Arabieren willen geen trustschap voor Jeruzalem. Russiscbe verklaring over Duitse verkeers regeling. Koningin dankt Triiman RepMiek protesteert te Lake Success. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geestelijke volksgezondheid. Haganah valt Katamon aan. Dc Amerikaanse militaire hulp., Verkiezingsdatum staat nog niet vast. Uitgave Sticlv 1:13 „Zeeuwsch r i". Hoofdfcr foor: Goes. L. Vorst- str. 70,'Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walst raat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noords traat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vloowijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCM DAGBLAD 4e JAARGANG No. 986 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Kubriek Kabouters 5 eent per woord ZATERDAG 1 MEI 1948 Hoofdredaetenr: R. ZUIDEMA Dlreetenr: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEI.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, D» J. KARELSE te Goes, Ds R, SLOFSTRA te VUssingen en Ds W. VKOEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.09 u., onder 20.06 u. Maan op 3.30 u.f onder 0 12.22 u. Hoogwater Zondag 2 Mei: Vlissingen: 8.51 u. 1.31 m., 21.21 u. 1.06 m. Wemeïdinge: 10.22 u. 1.25 m, 22.56 u. 0.95 m. ("ledurende de bezettingstijd is VJ onze volksgezondheid ernstig geschaad. Inzonderheid de ge vreesde tuberculose heeft naar alle kanten om zich heen gegre pen en vooral ook onder de jonge mensen duizenden slacht offers gemaakt. Hun aantal is als onmiddellijk gevolg van de oorlog verdrievoudigd, terwijl ook de weerstand tegen andere infectieziekten in bedenkelijke mate is verminderd. De overheid heeft na de be vrijding dan ook niet nagelaten maatregelen te nemen, welke bedoelden de lichamelijke ge zondheidstoestand van ons volk tg_verbeteren. Niet alleen werd de subsidie aan verenigingen en inrichtin gen op het gebied der t.b.c.- bestrijding verdubbeld, maar ook werd door de aanstelling van een aantal specialisten de Inspectie 'voor de Volksgezond heid beter voor haar taak toe gerust. Dit gaafnatuurlijk gepaard, met belangrijke financiële of fers, maar ieder gevoelt dat hieraan niet te ontkomen valt. Hier is een nóódtoestand. Van alle maatregelen, welke genomen worden voor de wederopbouw van ons land, hebben die tot herstel van de volksgezondheid voorrang. Immers, slechts een gezond volk kan aan zijn toe komst bouwen. Deze eenvoudige waarheid zal wel bij niemand bestrijding vin don. Maar niet ieder is er zich van bewust, dat er nog andere en neer ernstige gevaren zijn, die onze volkskracht bedreigen. Eigenlijk is dit nog te zwak uit gedrukt. Bij bedreigingen is het niet gebjpven. Een andere nog vreselijker ziekte dan de ge vreesde t.b.c. knaagt aan ons volksbestaan. ■NJiet alleen de lichamelijke- ook de geestelijife gezondheid is ernstig aangetast. Duidelijk blijkt dit uit de diep gezonken vclksmoraliteit, die we overal kunnen waarnemen. Reeds gedurende de bezetting zijn de symptomen van deze ziekte openbaar geworden. Door de bijzondere omstandigheden v.-aarin wij toen verkeerden, kwam dit echter niet altijd even duidelijk aan het licht. Maar nu zijn de gevolgen voor elk waar neembaar. Algemeen is de klacht over de ingezonken volksmoraliteit. Het ontzag voor recht en wet is in ernstige mate verminderd en het egoïsme viert hoogtij. En dat niet alleen bij een enkele groep der bevolking, of bij een be paalde leeftijd, maar over heel de linie. Er is schier in elke le venskring een tomeloze zucht naar geld en genot. In veler le ven schijnen de remmen totaal te zijn losgeslagen. Was dit niet het geval, de zwarte handel zou niet zulk een omvang hebben gekregen. Gedu rende de bezetting konden al lerlei practijken worden verde digd, omdat het zich houden aan de gestelde regelen betekende het bevoordelen van de vijand en het benadelen van het eigen volk. Maar nu worden ook in de kringen waap men dat aller minst verwacht zou hebben zonder enig gewetensbezwaar wetten en verordeningen over treden, met geen andere be doeling, dan er zelf beter van te worden, terwijl men kan weten, aat de algemene volksbelangen worden geschaad. Er wordt ge logen en bedrogen en geknoeid cp grote schaal. En niemand die ei zich voor schaamt. Want geld verzoet alles. En dan zijn er de onrustba rende verschijnselen op het ge bied van het huwelijks- en ge zinsleven, die voor de toekomst het ergste doen vrezen. Algemeen is de klacht over de verslapping van de huwe lijksband. Het aantal echtschei- ë.ngen neemt nog voortdurend >oe evenais de pnwettige ge boorten. Voorwaar, er is geen trouw en. waarheid meer. De hoogste en heiligste goederen' worden verlaagd tot een licht zinnig spel. Getracht wordt soms de ernst an deze dingen te verdoezelen uoor er op te wijzen, dat We hier te doen hebben met na-oorlogse verschijnselen. Dat moge zo zijn. Maar het verbijsterende hierbij is dat het nog steeds bergafwaarts gaat. ndanks< alle tegenwerkende factoren kunnen we dagelijks v. «arnemen, dat de materiële wederopbouw van ons land ge stadig vordert. En ten opzichte van het herstel der lichamelijke volksgezondheid worden uitne mende resultaten gemeld. Het gaat de goede kant op. de geestelijke wederop- schijnt het anders te staan. We horen schier niet anders dan klachten over toenemende ver wildering en verwording. Hier ligt in de eerste plaats een taak voor de gezinnen. Wan neer in een gezin ziekte uit breekt, wordt "onmiddellijk <ie hulp ,.ii de geneesheer in geroepen. Moeite noch kosten worden gespaard om de ge schokte gezondheid te herstel len. Als het echter gaat om ge varen van morele en geestelij ke aard, dan ls er vaak een ontstellende gemakzucht, om niet te zeggen, onverschillig heid. Ook de kerken hebben hier een moeilijke, maar hoogst be- 1 VOOR DE ZONDAG Bij de hervatting der besprekingen in de Trustschapsraad der Ver. Naties verklaarde Hoesseinl van het Arabische Hoge Comité zich tegen het Amerikaanse voorstel voor een tijdelijk trnstschap voor Jeruzalem. „Terwijl wij hier trachten een oplossing te vinden om de stad voor vernieling te sparen", aldus Hoesseinl, „beginnen de Joden een nieuwe aanval. Dit is niet de stemming waarin gij ons wenst te zien terwijl wij om deze tafel zitten". Sjertok (Joods Bureau) had Arabieren mortiergranaten af op zijn houding tegenover een inter- de wijk. nationaal bestuur voor Jeruzalem Nader wordt gemeld, dat de voorbehouden. strijdkrachten van de Haganah Eerder had Garreau (Frank- diep zouden zijn doorgedrongen rijk) voorgesteld onmiddellijk een in de Arabische Katamon-wijk, vertegenwoordiger der V. N. naar Jeruzalem te zenden voorzien van de grootst mogelijke volmachten, teneinde de situatie in handen te kunnen nemen. Deze vertegen woordiger zou vóór 15 Mei aan moeten komen en indien hij on middellijk benoemd werd kon hij samenwerken met de wapenstil standscommissie van drie. Garreau stelde ook nog voor een kleine 1000 man sterke strijd kracht, bestaande uit vrijwilligers te zenden. Een uit Palestina te Washing ton aangekomen vertegenwoordi ger van het Joods Bureau heeft verklaard, dat het Joods Bureau In Palestina geen enkel bestand, met de Arabieren zal sluiten, in dien znlks een compromis zou in houden met betrekking tot het verdeelplan. En de strijd gaat door. De strijdkrachten van de Haga nah hebben «de Arabieren in de voorstad van Jeruzalem, Kata mon, aangevallen. Britse kanonniers schoten rook- granaten af boven de Joodse wijk Yemen Mosje, nadat Britse solda ten hadden gemeld, dat door sluip schutters in deze wijk op hen ge schoten was. Van de muren van de oude stad Jeruzalem schoten Generaal-majoor Kwasjnin, hoofd van de afdeling transport van het militaire Sowjetbestuur in Duitsland, heeft verklaard, dat de beperkingen ten aanzien van het verkeer door de SoWjetzone ten volle gerechtvaardigd zijn. Het goederenvervoer is sindsdien veel ordelijker geworden, hetgeen tot een beter wederzijds begrip tussen de militaire besturen ih Duitsland heeft geleid. Kwasjnin legde er de nadruk op, dat de nieuwe regeling be doeld is om het goederen- en passagiersverkeer binnen de Rus sische zone te verbeteren en dat er geen aanleiding bestond haar te herzien. In het belang van een nog be ter wederzijds begrip is het niet onmogelijk, dat bepaalde techni sche details met betrekking tot het goederen- en reizigersverkeer door de Sowjet-zone nog duide lijker zullen worden omschreven. waarbij zij volgens Joodse bron nen vele versterkte punten ver overden en gevangenen en wa pens in handen kregen. De Britse autoriteiten te Jeru zalem hebben het Joods Bureau officieel doen weten, dat, tenzij de Joodse aanvallen op Katamon be ëindigd worden, de Britse autori teiten alle middelen zullen gebrui ken, met inbegrip van de lucht macht, om Joods Jeruzalem aan te vallen. Volgens berichten uit Joodse bron hebben de Arabieren een Brits officier, brigade-generaal C. P. Jones, verzocht de Joden te vragen naar hun wapenstilstands voorwaarden betreffende de strijd om Katamon. De correspondent van de Daily Mail te Jeruzalem meldt, dat Britse versterkingen uit Malta en Cyprus naar Palestina onderweg zijn. Do Haganah heeft bekend ge maakt, dat zjj de weg Jeruzaiem- Jericho heeft opgeblazen, zodat het wegverkeer tussen de heilige stad en Transjordanië onderbro ken is. De wapenstilstand tussen Tel Aviv en Jaffa, die tót glstermor- gen 9 uur moest duren, werd tot 12 uur verlengd. De besprekingen Inzake de wa penstilstand worden voortgezet door Joodse, Arabische en Britse vertegenwoordigers.Anderzijds heeft de Irgoen verklaard, dat het gehele door de Joden bezette ge bied van Jaffa, in hun handen zal blijven. Van ZÜndag af zullen alle vrou-1 wen, van 18 tot 25 jaar, gemobili seerd worden. Zij zullen zich moe ien vervoegen bij de vrouwelijke strijdkrachten of zullen in de hulpdiensten tewerk gesteld 'wor den. weest het ontslag van zijn rege ring aan te bieden indien de soci alisten het onderwijsprogramma niet in zijn geheel zouden aan vaarden. Het overtollige oorlogs materiaal in de V. S. Minister Marshall heeft bü het congres' een rapport over de li quidatie van het overtollige oor logsmateriaal ingediend. Hierin wordt verklaard, dat op 1 Jan. '48 ter waarde van 10.803.000.000 dollar aan overtollig oorlogsma teriaal in de V. S. aanwezig jwas. In het eerste kwartaal van 1948 is hieiwali ter waarde van 9.500.000.000 dollar verkocht voor een bedrag van 1.861.000.000 dol lar. De verkopen geschiedden voor twee derde aan buitenland se regeringen. De rest is aan par ticulieren verkocht. Aan de Bi- zonale economische raad in Duits land is materiaal, waarvan de kostprijs op 875 millioen dollar wordt geschat, voor 183 millioen dollar verkocht. o Metro-bestuurders te Parijs leggen het werk neer. De onbeperkte staking, ingaan de heden, waartoe door de metrobestuurders, aangesloten bjj de zelfstandige vakvereniging te Parijs ls besloten, zal in feite het verkeer voor het grootste deel verlammen. De zelfstandige vakvereniging der bestuurders telt slechts een duizendtal leden en is anarchis tisch getint, terwijl het totaal aantal bestuurders 1600 bedraagt en het metropersoneel tesamen 35.000 man sterk ls. De aanleiding tot de staking is de ontevredenheid van het perso neel over de herklassering der lo nen, waartoe onlangs ls overge gaan. o „Atoombom het enige middel" „De atoombom is het enige middel waarmede 4e Verenigde Staten de vrede kunnen handha ven zonder al hun principes te moeten prijsgeven", aldus ver van binnenuit worden gewerkt, klaarde luitenant-generaal Leslie Zal er afdoende verbetering ko- Groves op een bijeenkomst van n en, dan moet het gebod Gods industriëlen van New-Jersey, meer beslag krijgen op de har- j Groves, die tijdens de oorlog de ten. j werkzaamheden voor de atoom- Ons volk lijdt aan een geeste- productie leidde,* heeft er zijn toe- lijke verarming, die alleen met hoorders evenwel op gewezen, dat geestelijke middelen kan wor-geen enkele zekerheid bestaat den weggenomen. aangaande «ie veiligheid, welke de Er is onder de Christenen %gn atoombom in de toekomst kan beschamende verdeeldheid. Moge verzekeren. Schoolkwestie in België geregeld. De Belgische Christelijke Volks partij en de socialisten zijn 't eens geworden over de schoolkwestie, die thans 75 jaar oud is. De Belgische minister van op voeding, Camllle Huysmans, zal volgens een communiqué een ver klaring over de te volgen rege- rlngspolltiek afleggen. De Katholieken verlangen ver hoging van de subsidie voor ka thollere scholen en verhoging van het aandeel dat de staat bijdraagt tot de salarissen van bét onder wijzend personeel op die scholen. Verwacht wordt, dat een groot gedeelte der socialisten zal tegen stemmen, hetgeen .echter niet kan landen beletten dat de regering, met de Unie het leeuwendt el zouden ont- soclalisten die de voorstellen gun-vangen. Ook Noo -wegen wordt stlg gezind zijn en de leden der beschouwd als ee landdat in katholieke volkspartij, de meer- dit .opzicht sterk zou worden be- derheld zal behalen. gunstigd. Spaak zou voornemens zijn ge- Regering V. S. heeft plan in petto. De Washingtonse -correspon dent van de New-York Herald Tribune meldt, dat de Ameri kaanse regering aanstalten maakt het congres machtiging te vragen op beperkte schaal wa pens naar de landen van het plan-Marshall te verschepen. Het voorstel, zo schrijft de correspondent, houdt geen pro gram van. militaire hulp op leen- en pachtbasis in, dat ook door de regering wordt overwogen. Volgens welingelichte kringen zal het voorstel tot wapen-ver scheping op beperkte schaal, wanneer het wet wordt, president Truman in staat stellen machti ging te verlenen voor de Verzen ding van wapens naar die onder het Europese herstelplan vallende landen, die dringend wapens no dig hebben. Het voorstel heeft tot doel, zo wordt in deze kringen verklaard, de Amerikaanse in. vesteringen in het E.R.P. te be schermen en de militaire opbouw der ontvangende landen mogelijk te maken met gelden van het Europees herstelplan. Men voegt er aan toe, dat, of schoon de wet voor alle landen van het E.R.P. zou gelden, de vijf van de West-Europese Wie. ke*it zfai weg.? Als mijn geest in mij overstelpt was, zo hebt Gtj mijn pad Er komen in ieder mensen leven tijden voor, waarin men geen uitweg meer ziet. Zor gen, verdriet, rouw, verlies, ziekte, vertwijfeling, angst voor de toekomst en wat dies meer zij, ach er is nu eenmaal zoveel dat ons remt in onze vaart, dat ons het gaan be moeilijkt op de levensweg. Ook David, de dichter van deze psalm ,weet ervan mee te spreken Vervolgd door ko ning Saul, opgejaagd als een wild dier, vlucht hij her- en derwaarts, schuilplaats zoe kend in de bergholen. Wat een angsten en zorgen kwel len hem: angst voor zijn le ven en het leven der zijnen, zorg voor het eten en drinken in dat onherbergzame berg landschap, vrees voor de toe komst en de vertwijfeling; hij, de schoonzoon van de ko ningdoor de koning acl*- tervolgd; hij, door God tot ko ning gezalfd. nu een opge jaagde vluchteling. Het is te begrijpen, dat hij zegt: als gekend. mijn geest overstelpt was. Want het leven, dat hij moet leiden is zo in tegenstelling met wat hij van de toekomst had mogen verwachten. En, Psalm 142 4a. Ik zag eens op een gevel van een landhuisje slaan: Wie kent zijn wegM-et dat eigen lijk niet als opschrift staan boven het leven van ieder on- dat weten wij ook wel 2er? Wij immers kunnen geen mensen kunnen dan niet troos ten. „Ik riep met mijn stem tot de Heer, en ik smeekte tot de Heer met mijn stem, ik stortte mijn klacht uit voor zijn aangezicht, ik gaf te ken nen voor zijn aangezicht mijn benauwdheid", zo luidt het be gin van deze psalm. Zie, dat is de houding van de gelovige, een gelouige kent hoger beroep, hij roept God aan, ook in zijn noden. En te midden van al die spanningen, ondanks alle onrust en be nauwdheid, daalt er rust 'in zijn ziel: als mijn geest in mij overstelpt was, zo hebt Gij mijn pad gekend. De zeker heid, die een gelovige staande houdt, is: God is er toch ook nog, God kent mijn pad, God weet het. Geloven, dat is we ten dat God het weet. dag, geen uur vooruit zien, wij immers weten niet wat ds toekomst ons brtngen zal, wij immers, wij zijn maar mensen en daarom niet opgewassen te gen zoveel tegenheden, waar mee het leven ons slaat. Maar de gelovige weet: God kent mijn pad. Niet dat daardoor de omstandigheden verande ren, God is geen tovenaar, die onze omstandigheden ineens omgoochelt. Maar de mens zelf wordt andets. Ui^die ze kerheid, "8at God. zijn pad kent, put de gelovige kracht om te dragen, wat het leven hem oplegt, put de gelovige moed, om de toekomst tegen te gaan. Ds L. D. VAN DIJL. Koudekerke. LUIT. GENERAAL FOULKES, de Canadese Generaal, die inder tijd uit banden van Gen. Blasko- witz de capitulatie van de Duit sers in ons land in ontvangst nam, zal een bezoek aan Neder land brengen. Success, Palar en Tjoasekien, in formeel een beroep op de Veilig heidsraad hebben gedaan om di rect een onderzoek te doen Instel len naar de schendingen van de Renvllle-overeenkomst,. die de Ne derlanders volgens hen hebben i" begaan. De Indonesiërs brengen deze aangelegenheid langs een omweg onder de aandacht van" de Veilig heidsraad, omdat overeengeko men is, dat iedere formele stap via de C.V.G.D. moet geschieden. De te Kalloerang lopende ge ruchten, dat de Nederlanders in de politieke besprekingen in de desbetreffende subcommissie er zich mede accoord zouden hebben verklaard, dat de rood-witte vlag de toekomstige vlag zou worden van de Ver. Staten van Indonesië sprak de heer van Vredenburgh Zeepost naar Indië. Naar Ned. Oost Indië kan zee post worden verzonden met het m.s. „Sibajak", dat op 8 Mei a.s. en met het m.s. „Tawali" dat op 10 Mei a.s. vertrekt. langrijke taak en het is verblij dend te kunnen constateren, dat rij meermalen blijk geven zich hiervan tenvolle bewust te zijn. Ditzelfde geldt ook van de Overheid. Het vorig jaar heeft de minis ter van Justitie aan verschillen de instellingen weike in bescher ming en verheffing van het ze delijk peil der bevolking haar taak vinden, een circulaire ge zonden, waarin nadat op de ernst van de toestand is gewe zen o.m. wordt gezegd: „Het staat wel vast, dat, zon der de grenzen van haar na tuurlijke bemoeiingen op dit gebied te overschrijden, de Overheid in deze abnormale na oorlogse tijd niet meer kan vol staan met deze verschijnselen van moreel verval en ontaar ding enkel van de buitenkant te benaderen. Het zal op haar weg liggen, de herstellende en genezende krachten, welke een kentering van binnen uit kunnen beïnvloeden en bewerkstelligen, in beweging te brengen en zo no dig aan te wakkeren. Een effectieve samenwerking met het particulier initiatief is daartoe geboden en onontbeer lijk en daarmede dient onver wijld een begin te worden ge maakt." De taak van de overheid wordt hier terecht gezien als van aan vullende en stimulerende aard. Verder kan zij als regel niet gaan, omdat deze crisis vooral een geestelijk karaker draagt. In de eerste plaats moet er het besef doordingen, dat hier ligt een gemeenschap- pel ij k e taak, door temidden van ^eze armoede te- prediken de rijkdom van het evangelie van Jezus Christus, dat niet al leen spreekt van zonde en .el lende maar ook van verlossing, van geestelijke volksgezondheid. Hij bracht suggesties naar vo ren wat betreft de oprichting van luchtstrijdkrachten voor bombar dementen met atoombommen, die steeds zullen klaar staan om ,,re- pressailievluchten" uit te voeren voor liet geval de Ver. Staten zelf het slachtoffer zouden zijn van dergelijke luchtaanvallen. Een politieke medewerker van het A.N.P. verneemt, dat de Eerste Kamer niet vóór 11 Mei a.s. bijeenkomen zal. Het ligt in de bedoeling dan het afdelingsonderzoek van de wetsontwerpen met betrekking tot de grondwetsherziening te doen geschieden. Het is dan mogelijk, dat op 14 of 15 Mei reeds het voorlopig ver slag verschijnt. Indien 'de beantwoording daarvan geen Onver hoopte moeilijkheden oplevert, zal de regering wel in' staat, zijn, dit verslag -in het begin der daaropvolgende week door een me morie van antwoord te doen volgen. Wanneer dan de Eerste Ka mer de wetsontwerpen bijvoorbeeld op 20 en 21 Mei in het open baar behandelt, op laatstgenoemde datum de ontwerpen ook wor den aangenomen en H.M. de Koningin voorts in de gelegenheid zou zijn op 22 Mei de wetten te tekenen, dan kunnen deze de 24ste Mei in het Staatsblad staan en zou op 25 Mei het ontbindings- besluit met betrekking tot de beide Kamers kunnen worden ver wacht. Aangezien ons dan nog 35 a 40 dagen moeten scheiden van de verkiezingen, zou het nog juist mogelijk zijn tegen of op 7 Juli de verkiezingen te liouden, op voorwaarde echter, dat het hele programma volgens dit schema verloopt. Daarop wordt met alle kracht aangestuurd. Zou er hier of daar een kink in de kabel komen, dan zouden de verkiezingen later gesteld moeten worden, hetgeen, met het oog op de vacanties, niet zonder bezwaren is. President Truman heeft Dins dag de volgende boodschap' van Défilé in stromende regen In de stromende regen hebben gistermiddag duizenden ouderen en jongeren voor 't Paleis Soest- Kontagm Wilhelmina ontvangen: J gedefileerd, om Prinses Jull- „BU aankomst van de eerste la- f fe!iclteren met haar 39ste ding Amerikaanse tantfe in het kader van het plan-Marshall met de „Noordam" zou ik U persoon lijk, mynheer de president, en het Amerikaanse volk mijn diepge voelde dank willen betuigen voor de edelmoedigheid, waarmede op zulk een schitterende witfze wordt bijgedragen tot het herstel van mijn land en van geheel Europa. Ik wens te verzekeren, dat Ne derland zijn volledige steun aan de uitvoering van het herstelpro- pram "voor Europa zal geven". Sigarettenproductie zal worden uitgebreid. Naar de „Nieuwe Leidsche Crt." verneemt, wordt ernstig overwogen de productie van siga retten in Nederland belangrijk te verhogen. Het is n.l. komen vast te staan, dat, in verhouding tot de sigaren- en sigarettenfabrie- ken, de kerfindustrie een te groot quotum aan tabak ontvangt. Daardoor komt het, dat de win keliers met een te groot over schot aan shag blijven zitten. Door de shagfabrikanten op hun tabaksleveranties te korten en de aldus vrijkomende tabak aan de sigarettenindustrie toe te wijzen, hoopt men tot een betere verdeling van de shag- en siga retten-voorraden te komen. Ook de import van sigaretten denkt men uit te breiden. Het is mogelijk uit Egypte een belang rijke hoeveelheid sigaretten aan te voeren, ter compensering van onze handelsbalans met dat land. Daarnaast heeft België te "ver staan gegeven, dat het Nederland graag sigaren zal leveren. Dat laatste in ruil voorsigaren, want de export van dit- Neder- verjaardag. De gehele koninklijke familie heeft al die tijd voor de paleis- ramen de stoet gadegeslagen. Het verjaringseadeau, dat de prinsesjes haar Moeder hebben aangeboden, bestond uit eigen handig geboetseerde beeldjes. o Boerderijbouw in N.O. Polder stagneert. In de herfst van 1947 zijn 105 boerderijen in de Noord-Oostpol der uitgegeven aan z.g. pioniers. Men hoopte, dat de bouw van de ze boerderijen in Mei of Juni van dit jaar voltooid zou zijn. Dit is echter erg tegengevallen. Men neemt nu aan, dat het wel November zal worden. De aanstaande bewoners van deze boerderijen wonen nu nog in de kampefi, en exploiteren van daaruit hun gronden. Of er ln de komende herfst nog nieuwe gronden zullen worden uitgegeven, zal afhangen van het verdere verloop van de boerderij- bouw. In ieder geval zal bij de volgende uitgifte gedacht worden aan de boeren van Walcheren, voor wie ln totaal 3000 ha is ge reserveerd. Nieuwe bestuurders bij de Ver. van Chr. Kan toorbedienden. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver; van Chr. Kantoor- en Han delsbedienden heeft besloten om in de vacatures, ontstaan door de benoeming van de heer A. Borst lap tot secretaris en van de heqr J. F. Beckmann tot arbeidsconsul landse próduct naar onze Zuider- j in Indië te voorzien en wel door buren is reeds zeer belangrijk. de benoeming van de heren A. Wij kunnen nog wel sigaren ge- 1 Niemantsverdriet te Rotterdam bruiken. en D. C. Dorr te Sclieveningen. De New York Times meldt uit tegenover Aneta vierkant tegen. Lake Success, da't de afgevaar- Zes Nederlandse krijgsgevange- digden van de Republiek in Lake nen in republikeins gebied zullen Maatregelen te Triëst. Tengevolge van de plotseling door het geallieerd militair be stuur genomen maatregelen, ls van gistermorgen af de toegang tot het grondgebied van Triëst verboden aan personen die uit de Jaego-Slavlsehe zone komen. Op alle grensposten verzamelen zich groepen vrouwen, die ln de Joego-Slavische zone gewerkt hebben eh niet naar huls kunnen gaan voor 3 Mei. Tot dusver heeft zich nog geen enkel Incident voor gedaan. Volgens het politieverslag zou den 10 "snaartuigen de haven van Plrano in de Joego-Slavische. zo ne, verlaten hebben, met de be doeling tot iedere prijs ln Triëst te geraken. Zeer strenge bevelen werden gegeven om deze vaartui gen aan te houden. Parlement van Zuid-Wiirttemberg staakt. Het Duitse parlement van Zuid Württemberg-Baden heeft zijn. zitting voor onbepaalde tijd ver daagd uit protest tegen een bevel van het Franse militaire bestuur, waarbij openbare discussie over het vellen van staand hout is ver boden. Het parlement, dat resideert ln Tubingen ten Oosten van het Zwarte Woud, heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt ge zegd, dat tot de verdaging beslo ten is om waarborging te verkrij gen van de fundamentele rechten van de volksvertegenwoordigers op bespreking van kwesties van vitaal belang. o Metaalarbeiders te Hannover staken. Ongeveer 11,000 metaaiarbei- ders te Hannover hebben, tegen 't advies van het stakingscomité in, het werk neergelegd uit sympa thie met 4000 werknemers van de Hanomag fabrieken, die Donder dag ln staking gingen uit protest tegen te lage rantsoenen. A.F.P. meldt, dat zich Maan dag nog 9000 arbeiders bij de sta kers zullen voegen niettegenstaan de het feit, dat de vakverenigin gen de staking afkeuren. Permanente militaire commissie der vijf mogendheden. De ministers van defensie der vyf mogendheden van de West- Europese Unie hebben een per manente militaire -coihmisste in gesteld, die tot taak zal hebben de antwoorden der vijf regeringen op de door Amerika opgestelde vragenlijst te coördineren. Amerika heeft n.l. gevraagd in hoeverre de vijf landen in staat zijn onder elkaar de militaire sa menwerking te organiseren en in hoeverre zij militaire hulp van de V. S. nodig hebben. Negen doden bij een vliegtuigongeval. Gistermiddag ls in Z.-Frankrijk naby Avignon een- R.A.F.-toestel door de blfksem getroffen en neer gestort. Van de uit 11 personen be staande bemanning kwamen er 9 om het leven. uiterlijk begin volgende week vrij gelaten worden, aldus ^seint Ane- ta's speciale correspondent te Ka- lioerang. Eén lid der K.L. en één K.N.I.L.-militair zijn in de afge lopen week om het leven geko men. De Kon. Marine leed geen verliezen. o Brandstoffenbonncn geldig. Nu de distributiediensten de uit reiking van de nieuwe brandstof- fenkaarten TA 806 nagenoeg be ëindigd hebben, is besloten met ingang van 3 Mei a.s. de bonnen 01 en 02 van deze kaart geldig te verklaren. Elk dezer bonnen, geeft recht op het kopen van 8 eenhe den vaste brandstoffen. Om de handel tijdig te kunnen bevoorraden is het noodzakelijk, dat de aanwezige bonnen zo vlug mogelijk, in leder &eval vóór 15 Mei a.s.. bij een leverancier wor den Ingeleverd. Met nadruk wordt er nogmaals op gewezen, dat van enige ver ruiming in de voorziening met an- thraciet geen sprake is De handel moet dus wederom mede worden bevoorraad met be langrijke hoeveelheden andere soorten, waarvan de verbruikers hun evenredig deel zullen moeten afnemen. Men make het. dus de handel niet nodeloos lastig, wan neer ian de wensen tot levering van uitsluitend anthraciet niet kan worden voldaan. Teneinde de moeilijkheden, wel ke het soortenprobleem opwerpt, enigszins te vermindereh, znlien van 3 Mei a.s. af bruinkoolbriket ten en koolslik zonder afgifte van de distributiebonnen kunnen ver kocht worden. Het ligt in de bedoeling bij de verdeling van de bonvrije bruin koolbriketten zoveel* mogelijk re kening te houden met de normale afzetgebieden van bonvrije turf en koolslik. - o Domburg nam afscheid van zijn gemeentesecretaris. In het geheel gerestaureerde gemeentehuis van Domburg heeft de burgerij gisteravond afscheid genomen van de secretaris, de heer J. W. Schuurman. Allereerst sprak de burgemees ter, Jhr H. L. Bogaert, gevolgd door de heer H. J. Adrlaansen, ambtenaar te Middelburg. Deze sprak namens het oud-personeel, dat vroeger onder de heer Schuur man gewerkt heeft. Derde spreker was de heer B. Goedbloed, namens 't tegen-woor- dige gem.-personeel. Daarna was het woord aan de heer P. J. Elout, voorz. van de huldtgingscommissie van de bur gerij. Baron Tuyl van Serposkerke sprak als oud-burgemeester van Domburg. De laatste spreker was wethouder W. Brand. Aanwezig was ook Jhr Roëll burgem. van Haamstede, daar voor van Domburg. De heer Schuurman ontving tal van geschenken. Het muziekge zelschap bracht hem een serenade Na afloop van het officiële ge deelte drukten velen hem de hand. .De heer Schuurman bljjft in Domburg wonen. In een volgend nummer hopen we het volledige verslag van deze plechtigheid te plaatsen. Op Zaterdagmiddag 8 Mei a.s. zal een „dépendance" van het- Zeeuws Oorlogsmuseum worden geopend ln de duinen te Cadzand/ De opening zal geschieden in Hotel Faas aldaar door de Com missaris der Koningin. o DE BIDT ZEGT: Koude ochtend. Weersverwachting geldig tot van avond Wisselend bewolkt met vooral aan de kust nog enkele buien. Zwakke tot matige wind overwe gend uit noordelijke richtingen. Koude ochtend. Overigens zelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1