DE VERSTERKING VAN HET WETTIG GEZAG. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND HERDENKING. Nadere uiteenzetting over vorming van reserves. RADIOPLEIDOOI VAN MIN. WITTEMAN. Vier Amsterdamse P.R.A.G.- rechercheurs gearresteerd. Trekt De Nicola zich terug? De eerste gasturbine- motor voor auto's. Ir Toxopeus vertrekt naar Canada» Besprekingen over anti communistische unie „Handhaving der Nederlandse souvereiniteit in overgangs periode niet discutabel". Een tijdelijk bestuurslichaam voor Palestina? MILITAIR LESVLIEGTDIG NEERGESTORT. Be stakingen in Duitsland nemen toe. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 938 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per man. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 4 MEI 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds B. SLOFSTRA te Vlissingen en* Ds YV. VROEGENDEWEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.04 u., onder 20.11 u. Maan op 4.10 u., onder 15.58 u. Hoogwater Woensdag 5 Mei: Vlissingen: 12.14 u. 1.52 m., u. m. Wemeldinge: 1.17 n. 1.16 m., 13.44 u. 1.49 m. Aan de vooravond van de her denking der bevrijding zul len vandaag door het gehele land enkele ogenblikken gewijd zijn aan de nagedachtenis van hen die in de strijd voor vrijheid en recht zijn gevallen. Wij doen niet aan dwaze hel denverering. Maar wel willen wij dankbaar gedenken, dat velen van onze medeburgers, duizenden, toen het er op aan kwam lijf ende goed al te zamen niet hebben verschoond, maar dat zij alles hebben ingezet om ons volk van het gehate dwangjuk te verlos sen. Zij hebben zich daarbij niet gevoeld als mensen, die een heldenrol speelden. Dat blijkt wel uit de vele na gelaten brieven en uit wat an deren die gespaard werden, daaromtrent hebben meege deeld. Zij hebben althans de grote meerderheid onder hen gedaan, wat zij als hun vader landse plicht zagen. Zij hebben dat vaak gedaan nadat zij zich overtuigd van de ernst van de zaak, omdat ze wisten wat ei op het spel stond door het gebed hadden gesterkt. Hun strijd tegen een over machtige vijand was uitermate moeilijk, temeer omdat helaas tal van Nederlanders gaarne be reid waren hun .medeburgers voor een Judasloon te verraden. En daarnaast - waren er nog de „goede Nederlanders" die de weg van de minste weerstand kozen en die geen goed woord hadden voor die „roekeloze" man nen die het voor de goedwillen de burgers, die zich gaarne naar e'» eisen van de bezetters schik ten, maar moeilijk maakten. Verzet, zo meenden zij, was toch nutteloos; ,het enige gevolg zou] zirn, dat de rust werd verstoord en dat mensenlevens in gevaar werden gebracht. En zo is het helaas zelfs voor gekomen, dat een predikant in- plaats van de ouders van een aer slachtoffers te troosten, hen ging vermanen, omdat ze hun jongen niet van het verkeerde pad hadden afgehouden en hem op het zondige van zijn verzet jjidd gewezen. Ncm, wij spreken vandaag niet van de helden van het ver zet, hoe heldhaftig hun optreden cck vaak is geweest. Maar wij denken met dank baarheid aan wat zij voor de zaak der bevrijdiijg hebben ge daan. Eerbiedig willen wij hun nagedachtenis eren, omdat zij mede werktuigen waren In Gods hand, om aaiji fc onderdrukking en het onrecht een einde te maken. Als w?„ morgen op de bevrij ding-mag onze dankliederen mo gen zingen en de vlaggen laten wapperen, omdat ons volk uit zr grote nood werd verlost, dan ii dat mee te danken aan de ge vallen strijders, die zelf de dag der bevrijding niet meer moch- - ten beleven. Gebeurtenissen in enige andere landen maken het noodzakelyk rekening te houden met de mogelijkheid, dat ook in ons land te eniger tyd een poging zal worden gewaagd om door intimidatie of geweld de grondwettige regeringsvorm te vernietigen en een nieuwe orde te vestigen, een nieuwe orde, die evenals bij het nationaal socialisme slechts gepaard kan gaan met onderdrukking, dwang en slavernij. De kleine minderheid bij ons, die, om dit te bereiken, wellicht bereid zou zyn een greep naar de macht te doen, zou, wanneer zy daarbij alleen stond, door het bestaande gezagsapparaat gemak kelijk kunnen worden bedwongen. Het is echter niet uitgesloten, dat een dergelijke minderheid steun van buiten zou verkrijgen en dat zorgvuldig voorbereide en tegelijkertijd optredende ordever storingen in de West-Europese democratieën de. positie van de voor standers ene^ omwenteling zouden versterken. Ook dan zullen de regering en alle verantwoordelijke Autoriteiten met beslistheid en zo nodig met onverbiddelijke kracht het gezag handhaven. Vrijdag j.l. heeft de recherche van de Centrale Dienst van de Economische Controle (cedec) aan de Belgisch-Nederlandse grens ten noorden van Baarle- Nassau een viertal Amsterdamse rechercheurs Van de P.R.A.C. ge arresteerd. Tegen dezen waren aanwijzingen binnengekomen, dat zij hun dienstreizen in het zuiden des lands wel eens te ver uit strekten. Op de genoemde dag hebben de Cedec-rechercheurs de dienst wagen van het viertal opgewacht en nadat deze op vertonen van P.R.A.C.-papieren zonder moeite de douane was gepasseerd, heb ben zij met een inspecteur van de accijnzendienst de achtervolging van de dienstwagen ingezet. Zij brachten de wagen tot stilstand en toen inderdaad bleek, dat de P.Tt.A.C.-rechercheur»"- uit Belgie gesmokkelde vitrage, rozijnen en sigaretten vervoerden, ging de in specteur van de accijnzen over tot arrestatie van het viertal. Zij zijn in het huis van bewaring te Breda opgesloten. Bij huiszoeking ten huize van R. te Amsterdam kwam eveneens een party gesmokkelde goederen te voorschijn. Het bureau van de Italiaanse minister-president heeft medege deeld, dat de Gasperl door Enrico de Nicola, de 71-jarige president, er van op de hoogte gesteld is, dat diens gezondheid hem niet toelaat hoge staatsfuncties te blij ven vervullen. Men beschouwt dit als een aan wijzing, dat de president niet voor herverkiezing in aanmerking wenst te komen. In politieke kringen sluit men echter de mogelijkheid niet uit, dat de Nicola van gedachten ver andert wanneer door alle partijen daarop bij hem wordt aangedron gen. Volgens communistische krin gen te Rome heeft Togllattl, voor gesteld, dat de senatoren en par lementsleden van het Volksfront de gezamenlijke zitting van de kamer en senaat op aanstaande Maandag voor verkiezing van een president der republiek zullen boycotten, uit protest tegen de wijze waarop de verkiezingen zijn gehouden. Klemmend beroep tot deelname. Aldus luidde het begin van de rede, die de Minister van Binnen landse Zaken, Mr Dr Witteman, gisteravond voor de radio heeft uitgesproken en waarin hy in aan sluiting aan hetgeen terzake reeds gepubliceerd is een nadere uiteen zetting gaf betreffende de vor ming van militaire en politiële reserve. BEROEPSPOLITIE. De regering, zo betoogde Minis ter Witteman, acht het geboden, dat onder bijzondere omstandig heden, de beroepspolitie zoveel mogelijk de handen vrij heeft voor de beteugeling van woelingen en omwentelingspogingen en heeft daarom de reserve Rijks- en Ge- meente-politie en de reserve grensbewaking en nationale re serve ingesteld. Na 'n korte omschrijving waarvoor de vier hierboven genoemde groe pen ingezet dienen te worden ver wees de Minister naar onder staand Communiqué, waarin men een duidelijke uiteenzetting vindt over aanmelding, kleding, rangen, beloning en sociale voorzieningen. De Minister, die aan het eind van zijn réde namens de regering een klemmend beroep deed op allen, om het Oranjehuis, ons de mocratisch staatsbestel en onze volksvrijheden tegen aanslagen metterdaad en met kracht te wil len beschermen en verdedigen, wees o.a. ook nog op het reeds eerder in de dagbladen genoemde, INSTITUUT STEUN WETTIG GEZAG waardoor men een con centratie van krachten tot heil van ons land tot stand hoopt te brengen. Regeringscommuniqué. Teneinde de bevolking een dui delijk beeld van het gehele com plex van maatregelen te geven en eventuele misverstanden weg te liemen, volgt hier in aansluiting op de radiorede van de Minister van Binnenlandse Zaken een sa menvatting dezer maatregelen. Bij de bestaande formaties van politie en leger wordt de moge lijkheid geopend om individueel als vrijwilliger in reserve-verband toe te treden. Reserve formaties. Bij dienstneming als vrijwilliger heeft men de keuze uit vier mo gelijkheden, t.w. toetreding tot a. De reserve gemeentepolitie in gemeenten, waar gemeentepolitie optreedt. b. De reserve rijkspolitie, in ge meenten waar rijkspolitie op treedt, c. De nationale reserve van de Koninklijke landmacht. d. De reserve grensbewaking van h£t wapen der Koninklijke marechaussee in een strook van ongeveer 30 km. landinwaarts van 's rijks landgrenzen, in de haven gemeenten en bij de vliegvelden. De gegadigden moeten medisch geschikt worden bevonden. leeftijdsgrenzen. Voor de reserve RijkSr en ge meentepolitie komen in aanmer king personen, voor zover zij niet militair dienstplichtig zijn, van 21 tot 65 jaar. Voorzover zij wel ge woon dienstplichtig zijn, wat de officieren betreft van 45 fot 65 jaar en wat manschappen betreft, van 28 tot 65 jaar. c Voor de nationale reserve ko men in aanmerking personen van 21 tot 50 jaar (officieren tot 60 jaar), die tenminste-zes maanden in militaire dienst zijn geweest, met uitzondering van hen, die be horen tot de lichting 1945 en de jongere lichtingen. Voor de reserve grensbewaking komen in aanmerking personen wllligers tot en het voortdu rend verlenen van medewerking aan door de regering te vor men organen tot steun van het wettig gezag door het geven van militaire-, politiële- en economi sche bijstand. Het instituut draagt de naam van „Instituut steun wettig ge zag" en zal optreden in landelijk, gewestelijk en plaatselijk verband. De leiding van die instituut be rust bij een nationale commissie. De organisaties, welke zich tot dusverre op dit gebied hebben be wogen, te weten: De Bijzondere Vrijwillige Landstorm, Volks weerbaarheid, de v.m. Binnen landse Strijdkrachten, Nationale Bijstand, Organisatie Nationale Hulp en de Vereniging van Vry- wiïlig Politiepersoneel zullen er kennende de noodzaak, geen acti viteit te voeren in afzonderlijke organen hun werkracht en erva ring tezamen met andere groepen uit de bevolking ter beschikking van het instituut stellen. Het instituut stélt zich voor het genoemde doei te bereiken door: Voorlichting en propaganda, het bevorderen van maatregelen tot versterking van de onderlinge band van vrijwilligers en het waar nodig, bemiddelend optreden in verband met de onderlinge taak verdeling der vrijwilligers. Oefening en bewapening. De oefening van de vrijwilligers by de rijks- en gemeentepolitie zal gedurende ongeveer drie maanden een avond of middag per week be dragen, terwyl bovendien schiet oefeningen en exercities zullen worden gehouden. De oefening van de vrywilligers van de nationale reserve zal ge schieden gedurende twee avonden of één avond en Zaterdagmiddag perweek, terwijl bovendien enige dagen per jaar oefeningen in gro ter verband zullen worden gehou den. De oefening van de vrijwilligers van de reserve grensbewaking zal geschieden gedurende maximaal twee avonden per week. Kleding. De vrijwilligers van de nationa le reserve en de reserve grensbe waking zullen worden gekleed in uniform van de Koninklijke land macht. De vrijwilligers van de re serve rijks- of gemeentepolitie zullen de politieuniform dragen, zodra de textielpositie dit toelaat. zy een voorlopig onderscheidings teken (armband) en een helm. Rangen. Behoudens uitzonderingen zul len aan de vrijwilligers van rijks- en gemeentepolitie, die niet reeds eerder een rang hebben bekleed bij de beroepspolitie, voorlopig al leen de lagere rangen worden toe gekend. Beloning. De beloning voor optreden in werkelijke dienst bij de reserve rijks- of gemeentepolitie is als volgt: Res. wachtmeester/agent f 1. per uur. Res. wachtmeester le kl./hoofd- agent f 1.10 per uur. Res. opperwachtmeester/briga- dier f 1.20 per uur. Res. adjudant f 1.50 per uur. Res. officier 2e kl./ambtenaar 3e kl. fl.60 per uur. Res. officier le kl./ambtenaar 2e kl. f 1.70 per uur. Res. dir. officier 3e kl./ambte naar le kl. f 1.80 per uur. Res. hoofdambtenaar 3e kl. f 2 per uur. De beloning wordt toegekend naar het aantal uren, gedurende welke werkelijke politiedienst is verricht. Bij de reserve rijks- en gemeen tepolitie wordt voor opleiding geen beloning toegekend. De vrijwilligers van de natio nale reserve en de reserve grens bewaking ontvangen, voor zover zij 24 uur of langer onafgebroken in werkelijke dienst zijn: Nat. reserve, vergoeding per etmaal: soldaat f 6.50; soldaat le kl. f6.75; korporaal f7.kor poraal le kl. f 7.50; sergeant f 8. Res. grensbewaking, vergoeding per etmaal: hulpmarechaussee 3e kl. f 6.75: hulpmarechaussee 2e kl. f7.hulpmajjpchaussee le kl. f7.50; wachtmeester f8. Nat. reserve, verg. per etmaal: sergeant le kl. jonger dan 35 jaar f 8.25, 35 jaar en ouder f 8.50; sergeant-majoor jonger dan 35 j. f 8.50, 35 j. en oucler f 9.adju dant jonger dan 35 j. f 8.75, 35 j. en ouder f10. Res. grensbewaking, verg. per etmaal: wachtmeester le kl. jon ger dan 35 j. f 8.25, 35 j. en ouder f 8.50; opperwachtmeester jonger dan 35 j. f.50, 35 j. en ouder f9; adjudant jonger dan 35 j. f 8.75, 35 j. en ouder f 10. Sociale voorzieningen. De vrijwilligers van de reserve rijks- en gemeentepolitie zullen voor zichzelf en eventueel voor hun nagelaten betrekkingen pre- mievrij worden verzekerd, tegen de geldelijke gevolgen van onge vallen, hun in verband met de dienst of de oefeningen overko men. Voorts worden te hunnen op zichte de bestaande sociale voor zieningen gehandhaafd. Ten aanzien van de vrijwilligers van de nationale reserve en de reserve grensbewaking gelden overeenkomstige regelingen, zoals deze zijn getroffen voor militai ren. Het een en ander zal wettelijk worden geregeld, waarbij overleg zal worden, gepleegd met het Na- De eerste gasturbine-motor voor auto's, welke is ontwikkeld door twee Britse deskundigen op i het gebied van reactie-stuwkracht j zal op de British Industries Fairj worden tentoongesteld. Het bericht van het bestaan van deze motor heeft zelfs in in dustriële kringen opzien gebaard. De motor wordt beschouwd als de voorloper van de auto zonder versnellingen, koppelingen en ra diator van de naaste toekomst. De uitvinders zijn R. H. Barr en G. White, die het model eer gisteren voltooiden. Het model, dat naar verwacht wordt een om wenteling ft weeg zal brengen op het gebied van het vervoer en de industrie, ontwikkelt onge- Gedupeerde boeren verliezen in hem hun Stormram veer 160 rem pk of evenveel als de moderne 35 pk motor. ZIJN WERK W AS VAN ONSCHATBARE WAARDE. Door het vertrek van Ir. P. C. D. Toxopeus, inspecteur van de Ryksdieust voof Landbouwherstel in Zeeland, gaat voor onze pro vincie een man verloren, die op de bres stond voor de belangen van de gedupeerde Zeeuwse boe ren, die als een stormram de be treffende departementen bewerk te om een zo gunstig mogelijke schaderegeling voor de boeren los te branden. Werktuigen voor Walcheren. Na voltooiing van zijn studie aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, kwam de heer Toxo peus als adjunct-inspecteur in dienst van Landbouwherstel Zee land, waar hij met de toenmalige inspecteur Ir. S. Herweyer tot diens vertrek, eind 1946, samen werkte. De benoeming van de heer Toxopeus tot inspecteur ge- Volgens de correspondent schiedde in de tijd, dat Walcheren van de „Daily Graphic" te Ot- j weer boven water begon te ko- tawa bestaat de mogelijkheid, I men. dat deze zomer in de CanadeseIr. Toxopeus nam, toen Walche- hoofdstad een internationale ren weer droog was, de practische conferentie zal worden gèhou- uitvoering van de eerste inzaai op den, waarop de staten van het eiland, dl$ 10.000 ha. omvatte, West-Europa en Noord-Afrika op zich. Moesten hierbij al vele een Unie tot beveiliging tegen moeilijkheden overwonnen wor- het communisme tot stand zullen den; dè moeilijkheden kwamen brengen. De "correspondent van pas toen de 10.000 ha., meest gra- het conservatieve blad merkt nen, geoogst moesten worden. De op, dat officieuze onderhande- boeren hadden met de overstro- lingen tussen sommige grote I ming practisch al hun werktuigen mogendheden een grote eensge- j verloren en stonden voor de vraag zindheid ten aanzien van zulkhoe de oogst binnen te krijgen. Ir. een unie aan het licht hebben Toxopeus nam toen het initiatief gebracht. tot een hulpactie. Kranten ver- Jhr v.Vredenburch over de onderhandelingen: In afwachting daarvan ontvangentionaal Instituut Na twee weken onvruchtbaar debat. De vorming van een voorlopige commissie der V.N., om het be- stuursgezag van d jBritse regering in Palestina over te riemen, schynt thans het vrijwel zekere resultaat van de speciale zitting der algemene vergadering te zullen zijn. De uiteindelijke regeling van het Palestijnse vraagstuk zou derhalve tot dè volgende regel matige algemene vergadering in September a.s. worden uitgesteld. algemeen rustig geweest In Pale stina. Een groep van de Koninklijke marine is gisterenavond te Jeru zalem aangekomen om het Britse geplaatst garnizoen in de stad te verster- acties: i. ken. De Joden houde <thans de Haar besluit betreffende de ver- Arabische voorstad Katamon in deling te bekrachtigen; 2. Het het Zuidelijk gedeelte van het Je- ruzalems gebied in handen. V. N. hebben keuze uit vier acties. De algemene vergadering zie£ zich thans na twee weken on vruchtbare debatten voor vier mogelijke Amerikaanse plan voor een tijde lijk beheerschap 'te aanvaarden; 3. Een of andere vorm van tijde lijke en voorlopige autoriteit in het leven te roepen, zoals gisteren door de Britse minister van Kolo niën, Creech Jones, werd voorge steld, of 4. Geen actie te onder nemen, waardoor de kwestie door burgeroorlog zou worden gere geld. Het is thans duidelyk, dat de enige voorstanders van hetver- van 21 tot 60 jaar, die tenminste delingsplan de Sowjet-Unle en de zes maanden in militaire dienstmet haar verwante staten zijn, te- zijn geweest, met uitzondering zamen met één of twee andere van hen,_ die behoren tot de llch- kleine landen. Ook het trust- ting 1945 en jongere lichtingen.- I sehapsplan is met weinig enthou- Voorzover betreft nationale re- slasme ontvangen, terwijl tenslot- serve en reserve grensbewaking, te e mogelijkheid, dat de alge- zullen ln bijzondere gevallen vrij-imene vergadering in het geheel wllligers kunnen worden toegela- geen actie onderneemt, de meeste ten, die nog niet als militair ge- delegaties ondenkbaar voorkomt, oefend zijn of die de gestelde leef- Er blijft derhalve één mogelijke tijd nog niet hebben bereikt. Aanmelding. Voor de reserve gemeentepolitie kan men zich, zoals bekend, aan melden bjj de burgemeester. Het zelfde geldt voor de reserve ryks- politie, voor de reserve grensbe waking en vdor de nationale re serve. Instituut steun wettig gezag. Er heeft zich met instemming van de regering een instituut ge vormd. dat zich ten doel stelt, de compromis-oplossing, die reeds enige tijd ln de wandelgangen is besproken en zoals we zeiden gis teren officieel door Creech Jones werd voorgesteld een tijdelijk voorlopig lichaam, dat de be stuurstaak van de Britse regering overneemt, waarbij men niet voor uitloopt. op enige eventuele poli tieke regeling. GISTEREN WAS HET VRIJ RUSTIG. Volgens door het Britse hoofd kwartier te Jeruzalem ontvangen toetreding te bevorderen van vrjj- -berichten is het gisteren over hetf 30.000 inhoud. De Palestijnse regering heeft medegedeeld, dat alle veroordeel de gevangenen ln Palestina, zowel Joden als Arabieren, thans op vrije voeten verkeren. Zij ontsnap ten of werden bevrijd toen het Britse gevangenispersoneel werd teruggetrokken. In officiële kringen weigert men het bericht tegen te spreken of te bevestigen, volgens het welk een colonne pantserwagens van het Suez-kanaal op weg is naar Slnaï. Er wordt evenwel toegege ven, dat belangryke versterkingen uit alle bases van het Midden- Oosten vertrokken zijn naar Pale stina. Deze wijziging in de tot dusver gevoerde politiek zou het gevolg zijn van de beslissing, van Transjordanië, Onmiddellijk na het verstryken van het mandaat op 15 Mei, in overleg met alle Ara bische landen, de vijandelijkheden te beginnen. o Dader van roofoverval op bankloper gearresteerd Zondagavond arresteerde de Amsterdamse recherche de 39- jarige oud S'S.-er H. Bosscher, die in Februari 1947 een overval gepleegd heeft op een bankloper op de Keizersgracht te Amster dam. Hij sloeg de bankloper neer en beroofde hem van een tas met De plaatsvervangend voorzitter der Nederlandse delegatie in de onderhandelingen met de repu bliek, jhr. mr H. L. F. K. van Vredenburch, heeft tegenover Aneta een aantal vragen over deze onderhandelingen beant woord, waaruit duidelijk blijkt, dat de Republiek de zaak op nieuw op de lange baan tracht te schuiven. Op een vraag naar het verloop, dat de onderhandelingen geduren de de besprekingen te Djokjakar ta hebben genomen, zeide hij: De Republiek is blijkbaar ten on rechte de mening toegedaan, dat de tijd voor haar werkt. Ten onrechte, want langzamerhand moet het wel voor idereen duide lijk zijn, dat Indonesië slechts ge baat Is met een spoedige oplos sing van' het conflict, dat nu al zo lang traineert. Desgevraagd zeide de heer van Vredenburch, dat door de Ned. delegatie uiteraard integraal wordt vastgehouden aan het be ginsel, neergelegd in de additio nele artikelen der op de Renville gesloten overeenkomst, waarin nogmaals uitdrukkelyk is gesteld, dat gedurende de overgangstyd de Ned. souvereiniteit over ge heel Indonesië blijft gehandhaafd. Het vraagstuk van de hanhaving der Ned. souvereiniteit tot aan het tijdstip der totstandkoming van de Unie en van de Verenigde Staten van Indonesië is niet dis cutabel", zeide hy. De Ned. delegatie heeft zich op het standpunt gesteld, dat aan de republikeinse regering een ide- lijke tijd diende te worden gelaten onr haar positie in overeenstem ming te brengen met de beider zijds onvoorwaardelijk aanvaarde beginselen der op de „Renville" gesloten overeenkomst. Voorzover kan worden nage gaan, heeft sedert 17 Januari de republikeinse' regering in dit op zicht practisch nog niets gedaan. 1 Het wordt hoog tijd, dat er in de- Se0 onbevredigende situatie veran dering komt. Op de vraag, of de Ned. dele gatie bij de onderhandelingen de afschaffing van de repub. strijd krachten, de buitenlandse betrek kingen der Republiek en andere met de Ned. souvereiniteit in strijd zijnde organisaties, op een lijn stelt,, antwoordde de heer van Vredenburch, dat de omvang der repub.-buitenlandse betrekkingen b.v. niet veel te betekenen heeft, zodat wat dit betreft de situatie, met wat goede wil van de Repu bliek zonder veel moeite zou kun nen worden geregulariseerd. Het kan niet verwacht worden, dat de repub. regering van de ene dag j op de andere, de T.N.I. en ande re strijdformaties zou kunnen de mobiliseren of zou doen opgaan in andere formaties, b.v. in pre- federale of negara-eenheden. Dit laatste dient een geleLdelijk pro ces te zijn dat, in onderling over leg en samenwerking, overigens zeer wel tot een bevrèdigende op lossing zou kunnen worden ge bracht. Oonder „Buitenlandse betrek kingen" verstond spr. ook de eco nomische relaties, die de repub. regering met het buitenland heeft aangeknoopt. Persoonlijk achtte de heer van Vredenburch het waarschijnlijk, dat de overdracht van bevoegd heden aan de voorlopige federale regering geleidelijk zal plaats vin den. Dit dient overigens niet te wor den verward met overdracht van souvereiniteit. Deze laatste zal eerst bij het tot stand komen der nieuwe rechtsorde aan de Ver enigde Staten van Indonesië wor den overgedragen. Omtrent de kwestie van de volksstemming deelde jhr. van Vredenburch mede, dat de Ned. delegatie een uitspraak der bevol king op Java, Sumatra en Madoe- ra een essentiele voorwaarde acht voor een gezonde ophouw der toe komstige Ver. Staten van Indone sië. Of de uitspraak der bevolking op Java, Sumatra en Madoera bij plebisciet gescheidt dan wel op een andere wijze, is van onder geschikt belang. Inzittenden gedood. Gistermorgen is een lestoestel van de vliegschool Woensdrecht even over de Belgische grens bij St Niklaas verongelukt. De beide inzittenden, eerste luitenant-vlieger-waamemer C. v. Eimeren en de sergeant-vlieger A. A.Snoeyers, kwamen hierby om het leven. Een commissie van on derzoek is direct nadat men van het ongeval bericht ontving ver trokken om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het ongeluk. Eerste luitenant-vlieger-waar nemer van Eimeren was 29 jaar oud en woonachtig te Amsterdam. Hij was gehuwd, doch.laat geen kinderen na. Sergeant-vlieger Snoeyers was gehuwd en afkomstig uit Bergen op Zoom. Hij was in 1945 als oor logsvrijwilliger in dienst getreden. De beide slachtoffers hadden de eerste volledig in Nederland ge houden vliegersopleiding gevolgd en ontvingen in December van het vorige jaar het brevet van mili tair vlieger. Sedert ruim een maand namen zij deel aan een cursus voor vlieger-instructeur op de vliegbasis Woensdrecht. Aeldden het, de radio riep het om: Wie kan de Walcherse boe ren helpen aan oogstwerktuigen De actie werd een succes; uit all® delen van het land kwamen werk tuigen naar het getroffen Wal cheren, waar de boeren met ver beten ijver kans zagen nog op tijd de oogst binnen te halen. De vliegende colonne. De heer Toxopeus was de man die de practische uitvoering van de „automatische" schade-voor schotten-regeling uitgewerkt heeft, die bedoelde de boeren zo vlug mogelijk aan enig contant geld te helpen. Ieder dorp werd door hem bezocht en op ieder dorp werden met plaatselijke deskun digen onderhandelingen gevoerd over de bedragen, die uitgekeerd zouden moeten worden. Sommigen noemden hem en zijn helpers wel „de vliegende collonne". Welke naam men hem ook gaf, het heeft geleid tot een uitkering voor Zee land van 20 millioen gulden! Het Walcherse vee. Direct na het droogkomen van Walcheren kreeg Landbouwher stel de taak voorbereidende maat regelen te treffen om de cultuur technische werken te laten aan sluiten op het komende werk van de herverkaveling. Ook hierin heeft de heer Toxopeus een be langrijke rol gespeeld. Dat Wal cheren thans practisch een t.b.c.- vrije veestapel bezit, en daar de verplichte t.b.c.-bestrijding inge voerd is, is mede aan zijn activi teit te danken. De practische uit voering van de gips en kalkver- strekking voor de geïnundeerde gronden was tevens in zijn han den. Zo werd in totaal 200.000 ton gips aangevoerd Een stormram. We schreven het reeds hierbo ven; Ir. Toxopeus is de man ge weest, die in Deri Haag als een stormram, een zo gunstig moge lijke schaderegeling voor de ge dupeerde Zeeuwse boeren heeft bepleit. Hij heeft gevochten om een zo ruim mogelijke schadever goeding te verkrijgen en hardnek kig als hij was, waren de belan gen en noden van de gedupeerden bij hem ln uitstekende handen. Ambtshalve zat de heer Toxor peus in talrijke commissies. Zo was hij adviseur van de Z.L.M. en de Stichting voor de Land bouw, lid van de Prov. Werktuig- verdeelcommissie, de Snelcommis- sie, lid van het bureau Uitvoering herverkaveling en nog verscheide ne andere commissies en instel lingen, terwijl hij bovendien de laatste maanden het cultuur-con sul entschap heeft waargenomen. Ir. Toxopeus vertrekt Woensdag naar Canada, voor emigratie werkzaamheden, na vandaag in hotel „De Korenbeurs" afscheid te hebben genomen van het per soneel van de dienst. Wij gaven een onvolkomen in druk van zijn werk, maar het moge duidelijk zijn, dat dit werk voor Zeeland en de gedupeerde Zeeuwse boeren van onschatbare waarde is geweest! Padvinders in Brussel hebben de moordenaar gevonden van de op 4 Mei van het vorige jaar te Brussel vermoordde^ nachtwaker Bernard v. Amerongen. Gistermiddag is op de R.A.I. de 50.000ste bezoeker de tentoonstel ling komen bezichtigen. De 100.000ste bezoeker (ster) zal men een fraai cadeau aanbieden. Tientallen kisten met revolvers, bestemd voor Zuid-Afrika en Co lumbia, heeft men in samenwer king met de douane en de mare chaussee te Rotterdam in beslag genomen De kisten droegen als op schrift: Ijzerwerk. Zy waren met op Praag rijdende Nederlandse vrachtauto's uit Tsjecho-Slowa- kije hier aangevoerd, bestemd om per schip naar de plaats van be stemming te worden gebracht. West-Zeeuwsch-Vlaanderen is verontwaardigd en wel door de mededeling van minister Vos, dat er dit jaar en ook in 1949 geen gelden böt?"hikbaar zullen zijn voor verbetering van de haven van Breskens. Het hoofdbestuur van de ver eniging West-Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft thans aan de minister van Verkeer en Waterstaat een brief verzonden, waarin het be stuur er op wyst, dat verbetering van de bestaande haven noodza kelijker is geworden nu de ver wachtingen ten aanzien van het binnenhavenplan voorshands de bodem zyn ingeslagen. De stakingsgolf tegen de voed selrantsoenen in Neder-Saksen breidt zich snel uit. Ondanks het feit, dat het broodrantsoen is verhoogd, zullen heden ,naar' men verwacht opnieuw 24.000 arbeiders het werk neerleggen. Ongeveer 8000 arbeiders van de Continental Rubberfabrieken te Hannover hebben aangekon digd, dat zij heden zullen sta ken als protest tegen de onge lijke voedselleverar.ties aan de verschillende staten van de Brits-Amerikaanse zone. Men vreest voorts, dat het grootste deel van de 14.000 ar beiders van de chemische fabrie ken te Hannover het. werk zal neerleggen. Zondag dreigden 1400 man, die werken aan de inrichting van de jaarbeurs te Hannover, met staking. o De strijd in China. Volgens regeringsgezinde tele grammen, aldus Reuter, vallen de door de communisten aange voerde strijdkrachten in Zuid- Jehol over een front van 55 ki lometer aan. Dit geschiedt ten zuiden van Tsjengten, de pro vinciale hoofdstad. De troepen der centrale regering zouden over de gfehele linie standhou den. De kracht van de tegen stander in dit nieuwe offensief is niet bekend. In Noord-Sjantoeng hebben verbitterde gevechten plaats tussen 200.000 man (troepen der centrale regering en der com munisten tezamen) DE BILT ZEGT: Iets zachter. Weersverwachting tot vanavond. Geleidelijk toenemende bewol king met later voornamelyk ln het Zuid-Westen van het land enige regen of motregen. Iets zachter dan gisteren. Meest matige wind uit Z. richtingen. BAZAR GROENE KRUIS 's-HEER ARENDSKERKE. Geopend: WOENSDAG en ZATERDAG van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur. VRIJDAG van 7 tot 10 uur. Veel attracties. HET BESTUUR. Nagek. adv.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1