Drovin(i&*3«w HITLER en het Prinselijk huwelijk. is enig! Duitsers waren gegriefd over „vlagincidenten". Goering wilde het Horst Wessellied laten spelen! Een Butlinkamp in Haamstede? Wat wordt er gedaan voor de Wederopbouwarbeiders Samenwerking met burgers niet naar genoegen. OOK VOOR INDISCHE VOLKEN SOCIALE GERECHTIGHEID* GEMEENTERADEN GOEBIN'G WAS BOOS! ue butler geleidde ons naar een zware eikenhouten deur, die bij opende, terwijl hij onze namen uit riep. Wij betraden een pompeuze, met gobelins en kostbare schilde rijen behangen zaal. Een enorme schrijftafel werd door twee hoge gotische leunstoelen aan het ge zicht onttrokken. Niets verroerde zich in de kamer. Daar er op de schrijftafel licht brandde, begaven wij ons ln die richting en merk ten toen tot onze verbazing, dat Goering achter de hoge scholen aan de andere zijde van de tafel zat te schrijven. Hij bleek ln een van zijn slechte buien te zijn. De generaal keek op en als antwoord op onze nieuwjaarsgroet zet hjj kortaf: „Setzen Sle sich!" Toen liet hij zijn toorn vrije baan! Hoe durfden wij dergelijke artikelen te schrijven! Indien dat nog eens gebeurde, zou hij jegens ons ..massif" moeten worden! De Duitse pers publiceerde niet over Detering's gift, omdat Sir Henry dit zelf niet wenste! Geloofden wij dat soms niet? Hij zou dat wel even bewijzen! Hij gaf aan een secretaris be vel, Deterding op te bellen. Even wachtten wij, toen rinkelde de bel. Goering nam de haak op en zeide: „Prosis Neujahr, Sir Hen ry! Ik wilde nog even bevestigd hebben, dat 11 niet wilt dat er iets over uw gift wordt gepubliceerd'1. Wij hoorden even een stem door de hoorn en toen antwoordde Goe ring: „Juist zo, ik dank u wel!" Hij legde de hoorn op de haak en zei tot ons: „U ziet het, Deterding wil het zelf niet'.". Alsof hg uit het telefoongesprek nieuwe kracht had geput, ging Goering voort ons verwijten naar het hoofd te slingeren. Nederland moest zich schamen over de Inci denten die zich met de haken- kruisvlaggen hadden voorgedaan! Holland was niet geluk te wensen met een dergelijke prins! Hoe durfde men ln Nederland de Lip- pe-Detmoldtmars spelen! Dat was geen volkslied! Men moest het Deutschlandllet en het Horst Wessellied spelen! Toen Goering zich ln nog onkie ser bewoordingen over onze Ko ninklijke familie begon uit te la ten, leek" het ogenblik gekomen om het gesprek een andere wen ding te geven. Ik vroeg de gene raal of hij er zich wel van bewust was, dat hij op het ogenblik tegen Nederlanders over de Koninklijke familie sprak en of er soms reden was om aan te nemen dat de be trekkingen tussen Nederland en Duitsland ln een critiek stadium waren getreden. Ik voegde daar- aantoe, niet te begrijpen waarom, Indien het Nederlandse volk een Duitse prins met zoveel enthou siasme als gemaal van zijn toe komstige Koningin ontving, de Duitse regering zoveel onnodige moeilijkheden maakte, i Verbaasd keek Goering ons aan. Toen hrj zag, hoe ernstig wij het meenden, verontschuldigde hij zich. Zo had hij het niet gemeend; wij moesten begrijpen, dat Duits land zich door de vlag-incldenten gegriefd gevoelde en dat het een heel ernstige kwestie was. Het Derde Rijk erkende de voormalige vorstenstaten niet meer en der halve was Prins Bernhard een prins uit het natlonaal-sociallstl- sche Duitsland. Dientengevolge kon men ook niet toestaan, dat ln Nederland ter gelegenheid van het aanstaande vorstenhuweljjk de vlag van het vorstenhuis Lippe werd gehesen, maar men moest de hulzen en gebouwen met ha- kenkrulsvlaggen tooien. Hetzelf de gold voor de Lippe-Detmoldt- mars, die niet meer mocht worden gespeeld. Ik wees er de generaal op, dat bij de begrafenis van de Koningin-Moeder Emma ln de zomer van 1934 ook het volkslied van Waldeck-Pyrmont was ge speeld en dat een prins van dén bloede toch wel het recht had zijn wapen en de kleuren van zijn vlag te voeren. De heer Stoffels wees daarbij °P ®sn groot zilver omlijst perkament; dat achter Goering's stoel hing, en waarip in meter- hoog formaat zijn eigen wapen was aangebracht. Schoorvoetend gaf Goering toe, dat dit inderdaad geen overdreven wens was. Toch bleek de maarschalk niet van zins zijn boze stemming te laten va ren. Hrj zelde: „TJ praat over de deelneming van de Duitse familie leden uwer Koningin aan het hu welijk. Ik kan u meedelen, dat geen Duitse prins of prinses de Nederlandse grens zal overschrij den. Vannacht zijn de passen van alle genodigden in beslag geno men!" Het was moeilijk zich ln het I aangezicht van een dergelijke brute mentaliteit te beheersen. Wij wezen er Goering op, dat dit toch stellig tot een breuk ln de wederzijdse betrekkingen zou lel-j den en vroegen hem wat de Duit-, se regering dan toch eigenlijk wil- de. Waarschijnlijk voor de eerste maal overzag Goering wat de con sequenties van zijn overijld besluit zouden kunnen zijn. Na enig na denken stelde hij een reeks vap eisen. Hij wenste dat op de dag van het huwelijk op het Konink lijk Paleis te Den Haag de haken- krulsvlag naast de Nederlandse driekleur moest worden gehesen en dat bij de trouwplechtigheid ln de kerk het Deutschlandlled en het Horst Wessellied moesten weerklinken. Na drie kwartier over en weer debatteren, liet Goe ring zijn eisen weer vallen. Hij wenste echter, dat, Indien tijdens de feestelijkheden het Nederland se volkslied werd gespeeld, »ook de Duitse nationale liederen zou den volgen. Met deze boodschap Als dagbladcorrespondent is Mr Dr I. G. van Maasdijk van 1931 tot 1940 bij nage noeg alle belangrijke poli tieke en diplomatieke gebeur tenissen in het buitenland aanwezig geweest. Aan de hand van dagboeken, door hem in die jaren bijgehou den, heeft hjj in de bezet tingstijd een geschiedenis over de tweede tcereldoorlog geschreven, die onder de Li- tel Andermaal schuldig" bi) de uitgeversmaatschappij El sevier verschenen is. In dit boek staan talrijke passages over de moeilijkhe den welke van Duitse zijde bij het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard naar voren werden gebracht. Dit is het tweede artikel over het onderwerp. bouw voor Kunsten en Weten schappen te Den Haag werd ge geven, Inderdaad de Duitse natio nale liederen spelen. Het zou ech ter een geheel andere uitwerking hebben, dan Goering had gehoopt! De orkest-dirigent weigerde het nationaal-socialistische Horst Wesslelied te dirigeren, evenals tal van leden van het orkest d»t weigerden te begeleiden. Alvorens de volksliederen werden gespeeld, verlieten de dirigent en verschil lende leden van het orkest de Kabinet op brede basis? V.V.D. bereid tot samenwerking. In een te 's-Gravenhage gehou den rede heeft Mr P. J. Oud, voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie betoogd, dat de K.V.P. en de Partij v. d. Arbeid de tweederde meerderheid in de Kamer, nodig om de grond wetsherziening in tweede lezing 1 aan te nemen, niet zullen kunnen behalen. Wanneer in dat geval de iV. V. D. niet met de huidige re- geringspartijen wenst mee te gaan, zal de herziening niet aan genomen worden. Wanneer wij echter wel voor de herziening stemmen, aldus spr., kunnen wij nog redden wat er te redden is, terwijl in het andere geval het regeringsbeleid in Indië in de toekomst op dezelfde manier als sinds 1945 gevoerd, zal worden doorgevoerd. Spreker acht het dan ook ge- wenst, een brug te slaan naar de rechtervleugel van de K. V. P. Hij vergat hiérbij op te mer ken, dat in de K.V.P. niet de rechter vleugel de leiding heeft, en dat overigens, zoals gebleken is, de K.V.P. in sterke mate met de opvattingen van de Partij v. van Sietnen. DE SCHAAR. „Wij staan dicht bij elkaar". Tilanus op de alg. verg. der C.H.U.). Eén dezer dagen deelde de bur- waarna de gemeenteraad er zich gemeester van Haamstede in een nog over zal uitspreken. Volgens zitting van de gemeenteraad me- Insiders is het niet te verwach- de, dat er een verzoek was bin- ten, dat de plannen doorgang zul- nengekomen om ln de gemeente -len vinden, omdat men in Haam een z.g. Butlinkamp te stichten, j stede bevreesd ls, dat een derge- Het blijkt, dat twee rechtskun- lijk vacantiekamp zeer schadelijk (sCHa.-VR). dige adviseurs van de Engelsman zal zijn voor het overige toeris- Eenvoudig voorwerp toch Butlin dit verzoek hebben Inge-ten- en badgastenverkeer, en om-, [onmisbaar- dlend. Zij hebben het oog op een [dat het typische karakter, dat Te goeder naam en faam bekend' terrein, dat het eigendom is van Haamstede als badplaats bezit. Twee elementen haast een Haagse Vennootschap voor verloren zou kunnen gaan. Overj [onscheidbaar grondexploitatie en dat ligt ln de'de beslissing van de Prov. Plano-Verbonden tot één instrument' nabijheid van het vliegveld. De j logische Dienst kan men zich nog bedoeling is om op dit terrein een j geen voorstelling maken, maar Eén enkel deel doet weinig groot zomerkamp te stichten, dat aangezien deze dienst bezwaren! [krachten; permanent ln het seizoen met heeft gemaakt tegen de bouw van Precies zoals één enk le schoen. 10.000 vakantiegangers, voor de een hotel bij de vuurtoren te Het ding, hoe nuttig ook te [achten. Ontleent zijn kracht aan 't [samendoen! Zo heeft de Protestantse [Volksgroep helft uit Engelsen en voor de an- Haamstede, mag worden ver dere helft uit Nederlanders be-wacht, dat men niet zeer enthou- staande, bezet zcu zijn. Later zou siast zal zijn voor de stichting dit aantal zelfs moeten stijgen tot van een Butlinkamp. De vertegen- ettelijke tienduizenden. De kamp-woordiger ln Nederland van But- gebouwen zouden uit Engeland lin, de heer N. Bouwens, heeft worden ingevoerd en zouden in de medegedeeld, niets te weten van Schakeringen, 't zij toegestemd! winterseizoenen gebruikt wordenplannen tot stichting van een Maar nood des tijds dringt tot de in Australië. j Butlin-kamp op Schouwen. De! [oproep: Het gemeentebestuur van onderhandelingen over de stich- „De handen nu Ineen geklemd!" ,Haamstede heeft dit verzoekting van een kamp te Zandvoort doorgegeven om advies aan de zijn nog steeds niet beëindigd, Prov. Planologische Dienst te Middelburg en het College van d. Arbeid rekening moet houden. Ged. Staten van Zeeland." Over Communistische lid van de ongeveer l'A maand zal er in deze Rotterdamse raad L. W. Schmidt heeft in een schrijven aan de ge meenteraad, bedankt voor zijn lidmaatschap. Hierdoor is een va cature ontstaan ln het college van wethouders. J kwestie een beslissing vallen, j zaal, terwijl de leider van een mi- begaven j litalre kapel, die het „bevel" had Het leven ln barakkenkampen wij ons om zeven uur naar het gekregen de bewuste liederen te ls niet altijd even aangenaam. De gezantschap, waar baron Van dirigeren, de leiding van het or- mannen, die belast zijn met de Boetzelaer na lange onderhande- i kest overnam. Eerst werd het herbouw van Zeeland ondervinden lingen met het Auswartlge AmbtWilhelmus gespeeld, dat door alle 1 dat dagelijks ln de wederopbouw- had bereikt, dat de passen weer aanwezigen werd meegezongen. I kampen. Hoewel de verzorging aan de vorstelijke families van Toen weerklonken onder doodse niets te wensen overlaat, missen Oldenburg en Meckelenburg zou-1 stilte de Duitse nationale liederen den worden teruggegeven. Ten en daarna werd ter ere van de einde de feeststemming niet te hertog van Kent het God save the bederven en haar Duitse familie- King gespeeld, dat door het pu leden niet in moeilijkheden te brengen, liet Koningin Wilhelmi- na tijdens de gala-avond, die de dag voor het huwelijk in het Ge- bllek wederom uit volle borst werd begeleid. Dr I. G. van Maasdijk in „Andermaal schuldig". De Chr. Arbeidersinternationale vaardigde bestuurder naar Indië af. (Van onze Utrechtse correspondent). Donderdag was ln do Domkerk te TJfrecht een groep mensen bijeen om deel te nemen aan een bidstond, die de Protestants- Christelijke Arbeiders Internationale had belegd, nu deze organi satie met de Christelijke sociale arbeid door en voor de Indonesische volken een begin gaat maken. In de enorme ruimte van de oude cathedraal verzonk de kleine schaar van bidders bijkans in het niet. Zo mag men ook de verhouding P.C.A.I. bekleedt, beantwoordde zien waarin de Christelijke vak beweging tot de wereld staat: zij wordt amper opgemerkt! Omge ven door een legioen van tegen standers herinnert die kleine groep aan de Gideonsbende. Toch werd tot Gideon gezegd: „Ga in deze uw kracht". Naar dit woord verwees dr W. G. Har- renstein, predikant te Weesp tij dens de bidstond ln de Domkerk. Wanneer de Protestants-Christe lijke Arbeiders Internationale (waarin het Christelijk Nationaal Vekverbond en zijn zusterorgani saties uit verscheidene landen van Europa en Amerika begrepen zijn) iemand uitzendt die zich ten dienste van de Indonesische vol ken wil stellen, dan moge de P.C.A.I. hopen op de zegen van God. Dienen ls Immers het wacht woord ln Christus' Koninkrijk! Waarom dit begin? Dagelijks zijn er ln Nederland mensen, die een werkkring in In dië aanvaarden. Dat is op zich zelf niets bijzonders. Maar nu de heef J. F. Beckmann te Gronin gen-door de P.C.A.I. naar Indië werd afgevaardigd, meende deze organisatie voldoende redenen te hebben om voor dat feit een bui tengewone algemene vergadering te beleggen, welke na de bidstond te Utrecht werd gehouden. De heer M. Ruppert, die naast zijn voorzitterschap van het C.N.V. ook het presidiaat van de op deze vergadering de vraag: „Vanwaar dit begin van de Chris telijke sociale actie onder de In donesische volken?" Laten wij niet denken, aldus de heer Ruppert, dat er Westerse belangen Si! het spel staan en evenmin ls er sprake van de stich ting van een Indisch filiaal van het C.N.V. Omdat het materiële en het sociale niet ongoddelijk ls kan een oplossing van problemen met betrekking tot deze kwesties niet buiten God gezocht worden. En voor de zending en voor de sociale actie geldt Gods Woord: „Gijlieden zult Mijn getuigen zijn". In hartelijke bewoordingen richtte de heer Ruppert zich tot de heer Beckmann, die na voor bereidende studie volgend jaar hoopt te vertrekken en tot dr C. L. van Doorn, de zendingspredt- kant, welke zeer binnenkort al vast aan het werk in Indië zal beginnen ter inleiding van Beck- mann's komst aldaar; tot de Ver enigde Nederlandse Zendingscor poraties, die hebben goedgevon den dat dr van Doorn deze ver- kenningsarbeid gaat verrichten en tot een delegatie van Christen- Indonesiërs, welke ter vergade ring aanwezig was. Tenslotte riep de heer Ruppert een welkom toe aan de afgevaardigden uit Zwit serland, Duitsland en kij toch het gezinsleven. Op alle mogelijke manleren wordt ge tracht, dit. gemis zo veel mogelijk te vergoeden. De hiertoe ingestel de Cultuerele Dienst organiseert op geregelde tijden in de kampen z.g.n. culturele avonden van mu ziek, zang toneel enz. Verder kan met blijdschap wor den geconstateerd, dat reeds her haalde malen In verschillende kampen door het I.K.O. verzorgde avonden werden gegeven. kringen, waarvan wij noemen de heer W. J. Hemmes als vertegen woordiger van de generale Synode der Ned. Herv. Kerk; ds C. v. d. Woude praeses van de laatstge houden Synode der Geref. Ker ken; ds C. F. Nol te namens de Ev. Luth. Kerk; ds A. Bikker missionair predikant der Chr. Geref. Kerken; mej. J. Gunning van de Ver. Ned. Zendingscorpo raties en ds J. Blauw secretaris van de Ned. Zendingsraad. Niet alleen denken, ook handelen. In aansluiting op Ruppei'ts woorden sprak eerst de heer E. Bangerter uit Zurich als bestuur der van de P.C.A.I. Hij verklaarde zich zeer verheugd over het feit, dat men ook voor de Indonesische volken de sociajs gerechtigheid wil verwezenlijken. De heer J. F. Beckmann nam zelf ook het woord. Zijn taak zag hg als een gebiedende eis van christelijk sociale roeping. Im mers, zelde hij, Jezus volgen dat ■is niet maar christelijk denken en christelijk georganiseerd zijn, maar vóór alles christelijk hande len. De laatste spreker, dr C. L. van Doorn, meende dat de omlijning van de arbeid in Indië nog weinig te zien ls. Het hangt van de Indo nesiërs af. Zij willen in deze tijd zelf leiding nemen en voelen er weinig voor om geleid te worden. Nationaal, kerkelijk en econo misch wijzigt de situatie in Indië zich in alle opzichten. Wij willen trachten deel te nemen aan het gesprek over deze dingen en vra gen confrontaties met het Evan gelie. een taak vindt tot het in de prac- Het lag ook ln de bedoeling op tijk brengen van de els der naas- de markt-te Terneuzen te contro- -tenliefde. leren. Het gerucht hierover was Ook wordt steeds getracht de arbeiders meer in contact te bren gen met de burgerbevolking, welk streven echter door de terughou dendheid van beide zijden zeer wordt belemmerd. Dan wordt nog, evenals 't vorig jaar, een z.g.n kinderactie ge voerd, die ten doel heeft, kinderen van arbeiders voor enkele weken in Zeeland te doen verblijven om op aangename wijze hun vacan- tie door te brengen. Met deze ac tie gaat het echter niet naar wens aangezien nog maar een zeer ge ring aantal burgers bereid is ge vonden, kinderen voor enkele we ken gastvrijheid te verlenen. Zo trachten, zowel de Cuiturele Dienst als de Geestelijke Verzor ging vanwege het I.K.O., ieder op eigen terrein, zo goed mogelijk de belangen van de arbeiders te be hartigen en hen het leven in de kampen zo aangenaam mogelijk te maken. Of dit slaagt, hangt echter me de af van de medewerking van het christelijk volksdeel, Gaat men 't beginsel propageren In vriendenkring en op de baan. Bij samenwerking zou men leren. Dat men kwam dubbelster te [staan! Wellicht knipt dan bij de [verkiezing Die sCHaAR dit scheef beleid [eens af! Donderdag is op Schiphol aan- En delft voor de partij-belangen gekomen Lord Burghley, voorzit- Het eervol politieke graf! ter van het Engelse Olympische Comité. Lord Burghley zal o.m. te Poeldijk aanwezig zijn bij de symbolische overdracht van de groente, die door de gezamen lijke tuinders aan het Engelse Olympische Comité zijn aangebo den. Zo groeit die sCHaAR dan tot een [sCHARe! 'k Geloof, 't is maar een staal des [Plichts; Of zijn steeds kinderen der wereld Verstandiger dan die des Lichts? S. v. d. G. Prijscontrole in Zeeuwsch-Vlaanderen. De Algemene Brigade van de Prijsbeheersing heeft in de tweede week van April een uitgebreide contróle gehouden ln Zeeuwsch- Vlaanderen. 236 zaken werden gecontroleerd en in 35 gevallen moest proces verbaal worden opgemaakt Over het algemeen waren de overtredingen van geringe om dat hiervang. ZIERIKZEE. P. v, d. A. contra bouwvereniging. Woensdagmiddag kwam de I aanbesteding gegund aan M. v. I d. Velde te Bruinisse. Overgegaan werd tot verkoop I van een gedeelte grond van het Zelke-terrein aan de Coöp. Aan koopvereniging voor 50 ct. pér Tot dusver zijn 22 doden en een groot aantal gewonden van onder het puin gehaald van de in aan- Amerika bouw zijnde brug van Monte-Cas- van de P.C.A.I. en aan vele per- tello, in het gebied van Rimlnl sonen uit kerkelijke en sociale die ls ingestort. PRIJS 22 CT. Feuilleton. en haar drie zoons 5) II. Het stond voor Barend vast, dat Gart niet gek was, al zei den de mensen dat. Wat wisten zij per slot van rekening van het willen en wen sen, dat in diens hart leefde en dat hem zo geheel en al in be slag nam, dat hij dit ten over staan van de mensen in vreem de daden openbaarde. Maar Teu- nis bleef stijf en strak volhou den, dat hij wel gek was, hij had immers zelf gezien hoe waanzinnig Gart deed, toen ie die vergeelde ^aanzichtkaart, die met een punaise boven zijn bed was vastgeprikt, kapot had wil len scheuren en hoe Gart hem die uit zijn handen griste als was het een papier van, grote w -e. Gart zelf had die win ter meermalen een grote angst in zich: dat hij inderdaad gek zou worden. Hij liep vaker en langer dan voorheen in een ai- tijd maar durend gedrentel zijn gedachten na. Mbsphien dacht (Ingez. med.j z'chtig de aanzichtkaart los, die a! sinds jaren daarboven had gehangen. Gart kon zo vreemd doen, be nauwend-vreemd, hij gaf zijn moeder die aanzichtkaart en zei: Dit is het, Stjjntje was daar stomver' baasd om, ze lachte dan plotse ling: Maar* dit zijn de molens van Kinderdijk, die al sinds ja ren boven je bed hebben gehan gen. Ja, zei Gart. Stijntje keek hem lang aan. Angst, afschuwelijke angst groeide in haar. Het was haar of de angst lij felijk op zolder aanwezig was en met duizend handen naar haar greep en haar de adem afneep, het koudo zweet brak van het ledikant en het diepe haar uit, ze hield de handen te- zuchten van Gart om de be- gen haar hart alsof zij zodoen- altijd mee, dat hy dan met ver trokken gezicht zat te staren op het grote gemis ln zijn leven en lang staren is slecht voor de ogen: hij voelde dan ten leste de tranen branden. "Wat heb je Gart? vroeg Stijntje een keer, toen hij daar weer zo zat. Gart was naar de zolder ge gaan, maar zijn moeder had verdriet vermoed in het hart van haar zwijgzame jongen, ze was hem nagegaan. Op de rand van Barend's ijzeren ledikant waren zij een gesprek begon nen. Schort er wat aan, Gart? Nee moeder. Wil je 'tje moeder niet zeggen? Ach moeder. Stilte. En in die stilte het piepen klemmende zwaarte van zijn onbéstemd verdriet. Maanlicht viel door het dak raampje op de zolder, Gart zat daar in dat licht groot-onbehou wen en donker, zijn handen la gen als geschonden vlerken op zijn knieën. Dit deed Stijntje pijn...., de de wilde bonzingen intomen wilde. Ze zat daar naast Gart en keek, ze was zijn moeder, ze zei: Gart, jij peinst te veel, jij bent te zwak van hoofd, jij moest dat nalaten. En dan, zacht, met alle teder heid van een moeder in haar haar jongen daar zo hulpeloosstem: te zien zitten. Zeg het dan es, jongen. Wat Hier zitten we dan, zei ze betekenen die molens dan? en glimlachte naar hem. hij eigenlijk helemaal niet, maar! Ja, zei Gart, hier zitten we. liep hij zich slechts urenlang te I Iets met je broer gehad? vertreden, 'omdat hij bang was! wilde Stijntje weten, voor de stilte in huis. Met die Nee, dat niet. stilte had hij vaak lange ge- Hij stond toen op, hij liep naar zo koud als een steen, ze zat zich sprekken, maar het eindigde erzijn eigen bed en peuterde voor-overstuur te maken, ze zat daar 't Was maar gekheid, moe der, zei hij. Ik ga naar buiten. En hij ging naar buiten. En Stijntje zat nog lang op de rand van Barend's ledikant, ze werd bij wijze van spreken d'r eigen te verdrinken in een vloed van herinneringen aan haar vader, die zwak van hoofd was en tob bel ig aangelegd, hij was in het gekkenhuis gestorven. En Gart liep door de maan lichte avond, hij luisterde naar de onbestemde geluiden, die er zijn in de eenzaamheid van het polderland, hij liep door de stilte als door een ziltwaler, dat hem reinigde, hij liet er zijn ver driet in achter. Hij liep Barend tegen het lijf; zij keken een wijle over het polderland, dat als een sneeuwveld in het blanke maan licht lag. Later begon Gart als vanzelf te praten. Over die molens van Kinder dijk. Die had Barend natuurlijk wel gezien, ze hingen al zestien jaar aan een punaise boven zijn bed, hij had die kaart bewaard en hij zou die kaart altijd blijven bewaren, want daar was de ge lukkigste dag in zijn leven hauw mee verbonden. Kijk, hij zou daar nooit over gepraat hebben als hij die dag, waarop Teunis naar de bioscoop was geweest, niet gemerkt had, dat Barend ook niet gelukkig was en hun kerde naaf iets anders, hij wil de nu over die molens praten, hij moest daarover praten, want een mens, die alles in zijn eentje maar uit moet knobbelen zou gek worden op de duur. Barend knikte toen. Gart nam een pruim tabak, hij spuwde een keer. (Wordt vervolgd.) Raad in openbare vergadering bij- vierk. meter, een ander deel aan een. De heer P. D. Verstrate (P. een aldaar te vestigen Houtzage- v. d. A.) werd als opvolger van rij. Het toezicht op het Badhuis de heer v. d. Gaast, geïnstalleerd is ondergebracht bij de gascom- als lid. missie. Het onderhands aanbeste- De commissie van Landbouw- j de herstel en onderhoud van aangelegenheden rapporteert over torens en poorten, dakbedek- het niet meer doen beweiden van de Westhavendijk. Door de P. v. d. A. was aan de raad een schrijven gericht betref fende de Bouwvereniging „Beter Wonen", waarin zij de raad ver zocht te besluiten niet toe te staan 17 van de 33 in aanbouw zijnde woningen op hét Slabbers- werf over te dragen aan deze Bouwvereniging. Door „Beter Wonen" was een adres van ver weer binnen gekomen, waarin zij op recht en billijkheidsgronden op bedoelde woningen aanspraak meent te kunnen doen gelden. In verband met de ziekte van de gemeentesecretaris werd het salaris van de tweede secretaris de heer J. C. Lunenberg, als ambt. van de Burg. Stand vast gesteld. De verpachting van buiten grond aan Gebr. Lindenbergh werd aangehouden. Het aangaan van een geldle ning van f 350.000 tot dekking oude tekorten en consolidering van vlottende schuld werd goed gekeurd. Een ontwerp-acte Stichting Gem. Sportpark „Bannink" werd aangenomen, met de wijziging, dat de benoeming van leden niet door B. en W. maar door de raad plaats vindt. Hiermede is de re geling gevolgd van Goes, zoals in een vorige vergadering door de heer A. M. den Boer werd voor gesteld. De aankoop van diverse perce len bouwplan 1948 werd goedge keurd. Voor de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken werd een ver ordening vastgesteld. Voor toezicht op de dienst So ciale Zaken werd een commissie benoemd van 8 leden met de ambtenaar van Soc. Zaken 'de heer v. d. Gaast als secretaris. De aangeboden rekening over de jaren 1944, 1945 en 1946 van hét Burg: Armbestuur werden in handen gesteld, van een commis sie, bestaande uit de heren Lin- dres, Steendam en v. d. Doel voor onderzoek. De marechausseekazerne aan de Oude Haven is met goedkeu ring van de raad verkocht ge worden aan de Ned. Herv. Dia conie voor f 12.500. De vergoeding voor het vak onderwijs werd vastgesteld, ter wijl tevens een voorschot hierop werd verleend. Op de besmettelijke ziektegel- den werd een verordening toege past. De raad stelde gelden be schikbaar voor een ere-penning van de stad. Er werd besloten tot het aan schaffen van meubelen voor de O.L. school en verder werd mach tiging verleend tot uitbetaling van restitutie pensioenverhaal aan ambtenaren over 1947. Voor de woningspiitsing zal een premieregeling worden toegepast. Het herstel en onderhoudswerk aan glooiing en aan het West havenhoofd werd bij onderhandse king en goten werd gegund aan M. Kouwenberg en zonen voor f 13.000. Een perceel grond van J. v. d- Velde werd t. b. v. de Gem. gas fabriek aangekocht voor f 400. Bij de rondvraag kwam de heer A. M. den Boer terug op het schrijven van B. en W. betref fende dé fröbelschool. In verband met blijkbaar on juist aangebrachte verkeersbor den zal het verkeer nader worden geregeld. 's-GRA VENPOLDER. In de Donderdag gehouden raadsvergadering werd het voor stel van B. en W. aan het Chr. Lyceum te Goes de gevraagde subsidie te verstrekken, aangeno men. Eveneens werd ingewilligd een verzoek van de Bond van ge meenteambtenaren om een studie toelage, waarbij B. en W. op merkten liever een salariëring te zien, waarbij een toelage niet no dig is. Daar ook aan het Groene Kruis reeds een subsidie wordt verstrekt werd een dergelijk verzoek van het Wit-Gele Kruis te Kwaden- damme niet ingewilligd. Ged. Staten stellen voor de verorde ning op de begrafenisrechten te wijzigen. De kaarten voor het uitbrei dingsplan zullen ter bezichtiging worden gelegd, zodat ieder in de gelegenheid is hierover opmerkin gen in te dienen. De begroting van het Burgerlijk Armbestuur over 1948 met in ontvangst f3688,76 en ln uitgaaf f2300.—, werd goedgekeurd met de opmer king, dat voor het andere deel van het armenhuis ook enige huur betaald zal worden. In de gemeentebegroting 1947, in het ambtenarenreglement en in het reglement van orde van de. raad werd een wijziging gebracht. Na de vaststelling van een kam- peerverordentng werden de ver plaatsingskosten voor het ge- meentepersoneel vastgesteld. Deze verordening houdt ln, dat de ge meente bij benoeming van een ambtenaar een vergoeding wordt verleend in verbuis- en pension kosten. B. en W. kregen machtiging voor het aangaan van een kas geldlening ten behoeve van de nieuw te bouwen hulzen en scho len. By de rondvraag vroeg de heer Nijsse ontslag als lid van de huis vestingscommissie wegens ontij dige publicatie. De heer op 't Hof vroeg hoe het komt, dat de bedragen voor de onteigende gronden nog niet be kend zrjn. De voorzitter lichtte daarover in. De heer Tissink bracht ter sprake het stofvrij maken van de Langeweg. Verder vroeg hij naar de waterleiding ln diezelfde weg en waarom de tuintjes aan de Raadhuisstraat nog niet zijn toe gewezen. Hij stelde verder voor, bevoegdheid te verlenen aan de echter de ambtenaren vooruit. Dit bleek o.m. hieruit, dat meerdere kooplieden hun waren niet uit pakten en vertrokken zoals zij ge komen waren. De Tuchtrechter voor de Prij zen te Middelburg heeft al vele zaken tegen marktkooplieden be handeld. Sommige hadden zelfs al verscheidene veroordelingen op hun naam staan, voor het te duur verkopen van goederen op de Zeeuwse markten. Tegen deze re cidivisten zal de Tuchtrechter ln het vervolg streng optreden. Eén van die kooplieden, die de ze week te Tholen voor de Tucht rechter verscheen, kreeg de waar schuwing dat bij een volgende keer de Tuchtrechter niet zou aarzelen hem de uitoefening van zijn beroep op de Zeeuwse mark ten te verbieden. Ook op de markten dienen de prijsvoorschrlften te worden na geleefd. De Textielbrigade van de Prijs beheersing heeft eveneens in Zeeuwsch Vlaanderen gecontro leerd. Een twintigtal kleermakers werd men een bezoek vereerd. Tegen 6 hiervan werden aanwij zingen verkregen, dat zij de prijs voorschrlften niet naleefden Vier werden onmiddellijk geverbali seerd, terwijl tegen twee het on derzoek nog niet is afgelopen. Toxopeus gaat heen. Ir FRANCKE TOT OPVOLGER BENOEMD. Met ingang van 1 Mei zal Ir. P. C. D. Toxopeus, .die in Decem ber 1946 Ir. Herweyer als in specteur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel opvolgde, deze dienst gaan verlaten. Vóór zijn benoeming tot Inspec teur was hij gedurende een jaar de naaste medewerker van Ir. Herweyer, Onder diens leiding is in Zeeland veel wat verwoest werd weer hersteld. Zijn grote werkkracht ging vooral uit naar het zwaar getroffen Walcheren, zodat het hem een grote voldoe ning was, dat in Maart 1.1. het eerste geval definitief afgewik keld de Inspectie kon verlaten. Thans zal hij zijn werkkrachten gaan wijden aan de emigratiecom missie ln Canada. Tot opvolger van de heer Toxo peus is benoemd Ir. A. Francke ingenieur by de Prov. Waterstaat in Noord-Holland en wnd. Inspec teur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel in deze provin cie, waar hij speciaal belast ls met de cultureeltechnlsche wer ken. Het is nog niet bekend wan neer Ir. Francke, die ln Haarlem woont in dienst zai treden. GOES. Derdo lustrum Geref. Jeugdverband. Het 15-jarig bestaan van het Geref. Jeugdverband is Vrijdag avond op een bijzondere wijze gevierd in de Prins van Oranje. Na het openingswoord van ds C. Stam, die enige historische bijzonderheden uit de 15 jaar bij ae talrijke genodigden en be langstellenden in herinnering bracht, werd het historisch spel Uw herder zal niet slapen" op gevoerd. De spelers hebDen kans ge zien. ondanks hun weinige be kendheid met dit werk, een goede indruk te geven van de gebeurtenissen in de 80-jarige oorlog, zoals die zich rondom Prins Willem I afspeelden. Hoe wel het spel een ernstige geest ademde, ontbrak de vrolijke noot niet; op verschillende mo menten was het spel geestig en vlot. Overigens mankeerde er aan dat vlotte nog al wat. Het enthousiasme van de spelers ont brak voor een belangrijk deel. in hun rol en de verwachting Niettemin zaten de spelers goed (Vervolg op pag burgemeester betreffende dans muziek als in 1947. Dit wérd af gewezen met 4 tegen 3 stemmen. De heer de Kraker vroeg naar de schoolgeldinning 1946-'47 en de heer Schipper stelde voor het paadje bg wed. Jobse „Grint- paadje" te noemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2