Dertien weerschepen op de Atlantische Oceaan. Het eerste Marshall-schip in ons land gearriveerd. Nederlandse vrouwen protesteren tegen de toestand in Indonesië. Landbouwgewassen staan gunstig. Verhoging slijtersmarges twijfelachtig. Voor de veiligheid van de luchtreizigers* De „verworpenen" Tuinders in spanning over hun producten. Veerse Oudheidskamer behoeft dringend verbetering. Nog vele landgenoten zijn gevangenen van de Republiek. Gevaarlijke Wederopbouw-inktvis. Het luchtverkeer boven de Atlantische Oceaan is na de oorlog enorm toegenomen. Waar de tijd gebleven, dat het een riskante, ja levensgevaarlijke onderneming was, van de Oude naar de Nieuwe Wereld en omgekeerd te vliegen? Toch is dat nog niet zo lang geleden. Nu is het werkelyk druk boven de „Atlantic". Tientallen vliegtuigen van Amerikaanse, En gelse, Nederlandse, Belgische, Franse, Zwitserse, Canadese en Ierse maatschappijen onderhouden een geregelde dienst tussen Europa en Amerika. Het oceaanverkeer is iets vanzelfsprekends geworden en niets wordt nagelaten om de veilig heid van passagiers en bemanning zo hoog mogelijk op te voeren. Hebt U wei eens van de dertien weerschepen gehoord? In dit artikel zullen wij er iets over vertellen. HET BELANGRIJKE WEEKBERICHT. Het kan boven de Oceaan dik wijls geducht spoken, en het zou voor de vlieger geen onverdeeld genoegen zijn, wanneer hij met zijn machine midden in een zware bui terecht zou komen. Wanneer hij echter is ingelicht omtrent de plaats en de bewegingsrich ting van zo'n bui, kan hij deze ontwijken door er om heen te vliegen en desgewenst kan hij een geheel andere route kiezen. De I.C.A.O., de internationale or lisatie van luchtvarende lan den, heeft nu een organisatie in het leven geroepen, die te allen tijde voor betrouwbare voorlich ting omtrent het weer boven de Atlantische Oceaan zorgt. In September 1946 werd n.l. te Londen besloten tot het instel len van weerkundige waarne mingsposten in de Atlantische Oceaan. DERTIEN WEERSCHEPEN. Omdat zich in de Atlantic geen groot aantal verspreide eilanden bevinden, waarop men deze sta tions zou kunnen vestigen, werd besloten om op dertien verschil lende plaatsen in de Oceaan drij vende observatieposten te sta tionneren, in de vorm van z.g. weerschepen. De Verenigde Sta ten nemen zeven stations Voor hun rekening en een achtste met Canada samen, Engeland verzorgt er twee^ en bovendien nog een derde met Noorwegen en Zwe den samen, Frankrijk één en het laatste is voor rekening van Ne derland en België samen. DRIE WEKEN IN VOLLE ZEE. Het Nederlands-Belgische weer- schip heeft zijn ligplaats gekre gen op 47° N., 15° W., d.i. ten Westen van Portugal. Op deze plaats ligt om beurten een Ne derlands en een Belgisch weer schip drie weken achtereen in volle zee, waarbij zij er zorgvul dig voor waken, dat zij niet van hun vastgestelde positie afwij ken. Het Nederlandse weerschip „Cirrus" is een voormalig fregat (kleine torpedojager) van do Amerikaanse Marine. Twee van deze schepen heeft Nederland van de Amerikanen overgenomen: hiervan is de „Cirrus" nu provi sorisch als weerschip ingericht, terwijl het tweede schip, de „Co lumbus", te zijner tijd definitief voor deze taak zal worden omge bouwd. De „Cirrus" heeft een beman ning van totaal 56 koppen, be staande uit radiotelegrafisten, ■ndartechnici, meteorologen, teza men ongeveer 20 man, en een normale scheepsbemanning. De technische uitrusting is zeer mo dern en uitgebreid; in de sein- hut staan een aantal zenders en ontvangers, waarmee regelmatig •ontaet wordt onderhouden met schepen en vliegtuigen, terwijl tevens op gezette tijden de weer berichten worden uitgezonden. In een andere hut staat een radio baken opgesteld; dit baken zendt om het kwartier gedurende drie minuten een reeks morsestrepen wit, onderbroken door het her kenningsteken (de letters NB. van Nederland-België). Vliegtui gen, die dit baken peilen, kunnen, omdat de positie van dit baken hen bekend is, aan de hand van deze peiling en een of meer pei lingen van ahdere stations hun oigen posities vaststellen. RADAR. Behalve deze radio-apparatuur bevindt zich aan boord van de „Cirrus" een radar-installatie. Deze installatie bestaat eigenlijk weer uit twee afzonderlijke de len; het eerste deel is de z.g. oppervlakte-radar, welks golven horizontaal gericht zijn en een reikwijdte van 50 k.m. hebben. Boven in de mast bevindt zich de radarantenne, die een lichtende baan geeft op het radar-scherm. Wanneer nu een voorwerp °P zee, b.v. een schip, door de radar golven wordt getroffen, ontstaat op dit scherm een lichtende vlek; op een tweede scherm, waarop een horizontale lijn zichtbaar is, krijgt deze lijn een uitslag naar boven. Door middel van een af- stelknop kan men dan op een schaalverdeling aflezen, hoever het voorwerp in kwestie van het weerschip verwijderd is. Een tweede radar-installatie heeft een schuin omhoog gerichte bundel en is bestemd voor het afzoeken van het luchtruim. EEN WEERBERICHT GAAT DE WERELD ROND. Verder hebben de telegrafisten de taak, om regelmatig het weer bericht door te seinen, dat hen door de meteorologen wordt op gegeven. Dit weerbericht bevat diverse gegevens betreffende het weer ter plaatsop verschillen de hoogten, die worden gemeten met een z.g. radiosonde. Deze gegevens worden dan overgeseind naar Schiphol; hier worden zij onmiddellijk doorgetelexd naar De Bilt; van hieruit worden ze op de internationale telex ge bracht, en langs deze weg komen ze bij de internationale weerbe richtencentra, die over de hele wereld verspreid liggen. Een kwartier nadat de weerberichten het weerschip verlaten hebben, zijn zij over de gehele wereld be kend. De weerschepen-organisatie be staat nog maar kort, maar zjj heeft in die korte tijd bewezen, dat zjj in een zeer grote behoefte voorziet. Zij levert een belang rijke bijdrage tot de veiligheid van het intensieve luchtverkeer over de Oceaan. Feuilleton. door H. KING-MANS. 72) o— ..Lize!zij is nog een vrije vrouw. „Ze kon niet op je blij ven wachten", heeft Hermann gezegd. Dus heeft zij wél ge wacht, al die jaren, wacht zij nóg op hem! MaarHermann weet daar toch iets van, dat is duidelijk. Heeft Lizeja, dat moet welhem dat dan ver teld? Hij begrijpt er niets van. Maar de oplossing zal wel ko men, als hij Lize spreekt. Lize is vrij! Zij heeft op hem gewacht. Hij kan aan haar zijde een gelukkig leven hebben nog. God is goed! Hoe komt zijn op standigheid en zijn inzinking daarginds, nadat Herman nu in een vals, zondig licht te staan! Och ja, er is een ver ontschuldiging: hoé had hij bij benadering kunnen vermoeden, dat Hermann hem zo voor zat te liegen! Diens doen is nóg onbe grijpelijk. Maar hoe dat zij door de eerste, de beste tegen slag heeft hjj zijn Godsvertrou wen verloren en gedacht, dat hij toch tot de verdoemden behoor de; hjj, die zich geborgen weet in Jezus Christus. Dat is het ergste van alles. Hij wordt ongedurig. De eerste Zie ginds komt de stoomboot. De aankomst van het eerste schip met Marshall-goederen, de „Noordam" van de Holland-Amerika Lijn, is aanleiding geworden tot een plechtigheid, die niet alleen- een officieel maar vooral een feestelijk karakter droeg. De minister van buitenlandse en die van economische zaken hebben gesproken. De ambassadenr der V. S. heeft deze redevoeringen beantwoord. De volksliederen hebben geklonken en ten slotte heeft de kapitein van het schip uit handen van de voorzitter van de „Stichting Havenbelangen" een herinneringsplateau ontvangen. Geheel gepavolseerd lag de „Noordam" voor de kade met een volle lading graan en stukgoede ren. Kleurig klapperden de hon derden vlaggetjes tegen de kil- grijze hemel. De boot scheen ver laten, omdat alle belangstelling zich geconcentreerd had in de loods „San Francisco", die een vrolijke en levendige aanblik bood. Ook hier honderden vlag gen, tussen welke de „Stars and stripes" en onze driekleur domi neerden. Het muziekkorps van de H.A.L. stond er opgesteld, film en radiomensen en fotografen waren uit alle delen van het land gekomen en rondom een podium had zich een illuster gezelschap verzameld: De ambassadeur van de Ver. Staten, Dr Herman Ba- ruch, de ministers van Boetze- laer, Van den Brink en Mans- holt, Rotterdam's wethouders, de directie van de Holland-Amerika Lijn, -vertegenwoordigers van de Kamer van Kóóphandel en voorts vele vooraanstaande personen uit handel en scheepvaartkringen. Minister van Boetzelaer was de eerste die het woord voerde. In een korte doch vlotte speech wees spreker er op, dat de Con ventie voor Europese samenwer king op 16 April te Parijs werd ondertekend en reeds 10 dagen later het nieuwe idee vorm had gekregen. Mr v. d. Brink mocht dan iets langer van stof zijn, zijn rede voering getuigde niet minder van de dankbaarheid van het Neder landse volk. Ook hij wees er op, dat met de inwerkingtreding van het Europese herstelprogramma wel een nieuwe phase in de Ne derlandse reconstructie is inge luid, doch dat voorlopig niet op een verhoging van het voorzie- ningspeil mag worden gerekend. De soberheid .waarin de Neder landse huisgezinnen gedurende de laatste jaren hebben geleefd, zal noodzakelijkerwijs nog enige tijd moeten voortduren. „Mr ambassador", zo beëindig de Mr v. d. Brink zijn redevoe ring, „ik weet, dat ik op de vol ledige steun van mijn landgeno ten kan rekenen bjj de ten uit voerlegging van de taak, waar voor w(j thans staan. Wjj zullen ons laten leiden door het trotse devies, dat in het wapen van Zeeland, de provincie, waar eens de wieg stond van de voorvade ren van de onvergetelijke presi dent Roosevelt, staat vermeld: verrassing van zijn terugkomst is voorbij. Een en ander weten zij u. O, hjj kan en zal nog veel meer vertéllen. Zij moeten we ten, hoe zijn slaaf-zijn daar in Palestina voor hem de weg is geworden, om tot God te ko men. Je denkt, als je dat helle leven meemaakt, dat je tot de verdoemden behoort, tot de voor eeuwig verdoemden. Maar ook daar dringen de lichtstralen van Gods genade door. Je wordt een gegrepene. En je bent voor eeuwig gered, In spanning zitten ze te luis teren. Dit is een openbaring. Hun leven is zo geleidelijk ge gaan. Zij kunnen het zich niet voorstellen, dat een Jochem, die toch uit hetzelfde nest komt, als zij, een vloekbeest is geweest; dat die zijn leven heeft ver vloekt;. dat die God heeft ge vloekt.... En tóch heeft God hem nog gegrepen. Ze zijn er stil van. „Je blijft toch hier?" vraagt zijn schoonzuster even later. „Voorlopig wel, als jullie het goed vinden. En dan moet ik verder zien. Maar nu wil ik naar het dorp, naar de vader van Gebhard Waldmont." „Toch zeker, als we eerst heb ben gegeten", merkt zjj op. „Je heb sedert vanmorgen vroeg nog niets gehad, wel?" Node stemt Jochem toe. Hij v/il weg. O zeker, die Waldmont „Luctor et emergo", ik worstel en kom boven". De Amerikaanse ambassadeur antwoordde hem o.m. met het volgende: Ik weet, dat gij snel voorwaarts zult gaan, dat gij niet slechts een groot Nederland zult herbouwen, doch in betekende mate zult bij dragen aan het economisch her stel van uw naburen. De andere landen van West-Europa. Ner gens ter wereld kan men het motto „Ik worstel en kom boven1 beter in practijk gebracht zien dan in dit land, waar ik de eer heb door mijn regering in functie te zijn gesteld. Nadat de beide volksliederen hadden weerklonken betrad de voorzitter van de stichting „Ha venbelangen", Mr A. C. W. Beer man, het podium om de gezag voerder van de „Noordam", kapi tein C. H. P. Coster, een herinne ring mee te geven aan het voor Nederland speciaal voor Rotter dam zo belangrijk^ feit, dat het eerste schip met Marshall-goe deren was gearriveerd. Hij bood een in Delft vervaardigd wand- plateau aan, dat de Kapitein, zo als hij zeide, er steeds aan her inneren zou, dat Rotterdam de „Poort van Europa" is. Tot slot van de plechtigheid overhandigde Kapitein Coster aan minister Mansholt het eerste baaltje Marshall-graan, een sym bolische daad, die natuurlijk door fotografen en door de film werd vastgelegd. Desertie van Sowjet- Russische soldaten? Volgens de Neue Zeitung, het orgaan van het Amerikaanse le ger voor de Duitse bevolking, zouden tienduizenden soldaten van het Rode Leger in de Sow jet-Russische zone van Duits land gedeserteerd zijn. Het blad zegt zijn inlichtingen verkregen te hebben van de Sowj et-Russi sche commandant van Neustre- litz in Mecklenburg. Slechts een gedeelte van de gedeserteerden zou naar de westelijke zone ge vlucht zijn, terwijl het meren deel, voorzien van valse papie ren, in de Sowjetzone zou ver blijven. De commandant van Neustrelitz heeft de burgemees ter in zijn district verzocht mede te helpen bij de opsporing van de deserteurs. kan nog wel e-ven wachten. Het nieuws, dat hij te brengen heeft, is niet eens zo opwek kend. Ze weten niet, behoeven ook nog niet te weten, dat hij naar heel iets anders haakt. Onmiddellijk na de maaltijd stapt hij dan ook op en gaat te rug de weg, die de diligence ge reden heeft, tot een eind voorbij het dorp. Naar meester Feld- brugge, waar Waldmont woont, kan hij later wel heengaan. De boerderij van Christiansen, waar Lize is, lokt hem. Je moet in alles, zelfs in de kleinste kleinighedep van je leven, Gods leiding zien. Hij is nu o, zo dankbaar, dat Gebhards zuster, daar in Bunzlau, hem er toe heeft aangezet, tegen zijn aanvankelijke bedoeling in tóch naar Liegnitz te gaan. Stel je voor, dat hij teruggekeerd was! Steeds zou hij in de veronder stelling hebben geleefd, dat op Hermann na, de zijnen dood waren en dat Lize Lize! Hij verhaast zijn schre den en staat dan voor een vrij smallen landweg, aan het eind waarvan een oude boerderij op rijst. Er is in de ganse omtrek geen levend wezen te bekennen. Je zou zeggen, dat Christian sens hoeve uitgestorven is. Maar één mensenkind zal er allicht zijn. Jochem vermoedt of is de wens de vader der gedach te? dat die ééne Lize zal zijn. Krentenbrood. In de eerstvolgende weken worden de broodbakkerijen met kleine hoeveelheden krenten en rozijnen bevoorraad ter verwer king in het brood. Binnenkort zai het reeds aangekondigde krentenbrood dus verkrijgbaar zijn, zij het dan in beperkte mate. Een bon voor 400 gram brood geeft recht op het kopen van 400 gram krentenbrood. Herstel van de leveringen naar Duitsland? Tuinders zowel als Regering wachten thans in spanning op de uitslag van de onderhandelingen met de Amerikaanse zone van Duitsland over levering van 200.000 ton groente tot een waarde van tien miilioen dollar, waarvoor Nederland Duitse in dustriële producten, o.m. onbe drukt katoen, zou aankopen. Deze katoen zou na bedrukken naar Indië worden geëxporteerd. Deze levering zou de normali satie van de Nederlandse tuin- bouw-export betekenen en de eerste belangrijke stap naar het herstel van de leveringen op Duitsland en wel voor de helft van het normale voor-oorlogse quantum. De Ned. tuinbouwproductie wordt dit jaar op 850.000 ton ge schat, waarvan 330.000 ton voor binnenlandse consumptie, 120.000 voor de conservenindustrie, 200.000 ton voor export naar En geland, België, Zweden en Tsje- choslowakije en in mindere mate Frankrijk. Ook met de bezet tingslegers in Duitsland werden contracten afgesloten; zo gaat er 20.000 ton naarliet Engelse leger. Aanvankelijk wenste gen. Clay geen aankoop van groente, om dat voor het beperkt bedrag aan dollars in de eerste plaats gra nen en vetten moesten worden gekocht. Doch nu de Marshall hulp in werking treedt en de groente dus eigenlijk exportarti kel wordt, waarvoor goederen worden teruggeleverd, voelt men in Amerikaanse kringen, zowel in Duitsland als in Washington, meer voor deze transactie. Han gende de beslissing van het Mars hall-bureau is een afspraak ge maakt, voorlopig voor 3 miilioen dollar te leveren en hiervoor ver wacht men zeer spoedig een be slissing uit Washington. o In het algemeen hebben de wintergewassen zich goed ont wikkeld door de zachte winter. De stilstand in de ontwikkeling van het grasland, mede door te kort aan ruwvoeder, kwam zeer ongelegen. Het koolzaad leed enige vorstschade. De stand van de rogge is goed. Het cijfer voor vrijwel het gehele Noord-Oos ten, de Veluwe, Utrecht, Noord- Holland en Zeeuwsch- V laanderen is zelfs 80, terwijl in Zuid-Oost-Brabant de stand zeer goed is. De zomergewassen, welke vroeg zijn gezaaid, komen goed op. De aardappels zijn op de meeste plaatsen reeds gepoot en c.ok de bieten kwamen in Maart op vele plaatsen in de grond. De schade aan de zode van het grasland door de droge pe riode in 1947 is vrijwel overal hersteld en de ontwikkeling was zo gunstig, dat het jongvee en de paarden in half Januari reeds overdag in de wei konden wor den gelaten. o Benelux geeft tijdschrift uit. De algemene raad van het co mité van Belgisch-Nederlands- Luxemburgse samenwerking heeft te Brussel zijn driemaan delijkse vergadering gehouden. Teneinde de banden tussen de landen der Benelux-groepering nog nauwer aan te halen werd besloten binnenkort het tijd schrift „Benelux" te doen ver schijnen, dat op ruime schaal in de drie landen zal worden ver spreid. Bovendien zal om de drie maanden een tijdschrift worden uitgegeven, dat speciaal aan de handel en nijverheid zal zijn gewijd. Bijzondere aan dacht werd tijdens deze bijeen komst geschonken aan de me dewerking der studerende jeugd. Het tweede economische con gres, ingericht door het comité zal op 11 en 12 Juni te Amster dam worden gehouden. Campveerse Toren wordt volledig gerestaureerd. Hij nadert meer en meer. Er slaat een deur dicht. Op het erf verschijnt een vrouwelijk we zen, dat zijn richting uitkijkt. De gestalte staat stil bij de houten popm. Jochem loopt er linia recta op af. Zijn hart zegt hem, dat die vrouw Lize is en als hij dichtbij haar komt, heeft hij ze kerheid. Zij 4s Hackman, die hij gezelschap heeft gehouden bij de ganzen; met wie hij door de bossen heeft gedwaald en die beloofd heeft, op hem te zullen wachten, toen hij de wereld in trok. Zij heeft haar woord ge houden. Daar staat zij. En zij kijkt naar hem. En dan gebouit er iets, dat zelfs Jochem verwondert en waarover hij nog vaak spreken zal. Er is niemand geweest, die hem herkend heeft. Mogelijk zcu dat niet het geval zijn ge weest met zijn moeder, als die nog geleefd had. Maar dat valt niet vast te stellen. Dit is zeker: als Jochem vlak bij haar is en, dolblij en in de war, alleen het woordje „Lize" stamelen kan, ziet zij hem strak aan, grijpt, als een, die in on macht dreigt te vallen, de lange pompzwengel vast en roept jui chend: „Jo-o-chem! EINDE. Donderdag jX kwam de raad bijeen. In verband met een van Ged. Staten ontvangen schrijven werd besloten gedaan trachten te krij gen dat Veere in een hogere klas se wordt geplaatst, zodat een hogere jaarwedde kan worden uitbetaald aan de beide wethou ders. De voorzitter deelde mede, dat de bouw van het lijkenhuisje is gegund aan de firma Sturm en Verton te Zanddijk voor f2284. Er bestaat thans geen be zwaar meer om de grote, bel- vormige klok uit de toren te ver wijderen doch onder voorwaarde, dat deze klok in de Oudheids kamer wordt opgesteld. Van de voorlopige Monumen- tenraad is bericht ontvangen, dat voor het aanvragen van sub sidie voor de restauratie van de beker van Maximiliaan en de bijbehorende étui medewerking zal worden verleend. Oudheidskamer. De voorzitter wees er in dit verband op, dat de Oudheidska mer dringend verbetering behoeft omdat het thans wel een uit dragerswinkel gelijkt met de vele voorwerpen die niet in de Oud heidskamer thuis behoren. In verband met het plan om de Schotse Huizen weer in te rich ten tot museum, wordt van de zijde van het ministerie van O., K. en W. aangedrongen op het verstrekken van gecombineerde toegangskaarten. Reeds vroeger is een besluit genomen om een gedeelte van de voorwerpen, o.a. de porceleinverzameling aan het in te richten rijksmuseum in bruikleen af te staan en de Oud heidskamer alleen als Vierschaar in te richten en daarin de be ker van Maximiliaan op te stel len. Een groot deel van de ma terialen kan verhuizen naar een depot. De beker van Maximiliaan. Voor het opstellen van de be ker is het noodzakelijk een voet stuk te doen vervaardigen. Ge zien de hoge kosten bleek dit een bezwaar te zijn voor de ge meente, ook omdat er geen kans bestond, dat subsidie werd 'ver leend. Teneinde toch een betere opstelling te verkrijgen heeft de burgemeester toegezegd een der gelijk voetstuk aan de gemeente te zullen schenken. Des nachts zal de beker steeds in de brand kast worden opgeborgen. Op voorstel van B. en W. werd besloten een subsidie toe te ken nen aan het Chr. Lyceum te Goes. Vismijn. Voor de bduw van een vismjjn- gebouw werd besloten een-lening aan te gaan met de Coöp. Boe renleenbank te Veere van f 23000 tegen 3 pet. Een aanbod van de „Stichting Veere" om de meerdere kosten, verbonden aan een wijziging van de dakconstructie van de vismijn en deze daardoor geschikt te ma ken voor een eventueel later aan te brengen leibedekking werd verworpen. In verband met het feit dat de bestaande verordening op de vermakelijkheidsbelasting herzie ning behoeft werd door B. en W. voorgesteld een gehe.el nieu we verordening in het leven te roepen en de oude in te trekken. Enkele leden waren van me ning, dat het tarief voor de hef fing naar de oppervlakte te hoog is en zodoende het geven van vermakelijkheden wordt tegen gegaan. Besloten werd de tarieven op een lager bedrag vast te stellen voor wat betreft de heffing be rekend naar oppervlakte. Z.h.s. werden daarna vastge steld een wijziging van het amb tenarenreglement, een kinderbij slagverordening en een verorde ning op het kamperen. Campveerse Toren. In afwijking van het oorspron kelijke plan om de Campveerse Toren voorlopig slechts gedeelte lijk te restaureren, werd thans voorgesteld tot algehele restau- vim Zuinigheidsactie. In de oorlogstijd hebben we de V.-actie gehad. I De V. van Victorie. Veel heeft dat niet uitgehaald. Momenteel is er de Z.-actie. De Z. van Zuinig Zijn, speciaal wat de benzine betreft. De zaak is dat of het ben- zinegebruik vrijwillig belangrijk moet worden beperkt, of dat we opnieuw krijgen benzine-distri- butie en andere beperkende be palingen. Vandaar dat nu een nationale Zuinigheidscampagne wordt ge voerd, omer toe te komen dat met onnodig wordt gereden, aan de rijmethode grote aandacht wordt besteed en geen benzine wordt verspild. De bedoeling is in elk geval goed. De overgrote meerderheid der motorrijders gesteld voor de I keus „Benzine-op-de-Bon" of Zelf Zuinig Zijn" zal ongetwij- Bij de rondvraag informeerde feld gaarne medewerking ver- ratie over te gaan. De totale restauratiekosen worden geraamd op f 85000 en de gedeeltelijke restauratie op f45000. Aangeno men mag worden dat het rijk en de provincie een subsidie zullen verlenen van 90 pet., zodat ten laste van de gemeente zal blij ven f 8500. In een vroegere vergadering is reeds besloten f 4500 ten laste van de gemeente te nemen, zo dat thans nog rest f 4000. Voor dit bedrag is echter van de heer Van Heek te 's-Heeren- berg een aanbod ontvangen, om dit te zijnen laste te nemen, on der voorwaarde, dat met het her stel van de hoofdtoren het eerst zal worden begonnen. Z.h.s. werd besloten dit aanbod te aanvaarden en tot algehele restauratie van de Campveerse Toren over te gaan, indien de overige 90 pet. door het rijk etc. beschikbaar wordt gesteld. de heer Bakker hoe het staat met de uitbreiding van het wa terleidingnet aan de overzijde van de haven en naar de slui zen. De voorzitter deelde mede, dat van Ged. Staten nog geen bericht is ontvangen of tot aan leg mag worden overgegaan. lenen. Maar dan is het ook nodig dat de overheid het goede voor beeld geeft en dat met name minister Vos over wiens presta ties op rijgebied fantastische verhalen in omloop zijn, Zelf leert Zuinig Zijn. Nog steeds geen overeenstemming bereikt. Zoals wij enige weken geleden reeds meldden heeft het Bedrijf schap voor Zuivel een rapport uitgebracht over de melkslijters- marges. Hierin werd aan de hand van uitvoerige cijfers aangetoond, dat de huidige toestand dringend verandering behoefde. Zo dienden de marges in Zeeland, het z.g. 10 liter gebied, te worden ver hoogd, terwijl in andere delen van het land een verlaging plaats kon vinden. De slijtersorganisa ties konden zich met deze voor stellen verenigen. Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft reeds in October 1947 deze voorstellen ingediend, waarop langdurige besprekingen zijn ge volgd, die echter nog steeds geen resultaat hebben opgeleverd. De consequenties waren n.l. zo zegt het Directoraat-Generaal van de Prijzen, veranderingen in de melkprijs in de diverse gebieden. De Zeeuwse Bond van Melk- slijters heeft tegen deze lang zame gang van zaken protest aangetekend. Naar wjj vernemen is de door voering van deze regeling tot dus verre opgehouden, omdat van de zijde van het College van Rijks bemiddelaars ernstig bezwaar ge maakt werd tegen enkele der verhogingen daar dit College vreesde, dat hieruit consequenties t.a.v. de melkbezorgerslonen zou den voortvloeien en dit zou het gehele loonpeil in gevaar kunnen brengen. Overeenstemming op dit punt is nog niet bereikt en zodoende is het zeer twijfelachtig of een wijziging der slijtersmarges en dan nog op korte termijn door gevoerd zal kunnen worden. De zeven coasters Erna, Wil- óa, Helvetia, Beta, Baltic, Uni- tas en Henk, die zoals gemeld na een jaar copra varen van In donesië naar Nederland terug keren, zijn Zondag te Colombo gearriveerd en zullen vandaag de reis naar het vaderland voortzetten.- Schrijven aan Minister- President. De gemeenschappelijke actie van Nederlandse vrouwen heeft zich gisteren opnieuw met een schrijven gewend tot de minister president. In dit schrijven wordt voor eerst gerefereerd aan de verschil lende, in recente tijd door de re gering gedane, mededelingen om trent de stand van de evacuatie van daartoe in aanmerking ko mende personen binnen het ge bied van de republiek Indonesië. NOG 15.000 MENSEN WOR DEN VASTGEHOUDEN. Gerefereerd wordt voorts aan een radiorede van Ir Steup, voor zitter van de Nibeg te Batavia, waarin werd medegedeeld, dat thans nog ongeveer 15,000 Euro peanen en Indo-Europeanen bin nen republikeins gebied worden vastgehouden, terwijl ook op Zuid-Sumatra en in Fort de Koek tal van Nederlanders gevangen blijven. Met grote nadruk wordt op- Moeten grijparmen worden afgehakt is het departement van We deropbouw een poliep-ministe rie, dat met zijn lange grijp armen verschillende bevoegdhe den aan zich heeft getrokken? Ja, aldus verschillende Eerste Kamerleden. Neen, aldus minis ter In 'tVeld. Zo'n ponep in ongunstige zin is het niet. Wil men het departement vergelij ken met een poiiep, mij best, wanneer er iets anciers onder wordt verstaan, dan een kleine kop, als denkend, leidend cen trum, met daaraan verbonden beweeglijke armen, die tasten en voelen, maar zo nodig ook krachtig kunnen grijpen. Tegelijk echter, zegt de „N. R. Crt.", geeft de bewindsman bij de begroting van zijn depar tement een overzicht van de samenstelling van zijn ministe rie, waaruit blijkt, dat hieraan toch wel iets „inktvissigs" in de ongunstige zin kleeft. Wat is n,l. het geval? Recht streeks onder de minister res sorteren 15 afdelingen. Zo te zien een behoorlijke departe mentale indeling. Dit is echter slechts schijn. Want naast deze rechtstreek- s departementale afdelingen bestaat, onder leiding van dr Z. IJ. van der Meer, de Centrale Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting, een in wezen departementale afdeling, in de praktijk echter een afzon derlijke dienst. En hier begint de inktvis zijn donkere stoffen af te scheiden. Onder deze Cen trale Directie n.l. ressorteren 8 afdelingen, die van veel groter belang zijn dan de rechtstreeks onder de minister staande de- afdelingen geheel uithollen. Bekijkt men de rechtstreeks onder de bewindsman staande afdelingen, dan ziet men, dat alleen de afd. Juridische Zaken in een normaal geval beleids zaken zou hebben te behande len. Deze beleidstaak is echter zodanig uitgehold, dat deze uit sluitend technisch-juridisch is geworden: het beleid wordt be paald door de Centrale Direc tie. De juridische afdeling van het departement mag dit beleid slechts in het juridisch vat gie ten. Het blad komt na dit nader te hebben uitgewerkt, tot de conclusie, dat er bij het depar tement van Wederopbouw en Volkshuisvesting wel degelijk sprake is van een concentratie van bevoegdheden en dat met name de Centrale Directie een ongunstig inktvis-karakter ver toont. Zoo erg zelfs, dat in we zen metterdaad de beleidsvra gen niet door de minister, maar door dr Z. IJ. van der Meer worden beantwoord. Pogingen om hierin verandering te bren gen hebben tot nu toe gefaald. Tenslotte wordt er nog op ge wezen, dat in de huidige prac tijk, die in het wetsontwerp tot regeling van de Wederopbouw is overgenomen, de functies van de hoofden van de provinciale bu reaux voor de Wederopbouw ge combineerd zijn met die van In specteur van Volksgezondheid Volkshuisvesting) Deze inktvissige bevoegdhe den-usurpatie is funest voor de gemeentelijke zorg voor de volkshuisvesting, een zorg, die primair aan de gemeenten toe- nieuw gewezen op het feit, „dat, de vrouwen en meisjes, in ge dwongen concubinaat levend, met name in Tasikmalaja, niet bevrijd (zijn)". De gegevens daarom trent ontleent de „actie" aap officiële rapporten. GIJZELAARS. De „actie" protesteert er te gen, dat aldus het schrijven nog steeds niet voldaan js aan de destijds door de regering als voorwaarde voor verdere onder handelingen gestelde eis, dat eerst de gijzelaars zouden worden afgevoerd, en dat het Neder landse Rode Kruis nog steeds geen toegang tot republikeins gebied krijgt om de 2600 Neder landers, die buiten kampverband leven, op te sporen. Zij wijst op de verantwoorde lijkheid, welke het Nederlandse volk ten dezen aanzien draagt en acht het onbegrijpelijk, „dat de regering tot nu toe geen krachtige maatregelen nam". VERLIESCIJFERS. Voorts is de „actie" van oor deel, dat het teruglopen der we kelijkse verliescijfers van onze militairen onbevredigend is. Zij is van oordeel, dat na het laat ste bestand en de order „staakt het vuren" er in het geheel geen verliezen meer behoorden te zijn, daarom verlangt de „actie" het zij terugkeer van de Nederlandse militairen uit de Archipel, opdat niet „Onze zonen als militair tij dens zogenaamde bestanden ten offer vallen aan sluipmoord door extremistische benden", hetzij een duidelijke beslissing, door welke „de soldaten hun plicht mogen doen en de bevolking en zichzelf afdoende beschermen tegen de terreur van het bendewezen De „actie" verlangt tenslotte van de regering, dat zij zich „door geen enkel dreigement van binnen- of buitenland zal Jhten weerhouden zijn Christenplicht te doen en alle nog in gevangen schap zuchtende land- en rijks genoten onmiddellijk op te eisen of te doen bevrijden." is van huis uit adviserend. Door de samentrekking van deze functie met die van hoofd ingenieur-directeur van de we deropbouw wordt de adviserende taak in feite een beslissende. Volgt n.1. een gemeente een advies van de Inspecteur voor de Volkshuisvesting niet op, dan kan deze haar thans daartoe dwingen in zijn andere kwaliteit, n.l. als wederopbouwnian vla fi nanciering, toewijzing materialen, goedkeuring bouwplan enz. Door de vereniging van de top-functies is dus dr van der Meer ook over de gemeenten oppermachtig. Het is dus inderdaad zo, dat de wederopbouw-inktvis ae- picuiéur Ctdll ue gemeenten ivc-, 1,,„1 partementale afdelingen en, wat komt. De taak van de Inspec- j nog wg enige a^°^er^d veel erger is, de taken van deze teurs voor de Volkshuisvestmg men afgehakt kunnen wor t

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2