlichtingsdienst het volgende mede: „Zoals onlangs reeds in een communiqué is me degedeeld, zullen de troepen, die vóór Juni 1946 in Indonesië aan kwamen, in de periode April t.m. September 1943 thuis varen. Het is niet mogelijk reeds thans met zekerheid mede te delen op welke datum en met welk schip de onderdelen, die voor deze, aflossing in aanmerking komen, de thuisreis zullen aan vaarden. Het vertrek dezer on derdelen uit Indonesië hangt na melijk af van allerlei factoren van militaire en vervoers'echni- sehe aard en vaak maken deze omstandigheden het noodzake lijk op het laatste ogenblik nog wijziging te brengen in een vooraf vastgestelde vertrekda turn voor een Bepaald schip of onderdeel. ntngln Elisabeth, die slechts 125 gram wee,-'1-maar waarin twaalf duizend werkuren zitten. Naar men zegt kunnen er twaalf mll- lioen punten in dit werk worden geteld. Merkwaardig, dat er van al de kunstenaressen, die de kost bare stukken hebben vervaardigd nagenoeg geen namen bekend zijn. Hieruit blijkt hoezeer het kantklossen een volkskunst was. Deze vrouwen, gesierd met fijne kunstzin en beschikkende over een taai geduld, waren evenzoveel „onbekende meesters". Naast de voortbrengselen uit vroeger eeuwen kan men te ,'s-Hertogenbosch kantproducten uit deze tijd bekijken. Nog- altijd worden er in België ehige dulzen den kantklossers gevonden; men tracht de industrie levendig te houden. Voorts brengen tal van schilderijen de schone resultaten van dit tjedrgf ln beeld. De Senaatscommissie voor de toewijzingen heeft de opening van een erediet van 3.198.100.000 dollar ter financiering van het program voor de vliegtuigbouw goedgekeurd. Men kan nu begin nen met de uitvoering van het plan," dat voorziet in een lucht macht van 70 groepen. (Van onze speciale verslaggever.) Wie ooiê op een zomeravond door de stille stad Brugge dwaalde, zal er de kantwerksters bezig hebben gezien. In deze dode Belgische stad behoren zjj tot de „levende bezienswaardigheden". Men kan ze aanschouwen in een lange rij, gebogen over haar kantkussens en ieder die ze ziet zal onder de bekoring van haar arbeid geraken. Dat er in deze eeuw van de machine nog ergens op de wereld een plekje is waar men de tijd neemt om die fjjne kunst te beoefenen, verdient opmerkzaamheid. Op 't ogenblik behoeft men om de kantwerksters waar te nemen niet helemaal naar Brugge te rei zen. In de hoofdstad van Brabant zijn ze tijdelijk aanwezig. Er wordt ln 's-Hertogenbosch Im mers een kanttentoonstelltng ge houden en bij die gelegenheid kan men niet alleen de resultaten van het kantklossen bewonderen maar ook de ijverige Brugse arbeidsters bezig zien. Dat Nederland op die manier in staat wordt gesteld enige tijd een stukje Vlaamse kunst gade te slaan, danken we aan de Benelux- connectles. Het komt ons voor, „Peli-wrijfwas is de „glansrijkste" ontdekking die een huisvrouw doen kan", zegt Juffrouw Kaan. „Helaas is ze nog wat schaars, maar dat wordt gaandeweg beter. Steeds méér meubelen, vloeren, etc. krijgen nu weer geregeld een ouderwetse beurt. Met PELI, de wrijfwas die zonneglans in huis brengt". 'n Erdal-productdus goed! Prijs per doos 36 ct. (Formaat No. 2). N.V. &Ï-). voor Wasverwerkina SMilfabriik - \mo«foort (Ingez. Med.) Feuilleton. en haar drie zoons Er werd niet veel meer over gesproken, maar de ganse middag zochten zü een oplos sing voor het raadsel van die brief. Onder het avondeten kon Stijntje zich niet langer be dwingen. Ze vroeg: Je had post, hè Gart? Ja. Het klonk kort en fel; die klank in zijn stem beduidde dat dit antwoord al meer dan genoeg was. Zo verstond Stijntje het ook en daarom vorste zij niet langer. Later op de avond deed Gart weer vreemd. Hij ging naar boven en stak het nachtlampje aan; dit zette hij op de balk boven zijn bed, waarna hij zijn kist openmaakte en op de rand van zijn bed zijn brief las. Dit viel niet mee in hel zwakke licht van het nacht pitje, maar Gart hoefde im mers niet te lezen, hij had aan zijn verbeelding genoeg. Die brief was van een vrouw of een vriend, om beurten. Dat waren schone ogenblik ken daar op de rand van zijn ledikant; hoe wijd waren toch verten van zijn verbeel dingskracht en wat een heer lijkheid was er toch in het le ven verborgen. Barend stak zijn kop door het trapgat en keek naar zijn broer; misschien dat hij er niet gerust op was of het wel goed ging met hem, hij kroop door het trapgat de zolder op en zat dan naast hem, maar Gart stopte de brief vlug in zijn zak en ging naar beneden; Barend volgde hem gedwongen. Daar zaten ze gevieren in de huiselijke kring. Gart was op gewekt en praatzaam, hij praatte over de beste kalfkoe van zijn boer, het was wel mo gelijk, dat hij die nacht geroe pen zou worden om het kalf mee af te trekken. En had moeder nog een kop koffie? Maar Gart kon praten als Brugmanhet raadsel van zijn brief hield allen bezig, het wer4 in de loop van die vol gende week tot een groot en onoplosbaar geheim, want er kwamen nog twee brieven en wederom voor Gart. Zie, dat was vreemd, zelfs de postbode sprak erover. En voor de vierde maal in acht dagen tijds kwam er een brief. Barend zag hem liggen in het klompenhok, hij raapte hem op en bezag het hand schrift, hij voelde zich plotse ling wee worden, zijn gezicht werd asgrauw, hij moest zich een wijle aan de deurpost vast houden, terwijl hij almaar naar die brief keek: het was dat we hierdoor wel een zeer ge lukkig bewijs hebben van de be wering, dat de Benelux-betrek- klngen naast materiële ook cultu rele voordelen zouden opleveren. Intussen leert deze expositie ons hoe oud de kantkunst ls. Voor onze gewesten beslaat de geschie denis ervan een periode van ruim vier eeuwen. Al eerder trof men de kantwerksters aan ln Italië. Terwijl de lialiaanse vrouwen de fiaaldkant kenden, beoefenden la ter haar Brugse zusters de klos- kant. Dit geschiedde waarschijn lijk op het eind van de vijftiende eeuw.-Uit die tijd dateert name lijk een schilderij van Memling, voorstellende een familie uit Brugge: op dit conterfeltsel komt de kloskant voor. Hoewel aanvan kelijk alleen welgestelde vrouwen zich met het kantklossen bezig hielden, groeide deze kunst van lieverlede uit tot een volksnijver heid. Dit hebben we te danken aan Karei V, die deze kunst een warm hart toedroeg. Van het begin der zestiende eeuw tot aan de Franse revolutie werd de kanten halskraag enorm veel gedragen. Wij noemen hier de halskraag omdat deze zeer be kend Is, maar ln de hoogtijperiode der' kantkunstnijverheld gebruikte men het kantwerk op vesten, kou- sebanden, schoenen, aan laarzen, aan hemden en in het haar en ook op harnassen, op meubelstukken en zelfs op het gespan van de paarden. Zowel mannen als vrou wen sterden zich met kant. Het ls onbegonnen werk om de weelde -aan kantwerk te beschrij ven, welke men in de vitrines op de Bosse expositie vermag te aan schouwen. Het fijne netwerk be vat soms uitvoerige ingeweven taferelen. Een schitterend stuk ls het voetkleed, aangeboden aan de aartshertogin Albrecht en Isabel la bij hun huwelijk en Inhuldiging als hertogen van Brabant ln 1599. De beeltenissen van een hele serie Romeinse keizers zijn ln dit stuk verwerkt. Om een beeld te geven van de vele uren werk, die aan kantstuk ken werden besteed, mogen we verwijzen naar een sluier voor ko- Gart's handschrift, hij stuurde zich zelf brieven. Was zijn broer dan gek? Toen Gart thuiskwam zweeg Barend over die brief, maar la ter op de avond wenkte hij hem mee naar buiten; ze gin gen zwijgend door het donker, met koele handen streek de wind langs hun gezicht, de avond was mild als in het voorjaar. Er is een brief gekomen voor je, Gart. O ja? Ja, ik hel hem in mijn zak. O ja? zei Gart weer, zijn stem klonk moe. Wat betekenen die brie ven, Gart? Je schrijft ze aan je zelf. Ja, gaf Gart toe, ik schrijf ze aan me zelf. Je hebt je eigen dus al vier keer voor de gek gehou den. - Nee, het was steeds de zelfde brief. Oh. Ze zwegen nu, maar Barend peinsde over de eenzaamheid van de mens, je kende eikaars houding en gezicht zoals je alle huizen van het dorp kende. Doch hoe zagen die huizen er van binnen uit. Huizen en men? sen, je kende de buitenkant, maar van de binnenkant, wat wist je daar eigenlijk van? Niets. Dit pijnigde Barend. Hij vroeg: Waarom deed je dit eigen lijk, Gart? Generaal Foulkes dreigde Blaskowitz op te hangen. De Canadese generaal Charles Foulkes die te Wagenln'gen de Duitse capitulatie in ontvangst nam, brengt dezer dagen een be zoek aan ons land. Te Wageningen werd hem het ere-burgerschap aangeboden. Dit gebeurde In de aula van de Land bouwhogeschool ln tegenwoordig heid van tal van Canadese en Ne derlandse hoge autoriteiten. Ten bewijze van dit ereburger- schap werd hem een in kleuren gecalllgrafeerde oorkonde over handigd. Generaal Foulkes betrad ver volgens het spreekgestoelte om voor deze eer zijn dank uit te spreken. Hij bracht in herinner- ring hoe hij op 5 Mei 1945 uit handen van de Duitse opperbevel hebber in Nederland, kolonel-ge neraal Johannes Blaskowitz de capitulatie van diens strijdmacht aannam. „Juist in die tijd", zo zeide liij, „zouden de Duitsers de Zuiderzee- dijken opgeblazen hebben. Ik heb bij die gelegenheid Blaskowitz ge dreigd hem aan de eerste de beste boom op te hangen indien dit zou gebeuren en zo kwam het eind van deze strijdmacht van de beu- len van een wrede dictatuur. Een grot^, mensenmassa was daarna getuige van een militair défilé en applaudlseerde en juich te voor de generaal en voor de passerende troepen. Na dit défilé begaf géneraal Foulkes zich naar de zaal in hotel „De Wereld' waar in 1945 de capitulatie werd getekend. „Waar ls Blaskowitz", vroeg hij lachend en maakte daarbij een ge baar, waarmede hij Iedere gedach te aan de vroegere vijand uit bande. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de voorgestelde'opheffing van de or ganen der bijzondere rechtsple ging deelt de minister van justi tie mede, dat het tijdstip van op heffing der Bijzondere Gerechts hoven en van de Bijzondere Raad van Cassatie op dit moment nog niet is aangebroken, al ligt dit tijdstip in de zeer nabije toe komst. T.a.v. de Tribunalen kan reeds thans worden geconstateerd, dat zij op 1 Juni 1948 hun taak vrij wel zullen hebben volbracht. Het ligt vooralsnog niet in het voornemen van de minister de tot standkoming van een revisie instantie voor de Tribunaal-recht spraak te bevorderen. UREN, DIE MAAR DUREN EN UW BED WORDT EEN PIJNBANK U kent dat. Door die zangerige 'dheumatische pijnen, nachten van hanewaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse do sis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omd&t Kruschen Uw bloed snel ler doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) Gart spuwde een keer op de grond, dat deed hij altijd als hij van streek was. Dat van die aanzichtkaart heb ik je toch verteld? Dit is navenant. Ik kuierde een week geleden over de driesprong, daar-vond ik een brief. Hij was van Gerrit Koppelaar, die hem zeker verloren had. Het was een brief van zijn meisje, er kwamen veel zachte woorden ir. voor. Ik kan m'n eigen veel wijsmaken, ik maakte me toen wijs, dat" die brief voor mij was. Zoiets kan je zelf niet geloven op de duur, maar iedere keer als ik mezelf die orief opstuur- c-e liet ik hem zolang mogelijk liggen' zolang ik de zekerheid had dat hij van mezelf was had ik toch immers de illusie dat hij van een ander kon zijn, die mij eens schreef Barendslikte een brok uit :ijn keel weg. Verlang jij zó naar gene genheid, Gart? Vroeg hij. Ja, zei Gavt, maar nou voi ik gek, ik weet met m'n eigen geen raad meer, Barend Ik ben bang. van m'n eigen ge dachten, het loopt slecht met mij af. Barend kon wel schreien. Zelf had hij zich reeds jaren in het gareel gedwongen, maar sinds Gart en Teunis gesproken hadden over de onvervuldheid van hun leven, was hij zelf ra celoos geworden. (Wordt vervolgd.) Initiatiefvoorstel Grondwetsherziening. Bij de Tweede Kamer is door de heren Romme, van der Goes van Naters, Schouten, Tilanus en Bierema ingediend een initia tiefvoorstel van wet tot het in overweging nemen van een voor stel tot verandering in de Grondwet, strekkende tot aanvulling .van het tiende hoofdstuk met e'en regeling nopens de mogelijk heid van overgang van grondwettelijke bevoegdheden van organen van burgerlek gezag op andere organen van burgerlijk gezag. Aan de memorie van toelich- meer uitsluitend van het militair ting ts het volgende ontleend: apparaat. Bij de gedachtenwlssellng wel ke door de regering en de Twee de Kamer ls gevoerd naar aan leiding van de op 2 April 1948 aanhangig gemaakte wetsontwer pen der regering betreffende het in overweging nemen van voor stellen tot verandering ln de Grondwet, is de vraag ter sprake gekomen, of het aanbeveling zou verdienen, in - de Grondwet een nieuw artikel op te nemen, dat grondslag zou kunnen worden voor een wettelijke regeling van een uitzonderingstoestand, waar bij ter handhaving van de inwen dige veiligheid de in artikel 195 der Grondwet omschreven be voegdheden van organen van bur gerlijk gezag geheel of ten dele overgaan op andere organen van burgerlijk gezag. De nadere overweging van vo renbedoelde gedachtenwlssellng heeft de ondergetekenden geleid tot de slotsom, dat deze vraag be vestigende beantwoording ver dient. Daarbij komt het hun even wel voor, dat een nieuw grond wetsartikel, als bedoeld, beter niet beperkt wordt tot de hand having van de Inwendige veilig heid, maar ook van dienst moet kunnen zijn voor de handhaving van dg. uitwendige veiligheid. Reeds vóór de oorlog ls behoef te gevoeld aan de mogelijkheid, bepaalde grondwettelijke be voegdheden inzake de openbare orde en de politie ln staat vein oorlog of van beleg te doen over gaan op een ander dan het in de Grondwet geregelde burgerlijk gezag. De sedertdien opgedane ervaring, zowel met de vijand van buiten als met zijn aanhang van binnen, heeft wel duidelijk de rea liteit van deze behoefte aange toond. In troebele tjjden, waarin, het zij van uit het buitenland, hetzij van uit het eigen land, hetzij van uit een combinatie van beide, de veiligheid in gevaar wordt ge bracht, is het ter handhaving van de veiligheid noodzakelijk gewor den, te beschikken over de moge lijkheid van een snel en deskun dig werkend gezagsapparaat in tal van sectoren van het gemeen schapsleven. De doelmatigheid in de samen stelling daarvan wordt bevorderd door, naast en behalve de moge lijkheid van overgang van bepaal de grondwettelijke bevoegdheden van burgerlijk gezag op militair gezag, ook mogelijk te doen zijn de overgang daarvan op een an der burgerlijk gezag. De ondergetekenden menen, dat tegen de voorgestelde plaatsing j van het nieuwe artikel geen, al- thans geen overwegende, beden king kan worden gemaakt uit hoofde van het feit, dat het ar tikel deel zal uitmaken van het hoofdstuk „Van de Defensie". In de verleden tijd moge de grond wetgever, ln overeenstemming met de toen bestaande omstandig heden, zijn gedachten met betrek king tot dit hoofdstuk hebben .ge concentreerd op het militair ge zag de, ontwikkeling der om standigheden heeft sindsdien er toe geleid, dat de uit- en inwen dige veiligheid een zaak is niet De ondertekenaars hebben ge meend. de vrijheid des wetgevers in het door hen voorgestelde ar tikel niet verder te moeten be grenzen dan enerzijds door de doelstelling van handhaving der uit- en inwendige veiligheid en anderzijds door de els van aan wezigheid van buitengewone om standigheden. Om ook zoveel mogelijk aan te sluiten by het bepaalde in het tweede lid van artikel 195, zyn In het voorgestelde artikel de grondwetteiyke bevoegdheden, welke kannen overgaan, beperkt tot die, welke bestaan ten opzich te van de openbare orde en de politie. o Export van groenten naar Engeland. Naar wij vernemen, is met in gang van 1 Mei j.l. de export van een aantal soorten groenten uit ons land naar Engeland en Wales Schotland en Noord-Ierland ver- bixfen. Wortelgroenten vrij van loof, asperges, verse bonen, verse erwten, uien er) sjalotten, toma ten, aubergines en pimento's ech ter kunnen vergezeld van een co loradokever-certificaat van de Plantenziektenkundigen Dienst in deze landen worden ingevoerd. Vermoedelijk tot begin Juni is ook voor bospeen een uitzonde ring gemaakt, mits de lengte van het loof niet meer dan 5 inches bedraagt. Zonder certificaat mo gen nog worden ingevoerd; kom kommers, meloenen, pompoenen en champignons. o Griekse communisten terechtgesteld. Te Athene zijn 25 Griekse Com munisten terechtgesteld, wegens tijdens de opstand van December 1944 begane moorden. Van regerjpgszijde wordt mede gedeeld, dat opdracht is gegeven 115 andere communisten, die voor hetzelfde feit in gevangenissen in de provincie verblijven, te fusi- leren. Rendis, de voorlopige minister van Justitie, heeft, naar wordt gemeld, de gerechtelijke autori teiten verzocht, de dossiers van nog 830 communisten, die op de zelfde beschuldiging ter dood zijn veroordeeld, af te sluiten. Naar verluidt, zal hun terechtstelling die drie jaar is uitgesteld, thans worden uitgevoerd. o Kippenvoer blijft op de bon. In de pers is eert bericht ver schenen, als zou ir.. J. P. Tuker, directeur van het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren, in een gehouden lezing gezegd hebben, dat het ariikél kippenvoer bin nenkort zal worden vrijgesteld van distributie. Met nadruk wordt er door het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening op gewe zen, dat dit vooralsnog zeker niet in het voornemen ligt. S.v.p. of a.u.b.? Wees uzelf! (.Naar aanleiding van de flits in het nummer van 1 Mei j.l.) S.v.p.? s.v.p.? Nee, o nee, a.u.b. 't Is mij al te jrancee Met dat esseveepee 'k Schrijf gewoon: a.u.b., Geen verkort sifomplee; Je vergist je ermee, Maakt een fout, minstens twee, Als je 't eens voluit schrijft. Doch wanneer je maar blijft Bij de taal van je land, Ben je steeds aan de veilige kant. Waarde lezer, doe mee, Schrijf voortaan: a u.b.l D. M. A. R. De volgende fokveehouders van Walcheren werden de gelukkige eigenaar van een plnlc, die zij Dinsdagmiddag als geschenk ont vingen J, Aarnoutse, A. Loolse, M. Arendse, S. de Visser, J. A. Vos, A. Wondergem, J. Looise, M. Goedbloed, C. Langebeeke en W. Louwerse, allen te Gapinge; J. Willemse, Gebr. P. en J, Simonse, J. Louwerse en L. J. Bierens te St. Laurens; P. Boone, J. Melis, A. Langebeeke, B. Meijers, J. Louwerse, S. v. d. Broeke, S. Kodde, J. Maljers en A. Wonder- gem te Serooskerke: J. Cal jé, J. Kodde, A. Caljé en P. Verhage Lzn. te Biggekerke; K. Dinge- manse, Gebr. Joh. en I. Cevaal en S. J. Matthijsse te Grijpskerke; J. Cevaal, W. J. Cevaal en J. Wlsse te Ritthem; J. v. Sluijs en P. Din- gemanse te Zoutelande; J. Wat- tel, C. Langebeeke en Wed. P, Langebeeke te Vrouwenpolder; L. Matthijsse, J, Koene, Gebrs. P. en S. Wisse en J. S. Matthijsse te Meliskerke; J. de Buck, K. P. de Witte, P. Verhage Jzn. en J. j£pa te Koudekerke; Chr. Simonse te Souburg; Erven Vreke te Oost- kapelle en J. Lorier te Middel burg. o Denkt aan de Stichting 1940—1945. - Onder de bedrijven, die inge schakeld zijn bij de uur-Ioon-actie ten bate van de Stichting 1940 1945 bevinden zich ook de geza menlijke Limburgse Steenkolen mijnen, die pim. 40.000 werkne mers tellen. Zullen ook de werkgevers en werknemers in onze provincie de actie van de Stichting gedenken? Zeeuwse plattelands vrouwen bijeen. Dinsdag werd in het „Cen trum" te Axel de provinciale voorjaarsvergadering van de Bond van Plattelandsvrouwen ge houden o. L v. mevr. G. Kostense uit Kruiningen. Mej. Sikkens te Goes bracht het jaarverslag pit, waaruit bleek, dat er thans in Zeeland 12 afdelingen zijn. Het ledental steeg van 812 tot 947 en de kas had 'n batig saldo van f215.44. Na een bespreking over het voorstel van de afd. Axel te trach ten ook de boeren en de land arbeiders evenals de arbeiders van de suikerfabrieken in een extra rantsoen suiker te doen delen, werd besloten dit voorstel niet te steunen. Deze zomer zal er een uitwis- Het bestuur van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland kwam op 27 April 1948 te Goes bijeen, o.m. ter bespreking van de toeslagen aan de landbouw. De berichten van de laatste we ken over toeslagen aan de land bouw tot een bedrag van 100 mil- lloen gulden geven aanleiding tot de onjuiste Indruk dat de Neder landse landbouw met vele mil- lioenen wordt gesteund. Met nadruk wqst het bestuur van de Stiehtlng voor de Land bouw in Zeeland erop dat vanwe ge de Overheid de prijzen der landbouwproducten doelbewust laag worden gehouden zulks in erband met de loon- en pryspoll- tiek der Regering.' De thans in uitzicht gestelde toeslagen zyn niets anders dan een correctie op de voor de landbouw kunstmatig laag gehouden pryzen. De pryzen die de Overheid by aankoop in het buitenland van granen en an dere levensmiddelen betaalt, zyn zeer veel hoger dan de prijzen die de Overheid voor dezelfde produc ten, die in Nederland worden voortgebracht, heeft vastgesteld. Daarnaast wordt ln het raam van de loon- en prijspolitiek een bedrag van ongeveer 500 millioen gulden als toeslag op 't levens middelenpakket aan de consu ment als steun verstrekt. Aan de Akkerbouwcommissie van de landelijke Stichting zal worden verzocht het vraagstuk van de algemene handelsvoor- waarden, die bij verkoop van de producten van het akkerbouwbe drijf gelden, nader in studie te nemen. In het bijzonder bij de handel in aardappelen is hieraan behoefte. Het bestuur besloot de landelij ke Stichting te wijzen op de voor de paardenbouders onbevredigen de toestanden bij de ^xport van paarden en ook wel van rundvee, waarbij met de belangen van de paarden- en veehouders in onvol doende mate rekening wordt ge houden. Het vaststellen van maximale tarieven bij het verrichten van ploegdors- en ander werk ln loon dienst werd voor de toekomst niet meer nodig geoordeeld, daar deze tarieven teveel worden beschouwd als algemeen geldende tarieven, waarbij met het werken onder bij zondere moeilijke of gemakkelijke omstandigheden onvoldoende re kening wordt gehouden. In verband met de bestaande onzekerheid over de afstand waarop elzenhagen en populieren, al dan niet Ingekort, .als wind scherm van de schelding mogen worden geplant, werd besloten hierover zo mogelijk een proef proces uit te lokken, opdat hier over meerdere zekerheid wordt verkregen. seling van leden tussen de Zeeuwse en Utrechtse Prov. Bond van Plattelandsvrouwen mogelijk zijn, zo werd medegedeeld. In de middaguren werd een be zoek gebracht aan het stadhuis en de hoerenkamer te Axel en hield de heer Buma, voormalig hoofd der lagere school aldaar, een lezing over „De betekenis van het spel in de opvoeding". Ex-burgemeester Siemons voor het Tribunaal. Vrijdag 14 Mei zal zich voor het Tribunaal te Middelburg te verantwoorden hebben C h. J. L. M. Siemons uit 's-Heerenhoek. Hem is ten laste gelegd, het lid zijn van verschil lende nationaal socialistische or ganisaties, het voeren van pro paganda voor deze organisaties, het helpen opsporen van onder duikers en het trekken van voordeel uit de door hem aan vaardde functie van burge meester der gemeenten 's-Heer Abtskerke, 's-Heerenhoek en Hazerswoude. Overste van Oort geridderd. Bij K. B. is benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje Nas sau (met de zwaarden) de reser ve-luit. kol. J. J. v. Oort te St. Laurens, voorm. commandant van het Zeeuwse bataljon van oor logsvrijwilligers. middelburg. De Middelburgse Winkelweek. De Middelburgse Winkelweek 1948 gaat door. Naar wij verne men belooft deze Winkelweek 1948 een waar succes te worden. Reeds thans staat vast, dat de deelname van de Middelburgse zaken zeer groot zal zijn. Blijkens een in dit blad opge nomen advertentie sluit de op gave voor deelname Zaterdag avond 8 Mei a.s. De prijsvraag aan deze week verbonden zal attractief zijn, zo zelfs, dat het ons voorkomt, dat in die week het publiek zich vrijwel uitsluitend zal wenden naar die etalages, welke door huh deelname -nummer duidelijk kenbaar zijn. Comité van Aanbeveling 19401945. 'Het werk der Stichting 1940 1945 en de inzameling voor deze Stichting in de eerste twee we ken van Mei, wordt ten zeerste aanbevolen door de onderstaande personen, die zich bereid ver klaarden voor Middelburg zitting te nemen in het Comité van Aan beveling Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg, J. Ph. Koene, Mr J. M. Pilaar, Mr J. H. F. Rloemers, Mr J. Moolenburgh, Mr A. C. Epenhuyzen, Mr J. A. E. Rink, Mr A. J. v. d. Weel, Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, H. A. Weij- burg, Ir A. Rothuyzen, Ir H. D. J. Swaters, R. Batten, Ds A. de Vries, Ds F. Don, Ds H, Veld kamp, Pastoor H. Snel, Dl- K. Huizenga, Dr C. F. JTumau, Dr W. K. Schuling. VLISSINGEN. Afscheid Brigadier Frinse. Vrijdag 30 April j.l. nam het Vlissingse politiecorps afscheid van de Brigadier W, Prlnse, die de politiedienst met pensioen ver liet.' Brigadier Prlnse werd met zijn vrouw op het hoofdbureau allereerst toegesproken door de Commissaris van Politie, de heer C. van der Mark. Hij memoreer de de loopbaan van Brigadier Prinse, die reeds ln Mei 1910 de ouderlijke woning verliet om als milicien bij de veldartillerie te gaan dienen en daar bevorderd werd tot Brigadier. In Augustus 1914 werd hij opnieuw gemobili seerd en belast met het africhten van boerenpaarden. In 1919 trad hij ln dienst bij het militaire corps politletroepen. Hier kreeg hij zijn eerste oplei ding in de politievakken. Nu 28 jaar geleden werd hij tot agent van politie te Vlissingen (vervolg op pag. 3.)

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2