VLiïiïN jn De Duitse interventie in Spanje. j Resultaten van de Utrechtse Jaarbeurs. Perspectieven voor Walcherse boeren in de N.-O. Polder. Het G. N.V. passeerde de 135.000. Party van de Arkid, en Communisme. DE STICHTING 1940-1945. „Bijzonder» opdracht". Hoe de Nazi's vrijwilligers maakten. IIL.ui in haar drie zoons Meer kijkers dan kopers. Nieuw afzetgebied. heeft weer tot gevolg, dat het pu- Socialistische commissie voor pact van Brussel. Tot 12 Mei aangifte van oorlogsschade. Koffie in restaurants wordt beter. Een kuiken met 4 poten. Harriman „reizend ambassadeur". Jubileum-pakketten-actie van de N.I.W.I.N. Echtscheidingen» Beroep op het Nederlandse volk. De terugkeer van het 7e Bataljon Regiment stoottroepen» 3 Mei ontvangst te Den Bosch denjonnen, is thans 7 r. s. Geen coöperatief bouw bureau voor boerderijen. Staking van artsen in Stiermarken. Hij schrok zich een beroerte. Uitreiking van onder scheidingen door Prins Bernhard. (Verkort overgenomen uit „Deutsche Rundschau", Berlijn.) Op een vroege Octobermorgen van 1936 werden de soldaten van de Lankivitzer Luchtdoel-afdeling vér voor de gewone tjjd gewekt en traden rij, slaperig en wel, een paar minuten later, aan op de binnenplaats van de kazerne. Niemand wist, waarom hij er zo vroeg was uitgetrommeld, maar omdat allen reeds een jaar lang vele onzinnigheden, als behorend by het piottenleven, te slikken hadden gekregen, gaf men niet meer dan gewoon uiting aan zijn misnoegen over deze stoornis. „De batterij gaat oefenen. Verloven worden- tijdelijk ingetrok ken. Op zaal verwisselt iedereen van kledingstukken en uitrusting. Verdere bijzonderheden volgen. Ingeruktmars'." Een oefening dus! Iets naders hoorden wij voorlopig niet. De batterij werd met nieuwe kanonnen, nieuwe trucks, nieuwe meetvoorwerpen enzovoort uitge rust. De dag daarop verscheen de regimentscommandant, sprak van een asoefenlng, waarbij naast laadoefenlngen, ook grotere toch ten door Duitsland uitgevoerd zouden worden. De meesten dachten, dat wij als grenswacht ln Ost-Prulsen aan de grens zouden komen. De volgende dag vertrok de batterij kort na middernacht naar het goederenstation van Tempel hof. Daar het doel van de reis niet bekend was, oriënteerden wij ons aan de hand van een kaart en de passerende stations over de richting, die wij gingen, en spoe dig werd het duidelijk, dat het richting Oostzee was. NAAR SPANJE. Inderdaad waren wy tegen de middag in Stettin. Uren later reed de batterij de haven binnen, waar aan een kade het transport schip „Ftilda" lag. Per schip zou den wij dus verder gaan. Waar heen? Er waren te veel mogelijk heden. Oost-Pruisen? De Afrtka- voorspellers lieten zich weer ho ren, maar al spoedig lekte uit, dat wij naar Rügen zouden gaan. Kort voor het vertrek kregen wij leder een briefkaart. Wij moesten kaarten, waar voorop gedrukt stond: „Ben op weg naar een Son- derkommando. Adres volgt later", voorzien van een aanhef en onder tekening. Weer tegen de morgen verliet het stoomschip de kade en lang zaam zette de ,,Fulda" zich ln be weging. Spoedig passeerden wij Schwinenmïinde en tegen de avond waren wij nog steeds niet in Rügen. Vast stond wel, dat het niet naar Oost-Pruisen ging! De koers was, stelden wij vast, Noord-West. Thans gingen er stemmen op die beweerden,^ dat wij naar Spanje gingen. Men ge loofde hen echter niet, men hield het eenvoudig niet voor mogelijk. BEVEL. De volgende morgen hoorden wij, dat wij om Jutland heengeva ren waren en nu ln Zuidwestelijke richting koersten. Tegen de mid dag werden wij op het voorschip ontboden. De chef van de batterij deelde ons het volgende mee: „Ik breng u het volgende bevel over. van de chef van de Luchtvaart, Generaal Göring: „Duitse soldaten, het Bolsjewis me heeft ln Zuid-Europa vast voet gekregen en bedreigd derhalve ook Groot-Duitsland. De Führer heeft aan het verzoek van Gene raal Franco voldaan, om hem met troepen en materiaal te hulp te snellen, en gij behoort tot de eer sten, die geroepen zijt ter verde diging van het vaderland op vreemde bodem. Uw strijd moet ln stilte gevoerd worden, politieke overwegingen veroorloven het niet, uw daden wereldkundig te maken. Strijdt als Duitse soldaten voor Führer en vaderland". De chef legde het bevel op zij en ging, eer wij ons van onze ver bazing hersteld hadden, voort: „Iedere Spanjestrijder ontvangt een vergoeding voor onkosten, die als volgt geregeld ls: manschap pen 600, boven de gewone soldij, onderofficieren 800, Luitenants 1000, Kapiteins 1200, per maand, enz.". Een paar verheugden zich op het komende „avontuur" en op het geld. De meesten waren nadenkend gestemd, merkten, dat zij ln de oorlog gingen, tn een oorlog waarmee zij feitelijk niets te maken hadden. „Nog eens, wie niet meewll, kan", hierbij glim lachte de majoor „uitstappen of met het schip terugvaren, maar wordt dan dlenovereenkomstir* ontvangen en op grond van ge heimhouding voorlopig in Duits land vastgehouden. „Jullie trekken onmiddellijk je uniformen uit en krijgen burger kleding, jullie Verwijderen uit wat tot je uitrusting behoort, onmid dellijk alle merken, wasmerken enz., die kenmerkend zjjn voor een legeruitrusting. Jullie y.jjn van dit ogenblik af geen leden der Duit se Weermacht meer, maar vrij willigers, die zich ter beschikking stellen van Franco's zaak. Over eenkomstige papieren ontvangen jullio na de binding". Wij kregen allen min of meer passende Kraft durch Freude-kle- ding, de uniformen werden Inge-1 pakt ln kisten en ergens In het ruim van het schip gesjouwd. Begin November passeerden wij Cadiz, voerden de Gualdalquivir op tot Sevllla, waar wij uitgela den werden en in civiel, met hoge laarzen aan, patroontassen en ge weren om, met ons geschut door „de parel van het Spaanse Zui den" naar het vliegveld rolden en daar ln stelling gingen. Hier stonden ontelbare grote kisten, als die uit het ruim van de „Ful- da". Enige dagen later waren daar Helnkel 51 jagers uit ge worden. Wij kregen spoedig Spaanse uniformen en passen en was men vroeger soldaat 1ste klasse Heinz Müller, dan heette men nu sergeant Juan Muello en was, tot voor kort, monteur van een chemische fabriek, die instal laties bouwde. HET DUITSE „SPROOKJE". Kort Y0or Kerstmis vertrokken wij ln de richting van Madrid. De eerste verwoeste dorpen en steden passeerden wij, voordat wij bij Naval-Camero in een molen kwartier betrokken. Een knutse laar had prompt uit een Ameri kaanse wagen een radio gepeu terd, waarmee wij al gauw de „Rijkszender Keulen" te pakken kregen. Tegen 8 uur 's avonds hoorden wij nieuwsberichten, zo als: „De Franse linkss pers, onder leiding van de beruchte Madame Tabouis in „Oeuvre" meldt ln de laatste dagen, dat z.g. Duitse sol daten in Spanje zouden zijn. De overbekende leugenpropaganda vindt ln haar ophitserij tegen het Natlonaalsocialistische Duitsland steeds weer nieuwe sprookjes uit. Wij moeten daartegenover blijven vaststellen: er bevindt zich niet alleen niet één Duitse soldaat in Spanje, maar de Führer heeft bo vendien uitdrukkelijk verboden, dat er zich vrijwilligers voor Spanje melden". Honend weerleg de de spreker Iedere vermelding van onze aanwezigheid. Waarach tig, wij twijfelden er zelf aan, cf wq wel 19 km. van Madrid afla gen! Velen erkenden toen, op dte avond, de leugenachtigheid van de Duitse berichtgeving. Spoedig daarop werden wij, met ons 8.8 cm. luchtdoelgeschut ln de strijd ingeschakeld. In Mei ontvingen onze verwan- Feuilleton. iitnn 'nmi door JAN STOUT. Alhoewel men altijd graag oo de kwaaie kanten van zijn naas ten let om daar met die en gene over te smoezen, toch moet grif toegegeven worden, dat over de weduwe Stijntje Breedvcld in géén huisje langs de heie dijk ooit een onvertogen woord is gesproken. Er gingen geen praatjes van haar, die, om zo te zeggen, heen- v. .zen naar bedorven plekken in haar karakter. Later hebben we net gedaan of ze altijd een tikje aan de gekke kant wiis, maar eerlijk is eerlijk des tijc's was zij nog foed bij haar positieven e>: s'.ek vo^i- stuk hadden we graeg met het vrouwtje te doen. Ze woonde onder aan de bocht van de achterdijk en lee'c'.e zo doende durend n een halve duisternis, want als een kabou tertje stond haar huisie tegen de zymuur van de grote kerk aan te gapen en dat is een me- rakels bakbeest, die kerk, zo'n bonk uit de lucht happend, dat er maar een vleugje licht door twee ramen naar binnen viel. Inderdaad woonde zjj in het Eén van de grootste politiek- militalre Intriges, die het Na ziregiem poogde te verheime lijken voor de wereid en ook voor Duitsland zelf, was de In terventie ln Spanje van 1936- 1939. De voornaamste feiten zijn wel bekend, maar niet, of niet algemeen, bekend ls wel licht de manier, waarop men soldaten, die hun diensttijd hadden volbracht, tot „vrij willigers" maakte. Het is een feit, dat van mid den 1937 af echte vrijwilligers van de Wehrmacht naar Span je werden gestuurd, maar het ls eveneens een feit, dat aan de eerste duizenden, die eind 1936 in Spanje aankwamen, niet alleen niets gevraagd was, maar dat zjj pas ln volle zee, ln het Kattegat, het doel van hun „Sonderkommando" (bij zondere militaire opdracht) vernamen en hun voordien be wust valse bevelen en verkla ringen over deze „oefeningen op Rügen" werden gegeven. ten de volgende brieven: „Ik heb mij ten dienste van Franco's zaak gesteld. Het gaat mij goed enz. enz.". Bij deze brieven was een rood strookje, waarop het volgen de stond: „De inhoud van dit schrijven is zeer vertrouwelijk en alleen voor U bestemd. Medede ling en verspreiding van de in houd, ook aan Uw naaste verwan ten, is streng verboden en wordt als landverraad gestraft". Dat wisten wij, maar wij wisten niet, nög niet, dat de moeders en vrou wen van enigen van ons, intussen in het KZ gekomen waren, omdat zij het niet voor zich hielden en uitdrukking gegeven hadden aan hun verontwaardiging over het versjacheren van haar zoon of haar man. Op deze plaats mag ook niet vergeten worden iemand als eer ste luitenant Winter, die met een Duitse machine naar de Republi keinen overvloog, later een Staf fel Martin bommenwerper tegen de Franco-troepen aanvoerde, af geschoten en in Duitsland ter dood veroordeeld werd. Hij was niet de enige. In de zomer van 1937 kwamen andere „legionnaires" uit Duits land, de eersten, die men het had gevraagd, voor zij aan boord gin gen. Begin September werden wij eindelijk afgelost en weer als „ei- vielen" gingen wij met het stoom schip „Balbao" naar Duitsland te rug. In Hamburg legden wij, we derom in alle stilte, aan, in de toen reeds als „Franeo-havên" bekendstaande haven, en gingen met een speciale trein naar Ber lin. In het Reichs Luftfarht Mini- sterium ontving de vertegenwoor diger van Göring, Generaal Milch, ons, noemde ons helden, aan wie het volk zeker dank verschuldigd was, maar die toch tot op de dag hunner openlijke waardering het diepste stilzwijgen moesten be trachten, daar uit politieke over wegingen, enz. enz. Een paar dagen later werden wij afgedankt. Geld lag voor iedereen klaar op de Berlijnse stadsbank. Het Spaanse avontuur was voorbij. hlinlz fU<itienViOI« les ïTATimerlon AV bliek critischer is geworden en De 50ste Jaarbeurs, onlangs te een sortering verlangt. Utrecht gehouden, heeft niet overVooral grossiers ondervinden bezoek te klagen gehad. Wederom dit, die verklaren, dat het aantal Is een record geslagen mét een1 orders per eenheid product is te- aantal van ruim 225.000 bezoe-ruggelopen, kers, wat 22 pet. meer ls dar. Een merkwaardig staaltje van bij de najaarsbeurs 1947. i de aarzeling en gebrek aan durf De vraag is nu, welke beteke-bij candidaatkopers leverde de' nis deze jaarbeurs heeft gehad, j groep feestartikelen, die met het wat de resultaten in het algemeen oog op de komende jubileum-fees voor de deelnemers zijn geweest En dan is de eerste conclusie deze, dat de onzekerheid, die op het ogenblik het economische le ven kenmerkt, zich ook op de Jaarbeurs gedemonstreerd heeft, hetgeen tot uiting kwam in de af wachtende houding, die vele za kenlieden, ook als zij artikelen naar hun zin zagen, Innamen. Op de tweede plaats is op de goederenmarkt een zekere conso- ten ruim voorzien was. Toch ls daar zo goed als niets van ver kocht en de cliënten verklaarden onomwonden, dat zij te weinig ver trouwen hadden in de toestand om op festiviteiten te rekenen. Natuurlijk sterk overdreven en de motieven, die men daarvoor aan voerde, waren werkelijk belache lijk. Hoe staat het nu met de be langstelling uit het buitenland en lidatie ontstaan, de eerste behoef-1 kan te Utrecht inderdaad van een ten zijn bevredigd en het maar „raak kopen" is afgelopen. Dit nenste moet er een blij licht ge schenen hebben, want zij liep altijd zo zonnig te lachen, het is werkelijk bar zo veel als die Stijntje gelachen heeft in d'r leven. Teveel vond Gaarrechie Vogel in het winkeltje pal naast haar, wel eens, maar Wout de Olie, die met petiolie en slof fen liep, zei dan: Internationale ken worden? Jaarbeurs gespro- gegaan zijn, want naar verluidt moet hij in de West een banjes heer zijn geworden. Er viel altijd iets nieuws te beleven met die doerakken. Daar wist manke Kea Vins van mee te praten, al was het goede mensje gewis dankbaar voor de nette begrafenissen van j haar katten, waaraan een hele sliert jonge kerels deelnam, met Gaarrechie, die op de Ach- Henk Versluis (Henk van Griet terdijk woont moet lachen of ie van Korse zo gezegd) als spre- wil of niet. En daar had Wout de Olie ge lijk in, want men wist tot wijd Ker. Het was bepaald bewonderens waardig zoals die Henk praten in de omtrek, dat op dé Achter-kon over de kortstondigheid van dijk een onbehouwen volkje zo'n poesenleven, wanneer ze er huisde, kaal als de neten, maar weer een begroeven in een grep- buitengewoon goed van aard en pel. Hij kon dat zo echt, zo roe goedlachs. Om een paar namen fend, dat Kea, tegen de muur te noemen: daar had je het zin- j van haar huisje geleund, van gende gezin van Brand, de „pie- 1 pure aandoening stond te mum- ren" werden zij gescholden, j melen, in zo'n sfeer leefde maar 't was beter geweest henStijntje en zfe was er gelukkig leeuwerikken te noemen; in in, ze was op de Achterdijk ge nacht en ontij gingen er altijd kipt en gebroed, om het zo maar een paar pieren zingende de eens uit te drukker., en daarom Achterdijk heen; ja zingen de- j voelde zij zich met al de vezels den ze en pezen móesten ze,van haar lichaam verbonden maar het ging allebei van harte. En daar had je de Koppe laartjes, de Huizertjes en de Rietveldjes (kérel, kérel, wat kon die Karei van Gerdien Riet veld toch voor wilde beer spe len als hij weer es een kuur had) en dan waren er nog die opgeschoten lummels van Griet van Korse en de jongstë zoon met de goedhartige, ruwe dwa zen, die haar soms lieten scha teren, dat ze blauw aanliep. Die lacherige Stijntje had drie zoons, drie stille zoons waren dat, die in niets op hun moe der leken. Zij waren in hun be zadigdheid verheven boven de dwaasheden van het jonge volk; zij gingen hun gang en werk- - gang en van Gaarrechie Vogel, Arie, het ten als daggelders bij boeren, was meer dan erg zo'n woeste dus zo doende kon Stijnte nog aard als er in die knul zat, al eefi onbezorgde ouwe dag met donker, maar in Stijntje's bin- zal er dat woeste later wel af- hen hebben. Te Parijs is bekend gemaakt, dat de afgevaardigden van de socialistische partijen der landen van de West-Eunopese Unie over eenstemming hebben bereikt over plannen tot het oprichten van een gecombineerde socialistische commissie met Brussel als zetel, die nauw zal samenwerken met de regeringen van de vijf landen. De corrynissie, die haar eerste bijeenkomst zal houden op 28 en 29 Mei, zal haar werkzaamheden verrichten naast de permanente consultatieve commissie, die krachtens de overeenkomst te Brussel is ingesteld. Haar voor naamste taak zal gelegen zijn in de organisatie en het naar voren brengen van het socialistische standpunt binnen het kader van de vijf landen overeenkomst. Alvorens tot een definitieve af wikkeling te komen van de be handeling der schadegevallen, die betrekking hebben op schaden, ontstaan vóór 15 Mei 1940, als ge volg van lnundatiën, wegruimin gen door het Nederlandse leger, inlevering van wapens en andere op de wet op de staat van oorlog en beleg steunende maatregelen, stelt het ministerie van Financiën belanghebbenden nog tot uiterlijk 12 Mei aanstaande in de gelegen heid een aanvrage ln te dienen bij het Commissariaat voor Oorlogs schade, Stadhouderslaan 130, Den Haag. Teneinde tegemoet te komen aan de klachten van publiek en ondernemers over' de kwaliteit van „het kopje koffie", dat ln de Horeca-bedrijven wordt geschon ken, zullen met Ingang van 9 Mei a,s. de toewijzingen koffiesurro- gaat aan deze bedrijven vervan gen worden door toewijzingen ech te koffie, zij het dan In de ver houding 2 1. Bij de landbouwer Ten Berge te Enter in de gemeen te Wierden is een tóppen-kui ken geboren dat inplaats van twee, vier poten bezat. Een verschijnsel dat zelden of nooit voorkomt in de tóppen- geschiedenis. De Senaat van de Ver. Staten heeft Maandag de benoeming van Averell Harriman, voorheen mi nister van handel, tot „reizend ambassadeur" voor het Europese herstelprogram bekrachtigd. DE „VOLENDAM" UIT FORT SAID VERTROKKEN. De puarantatae-maatregelen op de „Volendam" zijn opgeheven. Het schip ls uit Port Said ver trokken. Het buitenlands bezoek was dit keer 50 pet. hoger dan met de najaarsbeurs. De buitenlandse bezoekers kwa men zowel uit de nabuurstaten: België, Luxemburg, Frankrijk, Engeland en verder afgelegen Europese landen als Zweden, Tsjecho-Slowakije, Zwitserland, Italië, Spanje, Turkije als van over wijde zeeën, zoals Australië, Noord- en Zuid-Amerika, Paki stan, Hindoestan en Egypte. Be langrijk was het bezoek van ver tegenwoordigers van de „Ameri can Army", die textiel hebben ge kocht. Ook de buitenlanders waren ln het kopen weinig doortastend en zij kwamen eigenlijk meer om te „neuzen" dan om goederen In te slaan. Een verkenning van de Ne derlandse markt, die ook op deze beurs weer haar beste beentje heeft voorgezet, kan voor de toe komst evenwel haar nut hebben. De voorname betekenis van de Kon. Ned. Jaarbeurs als Intermé diair oók voor het buitenland ls echter weer duidelijk gebleken door nieuwe afzetgebieden, die op de laatste beurs gewonnen zijn, met name Zuid-Afrika en de Bel gische Congo, die uit ons land textiel gaan importeren, omdat Brazilië, dat deze producten vóór de oorlog leverde, thans te duur blijkt te zijn. Dit ls ln ieder geval kostbare winst.' En die had ze ook. En het zag er naar uit, dat Stijntje die tot haar dood hou den zou, want wat was.dat toch met die zoons van haar Een ander zat nog eens achter de meisjes aan, maar zij leken wel kerels van ander maaksel te zijn, ze zeien altijd maar dat vrouwen en rijpaarden zulk duur goedje waren en dat mo gen zij dan wijs hebben beke ken, maar wie wil nou zonder wat genegenheid van een lief vrouwtje als een dooie hufter naar zijn dood leven? Dat wilden die stille zoons van Stijntje Breedveld blijkbaar. Edoch, Aai van Griet van Korse is het duur te staan geko men, toen hij dergelijke taal uit kraamde. Hij stond bij Stijntje in het klompenhok, het kwam zo in de praat te pas, h;j zei: „Die jongens van jou zijn toch maar dooie vissiesvreters." Ach mensen, wat heeft Stijntje hem daarop met de koekepan van watjekou gegeven, hel bloed liep zijn neus uit en Aai gïrg er rap van tussen, zo groot als hij was. Stijntje en haar zoons accor deerden merakels goed, dat was boven alle lof en ITaam verhe ven, zoals moeder en zoon elkaar geriefden en nooit eens een on vertogen woord legen elkaar zeien, en een dwars woord is gauw gezegd, vooral onder eigen,laten we nou maar zeggen waar het op staat en er geen doekje^ om winden. (Wordt vervolgd.) De vorige week brachten enige leden van de Herverkavelings commissie een bezoek aan de Noordoostpolder. De tocht in de polder werd geleld door de Direc teur Ir A. P. Minderhoud, die allereerst in de arbeiderscantine ln het nieuwe dorp Ens uiteen zette hoe men zich de uitgifte van gronden aan Walcherse boe ren voorstelt. Er kunnen in 1948 een aantal bedrijven van 12 ha. en van 24 ha. worden uitgegeven, de grond is er voor gereed, maar de bouw van boerderijen en woningen le vert zeer grote moeilijkheden op. Het plan van de directie is om de bouiv van honderden boerde rijen mogelijk te maken door de vervaardiging aan een op te rich ten fabriek op te dragen, die de onderdelen zou maken, waarna de bouw niet anders zou zijn dan het in elkaar zetten van de de len. Helaas is dit plan gestrand, zodat een ander plan ontworpen moet worden en dus op 't ogen blik het tempo der uitvoering van boerderijenbouw nog niet vast staat. Wel kreeg men de over tuiging, dat de directie van de N.O.P. niet bij de pakken neer zal zitten en dat de heer Minder houd de Zeeuwse boeren een warm hart toedraagt. Steeds meer gronden worden in cultuur gebracht, die in staatsexploitatie blijven, totdat zij met de behui zing en pacht kunnen worden uitgegeven. De moeilijkheden en bezwaren aan de staatsexploitatie verbon den, dwingen de directie om zo spoedig mogelijk tot uitgifte over te gaan, waartoe de boerderij- bouw nodig is. Het aanhoren van deze moeilijkheden maakte op de Walchenaren een diepe indruk, die hen enigszins ontmoedigde. Blijkens de tot dusver binnen gekomen opgaven van het leden tal der Christelijke vakorganisa ties per 1 April 1948 telde het C.N.V. op die datum meer dan 135.000 leden. De berichten van tal van. afdelingen en Besturen bonden wijzen uit, dat deze groei nog steeds voortgaat. De Ned. Vereniging van Chr. Handelsreizigers- en Agenten heeft met grote meerderheid van stemmen besloten tot aansluiting bij het C.N.V. Het is waarschijnlijk dat de N. C. H. V. een fusie zal aangaan met de Ver. van Chr. Kantoor- en Handelbedienden. Blijkens de mededeling van het Bondskantoor te Utrecht telt de Chr. Metaalbeiverkersbond thans 15.000 leden. In verband met het regerings jubileum organiseert de Niwin een jubileum-pakketten-actie, die 1 Mei begint en 25 Juni sluit. Het ligt in de bedoeling behalve aan alle militairen overzee, aan daarvoor in aanmerking komende burgers een pakket te zenden. Hoewel de prijs van de pakketten zo laag mogelijk zal worden ge houden, is niettemin een totaal bedrag van 300.000 gulden nodig voor 200.000 pakketten, fl.50 ls de prijs dus van een pakket, dat zal bevatten sigaretten, versna peringen, toiletartikelen en een nog nimmer gepubliceerde foto van H. M. de Koningin. o •m Een rechtbank te Maagdenburg heeft een verpleegster die schul dig is bevonden aan vergassing en vergiftiging van nver dan duizend personen gedurende de oorlog, tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld. Men waardeerde het echter een zo duidelijke uiteenzetting te heb ben ontvangen over de moeilijk heden, die nog overwonnen die nen te worden; aan de Herver kavelingscommissie is helder voor ogen komen te staan, welke taak er in deze voor haar is wegge legd, n.l. het bepleiten van een regeling, waardoor de bouw van een kleiner aantal boerderijen in de N.O.P. mogelijk wordt, die dan aan de Walchenaren in pacht kunnen worden uitgegeven. De grond, die voor uitgifte in 1948 bestemd is, vond veel waar dering bij de commissieleden. Het is een lichte zavel, als jonge grond zeer kalkrijk en gedrai neerd gemakkelijk te bewerken. De Walchenaren noemen dit wel een lichte grond, maar het voortbrengend vermogen werd zeer goed geacht. De gunstige ligging en de vorm van de kavel, 150 m. breed en 800 lang mag misschien niet aan alle wensen voldoen, maar de ligging ten op zichte van de toekomstige be drijfsgebouwen is wel zeer gun stig. Over de pachtvoorwaarden zijn spoedig nadere berichten te verwachten. Een bezoek aan de gebouwen op reeds verpachte bedrijven toonde wel aan, dat de bouw van de mooie boerderijen, zoals deze voor dé oorlog gezet werden, vooreerst tot het - verleden be hoort. De boer moet zich nog wat Behelpen, de schuren zijn klein, de huizen, die nu in aanbouw zijn, zijn zeer ruim, maar er wordt steeds naar nieuwe bouw methoden gezocht om nog verbe teringen te kunnen aanbrengen. De bedrijfsresultaten zullen per ha. aanmerkelijk beter zijn dan op normale bedrijven op Walche ren. Ieder wordt aangeraden zijn licht eens op te steken bij de deelnemers aan de tocht om uit hun mond te vernemen, welke kansen zij aanwezig achten voor de Walcherse boer, wanneer hij in de N.O.P. op nieuwe grond een bedrijf pacht om dit tot ontwik keling en bloei te brengen. Wij kunnen nog mededelen, dat de voorzitter van de Herverkave- lingseommissie en het Bureau van Uitvoering na het bezoek aan de N.O.P. reeds gelegenheid hadden met de Dir.-Gen. van de Land bouw de moeilijkheden van de boerderijenbouw in de N.O.P. te bespreken en te pleiten voor een spoedige oplossing in het belang van de Walcherse landbouwers, die er een boerderij willen pach ten. Bijna elke dag bevat de Staats courant een lijst van uitgespro ken echtscheidingen. Een lijst die maar steeds gro ter wordt. Vrijdag j.l. werd een record behaald. Toen werden toch niet minder dan 99 aankondigingen van wettelijk ontbonden hu welijken opgenomen. Droevig teken des tïjds'. Een bewijs dat zowel bij het sluiten als bij het ontbinden van huwelijken met de grootste lichtzinnigheid te werk wordt gegaan. Bijna honderd huwelijken ont bonden. Wat een wereld van lichtzin nigheid en ongerechtigheid, ook van leugen en bedrog gaat hier voor ons open. Wat een zee van ellende, als we denken aan de kinderen die van dit goddeloze huwelijksspel in de eerste plaats de dupe worden, ligt hier voor ons. En hoe zwaar is de verant woordelijkheid van de Overheid die officieel de echtscheiding in de hand werkt en bevordert. Door het Partijbestuur van de P. v. d. A. is de vraag bespro ken of het lidmaatschap van de P. v. d. A. nog verenigbaar is met het lidmaatschap van een bij de E.V.C. aangesloten vakvereni ging- Het kwam daarbij tot de con clusie, dat het, in de verhoudin gen, zoals die in 1945 na de be vrijding lagen, het aanvankelijke toetreden tot een E.V.C.-organi- satie kan billijken. In de gewij zigde omstandigheden, zoals die thans in de E.V.C. duidelijk zicht baar zijn geworden, wordt het noodzakelijk kleur te bekennen. Verder werd uitgesproken, dat de E.V.C. onbetwistbaar als een werktuig van de C.P.N. moet worden beschouwd en dat thans onder deze omstandigheden het lidmaatschap van de E.V.C. b e z w a a rl ij k door een lid van de P. v. d. A. kan worden ge handhaafd. Het P.B. nodigt daar om partijgenoten, die lid zijn van een E.V.C.-organsatie dringend uit als lid van deze E.V.C.-orga- nisatie te bedanken. Wel een erg soepele uitspraak. De Stichting 1940—1945 zal ge durende de week van 310 Mei opnieuw een openbaar beroep op het Nederlandse volk doen. Deze Stichting 'stelt zich ten doel het lenigen der zedelijke, maatschappelijke en stoffelijke noden van personen of groepen van personen, die tijdens de Duit se bezetting door daad of houding tot het binnenlandse verzet heb ben bijgedragen, alsmede van hun gezinnen of nabestaanden, een en ander voor zover zij de hier be doelde bijstand zullen blijken te behoeven. Zij heeft thans 4500 gezinnen te verzorgen en beschikt over 8000 vaste medewerkers. Sinds de bevrijding heeft men een be drag van f 18.900.000 uitgekeerd, hoofdzakelijk gefinancierd door overheidscredieten. Do inkomsten uit inzamelingen waren na de bevrijding veel hoger dan thans: het eerste jaar kwam bijna zes tien millioen binnen, het jaar daarna nog geen zes millioen, en in de laatste 9 maanden van 1947 minder dan twee millioen. Van 117.000 in deze maanden aangeboden contributiekwitanties (tot een waarde van f365.000) kwam 47 pet. (vertegenwoordi gende een waarde van f 172.000) onbetaald terug. Het vermogen van de Stichting is thans 20 millioen gulden, dat men, zolang niet alle pensioenen zijn toegekend, en het niet mo gelijk is te ramen, welk deel der uitkeringen ten laste van de Stichting en welk deel ten laste van het rijk zal komen, niet wenst aan te spreken. De kosten die de Stichting maakt, zijn laag te noemen; er is berekend, dat voor elke gulden, die ingezameld is 5 cent kosten wordt gemaakt en eveneens 5 cent voor elke uitgekeerde gul den. Voor het jaar 1948 verwacht men een bedrag van f 8.400.000 uit te moeten keren. Daar het Rijk op de begroting van 194S f 6.000.000 voor de wet-Buitenge- 0 aan de beurt. Evenals bij de te rugkeer van 1 R.S. enkele maan den geleden het geval was, zul len de bond van oud-stoottroepers en het regiment stoottroepen in Den Bosch op Maandag 3 Mei a.s. officieel worden ontvangen. Oud en nieuw zullen bij een de- filé en een mars door de stad elkaar ontmoeten. Voor het re- crutenbataljon lichting 1948 is dit tevens de z.g.n. passing-out- parade. Het bataljon zal n.l. in Augustus a.s. als vierde dienst plichtige bataljon stoottroepen naar de tropen vertrekken. Het terugkerende bataljon heeft een jungle-training meegemaakt op Malakka. In Februari 1947 land de 7 R.S. (toen nog 3 R.S. ge noemd) als eerste bataljon van de Kon. Landmacht op Indische bodem en wel op het tin-eiland Banka. Hiei- werden de eerste verliezen geleden. O.a. kwam aal moezenier Verbeten uit Eindho ven om. De zuivering en pacifi catie van Banka verliep zeer vlot. Spoedig werd weer tin ge wonnen. 7 R.S. kreeg hier de naam „Deviezen-bataljon". In Ju ni 1946 volgde verhuizing naar Batavia. In November 1946 werd 7 R.S. ingedeeld bij de Y-brigade en werd Palembang van de Brit ten overgenomen, samen met 8 R.S. en twee oude K.N.I.L.-batal- jons „De Rode Olifanten". In Ja nuari 1947 werd in Palembang en omgeving een grote zuiverings actie uitgevoerd, waarbij de te genpartij buiten een cirkel van 20 km. om Palembang werd te ruggedrongen. Van hier uit werd in Juli 1947 de politionele actie gevoerd. 7 R.S. bezette de olie velden van de Bataafse en mede dank zij het zeer doortastend op treden en het gebrek aan effi ciency bij sabotage door de te genstanders, stroomde reeds en kele dagen na het begin dezer ac tie, de olie naar de raffinaderijen. Het totaal aantal doden van dit bataljon is 22 w.o. twee aalmoe zeniers. Aan de uit Brabant, Limburg en Zeeland afkomstige jongens van het 7de bataljon van liet regiment stoottroepen, die met de „Zuiderkruis" in ons land rijn teruggekeerd, zal een warme hulde worden bereid. Op een persconferentie in 's-Hertogen- bosch, de bakermat van het re giment stoottroepen, rijn dezer dagen bijzonderheden medege deeld over deze ontvangst en over de nieuwste geschiedenis van het regiment. In totaal heeft het regiment 4 bataljons vrijwilligers en een aanvullingsdetachement voor .de dienst in Indië geleverd. In In- dië werden deze 4 bataljons ten gevolge van reorganisatie terug gebracht tot 3 bataljons en twee compagnieën, welke laatste bij een bataljon van het K.N.T.L. werden ingedeeld. Nu de aflos sing van de legeronderdelen, die het langst in Indië vertoefd heb ben, reeds enige maanden gele- woon Pensioen 19401945 heeft uitgetrokken, streeft de Stichting er naar zelf f ï.500.000 bijeen te brengen. Verwacht mag worden, dat ook de Zeeuwse bevolking niet achter zal blijven, maar dat zij naar ver mogen zal meewerken om het be nodigde bedrag bijeen te bren gen. De boerderijeneommissie van de Stichting voor de Landbouw heeft in haar jongste vergade ring een concreet plan uitgewerkt over de opzet van het bouwbu reau van de landbouw. Zij meent dat dit bureau de rechtsvorm van een stichting moet krijgen en dat bij nader inzien de naam coöpe ratief bouwbureau minder ge schikt is. Zij zal dit concrete plan, vergezeld van een toelich tend schrijven, aan hel hoofdbe stuur van de stichting ter hand stellen. Tevens heeft de commissie ge- nische eisen, waaraan de boer derijen moeten voldoen. Daar de ze aangelegenheid in de verschil lende delen van het land andere aspecten heeft, besloot zij hier over het oordeel van de provin ciale commissie te vragen en aan de hand van de binnengekomen antwoorden haar mening te vor- De artsen der ziekenhuizen te Graz in de provincie Stiermar ken, hebben besloten het werk stop te zetten wegens onvoldoen de salariëring en voeding. Velen hunner zouden ondervoed en door tuberculose aangetast zijn. De be slissing is genomen nadat de on derhandelingen met de plaatse lijke autoriteiten zijn afgebroken. Dezer1 dagen verscheen een man in een winkel te 's-Graven- hage om iets te kopen. Hij be taalde met een biljet van f 10. De juffrouw verliet de winkel even om het geld te wisselen, toen zij terug kwam, miste zij een paar sproken over de landbouwtech-gulden uit de kas en sprak de ,_i^!„nv. iiraoroan Hf» ODPT*- i.ij klant daar over aan. De man, aldus op heterdaad betrapt, schrok üich letterlijk een beroerte en moest naar een zie kenhuis overgebracht worden. Aan boord van het m.s. Oran jefontein,„liggende aan de Java- kade te Amsterdam, zullen Za terdag 1 Mei des morgens om 10 uur door Z. K. H. Prins Bernhard onderscheidingen worden uitge reikt aan militairen van de Kon. Marine, het Kon. Ned. Ind. leger en aan leden van de koopvaardij. O.a. zal aan de gezagvoerder van het m.s. Oranjefontein, kapi tein A. Romijn, de M.W.O. wor den uitgereikt

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2