ZWENKT DE GAULLE NAAR LINKS? ARABISCHE INVASIE THANS EEN FEIT De grootte der legers. DE UNIFICATIE VAN EUROPA. Franse oud-strijders naar ons land. D C.-6 op Schiphol tijdens lesvlucht verongelukt. Dader van moord op Naaldwykse tuinder heeft bekend. Geen Polderhuis voor Walcheren! PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Grondwets herziening. Wapenstilstand van 48 uur in Zuid-Jeruzalem. Doodstraf voor Betje Wehry. Sociaal-economisch rapport aan het Haagse congres. Griekse minister van Justitie door communist vermoord. Inzittenden licht gewond. Polderbestuur niet bereid zich bij depar tementale weigering neer te leggen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. 70. Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83. Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 937 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 3 MEI 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON r. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Da J. KAR ELSE te Goes, Da R. SLOFSTRA te Vlissingen en Da W. VBOEGINDEWKT te Poortvliet. Op- n endergang van Zen en Maan. Dinsdag; Zon op 5.05 u., onder 20.09 u. Maan op 3.59 u., onder 14.45 u. Hoogwater Dinsdag 4 Mei: Vlissingen: 11.25 u. 1.41 m., 23.43 u. 1.28 m. Wemeldinge: 0.12 u. 1.04 m., 12.52 u. 1.38 m. T"~\ e voorstellen tot herziening van de Grondwet zijn door de Tweede Kamer in eerste lezing aanvaard. En wel met een ongedacht grote meerderheid, doordat ten slotte de Chr.-Historische fractie en die van de V.V.D. bereid bleken hierin met de regering mee te gaan. Het is met deze Grondwets herziening anders gegaan dan de Regering oorspronkelijk be doelde. Aanvankelijk wilde zij zich bepalen tot wat genoemd werd het „open hakken" van de Grondwet. Hiermee werd bedoeld, dat in de Grondwet een artikel zou worden opgenomen, waarbij de gewone wetgever gemachtigd werd zij het met een minstens twee-derde meerderheid om bij het treffen van een staatkun dige regeling tussen Nederland en de Overzeese Gebiedsdelen, van, de bepaling van artikel I van de Grondwet af'te wijken. De Staatscommissie voor de voorbereiding van de Grond wetsherziening wilde echter van zulk een blanco volmacht niet weten. Zij achtte het gewenst, reeds nu, de grote lijnen van de Staatsorde in de Grondwet vast te leggen. De thans door de Tweede Kamer vastgestelde voorstellen komen in het kort hierop neer: 1. Er wordt een Unie gevormd, waarin als gelijkgerechtigde sta ten deelnemen het Koninkrijk Nederland (Nederland, Suriname en Curasao) en de Verenigde Staten van Indonesië. 2. De Kroon der Unie wordt ge dragen door H. M. Koningin Wil- hclmina. 3. De Unie zal door eigen organen de samenwerking tus sen de deelnemende staten ver wezenlijken in zake buitenlandse betrekkingen, defensie en voor zover nodig financiën, alsmede over onderwerpen van economi sche en culturele aard; zij zal de rechtszekerheid, de funda mentele menselijke rechten en vrijheden, en deugdelijk bestuur waarborgen. 4. De Unie zal op eigen naam aan het internationaal rechts verkeer deelnemen. 5. De Verenigde Staten van Indonesië zullen federatief zijn opgebouwd uit onderling gelijk waardige deelstaten. 6. De nieuwe rechtsorde komt tot stand door vrijwillige aan vaarding langs democratische weg. Zij behoeft de bevestiging door H. M. Koningin Wilhelmina. Het komt dus hierop neer, dat het Koninkrijk ontbonden wordt, en dat we krijgen twee g e 1 ij k- berechtigde Staten: Ne derland, Suriname en Curasao en de Verenigde Staten van In donesië (waarschijnlijk onder leiding van de republiek). Deze twee staten zullensa men een Unie vormen, een soort „gezagsorganisatie", waar aan een zeker gezag wordt over gedragen met betrekking tot aangelegenheden waarover beide Staten het eens kunnen worden. Maar dat ook alleen zolang beide Staten dit wensen. Wanneer de Staten van Indo nesië met dit voorstel accoord gaan, wat nog lang niet zeker is, dan kunnen ze elk ogenblik de samenwerking opzeggen. Dan is de scheiding definitief. Hij zou wat zien in cellenvorming. Harold King, Router's corres pondent te I'arijs, seint, dat gene raal de Gaulle en zijn 1 </2 millioen personen sterke organisatie (R.P. F.) een scherpe wending naar links heeft genomen en door het vormen van cellen in de fabrieken de arbeider voor zich wil gaan winnen. Op het jongste congres van de partij te Marseille hebben de lei ders aangekondigd, dat zij een anti-Marxistische en antl-commu- nlstlsche, doch ook antl-kapltalls- tlsche en revolutionaire leer aan hangen. Dit alles klinkt wat vreemd, "eer men weet, dat de voor baande Gaullistische functio naris Jacques Baumel, onlangs bekend maakte, dat de R.P.F. meer dan 1300 cellen In Franse fabrieken heeft gevormd met een totaal van 140.000 betalende le den. De functies dezer cellen „groupes d'entreprise" genaamd, vallen niet samen met die van de vakverenigingen en het doel was de arbeiders van eenzelfde fabriek onder het „kruis van Lorralnne" (het teken van De Gaulle) te ver enigen ten einde communistische propaganda ln de fabriek te be strijden, bescherming te verlenen tegen communistische Intimidatie en -sabotage zo nodig te voorko men. Libanese en Syrische geregelde troepen hebben Zaterdagochtend vroeg de Palestijnse grens overschreden en al spoedig in Opper- Galilea een aantal Joodse nederzettingen veroverd. Uit New York wordt gemeld, dat Mosjé Sjertok, van het Joods Bureau een dringend telegrafisch verzoek tot de voorzitter der Veiligheidsraad Parodi heeft gericht om „een onverwijld en doel treffend optreden" van de Veiligheidsraad te bewerkstelligen ten einde de invasie te doen stoppen. I Syrië het grootste deel van zijn voorraad aan wapens, munitie en uitrusting aan het vrijwilligers leger voor de bevrijding van Pale- I stina heeft afgestaan, mag het niet hopen een grote rol bij de operaties te kunnen spelen. Aangezien de Libanon niet meer dan 1 millioen inwoners telt, zal het slechts ongeveer 3000 man naar Palestina zenden, die boven dien vrij slecht zijn ultgerusj. Blijft nog over Egypte. De onlangs goedgekeurde wet op de militaire dienstplicht in Egypte is nog niet ia werking ge treden. Egypte beschikt dus al leen over de eenheden, die het on der de Britse bezetting op de been heeft kunnen brengen: zegge 25.000 man. Naar men meent, zal het de helft hiervan naar Pale stina kunnen zenden. De Egyptische steun zal vooral belangrijk zijn door de technici, die Egypte van alle Arabische landen bijan alleen bezit. Het zijn de artilleristen, de telegrafisten, de pontonniers, het spoorweg corps, de diensten van de kruit- depots enz. Egypte beschikt nog over een twaalftal snelle vaartui gen voor de kustbewaking, die het verleden jaar heeft gekocht, en die met de Iraakse luchtmacht Het Britse dreigement, dat, tenzy de Joden hun aanvallen op Katamonu, de Arabische voorstad in Zuid-Jeruzalem, stop zetten, zy met de luchtmacht Joods Je ruzalem aan zouden vallen, schynt to hebben geholpen. Door persoonlyke tussenkomst van de eerste secretaris der Pa lestijnse regering, Sir Henry Gurney, is het gelukt een wapen stilstand van achten veertig uur tussen Arabieren en Joden in Ka- tamon tot stand te brengen. Het binnenrukken der Syrische en Libanese strijdkrachten in Pa lestina opent officieel de vyande- lykheden tussen de Arabische sta ten en de Zionisten. Wat is de waarde der legers, die tegenover elkaar komen te staan Van de 7 Arabische staten ko men twee niet in aanmerking: Jemen, dat te ver afgelegen is en in het geheel niet op de moderne oorlog is voorbereid en Saoedi Arable, dat enkel ongeregelde formaties bezit buiten zijn gemo toriseerde afdelingen, die belast zijn met het politietoezicht in de woenstijn. Ibn Saoed zal zeker aan het offensief in Palestina wil- een belangrijke rol hebben te ver- len deelnemen, al was het maar vunen om e zionisten te beletten om redenen van prestige. Het zijn versterkingen over zee te ont- ln de gevechten een beslissingen- de rol zullen kunnen spelen, evenwel niet zijn Bedoeinen, di£ Irak daarentegen zendt naar de Jordaan 24.000 met modern mate rieel uitgeruste manschappen, vergezeld van officieren, die in Groot-Brittannlë hun opleiding ontvangen hebben. De Iraakse luchtmacht, waaraan Groot-Brit- tannië nog onlangs jachtbommen werpers van het laatste model heeft geleverd, ls een der stevig ste elementen der Arabische strijdkrachten. Het Transjordaanse leger kan 12.000 man ln de stryd werpen, voorzien van moderne wapens en van een gemotoriseerde uitrus ting, die na de oorlog volkomen vernieuwd is. Het Syrische leger beschikt over nauwelijks 6000 man. Daar vangen. Volgens Reuter zouden reeds twee mijnenvegers onver wachts, uit Alexandrië naar Port bevestigde berichten koersen zy naar Palestijnse wateren. Zodoende zouden de Arabische legers voor Palestina in totaal uit bijna 55.000 man bestaan, terwijl de te Caïro verstrekte inlichtin gen omtrent de Joodse stryd- krachten aan de Haganah onge veer hetzelfde aantal soldaten toe kennen. Het voordeel aan Joodse zijde is, dat het Zionistische leger minder verspreid is dan de Ara bische strijdkrachten, maar deze hebben het grote voordeel, dat zij van alle zijden tegelijk kunnen aanvallen. Uit Joodse bron wordt nog ge meld, dat twee Britse torpedo- bootjagers twee compagnieën Britse soldaten te Jaffa aan land hebben gezet. De advocaat-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam Mr P. N. Janssen, heeft Zaterdag middag tegen de 27-jarige Betje Wehry uit Amsterdam, een Joods meisje, die ervan beschudigd wordt de persoonsbewyscentrale van de groep „Badrians" te heb ben verraden, de doodstraf ge- eist. Op 1 November en 6 December van het vorig jaar was deze zaak reeds behandeld, maar beide ke ren aangehouden. Gehoopt werd in de tussentijd de beruchte Dries Riphagen, bijgenaamd Al Capone, die tijdens de bezetting voor het Deviezenschutz Kommando werk te, te arresteren. Riphagen, die na de bevrijding uit het huis van de illegale werker Kerkhoven ont snapte, heeft zich 'enige tijd in Spanje opgehouden maar heeft thans naar het schijnt de wijk genomen naar Argentinië. Verdachte Betje Wehry werkte Churchill Donderdag naar Nederland. Winston Churchill zal Donder dagmiddag 6 Mei a.s. op Schiphol aankomen. De Britse ambassadeur ln Ne derland, Sir Philip Nicholls, zal waarschijnlijk zijn rustperiode on derbreken om hem te verwelko men. De heer Churchill zal gedurende zijn verblijf in Nederland, in de Britse ambassade logeren. Keuls communistisch blad voor een maand verboden De Britse autoriteiten hebben het "eulse communistische dag blad „Volksstimme" voor een maand verboden wegens het pu bliceren van „een heftige en be ledigende aanval op de V.S". De autoriteiten beschouwen deze aan val in een 1 Mei-proclamatie als een schending van de aan alle dagbladen in de Britse zóne ver strekte llcensle. De „Volksstimme" is het vierde communistische blad ln de Britse zóne, dat verboden wordt. Sowjet-Russische officier in Bremen ontvoerd. Volgens berichten uit Berlijn, die in verscheidene Londense och- said zijn vertrokken. Volgens on- ten nauwste met hem samen. De unificatie van Europa moet tarief, dat tegenover derden van worden toevertrouwd aan een eco- toepassing zal zijn, waarvan het nomische raad van Europa, sa- niveau niet hoge moet zijn dan Maart j.l. in ons lan<®hrriveerde. Bezoek aan begraafplaats te Kapelle. Ook dit jaar zullen weer Fran se oud-stryders en familieleden van de in de Meidagen van 1940 gesneuvelde Franse militairen een bezoek aan ons land brengen. Morgen komen een 60 tot 70 personen in ons land aan, die in de Ridderzaal te 's-Gravenhage ontvangen zullen worden. 's Avonds zullen deze Fransen naar Kapelle en Goes komen, waar zij ook ingekwartierd zullen worden. Aan de begraafplaats te Ka pelle waar zovele Franse strijders een laatste rustplaats vonden, zal een niet-officieel bezoek worden gébracht, waarbij enige kransen zullen worden gelegd, doch waar bij niet gesproken zal worden. Te Arnemuiden zal de volgende dag een gedenkteken worden ont huld. Naar wy nog vernemen, zal te vens Dinsdagavond een stille om gang te Kapelle worden gehou den met de begraafplaats als einddoel. Men zal samenkomen op het kerkplein, vanwaar men te kwart over acht zal vertrekken. Na afloop zal er in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingsdienst wor den gehouden. STAAT VAN BELEG EN UITGAANSVERBOD TE ATHENE. Zaterdagochtend is de 55-jarige Griekse minister van Justitie, Christos Lad as, toen hy op weg naar zijn bureau in zijn auto wil de stappen, gedood door een hand granaat, die op het dak van het voertuig uiteen barstte en hem zwaar aan het onderlichaam en het hoofd verwondde. Ook de chauffeur en een poli tieagent, die naast de chauffeur plaats wilde nemen werden ver wond. Een tweede politieagent, die in een portiek stond schoot op de aanvaller, die een tweede handgranaat wierp welke evenwel te vroeg uit elkaar sprong en zo doende hemzelf en de agent ver wondde. Een ander persoon, die niet ver van de aanvaller af stond zag men weglopen en in een zijstraat verdwynen. Zowel de minister als zijn aanvaller, een jonge man, werden naar het ziekenhuis ver voerd. -** Ladas' toestand was zeer critiek, doch men trachtte hem door een operatie aan het hoofd te redden, hetgeen niet gelukte. Vrijwel on middellijk na de operatie stierf hij. Ook een lid van het politie-es- Werklieden aan groot gevaar ontsnapt. Zaterdagmorgen om ongeveer tien minuten voor elf is een D C 6, waarmede lesvluchten werden uitgevoerd, by een ongelukkige manoevre tijdens de start aan de rand van het vliegveld Schiphol afgegleden en door midden gebro ken. De bemanning, bestaande uit gezagvoerder Ekels, leerlingvlie ger Euporto, radiotelegrafist Hoefnagels en boordwerktuigkun dige van der Ham, liepen lichte verwondingen op. Het toestel is de tweede machi ne van de serie van 7, welke de K.L.M. in Amerika besteld heeft en waarvan de eerste eerste 25 mengesteld uit verantwoordelijke dat der bestaande rechten, welke ministers, hAnnpurnT ilnnr ra. dnor de deelneij^vride staten wor- benoemd door de sa menstellende staten en moet te vens inhouden de oprichting van een permanent economisch secre tariaat, teneinde een voortgezette onafgebroken activiteit te verze keren. Onverwyld dient het geza- meniyk voornemen geproclameerd te worden om zowel de Unie van Europa op te richten als het ap- door de deelnei^nde staten wor den geheven en welk tarief uitein delijk, na bereikte overeenstem ming, zou verlaagd kunnen wor den. In aansluiting hierop moeten binnen de Europese Unie wordem tot stand gebracht: h. Vrrj kapitaalverkeer, tenein de het meest doelmatige gebruik paraat, zonder hetwelk deze unie van de geldbesparingen te verze niet kan functioneren. Een verenigd Europa zal zelfs wanneer het aanvankelyk met- be paalde moeilykheden te kampen zal hebben, uiteindelyk zulke on gekende mogelijkheden bieden, keren. i. De volledige unificatie der valuta's. j. Een gecoördineerde begro- tings- en credietpolitiek. k. Opheffing der dubbele belas- direct aanzienlyke en blijvende voordelen zullen ondervinden. Aldus luidt een der conclusies van een sociaal-economisch rap port, dat zal worden voorgelegd tendbladen zijn afgedrukt, zouden aan het Congres van Europa, dat de Sowjet-Russische autoriteiten van 7 tot 10 Mei in Den Haag zal een protest hebben ingediend bij I worden gehouden, de Amerikaanse autoriteiten in I in het rapport wordt erop ge verband met de beweerde ontvoe- wezen, dat de bevryde landen van ring van de Russische luitenant kolonel Tassojev, die onder ver dachte omstandigheden zou zijn verdwenen nadat hij Donderdag bij de Amerikaanse havencom mandant te Bremen op bezoek ge- woest was. o dat onwaarschijnlijk moet wordenting. geacht, dat de erby betrokken be-i 1. Afschaffing van alle douane- langen hiervan niet direct of in- hinderpalen voor de goederencir culatie binnen het gebied van de Unie. Tenslotte wordt er in dit rap port op gewezen, dat de totstand koming van de Europese Unie een fundamentele bijdrage levert voor de ontwikkeling der wereldecono mie. Een Europese Unie is geen autarkische conceptie, doch zal integendeel door verhoging Men denkt dat het ongeluk te wijten was aan een constructie fout en leden van de Rijkslucht vaartdienst stellen een nauwgezet onderzoek in. Heftige schrik van twee werklieden. Twee werklieden zijn bij de Crash aan een groot gevaar ont snapt. Het toestel raakte met de top van de linkervleugel de grond, draaide een hele slag om en kwam tneslotte in de zandheuveltjes aan de Zuidelijke rand van het vlieg veld terecht waar op het ogenblik aan een rijbaan wordt gerekt. By deze manoevre schoof de ma chine over enige draineringsbui- zen heen, waarin twee arbeiders De Naaklwykse politie is in sa menwerking met de Haagse re cherche er in geslaagd enig licht te brengen in de moord te Naald- wyk. Tydens het verhoor bekende de reeds eerder gearresteerde Duit ser S. er met de vroegere knecht van 't Hoen, Z. genoemd, in de avond van Zaterdag 24 April er steem van multilaterale claering, op uitgetrokken te zijn om met teneinde het vrije handelsverkeer een geladen pistool en een masker tussen de staten van West Europa voor, de tuinder 't Hoen te dwln-1 wederom mogelijk te maken en gen geld af te geven, Omdat het voorbereiden van de volledige 't Hoen zich te weer stelde, had inwisselbaarheid der valuta's. S. om hem schrik aan te jagen, c. Het opstellen van een ge- zo verklaarde hij, op hem gescho- j meenschappelijk programma voor ten. Dit heeft tot gevolg gehad, de ontwikkeling der basislndu- dat hij 't Hoen by het tweede strieën in het gehele gebied en schot zodanig trof, dat deze kort vooarl voor de productie en afzet daarop overleed. Z. had verdachte van de kolenmijnen van West- S. op de plaats van het misdrijf Europa, voor de uitbreiding der gebracht en hem de woning aan- electrische krachtstoomproductie gewezen. De politie van Naald- en rationalisatie van de verkeers- Europa zich na de tweede wereld-Productiviteit leiden tot een ven oorlog geplaatst zagen voor het grotmg van de koopkracht in het feit. dat zij door de oorlog uitge-1 gebied deze unie en hierdoor put en verzwakt waren en dat de een belangrijk afzetgebied worden uitwerkingen hiervan op socialevoor overige wereld, verhoudingen zeer ernstig waren.1 Het oude economische systeem van Europa was volkomen ver nield. Het eerste besluit, dat volgens dit rapport de hierbij betrokken staten moeten nemen, moet be staan uit het onverwijld procla meren van hun gemeenschappelijk voornemen om te komen tot een Verenigd Europa. Dit besluit moet onmiddellijk worden gevolgd door maatregelen, welke tot doel heb ben: a. Het opruimen vén de hinder palen voor de handel van West- Europa, voortvloeiende uit beper kende voorschriften inzake in- en uitvoer. b. Het oprichten van een sy- De productie van sigaretten en kerftabak. Vraag en aanbod op de sigaret- tenmarkt zijn op het ogenblik niet met elkaar in overeenstemming. Door de vakgroep detailhandel in tabak en tabaksfabrikanten is derthans een actie ingezet om het rokend publiek te bewegen niet uitsluitend sigaretten op de bon nen te eisen. Hiertoe strekkende raambiljetten worden onder de winkeliers verspreid. aan het werk waren. Zij zagen het toestel over zich heen schuiven, doch kwamen met de schrik vry. Van de beide vleugels braken stukken af. Direct na de ucrash" waren brancards bij het toestel aanwezig en werden de vier inzit tenden weggedragen. Het toestel bleek practische ge heel vernield. Het ls doormidden gebroken en het mag wel een wonder heten, dat geen van de vier inzittenden ernstige verwon dingen heeft opgelopen. De In structeur de heer Ekels,werd licht aan de enkels verwond. o Wat zal het fruit dit jaar doen? Zwitsers deskundige enthousiast over de teeltwijze in ons land. De directeur van het Zwitsers Landbouwproefstation te Lausan ne, Ir. Ph. Aubert, die enige da gen ons land heeft bezocht in ge zelschap van Zwitserse fruittelers heeft zich zeer enthousiast uitge laten over de, zoals hij het noem de, „verfijnde en bijzonder weten schappelijke manier waarop in corte overleed ln het ziekenhuis waar men de aanvaller, de 22- jarige EfstraUos Moutzoyannis, toen hij uit zijn bewusteloze toe stand bijkwam kon ondervragen. De man gaf toe op bevel van de communtstische\partij te heb ben gehandeld. Ladas was lid van de Liberale partij en ls minister van Justitie geworden ln het kabinet Sofoells, op 7 September 1947. In verband met de aanslag heeft de regering de troepen en de politie gealarmeerd en een uit gaansverbod voor Athene en Pi raeus ingesteld. Het uitgaansverbod is tevens een uitvloeisel van de door de Griekse vice-minister-president, Tsaldaris afgekondigde staat van beleg te Athene; dit ln verband met een memorandum van de ge nerale staf over de zuiverings operaties en de te Athene gemel de wanordelijkheden, die „de in druk wekken", dat vermomde partisanen Athene hebben weten binnen te komen". MOEDELOZE JEUGD? ARJOS-jongeren te Goes byeen. Zaterdagmiddag waren tiental len Zeeuwse jongelui bijeengeko men in het "Schuttershof om te luisteren naar de voorzitter van de nationale organisatie der A.R. J.O.S., de heer E. van Ruller. Deze vergadering, welke be legd was door het provinciaal verband van de A.R.-Jongeren Studieclubs in Zeeland stond on der presidium van de heer J. Huyssen uit Terneuzen, die na opening en een woord van wel kom tot de spreker en dr K. Hui- zenga, een korte speech afstak, waarin hij o.m. de politieke acti viteit in verband met de kerkelij ke gespletenheid* aanroerde. De heer van Ruller begon zijn rede met te constateren, dat het na-oorlogse politieke leven een ze kere matheid vertoont. De jeugd van tegenwoordig is ln zeker op zicht anders dan vroeger. Zowel de onderduikersperikelen als het werk in Duitsland hebben op de jongeren, die er by betrokken wa ren invloed gehad. De felbewogen politieke situatie en de achter stand in de principiële vorming hebben deze invloed vergroot. Als het enige middel gaf de heer van Ruller aan: terug naar de principiële vorming, de jeugd moet weer met de neus op de boeken. Zowel bij interne-, natio nale- en internationale problemen geldt de tegenstelling ongeloof- Evangelie. Wij moeten acht ge ven op de houding en geest- Nederland fruit wordt gekweekt, Zowel de kasteelt als de normale kracht van Groen van Prinsterer. teelt wekte zijn grote bewonde- Zijn ideaal moet weer het ideaal ring en hij vermoedde, dat ons van de jeugd worden, land dé beste verwachtingen voor Wij tellen onze historie langs de de toekomst mocht koesteren. De Nederlandse deskundigen denken er niet anders over. Men verwacht over het algemeen van de peren niet veel bijzonders daar de bloei vrij slecht was. Zeeland, Brabant en Noord- Holland schijnt er beter voor te staan. In onze provincie verwacht men een goede appeloogst, Jterwijl de bessen, pruimen en kersen het „ook wel zullen doen"* De peren schijnt echter ook hier matigjes te worden en met de aardbeien, speciaal de vroege soorten staat het er over het algemeen niet best voor. De prijs van krentenbrood. De prijs van krentenbrood wordt gesteld op f 1.per brood van 800 gram en op 8 cent per bolletje van ten minste 50 gram. Voorts ls bepaald, dat het kren tenbrood tenminste 20 kren ten, rozijnen of sucade moet be vatten. wijk en de Haagse recherche wa ren er in geslaagd zoveel over stelpend bewijsmateriaal tegen de verdachte ln te brengen, dat ont kennen van S. onmogelijk bleek. Z. moet nog nader worden ver hoord. De Hagenaar B„ die ook was gearresteerd, bleek niets met het misdrijf te maken te hebben. Hij werd op vrije voeten gesteld. In de nacht van Donderdag op Vrijdag overleed te Enschede prof. dr B. D. Eerdmans, oud hoogleraar aan de universiteit tc Leiden. De overledene mocht op 24 April zijn 80ste verjaardag vie ren. 1 middelen. d. Het gezamenlijk nemen van maatregelen voor het oprichten van een internationaal statuut voor de controle en de ontwikke ling van de industrie ln het Ruhr- gebied. e. Het zoveel mogelijk bevorde ren van de bewegingsvrijheid der arbeidskrachten. f. Het verschaffen van zo vol- ledigmogelijke faciliteiten voor het vrije verkeer van touristen en reizigers voor het gehele gebied van West-Europa. g. Verlaging, en in al de ge vallen, waarin dit mogelijk is, de afschaffing van douanerechten tussen de landen en het aanvaar den van een gemeenschappelijk Herstel Zuid-Watering kost twee ton. D© Polder Walcheren heeft be richt ontvangen, dat er geen goedkeuring wordt gegeven voor de afbouw van het Polderhuis, waarvan de fundamenten kort na 1940 in Middelburg werden ge legd, aldus deelde de voorzitter van Polder Walcheren, Mr Dr R. W. Graaf van Lynden mede, ty- dens de algemene vergadering van het bestuur, welke Zaterdag in het P.Z.E.M.-gebouw te Mid delburg werd gehouden. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter een tweetal, oud leden van het Polderbestuur, die kort na elkaar zijn overleden, n.l. Jhr J. H. van Doorn, die van 1918 tot 1944 als commissaris heeft zitting gehad en Jhr P. J. Bo- voorzitter, zij het in een andere functie, mogen werken en hy waardeerde het zeer thans op nieuw onder zijn leiding een nieuwe taak te mogen aanvatten. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat hem de kracht mag worden gegeven mede te werken aan het herstel van het eiland. In een vlot tempo werd hierna de agenda afgewerkt, waarbij zonder hoofdelijke stemming wer den goedgekeurd de wijziging in de wedden der ambtenaren, de vernieuwing aan de wachtsluis te Ritthem, de verkoop van een zy- kant weg aan Koudekerke, bené vens enkele financiële voorstellen inzake pensioengrondslag nieuwe griffier en beloning van de wnd. griffier. De begroting, die pagina's-ge- wijs werd behandeld, leverde geen enkel bezwaar op en werd na het gaert, die als commissaris en als j rapport van de heer Loois namens raad vele jaren de Polder heeft i de financiële commissie z.h.s. gediend. Installatie griffier. Hierna volgde de installatie van de per 1 Mei benoemde griffier Jhr Mr G. C. D. Rutgers van Ro zenburg. Nadat deze de eed had afgelegd, werd hy door de voor zitter toegesproken, welke erop wees, dat één van de redenen tot sollicitatie door de heer Rutgers was, dat hy Walcheren niet zou behoeven te verlaten. Hij hoopte, dat de nieuwe griffier veel zou kunnen bijdragen tot bloei en her stel van het getroffen Walcheren. Jhr Rutgers bracht daarna dank aan het Polderbestuur voor zijn benoeming. Hy heeft reeds drie jaren onder de leiding van de goedgekeurd. Geen toestemming bouw Polderhuis. Nu de plannen voor de bouw van het nieuwe Polderhuis gereed waren, aldus begon de voorzitter zijn onprettige tyding, was ge tracht goedkeuring voor de af bouw te verkrijgen by de alg. commissarissen voor de Wederop bouw. Spr. had hiertoe een bespreking gehad met de directeur-generaal van de Wederopbouw, die echter weinig hoop op goedkeuring gaf. Dit'sombere vermoeden werd tot zekerheid toen één dezer dagen eerst een brief van het Streek- bureau en daarna van het depar tement werd ontvangen met de dieptepunten. En juist ln deze ogenblikken was de veerkracht van ons volk het grootst. Daarom mag er geen moedeloze jeugd zijn. Na aandacht te hebben besteed aan het losgeslagen zijn van elk politiek besef bij vele mensen en de internationale ligging van de vele problemen, besloot de heer van Ruller zijn vlot betoog. In de bespreking werden enkele punten nader uitgewerkt. o Veesmokkel op Oostcr- Schelde? Vrijdag is op de Ooster-öchelde het schip van de beurtschipper M. uit Yerseke door de rivierpo litie te Wemeldinge aangehouden. Aan boord bevonden zich 32 koeien, die in Leiden waren gela den. Het vee is ln beslag genomen en voorlopig in een welland «op Schouwen gebracht. Men onder zoekt thans of het hier een kwes tie van veesmokkel betreft. De opvarenden van het schip zouden, na eerst te zijn vrijgela ten, later gearresteerd zijn. j>e overdracht der door H. M. geschonken pinken op Dinsdag 4 Mei om twee uur zal niet geschïe- mededeling, dat geen toestem- den by het station te Middelburg, ming kon worden verleend. (doch op het terrein bij het stede- Het dageRjks bestuur is echter jyk abattoir, van mening, dat hierdoor de be- j Het oorlogsmuseum te Cadzand langen van de Polder ten zeerste l zai g Me; Jn hotel Faas officieel zullen worden geschaad ex is door de commissaris der Koningin daarom voornemens een audiëntie WOrden geopend. Bij gunstig weer b(j de Minister aan te vragen ten-1 za; een korte excursie over het einde dit besluit veranderd te Zwin worden gemaakt, krijgen. j vrijdag werden op de veiling Door de Ingenieur der Polder „Walcheren" de eerste vroege Ir. A. G. Wiersma was een rap port opgemaakt, betreffende de oever van de Zuidwatering. De zee brengt hier steeds meer scha de aan en herstel is dringend ge boden. Een 3-tal zinkstukken moeten worden aangebracht, waarvan de kosten zijn geraamd, op f 195.725.De grootste scha de ls hier veroorzaakt door de aardappelen van Walcherens bo dem aangevoerd door de heren M. Ton, Seisweg te Middelburg en S. v. Soelen te Souburg. KERK EN ZENDING. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Apeldoorn, J. A. Dankbaar te Maassluis; te Delf- aanvarmg van de „Caritas'Over jukema, cand. te de vergoeding door de My. is men nc4' in onderhandeling. EnKhuizen. Door het stranden van een an der schip werd een schade ver oorzaakt van f 2850. Het crediet voor de nodige voorzieningen werd m.a.s. verleend. Door het Waterbouwkundig Laboratorium is een onderzoek .ingesteld naar de inwerking van het Scheldewater op de oevers van de Zuidwatering. Indertijd werd voor dit onderzoek een cre diet verleend van f 20.000.De thans ontvangen rekening beloopt f 24.450. Daar de helft der meer dere kosten door het Rijk worden gedragen, werd een verhoging van het crediet met f 2225 toegestaan. Nadat in de rondvraag nog een discussie was gevoerd over het al of niet door de Polder herstellen van aan wegen toegebracht scha de bij het uitbaggeren van slo ten, werd de vergadering geslo ten. Aangenomen naar Wons, A. Mol, cand. te Schoorl. Bedankt voor Ellewoutsdijk en Ritthem, A. Mol, cand. te Schoorl. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Beroepen te Bunschoten-Spa kenburg (3e pred. pl.) H. Veltman te 's-Hertogenbosch. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Elburg C. Smits te Driebergen. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Nyverdal H. Post- ma te Veendam. DE BILT ZEGT Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien-. Zwakke tot ma tige wind tussen W. en N. Onge veer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1