PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuwe koers bij Financiën. Engelsen mengen zich in de strijd om Jaffa* Stad volledig in Joodse handen? Herziening van de Grondwet Tegen Russische aanval in Europa, Amerikaans-Engelse samenwerking. Feestelijke Jubileum vergadering Meisj esverbond. Rosier, 2e N.S.B.er na Jan Dekker. 20.000 voor publicatie vanGhurchiUs mémoires. Uttgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuaen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 964 Abonnementsprijs 5.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per nun. Rubriek Kabouter» i cent per woord DONDERDAG 29 APRIL 1348 HoofdredactenrR. ZITDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON r. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZBNGA, Middelburg, Da J. KABELSE te Goes, Da B. SLOFS TRA te Vlissingen en De W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrfjdag: Zon op 5.13 u., onder 20.02 u. Maan op 2.43 u., onder 9.58 u. Hoogwater Vrijdag 30 April: Vlissingen: 6.28 u. 1.68 m., 18.54 u. 1.39 m. Wemeldinge: 8.13 u. 1.45 m., 20.42 u. 1.17 m. Q P 5 April van dit jaar heeft Minister Lieftinck een radio-rede gehouden, die min of meer de indruk maakte, dat op financieel gebied een andere koers zou worden gevolgd. De oude koers is indertijd door minister Schermerhorn aan gegeven, toen hij verklaarde, dat met het geld gesmeten werd. Df minister van Financiën wiens taak het is te waken te gen het doen van uitgaven, niet te verenigen met de ernst van «ie tijd, werd hier dus openlijk in gebreke gesteld. Na de rede van Minister Scher merhorn is de regering met me dewerking van minister Lieftinck op dezelfde wijze doorgegaan. Nu maakte de rede van 5 April de indruk, dat voortaan een andere politiek zal worden gevolgd. De Minister wees er op, dat zoals als van de zijde der opposi tie voortdurend is verkondigd, hard werken en sober leven 't de vies moet zijn van het Neder landse volk, en hij verbond daaraan de noodzakelijkheid van een inkrimping van de staats taak. Op 12 April 1946 schreef hij in zijn nota, betreffende de toe stand van 's lands financiën o.m.: „Het Nederlandse volk is al tijd een spaarzaam volk ge weest, welke spaarzaamheid in grote mate bijdroeg tot de voor de oorlog verkregen welvaart. In het volksvermogen zijn door de oorlog echter grote gaten ge slagen, welke door hernieuwde en verhoogde spaaractiviteit moeten worden opgevuld. De ondergetekende spreekt de verwachting uit, dat het gro te belang hiervan door iedereen zal worden beseft, en dat dien overeenkomstig zal worden ge handeld.. Hij is voornemens, de ontwikkeling op dit gebied scherp in 't oog te houden en al het mogelijke te doen om de spaarzin te bevorderen. De Overheidsinstanties zullen daarin moeten voorgaan door geen cent onnodig uit te geven, noch In het binnenland, noch in het buitenland". Gulden woorden. Maar de minister had niet de kracht er naar te handelen. In de vergadering van de Tweede Kamer van 18 Juni 1947 noem de minister Lieftinck de finan ciële toestand van het land zorg wekkend, onder meer wegen» de verbijsterende begrotingstekorten, waarom een spaarcampagne werd aangekondigd, die echter na de behandeling van het betreffende wetsontwerp stilletjes is blijven rusten. Enkele maanden later, m Sep tember 1947, werden nieuwe toe zeggingen gedaan, toen in de Troonrede gezegd werd dat „met vasthoudendheid zal worden ge streefd naar het beperken van overheidsuitgaven, welke, hoe zeer gewenst op zich zelf, toch vanwege de zorgelijke toestand van 's lands financiën niet toe laatbaar zijn of naar latere jaren behoren te worden verschoven." Ook deze woorden werden ech ter niet door daden gevolgd. Zo is het te verstaan, dat na de rede van 5 April j.l. onze ver wachtingen omtrent een nieuwe koeis niet hoog gespannen zijn. Wij beluisteren wel de woor den, altijd maar woorden, doch de daden ontbreken. Aangenomen mag worden, dat het bij minister Lieftinck aan goede wil niet ontbreekt. Misschien had de „Nieuwe Eeuw" het bij het rechte eind, toen de opmerking werd ge maakt: Hoogst bekwaam en zichzelf van die bekwaamheid bewust mist de Rotterdamse hoogleraar de essentiële hoedanigheden van de staatsman, de zin voor de tast bare werkelijkheid en bovenal de regeerkracht." Minister Lieftinck heeft inder daad getoond niet de man te zijn, die de desolate boedel kan bered deren. De Britse luchtmacht en infanterie, die bevel hadden gekregen de concentraties van Joodse troepen om de Arabische aeehaven Jaffa te doorbreken, zijn gisteren in actie gekomen. Volgens een bericht uit Jeruzalem is officieel medegedeeld, dat de Britse lucht macht, gebruik makend van Spitfires met raket-geschut, het hoofd kwartier van de Irgoen zwai Leoemi in de buitenwijken van Jaffa heeft aangevallen. Dit ie de eerste maal, dat deItge Land veriaten, en de bevel- Britten tijdens de gevechten inhebber der Britse strijdkrachten Palestina tussen Arabieren en Jo den gebruik maken van raket-ge schut. Alvorens de Britse strijdkrach ten aanvielen, was de burgemees ter van Jeruzalem, Israël Rokach, gewaarschuwd. De Britse Hoge Commissaris had hem doen we ten, dat, indien nodig, geweld ge bruikt zou worden om bezetting van Jaffa door de Joden te ver hinderen. Inmiddels beweert de Irgoen zwai Leoemi, dat Jaffa zich heeft overgegeven na de zware aanval len door Infanterie en artillerie, culminerend in 'n doorbraak met pantserwagens en tanks. Nader wordt gemeld: de Irgoen heeft Woensdagavond verklaard, dat haar strijdkrachten de wijk Mansjieh ln het Noordwesten van Jaffa hadden ingenomen, terwijl de Haganah aanvallen deed op de Zuidelijke voorstad Telrlsh. Deze mededeling werd gedaan aan de pers op het veldhoofdkwartier van de Irgoen in een oude Joodse school aan de grens van Jaffa. Op honderd meter afstand wa ren kanonnen in actie en geüni formeerde -Joden beproefden wa penen op de binnenplaats van het gebouw. Hieruit blijkt dus, dat thans de Haganah met de Irgoen is gaan sapienwerken. Volgens het opperbevel van de Irgoen hebben de Arabieren te Jaffa zeer zware verliezen gele den aan doden en gewonden. De Arabische krijgsgevangenen, meestal Iraniërs en Syriërs, zijn naar het hoofdkwartier van de Ir goen overgebracht. Volgens Irgoen-kringen zouden Duitse officieren, die deel hebben uitgemaakt van Bommels Afrika corps, gevangen zjjn genomen, sa men met talrijke Arabieren. De Joden hebben de hand ge legd op grote hoeveelheden wa pens. Britse troepen hebben het in ternationale vliegveld Lydda, 16 km ten Zuidoosten van Tel Aviv, bezet. De Joden hebben na hardnek kige gevechten twee forten van de politie, nabij de Transjordaan- se grens, Ingenomen. De politie post van de Arabische stad Sa- masj, die gisteren door de Britse politie werd verlaten, is na vijf uren hardnekkige strijd, ingeno men. BRITSE HOGE COMMIS SARIS VERTREKT 15 MEI. ln Palestina zal de evacuatie der Britse troepen leiden, onder het bevel van de opperbevelhebber der Britse troepen in het Midden- Oosten, aldus heeft de Britse on derminister van buitenlandse za ken, Mayhew, verklaard. Volgens betrouwbare bronnen zou koning Ibn Saoed van Saoedi Arable de besluiten tot hulpverle ning aan Palestina, op de confe rentie van Amman genomen, me de onderschreven hebben. Volgens dezelfde bronnen zou den de Arabische legers zich op zekere punten bij de Palestijnse grens verzamelen om onmiddellijk na de beëindiging van het Brits mandaat het Heilige Land binnen, te trekken. JODEN HET BEST BEWAPEND. Bevln heeft gisteren in het La gerhuis verklaard, dat Engeland „op dit late uur" de ontruiming van Palestina niet meer kan stop zetten. Be vin ontkende, dat er in de V. S. onderhandelingen worden gevoerd om de Britse troepen na 1 Augustus in Palestina te hou den. „De enige onderhandelingen zijn die, welke in de V. N. wor den gevoerd", aldus Be vin. De Labour-afgevaardlgde Cocks vroeg Bevin, of hij de wapenleve- rtngen aan de Arabieren stop zou zetten en de Joden zou toestaan wapens te hebben om zich te ver dedigen. Bevin antwoordde: „Volgens al le huidige inlichtingen uit Pales tina schijnt het mij toe, dat de Joden het best bewapend zijn, maar ik kan geen onderscheid maken. Ik ben niet van plan tus senbeide te komen voor de V.N. een resultat hebben bereikt". Reuter meldt uit Lake Success, dat men goede hoop heeft, dat de wapenstilstand, waartoe (althans' op papier) ook. door Joden en A- i rabieren voor het ommuurde ge deelte van Jeruzalem zal worden gesloten, tot geheel Palestina spoedig kan worden uitgebreid. In welingelichte kringen te Lake Success verklaarde men, dat pri vé pogingen gedaan werden Ara bieren en Joden ertoe te brengen het eens te worden, over een wa penstilstand op basis van een 14- punten program. Naar verluidt is men een over eenkomst genaderd. Het enige struikelblok zou het vraagstuk der Joodse immigratie zgn. Labourlid geroyeerd. De Britse Labour-partij heeft John Platts Mills geroyeerd. Platts Mills was één der gees telijke vaders van het telegram met goede wensen, dat aan de vooravond van de algemene ver kiezingen ln Italië door 37 leden der Britse Labourpartij werd ge zonden aan Pietro Nenni, leider der Italiaanse meerderheidssocia listen, die met de communistische partij ter gelegenheid van de ver kiezingen verenigd waren in het Volksfront 29 andere leden der partij, allen parlementsleden (gelijk de overi ge ondertekenaars van het tele gram) is aangezegd dat zij tegen 6 Mei a.s. beloofd moeten hebben de partijpolitiek te steunen, an ders zullen ook zij geroyeerd wor den. Geen radio-rede van H. M. de Koningin. Wij vernemen, dat H. M. de Koningin, om haar krach ten te ontzien, op 4 Mei a.s. geen radiotoespraak zal hou den. De Turkse overheid heeft be sloten de reizigers, die uit Egyp te komen, in quarantaine te hou den in verband met het feit, dat Woensdag twee gevallen van cholera in Alexandrië zijn ge constateerd. Behandeling door de Tweede Kamer. Amendementen van de heren Tilanus en Vonk. De Tweede Kamer heeft gis teren een aanvang gemaakt raet de behandeling van de wetsont werpen tot het in overweging ne men van een voorstel tot veran dering van de grondwet, teneinde een nieuwe rechtsorde voor de in artikel 1 der grondwet ge noemde grondgebieden te kunnen voorbereiden en vestigen en tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de grondwet, strekkende tot invoe ring van het instituut van staats secretarissen. Door de heer Tilanus is een amendement ingediend, waarin wordt voorgesteld het nieuwe artikel 208 lid 3 aldus te lezen: „De Kroon der Unie wordt ge dragen door Hare Majesteit Ko ningin Wilhelmina en bij opvol ging door Hare wettige opvol gers in de Kroon der Neder landen". Xn de toelichting wordt ge zegd: „De strekking van dit voorstel is het karakter van het Hoofd der Unie duidelijk tot uit drukking te brengen". Palestina zal op 15 Mei het Hei- Geen sprake van steun aan de landbouw* De Stichting voor de Landbóuw deelt mede, dat n.a.v. de brief, welke de minister-president en de minister van landbouw hebben gezonden aan de voorzitter der Tweede Kamer, hier en daar be richten opduiken dat de landbouw thans door toeslagen gesteund wordt. Hier is echter geen sprake van steun. De landbouw wordt ver plicht zijn producten af te leveren tegen de door de-regering vast gestelde prijzen. Het is gebleken, dat de prijzen voor deze producten in de afge lopen jaren door de regering te laag zijn vastgesteld. Ook de re gering heeft dit ingezien en wil thans op verzoek van de Tweede Kamer "haar vastgestelde prijs achteraf op een - rechtvaardiger peil brengen. Er zij op gewezen, dat zelfs met deze prijscorrecties de Nederland se boer het merendeel van zyn producten ver en ver beneden de prys van de wereldmarkt afle vert. De correspondent van de B.B.C. in Washington bericht, dat hy uit gezaghebbende bron heeft verno men, dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannlë een gemecn- •«ippcljjk verdedigingsplan vooroereiden, dat van kracht zal worden indien Rusland in Europa plotseling tot een aanval mocht overgaan. Hjj zegt, dat de verant woordelijke personen in beide lan den een onmiddellijke crisis niet waarschijnlijk achten,' maar zo vervolgt hij het is de plicht van militaire staven op alles te zijn voorbereid. Stappen om te geraken tot dit gemeenschappelijke plan zijn tij dens het bezoek, dat een aantal Britse militaire deskundigen deze maand aan Washington heeft ge bracht, genomen. Aan het hoofd van de Britse delegatie stond de eerste stafofficier van het mini sterie van Verdediging. Thans wordt op korte termijn een noodprogramma opgesteld, dat los staat van een programma op lange termijn, waarbij de Ver enigde Staten zich zullen ver plichten West-Europa te vrijwa ren voor agressie. Dit plan is nog niet uitgewerkt, »egt de correspondent van de B.B.C. Het zal beraadslagingen d» Amerikaanse en West- Europese militaire staven omvat ten, alsmede het beschikbaar stel len van Amerikaanse wapens en uitrustingsstukken aan Frankrijk en misschien aan andere West- Europese landen. Marshall heeft officieel meege deeld, dat het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken overweegt de ondertekenaren van het vüfmogendhedenverdrag mili- tire uitrusting te leveren op leen- en pachtbasis. Verdere Inlichtingen wilde hij niet verstrekken. Officieel is te Brussel bekend gemaakt, dat morgen te Londen de conferentie van de ministers van defensie der West-Europese Unie zal beginnen. De Nederlandse delegatie zal bestaan uit minister Fievez, luite-eerlang weer zullen moeten ver- nant-generakl Kruis, en de chef dwijnen. gin Wilhelmina, Prinses van 'Oranje-Nassau en Hare wettige opvolgers in de Kroon der Ne derlanden. De heer M e ij e r i n k (A.R.) betoogde, dat de Nederlandse verantwoordelijkheid voqr de rechtsorde in Indonesië door dit wetsontwerp volledig wordt prijsgegeven. Z.i. wordt van deze verant woordelijkheid abrupt afstand gedaan. De band met Nederland kan nu nog niet gemist wor den, omdat nog geen waarborg bestaat voor rechtszekerheid in Indonesië. Spreker wens'te het standpunt van zijn partij niet als zuiver ne gatief te doen aanmerken. De krachten der revolutie zijn nog intact, dank zij de weifelmoe dige politiek van deze regering. Spr. betoogde, dat ook de In donesiër zich thans moet bedro gen gevoelen door de houding van Nederland. Positief wil hij eerst het tot standbrengen van de op democratische grondslag berustende Verenigde Staten van Indonesië. Tot zover gaat hij met de regering accoord. Doch bij overdracht van be voegdheden moeten eerst waar borgen aanwezig zijn voor rechts zekerheid. De overdracht zal dus geleidelijk moeten geschieden en eerst dan kunnen plaats hebben, indien aan deze primaire voor waarden is voldaan. Zolang echter die overdracht niet heeft plaats gehad, moet de verantwoordelijkheid geheel in Nederlandse handen blijven. In dit verband critiseerde spre ker de door dé regering voor gestelde Unie-consrructie, die hij veel te los vindt en van louter volkenrechtelijk karakter, zo als een verdrag tussen twee on afhankelijke staten. Men heeft getracht een „souvereiniteits- transfusie" op de Unie toe te passen, maar deze pogingen zijn volgens spreker geheel mislukt. De heer Tilanus (C.H.) v ees er op, dat een nieuw hoofd stuk is voorgesteld en niet een aantal additionele artikelen. Toch heeft men hier te maken met „overgangsbepalingen", die die door tenminste twee derde der Kamer gesteund moeten worden. De heer Kort (K.V.P.) consta teerde, dat er ln de Kamer een punt van overeenstemming Is: n.l. dat een herziening van de grond- gelopen garen op het r.egermgs- wet nodi is zij* fractie ls van oeleid heeft geoefend. Hiervan menlng dat onverkort aan door- wil hij geen woord terugnemen, voerl van Linggadjati moet maar er is intussen veel gebeurd. worden vastgehouden. Hij is ervan overtuigd, dat de j Kon. rede van 7 Dec. 1942 grote verplichtingen oplegde. Wel was deze rede voor tweeërlei uitleg vatbaar, maar deze en de vorige regering hebben een bepaalde uitleg geaccepteerd en in prak tijk trachten -te brengen, waar aan wij ons thans niet meer kun nen onttrekken. Op staatsrechte!:jk gebied zijn in Indonesië reeds vele dingen geschied. Bovendien hebben de ervaringen op de ronde tafel- Spr. vroeg aan de regering uit drukkelijk te verklaren, of het ln de bedoeling, ligt de Unie zo in te richten, dat zij op haar eigen competentie-veld werkelijk het hoogste gezag uitoefent en in die zin souverein Is. De heer Bruins Slot (A.R.) ging uitvoerig in op de z.i. juridische onvolkomenheden van het ont werp, dat een duidelijk compro mis-karakter' draagt en ontdaan van alle frasen, naar zijn inzicht neerkomt op het breken van het conferentie spreker veel geleerd. I Koninkrijk in twee souvereine Tenslotte heeft H. M. de Ko ningin op 3 Febr. 1948 gesproken en ofschoon de ministers hier voor volledig verantwoordelijk zijn, is het een Koninklijk woord, dat niet ongedaan kan wórden gemaakt. Ook onze vrienden in Oost en West mogen wij niet teleurstel len. Afwijzing van dit voorstel zal hen van ons kunnen afstoten. Spr. verklaarde, dat hij dit wets ontwerp niet zal afwijzen, al heeft hij ook vele bezwaren. De heer Vonk (V.V.D.) wilde slechts zijn houding op dit ogen blik bepalen. Spr.'s fractie heeft steeds de regering, waar moge lijk, gesteund. Uitvoerig ging hij in op de volgens zijn mening fou tieve beleidsdaden van het verle den, doch ondanks de gemaakte fouten, hebben de gebeurtenissen hun loop gehad, zijn verwachtin gen gewekt en beloften gedaan. Dit alles Is niet ongedaan te ma ken. Hij diende een amendement in, waarin wordt gezegd, dat be paalde voorzieningen bij de wet getroffen kunnen worden, doch staten. De Unie vormt slechts 'n soort „permanent college van overleg", niet een sterke construe tie met eigen sterk gëzag. Spr. noemde het ontwerp op 't punt van de Unie een voorbeeld van „onwaarachtige" wetgeving. (Deze uitdrukking gaf de voor zitter aanleiding de hamer te han teren.) De heer v. d. Goes van Naters (Arb.) betoogde, als eerste spre ker in de avondvergadering, dat hij als zwakheid in het voorstel moest aanmerken de kwestie der twee derde meerderheid in art. 209. Dit zou aanleiding kunnen geven tot starheid in de toekom stige ontwikkeling. De heer van Dis (S.G.) ver klaarde, dat men van hem niet kon verwachten een goedkeuring van het beleid, dat hij steeds had afgekeurd. Nadat nog de heren Joekes (Arb.), Hoogcarspel (Arb.) en Romme (K.V.P.) het woord had den gevoerd, werd de vergadering verdaagd tot heden. Dan komt de minister-president aan het woord. 8000 meisjes in Den Haag. (Van onze correspondent.) BUZ. GERECHTSHOF. Hij schreef rapporten over mensen, die hij niet kende! Toen Piet Rosier in 1940 en '41 de functie van „Büroangestellter" op Dam 6 te Middelburg vervulde zal hij wel niet hebben gedacht, De proe.-fiscaal noemde de werkzaamheden van besch. zeer gevaarlijk. De dagvaarding is zeer verkort, daar hij veel meer op zijn geweten heeft. Ook de dat zijn glorie nogeens zo zou ta- proc.-fiscaal vond besch. de 2de van de vlootstaf, vlce-admiraal Jhr van Holte. Ook generaal-majoor Giebel, chef van de luchtmacht, zal deel Uitmaken van de delegatie. De Tsjecho-Slowaakse rege ring heeft op voorstel van de minister van gezondheid beslo ten de nationalisatie van bad plaatsen aan het parlement voor te stellen. nen, dat hij als een verslagen man voor zijn rechtere zou moeten verschijnen. Gisteren was het de dag van deze 40-jarige Goesenaar, toen hy zich voor het Byz. Gerechts hof had "te verantwoorden. In de eerste plaats werd hij er van beschuldigd de Goese dokter Snoek van anti-Duitse uitlatingen valselijk te hebben beschuldigd. De ex-Beauftragte Münzer, die moest getuigen, antwoordde kort en afgebeten op de vragen over het werk van Rosier. Hij gaf toe, dat Rosier „deutschfreundlich" was. Hem was echter niets be kend van de verschillende aangif ten van personen. Op een vraag aan Münzer, waarom hij thans geheel andere verklaringen aflegde dan bij het vooronderzoek, antwoordde hij, dat indertijd zijn geheugen ern stig In de war was. Hij beschouw de Rosier als de tweede belang rijkste N.S.B.er na Jan Dekker. In zijn bureaufunctie maakte Rosier soms rapporten op over personen, die hij niet kende. Dat deed hij o.a. over de anti-Duitse houding van Ir W. L. Ghijsen van de houthandel Alberts en over Mr F. W. Adriaanse. Rosier beantwoordde alle vragen op brjna onhoorbare wijze. Hij bleek lid te zijn geworden van de N.S.B. tijdens zijn inter nering in het fort Ellewoutsdijk in 1940. Hij gaf toe een zeer ac tief N.S.B.er té zijn geweest. Hij beriep er zich op, dat hij bij .geven. Spr. herinnerde aan de een Duitse burgerlijke instantie scherpe critlek, die hij in de af-heeft gewerkt. Wij leven in een periode van groei. Dat maakt het neerschrij ven van scherp-geformuleerde rechtsregelen zeer moeilijk. Met deze omstandigheid moet men tij zijn critiek rekening houden. Ook ik, aldus spreker, heb ge worsteld met het probleem, -wat eigenlijk de Unie is, maar het is onmogelijk hiervan thans reeds een duidelijke omschrijving te man in de N.S.B. na Jan Dekker. Hij eiste 10 jaar met aftrek en ontz. 'rechten voor het leven. De verdediger, Mr Dirven, trachtte aan te tonen, dat besch. meerdere personen heeft geholpen o.m. een Joods echtpaar, hetgeen Mr Bloemens de opmerking ont lokte, dat dit de 3e of 4e N.S.B. er is, die beweer^ een bepaalde Joodse familie te hebben ge spaard. De verdediger vroeg clementie. Tenslotte zei Rosier nog, dat 't nooit zijn bedoeling ls geweest Iemand tekort te doen. De uitspraak was 7 jaar met aftrek, ontz. rechten voor het le ven met recht van cassatie. AMBTENAREN VAN NIETS. WISTEN De laatste, die terecht stond, was de 32-jarige kantoorbediende Marlnus van de Velde uit Kloe- tlnge. Wegens een anti-Duitse uitla ting van zekere Boudeling had hij deze aangegeven bij de S.D., wat voor de betrokkene ernstige ge volgen had. Hij kwam n.l. in Da chau terecht en leed schade aan zijn gezondheid. Besch. gaf toe, de aangifte te hebben gedaan, doch ontkende dit t.a.v. de zaak Hooftman. De ambtenaren van 't Gewes telijk Arbeidsbureau, die als ge tuigen optraden, konden ook geen opheldering geven. De uitspraak was overeenkom stig de eis: 3% jaar met aftrek. Mr Dirven verdedigde. (De rest van het verslag vlnjt U op pagina 3.) Enige weken lang hebben de Houtrusthallen ln Den Haag de naam „Schoolstad" gedragen in verband met de daar gehouden onderwijstentoonstelling. Woensdag kon men die ruimten met de naam „Metsjesstad" beti telen. Want niet minder dan 8000 meisjes, die het zilveren jubileum van het Meisjesverbond kwamen vieren, hadden daar een plaatsje gevonden. Het was een feestelijk' gezicht, al die jonge vrouwen en meisjes, getooid met blauwe halsdoeken, waarop de bekende driehoek af gebeeld stond. In de wijdingsdienst ging voor mevrouw .Mr A. Honnef-Bender, presidente van het Meisjesver bond. Deze dienst stond in het te ken van de lofprijzing zowel als van de schuldbelijdenis. In haar toespraak herinnerde mevrouw Honnef aan de vorige verbondsdag, nu tien jaar gele den. Zij achtte het een bijzondere zegen, dat 't Meisjesverbond door God werd gespaard en nu in we reldwijd verband zijn werk in liet Koninkrijk mag voortzetten. TOESPRAKEN. Diverse gasten richtten zich tot de vergadering. Namens de regering sprek de heer A. Oosterlee, hoofd der af deling „Vorming buiten school verband" van het departement van Onderwijs. Hij wees er op, dat de massa jeugd door haar binding aan de kerk nochtans geen lassajeugd is. Miss Janet Thomson, secretares se van de Y.W.C.A., waarbij het Mëisjesverbond aangesloten is, bracht de gelukwensen over van dit Internationaal verband. In aansluiting op haar woorden bracht Jonkvrouwe Van Asch van Wijck de groeten over van meis jes uit China en Japan. Ais vertegenwoordigster van de Nederlandse Jeugdgemeenschap hield mevrouw A. E. v. d. Bosch een speech. Tenslotte richtte mevr. Sickesz uit Terneuzen zich ais presidente van de Chr. Jonge Vrouwen Fe deratie tot de vergadering. Zij on derstreepte het doel van het Meis jesverbond en adviseerde de meis jes voortdurend de band met de kerk te bewaren. Mejuffrouw J. Aalbers, secreta resse van het Meisjesverbond ver haalde het een en ander uit de geschiedenis. Toen in 1923 't ver bond werd gesticht, begon men met 117 verenigingen, bij elkaar 2500 meisjes. Het werk breidde zich uit. Maar de wekelijkse sa menkomsten bleven hoofdzaak. Het verbond hoopt binnen afzien bare tijd over een eigen gebouw te kunnen beschikken, dat ten dienste van al het C.J.V.F.-werk zal staan. De inzamelingsactie daarvoor werd ter vergadering Ingezet. Door de verkoop van de bouwsteentjes zamelde men Woensdag reeds enkele duizenden guldens ln. DE POORTEN GINGEN OPEN. In de middagvergadering werd het jublleumspel„Ais de poorten opengaan" opgevoerd. Ds H. Aai- o Daders moord te Naaldwijk gegrepen? Op verzoek van de Naaldwijk- se politie zijn door de politie te Kerkrade aangehouden en opge sloten de vermoedelijke dader en diens medeplichtige van de moord op A. 't Hoen, die Zaterdagavond j.l. te Naaldwijk na twee schoten zodanig werd gewond, dat hij de volgende morgen In een zieken huis te 's-Gravenhage overleed. o De Eerste Kamer behandelde gisteren de begroting van onder wijs, kunsten en wetenschappen. De heer Cramer (Arb.) betoog de, dat de achterstand bij 't vak- j onderwijs zate moeten worden in-1 gehaald, waartoe vooral op het platteland ambachtsscholen zullen gebouwd moeten worden. Hy wilde weten, welke motie ven de minister hebben geleid om een courant te bevoordelen door 20.000 pd st. toe te staan voor de publicatierechten van Churchills memoires, terwyi de deviezen, welke voor de pers beschikbaar waren, reeds waren verdeeld. De heer Zegering Hadders (V. V.D.) vroeg maatregelen, om het onderwijs ten plattelande vooruit te brengen. De heer van Velthoven (K.V.P.) belichtte de waarde der bijzonde re school ln nationaal opzicht en prees 's ministers voortvarendheid bjj de verdere doorvoering der fi nanciën gelijkstelling. Hij vestig de voorts de aandacht op de de centralisatiegedachte in de rand- gewesten, waar men zich niet wenst te richten naar het Westen De heer Brandenburg (C.P.N.) was van oordeel, dat dt minister alles ln het werk moet stellen om een einde te maken aan het te kort aan onderwijskrachten bij 't L.O. bers uit Vlissingen, die dit spel schreef, heeft daarin 't verbonds- ideaal tot uljing willen brengen,- wat uitstekend geslaagd is. Heel kleurig was de opkomst der nati onale en provinciale groepen, ge paard met vlaggen. Overigens gingen voor alle meis jes de poorten open naar het Ver re Oosten, toen zij ln een belang wekkend betoog door Jonkvrouwe J. A. Wttewaall van Stoetwegen werden bepaald bij de organisatie der chris'telijke meisjes in China. Ds P. Fagel, secretaris van de Hervormde Jeugdraad sprak een slotwoord. De bekwame zangleider A. K. Abcouwer uit Amsterdam leidde telkens het muzikaal gedeelte van het programma. Ter vergadering werden tele grammen gezonden aan H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana. Afscheid bij de P.T.T. te Middelburg. Daar de heer L. H. H. Parren, oudste Commies aan het P.T.T.- kantoor te Middelburg de dienst op 1 Mei a.s. wegens het bereiken van de gestelde leeftijdsgrens ver laat, nam het personeel Dinsdag j.l. officieel afscheid van hem. De heer Parren heeft ruim 47 jaar zijn beste krachten aan het P.T.T.-bedrijf en het publiek ge geven, waarvan meer dan 28 ja ren te Middelburg. Uit de talrijke opkomst bleek, hoezeer hij zich daarbij de ach ting en vriendschap van het per soneel heeft verworven. De P.T.T. ambtenaren, zowel van de stad als van de dorpen, benevens die van de technische dienst waren vrijwel voltallig aanwezig. De directeur reikte de heer Parren namens de Directeur-ge neraal de afscheidspennlng uit. Hij voegde daaraan persoonlij ke woorden van dank toe voor de hulp en steun steeds van de schei dende ondervonden en voor zijn grote hulpvaardigheid en tege moetkomendheid jegens het pu bliek en collega's. Vervolgens spraken de commies P. C. Verbeek en de adjunct-com mies W. Janse, van wie de laatste 28 jaren met de heer Parren heeft samengewerkt. Hij bood geschenke* aan na mens het personeel. Ook de ka*toorhouder A. M. v. Zweden, de kantoorbediede F. Schouten en de adjunct-commies J. Postma, getuigden in hartelij ke woorden van hun achting en vriedschapT De heer Parren, die in Middel burg blijft wonen, wordt, hoewel ambteloos, zeker niet werke'oos, want hij heeft veel belangstelling op velerlei gebied. m Op Dinsdagmiddag 12 Mei a.s. zal het geheel gerestaureerde he renhuls ,,De Griffioen" officieel worden geopend als rusthuis voor de ouden van dagen der Nederl. Herv. -gemeente te Middelburg. BONNENLIJST voor het tijdvak van 2 tot en niet 15 Mei 1948. Bonkaarten KA, KB, KC 804. 349 Algemeen: plm. 225 gr. huis houdzeep of 180 gr. toiletzeep. 350 Algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. 351 Algemeen: 1600 gram grood (geldig tot en met 8 Mei). 353 Algemeen: 500 gr. suiker, bo terhamstrooisel, enz. of 1000 gr. jam, stroop enz., of 500 gr. versnaperingen. 355 Algemeen: 2 eieren. 345 Reserve: 800 gram brood (geldig tot en met 8 Mei). 348 Reserve: 400 gram brood (geldig tot en met 8 Mei). Bonkaarten KD, KE 804. 849 Algemeen: plm. 450 gr. huis houdzeep of 360 gr. toiletzeep. 850 Algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. 851 Algemeen: 400 gram brood (geldig tot en met 8 Mei). 853 Algemeen: 500 gr. suiker, bo terhamstrooisel, enz. of 1000 gr. jam, stroop, enz. of 500 gr. versnaperingen. 855 Algemeen: 2 eieren. 845 Reserve: 400 gram brood (geldig tot en met 8 Mei). 848 Reserve: 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscults. Tabak- en Versnaperingskaarten enz. QA, QB, QC 802. 43, 47 Tabak: 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. 45 Versnaperingen: 200 gr. ver snaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 48 Versnaperingen: 100 gr. ver snaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 April worden gebruikt. Niet-aangewezen en vernietigd kunnen worden de bonnen302, 304, 305, 804, 805 melk, 310, 311, 312, 317, 814, 816, 817 reserve, 310, 819 algemeen. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt de prys van eierkolen met f 0.40 per hl verlaagd en de pryzen van de meest courante anthraciet- soorten met f 0.35 per hl ver hoogd. DE BILT ZEGT: Aanzienlyk kouder. Weersverwachting geldig tot van avond:. Afnemende wind uit Westelijke richtingen. Wisselend bewolkt met vooral aan de kust enkele buien. Aanzienlyk kouder dan gis teren. G-ïaiS

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1