Christen-Democraten krijgen bijna de helft der zetels! Herziening van de Sociale Verzekering. Uitgebreide handel in valse bonnen ontdekt. Ned. Parlementsleden naar Engeland. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 22 APRIL 1048 Bureaucratie Een zekere katterig heid. Italië thans in West-Europese Unie? Verraad van het Nationaal Comité* Britse manoeuvres op de Noordzee. VerpliGhte verzekering ook voor zelfstandigen. De Eerste Kamer aanvaardt naasting Nederlandse Bank* Het incident te Djogja. Uitgave Stichting „Zeeuwset> e <!au". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. 70, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen. Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. W# Abonnementsprijs 5.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord HoofdredacteurR. ZÜIDEMA Directeur: JACK}. DE SMIT Met raste medewerking van: Mr W. F. E. BARON r. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Da J. KAR ELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.27 u., onder 19.51 u. Maan op 20.02 u., onder 5.32 u. Volle Maan 14.28 u. Hoogwater Vrijdag 23 April: Vlissingen: 1.31 u. 2.18 m., 13.59 u. 2.30 m. Wemeldinge: 3.33 u. 1.74 m., 15.59 u. 1.92 m. 13 ij de debatten in de Eerste "Kamer over de Wederopbouw werd o.m. de opmerking ge maakt, dat er is een streven naar perfectionnisme en, daaruit voortspruitend bureaucratie. Door minister in 't Veld werd hie: op o.m. geantwoord: „Ik wil dit niet geheel en al ontkennen. Het zal inderdaad wel voorkomen en het ligt naar mijn mening ook min of meer in de„menselijke natuur, dat, wan neer men voor een bepaalde taak gesteld wordt, men die taak wil vervullen met de nodige ambitie en toewijding, die taak gaarne zo goed mogelijk wil verrichten en dan krijgt men al gauw die stem ming, dat, wanneer men er zich niet ten volle mede bemoeit, het onmogelijk goed kan gaan. Ik geloof, dat die zelfde nei ging ook wel eens onder ambte naren een rol speelt en dat daar uit te verklaren is dat streven naar perfectionisme. Maar men moet dit alles toch zien in het licht van de na-oorlogse tijd. Er is nu langzamerhand wel het be grip aan het doordringen in het Departement en de Dienst van de Wederopbouw en Volkshuisves ting, dat men wat meer moet gaan overlaten a»n de lagere organen en aan de krachten uit het vrije bedrijf. Ik geloof, dat in deze phase het streven er vooral op gericht zal moeten zijn, zoveel mogelijk weer aan te sturen op het herstel van de normale toestand". De minister meende hieraan te mogen toevoegen, dat er wat dit betreft, zeker geen tegenstelling is tussen hem en de leidende ambtenaren. Erg bevredigend schjjnt dit antwoord niet. Het maakt de indruk, dat de minister zich niet bewust is van wat er op het gebied van de ambtenaren in de verkeerde zin, bij Wederopbouw te koop is. En deze indruk werd versterkt door wat de minister i» het ver volg van zijn rede omtrent de stemming bij de lagere ambtena ren meedeelde. Nadat minister in 't Veld in de Eerste Kamer had betoogd, dat er wat het gevaar van de bureaucratie betreft, geen tegen stelling bestaat tussen hém en de leidende ambtenaren, vervolgde hij: „Alleen heb ik moeten consta teren, dat mijn optreden bij de lagere ambtenaren nog al ver ontrusting heeft gewekt, vooral het aankondigen van decentrali satie. Men heeft blijkbaar gere deneerd: die nieuwe Minister slikt alles maar, wat er tegen de ambtenaren van de Wederop bouw wordt aangevoerd, en zijn streven is er blijkbaar op ge richt ons zoveel mogelijk en zo snel mogelijk te elimineren. Ik vind dit betreurenswaardig Er is een stemming ik heb het kunnen bemerken uit een bijeen komst, die kortgeleden gehouden is in die zin, dat er een zekere katterigheid is onder de ambte naren- van de Wederopbouw. Ik betreur dat, omdat er wel enige reden voor is in verband met de vele, dikwijls onrechtvaardige critiek, die op die ambtenaren is uitgeoefend. Ik heb mij er van kunen overtuigen, dat men zich met grote toewijding aan deze moeilijke taak gegeven heeft. Er zullen ongetwijfeld fouten zijn gemaakt, maar iets meer waar dering voor het belangrijke werk, dat hier gedaan is, lijkt mij toch zeker volkomen ver diend". Een zekere katterigheid. Daarover is ook herhaaldelijk geklaagd vóór het optreden van deze minister, b.v. door bouwpa- troons en handelaren als zij door ambtenaren, die een katterige indruk maakten van het kastje naar de muur werden gestuurd. Deze heren zijn blijkbaar een ogenblik onder de indruk geko men van hun nieuwe chef. Zij kunnen echter gerust zijn. Er is veel onrechtvaardige cri tiek. En de dames en heren doen heus hun best. Er is geen sprake van, dat er -> streven zou zijn om hen zo- --1 en zo snel mogelijk'te eli mineren. Erg geruststellend klinkt dit alles voor ons niet. 't Maakt veeleer de indruk, dat de zaak op de oude voet wordt voortgezet. Dr ROOSEVELT. De Christen-Democraten, die bij de verkiezin gen voor de Kamer van Afgevaardigden en voor de Senaat onderscheidenlijk 48.7 en 47.9 procent van het stemmenaantal hebben behaald, hebben door de toewijzing van de overschotzetels de volstrekte meerderheid in beide Kamers verkregen, n.l. bijna 43 procent. Er is een totaal van tweehonderdzevenendertig gekozen senato ren, terwijl er honderdacht bijbenoemd worden. Van de driehonderd- vijfenveertig (345) Senatoren zullen er honderdachtenveertig Chr.- Democraat zqn. Het is waarschijnlijk, zo meldt Reuter, dat de opneming van Italië ln de West-Europese Unie zal worden besproken, wanneer Zaterdag te Londen de permanente organisatie van de Unie haar eerste vergadering houdt. In diplomatieke kringen gelooft men, dat de overwinning der anti-communistische partijen ln Italië de weg vrij heeft gemaakt voor aansluiting. Het Italiaanse ministerie van. BENOEMING SENATOREN. Binnenlandse Zaken maakte gis.- teravond de volgende zetelverde ling in de Senaat (voor Se ge kozen senatoren) bekend: Christen-Democraten 130 Volksfront 74 Socialistische Eenheid 12 Nationaal Bloc 9 Monarchisten 4 Republlkelnsen 3 Onafhanwelijken v. Tentlno 3 Ital. Soc. Beweging 2 Totaal 237 In de Senaat worden, zoals wij reeds schreven, op grond van rechten, een aantal personen bij- benoemd en wel als volgt: Volksfront 45 Nationaal Bloc 19 Christen-Democraten 18 Socialistische Eenheid 12 Republikeinen 6 Monarchisten 4 Onafhankelijken 4 Totaal 108 Deze aantallen nu moeten ge voegd worden bij de aantallen ge kozen senatoren. Hierdoor zullen de Christen-Democraten in totaal 148 zetels hebben en het Volks front ln totaal 119. De zetelverdeling is dan als volgt: Christen-Democraten 1481 Verwacht wordt, dat de Itali aanse president, De Nlcola, Don derdag om negentien uur het de creet zal tekenen, waarbij hon- derd-en-zeven Senatoren op grond van rechten, die zij geldend kun nen maken, benoemd worden. KAMERVERKIEZINGEN. Reuter geeft als officiële uitsla gen, medegedeeld door het Itali aanse ministerie van Binnenland se Zaken: Chr.-Democraten 303 zetels Volksfront 178 Soc. Eenheid 29 Nationaal Bloc 15 Monarchisten 12 Republikeinen 6 Ital. Soc. Beweging 4 Zuid-Tiroolse Partij 3 Sardinlsche Actie 1 zetel Ital. Boeren i De hierboven gegeven uitslagen zijn in zoverre' niet definitief als er nog twee-en-twintig zetels te verdelen zijn. Hieromtrent geeft Reuter de volgende prognose: Christen-Democraten 4, Volks front 4; Soc.Unle 4; Republikei nen 3; Nat.Bloc 3; Monarchisten 2; Ital. Sociale Beweging 2. GEKOZEN IN ITALIAANSE KAMER. Onder de meest vooraanstaande Gianninl, stichter van de „Uomo Qualunque", ls niet gekozen, even min als Patrisi, de leider van de afgescheurde Qualunqulsten. FUSIE SARAGAT— LOMBAR DO. Het hoofdkwartier van de So cialistische Eenheidspartij te Ro me heeft een communiqué uit gegeven, waaruit blijkt, dat de gematigde socialisten onder lei ding van Saragat en de socialis ten onder leiding van Lombardo, die bij de verkiezingen met ge meenschappelijke lijsten „zijn uit gekomen, overeenstemming heb ben bereikt om tot een volledige eenheid te komen op de meest ruime voorwaarden en zo spoeoig mogelijk, ten einde aan de be hoeften van het ogenblik tege moet te komen. I Foto van twee kinderen leidde tot: VORRINK (als getuige): „Ik werd correct verhoord door de Duitsers". Grote staking bij internationalisatie van hethaar de promotor Prof. Dr s. van I Dr E. KOOSDvddj.', negeibid door de rector magnificus, Prof. Dr U. G. Bijlsma, verlaat na de plechtigheid de Domkerk. Achter Ruhrgebied? Volgens Prof. Erich Noelting, minister van Economische Zaken van Noord-Rijnland-Westfalen zou een staking, die de industrie- en van het Ruhrgebied maan denlang zou verlammen meer dan mogelijk zijn, indien tijdens de besprekingen te Londen over Duitsland een besluit zou wor den genomen tot internationali satie van het Ruhrgebied. De communisten zouden de gelegen heid te baat nemen om onrust te wekken. Het zou zeer waar schijnlijk gedaan zijn met de discipline, die de arbeiders, on danks de ontberingen van de laatste drie jaar aan de dag ge legd hebben. Brakel. Van Ij tot 15 Mei zal de Brit se vloot manoevrea» houden op de Noordzee, te beginnen op onge veer 150 kilometer uit de Firth of Forth. Aan deze manoevres zal worden deelgenomen door de slagschepen Anson en Hoe, de kruiser Superb, het vliegdek- schip Implacable, elf destroyers, vier fregatten, een aantal onder zeeboten en meer dan honderd vliegtuigen. Vliegtuigen en on derzeeboten zullen schijnaanval- len op de schepen ondernemen. Verschenen ls het rapport Inzake de herziening van de sociale ver zekering, uitgebracht door een commissie, bestaande uit vertegen woordigers van de minlstër van Sociale Zaken en van de Stichting van de Arbeid. Aan de conclusies commissie gekomen wij het volgende: waartoe de is, ontlenen worden opgenomen, tenzij zij op arbeidersovereenkomst werk zaam zijn, ln welk geval zij als werknemers verzekerd dienen te 1. Uitbreiding van de verplichte worden sociale verzekering, welke thans Volksfront 119 persoonlijkheden, die voor de Ka- alleen de loonarbeiders omvat, totINZAKE KINDERBIJSLAG. Soc. Eenheid 24mer gekozen zijn, worden o.m. de e r>«. Nationaal Bloc 28 j genoemd: eerste-minlster De Gas- Monarchlsten 8 Republikeinen 9 Onafhankelijken 7 It. Soc. Beweging 2 Totaal 345 perl, die terzelfder tijd werd ge kozen te Rome, Napels en Trente; Saragat gekozen te Rome, Turijn en Milaan en Togliattl te Rome en op Sicilië; Nennl te Rome en te Milaan; Pacclardi te Rome. zelfstandigen is gewenst. De uitbreiding van de ouderdomsver- J zekering en dit geldt mede a. De zelfstandigen dienen in de kluderbijslagverzekering te wor den opgenomen. De uitkeringen voor de weduwenverzekering en behoren voor hen ^dezelfde te zijn an linaniilicïclorrvm.tvf .^lrntano' tflll i„3 De Eerste Kamer heeft gisteren De heer Algra A.R.) besprak behandeld de wetsontwerpen in-de rede van H. M. de Koningin zake de naasting van de aande- j van 3 Febr. j.l. en was van me len der Nederlandse Bank en de regeling dier naasting. De wetsontwerpen werden verdedigd door de heren van de Kieft (P. v. d. A.) en van Santen (Comm.), die nationalisatie van dergelijke in stellingen toejuichen en door de heer Wijffels (K.V.P.). De heren Vixseboxse (C.H.), Rip (A.R.) en Zege- ring Hadders (V.V.D.) ver klaarden. deze ontwerpen niet te kunen steunen. Minister Lieftinck wees er op, dat door dit ontwerp het individualistisch karakter aan de „Nederlandse Bank" wordt ont nomen, hetgeen te beschouwen is als een versterking van het gemeenschapselement. Het is he lemaal niet zijn bedoeling de Bank te nationaliseren. De wijze van schadevergoeding kan z.i. de toets van alle critiek doorstaan. Spr. wees er verder op, dat als de wetsontwerpen tot wet zijn verheven een regeling tot stand is gebracht met betrekking tot de verhouding van regering, staat en centrale bank, die zeer goede beloften inhoudt met be trekking tot het in ons land te voeren monetaire beleid. De wetsontwerpen werden aangenomen. Tegen stemden de leden van de A.R., C.H. en V.V.D. OVERZEESE GEBIEDSDELEN. Vervolgens werd een begin ge maakt met de begroting Over zeese Gebiedsdelen. Van 10 uur Dinsdagmorgen tot 9 uur 's avonds was het douane kantoor van Baerle Nassau het toneel van Justitionele bedrijvig- he: 1. Vier Nederlanders en vier Belgen werden daar op scherpe wijze ondervraagd, tot zij einde lijk door de mand vielen en be kenden schuldig te zijn aan een zeer grote handel in valse distri butiebescheiden. Het begon op 4 April, toen de Amsterdamse politie een 35-ja- rige koopman en een 47-jarige perser met hun respectievelijke echtgenoten, allen woonachtig in de Sint Anthoniebreestraat, ar resteerde wegens het in bezit hebben van valse distributiebe scheiden. Reeds grote aantallen hadden zij in omloop gebracht: 'textielcoupures ter waarde van 1000 punten, losse textielpunten van 5 en 1 stuks, vleestoewijzin gen van 100 rantsoenen en brandstoffenbonnen. De geares- teerden bleken niet minder dan 75 a 80.000 texlielbonnen en 1500 mud kolen te hebben ver handeld. Bij hun verhoor ver klaarden zij de coupures gekocht te hebben van een Belg, die zij of in Tilburg of in België ont moetten. Als naam van een der Belgen noemden zij een zekere M. Hierop heeft de Belgische po litie vier Belgen aangehouden, die met de vier Amsterdammers zijn geconfronteerd en tenslotte bekend hebben. Bij de gearresteerde Belgen bevond zich ook de drukker van de valse coupures. Dé Belgische justitie zal voor de berechting van de vier Belgen zorg dragen op beschuldiging van benadeling ener bevriende mogendheid. De vier Amsterdammers vallen uiteraard onder Nederlandse jurisprudentie. Een groot aantal der distributiebescheiden kon worden achterhaald. nlng, dat dit Kabinet volledig verantwoordelijk was voor de in houd van deze rede. Spr. achtte het afkeurenswaar dig, dat men ln het buitenland de indruk heeft gewekt, dat H. M. de Koningin hier haar persoonlijke mening verkondigde. Het Staats hoofd moet men geen politieke verklaringen doen afleggen over punten waarover ons volk nog verdeeld is. Uitvoerige critiek leverend op het ontstaan en ontwikkeling van de republiek Indonesië, waarmee de regering nog steeds blijft on derhandelen, vroeg h(j l.v.m. het incident op het station te Djocja de minister, of het verslag van Aneta hierover juist was en voorts of de C.G.D. zich met de zaak heeft bemoeid. Zijn er, aldus spr., voldoende waarborgen voor de veiligheid van de Nederlandse de legatie in Djocja? Vervolgens betoogde spr., dat decentralisatie in Indonesië nodig is en dat daarom spr.'s party het federalisme toejuicht. Het ln de Memorie van Ant woord voorgestelde concept van de Nederl.-Indonesische Unle.-acht sp. te vaak en kan daarom niet zijn instemming hebben. De heer De Dreu (Arb.) sprak o.m. over de buitenlandse Inmen ging in Indonesië en achtte deze niet al te verontrustend. Spr. kan het federalisme onder schrijven en acht het tot stand- komen van b.v. de Negara Pasoen- dan zeker niet uitsluitend toe te schrijven aan Nederlandse invloed. De vergadering werd daarna verdaagd. De uitnodiging van de beide huizen van het Engelse parle ment aan leden der Staten-Ge- neraal om op bezoek te komen, is thans door beide kamers aan vaard. Behalve de beide voorzit ters, Prof. Kranenburg en Mr van Schaik, zullen van de Eerste Kamer aan dit uitstapje deelne men de heer Kropman, de Zwaan en van de Kieft en van de Tweede Kamer de heren Joekes, Serrarens, Roolvink, Schmal, Bruins Slot en mevrouw Fortanier—de Wit. Het gezelschap zal per vlieg tuig Maandag 3 Mei op jonden Airport arriveren. De voorzitter van dat huis zal een diner aan bieden en ook minister Bevin biedt een maaltijd aan. Voorts zullen de parlementsleden wor den ontvangen door de lord- mayor van Londen en de Neder landse ambassadeur. de kinderbijslagverzekering zon reeds aanstonds tot alle zelfstan digen kunnen geschieden, de ziek te- en invaliditeitsverzekering wa re geleidelijk op de verschillende groepen van zelfstandigen toe te passen. 2. Bij de wet moet de mogelijk heid geopend worden de ouder- domsverzekering geleidelijk aan uit te breiden tot die bevolkings groepen, welke buiten de kring der loonarbeiders en der zelfstan digen vallen. 3. De verzekerlngsplleht dient, behoudens wat betreft de ongeval len- en de klnderbijslagverzeke- ring, gebonden te worden aan 'n loon- of inkomengrens, boven wel ke men bulten de verzekering valt. Deze grens zal naar het oordeel van de meerderheid der commissie op f 6000.naar het oordeel van de minderheid der commissie ech ter op f 4500.per jaar moeten worden gesteld. 4. Een inkomens- of loongrens naar beneden dient niet te worden gesteld. Voor die zelfstandigen, wter Inkomen zo laag ls, dat zij niet in staat zijn de premie op te brengen, dient de mogelijkheid te worden geschapen van ontheffing of vermindering premiebetaling. 5. De kring der verzekerden dient, met inachtneming van het geen ln de derde conclusie van dit onderdeel ls vermeld, voor alle takken der verzekering zoveel mo gelijk dezelfde te zijn. 6. De gehuwde, ln haar eigen huishouding werkende vrouw dient niet als zelfstandige verze kerde ln de verzekering te worden opgenomen. De verzekering van de man dient mede de ouderdoms- en weduweverzekering van de vrouw te omvatten. 7. De in het bedrijf hunner ouders werkzame kinderen moe ten, voorzover zij gehuwd, dan wel 21 jaar of ouder zijn, als zelfstan digen in de verplichte verzekering als voor loon-arbeiders. b. Het recht op. kinderbijslag voor wezen zij in beginsel gekop peld aan de verzekering van de overleden vader. c. De kinderbijslag dient voor wezen hoger te zijn dan voor niet- wezen. HET OPBRENGEN DER MIDDELEN. 1. De premie voor de verzeke ring van de werknemers zal ln beginsel behoudens voor de kin derbijslagverzekering door de werkgevers en de werknemers ge zamenlijk dienen te worden opge bracht. De toepassing van dit be ginsel zal echter moeten worden bezien binnen het raam van de algemene loon-, en prijspolitiek. 2. De premie voor de verzeke ring van de zelfstandigen dient door dezen te worden opgebracht. DE VERZETSGROEP „DIENST WIM". Het was slechts een kleine foto van twee kinderen, die de Duit sers vonden op een „gedropte" agent, toen deze hen ln handen viel. Een kleine foto, maar de vondst leidde tot het verraad van het Nationaal Comité. Schreleder was de eerste, die hierover het Hof zijn inlichtingen gaf. Het verkrijgen van contact met het Nat. Comité was een van zijn voornaamste problemen. Met be hulp van een opgevangen bericht uit Engeland deed zich de moge- lqkheid voor om met de genoem de foto te Amsterdam „materiaal te gaan halen" op een bepaald adres. Dit leidde er toe, dat Van der Waals, die er ook nu op uit werd gestuurd, onder de naam Anton de Wilde, in contact kwam met L. J. van Looi, rechterhand van Koos Vorrink, en dus later met Vorrink zelf. Vla verdachte en het Englandspiel kreeg' Vorrink daarna radiocontact met Enge land. Uiteraard kwamen de Duit sers nu achter alles wat het Nat. Comité ondernam. HECHTER CONTACT. Op een gegeven moment wilde Vorrink voor een hechter contact met Engeland zijn medewerker J. van Tijen naar Londen sturen. Ook bij deze kwestie trad ver dachte zogenaamd als bemidde laar op. De heer J. van Tijen, Dir. Fok kerfabrieken, die, zoals Schreleder zeide, nog het plan had gekoes terd, Görlng naar Engeland te ontvoeren, zou met een vliegtuig ln de buurt van Hoorn vertrek ken naar Engeland. Op weg naar Hoorn, samen met verdachte, werd hij te Zaandam gearresterd. Vervolgens moest Van der Waals er voor zorgen, dat andere kop stukken werden gepakt, want Sehreieder wist nu zo langzamer hand wel genoeg van deze groep af, om toe te slaan. Te Eindhoven wist Van der Waals een bijeen komst te beleggen van Koos Vor rink, L. J. "Van Looi, en nog enige anderen. Schreleder en zijn man nen verschenen en de arrestaties volgden. Ook ln Den Bosch en an dere plaatsen werden daarna leden van deze groep door de Duitsers Ingerekend. De heer Van Tijen bevestigde de gang van zaken door Schrele der getekend, GETUIGE VORRINK. Ook Koos Vorrink, ais getuige gehoord, bevestigde de preciese uiteenzettingen van Schreleder. Getuige Vorrink vertelde ten slotte, dat hij na zijn arrestatie Vorrink. DE „DIENST WEM' Een der verdiensteiyke verzets groepen was de z.g.n. „Dienst Wim", waarvan de werkzaam heden zich ook buiten de gren zen uitstrekten. Schreleder was bekend met het bestaan van deze organisatie, maar wist er verder niets definitiefs over. Wederom was het een radiobericht, dat de S.D. op het spoor hielp. Allereerst leidde liet naar Bergen op Zoom. Van der Waals werd er op af gestuurd. Het bleek, dat zekere Jüten hier contact had met de „Dienst Wim". De chef daarvan was een Belg, Van der Waals drong zich In de organisatie te Bergen op Zoom hetgeen namen opleverde van per sonen aldaar en ln Vlissingen en Apeldoorn. Getuige Jüten uit Bergen op Zoom vertelde, dat hij negenmaal de legitimatie van Anton „van der Wilde" doorkreeg, driemaal over Radio-Oranje, driemaal over de B.B.C. en driemaal over de Belgische zender. Jüten werd door Van der Waals naar een park ln Bergen op Zoom gebracht en toen gevangen ge nomen. De ex-koerlerster W, Proost, als getuige ln deze zaak gehoord, be vestigde dit. Van der Waals ontkende ech ter de arrestaties van C. Groendijk te Vlissingen en van D. J. van Tuyl, doch Schreleder verklaarde aan Van der Waals opdracht te hebben gegeveri de arrestaties te verrichten. Herbegrafenis E. P. A. Aspeslach te Vlissingen. Gisterenmiddag vond onder grote belangstelling op de Alge mene Begraafplaats de herbegra fenis plaats van wijlen de heer E. P. A. Aspeslach, ln leven zee- loods, die op 27 October 1944 bij het evacueren van Inwoners van Meliskerke naar de duinrand, met zijn kano omsloeg en verdronk. Toen de kist, gedekt met de Vaderlandse driekleur, was neer gedaald en de vlag van het Ne derlandse Loodswezen was ont plooid, hield Ds W. Oosthoek, Ned. Hev. Predikant te West- kapelle, by wie de heer Aspeslach ls geëvacueerd geweest, een toe spraak. Hij vestigde de aandacht er op, dat de overledene in de ware zin des woords een loods was, iemand, die met inzet van zijn eigen leven heeft getracht anderen te redden. Welk een de verraders- en provocateursrol j troost l£. het te wgten dat de had doorzien, en dat hij bij de Duitse instanties tegen het pro voeeren een protest indiende. Dit heeft waarschijnlijk tengevolge gehad, dat er geen proces heeft plaats gehad wegens sabotage en dat getuige zonder meermals po litiek onbetrouwbaar ln een kamp in Duitsland werd opgesloten. „Overigens werd 11c zeer correct verhoord door de Duitsers, dat moet-ik toegeven", aldus de heer Onmiddellijk na aan komst van de dele gatie op het station te Djocja werd deze opname gemaakt. Even daarna werden de fototoestellen af genomen. De opna me toont duizenden opgeschoten knapen, die het station vul den. Deze menigte veroorzaakte later de vyandig beledi gende demonstraties Buitenlands Journaal. Volgens Amerikaanse autoritei ten hebben de Sowjets ln de door hen bezette zone concentratie kampen Ingesteld. Verder wordt melding gemaakt, dat uit de Amerikaanse en Britse sector van Beriyn 45 personen zqn verdwe nen, waarvan er 24 door perso nen in Russisch uniform zqn ge arresteerd. In Denemarken be vinden zich nog 62.000 Duitse vluchtelingen. Zuid-Afrika heeft meer Uranium binnen zqn Kinderarts vliegt naar de „Volendam". De inspectie van de genees kundige dient van de Koninklijke Landmacht heeft in verband met S^nzen dan emg »<ler and ter de ernstige ziekteverschijnselen ^fnKter vergaard Het op de „Volendam" onmiddellijk kaan3e mlnlster verklaard. - Het maatregelen getroffen. Dinsdag morgen vertrok per K.L.M.-toe- stel naar Cairo de Haagse kin derarts Dr H. Broekeman, die te Suez aan boord kwam. Woensdagmorgen is met een Constellation speciaal ziekenvoed- sel, eiwitten, melk en geneesmid delen naar het geteisterde schip vervoerd, opdat een verdere uit breiding van de ziekte zo doel treffend mogelijk kan worden be streden. DE BILT ZEGT: Warm. Weersverwachting, geldig tot hedenavond Warm weer. In het Z. en W. van het land tijdelijk meer be- rcgenbulen, hier en daar met on Amerikaanse leger ls in staat een raket te bouwen, die in een half uur om de wereld kan vliegen. Te Aberdeen (Maryland) wordt de laatste hand gelegd aan een raket, die tweemaal zo snel is als de Duitse V-2 en een 650 km ver kan vliegen. In Asuncion te Paraquay Is een communistische samenzwering met elementen uit politieke partijen ontdekt. Ook Is er Communistische infiltratie by de politie vastgesteld. Onder de talrijke gearresteerde personen bevindt zich een polltie-offlcier. Op 38 mitrailleurs, een zendsta tion, handgranaten en 15 kg vlug schriften is beslag gelegd. Binnenlands Journaal. Prins Bernhard zal uit Londen, waarheen hq Mevr. Roosevelt in zqn vliegtuig heeft begeleid, rechtstreeks doorvliegen naar Zwitserland, daar verlenging van het verblqf in hoge lucht voor herstel van zqn gezondheid nood zakelijk wordt geacht, Op 10 Mei zal te Utrecht in de Ooster- kerk het Gereformeerde studie- verband voor Oecumenische vra gen een debatsamenkomst organi seren over de vraag of de Gere formeerde Kerken zich al of niet bij de Wereldraad van Kerken kunnen aansluiten. Prof. Dr den Hartogh en Prof. Dr S. U. Zui- dema hebben toegezegd aanwezig te zijn. Op de in Juni in Delft te houden tentoonstelling ter her denking van de Vrede van Mun ster zal de oudste geschreven tekst van het Wilhelmus worden geëxposeerd. Een moeder, die met twee kinderen zich op de ,,Si- bajak" inscheepte om tezamen met vele andere vrouwen en kin deren, naar haar man ln Indië te gaan, had verzwegen, dat haar kinderen waterpokken hadden, uit vrees te moeten wachten. Toen dit uitkwam, werd zij met de" kin deren geïsoleerd in een luxe hut. Chili, de Verenigde Staten, Bra-Zij toonde echter geen begrip voor overledene zelf de Grote Loods, Jezus Christus, aan boord had, om hem in de Veilige Haven te brengen, aldus Ds Oosthoek. Ook de voorzitter van het Ned. Rode Kruis afd. Meliskerke, de heer Jansen, sprak nog enkele woorden van dank aan de over ledene voor alles, wat deze ln dienst van het Rode Kuis heeft gedaan. 4 Nadat ook nog de Commtssala van het Loodswezen de aanwezi gen had toegesproken, dankte een der familieleden voor de belang stelling en het ondervonden mede leven, waarna Ds Oosthoek de plechtigheid met dankzegging sloot. -o- BONNENLIJST 48 zlllë en Peru hebben een ontwerp verklaring tegen het communisme getekend, welke zij voornemens zijn bij de Panamerikaanse con- weer. Matige winti tussen O. en Z. ferentie in te dienen. deze maatregel en heeft nu bij de directie haar passagegeld te rug geëist, omdat ze geen contact kreeg met de andere passagiers. geldig van 25 April t.m. 8 Mei Bonkaarten KA, KB, KC 804: 331 Melk: 5 Liter melk. 333 Melk: 7 Liter melk. 336 Vlees: 100 gram vlees. 337 Vlees: 300 gram vlees. 338, 339 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 352 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, ver micelli e.d. 354 Algemeen: 200 gram brood geldig t.m. 1 Mei). 356 Algemeen: 1600 gram brood (geldig t.m. I Mei). 357 Algemeen: 50 gram thee. 358 Algemeen: 250 gram kaas of 312Vi gram korstloze kaas. 359 Algemeen: 125 gram koffie. 343 Reserve: 800 gram brood (geldig t.m. 1 Mei). 346 Reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 1 Mei). Bonkaarten KD, KE 804: 833 Melk: 12 Liter melk. 836, 837 Vlees: 100 gram vlees. 838 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 839 Boter: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 852 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, vermicelli e.d. 854 Algemeen: 200 gram brood (geldig t.m. 1 Mei). 856 Algemeen: 400 gram brood (geldig t.m. 1 Mei). 858 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 843 Reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 1 Mei). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, MD, MF, MG, MH 804 (bqz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook d. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 April worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk. waarop eerst op Maandag 26 April mag worden gekocht.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1