Minister Spaak door zijn fractie „volkomen verslagen". Bevin sprak in het Lagerhuis. Arabieren bereiden grote aanvallen voor* DE MOORD OP LADAS. Doodstraf voor Rauter. PRIMA FOKVEE VORMT KERN VOOR WALCHERSE VEESTAPEL. Afscheid Ir Toxopeus. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DE BEVRIJDING. KABINETSCRISIS BELGIË. Uwnetvaad. GOES EERDE GESNEUVELDEN Bescherming van moordenaar Binnenkort echte Java-thee. Overdracht te Middelburg. Dodenherdenking. „ugave Sticiïung „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70. Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini- -'-!>tie 2009; Telefoon redactie 2ó47; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 939 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 6* MEI 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Dn I. KARELSE te Goes, Ds B. 8LOFSTRA te Vlissingeo en Ds W. VROEG1N DEWEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.02 u., ondat 20.12 Maan op 4.21 u., onder 17.12 u. Hoogwater Donderdag 6 Mei: Vlissingen: 0.27 u. 1.42 m., 12.53 u. 1.65 m. Wemeidinge: 2.06 u. 1.29 m., 14.31 u. 1.58 m. randaag herdenken we op- V nieuw hoe 5 Mei 1945 het 25e Duitse leger, dat Nederland bezet hield, capituleerde. Voor ons hier tn het Zuiden spreekt dit feit niet zo sterk als voor de bewoners van West-Ne derland. Zeeland werd reeds in October 1944 bevrqd en de bange honger winter waarmee in West-Neder land de oorlog werd besloten, heb ben wij hier niet gekend. Een verschrikkelijk tijdperk, ls dat geweest voor het niet be vrijde deel van ons land. De nood was schier ondraaglijk groot en de redding wilde maar niet ko men. Vooral de laatste weken ga ven een ontzettende spanning. De Canadezen schenen vast te zitten bij Amersfoort. Daar be greep de hongerende massa niets van. Het Duitse leger In ons land was toch niet meer het overwin nende heir van vóór vijf jaar? Later werd de reden van dit, wat ln onze ogen toch onbegrijpelijk talmen was, duidelijk en verklaar baar. Er was in de laatste dagen van April contact gelegd tussen de Amerikaanse opperbevelhebber en de Duitse leiding, om tot een bespreking te komen over de overgave van de nog in ons land zich bevindende vijandelijke troe pen. Radio-Oranje had 18 April aan de angstig wachtende bevolking van ons land de volgende mede deling doorgegeven: „Hoofddoel van het geallieerd opperbevel ls en blijft het ongeschonden voort bestaan van ons volk te verzeke ren. Indien de daartoe gekozen middelen ons op het eerste ge zicht onbegrypelijk toeschijnen, mogen wy in het oog houden, dat alleen het opperbevel en de Ne derlandse Regering in staat zijn de situatie met een redelijke mate van zekerheid te beoordelen". Zeker kan men zeggen, dat West-Nederland misschien nooit 'n zo ernstige periode had gekend. Want van tweeën één: óf de bond genoten zouden met de grootste kracht moeten beproeven ln een minimum van tijd Westelijk Ne derland met kracht van wapenen te heroveren met al de gevaren daaraan verbonden voor dit dichtstbevolkte landsdeel, het welk een totale ruïnering zou kunnen betekenen, öf de onder handelingen over de capitulatie moesten een aanvang kunnen ne men. Dat laatste is Gode zij dank, geschied en daarom kon mi nister Gerbrandy in zijn aan de Regering uitgebracht rapport de bevrijding van het Noordwesten des lands ln begin Mei 1945 een wonderbare uitredding Gods noe men. Het geallieerde plan om de Duitsers In hun eigen land zo ver nietigend te verslaan, dat zij zich in Nederland, waar zij een zeer sterke positie Innamen, zouden overgeven, is geslaagd. wis dit niet gelukt, de ramp zou waarschijnlijk niet te over zien zijn geweest. De vernielingen die wij nu kennen, zou dan kin derspel geweest zijn, bij wat dan zou zijn verwoest. Wij mogen die gang van zaken inderdaad zien als een bijzondere uitredding. Er is reden elk jaar weer op nieuw, om te juichen en te dan ken. Te danken vooral. Met de psalmdichter mogen wij zingen: Geloofd zij God, die ons heeft vr:jgemaakt, zoals een vogelken uit 't net geraakt! Wij zijn bevrijd, dank Gods ver heven macht, die aarde en hemel eens heeft voortgebracht. De Belgische premier, Paul Henri Spaak, heeft besloten af te treden, zo wordt van gezaghebbende zijde te Brussel vernomen. De socialistische Kamerfractie, die gisterochtend heeft verga derd, heeft na de vergadering een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat zij zich niet kan verenigen met het door de regering voorgestelde in zake de subsidies aan het vrije technische onderwijs. Bij het verlaten van het par lement, na de vergadering van de socialistische fractie,- ver klaarde Spaak: „Ik ben volko men door mijn fractie versla gen en bijgevolg zal ik de mi nisters hedenmiddag bijeenroe pen". Naar Reuter van zeer bevoeg de zijde verneemt, is de ontslag aanvrage van minister Spaak een kwestie van uren. Reeds eerder werd gevreesd, dat de 75 jaar oude schoolstrijd dt regering ten val zou kunnen brengen. Vrijdag j.l. werd door beide partijen van de Belgische coalitieregering in principe over eenstemming bereikt over een politiek ter regeling van de schoolkwestie. Spaak begaf zich van het par lement onmiddellijk naar het pa leis van de Prins-Regent om de politieke situatie uiteen te zetten. De coalitieregering van socia listen en katholieKen beschikte over een meerderheid van 162 te gen 40 in de Kamer van Afge vaardigden, terwijl zij in de Senaat 138 leden achter zich heeft tegenover een oppositie van 29. In politieke kringen meent men, dat de Prins-Regent het ontslag van Spaak niet zal aan vaarden teneinde de socialistische partij „in de gelegenheid te stel len haar star oppositionele hou ding te herzien". PAUL HENRI SPAAK volkomen verslagen lijkheid werd geopperd, dat Spaak nadat men in de ministerraad tot een slotsom was gekomen, een verklaring in de kamer zou afleg gen. Het was evenwel ook moge lijk, dat Spaak hiermede vandaag eerst in de kamer zou komen, aangezien vanmiddag de rege ringsverklaring van minister Huysmans ln verband met de schoolkwestie in de kamer behan deld zou worden. In de wandelgangen van het parelment heerste gisterenmiddag onthutstheid. Bij aankomst had Spaak een vrij lang onderhoud met minister van Cauwelaert, voorzitter van de kamer, eveneens met de Schrij ver, voorzitter van de Katholieke Volkspartij en Rolling, voorzitter van de Senaat. Algemeen werd aangenomen, I De Britse minister van Buiten landse Zaken, Ernest Bevin, heeft gisteren in het Lagerhuis een overzicht gegeven van de buiten landse politiek voor het eerst sinds zyn rede in Januari uaar- 1 in hjj het voorstel voor een West- Europese Unie toejuichte en met deze rede opende hij het debat over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis, dat vandaag zal worden voortgezet. Churchill heeft niet gesproken en houdt blijkbaar zijn kruit droog voor zijn rede van Vrijdag in Den Haag. Sprekende over de West-Euro- pese Unie zeide Bevin, dat hij niet van plan was zich te laten aflei den van de grote taak door aca demische discussies over souve- reinltelt. Het verdrag dient te leiden tot samenwerking op leder gebied. De problemen zijn zeer ingewikkeld en de oplossing ver eist voortdurende aandacht, doch hij achtte de weg thans geëffend voor een gemeenschappelijke be studering van de militaire proble men. De geschillen behandelend tus sen de Westelijke mogendheden en de Sowjet-Unie In Berlijn zei Bevin: „Wij hebben het recht om in Berlijn te zijn en het is onze bedoeling daar te blijven". Een extra vrije dag mid den in de week, een welkome gelegenheid voor een uitstapje of tochtje, meer betekent voor talloos velen de zesde Don derdag na Pasen niet. De grote massa kent nog wel het woord „Hemelvaarts dag", maar op de vraag, wat dat betekent, zal menigeen het antwoord sch-uldig blijven. Zo velen gaan l,u7i weg met de ogen gericht naar beneden. Zo mag het voor ons niet zijn De Hemelvaartsdag is de gloriedag voor de Zaligmaker der weréldt. Hij wordt na volbrachte ar- „En als zij hun ogen naar de nenvoer" beid opgenomen in de heer lijkheid. Maar het is ook de feestdag voor alle hemelsgezinde men sen, die werkelijk in Christus geloven. En als zij hun ogen naar de hemel hielden. De elf discipelen stonden met ten hemel geheven ogen op de berg, even opgetild als 't ware boven het niveau van al het aardse en vergankelijke. Het leven, dat ren volle ge richt is op de hemel, het leven met de verheerlijkte Christus tilt ons altijd weer uit boven de zonden, moeiten en zorgen van de tijd. Wai". in Christus ligt ons levendoel, en uit hemel hielden terwijl Hij he- Handelingen 1 10a. Christus vloeit onze levens kracht. Hij verbond hemel en aarde weer samen. Wij mogen het niet van de aarde verwachten. Wij moeten onze ogen en harten ten hemel verheffen, waar Jezus Christus is en zo met opgeheven hoofd door het leven gaan. Dat maakt het kruis lichter. Dat geeft telkens nieuwe moed. Door het geloof, dat Hij, Die ran ons ging, toch bij ons is en eenmaal wederkomt om ons voor eeuwig tot Zich te nemen. Plechtige onthulling van gedenkplaat in stadhuisgevel. Een grote menigte was giste- de heer J. P. Wessels gecalligra- renavond op de Grote Markt te feerde oorkonde aan de burge- Goes getuige van de overdracht meester van Goes Mr W. C. ten dat Spaak de kabinetsraad des Gistermiddag zou de minister- avonds na afloop van kamer en raad bijeenkomen onder voorzit- senaat, bijeen zou roepen en de terschap van Spaak, waarin zon der twijfel zijn plan tot ontslag besproken zou worden. De moge- ministers dan zou verzoeken het ontslagschrijven van de regering te ondertekenen. i gpnus in Acre kost 30 Britten het leven. Gemeld wordt, dat de Arabische strijdkrachten zich samentrek ken in het heuvelgebied langs de verkeersweg van Jeruzalem naar Hebron voor een aanval op de Joodse nederzetting aldaar. Volgens een correspondent van Keuter beginnen Arabische legers zich in de richting van het Palestijnse strijdtoneel te bewegen. Volgens A.F.P. heeft de radio van de Griekse guerilla-strijders commentaar geleverd op de moord op de Griekse minister van Justitie Ladas en zou voor deze radio de moordenaar aangeduid zijn als iemand, die „een daad van rechtvaardigheid" heeft begaan tegenover een man, „die honder den onschuldigen, mannen en vrouwen, meedogenloos heeft la ten terechtstellen en duizenden anderen ln afschuwelijke gevan genissen en concentratiekampen heeft opgesloten". De radio zou verder gezegd hebben: „Ondanks de regerings maatregelen zal het te Athene en ln de Piraeus niet aan andere jonge helden ontbreken om het voorbeeld van deze koene Athener na te volgen". De Griekse politie neemt maat regelen ter bescherming van de moordenaar, omdat men de moge lijkheid niet uitgesloten acht, dat communisten pogingen zullen doen hem van het leven te bero ven teneinde te voorkomen, dat hij de namen opgeeft van degenen die hem opdracht gaven de moord te begaan. PLAN VOOR SUBCOMMISSIE AANGENOMEN. Volgens berichten uit Damascus zouden de Arabische plannen met betrekking tot „invasiedag", de, volgende troepenbewegingen in houden 1. Syrische en Libanese troepen vallen in Noord-Palestina aan. 2. Het Transjordaanse Arabi sche legioen en Iraakse troepen stoten door n&ar het centrum van het Heilige Land. 3. Ongeveer 15.000 man Egyp tische troepen vallen in Zuid- Palestina aan. Door geheel Transjordanië wor den de oorlogsvoorbereidingen voltooid, aldus de correspondent van Reuter die in het land heeft gereisd. Het Arabische legioen wordt uitgerust met artillerie en I gevechtswagens. De opleiding van j duizenden nieuwe recruten wordt versneld. Typhus in Acre. In de Noord-Palestijnse Arabi sche stad Acre zou een typhus- epidemie zijn uitgebroken. Er zou den, volgens Joodse bron te Haifa, een vijf-en-zeventig gevallen ge constateerd zijn. Onder meer der tig Britse soldaten zouden door de ziekte zijn aangetast. -i Maandagavond is in Beieren een Amerikaans Superfort neer gestort. Van de 12' personen die het toestel bemanden, kwam er één In de vlammen om. De ande ren waren er zeer ernstig aan toe. Het toestel zou in eskader- verband een oefenvlucht naar Port Said en terug maken. Gisteren heeft in Wenen een groep Amerikaanse M.P.'s een groep van 12 Russische soldaten ln hun zóne aangehouden, omdat de Russen in stryd met de voor schriften een revolver bij zich droegen. Dit is reeds voor de der de maal in drie weken. Minister Beel voor de radio. De minister-president, Dr Beel zal heden Woensdag avond te kwart vóór 7 een toespraak voor de radio hou den ter gelegenheid van de herdenking onzer bevrijding. De politieke commissie. Het Cubaanse voorstel voor een subcommissie van acht leden, welke een plan zal uitwerken voor een voorlopige regering voor Pa lestina werd door de commissie aangenomen. In de subcommissie zullen zit ting hebben: Argentinië, België, Canada, Frankrijk, Guatemala, India, de Sowjet-Unie en de V.S. hoopte dat de pogingen om deze kwestie door zenuwenoorlog tot een oplossing te brengen zouden worden opgegeven en besprekin gen in de plaats zullen komen van provocaties. Hij sprak de hoop uit, dat in de toekomst Duitsland politiek en economisch weer redelijk op peil gebracht zou kunnen worden. Sprekende over Palestina be vestigde Bevin nogmaals, dat de Engelsen bleven bij hun besluit om het mandaat slechts tot 15 Mei te behouden. Engeland had al zijn invloed aangewend om een in vasie van Palestina door de Ara bische landen te verhinderen. Tenslotte sprak Bevin over de oogstvooruitzichten in de wereld. Bevin's verklaring over Duits land voor het Britse Lagerhuis bevestigt de reeds thans sterke indruk te Londen, dat de zes wes telijke mogendheden binnenkort overeenstemming zullen bereiken over een plan om een West-Duit se regering te vormen. Waarne mers vatten Bevin's woorden op als een aanwijzing, dat de confe rentie der zes mogendheden te Londen over de toekomst van West-Duitsland, thans in haar laatste stadium van voorbereiding van een dergelijk plan verkeert en dat dit algemeen zal worden aan vaard, aldus schrijft Reuters di plomatieke correspondent. o Het Bijzondere Gerechtshof heeft Rauter ter dood veroordeeld. Hem werd het recht van cassatie verleend. der herinneringskiok en de ont hulling van de plaquette in de ge vel van het stadhuis. Tevoren w as in de Grote Kerk een korte her denkingsdienst gehouden. In het gehele land zijn gisteren de gevallenen van de tweede we reldoorlog herdacht; ook in .Goes, waar ln de Grote Kerk en de Rooms Katholieke Kerk velen de herdenkingssamenkomsten bij woonden. Toespraak R. Zuidema. 1 Na de kerkdiensten richtte on der grote belangstelling van de Hij zijde der burgerij, in tegenwoor digheid van burgemeester en wet houders en de nabestaanden van de^gevallenen, de heer R. Zuidema voorzitter van het „klokken- comité, zich in een toespraak tot de aanwezigen. Na te hebben ge memoreerd, dat het niet de be doeling is geweest van het comité, dat reeds kort na de bevrijding werd opgericht, om een pompeus monument op te richten, maar een eenvoudig naamloos gedenk teken, wees hij er op, dat thans in de toren van het stadhuis een gedenkklok is opgehangen, die in de toekomst op de meest geëigen de momenten zal worden geluid en wier tonen een duurzame her innering zullen zijn aan de bange oorlogsdagen en aan de diepbe- treurde doden, terwijl "in de gevel van het stadhuis een bijbehorende gedenkplaat is aangebracht, door welke op de betekenis van de klok de aandacht .wordt gevestigd. Telkens wanneer we de klokke- tonen horen, zo zeide de heer Zui dema, zullen we met eerbied en dankbaarheid, maar ook met wee moed denken aan hen die in de strijd tegen de bezetter het leven hebben verloren. Evenwel zouden we zeker niet handelen in de geest van de gestorven vrienden, als we bij de pakken neer gaan zitten. Als dan ook de klok gaat luiden, klinkt daarin de oproep om er voor te blijven strijden, dat de gebrachte offers niet te vergeefs zijn geweest. Nadat vervolgens mej. van Melle namens haar moeder en mevrouw de Graaf de klok had den geluid en Mia Westdijk de plaquette •had onthuld, overhan digde de heer Zuidema een door Acht en veertig veehouders glunderden. „Dit is nu werkelyk een pre sentje en het wordt niet afgetrok ken van de schadevergoeding, de uitkering van Landbouwherstél, de rekening-courant of hoe die dingen nog meer mogen heten". De gezichten van 48 boeren uit Walcheren, van wie vele met hun vrouw waren, glunderden, toen de Commissaris der Konin gin, Jhr. Mr A. F. C. de Casem- broot, zich met deze woorden op het terrein van het Middelburgse abattoir aan de Seisweg gisteren middag tot hen richtte. Waaruit dat presentje bestond? Uit een verzameling van 48 pin ken van prima afstamming, ge schonken aan de gedupeerde Wal cherse veehouders door H. M. de Koningin, die voor dit doel een be drag van f25000.beschikbaar stelde. 48 pinken: wat een rykdom en Andere sprekers. „Dit vee wordt de kern van de jnieuwe Walcherse veestapel", al- Koudekerke, vertegenwoordigers dus heer C. Zwagerman, rijks- j van de C.B.T.B. en Z.L.M., alsme- veeteelt- en zuivelconsulent voor inzet eisen. Kate. Deze zegde daarop het co mité hartelijk dank voor het door haar genomen initiatief en zeide, dat een beter middel om de nage dachtenis van de gesneuvelden te eren moeilijk denkbaar was. Wan neer de bronzen klokketonen over de stad zullen klinken wordt steeds weer herinnerd aan de mannen, die het hoogste hebben gegeven, wat zij bezaten, aldus de burgemeester. Door de nabestaanden werden hierna bloemen bij de gedenkplaat gelegd, terwijl namens het ge meentebestuur en de G.O.I.W. kransen gelegd werden. De Goese Oratoriumvereniging o.l.v. Jan Kousemaker, zong toe passelijke liederen. Na het besluiten van de plech tigheid door het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus, werd een „"stille omgang" ge maakt naar de begraafplaats, waaraan door velen deelgenomen werd. o Gisteren heeft Ir. Toxopeus, die vandaag met zijn echtgenote naar Canada is vertrokken in hotel „De Korenbeurs" afscheid van het personeel van de Rijksdienst voor Landbouwherstel en verscheidene autoriteiten, genomen. Namens de directie zegde de heer P. Deurloo de heer Toxopeus dank voor het vele, wat hij in het belang van Zeeland heeft verricht. Na ook mevrouw Toxopeus te hebben toegesproken introduceer de hij de nieuw benoemde inspec teur Ir. A. Francke bij het per soneel. Ir. L. Eelkema roemde de sa menwerking op de Dienst, waar een ware „team geest" heerste! Namens het personeel bood hij mevrouw een bouquet bloemen en de heer Toxopeus enige geschen ken aan. Het districtshoofd van Land bouwherstel op Walcheren de heer Ganseman, deed een greep uit het werk van de scheidende inspec teur vanaf de dag, dat hij, nog in Canadese uniform, het bureau binnenstapte. Tenslotte dankte de heer Toxo peus voor de grote hulp en bij stand, die hij van het gehele per soneel heeft mogen ontvangen. Speciaal noemde hij de toewijding van de beren Melse, Ganzeman, Eelkema en Otterlee. Hij rekende erop, dat het personeel in dezelf de geest zou blijven voortwerken onder zijn opvolger, die hij ln de tijd van twee uren moest „inwer ken" en die thans te doen krijgt met problemen, die vooral op Walcheren, uniek zijn en de volle de van de Noordhollandse fok kers, Ir. Bruijning, secr. Prov. Commissie ter bevordering van Rijkswege van de Veefokkerij in Zeeland, de dir. van het Slacht huis, de heer de Waardt en de heer van Varik, dir. der Coop. Melkinrichting. Rede Comm. der Koningin. Nadat de Commissaris herin nerd had aan de grote belangstel ling, die de Koningin reeds meer dere malen voor Walcheren heeft getoond, wees hij op de materiële steun, die zij met dit geschenk Walcheren bewijst. Voor de heren A. Geschiere, A. W. Cevaal, M. Kleinepier en C. Zwagerman, die de lijst der begunstigden hebben opgemaakt, was het een moeilijke, doch dankbare taak, maar steek proeven, die spr. had genomen, bewezen, dat de Walcherse bur gemeesters over de verdeling zeer welke hoge verwachtingen voor tevreden waren. Het fokvee gaat de toekomst! Is het wonder, dat naar veehouders, die ook vroeger de hier verzamelde veehouders fok vee bezaten. Daardoor werd de voor deze dag hun zorgen verga- j kring al flink beperkt, maar niet ten en alleen of bij groepjes rond-temin bleef een goede verdeling Binnenkort zal weer echte Java- om het v«e. dat Maandagmiddag noS een moeilijke opgave. Een"ees °p thee Horden geschonken, want de vanuit Alkmaar naar Middelburg speciaal woord van dank bracht den aan de aankooP als gevolg «ï'.i .1 i Thl* /Ia i"*o cam Ki.fta4* „nu .1 vr 1 Zeeland. En hij wees erop, dat juist Noord-Holland voor aankoop van deze pinken is gekozen, om dat hier de veestapel uitblinkt door een grote melkrijkheid, evenals voorheen dat op Walche ren het gevai. was. In een enthousiaste speech bracht de heer C. Langebeeke Czn van Gaplnge daarna namens de gelukkigen allen dank, die deze dag tot een hoogtijdag voor de Walcherse boeren hadden ge maakt. Hij herinnerde aan de maanden October-November 1944, toen veel kostelijk vee verdronk of werd afgevoerd. Grote dank vervult ons voor de Koningin, deze Moeder des Vaderlands. Hij verzocht de Commissaris de wel gemeende dank aan haar over te brengen en erbij te vertellen, dat de bezitters de verplichting op zich nemen door een goede ver zorging zich het geschenk waar dig te maken. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de voorzitter van de Prov. Bond van Fokver. in Noord- Holland, de heer C. N. Laan, die eerste thee v/m de eigen onder nemingen zal aan de handelaren en verpakkers worden toegewe- j zen. Op 20 Mei zal deze toewij zing te Amsterdam plaats vin den. Sedert 20 Maart 1941 is geen Java-thee verdeeld. In de toewijzing gaat het zo toe, dat iedere handelaar en ver pakker een bepaald kwantum thee krijgt toegewezen en men jkan dan zelf een keus maken uit de kwaliteiten. Voor de eerste j maal komen in totaal 1320 kisten Java-thee beschikbaar. Bovendien worden 9853 hele en 7 halve kis- I ten Noord-India-thee, 718 kisten Ceylon thee en 1 kist gemengde thee toegewezen. was vervoerd, heen en weer lie^ de Casembroot aan de Noord-1 vfa ongunstige seizoen en de pen en vol lof waren over deze in hollaïldse fokkers, die, in tegen-n*et Serln&e eisen, die de Wal- Nederlands beste fokgebied, stelling met vele collega's in an- £fse veehoude^s stelden Noord-Holland, aangekochte hok-dere de*en van het land, goed vee Paarna wei"d tot verloting van keiingen van 1a 2 jaar? Heus verkochten. Zij hebben daarmede vee ovei"gegaan, waarbij de zelfs een leek kwam onder de in-bewezen, dat het nog niet nodig gl*ote verrassing was, dat er voor druk van deze welgevormde, nu behoeft te zijn te vorderen bij a P*1 ®en0 •'(fr,JS ,^anWfZ1? bleek* rustig etende groep! "Iet-getroffen veehouders, want dezelfde middag is het vee dat is een Duitse methode waar-1 naar\ d* diverf ^ei-dergen VXT En het was wel een uitermate voor we niets voelen.' Spr. zou v?e, zer da£en zal no# een dankbaar werk voor de Commis- het zeer op prijs stellen dat de-P enkele daSen moest ach- sarls der Koningin deze pinken bezitters van dit fokvee een per-1 terbllJven, op Walcheren arrive- met enige plechtigheid aan de toe- soonlijke brief via hem aan de Ko- j ren' komstige bezitters te mogen over dragen. Hij begon met een woord van welkom te spreken tot Ir. van Geuns, vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, de Middelburgse wethouders Berenpas en Geers, burgemeester Dregmans van ningin zouden richten voor dit ge- schenk, want hij was ervan over- Binnenkort, waarschynlyk be tuigd, dat H. M. dit zeer zou gin Juni, zal President Truman waarderen. Tenslotte sprak hij de een zeer belangrijke rede houden hoop uit, dat van dit fokvee tot over de Buitenlandse politiek, al- hel 1 der Walcherse veestapel ge- dus verklaarde gisteren zyn secre- fokt mag worden. taris Charles Ross. Hierna richtte de heer Franke, die met zijn echtgenote het af scheid bijwoonde, maar eerst over enkele weken op zijn vroegst in dienst zai kunnen treden, zich tot het personeel. v- Nadat de heer Toxopeus mét" een hartelijk woord vbb ieder per" soneelslid afscheid had genomen, volgde een druk bezochte receptie, waar de heer C. Philipse het Pro vinciaal bestuur vertegenwoordig de en verder talrijke ingenieurs en hoofden van diensten aanwezig waren. o Gemeenteraad. GOES. Subsidie Chr. Lyceum voor Zeeland. Maandag a.s., 's avonds half 8 vergadert de gemeenteraad. O.m. komt dan aan de orde een verzoek van het Chr. Lyceum voor Zeeland om haar een bijdrage per leerling, woonplaats hebbende in de gemeente Goes, toe te kennen, welke de H.B.S.-afdeling van haar onderwijs-inrichting bezoekt en wel van gelijke omvang als waar toe de M.O.-wet de gemeente ver plicht, wanneer een leerling uit die gemeente een openbare inrich ting van het Middelbaar Onder wijs bezoekt, zulks met ingang van het schooljaar 1947/1948. B. en W. stellen voor, dit ver zoek in te willigen. De kosten voor het schooljaar 19471948 worden geraamd op plm. f 2500. De kleinst mogelijke minderheid van het college heeft verklaard, zich met dit voorstel niet te kun nen verenigen. Troost en opdracht. Dit was de derde maal, dat het jachtende leven werd onder broken voor enige stille ogen blikken van herinnering.. Aan de voet van het monument op Middelburgs' begraafplaat» worden kransen gelegd en bloe men. Het wordt een bonte kleu renmengeling. Ik lees de namen van hen, wier leven plotseling een einde nam. Een kogel en het was afgelopen. Hoe zijn hun laatste gedachten geweest? Een windvlaag rukt wat tul penbladeren los. Ze worden ver strooid. „U weg, o God, is in het Heiligdom", zegt de Prediker in de rouwdienst en ik denk, aan wat ik al zo vaak gehoord heb: „hun offer was niet te vergeefs". Een tarwekorrel moet eerst sterven wil ze vrucht dragen, maar ik heb nu drie en een half jaar be vrijding meegemaakt en ik heb de vrucht, de oogst, nog niet aan schouwd. Waar is zij God, Uw ploeg heeft diepe vo ren getrokken, maar het land ia leeg gebleven. Nu liggen er bloe men op de graven; er staan men sen, die mochten leven door de dood van anderen, omheen. Een maal in het jaar; Straks zal ook dit wellicht niet meer gebeuren. Bloemen, een groet der levenden aan de doden. Och arme, welk een groet! Als dit het enige ls, dan zal de troost voor de moeder, de vrouw en het kind zo schraal zijn. „Het moet anders", hoor ik zeg gen; „Hun idealen moeten voort leven, dat Is troost èn opdracht. Hier is één Ideaal: de vrijheid om God te dienen, alleen en in ge meenschap. En de troost? Zullen wij de barmhartige tijd te hulp roepen? Er is een betere oplos sing. Het geloof, dat hun strijd de vervulling van een goddelijke opdracht was. Zó heb ik er ge kend en als soms moedeloosheid mij aangrijpt, In een wereld, waarin geen begrip, geen trouw meer bestaat, dan zie ik hun lich tend voorbeeld en dan grijp ik moed. En ik zing mee met de tiental len op de dodenakker: „Mijn schild ende betrouwent Zijt Gij, o God mijn Heer". J. J. T. BONNENLIJST. Geldig van 9 t.m. 22 Mei 1948. Bonkaarten KA, KB, KC 806. 361 Melk: 5 liter melk. 363 Melk: 7 liter melk. 366 Vlees: 100 gr. vlees. 367 Vlees: 300 gr. vlees. 368, 369 Boter: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 388 Algem.: 250 gr. kaas of 312 gr. korstloze kaas. 386 Algem.: 400 gr. brood of 1 rantsoen puddingpoeder, vermi celli e.d. 384 Algem.: 1600 gr. brood (gel dig t.m. 15 Mei*. 373 Res.: 800 gr. brood (geldig t.m. 15 Mei). 374 Res.: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 376 Res.: 400 gr. brood (geldig t.m. 15 Mei). Bonkaarten KD, KE 806. 863 Melk: 12 liter melk. ,866, 867 Vlees: 100 gr*, vléeS. 868 Boter: 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet. 869 Boter: 125 gr. boter of mar garine of 100 gr. vet. 888 Algem.: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. 886 Algem.: 400 gr. brood ot 1 rantsoen puddingpoeder, vermi celli e.d. 884 Algem.: 400 gr. brood (geldig t.m. 15 Mei). 873 Res.: 400 gr. brood (geldig t.m 15 Mei). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 806 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook E. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 Mei worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 10 Mei mag worden gekocht. DE BILT ZEGT: Vry veel bewolking. Vrij veel bewolking met hier en daar een enkel bultje. Meest ma tige wind tussen Zuid en Zuid- West. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren, Gistéravond arriveerden te Goes met de laatste trein een groep van zestig Franse oud strijders, waarvan er morgen 40 naar Zeeuwsch Vlaanderen zullen vertrekken en 20 naar Arnemui- den. Zij werden door hun gastheren en -vrouwen opgewacht in de sta tionsrestauratie. Ook in Kapelle was reeds een gedeelte van de Franse bezoekers uitgestapt. M Op 10 Mei. 's avonds om 7 uur zal op het terrein van de Vrij- domsweg te Vlissingen de eerste steen gelegd worden voor de nieuwe Doopsgezinde kerk.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1