Wapenstilstandscommissie door Veiligheidsraad ingesteld. Van der Waals hoorde onbewogen de doodstraf tegen zich eisen. Het Vpanden-pact. Franse regeringscrisis op komst? OpsfaM in ziekenuis. en het Moerdijkkanaal. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DE OUDE KOERS. Arabieren wachten hun kans af. Ulifdstkaf*. Onlusten in Italië* Verdediger verzocht uitstel van executie. Opleiding van Gestapo bij Gepeoe? Tsjechoslowaaks-Bulgaars verdrag. Uitgave Stichting „Zeeuwsch DaqWad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, JValstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 930 Abonnementsprijs ƒ3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kat.niters 5 cent per woord ZATERDAG 24 APRIL 1948 Hoofdredacteur: R. ZUTDEMA - Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON r. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. UUIZENGA, Middelburg, Da J. KAR ELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.23 u., onder 19.54 u. Maan op 22.50 u., onder 6.Ö7 u. Hoogwater Zondag 25 April: Vlissingen: 2.49 u. 2.20 m., 15.15 u. 2.17 m. Wenieldinge: 4.53 u. 1.72 m., 17.19 u. 1.74 m. Het vorig jaar werd in een ie Utrecht gehouden ver gadering gewezen op de nood zakelijkheid, dat de jeugd zich blijft interesseren voor het" po litieke leven. Aan de politieke jeugdorgani satie moet volle aandacht wor den geschonken. Dit behoeft heus, niet te gaan op de ouder wetse manier. Een beetje mo derne reclame-leer mag er best aan te pas komen. Maar, zo werd hieraan toege voegd: het allerbelangrijkste Wat de Prot. Christelijke partijen in een gesprek aan de ieugd te zeg gen hebben is dit, dat het nog altijd 'gaat om de oude vragen, waarmee onze vaderen ook reeds geworsteld hebben. In de strijd der geesten zijn de fron ten hier en daar wat verscho ven, principieel gewijzigd zijn 'ze niet. In de strijd om onze constitutionele staatsinstellingen gaat het nog altijd om het pro bleem van de verhouding tus sen gezag en vrijheid. Het is nog altijd de leer der souvereini- teit, die uitgangspunt en rich ting van het regeringsbeleid be paalt. Daartegen kwamtoen „een jongere" met kracht in verzet. Die oude klanken, zo meende hij, kunnen best gemist worden. Het gaat er thans om, dat in economisch en sociaal opzicht een krachtig, vooruitstrevend geluid wordt gehoord. Alleen op die wijze zal het aan de Prot. Christelijke partijen gelukken de jeugd aan zich te verbinden en die jeugd ook in de toekomst vast te houden. Niet onwaarschijnlijk heeft c'eze „jongere" uitgesproken wat "bij velen onder de jongeren leeft. En het is ook zeer goed mogelijk, dat de Prot. Christe lijke partijen, door op deze din gen voortdurend sterke nadruk tc leggen en niet steeds de be ginselen op de voorgrond te stellen, voor een deel der jon geren meer aantrekkelijk zou den zijn. T"~\ it verandert echter niets aan l-' de waarheid, dat het pro bleem van gezag en vrijheid en de leer der souvereiniteit wel in de eerste plaats aan de jeugd moet worden doorgegeven. Het gaat hier toch niet om af getrokken begrippen en leer stellingen, die zo ongeveer staan buiten het leven van deze tijd. Om zaken, die vroeger mis schien grote betekenis hadden, maar die nu als verouderd ter zijde geschoven kunnen wor den. Dat heeft de grote wereldoor log ons wel anders geleerd. Aan pakkende leuzen, aan progressieve programs, zoals dat ir deze tijd heet, ontbrak het niet in de jaren voor de oorlog. Socialisten en Communisten roerden toen de grote trom in Duitsland. En de nationaal-so- cialisten bleven wat dit betreft, niet achter. Kostelijke vruchten werden aan de kiezers beloofd. Maar de boom waaraan zij groeiden, deugde niet. Met de souvereini teit van God werci geen reke ning gehouden. De leer dat alle gezag van God afdaalt, werd dwaasheid geacht. En omdat de hoogheid van het gezag niet werd erkend, kwam ook nood zakelijkerwijs de vrijheid in ge vaar. Dit kon 'niet uitblijven. En het gevolg is geweest, dat ondanks de schitterende belof ten voor een betere toekomst, waarmee inzonderheid de jeugd op het dwaalspoor werd ge bracht, met Duitsland een groot deel van Europa in bloed en tranen is ondergegaan. In Rusland en zoveel andere landen is het niet anders. Aan schone beloften op sociaal en economisch gebied geen gebrek. Maar ook de Sowjet-regering laat wat voor haar het zwaarst is de revolutiornaire begin selen waaruit zij leeft het zwaarst wegen en het gevolg is inlaats van vrijheid en vooruit gang, de bitterste slavernij en ondergang. Onwillekeurig komt, bij het overdenken van de schrikke lijke gebeurtenissen van de laatste jaren en de chaos waar in wij leven, in gedachten het woord van Jesaja: „Och, dat gij naar Mijne geboden geluisterd had; zo zou uw vrede geweest zijn als een rivier en uwe ge rechtigheid als de golven der zee". Wij hebben geleefd in een wereld waarin alles mogelijk scheen. Door de ontwikkeling van wetenschap en techniek scheen een tijdperk van onge kende voorspoed te zullen aan breken. Rijke gaven, als nooit tevoren, had God aan d<2 mensen ge- schonken. Wij leefden zo scheen het als aan de poorten van het paradijs. Maar die gaven werden mis bruikt. Regeringen en volken hebben naar Gods Woord niet willen luisteren. En de gevolgen zijn niet uitgebleven. Donker zijn de lijden waarin wij leven. Niet zonaer angst vra gen velen zich af wat de onheil spellende toekomst zal brengen. Welnu, dan is er maar één uitweg. Er zal gewerkt moeten wor den met volle kracht om te ko men tot betere verhoudingen op politiek en sociaal gebied. Alle middelen die daartoe kunnen dienen, moeten worden aange wend. En daartoe moet ook op De toestand in en om Haifa. De onderhandelingen over een wapenstilstand te Haifa zijn, hoe wel de gevechten daar voorlopig zijn beëindigd, op niets uitgelopen. Volgens Britse instanties, die hun bemiddeling voor het bereiken, van een wapenstilstand hadden yerleend, zouden er in de stad nog van eeiu wapenstilstand hadden verelend, zouden er in de stad nog kleine Arabische verzetscentra aanwezig z^jn. Arabische leiders hebben verklaard tot 15 Mei te zullen wachten om dan met vernieuwde krachten de Joden uit Palestina te ver- In de Veiligheidsraad, waar de Britse minister van Koloniën, Creech Jones, gesproken heeft over het beheerplan van Amerika, hebben de V.S. een resolutie in gediend met het voorstel een wapenstilstandscommissie te vor men, bestaande uit alle vertegen woordigers van de Raad, met uit zondering van Syrië, die in Jeru zalem consulaire beroepsfunctio narissen hadden. Hun taak zou het zyn de Veiligheidsraad behulp zaam te zyn bij de uitvoering van het wapenstilstandsbesluit en binnen 48 uur aan de voorzitter verslag uit te brengen van de toestand. Dit voorstel werd met acht stemmen voor en drie onthouding aangenomen. Er zal een drie- mogendhedencoramlssie worden gevormd, samengesteld uit de consuls van Frankryk, België en de V.S. te Jeruzalem, die toezicht moet houden op de wapenstil standsonderhandelingen. Volgens een woordvoerder van het Jewish Agency te Jeruzalem, ls gisteren een massale uittocht van ongeveer 40.000 Arabieren uit Haifa begonnen. De Consuls- Generaal van Egypte en Syrië hebben hun te Haifa verblijvende landgenoten verzocht onmiddellijk Palestina te verlaten. „GEDULD" ZEGGEN DE ARABIEREN. Het nieuws van de Joodse over winningen in Palestina werd door de Arabische leiders kalm ontvan gen. Zij zeggen alleen: „Wacht tot 15 Mei. W^j zrjn niet klaar, om Groot-Brittannië de oorlog te verklaren, maar wij zullen oorlog voeren om Palestina uit de han den der Joden te krygen". Er zrjn meer symptomen, die er op wyzen, dat de Arabische wereld de bedreiging zal uitvoe ren. De Syrische minister van Defensie, de „man achter de schermen", hield een bespreking met koning Abdoellah, waarna het sterke Transjordaanse leger een aantal voormalige Engelse militaire kampen in Palestina be zette. Het staat gereed, om de Arabieren in gebieden met een Joodse meerderheid te beschermen en het Arabische beheer van stra tegische gebieden te handhaven. De Arabieren gaven toe, dat zij zich vergist hebben toen zij ge loofden, dat de enkele duizenden Arabische vrijwilligers voldoende zouden zijn, de Joden in bedwang te houden. Te Cairo wordt beweerd, dat onder de lyken van soldaten der Haganah, die op het slagveld van Misjmar Hemek zyn gevonden, er vyf geïdentificeerd zyn als Russische officieren. Volgens ge ruchten zou ook een Russische officier gevangen zyn genomen. Door de Tweede Kamer behandeld. De Tweede Kamer heeft Vrijdag het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tussen België, Frankrijk, Luxemburg, Nederland en het Verenigd Koninkrijk behan deld. In antwoord op gemaakte op merkingen verklaarde de minister van Buitenlandse Zaken o.m. dat de regering ten aanzien van In- dlë, voortdurend getracht heeft, moeilijkheden met Engeland op te lossen. Voor de toekomst heeft hjj de beste verwachtingen. De Ne derlandse regering en het volk hebben warme erkentelijkheid voor wat het Verenigd Koninkrijk en de dominions hebben gedaan voor de bevrijding. Wat het wapenembargo betreft deelt spr. mede, dat deze zaak langs de gebruikelijke diplomatie ke kanalen behandeld ls en boven dien heeft hij de zaak besproken in een onderhoud met minister Bevin. Hij verwacht, dat binnen kort een oplossing bereikt zal worden. Spr. ontkent niet, dat ook ln Indië communisme voorkomt. Maar de communisten hebben geen zitting in de regering der re publiek en niet kan worden ge zegd, dat het communisme er cul mineert. Wil het communisme er verdwijnen, dan zal het volk deze kanker moeten uitsnijden. Na deze goedmoedige verkla ring, die van een groot slikver- mogen ten opzichte van Enge land en een ongemotiveerd op timisme ten aanzien van de re publiek blijk gaf, werd het debat gesloten. De stemming volgt a.s. Woens dag. de jongeren een beroep wor den gedaan. Maar vóór alles is het nodig, dat daarbij de goede koers wordt bepaald; dat er steeds meer de nadruk op wordt gelegd, dat het in de politiek nog altijd gaat om de leer der souvereini teit, om de verhouding tussen gezag en vrijheid. REDE CREECH JONES. Gisteren heeft Creech Jones, In de Veiligheidsraad voor 'de Pale stijnse Commissie een rede gehou den waarin hij verklaarde, dat het Amerikaanse voorstel van beheer' over Palestina het mogelijk zou maken een vast bewind in te stel len van het einde van het man daat totdat een aanvaardbare re geringsvorm is gevonden. Hij 'i achtte een bestand in Palestina van hoofdzakelijk belang voor de Britse regering. In verband met de Joodse im migratie in Palestina deed hij een beroep op alle leden van de V.N., j opdat zij op hun grondgebied de Joden zouden aanvaarden, welke' zich ln de kampen voor .ontheemde personen bevinden. Hij was van oordeel, dat de opneming van Joden elders dan ln Palestina, het vraagstuk gemakkelijker zal ma ken en bij de Arabische bevol king de Indruk zal vertonen, dat andere naties bereid zijn bij te dragen tot een oplossing. Jones stelde vier vragen, die op antwoord wachtten sinds het ver- dellngsschema door de algemene vergadering op 29 November van het vorig jaar was vastgesteld. 1. Zijn de regeringen bereid mede te werken aan de uitvoering van de verdeling? 2. Zijn zij bereid het plan met geweld aan de meerderheid van de bevolking van Palestina op te leggen? 3. Is het waarschijnlijk, dat en dergelijk optreden de medewer king van de bevolking zal ver krijgen 4. Kan er tegen 15 Mei be schikt worden over de nodige troepen om met succes te kun nen optreden? Creech Jones verklaarde, dat Engelands medewerking, afgezien van de uitvoering van het delings besluit, volledig was geweest. HQ sprak geen oordeel uit over de Amerikaanse ontwerp-overeen- komst, terwijl hij evenmin dit ontwerp poogde te vergelijken met het verdelingsplan. Wel drong hij er op aan, beide plannen ln overweging te nemen. Creech Jones zegde de mede werking van de Engelse delegatie toe aan het streven om .het man daat de volgende maand te be ëindigen en de laatste-Britse troe pen vóór het begin van Augus tus te evacueren. o DOOR VERDEELDHEID TUSSEN SOCIALISTEN EN KATHOLIEKEN. Volgens de correspondent van Reuter wordt de Franse Drie- partijenregering van Robert Schuman bedreigd, door een cri sis tengevolge van het feit, dat het bestuur van de socialistische partij het voorstel der M.R.P. (R.K.) tot verlenging van de pe riode voor militaire dienst heeft afgewezen. (De M.R.P. wenste de periode van eerste oefening van twaalf op achttien maanden ge bracht te zien). Twee andere con flicten brengen eveneens Verdeeld heid teweeg: de financiering der scholen ln de mijnstreken en het bezit van enige grote provinciale bladen. De radicalen dreigen de coali tie te verlaten, wanneer genoem de provinciale bladen, die door verzetsgroepen zijn overgenomen, niet aan hen worden terug gegeven. Ook het vraagstuk van het ver lagen der kosten voor levens onderhoud dreigt moeilijkheden op te leveren. Verder zouden de twee-en- negentig aanhangers van De Gaulle in het parlement een crl sis kunnen veroorzaken. Gisteren ls te Leerdam de 10.000ste inwoonster geboden. De gelukkige vader ontving een spaarbankboekje. De naam van het meisje is Wilhelmina. in. Brazilië ls een communis tisch complot ontdekt, dat olie tanks ln de baai van Rlo de Ja neiro wilde opblazen. VOOR DE ZONDAG Sinds overoude tijden wordt de Zondag van morgen „Can tate: Zingt, jubelt" genoemd. Onze Nederlandse perken doen daar niet aan mee. Ze vinden het te rooms. Maar toch ligt er diepe betekenis in en Anglikanen en Luthcrsen hebben gelijk, dat ze de oude gewoonte trouw zijn gebleven. Er moet in de wachtenstijd tussen Pasen en Hemelvaart- Pinksteren gezongen en geju beld worden. Want God is trouw en Hij doet grote din gen. Jezus wordt verheerlijkt, maar blijft door de H. Geest in ons midden. Een uan de voorgeschreven teksten voor Zondag Cantate staat hierbo ven afgedrukt. Onze droefheid zal tot blijdschap xvorden. Daarom: Cantate, zingt! vro men! Zing, Christelijke kerk'. Maar het is niet erg opper vlakkig nü te gaan zingen? Leven we niet in een tijd, die ons grote zorgen baart Zijn niet vele mensen op drift, op de vlucht geslagen En dan zing je niet. Dan jam- Voorwaar, voorwaar, Ik zeg u, lijk wenen, maar dei wereld Zal droefd zijn, maar uwe droefheid .mer je. Er zijn oorlogen en ge ruchten van oorlog. We bloe den nog uit duizend monden. Vroeger, ja, toen kon je zin gen, toen alles zoveel beter was. Maar nu? Neen, we wil len liever niet zingen. Of als toe in deze dagen ons toch opgewekt voelen en blij, dan is het, omdat het mooie weer zo verrassend snel is ge komen, de bloesem prijkt en je je weer jong voelt door de lente. Maar dit bedoelt Zondag Cantate en deze tekst iliet. Wat Jezus zegt is niet opper vlakkig en evenmin toereld- vreemd. dat gij zult schreien en klage- zich verblijden; en gij zult be- zal tot blijdschav worden. Joh. 16:20. wereld: op een -portret zie je er mooi uit, met glad gestre ken kleren en gezicht, je her kent je nauwelijks. Dit is een moment-opname. Zo is de we reld. Leedvermaak. De mens is zo mooi niet als het huma nisme ons toil doen ge loven. De blijdschap der wereld is slechts schijn, show en make up. Je moet eens horen, hoe bang ze tegenwoordig is. Hier in de tekst vindt ge de blijdschap op zeer donkere achtergrond. Jezus gaat naar het kruis. Zijn discipelen zullen hem verraden, verloochenen of verlaten. De wereld bant Hem uit. Het staat er aangrijpend: de wereld zal zich verheugen. Rondom het kruis wordt ge hoond, gespot en gelachen. Dit is geen portret van de Maar uw droefheid zal tot blijdschap worden. Want na Goede Vrijdag is Pasen gekomen. En na Pasen komt Pinksteren Daarom: zingt en jubelt, o christenheid'. In alles verdruk:., maar niet benauwd. Twijfelmoedig, maar niet mismoedig. Vervolgd, maar daarin niet verlaten. Neergeworpen, maar daarin niet verdorven. Want Christus leeft. Hij triomfeert. VI. S. H. Te Ronchio nabij Bologna heb ben onbekenden een aanval ge daan op het kruitmagazijn, waar bij een levendig vuurgevecht ont stond tussen aanvallers en bewa kers. De aanvallers namen de vlucht toen de politie in pantser auto's verscheen. In Milaan zouden vele arresta ties zijn verricht l.v.b. met de ontdekking van ëên „communis tisch complot" om het comman do over de politie over te nemen, wanneer het Volksfront de verkie zingen zou hebben gewonnen. Volgens de berichten, die niet van officiële zijde stammen, zijn op Gisteren ls bij de N.V. Schroe- vecgleterrj Lips te Drunen een aanvang gemaakt met het gieten van een reuze scheepsschroef, de grootste, die ooit in ons land wérd vervaardigd. Zij is 1 M. In dia meter groter dan die van de „Willem Ruys" en weegt 31.000 k.g. als ze gereed is. De schroef is bestemd voor een schip van de H.A.L. „Ik verzoek het Hof Van der Waals te veroordelen tot de hoog ste straf, de doodstraf, daar ik er van overtuigd ben, dat dit de enige straf is, die hij verdiend. Men zal zeggen, levenslang is toch net zo goed. In deze politiek onzekere tijden acht ik echter levens lang een onvoldoende beveiligingsmaatregel tegenover het Neder landse volk. Ik zal alleen gerust zyn als deze straf wordt opgelegd en hjj wordt geëxecuteerd. Dit is geen subjectieve wraakoefening, maar een objectieve vergelding. Ik hoop, dat bij het overwegen van Uw sententie U de gerechtigheid voor ogen zal staan, voor welke zovelen hebben gestreden en zovelen hun leven hebben ge offerd, door het verraad van deze man", aldus beëindigde Mr Van Doorn gisteren zijn requisitoir, dat ongeveer 1 jj uur in beslag nam. Van der Waals vertoonde tljd'-ns het uitspreken van dit requi sitoir en by het vernemen van de eis niet het geringste spoor van emotie, Het proces begon gisterenmor gen met de behandeling van een van zijn meest verachtelijke daden, n.l. de moord op Joseph Marie van der Meer, begaan op 16 Maart 1945, onder de gemeente Tienhoven. Deze moord pleegde hij alleen met het doel, verder te kunnen leven onder de naam en de Identiteit van de vermoorde en zodoende zich veilig te stellen voor herkenning en rechtsvervol ging na het einde van de oorlog, dat hy met rasse schreden nader zag komen. Als eerste getuige werd ge hoord W. Reltsma, wachtmeester der marechaussee te Tienhoven, die bevestigde op 19 Maart in het Tlenhovens kanaal het lijk van een naar schatting 50-jarige man te hebben gevonden. Papieren waren er niet op het lyk. Het onderzoek leverde geen aanwij zingen op, wie de vermoorde man kon zijn. Later heeft men bjj op graving van het lijk een kunst gebit gevonden, dat volgens een tandtechnllcer, afkomstig was van J. M. van der Meer uit Den Haag'. De volgende getuige, J. C. van der* Waals, broer van verdachte, was niet verschenen. Een verkla ring van hem werd voorgelezen, waaruit bleek, dat Van der Waals schuldig aan de moord was. Verdachte gaf dit dan ook toe. De 28-jarlge Corrie van der Held, timide meisje met een zacht stemmetje, laatste echtgenote van Van der Waals, vertelde, dat hij zich ln 1943 aan haar had voorgesteld als baron Van Lyn- den. Later zeide hij in werkelijk heid Dr Ir Van Veen te zijn. Van der Meer heeft zij eenmaal gezien, n.l. op 16 Maart 1945 voor hij met haar man naar Amster dam vertrok. Later heeft ze, toen de man niet mee terugkeerde, niet meer naar hem geïnformeerd.i „Ik begreep het wel", zei ze zacht. Ze had opgemerkt, dat haar man alle papieren van Van der Meer had en die later in Zuid-Laren j voor zichzelf gebruikte. MIDDAGZITTING. In een sfeer van gespannen verwachting ondanks het feit, dat de eis door een leder werd voorzien cn in een mogelijk nog vollere zaal dan ooit tevo ren, ving de middagzitting aan. GEEN „SERVICE". Alvorens Mr van Doorn het woord te geven, hield de Presi dent, Mr J. van Vollenhoven, een korte toespraak, waarin hjj zei, dat in deze zaak van grote im portantie bet hoogtepunt lag in de behandeling van het „England- Splel". Van getuige Schreieder hebben wij een volkomen onbe vangen en duidelijke uiteenzetting' gehad van het „Spiel", zoals dat aan zijn zjjde gespeeld werd. Van de andere zijde daarentegen zijn ons de noodzakelijke gegevens onthouden, aldns de President. Wij ontvingen van die kant niet die service, die we verwacht had den. REQUISITOIR. In het requisitoir stelde Mr v. Doorn de vraag, welke straf aan v. d. Waals moet worden opge legd, daar deze zou moeten wor den bepaald door drie factoren: de mate van zijn activiteit, de door hem toegepaste methoden en zyn drijfveren. Uit alles is gebleken, dat hij zeer actief ls geweest. Zeer lis tig heeft hij zijn penetratiewerk verricht. Zijn slachtoffers heeft hij voorzien van zeer bezwarend' bewijsmateriaal ta de vorm van schietwapens, kort voor zij wer den gearresteerd. Schreieder heeft hij bewogen het England-Spiel te gebruiken om zyn reputatie onder de illegalen te bevestigen. Zijn be weegredenen was de zucht naar succes en geld. Zijn slachtoffers, de Illegaliteit, de zwarte handel en zelfs de S.D. waren zyn bron nen. Zijn verweren, dat hij door de S.D. gedwongen zou zijn voor hen te werken en dat hij in op dracht van een mysterieuze .Emile Verhagen of „John", die een ge allieerd agent zou zijn, zyn han delingen zou hebben verricht, waarop hij zich tijdens de zitting ternauwernood heeft beroepen en waarvan Schreieder verklaarde nooit lets van te hebben verno men, wilde de proc.-flsc. niet aan nemen. „Ik ben er van overtuigd, dat hij zijn functie van beroepsverra der bjj de S.D. volkomen vrijwil lig heeft aanvaardt.'^ DE VERDEDIGING. De pleiter. Mr J. E. van der Stap was, als lid van de groep „Dienst Wim" destijds zelf bijna slachtoffer geworden van Van der Waals. Hij vertelde, dat Van der Waals hem had medegedeeld, op aan raden van Emil Verhagen, met de S.D., door wie hij tweemaal gearresteerd was geweest, verder contact te hebben gezocht. Schreieder heeft toen Van der Waals er van overtuigd, dat hij (Schreieder) een gealliëerd pene tratie-agent was. Verschillende Illegale groepen zouden worden opgerold om de aandacht van de werkelijke Duitse contra-splon- nage van de andere illegale groe pen, tezamen 1200 leden tellend, af te wenden en de gearresteer den zouden in een speciaal kamp te Haren, waar zij een goede be handeling genoten, zo lang wor den opgeborgen. Helaas was Schreieder geen ge alliëerd penetratle-agént en Van der Waals is daar het slachtoffer van geweest. De verdediger verzocht daarom het Hof te wachten tot de zaak- Schreieder is voor geweest. „WH verdachte nog Iets toe voegen aan hetgeen zijn verdedi ger heeft gezegd?" vroeg toen de President. Van der Waals stond op, boog licht en zei: „Ik heb ln deze zaak niets meer1 op te merken".^ De rechtszaal stroomde leeg en de lichten werden gedoofd. Het laatste bedrijf was ten einde. Nog eenmaal zal het gordijn worden gehaald voor de epiloog op 7 Mei, de dag van de uitspraak, waarna de rest van het drama zich indien althans de zaak geeta wen ding neemt ln alle stilte zal voltrekken. verschillende personen kaarten gevonden, die hun de „bevoegd heid" verleenden de leiding' over te nemen van politiebureaus en politiecorpsen. De politie te Milaan neemt voorzorgsmaatregelen om ongere geldheden op Zondag, wanneer communisten en iinks-socialistl- sche partisanen van plan zijn in alle delen van de stad vergade ringen te beleggen, terzelfder- tijd als soortgelijke vergadering van Chr.-democraten en rechtse Socialisten, te voorkomen. In het Sanatorium Umberto Prio te Rome werden 6 verplegers gewond toen patiënten met stok ken en messen gewapend een „re volutie" ensceneerden. Bij hevige worstelingen tussen patiënten en verplegers werden ruiten verbrij zeld. Vliegende brigades van de politie herstelden de orde. Vier leiders van de „opstand" werden naar een ander ziekenhuis over gebracht. Reeds eerder waren er ongeregeldheden voorgeval en ln verband met klachten over de be handeling en het eten. De direc teur van het ziekenhuis verklaar de, dat de opstand geschiedde na dat hjj een verbod had uitgevaar digd voor een politieke vergade ring In het sanatorium. Enkele patiënten begonnen toen met hulp van buitenaf de 250 patiënten tot verzet aan te zetten. Naar nader wordt vernomen hebben de patiënten zich in hun zalen verschanst en weigeren zij dokters of verplegers de toegang. Verwacht wordt, dat het ministe rie van Binnenlandse Zaken bin nenkort een mededeling over deze affaire zal doen. Zwitserse fruittelers naar Zeeland. Ongeveer 120 Zwitserse friut- telers zullen Vrijdag 30 April a.s. een bezoek brengen aan Zeeland. De Zwitsers zullen, ln twee groe pen verdeeld, onder leiding van de rjjkstulnbouwconsulent Ir W. van Soest en zijn assistenten en een Zwitserse ingenieur, de frult- teeltbedrijven „Vredehof" te Krab be ral ijk c cn „Oost-Ketelaar" te Lewedorp bezoeken. Verder zullen zij het veilingsgebouw en het koelhuis van de Vellingsverenl- glng „Zuid-Beveiarid" te Goes, alsmede „Zeelands Proeftuin" te Wilhelminadorp bezichtigen. Des middags wordt te Goes geluncht. Een getuige a decharge in het proces tegen de I. G. Farben te Neurenberg heeft verklaard, dat leden van de Duitse Gestapo een speciale cursus hadden meege maakt aan scholen, welke waren opgericht door de Gepeoe, de Sow- jetrusslsche geheime politie. De getuige, Gerhard Stephany, zegt in de betreffende schriftelij ke verklaring, dat in 1934 en 1935 leden van de Gestapo door de Sowjet-Unie werden uitgenodigd studie te komen maken van me thodes tot opsporing van geheime politieke organisaties en sabotage groepen en van het gebruik van regerings- en politiespionnen. Ste phany zou over deze cursus ver nomen hebben van kennissen bij de Gestapo, die zelf de cursus mee maakten. Hij verklaart verder, dat de cursus vier -weken duurde en excursies naar de door de Sowjets geleide scholen en strafkampen omvatte, en dat de Sowjetrussl- sche kampen, evenals in hét be gin de Duitse concentratiekampen, aanvankelijk waren opgericht als verbeteringskampen. Bij K.B. is benoemd met ingang van 23 April 1948, tot dijkgraaf van de Slispolder te Tholen de heer G. W. J. de Graaf te Oud- Vossemeer. Het Tsjécho-Slowaars-Bul- gaarse verdrag, dat gistermor gen door Dimitrof voor Bulga rije en Gottwald voor Tsjecho- Slowakije werd getekend te Praag, is twintig jaar van kracht cn wordt automatisch voor vijf jaar verlengd. In de inleiding tot het ver drag wordt verklaard, dat de beide regeringen er van over tuigd zijn, dat een broederlijke toenadering en nauwe samen werking in overeenstemming is met de werkelijke gevoelens van het volk der beide Slavi sche landen, die er een belang rijke steun voor hun vrijheid en onafhankelijkheid in zien. Bei de regeringen zijn besloten ge meenschappelijk het hoofd te bieden aan elke poging om de Duitse agressie en imperialisme te hernieuwen. De ondertekenaars verklaren, c!at hun. traditionele wederzijdse vriendschap, versterkt door volksdemScratische regeringen in beide landen een belangrijke factor vormt in de ontwikkeling van vriendschap cn samenwer- j king met alle Slavische en an- dere democratische volken en het verzekeren van de vrede. Verbreding kanaal GentTerneuzen. De burgemeester van Antwer pen, Craeybeckx, heeft voor le den van het Brusselse pleitgenoot schap „De Jonge Balie" 'n voor dracht gehouden over het Moer- dijkprobléem. Na een historisch overzicht ge geven te hebben met betrekking tot dit vraagstuk, wees Craeye- beckx er op, dat de oplossing in de sfeer, die door de Benelux is geschapen, misschien een stap nader is gekomen. De rechtstreekse verbinding van Antwerpen met de Rijn is een kwestie, die belangrijker is dan welke ook, welke in.het kader van de Belgisch-Nederlandse sa menwerking wordt behandeld. Volgens de Ahtwerpse burge meester kan Nederland zich in het licht van de Unie der lage landpn niet meer beroepen op zijn souvereiniteit en blijven er nog slechts de economische argumen ten bestaan. Ook deze zullen evenwel, naarmate de Benelux een realiteit wordt, de verwezen lijking van het voor België zo be langrijke kanaal niet meer kun nen voorkomen. Craeybeckx onderstreepte tij dens zijn lezing nog, dat het weg nemen van de stop van Ternaaien. en de verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen eigenlijk zou neerkomen op concessies aan de Nederlanders, daar het Belgische achterland hierdoor geheel zou komen open te liggen voor de Nederlandse handelspenetratie. Dit dient volgens spr. slechts te geschieden indien Nederland België toestaat het Moerdijkka naal te graven. Craeybeckx legde er in dit verband de nadruk op, dat het probleem der waterwegen niet fragmentaris, doch als een geheel gezien moet worden en op gelost. o - Coöp. „Eiland Walcheren" krijgt Graanpakhuis en Graandrogerij. In de gisterenmiddag te Middel burg gehouden ledenvergadering van de Coöp. „Eiland Walcheren" ls door de leden aan het bestuur volmacht gegeven tot de bouw van een graanpakhuis met graan, drogery' en egn schoningsinrich- ting. Dit pakhuis, dat evenals de kunstmestloods en de groenvoer- drogerij op het nieuwe Industrie terrein zal worden gebouwd, zal een oppervlakte beslaan van 540 vierk. M. Het zal in dezelfde rooi lijn worden gebouwd, als de reeds in aanbouw zijnde kunstmestloods, doch dichter bij het kanaal zijn gelegen om het graan na het dro gen 'direct in schepen te kunnen verladen. De bijbehorende graandrogery, die, gezien de aanwezigheid van een drietal „Combined" op Wal cheren, nodig is geworden, zal een capaciteit krijgen van 3000 kg. per uur, waarbij het vochtgehalte met 4 pet kan worden verminderd. Ten slotte zal ook een scho- nlngsinrlchting worden aange bracht. De kosten hiervan zijn begroot op f 100.000.— Ook het aangaan van een lening van f 200.000.om de bouw mo gelijk te maken, werd z.h.s. goed gekeurd. Wij komen op deze vergadering Maandag nog - - Ier terug. o DOMBURG HEEFT NIEUWE GEMEENTESECRETARIS. In de op Donderdagavond ge houden gemeenteraadsvergadering van Domburg ls de heer B. Goed- bloed, le ambtenaar ter secreta rie, benoemd tot gemeente-secre taris en ambtenaar van de bur gerlijke stand. DE BILT ZEGT: Afnemende bewolking. Weersverwachting tot vanavond: In het Z. en W. van het land aanvankelijk hier en daar nog enige regen. Overigens geleidelijk afnemende bewolking en iets ho- gecre middagtemperaturen. Zwak ke tot matige wind tussen N.-W. en N.-O.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1