Verdrag Benelux-landen, Engeland en Frankrijk. Democratische grondslag van ons Staatsbestel. Amsterdam vol jongens* OekomEnde verftiezingeo Verhoging Vermogensbelasting. Niet gericht tegen bepaalde Staten of groepen van Staten. Belemmerende politiek ten opzichte van Nederland. Door de voorgestelde Grondwetsherziening vernietigd. Beenderen zijn geld waards Lever ze bij de slager in Zo wordt het op Hemelvaartsdag. De „verworpenen" Coöperatieve boerderijenbouw. Raadsvoorstellen Middelburg» VAN NELLE Voorbereidende werkzaam' heden. Aan cte memorie van ant woord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp goedkeuring van het verdrag tussen België. Frankrijk, Lu xemburg, Nederland en Engeland ie het volgende ontleend: Het is niet juist het verdrag te kenschetsen als gericht te gen bepaalde staten of groepen van staten. De strekking van het verdrag is positief, niet ne gatief. Wat de opmerking betreft, dat dit verdrag tot verhoging der militaire uitgaven zou moe ten leiden, moge de minister op merken, dat de onderlinge sa menwerking zal ten gevolge hebben, dat een besparing van de uitgaven zal kunnen worden verkregen, vergeleken bij de las ten, die op de staten zouden drukken, indien zij, ieder voor zich, de nodige beveiligings maatregelen tegen 'n gewapende aanval zouden moeten nemen. Naar aanleiding van de vraag op welk standpunt de regering zich stelt ten aanzien van de toekomstige politieke structuur van Duitsland, zij er op gewe zen, dat de regering in haar nota van 14 Januari 1947 een uiteenzetting gaf van haar zienswijze inzake dit probleem. Sinds de indiening van deze nota heeft de situatie zich in snel tempo verder ontwikkeld. Bij de jongste besprekingen is Nederland direct betrokken ge weest. Deze besprekingen zijn te Londen ingeleid, te Berlijn voortgezet en zullen dezer da gen in Londen worden vervolgd. Het verdrag is, voor zover niet het tegendeel uit een spe ciale bepaling blijkt, aangegaan voor het gehele gebied, waar over de vijf staten de souver- einiteit uitoefenen, datwwil dus zeggen, dat het ook gesloten is voor overzees gebied, dat niet zelfstandig is en voor welks bui tenlands beleid de betrokken re gering verantwoordelijk is. De minister sluit zich geheel aan bij de leden, die betreurden, dat de organen der Overzeese Gebiedsdelen niet op de gebrui kelijke wijze konden worden gehoord en dat hier voor Suri name en Curagao een beroep moest worden gedaan op de spoedbehandeling, welke in de betreffende staatsregeling is voorzien- Wat de belemmerende politiek be treft, welke ook door Engeland en Duitsland ten opzichte van Neder land zou worden gevoerd, zjj op gemerkt, dat de Britse belemme ringen in de eerste plaats een ge volg zijn van de onzekere politieke en economische ontwikkeling in Duitsland. In de laatste weken is het contact ter zake met de ge allieerde autoriteiten toegenomen, terw'jl ook ten aanzien van de in schakeling van de Nederlandse en Belgische havens voor de doorvoer ifan goederen van en naar Duits land een kentering schijnt te ko men. Ten aanzien van het Britse Embargo op de levering en het vervoer van militaire goederen en materialen in het Verre Oosten, zü aangetekend dat de onderteke ning van het verdrag een gerede aanleiding is geweest, om deze aangelegenheid opnieuw op te ne men. De minister verwacht, dat dit tot een gunstig resultaat zal Het permanente orgaan van de raad zal zijn gevestigd te Londen en bestaan uit de diplo matieke vertegenwoordigers van België, Frankrijk, Luxemburg en Nederland en een hoogge plaatst vertegenwoordiger van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken, die regelmatig tenminste eens in de maand zul len bijeenkomen. "Voorlopig zal niet verder kun nen worden gegaan dan aan de raad consultatieve en geen beslissende be voegdheid te verlenen. Hoe de verdediging tegen een gewapende aanval zal moeten worden geregeld, zal in nader gemeenschappelijk overleg die nen te worden uitgemaakt. De minister acht het niet dienstig paalde regelen aan te geven. Omtrent de noodzakelijkheid van een deugdelijke voorberei ding dezer collectieve verdedi ging bestaat evenwel geen ver schil van gevoelen. De regering sluit zich volledig aan bij de opvatting van die le den, die de nadruk leggen op de noodzaak, de Benelux-landen te betrekken in het geallieerde be leid ten aanzien van Duitsland. Zij betreurt het, dat deze sa menwerking met alle vier t>e Komt veevoeder vrij? De molenaars van Nederland kregen dit weekeind een circu laire van de voedselbureaux, waarin wordt "medegedeeld, dat voortaan varkens- en rundvoer vrij is van elk geleidebiljet. Tot nu toe moest elk vervoer gedekt worden door papieren. Men ziet hierin het eerste te ken, dat binnen korte tijd het voeder van de bon zal verdwijnen en vrij in de handel komt. o Beter vlees uit België. Zoals men weet, was de leve ring van minder bruikbaar Ar gentijns vlees door België, kort geleden aanleiding tot de berich ten, dat het vleesrantsoen ver laagd zou moeten worden. Zover is het evenwel niet geko men. Naar de Nieuwe Haagsche Crt. thans verneemt, voldoet Bel gië thans aan zijn vleesleverings plicht door de verzending van 2000 ton uit Denemarken en Ier land afkomstig vlees aan Neder land. Dit vlees voldoet aan onze kwaliteitseisen. In „Nieuw Nederland", betoogt prof. Gerretson, dat in de voor gestelde herziening aan het beginsel der Grondwet de doodsteek wordt toegebracht. De onlangs te SerooskerkefW.) gehouden collecte voor de „Si- zettende mogendheden nog niet mavi" heeft de som van f 393.45 tot stand is gekomen. opgebracht. (Van onze Utrechtse correspondent.) Hierovar bestaat geen menings verschil, het gaat in dit ontwerp niet*om een. zjj het ingrijpende, wijziging van onze constitutie; niet zelfs alleen om de registratie, zoals in 1840, van de feitelijke af scheiding van een deel van het staatsgebled, maar om een, zo mo gelijk, nog veel ernstiger zaak: de vernietiging van de democratische grondslag van ons staatsbestel. Dit wordt door de Regering vol mondig toegegeven. „Weliswaar", zegt zij in de aan hef van hare Memorie van Toe lichting, „verkreeg ook bij de ver andering van de Grondwet ln 1840 een ingrijpende hervorming van het Koninkrijk grondwettelijk haar beslag, doch de toen plaats gevonden gebiedsbeperking bracht niet mede, dat de grondslagen van ons staatsbestel daardoor werden gewijzigd. Thans staat dit in ze kere zin wol te gebeuren. De Re gering verheelt zich dit niet". Deze grondslag, de grondslag van elke democratische constitu tie „zoals wij die kennen", is, dat het staatsgebled en de staatsorde niet kunnen worden gewijzigd dan na een referendum, d.i. na de in vrijheid gegeven, voorafgaande toestemming van de overgrote (Van onze Utrechtse correspondent.) Nog vjjf jaar: dan hoopt het Nederlands Jongelings Verbond zjjn eeuwfeest te vieren. Op het horen van deze woorden zullen talloze ouderen hun oren spitsen. Het N.J.V., dat in hun jeugd van zoveel betekenis geweest is, honderd jaar oud. En het zal ze genoegen doen te weten, dat deze bejaarde organisatie haar frisheid geenszins ver loren heeft. Intussen is hec nog niet zo ver. Maar toch werpen de gebeurte nissen die naar menselijke voornemens voor 1953 op het program staan, haar schaduw vooruit. Het N.J.V. zit al temid den van de herdenkingsdagen. In 1944 (op de dag der invasie) was het juist een eeuw geleden, dat George Williams de eerste Christelijke jongemannenvereni- ging stichtte en wel in Londen. Zeven jaar later werd een soort gelijke vereniging in Amsterdam opgericht. Tussen die jaren ligt de periode van het voorberei dende werk in Nederland. En' met 20.000 exemplaren uitkomt. wanneer op Hemelvaartsdag het N.J.V. zijn negentiende lustrum viert, dan is er reden om deze 49.000 leden is het N.J.V. de grootste Protestantse jeugdor ganisatie hier te lande. Het aan tal afdelingen nadert de 900; de jongensclubs blijven daar niet ver beneden. Tien beroepssecre- tarissen reizen stad en land af om op werkvergaderingen der plaatselijke en provinciale af delingen het contact met de le den te bewaren. Het bondsblad „De Jongeman", dat ter gele genheid van de komende bonds dag in luxe uitgave verscheen, bereikt 18.000 leden. De jongens clubs lezen „Jong Holland", dat Ook een leidersorgaan wordt uitgegeven. Op het bondsbureau te Amsterdam werkt een staf dingen alvast in herinnering te van personeel om de omvang' brengen. Het Nederlands Jongelings Verbond is een interkerkelijke organisatie van Christelijke jon geren. Dit interkerkelijk karak ter bleef gehandhaafd al behoort uiteraard het merendeel van de ledqn tot de Hervormde Kerk. Maar wanneer Amsterdam op Hemelvaartsdag tienduizend jongeren binnen zijn muren zal zien, dan zullen onder de onge veer dertig sprekers, die zich tot de jongerengroepen richten ook voorgangers uit andere kerken dan de Hervormde zijn. HOE HET N.J.V. GROEIDE. Ja, die bondsdag. Dat wordt een manifestatie van de bloei die het N.J.V. na de oorlog ver toont. Er zijn tussen 1853 en 1948 wel eens benauwde jaren voor het Verbond aangebroken. Maar de laatste tijd gaat het de goede richting uit. Met zijn Feuilleton. door H. KINGMANS. 68) o— Na enkele uren van slapeloos heid, van heen en weer woe len, van gedachten en overleg gingen, die krijgertje spelen in zijn overkropt gemoed, staat Jo- chem op. Op de tast voelt hij de stoel en valt op de knieën. Heeft hij in Palestina niet erva ren, hoe het gebed kracht geeft? Zou dat dan hier, in zijn va derland, niet het geval zijn? Dient hij zich ruet te veroot moedigen over zijn zonde van opstandigheid? Versterkt staat hij op. Als hij weer in bed ligt, komt de slaap wel niet, maar hij kan rustig peinzen. Hoe je nu verder over de klaarblijkelijke onverschilligheid van Hermann mag denken, ge lijk heeft die, als hij zegt: wat moet je in Llegnitz doen? Er is geen enkele band meer. En Lize.... neen, voorlopig kan hij haar niet ontmoeten als de vrouw van Hermann. Voor zijn t voor haar gemoedsrust is het misschien wel het beste, dat hij haar nooit weer onder de ogen komt. Hermann zal wel zwijgen, zodat Lize steeds sterker zal gaan geloven, dat hij dood is. Dat is verreweg het beste.... Hij doet het verstandigst, naar Hessen te gaan, waar Le- inarque hem werk heeft aan geboden. Ook voelt hij wel iets voor Holland. Het is daar een goed land en een bestaan als rijke administratie bij te houden. Men heeft een eigen boekhan del, verzorgt het kampwerk en houdt contact met andere jeugd organisaties. Dat laatste is niet het minste. Het N.J.V., dat zich reeds in 1855 bij de Wereldbond aan sloot, draagt als embleem de rode driehoek, die overal in de wereld bekend is. Want van de „Young Men's Christian Asso ciation" (Y.M.C.A.) weten meer dan zestig verschillende landen mee te praten. Aan deze dingen zal gedacht worden op de Amsterdamse bondsdag, die wil medewerken aan de versterking van de in nerlijke kracht en van de uiter lijke bloei. Want een beweging als het N.J.V., die uit de Evan gelisatie voortkwam, is nooit tevreden. Daarom dient de bondsdag ook om de werkkracht der jongeren te stimuleren. schoorsteenveger vindt hij er in elk geval. Tegen de morgen valt hij in een lichte sluimering, waaruit hfj wordt gewekt door lawaai en geroep buiten. Turend uit zijn raampje bemerkt hij in de schemering, hoe de vlotja gers aanstalten tot vertrek ma ken. Dan neemt hü een besluit. Zó kan hij Hermann toch niet la ten gaan. Blijkbaar neemt deze geen notitie van hem. Hij wil zonder meer vertrekken (Jo- chem is immers „dood", denkt hij, weer even bitter), maar het is zeer wel mogelijk, dat zij elkaar nooit weerzien. Haastig maakt hij toilet en staat dan op het plankier juist als het eerste vlot afgeduwd wordt. Op het tweede werkt Hermann, die druk bezig is en hem niet eens bemerkt in het schemerdonker. Hermann!" „Ja?" „Laat ons even afscheid ne men." Met één sprong is Herman ne vens hem, de hand toestekend. „Het speet me, dat ik gister avond weg moest, 'k Heb je la ter ook niet kunnen vinden.' ,,'k Was niet hier. Het doet er ook niet toe. 'k Moest het met mezelf uitvechten." „Wat ga je nu doen?" „Straks met een wagen naar Eunzlau." „Naar Bunzlau?" vraagt Her mann achterdochtig. Bunzlau ligt gevaarlijk dicht in de richting van Liegnitz Zou hij nu tóch nog alles be derven? „De familie van Gebhard De slagersvaktentoonstelltng te Utrecht, die tien dagen lang enige i meerderheid des Volks, duizenden bezoekers deed watertanden, behoort weer tot het ver- leden. Het heeft geen zin de lezers achteraf eens lekker te gaan maken door een relaas te geven van ai de heerlijkheden die daar waren uitgestald. Zo'n huis vol van geslachte beesten ziet men zelden, wat maar goed is ook! Een mens zou zijn zelfbeheer sing verliezen op het gezicht van allerlei soorten worst tezamen ter lengte van misschien wel enkele kilometers. En dan die hammen, spek en vetsoorten, of waar de slager verder mee pronken mag. Het is te smakelijk om op te noe men. De vleeshouwers hebben door deze expositie het publiek getoond dat hun vak veelzrjdtger is dan men op het eerste gezicht zou den ken. Er blijken kunstenaars onder de broeders van dit gilde te schui len. Wat zou u zeggen, wanneer een bruid van spekvet op uw bord kreeg? Zij prijkte op de ten toonstelling. En zag u al eens een schilderij van de Koninginln reuzel? Men kon het ln Utrecht bewonderen. Wij zullen op deze weg niet voortgaan. Toen we op de ten toonstelling bij een stand met worsten de kijkers aandachtig ga desloegen, viel het ons op, dat zij van lieverlede allemaal wellicht onbewust hun lippen aflikten; het ls niet onze bedoeling u, al le zend in de krant, hetzelfde gebaar te laten maken! De keerzijde van 't vak. De slager heeft echter niet en kel te maken met hetgeen hij af levert; ook de spullen die hij over houdt hebben voor hem waarde. Dat zijn de beenderen. De meeste mensen hebben geen flauw idee van de nuttigheid dezer bestand delen. Het advies: Lever uw benen in (zoals wij het onlangs in een slagerswinkel vermeld zagen), heeft betekenis. Het is vooralsnog niet raadzaam uw eigen benen in te leveren, maar wel uw soepbeen tjes. Waarom? Op de tentoonstelling heeft een potige jongeman ons over de be nen voorgelicht. Hij rekende ons voor: In 1947 werden in Nederland 200.000 runderen geslacht. Bij el kaar kwam er van deze beesten tien millioen kilo beenderen af. De abattoirs en slagerijen leverden slechts iü millioen kilo in. De andere 5% millioen ging verloren, grotendeels bij de consumenten. Wanneer deze 5V4 millioen kilo beenderen tot lijm verwerkt wa ren, zouden zij 450.000 dollars heb ben opgebracht! De lezer merjtt het al: onze beenderenverwerkende Industrie, in Nederland hoofdzakelijk samen getrokken op de fabriek te Utrecht die ln 1827 begon en op de fabriek te Delft die ln 1884 ging draalen, levert een niet te verwaarlozen bijdrage lil 's lands export. Voor de oorlog voerde men de verschillende producten van de ze Industrie practisch naar alle landen ter wereld uit. Op 't ogen blik ls het nog niet zo ver. Wel wordt geëxporteerd naar landen in Europa en niet zonder succes. Voor het beenzwart dat naar Tsje- cho-Slowakije gaat, krijgen we slagerijmachines terug. Of de sla gers er ook belang bij hebben! Vandaar dat ze er bij de huisvrou wen voortdurend op aandringen de beentjes na gebruik af te staan. Sommigen heffen op de beenderen zelfs een „statiegeld". Wat doen ze ermee? Van beenderen worden geen kaakjes gemaakt en evenmin mar garine, zoals men wel beweert. Wat de beenderenfabrieken er dan wei mee doen? Van de beenderen die zij binnenkrijgen is 37 pet. waardeloos. De rest wordt ver werkt tot beenzwart, dat naar raffinaderijen gaat: tot dierlijk teer, waarmede vruchtbomen wor den aangesmeerd; tot beendervet, waarvan men zeep en kaarsen fa briceert en tot ontlijmd beender meel hetwelk bjj de bemesting dienst doet. De rest is lijm. Daarvan profi teren de papierindustrie, de tex tielbedrijven, de houtbewerkings branche, de verffabrieken en de voedingsmiddelen-industrie. Sui kerwerk-, drop-, pepermunt- en gomballenfabrieken kunnen er niet buiten. Pudding, consumptie-ijs, vlees- en vlsconserven, bakkerij grondstoffen en ook eetbare medi sche capsules worden ervan ge maakt. Dat Is &an van gelatine, dat uit beenderenschroot voort komt. Tenslotte profiteren allerlei technische zaken van beenderpro- ducten. Wij noamen de fotografi sche industrie, de aardewerkfabri- cage enz. En zowel voor het cap- suleren van flessen als voor het gommeren van postzegels heeft men gelatine nodig. Waldmont opzoeken, je weet misschien nog wel. Gebhard is mét mij door zeerovers gevan gen en ook als slaaf verkocht. Dat wil ik de familie gaan ver tellen, als de lui nog ieven." „O juist. En dan?" „Dan denk ik naar Hessen of naar Holland te gaan. Je hebt gelijk: wat heb ik aan Liegnitz? Immers niets meer? Spreek met Lize niet over mij. Beter van niet. Het ga jullie goed. Her mann." „Dank je", zegt Hermann, op gelucht, dat zijn tactiek van leu gen en bedrog zo schitterend is geslaagd. „Weishaupt, opschieten!" klinkt de bevelende stem van Land man. Een handdruk. ,,'t Goeie", zegt Hermann. „God zij met je. En ook met Lize", wenst Jochem ernstig. Even, heel even kijkt Her mann hem in de ogen, om de zijne dan onmiddellijk weer neer te slaan. Dan springt hij op het vlot, dat afgeduwd wordt. Jochem gaat naar binnen, als hij be speurt, dat Hermann hem niet weer aanziet. Verbaasd komt de waard aan lopen. Hij heeft stellig verwacht, dat de logeergast zijn roes zou uitslapen. Nu, als hij de wagen van Christiaan Junger zou mis lopen, moest-ie dat zelf weten. En nu staat die slampamper daar aardig monter vóór hem! „Goeden morgen", zegt Jo chem zacht. „Heb ik nog even de tijd, een stukje te eten?" „Tijd genoeg. Vóór kwart over vijf staat Junger niet voor de Dit referendum nu, deze volks raadpleging, waaraan de vader onze Grondwet, Van Hogendorp, terecht zulk een uitzonderlijk be lang hechtte, staat nu door de ontworpen wijziging voor de toe komst te worden ontkracht; in zake wat men nog steeds de Rijks- reorganisatie blijft noemen, zal het Volk, na aanvaarding van dit ontwerp, nog slechts achteraf kunnen registreren, wat de Rege ring, bulten zijn voorkennis, en on der de dwang en wellicht na ar- hebben beslist en het Volk dus niet meer in vrijheid zal kunnen verwerpen. In wezen wordt door deze Grondwetswijziging de door de Re- arbitrair geschapen revo- ire situatie waarin wij le ven, niet beëindigd, maar perma nent gemaakt en grondwettelijk gesanctlonneerd. De autoritaire macht van de Regering wordt be vestigd, en daardoor de overgang van de democratisch-constttutlo- nele, naar de demo-fascistische re geringsvorm ingeleid. Onbloedige revolutie. Bij de aanslagen der beide grote belastingheffingen wordt zonder enige toelichting afgeweken van aangiften, die vaak na onderzoek door de accountant juist waren be vonden. Dit feit werd dezer dagen op de jaarvergadering van de Ned. Broederschap van Accountants te Amsterdam door mr dr H. D. M. Knol uit Leiden fel becritiseerd, daar de Inspecties alleen voorlopi ge aanslagen overeenkomstig de aangiften mogen opleggen. Tevens brengt het controleren van der gelijke aanslagen hoge kosten met zich mee. Ten aanzien van de verhoging der vermogensbelasting was spr. van oordeel, dat men hier bezig is een onbloedige revolutie tot stand te brengen. In feite vindt onteigening van kapitaal plaats, zonder dat de betrokkenen zich bitrage van vreemdelingen, zal daarvan b'ewust zijn. Zou een belangrijke besparing betekenen. Volgens een persbericht van de Stichting voor de Landbouw heeft de Commissie Boerderijenbouw van de Stichting voor de Landbouw zich beraden over de mogelijkheid om het- coöperatieve beginsel toe te passen bij de herbouw van boerderijen. Dit is geschied aan de hand van de ervaringen, die men in Zweden heeft opgedaan. De Commissie, die haar zienswijze aan het Hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft voorgelegd is tót d.e overtuiging gekomen, dat ook in Nederland het oprichten van een coöperatief bouwbureau voor de land- en tuinbouw grote voordelen kan op leveren en dat dit tot aanzienlijke besparingen kan leiden. Volgens het door deze Commissie uitgebrachte rapport bestaan er vier mogelijkheden om in dit opzicht te coöpereren en wel ten opzichte van het voorbereidende werk, het aankopen van mate riaal, het uitvoeren van de werkzaamheden en het financieren van dit alles. Men wil zich voorlopig beperken tot het voorbereidend werk. De kosten van het voorbereidend werk maken thans 10 tot 12 van de totale bouwkosten uit 'en zullen waarschijnlijk verhoogd worden tot 15 hetgeen zou neerkomen op f300.tot f410. per ha. Voor het totaal aantal te bouwen boerderijen zou dit een bedrag van ongeveer f30.000.000.bedragen. Het Zweedse coöpe ratieve bouwbureau heeft de kosten van het voorbereidend werk omlaag weten te brengen tot 1 van de bouwkosten. Zou dit in ons land met behulp van een coöperatief bouwbureau ook kunnen geschieden, dan zou op de voorbereidende kosten alleen reeds f 27.000.000.kunnen worden bespaard. Op grond hiervan stelt de Boerderijencommissie voor over te gaan tot de voorbereiding van een coöperatief bouwbureau door aan deze commissie voorlopig een afdeling van één of twee archi tecten toe te voegen, die uitnemend deskundig zijn op het gebied van de boerderijenbouw. terrein en een verenigingsgebouw en zo mogelijk een subsidie tot i het aanschaffen en onderhouden De gemeenteraad zal Dinsdag- I neesheer, die zich per 1 Juni a.s. van speelmateriaal. In verband middag a.s. bijeen komen. te Middelburg zal vestigen, be- daarmede stellen B .en W. voor Aanleg St. Jorlsstraat.1 reic' te vinden de functie van ge- j voorlopig van een totale opper- nieentegeneesheer, die tot heden i vlakte van 4000 vierk. m. een wordt waargenomen door de arts terrein van 2500 vierk. m. als J. S. Bloos te O. en W. Souburg, speelterrein gratis beschikbaar te op zich te nemen. Dit is de heer stellen en een bedrag van f 500 P. C. J. v. d. Slikke, tot voor te verlenen voor de inrichting De nieuw ontworpen St. Joris- straat, lopend vanaf de Balans naar de Zuidsingel, is zeer voor lopig voor een klein gedeelte ver hard. Het is, aldus B. en W. aan de Raad, dringend noodzakelijk, dat de toestand hier verbetering on dergaat i. v. m. de aanwezigheid van woningen en de bouw van meer definitieve woningen, ter wijl de langs de straat lopende speelplaats van school C moet worden verbeterd. De kosten voor aanleg van deze straat worden geraamd op f 18.661.50 bij aanleg tevens van trottoirs en op f 18.153.08 bij aanleg met een z.g. rabat. Nieuwe gemeente-geneesheer. B. en W. delen de Raad mede, er in te zijn geslaagd, een ge- deur. Je bent al vroeg present. En dan zo laat thuisgekdmen." Die laatste woorden, voelt Jo chem, houden een verwijt in. ,,'k Vraag verschoning, kaste lein. 'kWas moe van het zwer ven. 'k Had een schrik ontvan gen. Mijn gehele familie, op één broer na, blijkt dood te zijn." „Da's spijtig. En ik dacht nog al, dat je kachel was", merkt de herbergier openhartig op. ,,'k Was net zo nuchter als nu", zegt Jochem, die dan naar boven gaat om zijn weinige ba gage in orde te brengen. De voorspelling van de waard komt dit keer niet uit; om pre cies vijf uur, Jochem is nauwe lijks gereed met het eten, ratelt de kar van Christiaan Junger voor de deur. Die wordt getrok ken door twee stevige, weldoor voede paarden. De tocht verloopt voorspoe dig,. geheel volgens programma. Aan de avond van die dag' is Junger ongeveer op de helft en het gezelschap overnacht in een taveerne langs de weg. Spoedig zoekt Jochem zijn slaapplaats op. De twee andere reizigers beval len hem slechts matig. Boven dien is hij niet in een stemming, om veel te praten. (Wordt vervolgd.) EN NU EEN KOPJE mm kort directeur van de G.G.D. te Rotterdam. Voorgesteld wordt tot benoe ming over te gaan en het sala ris op f 2500 per jaar te bepalen. 26 nieuwe woningeii aan de Rouaanse Kaai. Het Beambtenfonds van do Limburgse Staatsmijnen te Heer- delb. en Voorber. Hoger Onder wijs om een bijdrage per bezoe kende leerling. De meerderheid van B. en W. is van mening, dat op het verzoek gunstig dient te worden beschikt, doch de minderheid meent, dat tot verlening van bijdragen geen wettelijke verplichting bestaat en vooral, dat door de oprichting van deze onderwijsinrichting af breuk wordt gedaan aan het ge- (Ingez. Med.) etc. Deze bijdrage kan worden gegeven uit het door de gemeente voor dat doel ontvangen bedrag van f 2300 van de „Baarnse Ge meenschap" en het door Volks herstel toegezegde bedrag van f 2000. Bijdrage aan het Chr. Lyceum B. en W. brengen advies uit len heeft het gemeentebestuur aan de Raad betreffende het ver- verzocht te mogen overgaan totzoek van de Ver. voor Chr. Mid- de bouw van 26 woningen aan de ''",K Rouaanse Kaai. Voor deze bouw is een terrein van 2310 vierk. m. nodig. B. en W. juichen het bebouwen van dit stadsgedeelte zeer toe en nemen aan dat deze bouw nog dit jaar tot stand zal kunnen ko men. Zij stellen voor deze grond te verkopen voor f 23.000, waar onder begrepen het voor reke ning van de gemeente komende ruimen van de oude funderingen. Bussenstation Bodenplaats. Het ligt in de bedoeling op de z.g. Bodenmarkt een bussensta tion in te richten, om vandaar, met uitzondering van de diensten op Vlissingen en Goes, alle bus diensten te laten vertrekken. In overleg met de directie van de N.V. Stoomtram Walcheren is een bevredigende oplossing ge vonden, waardoor het verkeer richting GortstraatMarkt en omgekeerd niet wordt belem merd. Het ligt in de bedoeling het middentrottoir als bussenstation een breedte van 4 m. te geven en de rijbreedte tussen dit station en het gewone trottoir aan de Oostzijde op 8 m. te bepalen. Deze laatst bedoelde rijweg wordt dan voor het normale ver keer afgesloten. Een overkapping van het bus senstation willen B. en W. voor lopig achterwege laten. De herbestrating van de Bo denplaats zal eveneens nodig zijn. Tegelijkertijd wil men het trottoir vóór de sociëteit „De Vergenoeging" en het trottoir vóór de apotheek van Pienbroek versmallen. De kosten van dit alles worden geraamd op f31.600. Speelplaats 't Zand. De buurtver. „'t Zand" heeft de medewerking der gemeente verzocht tot de oprichting van een kinderspeelplaats, een sport- vim Twee directeuren. In 1946 heeft de minister van Binnenl. Zaken op grond van het zuiveringsbesluit eervol ont slag verleend aan de heer H. J. de Groot als directeur van het gem.-gasbedrijf te Beverwijk. Door de gemeenteraad werd daarop een nieuwe functionnaris benoemd. Na die benoeming deelde de minister aan de heer de Groot mede, dat zijn ontslag beschikking was genomen in af wachting van het advies van de zuiveringscommissie. Daardoor verkreeg de heer de Groot een recht van beroep op de Kroon waarvan hij uit de aard der zaak gebruik maakte. Het resultaat was, dat het ont slagbesluit werd vernietigd. De nieuwbenoemde directeur had intussen zijn functie aan vaard, zodat nu het Beverwijkse gasbedrijf twee directeuren heeft. De minister van Binnenl. Za ken heeft thans schadevergoeding toegezegd. Over het bedrag wordt nog nader onderhandeld. Maar hoe het ook gaat: Sijmen mag betalen'. We gaan immers bezuinigen1 De Chr. Hist. Unie heeft beslo ten met zeven candldatenlijsten uit te komen. Het land ls ver deeld ln 7 groepen, waarbij o.a. de kieskringen Middelburg, Til burg, 's-Hertogenbosch en Maas tricht, tot één groep zijn samen gevoegd. In elk der gevormde groepen zal een candidatenlijst worden samengesteld. De eerste 10 namen zullen op alle lijsten de zelfde zijn, terwjjl de laatste 10 namen in elke groep verschillend kunnen zijn. De 10 candidaten die over het gehele land het hoogste aantal punten behalen, zullen ln de volg orde van de door hen verkregen punten de eerste 10 plaatsen be zetten, en wel op alle zeven lijs ten. De laatste 10 plaatsen zullen in een bepaalde groep worden be zet door hen, die niet behoren tot de eerste 10, maar die, wanneer de eerste 10 buiten beschouwing worden gelaten, het hoogste aan tal punten In die groep hebben behaald. Alle lijsten zullen onder ling worden verbonden. De Kath. Volkspartij zal met zes lijsten uitkomen. De kieskring Middelburg is met Den Helder, Haarlem, Lelden en Dordrecht tot één groep verenigd. Als no. 1 van deze lijstengroep ls geadviseerd mr J. H. van Maarseveen. De Zeeuwse candidaat, de heer J. M. A. C. van Dongen te Aardenburg is op no. 7 geplaatst. Jubileumpakket voor de militairen overzee. Binnenkort zal de Niwin star ten met een landelijke actie, welke ten doel heeft aan alle militairen overzee ter gelegen heid van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin een z.g.n. jubileumpakket uit te reiken. meentelijk gymnasium. De bijdrage wordt geraamd op rond f 180 per leerling. Sehooltandverzorging. Een principiële beslissing van de Raad wordt verzocht tot het oprichten van een Stichting Sehooltandverzorging, waarin be halve de gemeente de verschil lende op hygiënisch gebied wer kende verenigingen en de school besturen zullen samenwerken. Er wordt uitgegaan van een aantal van 2600 schoolkinderen. Het percentage leerlingen, dat verzekerd is, wordt geschat op 75, het percentage armlastigen op 3 en dat der particulieren op 18. De eerste kosten worden ge raamd op f 2500. B. en W. willen de sehooltand verzorging op 1 September a.s. doen aanvangen en vragen een crediet van f 3000. Ambtenaar Burgerlijke stand. Voorgesteld wordt in de plaats van de heer J. v. Dijk als onbe zoldigd ambtenaar van de burger lijke stand te benoemen de heer H. J. Adriaansen, commies ter secretarie. Tevens om over te gaan tot vaststelling van een in structie verificateur der gem. financiën. Bijz. Politierechter te. Middelburg. 3 maanden voor het ruilen van steenkool tegen aardappelen. De rijkspolitie te water was ter ore gekomen dat schipper M. W. te Sint Philipsland op ongeregelde tijden frau duleus steenkolen vervoerde van Rotterdam naar St. Philipsland. Bij een aan boord ingesteld on derzoek werd onder een dekzeil ongeveer 1000 kg. steenkool aan getroffen. Verdachte verklaarde die kolen bij 2 schippers te Rot terdam te hebben geruild tegen aardappelen en deze vervolgens zonder vervoerbeWijs vervoerd te hebben naar St-. Philipsland. Hij deelde mee ook reeds vroeger on geveer 5000 kg. stenkolen te St. Philipsland frauduleus aan wal te hebben gebracht en aan inwoners verkocht voor f 8.50 per H.L. W. werd veroordeeld tot 3 m. gev. straf. De verzekeringsagent A. J. v. B. te Vlissingen had te Aarden burg van een Belg 2 kg. marga rine en 1 kg. tabak gekocht en deze goederen per post naar Vlis singen verzonden. Bij het afhalen van het pakket te Vlissingen werd hij aangehouden en de mar garine en tabak in beslag geno men, bovendien werd verdachte thans veroordeeld tot f 40 of 20 d. en 6 w. gev. voorw. proeftijd 3 jaar. O P v. R„ werkman te Aar denburg, had in West-Zeeuwsch- Vlaanderen 29 varkens vervoerd in strijd met de voorschriften. Dit kostte hem 6 w. gev. straf en f 1000 of 2 m. Wegens medeplichtigheid aan het frauduleuze vervoer van deze varkens had zich te verantwoor den de bureauhoudster A. E. B. te Sluis, die geleidebiljetten voor het vervoer had afgegeven. 6 w. gev. voorw. proeftijd 3 jaar. Tenslotte werden nog een elftal personen wegens overtreding van het de'/iezenbesluit veroordeeld. Tot tijdelijk gemeente-secre taris te Aagtekerke is benoemd met ingang van 1 Mei a.s. de heef A. J. de Broekert, ambte naar ter secretarie te Oostka- pelle. Voor 5.000.000 mosselen geëxporteerd. Tot eind Februari werden ge ëxporteerd vanuit Zeeland (en de Wadden) 428.586 ton mosse len, ter waarde van ruim f 5 millioen. Daar komen dan de ge- exporteerde geconserveerde mos selen nog bjj.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2