rmmm&iiem O eth*i zending In cle straat van Jantje Zeeuws O.V.W. bataljon Tal politie-apparaat versterken. Kortingsregeling heffing ineens. Geref» Ouderlingen-Conferentie te Goes. Op een onlangs gehouden ge westelijke vergadering van de Bond van Oud-Oorlogavrywilligers heeft de commandant van het Zeeuwse O.V.W.-Bataljon £-14 R.I. overste J. J. v. Oort, medegedeeld, dat hem door de regering is ver zocht het Zeeuwse bataljon in stand te houden, om grondig bij binnenlandse onrust te kunnen op treden. Daar overste v. Oort zelf binnenkort Nederland verlaat en een burger bet rekking in Indië zal aanvaarden zal Maj. Passaert het commando overnemen. Overste v. Oort heeft een aan tal voorwaarden aan de Minister voorgelegd, welke zyn ingewilligd. Daar 630 man zjjpn teruggekeerd en er 800 nodig zijn, zal om aan vulling met andere O.V.W.-ers ge vraagd worden. Het bataljon wordt geen legereenheid, doch zal, indien nodig, optreden ter verster king van het politieapparaat. Jaarvergadering M. V. Kring Walcheren-Zuid. De kring Walcheren-Zuld van de Meisjesverenigingen op Ger. Grondslag hield Maandagavond o.l.v. Dien Huser zijn 15e jaarver gadering in de Bogardzaal te Mid delburg. In deze vergadering, die een feestelijk karakter droeg, werden de jaarverslagen van secr.esse, Saar Hillebrand en penn.esse, Jan- ny Verspoor behandeld en hield Tanny de Jonge een inleiding over „Jong in het huisgezin van Chris tus". De declamator Ruc. Scholten uit Utrecht deed de meisjes genie ten van zijn goede voordracht. Excursies naar Zweden en 't Westland. Naar wij vernemen is het thans zeker, dat de excursie van de Z.L.M. naar Zweden door gang vindt. Er zal hiervoor een 50-tal deelnemers zijn. Verder staat een tweedaagse excursie naar het Westland op het programma, tijdens welke een bezoek zal worden gebracht aan Aalsmeer, terwijl voorts o.m. een kunstmestfabriek en een kaasboerderij bezichtigd zullen worden. Schouwen-Duivcland onder het P.C.J.-mes. De P.C.J. (Radio Nederland- Wereldomroep) komt op Donder dag en Vrijdag a.s. met een repor tagewagen naar Schouwen en Duiveland, teneinde hier een gro te streekreportage te maken. Re porter is H. Felderhof, die ver scheidene vooraanstaande perso nen op het eiland hoopt te inter viewen. Het doel van deze reportage is da landgenoten vooral die in Oost en West een beeld te geven van het leven op de Noord- Zeeuwse eilanden. MIDDELBURG. De nieuwe kazerne. Maandagmorgen is een begin gemaakt met het leggen der fun dering voor de nieuwe kazerne. Een heimachine is druk bezig de nodige palen daarvoor in de grond te heien. VLISSINGEN. De Wethouder van Onderwijs Is verhinderd Woensdagmiddag spreekuur te houden. Zeeuwse Bond van Oud- O.V.W.-ers. Maandagavond vergaderde in het C.J.M.V.-gebouw de afd. Vlissingen van de Zeeuwse Bond van oud-Oorlogsvrijwilligers onder voorzitterschap van de heer Th. van Zutphen. De ere voorzitter der afd., de heer F. van Sabben, deelde mede een onderhoud gehad te hebben met de burgemeester, waarbij deze hem had gevraagd in de Prot. Christelijke groepen naar men sen uit te zien voor de te vor men reserW-politie. De heer L. P. v. Oorschot zal dit doen in de kringen van de P. v. d. A. en de heer Andriessen voor de Ka tholieken. Het gaat hier om 70 tot 80 man, die bij eventuele binnenlandse onrust de politie kunnen bijstaan en eventueel vervangen. Spr. gaf verder een uiteenzetting van de doelstellin gen en de voorwaarden alsmede van de beloning bij eventuele oproeping. Bij de uitvoering van lijn opdracht had spr. direct ge dacht aan de oud-O.V.W.ers uit deze bond, daar hij hierin man nen wist, in wie hij het volste vertrouwen had. In het verdere deel van de avond kwam nog een aantal huishoudelijke zaken ter sprake, zoals de instelling van een feest commissie voor de herdenking der bevrijding en de propa- ganda-actie. Aan het eind van de avond deed de Bondsvoorzitter de heer C. J. Vader nog enkele mededelingen. GOES. Vergadering Hervormde Mannen- vereniging. Maandagavond werd In de grote zaal van de „Prins van Oranje" door de Organisatie voor Her vormde Mannen: „In Dienst der Kerk" een bijeenkomst gehouden, waar, voor een talrijk gehoor Dr W. F. Dankbaar, Zendingsdirektor te Oegstgeest over het onderwerp: „De nieuwe Kerkorde", heeft ge sproken. De bijeenkomst stond onder lei ding van de heer J. J. Duvekot, die de spr. met enkele woorden In leidde, tevens memorerend de tijd, die Dr Dankbaar als herder en leraar te Goes heeft doorgebracht. Dr W. F. Dankbaar lichtte uit voerig „De nieuwe Kerkorde" toe, volgens de lijnen van het in 1947 Ingediende ontwerp. Spr. verge leek „De nieuwe Kerkorde" met wel een huis bouwen, maar een huls zonder de mensen is niets. De bewoners moeten tenslotte een huis werkelijk tot een „tehuis' maken. Even stond Dr Dankbaar in na gedachtenis stil bij de overleden voorzitter van de Commissie der nieuwe Kerkorde, Prof. Paul Schol te; vervolgens noemde hij de namen van hen, die b(j de samen stelling van het Ontwerp der nieu we Kerkorde een belangrijk aan deel hebben gehad. Zoals Prof. Merkelbach v. d. Sprenkel, Dr Wagenaar, Prof. Severijn, Prof. Haitjema en anderen. De nieuwe Kerkorde, aldus ging Dr Dankbaar verder, moet gezien worden als de Kerkelijke Grond wet, bestaande uit 27 artikelen en 20 ordonnantiën. Zij draagt een Apostolisch Confentioneel karak ter en haar belijdenis ls eveneens een Apostolische Belijdenis. Immers, een Apostolaat zonder belijdenis is hol, maar een belij denls zonder apostolaat is dood; daarentegen ls de Apostolische Belijdenis van een levende kracht. Ons belijden moet echter ook zjjn actueel, een vooruitgaande be weging, daarin volgend de vaste koers van de nieuwe Kerkorde. Het oude, historisch gegroeide, wordt niet verloochend, Integen deel: maar het moet worden bele den op een nieuwe wijze, correct en concreet, om door allen goed te worden verstaan. Vervolgens behandelde spr. nog het in het Ontwerp der nieuwe Kerkorde bedoelde „Opzicht", het geen moet worden verstaan als 'n Kerkelijke tucht op leer en le venshouding. Vrijheid mag niet ontaarden ln ongebondenheid en, het zij ln alle deemoed erkend, dit laatste was vaak in onze Her vormde Kerk het geval. Tucht op leer en leven. Niet in een ongebreidelde willekeur, maar uitgeoefend in gebed, afhankelijk heid aan de H. Schrift en deemoed In biddend smeken om voorlich ting door de H. Geest, ln angstige erkenning van onze menselijke on macht. Op deze interessante causerie volgde nog een geanimeerde ge dachte-wisseling, waaraan door .ere aanwezigen werd deelgeno men. Voorstellen Gemeenteraad. Schoolfllms. Door de leerkrachten der openb. en bijz. lagere scholen zomede van de rector van het Chr. Lyceum en de directrice der Vakschool voor Meisjes, werd verzocht om beschikbaarstelling uit de ge meentekas van een bedrag van f 0.50 per leerling der genoemde scholen, zulks voor de aanschaf fing van twee projectietoestellen voor het vertonen van school fllms. Verder om jaarlijks beschik baar te stellen een bedrag van f 0.25 per leerling, tot dekking van de exploitatiekosten. Hierbij zouden dan nog moeten worden gevoegd de kosten van projectie- lampen, welke slechts een levens duur van een jaar hebben en f 19.per stuk kosten benevens de kosten van verduistering van een lokaal in elke school. Bij inwilliging van het verzoek ^sou dit voor het eerste jaar een uitgaaf meebrengen van f 1327.50 plus de verduisteringskosten der lokalen, terwijl wegens exploitatie kosten telken jare een bedrag zou moeten worden uitgetrokken f 701.75. B en W nebben hierop geant woord, dat zij gezien de slechte financiële toestand der gemeente geen termen konden vinden aan de Raad 'n voorstel te doen om 'n zo belangrijk bedrag ter beschik king te stellen, doch dat zij wèl bereid waren in overweging te ge ven om over te gaan tot de aan schaf van één projectie-apparaat ten behoeve van het openbaar en bijzonder gewoon lager- en uitge breid lager onderwijs. Alle overige kosten zouden dan uit particuliere middelen worden bijeengebracht. Tegen e.v. uitle ning van het apparaat aan andere onderwijsinrichtingen zou geen be zwaar worden gemaakt. Adressanten hebben verklaard zich met dit denkbeeld te kunnen verenigen. B en W geven daarom aan de Raad in overweging om voor dit doel ongeveer f 600.beschikbaar te stellen. Onteigening. Na de bevrijding ls het Gast huis huurder geworden van drie woonhuizen aan de Oostwal, waar van twee met het recht deze pan den te kopen voor te schatten waarde. Voor het derde perceel, eigenaar dhr E. J. Poll te Glim men, geldt dit echter niet. Het Gasthuis heeft deze perce len dringend nodig, teneinde deze ln te richten tot laboratorium, ter wijl dan de bestaande laboratori um-ruimte kan worden Ingericht tot operatiekamer. Het ligt ln de bedoeling de thans gehuurde panden te kopen. Daar de heer Poll daartoe echter niet bereid ls daartoe mee te wer ken, vragen B en W machtiging onteigening te verzoeken. Ongeval op de havenbrug. Doordat de chauffeur van een P.T.T.-vrachtwagen G. uit Goes gisteren op de havenbrug onvol doende uitweek ontstond een bot sing tussen de auto en de motor rijder J. uit Goes. De laatste liep zulke zware verwondingen op dat hij overgebracht moest worden naar het ziekenhuis Oostwal. Het motorrijwiel werd vernield. HEINKENSZAND. Kraaiennesten uitgeroeid. In het bos van het buitenver blijf „Landlust", thans bewoond door de heer Ermerins, hebben honderden kraaien in de eeuwenoude en 30 M. hoge iepen hun nesten gebouwd, zeer tot ongerief van de landbouw, om dat deze vogels veel schade ver oorzaken aan de veldgewassen en het zelfs niet ontzien om kui kens weg te kapen. De vereni ging „Mbssengilde" onder lei de tekeningen en het bestek voor-ding van de «voorzitter, de heer bouwen van een huis. Men kan C. Nijsse, maakte daarom plan nen hieraan een einde te ma ken. Zaterdagmiddag werd met goedvinden van de eigenaar de aanval gewaagd. Sr stond bijna geen wind, dus was het ideaal weer voor een dergelijke ^onderneming. De resultaten wa ren zeer goed: alle nesten zijn uit de bomen gestoten, 120 jonge kraaien en 30 eieren was de buit pn de heer M. v. i. Guchte kon met een geweer 25 oude kraaien neerschieten. De klimmers werden voor hun gevaarlijk werk beloond met prijzen van f 7,50 en f 5. Aanbesteding. Maandagmiddag werd publiek aanbesteed het bouwen van een woonhuis met garage te Hein- kenszand op een perceel in het Clara'spad. De hoogste in schrijver was A. Burger, St. An naland, voor f 46.750 en de laag ste A. Blankenburg, Nieuwdorp, voor f33.850. Gegund aan de Gebr. Pieters te Heinkenszand voor f33.986. OOSTKAPELLE. Duinbrand. Vrijdagmiddag werd wederom de brandweer gealarmeerd voor een duinbrand in de duinen bij de eendenkooi. Een terrein van ongeveer 2% ha. brandde af, voordat het vmar kon worden be dwongen. De bevolking spaart. Het jaarverslag van de Nuts- spaarbank te Middelburg geeft een overzicht van het gespaarde bedrag te Oostkapelle. Een to taalbedrag van f 17750.76 werd ingelegd, terwijl f 7136.39 werd terugbetaald. Het aantal inleg- posten bedroeg 510 en dat der terugbetalingen 51. BRUINISSE. Zwaluwen en regenwormen. Velen hebben wellicht vorige week de eerste zwaluwen weer gezien en hun terugkeer met vreugde begroet, want al maakt volgens het spreekwoord één zwaluw nog geen zomer, toch be tekent het dat de lente niet lang meer op zich laat wachten. Van veel meer betekenis is ech ter wellicht de vondst van de regenwormen in geïnundeerd ge weest zijnd gebied in de polder Bruinisse. Want de regenwormen zijn het immers die in normale tijden voor de goede structuur van de grond zorgen en die ous de taak van het wondermiddel gips overnemen. Zoals bekend wordt gips van regeringswege niet meer verstrekt, hoewel daar van de zijde van de landbouw wel op werd aangedrongen. Maar gips kost deviezen en die zijn schaars. Dat thans weer regen wormen wordep aangetroffen be- pagandafilmpje dat in 1946 van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst werd gedraaid, bewaarheid wordt. „De grond wordt weer goed". De natuur herstelt zich en her neemt haar oude rechten, want ook de eerste slakken werden al weer gesignaleerd. Mosselverzending ligt stil. Hoewel het mosselseizoen of ficieel nog niet is gesloten zijn er»vorige week geen mosselen verzonden. Aangev ierd werden uit de Waddenzee ongeveer 1150 tonnen mosselzaad: Uit de Laag te van Renesse werden onge veer 150 tonnen aangevoerd. Herstel glooiingswerken L. A. Polder. Het bestuur der Waterkering van de calamiteuze Leendert Abrahampolder heeft Vrijdag aanbesteed het herstel, de ver nieuwing en het onderhoud van de aarde kramrij en steenglooi- ingswerken van voornoemd wa terschap. De twee laagste inschrijvers waren J. M. Dekker, Brouwers haven f 27.400.en Aannemers bedrijf M. v. d. Velde te Bruinis se f27.190.aan wie het werk is gegund. belvertelling. Door twee jongens van elke club werd deelgenomen aan hersengymnastiek. De groep Duiveland behaalde het hoogst aantal punten. o— Te Vlissingen slaagden voor het examen derde stuurman de heren P. v. d. Driest, H. Wijnga en J. G. van Heumen, allen leer lingen van de Ruyterschool. De sportvereniging Unitas te Kloetinge hield Zaterdagavond een bazar in het verenigingsge bouw, welke goed geslaagd mag heten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te De Lier, C. Jon- geboer te Wijk bij Duurstede; te Leeuwarden, Th. E. v. d. Brug te Apeldoorn; te Eemnes-Buiten, W. de Bruijn te Lexmond; te Maarsbergen, J. J. van Zorge te Hattem. Bedankt voor Middenmeer, C. G. Wiegers te St. Pancras. Geref. Kerken. Beroepen te Groningen, G. r. Wilgenburg te Aalten; te Schie dam, P. Kuijper Jz. te Zeist; te Schettens, J. A. Kwast te Den Haag. Aangenomen naar Alphen a. d. Rijn, W. Wijma te Gasselter- nijeveen; naar Hengelo, F. Vroon te Wilnis. Bedankt voor Gouda, Maas sluis, Bodegraven en Winters wijk, W. Wijma te Gasselternije- veen; voor Marum, J. Nawijn te Avereest; voor Coevorden, F. Vroon te Wilnis; voor Onstwed- de, H. R. Groeneveld te Onder- dendam; vo&r Westerlee, G. K. Geerds te Drijber. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Enschedé (2e pr. Wegens vervroegde betaling. Het ministerie van financiën deelt mede, dat een regeling is vastgesteld inzake het verlenen van korting bij vervroegde beta ling van aanslagen in de vermo gensheffing ineens. Deze korting wordt alleen ver leend, indien uiterlijk op de.ver valdag van de eerste termijn, de tweede en derde termijn van de aanslag, geheel of ten dele wordt voldaan met vrij geld, met voor betaling aangewezen staatsobli gaties of met inschrijvingen in de grootboeken der nationale schuld en in het grootboek 1946. De korting bedraagt 4 pet. jaars en gaat in op de dag van betaling. Voor, betalingen, die plaats hebben nadat de eerste termijn van de aanslag reeds is verschenen, wordt echter geen korting toegestaan. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat deze regeling alleen geldt voor de vermogensheffing ineens en dus niet voor de ver- mogensaanwasbelasting. Korfbal-uitslagen van Zaterdag 17 April. Ie klasse: Swift ITogo I 12 2; SeoltoVios 1 63; Madjoe IVolharding 22; Luctor- B.K.C. 5—1. Swift heeft wel een zeer grote overwinning op Togo behaald, dat er in deze wedstrijd niet was. MadjoeVolharding werd 7 minuten voor het einde wegens regen gestaakt. Intussen pi.), M. W. Nieuwenhuijze te Van Volharding een goede pres 'e- n.rorronlion'o om T TVlT I 1 's-Gravenhage en J. M. Visser J tatie, evenals de overwinning te Hoogeveen; te Noordeloos, H.Van Luctor. De verdere uitsla- van Leeuwen te Tholen en J. H. gen waren: Velema te Bunschoten; te Wor- D. H. Biesma te Dro- Eendracht Zeelan- merveer, geham en D. van Wilsum te Kornhorn. Bedankt voor Lisse, N. Brandsma te Rijnsburg. Vrije Evang. Gemeenten. Bedankt voor Oldebroek, J. I. van Wijck te Gouda. dia 35 3e kl. A: V.Z.O.D.Vitesse 3 4; OlympiaTop 41; To vos V.K.V. II 2—5. 3e kl. B: Dios ISinoto 04; Tjoba IIScampolo' 012. 3e kl. C: Ivode Poel 41; W.H.S.—Vios II 7-1. Een groot aantal ouderlingen van de Geref. Kerken in Zeeland waren gisteren in de „Prins van Oranje te Goes tegenwoordig op de 25e Zeeuwse ouderlingen-conferentie, die onder presidium stond van de heer J. J. Boon. In de morgenvergadering sprak de heer F. Boon te St. Laurens over „Het formulier voor het be vestigen van ouderlingen", terwijl des middags ds J. Hindriks uit Vlissingen refereerde over „De nieuwe koers in de Ned. Herv. Kerk. De morgenvergadering vingalle instanties buiten de kerk De „Kofra" weer thuis. De sleepboot „Kofra" is door het bergingsvaartuig „Scheepma kershaven" van jfle Wit's ber gingsbedrijf, geassisteerd door de pompboot „Zeemeeuw", uit de vluchthaven te Bruinisse naar zijn thuishaven Dordrecht ge bracht. De „Kofra" was een slachtoffer uit de oorlog, werd enige maanden geleden gelicht en naar de vluchthaven gebracht voor verder herstel. Dit herstel was nu zo ver gevorderd, dat het Schip kon wSrden weggesleept. aan met de behandeling van huishoudelijke zaken, waarbij uit het verslag van de penningmees ter bleek, dat, het batig saldo over 1947 109,26 bedroeg. Tot comitéleden werden gekozen de heer F. D. G. Prins te Vlissin gen en M. W. Verkammen te Tholen. Rcferakt de heer Boon. De heer Boon ving zijn refe raat aan met de opmerking, dat de kerkelijke formulieren de laatste tijd meer bekendheid gaan genieten, waarmede hij echter niet wilde zeggen, dat men ook meer op de hoogte raakt met de inhoud van de for mulieren, die minder vaak wor- en in een nieuwe kerkorde en een vernieuwd belijden. Er is in Gereformeerde krin gen grote blijdschap geweest over deze kennnelijke opleving in de Ned. Herv. Kerk, aldus ds Hindriks. Niettemin is er reden om ernstig te vragen of de Martha-figuur niet praevaleert boven de Maria-houding, of in het begrip volkskerk, de term: volk niet meer wordt gewaar deerd dan de term: kerk. Er is een «formidabele activiteit, maar één ding is boven alles nodig: het luisteren naar Christus. Bo vendien was de taakomschrij ving der kerk, zoals Kraemer die gaf, niet zonder meer te aan vaarden. Met name is niet dui- d NaVh°ertgontsetaan van het for- de^rkA h°T muiier tot bevestiging van ouder- J^e^en ^cfaal ^en! Deze nieuwe koers in de kerk is nu geworden de koers van de Ned. Herv. Kerk. Zij is vastge legd in het ontwerp kerkorde. Ook hier past allereerst waar dering. De bestuurslichamen van 1816 zijn radicaal afgeschaft. De THOLEN. W. M. Moelker t. Maandagmiddag is de heer W. M. Moelker, terwijl hij in een auto onderweg was naar zijn dochter in Holland, plotseling overleden. De heer Moelker bereikte de leeftijd van bijna 80 jaar. Hij had verschillende jaren zitting als lid der Prov. Staten van Zee land voor de Vrijh. Bond, was vele jaren raadslid te Tholen, oud-voorz. van het Nuts-departe- ment en lid van het Visserijbe- stuur. ZIERIKZEE. Leeftijdsgrens bij vacatures. Naar aanleiding van het feit. dat in een oproeping voor solli citanten naar de functie van ge meente-secretaris te Zierikzee werd vermeld, dat de te benoe men titularis niet ouder mag zijn dan 40 jaren, heeft het hoofdbestuur van de Nederland se Bond van Gemeente-Ambte naren zich tot het gemeentebe stuur van Zierikzee gewend met net verzoek de leeftijdsgrens te laten vervallen. Genoemd bestuur acht - het stellen van deze leeftijdsgrens niet redelijk, omdat thans vele geschikte, ervaren en vitale krachten van« een benoeming worden uitgesloten. OOSTEBLAND. Ringmiddog J. W. C. Schouwen en Duiveland. Onder leiding van de heer M. O. Hanse, voorzitter der J.W.C.- ring werd Zaterdag een goed geslaagde bijeenkomst gehouden te Oosterland. Na de begroeting hield Ds v. d. Broeck te Oosterland de Bij- lingen op de synode van 1586 in Den Haag, die een vrucht was van de reformatie, te hebben be sproken merkte spr. op, dat thans, nu er zoveel gemeenten vacant zijn, meer dan ooit de roeping van de ouderling naar voren komt. 3e ld. D- Zuidzande—Madjoe II 60; Swift HIGroede 22. Programma voor Zaterdag 24 April. Zaterdag worden geen eerste klasse wedstrijden gespeeld. 2e kl. A: S.S.S.—S.I.W.; Swift IITjoba I. 2e kl. B: EendrachtUnitas; Smerdiek.Togo II. 3e kl. A: OlympiaV.Z.O D.; TopVitesse. 3e kl. B: Dios II—Scampolo. 3e kl. C: De Poel—Elto. 3e kl. D: GroedeFortuna; K.W.B.—A.K.C.; Madjoe II— Swift m. Grote deelname aan korfbal- tournooi. Voor het Korfbaltournooi van de Zeeuwse Korfbal Bond op Hemelvaartsdag 6 Mei te Mid delburg hebben 65 deelnemende twaalftallen ingeschreven. Dat wordt dus meer dan 800 korbal- lers(sters). Onder deze vereni gingen zijn er vele uit Amster dam, Eindhoven, Rotterdam, Rozendaal enz. Voetbal. De Zaterdag j.l. gehouden voetbalwedstrijd tusen Tholense Boys I en Halsteren werd door de laatsten gewonnen met 5—3. De Korfbalwedstrijd tussen Tholen en Rilland, werd door Rilland gewonnen met 5-J-3. Waterstanden. Keulen 172 0.07), Ruhrort 0.22 (—0.04), Lobith (Rijn) 993 (—0.07), Nijmegen (Waal) 765 0.09), Arnhem (Nederrijn en Lek) 772 0.05), Deventer (IJssel) 215 0.05), Borgharen 4127 (—0.03), Belfeld (Beneden- Maas) 1107 0.16), Grave (be neden de sluis) 473 (—0.02), Vreeswijk (laag water Nederrijn en Lek) 0.40 (—0.02). Veilingsberichten. MIDDELBURG. Veiling van 19 April. Groenten: Andijvie 60 68, Prei 53, Raapstelen 15 17, Rabarber 34—39, Witlof 30— 68, Spinazie 928, alles per 100 kg.; Bloemkool I 6080, Bloem kool n 26—57, Bloemkool Hl 27—37, $toofsla 12—29, Sla I 815, Sla II 89, alles per 100 stuks; Radijs 1427 per 100 bos. GOES. Veiling van 19 April. Groenten: Spinazie 1028; Prei 54; Rabarber 1722; Stoofsla 16; alles per 100 kg.; Kropsla 4—12; Radijs 1014 p. 100 stuks en bos. KAPELLE. Veiling van 19 April 1948. Groenten: Spinazie 1852; Stoofsla 1228. beide per 100 kg. Kropsla 412; Bloemkool 77, beide per 100 stuks. Diversen: Radijs 12—13 per 100 bos. Aard appelen (Zeeuwse Blauwe) 9 per 100 kg. Wat brengt de radio? Scheepvaartberichten. 19 April: Te Vlissingen aan gekomen: Admiraal de Ruyter van Antwerpen. Van Vlissingen vertrokken: Misa naar Antwer pen; Admiraal de Ruijter naar zee. Gepass. naarAntwerpen; Andacia van Baltimore in Ier land. Gepass. van Antwerpen: Grote Kerk naar R'dam. 20 April: Gepass. naar Ant werpen: Pakhaven van R'dam, Nieuwaal van A'dam. Gepass. van Antwerpen: Prinsengracht naar Oslo. o De Jeugdraad der Ned. Herv. Kerk te Kloetinge hield Vrijdag avond een filmavond in het ver enigingsgebouw, welke goed werd bezocht. Ds Elderenbosch sprak een openings- en slotwoord. om allen tot instemming te kun nen brengen, en van uitgespro ken vrijzinnige zijde wordt de mogelijkheid uitgesproken om zich hierin te vinden. Wat de kerkelijke tucht be treft: hier is veel dat-nog moet worden afgewacht. De noodzaak van kerkelijke tucht wordt niet gesteld, wel de mogelijkheid. Hier zal inderdaad veel afhangen van hen, die deze tucht hanteren, zo besloot spr. zijn rede. Ook op dit onderwerp kwamen een groot aantal vragen, die een uitgebreide bespreking vroegen. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. HILVERSUM I (801,5 M.): V.A.R.A.: 6.00 Nieuws. 6.80 Ned. Strijdkrachten. 7.15 Hammond- klanken door Johan Jong. V.P. R.O.: 7.30 „Hoe het groeide" (H). 7.45 „Lezen in de B(jbel". V.A. R.A.: 8.00 Nieuws. 8.05 Dihgen van de dag. 8.15 Metropoie orkest. 8.48 Schuldig of onschuldig? 8.55 Hoorspel: „De triumph der medi sche wetenschap". 9.55 Omroep- vrouwenkoor. 10.10 Ensemble Jean Presto. 10.45 Van boek tot boek. 11.00 Nieuws. HILVERSUM H (415 M.) N.C.R.V.: 6.00 Ned. koren en corp sen. 6.30 The London Czech trio. 7.00 Nieuws en Weeroverzicht. 7.15 Regeringsuitzending. 7.30 Het actueel geluid. 7.45 Engelse les voor gevorderden. 8.00 Nieuws. 8.05 Progr. proloog. 8.15 Herden kingsdienst t.g.v. het 100-jarig be staan der Heldring Stichtingen. 9.30 Radio Philharmonisch Orkest. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws. Donderdag 22 April. HILVERSUM I (301,5 M.) A.V.R.O.; 8.00 Nieuws. 8.45 Gram. 9.15 Morgenwijding. 9.45 „Arbeids vitaminen". 10.50 Kleuterprogr. 11.00 Orgelconcert. 12.00 Lyra trio. 12.30 Weerpraatje. 12.33 In 't Spionnetje. 12.38 Pia nospel. 1.00 Nieuws. 1,15 Vau deville Strijkorkest. 2.00 De vrouw binnen en bulten haar huis. 2.20 Solistenconcert. 3.00 Voor zieken en gezonden. 4.05 Reprises. 4.40 Vergeten Ned. muziek uit de prui kentijd. 5.00 A.V.R.O.-kaleidos- coop. 5.20 Welk dier deze week? 5.30 Musette Orkest. HILVERSUM H (415 M.) K.R.O.: 8.00 Nieuws. 8.15 „Pluk de dag". 9.05 Gram. 9.45 School radio Cursus C 2. N.C.R.V.10.00 Beriijns Philharmonisch Orkest. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel spel „door George Stam. K.R.O.: 11.00 Radioziekenbezoek. 11.45 Kon. Mannenzangvereniging. 12.03 Planorecital. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Lunchconcert. 1.00 Nieuws. 1.20 Lunchconcert. N.C.R.V.: 2.00 Kamerorkest. 2.40 Causerie voor de vrouw. 3.00 Ensemble „Donau- klanken". 3.30 Radio Cembalo ge zelschap. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Radio Jeugdjournaal. 5.30 óm- roep-a-capeilakoor. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 20 April medegedeeld door: Incasso-Bank NYV. - Goes. De verschillende delen van het formulier besprekende en daar-j i bij practische wenken gevende, drong hij aan op-geregeld bezoek van de ouderlingen niet alleen aan volwassenen, maar ook aan de jeugd, aan de jeugdvereni gingen, catechisatie enz. Gewenst is, dat de predikant de hulp in roept van ouderlingen en dat er ook huisbezoek wordt gebracht aan de predikant. Sprekende over de predikants tractementen, zeide de heer Boon, dat op het platteland vaak de tractementen niet hoger zijn dan het loon van een bouwvak arbeider en hij drong er op aan dat dit zal veranderen. In verband met het toezien op de leer en de wandel der predi kanten, wees spr. op het grote( belang van het vermeerderen van kennis door het lezen van de Chr. week- en dagbladen. Hij noemde het broodnodig, dat kennis genomen wordt van hetgeen de Christelijke pers biedt. Na de vragen, die bij de be vestiging worden gesteld te heb ben besproken, wees spr. er bij het laatste deel van het formu lier, de vermaning, -op, dat de ambtsdragers en met Christus en met de gemeente in nauw contact moeten staan. Ze moeten zelf staan in het geloof om an deren-op te wekken. Hebt acht op Uzelf en hebt Christus lief, dat moet het eerste zijn. Dat de belangstelling voor dit onderwerp groot was, bleek uit het grote aantal vragen, vooral het practische betreffende, die gesteld werden. Ds Hindriks. Een bespreking van de huidige beweging der Ned. Herv. Kerk is te splitsen in: de nieuwe koers in de N. H. Kerk en de nieuwe koers van de Ned. Herv. Kerk, zo- begon ds J. Hindriks zijn re feraat. Het eerste was een be weging van gemeente-opbouw, die in het driemanschap: Ban- ning-Gravemeyer-Kraemer een hartstochtelijke oproep deed tot het Hervormde volk en tot de kerk om zich haar roeping weer bewust te worden. Ze zagen deze vernieuwing in de doorbraak der richtingen, in een voortdu- Deze kerkorde is presbyteriaal- synodaal. Zij ademt een andere geest dan de K.O. van Dordrecht. Daar zijn de gemeenten primair, hier staat de kerk, die alle ge meenten omvat, op de eerste plaats. Er schuilen grote gevaren in de bedenkelijke macht, die thans bij uitschakeling van de besturen, weer in handen gelegd wordt van de „brede moderami- na" van de verschilende kerke lijke vergaderingen. Het hete hangijzer is art. 10 van de kerkorde, waar de belij denis aan de orde komt. De term: „in dankbare gehoorzaam heid aan de Heilige Schrift als bron der prediking en als regel des geloofs, en in gemeenschap Jknet de belijdenis der vaderen", Nederl. 1938 99%. 99"/,. Scheepv. Unie 190% 185 Dito 1947 98"/,, 98% jRott. Lloyd 178 175 Dito 1937 99 98"/» 1 Stv. Nederland 193 188 Dollarlening 101% 101% H.V.A. 255% 251% Ned. N.W.S. 81'% 813/w Java Cultuur 109% 107 Spaarcert. 100% 100% N.l.S.U. 113 114 Indië 1937 94'/» 94% Vorstenland 54% 54% Kol. Bank 111 111 D. Bat. M(j 177% 175% N. Ind. Hand. Bk. 123 123 Dell Mij 219% 217 N. Hand. Mij 161% 158 Senembah 175 A.K.U. 174% Muller I 164% 153 Bergh Jurgens 308 310 Dito II Berkel Patent 130 129 A'dam Bank 165 165 Calvé Delft 196 190 Holl. Bk. Unie 243% 244 Centr. Suiker 215 212 Rott. Baijk 162% 163% Fokker 184 Twentsche Bk. 160 v. Gelder Zn. 165 165% Anaconda Copp. 37% 38% Hoogovens 217 207 Beth. Steel 109% 109% Unilever 304 297% Chrysler 121% Ned. Ford Gen. Motors 57% Ned. Kabel 312 309 Intern. Nickel 29% 29% Philips Gl. 285 275% Kennecott 577a 58% Wilton F. 223% 220% Rep. Steel 27% 27% BUliton I 604 U. S. Steel 79% 80 Dito II 508 Cit. Service 47% 49% Dordt. Olie 323 314 N. American 15 15 Kon. Olie 345(4 337% Cont. Oil 60 A'dam Rubb. 193 188 Mldd. Cont. Oil 53 Band. Rubb. 157% 155% Philips Oil 66% Del. Bat. Rubb. 123% 122 Shell Union 39% 40% O. Java Rubb. 86 84 Tidewater 24% 25 Serbadjadl 90% 92 Baltimore Ohio 11% 11% H. Am. Lijn 218 214 Miss. Kans. Tex. 4% J. C. Japanlijn 161% 158 Penssylv. Rr. 19 19% K. N. Stoomboot 189 186 N. Y. Central 14% 15 Kon. Paketv. 173 170 37. „Heb jij hier die ruit stuk geschopt soms!" zèi de schil der met een barse stem „Nee baas!" antwoordde Jantje IiÜ schudde heftig met z'n hoofd. 'tWas de bal van m'n zusje, baas!" „Zo, nou, dat is ge- gauw achteraan. raden ook, bromde de baas, „an ders zou ik je eens een pak voor je broekje geven dat je in veer tien dagen niet weer zitten kon' Versta je?" Jantje voelde eens aan z'n broek en keek naar de grote handen van de schil- der. Als die je eens over de rend profetisch getuigenis jegens knie nam....! Brr....l Geluk kig dat hij 'tniet gedaan had! Toch dacht hij: Zou die schil der wel zo'n kwaje zijn?En ineens vroeg hij zo maar; „Baas, mag ik 'n stukje stopverf?" Alstublieft", zei hij er nog 38. De schilder verschoof zijn pet 'n beetje, streek eens over z'n snor en haalde een pakje pruimtabak uit z'n zak. Gewel digWat een grote pruim stak hij in z'n mond „Stopverf.zei hij, „wat wou je daarmee?" „Voor 'n scheepje baas", antwoordde Jantje. „Hm. j-j-ja...." bromde de schilder. Plotse ling duwde hij Jantje het pakje tabak onder de neus. „Wat heb je liever, 'n pruim tabak of 'r. stuk stopverf „Stop verf, baas". „Nou, vooruit dan". De schilder liep naar de bank en duwde Jantje een heel stuk in de handen „Hier, omdat jij 't bent.En nu als de wind opgemarcheerd naar school!" Ja, dank u wel baas", riep Jantje en r-rodts. weg ren de hij. Wie weet, hoe laat 'tal wel was....

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3