IrommigStanr Een buitenlander over de situatie in Indië. ËuEEQEB De Republiek een dictatuurstaat. Overbelasting bij Belastingen. Oppositie tegen Javaanse overheersing. Onder de titel „Onopgeloste vragen in Indonesië", bevatte de „Züricher Zeitung" van Maart een artikel van haar Oost-Azia tische correspondent. Een gedeelte van dit artikel laten w^j hier volgen. Na een overzicht gegeven te hebben van de loop der gebeurte nissen van de laatste jaren en van het op de Renville getekende verdrag, vervolgt het artikel: „De regeringen in Medan en Makassar staan wel ls waar dj> volledig zelfbestuur, maar verkla ren zich bereid tot overeenstem ming en samenwerking met Ne derland, daar zij erkennen, dat een plotselinge gewelddadige schelding van de economische be langen voor grote kringen nade lig zou zijn. Gesprekken met tal rijke vertegenwoordigers van de regeringen ln Medan en Makassar getuigen van hun ernstig streven om een -democratische regering tot stand te brengen en tot een vreedzame samenwerking te ko men met andere landen en belan gen binnen het kader van de Ver enigde Staten van Indonesië. Anders daarentegen ls de in stelling van de leidende -persoon lijkheden van de Indonesische re public. Gedurende een oponthoud van twee weken in de hoofdstad Djokjakarta stelde ik aan velen van de hoge beambten vragen, die vaak onbeantwoord bleven. Vel© waarnemingen lieten de Indruk achter, dat de tegenwoor dige regerende groep streeft naar de alleenheerschappy In geheel Nederiandsch-Indië. Wanneer ook het ondertekende verdrag op dit ogenblik op economische en mili taire gronden nagekomen wordt, dan geven toch tairyk© opmerkin gen grond aan het vermoeden, dat men slechts een gunstige gelegen heid wil afwachten om het te overtreden of te annuleren. Nergens elders in Zuid-Oost- Azië ls het ontstaan van een dic tatuurstaat duidelijker kenbaar dan In Djokjakarta. Hoewel men het woord democratie als slag woord gaarne in de mond neemt, heeft ln de republiek tot nu toe geen volksstemming plaats ge vonden. De regering ls op tota litaire wijze georganiseerd. Het Ministerie voor Propaganda speelt een belangrijke rol. Massa-op tochten worden gehouden v bij welke „Merdeka" geroepen en de arm opgericht wondt; een prae- torlahengarde werd gevormd en bewapend en naar Japans voor beeld gedrild. Tegelijk worden grootse plannen gekoesterd, aan welke Iedere realistische beteke nis ontbreekt. De kring om president Soekar- no wakkert uitdrukkelijk het Ja vaanse Imperialisme aan door propaganda voor een Indonesische eenheidsstaat en voor de gedachte van het afschaffen van de rege ring der verschillende landen, met de leuze „Eén land, één volk", waaraan nationalistische fanatici reeds heden ln het geheim het derde deel van het bekende slag woord toevoegen (nl.: één land, één volk, één Führer). Tegen een dergelijke vermen ging van Europese dictatuur en Japans militairisme verweren zich de democratische krachten binnen de republiek. De minister president, Mohammed Hatta, moest op 14 Februari tegenover de zgn. parlementaire commissie toegeven, dat in het huidige Ka binet enkele ministers noch auto riteit, noch verantwoording dra gen. Hij trachtte echter de oppo sitie gerust te stellen door de me dedeling, dat de regering „zo de mocratisch mogelijk" zou te werk gaan. Onduidelijk blyven in het tegen woordig© spel van krachten de doeleinden van president Soekar- no. Z|jn politieke eerzucht, zyn bijzonder, de volksmassa fascine rend, redenaarstalent en zyn bij zondere charme maken hem voor bestemd voor de rol van dictator, wanneer hy deze weg zou willen Naslaan. Ongetwijfeld hoopt Soe- karno tot eerste president van de toekomstige Verenigde Staten van —•sië benoemd te worden. Oppositie tegen Javaanse over heersing of dictatuur over geheel Indonesië heerst in het bijzonder bij de volken van ander ras op Sumatra en Madoera en op ver schillende eilanden van de uitge strekte archipel, die een volkomen gelijkstelling van alle landen in de toekomstige bondsregering eisen. Hoe de talrijke problemen op vreedzame wijze opgelost kunnen worden, is nog niet te voorzien, daar de toestand op verlerlei wij ze tot een uitbarsting kan komen. Een van de voornaamste oorza ken van deze gevaarlijke toestand is de volkomen isolering van de Feuilleton. en haar drie zoons 6) —o— Ken jü Griet de Wit? vroeg hij plotseling. Ja, zei Barend. Nou, daar is die kaart van. Oh, kwam Barend lang zaam. Dat was een mooie dag toen ik die kaart kreeg. Griet was toentertijd een lacherig ding, ze stuurde me die kaart voor d'r eigen plezier, ik weet zeker, dat ze gedacht heeft met die kaart die lelijke rooie Gart Breedveld het hoofd op hol te jagen. Dat wist ik toen al, maar ik wilde daar niet aan. Ik ben 's avönds met die kaart in mijn binnenzak de polder ingegaan, 't was lekker weer. daar heb ik m'n eigen wijs liggen maken, dat het een kaart van m'n eigen meisje was, ik heb toen een hoop liggen fantaseren. Ik was toonaangevende kringen in de re publiek van de overige wereld. Djokjakarta lijkt op een stad op de maan, ln welker egocentrische atmosfeer alleen aandacht bestaat voor de eigen zaken, zonder dat de minste aandacht geschonken worden aan andere belangen. Daarbij komen een overspannen behoefte om zich te doen gelden, een bewondering van zichzelf en een overgevoelige prikkelbaarheid waardoor ieder overieg bemoei lijkt wordt. Tegeljjk wordt ieder toegeven als verraad aan de nati onale zaak uitgelegd. Deze zelfoverschatting wordt nog belangrijk bevorderd door de belangstelling, welke de wereld pers aan de behandeling door de Verenigde Naties besteedt. Z(j heeft de overtuiging gewekt, dat de eisen van Indonesië door de Verenigde Staten ondersteund worden, daar Amerika onvoor waardelijk vrede in Zuid-Oost- Azië wenst. Zoals de politiek, zo is ook de economische toestand onduidelijk. De Indonesische republiek staat op de rand van een bankroet. Tengevolge van de isolering is de buitenlandse handel lamgelegd. Over het staatsbudget zijn geen gegevens verkrijgbaar; alleen kan vastgesteld word», dat reeds voor een bedrag van ongeveer 1500 mlllloen rupees banknoten zijn uitgegeven, zodat de inflatie een geweldige omvang heeft aan genomen. De rupee is op grond van de of ficiële koers gelijk aan de Neder landse gulden, doch haar werke lijke waarde bedraagt ongeveer een tiende deel daarvan en heeft de neiging verder te dalen. De verklaring van de tegen woordige minister van Economi sche Zaken geeft vecht op de ver onderstelling, dat controle over de uitgifte van bankpapier ont breekt. Het planloze „plannen" van het geweldige bureaucratische regeringsapparaat, verbonden j met het geloof- aan toekom- I stige economische wonderen, en tegelijk het schuwer! van een ernstige fundering van de opbouw van de staat door solide arbeid, maken de toekomst van de repu bliek volkomen onzeker". Zaterdagmorgen is tijdens een lesvlucht de D.C.-6 P.H.-T.K.W. ,,Wilhelmina" bij het oefenen in het starten en landen, waar schijnlijk tengevolge van een verkeerde manoeuvre, op het vliegveld Schiphol neergestort. voertuigen en voetgangers op de Alexanderplatz in de Sowjet- ir van Berlijn, zo meldt het uiise nieuwsbureau Dena. Per sonen in het bezit van interzo nale paspoorten werden aan een nader onderzoek onderworpen. Bij Malpur in Bengalen is een trein met arbeiders op een goe derentrein gereden, tengevolge waarvan 7 personen om het leven kwamen en 15 gewond raakten. Ter hoogte van Kaap Race (New-Foundland) is Donderdag een motorschip van New-Found land na een aanvaring in dichte mist met het Noorse vrachtschip Lavdal, gezonken. Men heeft de pogingen de vijf opvarenden te vinden, opgegeven. 50.000 zandzakken zijn per vliegtuig van Montreal naar Winnipeg vervoerd om een over stroming te stuiten, die de tarweoogst bedreigt. 5 kisten met radioactieve ko- balisotopen, die ln de laboratoria voor atoomonderzoek te Oak Rid ge zijn vervaardigd, bevinden zich onder de lading van de „Blijden- dijk" van de H.A.I.., die vandaag uit New York vertrekt. De Isoto pen zijn bestemd voor het labora torium van prof. Zeeman van de Koninklijke Nederlandse Acade mie van Wetenschappen te Am sterdam. Dit is de tweede derge lijke zending, de eerste werd ver zonden per s.s. „Abbedijk" op 26 Maart. Milos Zveskosek, tijdens de oor log gezant van Slowakije te Rome is door de volksrechtbank te Bra tislava vrijgesproken. Bevonden werd, dat Sveskosek het onder gronds verzet heeft gesteund en het leven van verscheidene land genoten heeft gered. Generaal Wilhelm von Thoma, voormalig bevelhebber van het Duitse Pantserkörps en later opperbevelhebber in Noord- Afrika, is te Starenberg bij München aan een hartaanval overleden. Hij werd in 1942 door de Engelsen bij El Alamein gevangen genomen ,en enkele maanden geleden uit gevangen schap ontslagen. Het Amerikaanse hoofdkwar tier te Wenen heeft bekend ge maakt, dat twee gewapende Russische soldaten, die getracht hadden op onwettige wijze een Oostenrijker ln de Amerikaanse sector van Wenen te arresteren, na een verhoor aan het Sow- jet-Russische militaire bestuur in Wenen zijn uitgeleverd. Het herziene Brits-Transjor- daanse verdrag, dat in Maart te Amman werd ondertekend, is van kracht geworden, nu het door de Britse regering is ge ratificeerd. De voorlopige afschaffing van de doodstraf in Engeland zal ook van toepassing zijn op Britse zone van Duitsland, die wegens moord zijn veroordeeld, doch naar men meent te weten, niet op Duitsers. Soivjet-Russische militaire po litie, bijgestaan door Duitse po litie, is Vrijdag begonnen met een uitgebreide controle van nog maar een jongen moet je rekenen, Barend. En 't was de enige kaart, die ik in mijn le ven zou krijgen, dat wist ik toen ook al, ik was immers van kindsaf aartslelijk, Barend. Gart zuchtte. Dan stond hij plotseling heftig voor Barend, hij greep hem bij zijn schouder, hij neep daar hard in, hij stotterde: Die kaart, Barend, daar wor je gek van, hij doet me denken aan een mooi ogenblik en die had ik zo weinig. Ik bekijk daar dagelijks mijn armoede en te kort aan en toch kan ik «hem niet wegdoen. Ik zou er alle mensen om kunnen haten. Maar Gart toch, schrok Ba rend. Gart lachte dwaas. Schrik niet, zei hy. Het is zo erg niet. Hij zette er toen flink de pas in, Barend kon hem haast niet bijhouden, zo liep Gart zich zijn narigheid uit het lijf. Thuis was hij weer kalm. Vóór ze naar binnen gingen zei hij: Het is zo erg niet, hoor Ba rend. De vlaggen halfstok. De Commissie Nationale Herdenking 1940'45 ver zoekt de bevolking heden-, Dinsdagavond om 18 uur, ter herdenking van onze en de geallieerde gevallenen in de oorlog de vlaggen halfstok uit te steken. Werkloosheid in Maart. Aanmerkelijk teruggelopen. Het aantal door de geweste lijke arbeidsbureaux geregistreer de werkloze mannen liep gedu rende Maart aanmerkelijk terug. Het beliep op 1 Maart 1948 40.409 tegen 58.644 op 29 Febr. De voornaamste oorzaak van de daling der werkloosheid was de ruimere seizoenwerkgelegen heid. Het sterkst deed zich dit gevoelen in de steen- en aarde werkindustrie (van 1378 op 179), de bouwvakken (van 6973 op 3995), de veenderijen (van 1267 op 153), de land- en tuinbouw (van 15086 op 7485) en in de groep losse ongeschoolde arbei ders (van 10706 op 7957). Onder de 40409 geregistreerde werklozen bevonden zich 23378 geheel werklozen, 16305 bij DUW objecten tewerk gestelden en 726 wachtgeldtrekkenden. Het aantal ingeschreven werk loze vrouwen daalde van 3793 tot 3408. Hij at geen pap meer, maar ging direct naar bed. Teunis sliep al. Maar Stijntje zal stil aan tafel, het lamplicht speelde met haar grijze haren, ze hield bei haar handen als in een be schermend gebaar om haar bord gebogen, ze keek Gart na toen die op het krakende leertje naar boven ging en door het trapgat verdween. Ze beduidde Baiend zwijgehd, dat hij bij haar moest komen zitten, ze deed daarna fluiste rend het verhaal van haar vader, die zwak van hoofd en in het gekkenhuis gestorven was, ze vertelde van Garts vreemde handelwijze en van haar angst om hem. Barend keek naai' zijn moeder, ze zat daar zo grijs en zo oud in het licht van de lamp, die knokkige, gerimpelde handen lagen naast haar bord op tafel, zij beefden een beetje, Want zij was bang. Een nameloze warmte doorstroomde hem, om die han den, om die oude oude handen, die nooit anders gedaan hadden en nooit anders konden dan be schermen en ploeteren en bid den en die nu machteloos wa- Eindles Motoren- en Tractorencursus van de L. J. G. Zaterdagmiddag vond in de Sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg de emdles en di ploma-uitreiking plaats van de door de Zeeuwse Landbouw- Jongeren-Gemeenschap georga niseerde cursus Motoren- en Tractorenkennis. Nadat de heer E. Visscher, di recteur van de Ambachtsschool !e Middelburg, de aanwezigen welkom had geheten, stelde de docent, de heer W. Braam, aan enige cursisten vragen, uit het antwoord waarop bleek, dat de leerlingen de bestudeerde stof beheersten. De heer Visscher wenste de geslaagden, geluk met hun suc ces en sprak de hoop uit, dat zij die het diploma behaalden, in het aanstaande winterseizoen de vervolgcursus die dan waar schijnlijk zal worden gehouden, met evenveel animo en toewij ding zullen volgen. Ir C. J. Drogendijk, directeur van de Rijkslandbouwwinter- school en belast met het toezicht op het lager landbouwonderwijs, reikte met een woord van felici tatie de diploma's uit. De volgende personen ont vingen een diploma: J. Davidse, J. J. Geldof, M. A. Kooman, Jac. Joosse, J. Joosse, J. Janse, Joh. Cevaal, L. Wisse, allen te Mid delburg; P. Arendse te N.- en St. Joosland; L. P. Brasser te Kleverskerke; Joh. Kasse, J. Gi- deonse, N. de Looff, Jae. de Looff, allen te Veere; D. Lorier te St. Laurens; M. Kodde Pzn., A.dr. Kodde, J. Maljaars, J. Schout, allen te Serooskerke; C. Langebeeke te Gapinge; P. Koole te Souburg; J. A. Lous, Z. Maljaars, K. Poppe, J. Poppe, P. S. Louwerse, J. Wattel, H. cie Visser, P. van Liere, P. L. Wattel, allen te Oostkapelle; J. P. de Visser, J. de Visser, bei den te Aagtekerke; J. de Vis ser te Serooskerke en P. Roelse ie Middelburg, terwijl vier per sonen moesten worden afgewe zen. Achtereenvolgens spraken de heer W. C. Mullié, als lid van de commissie van toezicht, de heer M. J. Louws, en als be stuurslid van de Ambachtsschool, waar de cursus plaats vond, de heer S. Caljouw. Ook zij wens ten "de geslaagden geluk. Ten slotte werd aan de do cent, de heer W. Braam, een bureaulamp aangeboden als dank voor de toewijding, waar mede hij zijn werk deed. Na dat deze hiervoor had dank ge bracht, sprak fe heer Visscher een slotwoord. Door de „N. R. Crt." werd er de aandacht op gevestigd, dat op de inspecties der belastingen het werk zich ophoopt, nu in de vorm van voorlopige aanslagen een begin is gemaakt met de beide vermogensheffingen voor één keer. Het blad wijst er op, dat op de inspectie in een onzer groot ste steden niet minder dan 18.000 bezwaarschriften en verzoeken om inlichtingen op behandeling liggen te wachten. Het overbe laste personeel kan daar niet aan toe komen en er is geen uitzicht op dat dit binnen afzienbare tijd beter zal worden. Ook over andere inspecties vernemen wij dezelfde klach ten. Zo hoorden wij, dat de ambtenaren op een inspectie, die dit deel van de post te ver werken krijgen, niet in staat zijn deze schrifturen zelfs maar te le zen; zij volstaan er mee met rood potlood in de aanhef een streep te zetten, waaruit blijkt, dat het bewuste stuk een be zwaarschrift is; daarna wordt het ad acta gedeponeerd. De ambtenaar, cffe ons deze informaties deed, placht de raad te geven geen verzoeken om uit stel of buiten invordering laten in het bezwaarschrift op te ne men; deze konden gemakkelijk over het hoofd worden gezien. Men had op de inspectie op dit punt reeds onaangename erva ringen opgedaan. Andere symp tomen van de overmaat van werk, waaronder de belasting dienst gebukt gaat, vinden wij in de hoeveelheid fouten en foutjes, die worden gemaakt. Een aantal malen hebben wij klachten vernomen, dat bijv. de bedragen, welke aan zekerheid, al dan niet vrijwillig, waren ge steld, niet met de daarvoor->in aanmerking komende aanslagen waren verrekend, dat bij het op leggen van aanslagen geen re kening was gehouden met de reeds afgehouden dividendbe lasting, nieWgenstaande de di videndnota's waren overgelegd, dat bjj verhuizing meer dan een aanslag over hetzelfde jaar werd ontvangen enz. ren, want het zat immers in de familie, haar vader en haar zoon waren beiden zwak van hoofd tn één was al in het gekkenhuis gestorven. Barend glimlachte naar haar. Maak je niet confuus, moe der. Gart is heus niet gek, hij heeft verdriet. Kan hij daar dan niet met zijn moeder over praten? Ach nee, moeder. Je moet denken, hij is 32, hij knobbelt alles zelf uit, hij heeft geen prettig leven. Daar veerde Stijntje recht van overeind. Geen prettig leven? werd ze heftig. Hij heeft toch alles wat een fatsoenlijk mens nodig heeft om ordentelijk te leven. Hij heeft werk, een thuis, een moeder, hij is lid van de kerk. Dat is zo weinig, moeder. Hulpeloos keek Stijntje hem aan. Zo weinig, Barend?het is alles.wij, van de kerk, heb ben meer niet nodig.... Barend sloeg zijn ogen neer, hij streek gedachteloos een pluisje van zijn mouw. (Wordt vervolgd.) Pluimveevereniging „Middelburg en Omstre ken" bestaat 25 jaar. 5 April j.l. was het 25 jaar ge leden dat te Middelburg een vereniging werd opgericht van sport-pluimveehouders. Dit feit zal worden herdacht op Zater dagavond 8 Mei in het Schut tershof te Middelburg door een eenvoudige herdenking voor le den met hun dames, terwijl er ook enige films zullen worden vertoond. Het bestuur van de jubilerende vereniging bestaat thans uit de heren C. v. Nimwe- gen, voorzitter; C. Joziasse, 2de voorzitter; P. J. Brakman, secre taris; H. van Boven, penning meester en Mr A. Tieleman, commissaris. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat be stuurslid C. Joziasse en het lid J. C. v. d. Boudt onafgebroken lid zijn van de oprichting d.er vereniging en ook hun 25-jarig jubileum hopen te vieren. De leden der .vereniging hebben met hun liederen op tentoonstel lingen in binnen- en buitenland vele malen de hoogste bekro ningen behaald, terwijl er ook verschillende malen dieren enig. Mars "Engelandvaarders"," W. broedeieren zijn geëxporteerd I Schild. In 1946 werd het grootste be drag terugbetaald n.L 2.012.466.12 gulden aan 8659 inleggers. Het saldo-tegoed van de inleg gers dat in 1943 f 3.502.31150 be droeg, is in 1947 geslegen tot f 6.562.321.79. Het aantal inleggers steeg van 9877 in 1943 tot 13.101 in 1947. Ook het schoolsparen is geste gen. Waren er in 1943 5 scholen met 249 sparende kinderen, in 1947 waren er 8 scholen met 610 sparende kinderen. Werd in 1943 f 146.30 gespaard door de school kinderen, in 1947 was dit bedrag gestegen tot f 3.845.55. Aan de inleggers werd in 1943 f 76.207.40 vergoed en in 1947 een bedrag van f 124.970.20. GOES. Concert „Hosanna". Ter gelegenheid van Neerlands bevrijding geeft het muziekgezel schap „Hosanna" onder leiding van dhr Adriaan Kousemaker Woensdagavond een concert op de Grote Markt van half 7 tot half 8. Het programma luidt: 1.' a. Wilhelmus. b. Dankt, dankt «iu allen God. naar het buitenland. Meermalen zijn er dieren geïmporteerd om de pluimveestapel in Zeeland te verbeteren. Het zal de jubileren de vereniging wel niet aan be langstelling de 8ste Mei ontbre ken. De P.Z.E.M. te gast bij de P.N.E.M. Zaterdagmiddag hebben vijf en dertig personeelsleden van de N.V. P.Z.E.M. een excursie ge maakt naar Geertruidenberg, waar de electrische centrale van de P.N.E.M. werd bezocht. De tocht, die per autobus werd gemaakt, stond onder leiding van de. heer Huser, lid van de per soneelsvereniging O. en O. In Geertruidenberg werd de- deelnemers door de collega's- gastheren een thee aangeboden. Burgemeesters bezoeken West-11; jeeuwsch- Vlaanderen. De burgemeesters der gemeen ten op Goeree-Overflakkee zullen op 11 Mei a.s. een bezoek bren gen aan West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. In de eerste plaats geldt hel bezoek de wederopbouw van het district, met name die van de gemeente Aardenburg. Kadelrvergadering LJ.G. Onder voorzitterschap van de heer M. de Feyter hield het ka der van de Zeeuwse Landbouw Jongeren Gemeenschap Zaterdag een samenkomst in de Prins van Oranje te Goes. In zijn openings woord deelde de voorzitter mede, dat voor deze zomer sportwed strijden, een kampbijeenkomst, een landdag en een excursie naar Groningen zullen worden georga niseerd. Na, de verslagen van de streek- voorzitters, sprak in de middag vergadering, die onder leiding stond van de heer Van Loo, de heer Kees Klap een causerie over „Taak en opdracht van de Ne derlandse Jongeren", waarin hij de aandacht er op vestigde, dat de neiging om zelf de leiding in handen te nemen bij de jongeren van thans ontbreekt. Na een goe de bespreking over dit onderwerp en het voordragen van enkele ge dichten door Kees Klap werd de samenkomst gesloten. MIDDELBURG. MIDDELBUKG'S HOENDER PARK SPEELTUIN. Aan de Veejpeweg, juist even buiten de stad, ligt een hoender park, dat grote belangstelling trekt van jong en oud. En er is veel te genieten! Niet alleen van de grote en fraaie verzameling pluimvee, konijnen enz., maar evenveel van de speeltuin, waar op sommige middagen moeder met de kinderen heengaat en mis schien zelf ook nog wel eens schommelt of in de zweefmolen zit! Terwijl wij rondwandelen tus sen de hokken met pluimvee, ver telde de heer Joziasse, eigenaar van het park ons, hoe na de inundatie zijn gehele park was vernield; de boomgaard was weg de hokken waren weggedreven, kortom, de glorie van het hoen derpark was voorbij. Maar de heer Joziasse ging niet bij de pakken neerzitten; in tegendeel, met kracht pakte hij aan en thans staan daar weer de hoken met verschillende soorten pluimvee,- waaronder zeer zeld zame exemplaren. En de fokkerij is weer met kracht ter hand ge nomen. Het park is opnieuw beplant en een geheel nieuwe boomgaard met jonge boompjes geeft een fleurig gezicht. De speeltuin, de bijzondere at tractie van dit park, is sinds kort in gebruik. De heer Joziasse heeft kans gezien vrijwel alle speeltuig zelf te vervaardigen en de tuin is voor Middelburg een grote aanwinst, daar nergens in de omgeving iets -dergelijks be staat. De belangstelling is reeds zeer groot. Ieder kan zich hier amuseren met schommel, wip, zweefmolen, roetschbaan en zelfs is er voor de grotere jongens een voetbalveldje. Ongetwijfeld zal in de zomer- vacantie het bezoek van de schoolgaande jeugd nóg veel gro ter worden. VLISSINGEN. Overzicht Nutsspaarbank. Uit het door de Vlissingse Nutsspaarbank uitgegeven over zicht over de laatste vijf jaren bleek, dat het bedrag van inleg in 1945 het hoogst was n.l. f2.976.190.67 en het laagst in 1944 n.l. f 1.071.483, 14. In 1947 3. Fantasie „Nederland en Oran je", Govaerts. 1. Mars „Dood of overwinning", Hall. 5. a. „Wij wilien Holland houen". b. „Zij zulien het niet hebben". 6. Mars der Ned. Strijdkrachten, G. Miller. 7. Liederen uit Valerius' Ge- denckclanck: a. Wilt heden nu treden. b. Gelukkig is het land. c. O Nederland, let op uw saeck. 8. Mars „Neerlands Trouw", Kappert. •s-H. ARENDSKERKE. Onthulling monumenten. Ter nagedachtenis van de door oorlogsgeweld omgekomen bur gers in deze gemeente is te 's-H. Arendskerke (dorp) en te Nieuw- dorp van gemeentewege een mo nument geplaatst. De onthulling zal plaats hebben te 's-Heer Arendskerke op 4 Mei des avonds 7.30 uur en te Nieuwdorp op 5 Mei eveneens om 7.30 uur. DRIEWEGEN. Geref. Kerk heeft nieuw kerkorgel. De 'door de Kerkeraad van de Geref. Kerk ingestelde orgelcom missie is er in geslaagd een or gel te kopen, dat het gebrekkige Franse drukwindorgel, waarmede de zang van de gemeente werd begeleid, zal vervangen. Het nieuwe kerkharmonium met electrische windvoorziening lijkt zowel wat klankvolume als wat karakter betreft op een mo dern pijporgel. Dank zij een 4-spels register met fraaie stemmen beschikt het instrument over een beschaafde klankvariatie. Ongetwijfeld is dit orgel, dat reeds in gebruik is genomen, een goede aanwinst voor de verbetering van de litur gie. WEMELDINGE. 40-jarig jubileum. Zaterdag herdacht de heer J. W. Minnaar, kantoorhouder van het hulppostkantoor alhier, zijn 40-jarig jubileum. Talrijke autoriteiten w.o. de In specteur, Directeur, collega's, oud-collega's der P.T.T. benevens ingezetenen, gaven blijk van hun belangstelling door hun tegen woordigheid. In de Wilhelminastraat, Da- niëlstraat en het kanaal werd ter huldiging van de jubilaris druk gQvlagd. Des avonds bracht het muziek gezelschap „O.K.K.", waarvan de heer Minnaar ook verscheidehe jaren lid is geweest, hem een se renade. Vandalen. Enige tijd geleden, zijn bij Spaander te Volendam, na een diner dat zij niet betaalden 12 studenten zich zo aan sterke drank te buiten gegaan, dat zij volkomen dronken werden. Zij ontrolden de brandslang en be gonnen in alle kamers en gan gen van het hotel te spuiten, zij maakten electrische geleidingen onklaar, braken lampen af, ruk ten gordijnen los, verscheurden beddegoed en vernielden meu bilair. Als echte vandalen zijn deze kwajongens dus te werk ge gaan. Nattiurlijk werden ze gevoelig gestraft1 Inderdaad. Ze werden veroor deeld toteen boete van f 100 of 25 d. h. Als papa dus een papiertje van honderd afschuift is het leed weer geleden en kunnen de heren, die blijkbaar geen flauw besef hebben van de tijd waarin we leven, weer hun gang gaan. Als hier gehandeld is volgens de regelen van het recht en daaraan valt niet te twijfelen dan is het duidelijk, dat hier met ons recht toch iets niet in orde is. WOLF AARTSDIJK. Ver. Ziekenhuisverpleging. Zaterdagavond j.l. vergaderde in Café Ossewaarde de Ver. Zie kenhuisverpleging afd. Wolfaarts- dijk onder voorzitterschap van de heer Balkenende. De heer -v. d- Vliet, secr.-penn., bracht de jaar verslagen uit. De aftredende be stuursleden Dr Vos en-C. v. Liere werden herkozen, tot lid van de controle-commissie werd benoemd M. de Vos. In zijn slot\yoord bracht de voorzitter dank aan de bode voor zijn accuraat werk. NISSE. Inschrijving. Vorige week heeft de inschrij ving plaats gehad voor het bou wen van een middenstandswoning voor de secretaris. De beide aan nemers Gebr. Jansen en Joh. Jansen schreven resp. in voor f16435 en f14437. Vergadering Boerenleenbank. Zaterdag j.l. hield de Coöp. Boerenleenbank haar jaarverga dering. Uit de rekening 1947 bleek dat de ontvangsten waren f 533109.58 en de uitgaven f 516057.63. In kas was op 31 Dec. van dit jaar f 40942.60. Het eindbedrag over de Balans 1947 was f 1.000.743,19. Als bestuurslid werd herkozen de heer I. Leteyn. De heren Joh. Jansen en G. Nieuwenhuise wer den herkozen als plv. bestuursle den. Tot lid van de raad van toe zicht werd herkozen A. Bakker. De vereniging telt thans 144 le den. In de rondvraag werd ge vraagd of het niet mogelijk is de rente die thans 4 pet. bedraagt voor het opnemen van geld voor de leden te verlagen. Vrijwillige brandweer. Op verzoek van het gemeente bestuur is opgericht een vrijwil lige brandweer, bestaande uit 12 personen, waarvan de heer J. C. Gelok command^! is. De heer P. Westveer is ondercommandant en secretaris is de heer W. Zon- nevijlle. Deze brandweer heeft tot taak, bjj uitbreken van brand de slangen aan te sluiten op de wa terleiding, in afwachting van de komst van de motorspuit, die is gestationneerd op 's-Gravenpol- der. Zaterdagmiddag hield de vrij willige brandweer reeds met die van 's-Gravenpolder en 's-Heer Arendskerke een oefening te Nis- se. Deze oefening heeft aange toond dat het materiaal niet goed is; de motor en de pompinstalla- tie werkten slecht en vielen soms geheel stil. Tribunaal Middelburg. Boerenleider van Tholen op het matje* Op 27 April 1942 werd te Tho len een vergadering gehouden van de .„Vrije Polders", waar ge stemd moest worden over het op stellen van een aanbevelingslijst voor gezworene van die Polder. Cornells P. de Rijke te Tholen was periodiek aftredend als zoda nig. Toen hij niet een voldoend aantal stemmen kreeg om op de lijst te worden geplaatst, vertelde hij dat aan de streekboerenleider, de N.S.B.-er Droogendijk te Sta- venisse, die tevens plv. boerenlei der in Zeeland was. Het gevolg was, dat Droogendijk déze zaak werden bloemen voor hun ramen hadden geplaatst, deze te verwijderen. Dit waren slechts enkele pun ten, die hem ten laste werden gelegd. Van de andere beschuldi gingen noemen wij lidmaatschap van de N.S.B., het N.A.F., de N. V. D„ en de W.A. Als kleermaker had hij voor de Duitse Weermacht gewerkt. Toen Mussert jarig was, gaf hij een bijdrage voor een geschenk. Ook Frontzorg ontving een bijdrage en hij keurde het goed, dat twee van zijn kinderen lid van de N.J.S. aan de boerenleider in Zeeland doorgaf, die hierover een schre ven richtte aan Dieleman en aan Korte. De Rijke werd ten slotte toch tot gezworene benoemd. Hiervoor en vooral wegens zijn boerenleiderschap te Tholen stond de Rijke gisteren terecht. Hij verklaarde, dat hij geen boe renleider was geworden om de N. S. B. te steunen, maar om de boeren te helpen. Hij zou boven dien niet geweten hebben, dat Droogendijk een N.S.B.-er was In 1940 had hij verteld, dat A. A. V. d. Ent te Haamstede be richten van de Engelse zender verspreid had en later had hij een Nat.-Soc. propagandaplaat aan het gemeentehuis te Haamstede aangeplakt. Beseii. gaf hetgeen hem ten laste werd gelegd toe en ver klaarde te beseffen, dat hij vol komen „fout" was geweest. Met deze uitspraak was de verdediger Mr v. Hasselt het eens, doch hij wees op de omstandigheden, die Mr v Hasselt verdediger, was besch. tot zijn verkeerde stappen van mening, dat besch. zeer veel gedrongen hebben. Toen hij voor goeds heeftvgedaan als boerenlei der met betrekking tot het ver krijgen van vrijstelling voor uit zending van landarbeiders enz. LUISTERVINK IN DE KERK. Op Koninginnedag 1941 zat in de Gereformeerde Kerk to Haam stede een N.S.B.-er in vol ornaat. Het was een zekere Hubrechl van 't Veer, van beroep kleermaker kapper, die van de beruchte N. S. B.-kringleider Jr. Heken op dracht had gekregen te luisteren, of de dominee iets ten nadele van de Duitsers of de N.S.B. zei of voor de Koningin bad. de Landwacht gekeurd moest worden, is hij ondergedoken, in welke periode hij onderduikers heeft geschoren! Spr. verzocht clementie. Üitspraak in beide zaken op 14 Mei a.s. Uitspraken Tribunaal Middelburg van 3 Mei j.l- Martinus M. Bal, kellner te Middelburg: besch. vervallen. Abraham Jac. Bliek, ambtenaar te Middelburg: 3 jaar internering, waarvan nog zes maanden onvoorwaardelijk en de I rest voorwaardelijk met een Op diezelfde dag ging hij de proeftijd van 3 jaar en onder toe- was dé inleg f 1.697.024.12 en in straten van Haamstede door en zichlstelling S.T.P.D., ontz. rech- 1946 f 1.948.569.99. gelastte de mensen, die oranje- ten.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2