Overweldigende winst voor De Gasperi. Het schakingsincident te Wenen. Sloe-i npoldering kan beginnen. Het rommelt in de Labourparty PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 4e JAARGANG No. 927 Wordt verkiezingsstrijd een vakbondstrijd Hoe zullen de zetels verdeeld worden? Inter-Amerikaanse verdedigingscommissie. Lomlense Dnemogeirilieden- Conferentie. Nieuwdorp krijgt nieuwe haven. V»S» wil politie leveren voor de orde in Palestina» De anderen moeten echter helpen! Nederland verdient betere regering 36 Parlementsleden ver- galoppeerden zich. 599-600.000 dollar voor Nederland. „Zceuwsch Dagblad". „-.(/.Kantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoop redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 APRIL 1948 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m-m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. Zt'IDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUI2ENGA, Middelburg, Da J. KAKELS E te Goes, D» R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.29 u., onder 19.49 u. Maan op 18.37 u., onder 5.18 u. Hoogwater Donderdag 22 April: Vlissingen: 0.52 u. 2.06 m., 13.23 u. 2.24 m. Wemeldinge: 2.50 u. 1.67 m., 15.18 u. 1.91 m. Het Italiaanse volk heeft ten krachtigste bewezen niet door het Bolsjewisme geregeerd te willen worden. Ofschoon de Senaatstelling hedenmorgen vroeg nog niet teneinde was en aan het definitieve resultaat nog enkele millioencn stem men ontbraken, was men ver genoeg gevorderd om een nauw keurig beeld te geven van de omvang van de Gasperi's zege ove^r het Volksfront. Terwijl de Christelijk-Demoeratische party lange tijd tydens de telling de absolute meerderheid had, heeft haar positie zich na het binnenvloeien van de resultaten van het platte land nog gestabiliseerd. Het schijnt waarschynlijk, dat de Christen-Democraten in de Kamer van afgevaardigden een winst van ongeveer 70 zetels zul- VOÖR VIJF JAAR VEILIG. De beleggers hebben de uitsla- en der verkiezingen niet afge- len boeken boven hun totaal in „.acht. Zowel te Rome als Milaan de oude assemblee. Het olks- werd op de beurs druk gekoeht. jfront, bestaande uit Communisten ftj)e pryzen schoten omhoog. Men hen uiterst linkse Socialisten, zal weet nu, dat tenminste in de v\jf byna hetzelfde aarftal zetels heb- komende jaren de particuliere ben als voorheen. onderneming in zaken onaangetast De verkiezingsresultaten zullen j zal blijven", waarschijnlijk ernstig beroering j verandert een situatie: een in de gelederen der Communistenoverwinning voor de democratie, en extreme Socialisten teweeg een overwinning voor Amerika zo brengen. Op welke wijze, dit tot uiting zal komen bij de Commu nisten is thans onmogelijk te zeg gen. Bij de extreme Socialisten echter zullen de verkiezingsresul taten waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat vele ontevredenen zich zuilen afschelden. Bekend is, dat de voormalige minister van Openbare Werken, Romita, enige maanden geleden de party .pro beerde te verlaten, doch gedwon gen werd in de partij te blijven. Men ls van gevoelen, dat Romita en zijn aanhangers thans niet lan ger zullen aarzelen om uit de par tij te treden, wat ongetwijfeld de positie van de Socialistische Een heidsparty van Lombardo en Sa- ragat zou versterken. Do in de laatste maanden snel gegroeide anti-communistische stemming heeft geleid tot de sa menbundeling van politieke krach ten in de Christelyk-Demoerati- sche party. Van de andere partyen, 104 in totaal, hebben alleen de rechtse socialisten onder Saragat en het blok der Liberalen en van de „Uomo Qualungue" een noemens waardige plaats verworven, ter- wyl de overige partyen, neo-fas- cisten en monarchisten incluis slechts van regionale betekenis zyn gebleken. Door de stemming staat vast, dat de Christen-Democraten in de Senaat de meerderheid zullen hebben, terwijl zij in de Kamer, die volgens evenredige vertegen woordiging wordt samengesteld, aangewezen blijven op samenwer king met Saragat en de Liberalen. Het meest waarschyrrtijk lijkt dan ook, dat de nieuwe regering op dezelfde combinatie als tot dusver zal worden opgebouwd. Ondanks het grote regerings- overwicht realiseert men zich te Rome in politieke kringen, dat de Gasperi weliswaar een belangrijke fase in de strijd tegen de over heersing van het Volksfront heeft gewonnen, doch dat het Commu nisme een zeer machtige factor in het politieke leven van Italië blijft, niet alleen door de macht van het aantal, doch ook door straffe organisatie. In Midden- Italië, in de provincies Emilia, Toscane, in steden als Florence, Genua, Spezla, Bologna, heeft het Volksfront zijn grote steunpunt behouden. In het Noorden heeft het aanzienlijk terrein verloren in Industriële centra als Milaan en Turijn. Het heeft zijn grootste echec geleden langs de grenzen van Jóego-Siavië. men wil, en een nederlaag voor Rusland. Het is tevens een over winning voor rechts. Alle proble men, die de controverse Rusland- Amerika voor Europa geschapen heeft, liggen hier in besloten. Een politiek van sociale stagnatie zou zowel de overwinning als de hulp- Marshall een deel van haar e f- f e c t ontnemen. 's Nachts begonnen de Sciussia's al de verkiezingsplatten, twintig vel dik overgeplakt, af te scheu ren. Want oud papier is veel waard, kennelijk meer dan het nieuwe papier tydens de verkie zingscampagne geweest moet zyn. Het gewone leven met zyn zon derlinge tegenstellingen begint weer in Rome. Vannacht schatte men volgens niet-officlële doch be trouwbare gegevens dat de verdeling der zetels in de Kamer als volgt zou zijn: Chr.-Democraten 274 a 279 Volksfront 194 a 196 Socialistische Unie 40 a 41 Nationaal Bloc 17 a 20 Republikeinen 14 a 16 Monarchisten 12 a 13 Ifcal. Soc. Beweging 10 a 11 Andere partijen samen 5 Voor de Senaat schatte men: Chr.-Democraten 116 k 118 Volksfront 75 a 77, Socialistische Unie 12 a 14 Nationaal Bloc 12 a 14 Republikeinen 7 Monarchisten 5 Ital. Soc. Beweging 2 Onafhankelijken 2 Wanneer hierby de senatoren gevoegd worden, die wegens aan de republiek bewezen dien sten het recht hebben benoemd te worden, schatte men de ver houding als volgt: Chr.-Democraten 134 a 136 Volksfront 120 a 122 Nationaal Bloc 31 a 33 Socialistische Unie 24 a 26 Republikeinen „13 Monarchisten 9 Onofhankelijken 6 Ital. Soc. Beweging 2 DE VAKBONDEN. Het ligt in de verwachting, dat het Volksfront thans meer dan ooit gebruik zal maken van de macht, die het in de vakbonden bezit. De leiding van de eenheidsbond is nog steeds samengesteld op grond van de verkiezing in Juni 1947, die de Communisten57, de socialisten 23 en de Christelijken slechts 13 pCt der zetels gaf. De leiding van vakbonden is dus nog geheel in de handen der Commu nisten. Door de leiding van de vakbond were1 onder verwyzing naar voor afgegane stakingen, meegedeeld, dat er „een moeilijke situatie zou kunnen ontstaan, wanneer de nieuwe regering zoals de vorige gedreven zal worden door de be langen van industriëlen en land heren". De Christelijk-Demoeratische vertegenwoordigers in de vak bonden hebben inmiddels de lei ding verweten, politieke stakingen te hebben uitgelokt, en hebben in de organisatie een oppositionele stelling betrokken en reeds met afscheiding gedreigd. De eerst volgende verkiezing in de vakbon den, die een verschuiving van de politieke invloeden zou kunnen bewerken, zal eerst in 1949 plaats hebben. De Communistische leider de Vittorio, heeft zich scherp ge keerd tegen de pogingen van Christelyke zijde om de uit te roe pen stakingen afhankelyk te ma ken van een referendum. Zo zyn naar men aanneemt, reeds aan wijzingen voorhanden, dat de op politiek terren gestreden slag op het gebied der vakbonden zal werden voortgezet. n De explosie in de Franse mijn. Leden van de reddingsploeg hebben de laatste der ingesloten mijnarbeiders uit de mijn bij Lens (Noord-Frankrijk), waar Maan dag een zware ontploffing heeft plaats gehad, bevrijd. Dinsdag ochtend bedroeg het aantal doden elf. Voorts worden twee meisjes vermist, van wie men aanneemt, dat zij omgekomen zijn. In het ziekenhuis worden 26 arbeiders, die brandwonden hebben opgelo pen, behandeld. Reddingsploegen hebben de gehele nacht van Maan dag op Dinsdag doorgewerkt om de 100 Ingesloten mijnarbeiders te bevrijden. Des ochtends waren er nog slechts 19 Ingesloten. Weer een halve punt voor Euwe! De partij ReshevskyEuwe uit de 15e ronde van het wereld- sehaaktournooi, werd na de 27ste zet remise .gegeven. De partij KeresBotwinnik werd na de 42ste zet afgebroken. Botwinnik heeft een pion meer. De stand luidt thans: Botwinnik 8 en 1 a. p. uit 12. Reshevsky 6 en 1 a. p. uit 12. Keres 5en 2 a. p. uit'12. Smysiov 5j£ uit 12. Eu^e 3 uit 12. Het ziet er naar uit, dat het schakingsincident te Wenen, waarbij drie Russische officieren een Duits meisje trachtten te ontvoeren, dat in een Amerikaans kamp voor verplaatste personen verblyf hield, een verstrekkend gevolg zal hebben. Generaal Keyes, Amerikaans opperbevelhebber in Oostenrijk, heeft gisteren namelijk by gene raal Koerasof. de Sowjet-Russi- sche Hoge Commissaris aldaar, een schriftelyk protest Ingediend tegen deze schakingspoging en verder tegen het voeren van ge laden wapenen in de Amerikaan se zone. Koerasof werd verzocht een onderzoek in te stellen. Dit was blykbaar de Sowjet-Rus- sische autoriteiten te Wenen niet naar de zin. Zy hebben thans ge dreigd de samenwerking met de Amerikanen in Oostenrijk geheel te verbreken, indien de Amerik. officieren en manschappen, die 7.ij beschuldigen van „provocatie" legenoved de Sowjet-Russische officieren na het Incident niet on- midöelyk streng gestraft worden. Volgens het Sowjet-Russische Nieuwsbureau Tas zullen de Ame rikaanse autoriteiten, indien deze samenwerking wordt beëindigd, de gevolgen van hun houding vol- Li'.lg moeten dragen. aangevallen, mishandeld en weg.- gevoerd met de armen achferuit gebogen. De andere Sowjet-Russte sche burgers, die het meisje had den aangehouden, werden even eens door de Amerikaanse solda ten mishandeld, hetgeen de offi cieren toelieten en hun auto werd ernstig beschadigd. Hoewel de do cumenten aan de Amerikaanse autoriteiten werden getoond, wei gerden zij het meisje uit te leve ren en werd zy in stryd met de gealliëerde bepalingen vrijgela ten." Officiële kringen te Wenen zien in het Sowjet-protest een voor teken van een spoedige terugtrek king van de Russen uit de inter nationale politiemacht van We nen, die tot dusverre een prachtig voorbeeld ls geweest van nutti ge samenwerking tussen de vier mogendheden in Oostenryk. o De Fanamerikaanse conferen tie te Bogota heeft besloten tot instelling van een adviserende Interamerikaanse verdedigings commissie, samen te stellen uit de hoogste militaire gezagheb- In het Sowjet-Russische protest kers °P het gebied van luchtvaart wordt er over geklaagd, dat de Amerikanen, in plaats van het meisje te arresteren en aan de Sowjet-Russische autoriteiten uit te leveren, een aantal provocatie ve maatregelen hadden genomen tegen de persoon, die het meisje had aangehouden. Hier nog niet mee tevreden, arresteerden de Amerikaanse officieren, die ieder gevoel van verantwoordelijkheid voor hun daden verloren schenen te hebben, kapitein Koesjin, de officiële vertegenwoordiger van het Sowjet-Russische militaire "estuursbureau, die er bij was ge- tomen*tm het incident op te hel deren. Toen hy protesteerde, werd hij door de Amerikaanse soldaten en vloot der Amerikaanse repu blieken. Het dagelijks bestuur van conferentie besloot, dat de verdedigingscommissie slechts bijeen zal komen ingeval van 'n gewapende aanval tegen één der Amerikaanse republieken, of wanneer tweederde van de on dertekenende staten aldus ver langt. Alleen de republiek Sal vador was tegen dit besluit, om dat zij deze regeling te slop vond. De Interamerikaanse verdedi- glngsraad, te Washington geves tigd, zal voortwerken en zijn staf uitbreiden ter voorberei ding op de taak, welke het door tit nieuwe verdedigingscommis- sic zal krijgen toegewezen. De diplomatieke corr. schrijft: Men verwacht, dat de procedure voor de fusie van de Franse zone van Duitsland met de Brits- Amerikanse in de eerste plaats de aandacht zal hebben van de conferentie over Duitsland van de westelijke bezetlingsmogend- heden "en de Benelux-groep, die gisteren te Londen werd her vat. Na de eerste conferentie over Duitsland tussen de Westers.e bezettende mogendheden en de Renelux-landen in Maart zijn de besprekingen over .een fusie tussen „Bizonia" én cte Franse zone te Berlijn door deskundi gen begonnen. Het resultaat van deze besprekingen wordt teleur stellend geacht. De voornaamste moeilijkheid, die o.verwonnen moet worden, alvorens verdere vordering kan worden gemaakt in de politieke en economische ontwikkeling van West-Duits- land, is de strijdigheid van het verlangen der V.S. zo spoedig mogelijk een West-Duifté rfcge- ring te vormen, met de Franse afkeer van een' verdere centra lisatie in West-Duitsland. Een andere kwestie, die onmiddel lijk aa.dacht vergt, is de wijze waarop de Benelux-landen be trokken zullen worden bij het uitstippelen van de politiek voor West-Duitsland. Ofschoon verte genwoordigers van de Benelux- landen enkele der besprekingen in Berlijn bijgewoond hebben, is het contact tussen deze lan den en de bezettingsmogendhe- den niet zodanig geweest als men gehoopt had. Op de eerste zitting van de Londense conferentie over Duitsland werden veiligheids maatregelen tegen Duitsland en herstelbetaling slechts even aan geroerd, terwijl de kwestie van voorlopige gebiedsregelingen in het geheel niet ter sprake is ge komen. Wetsontwerp Dienstplichtwet In Tweede Kamer goedgekeurd. Gisteren heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet z.h.s. goed gekeurd. met een aantekening van de C.P.N. om geacht te wor den te hebben tegengestemd. Economische Zaken goedgekeurd in Eerste Kamer. Gisterenmiddag en -avond be handelde de Eerste Kamer de be groting van Economische Zaken, welke z.h.s. werd aangenomen. In het gouden kroonjaar. 1 oto MciKtmach. Vijftig jaren, waaronder de zwaarste, die ons land ooit heeft doorgemaakt, hebben hun stempel gedrukt op het gelaat van onze Vorstin. Er spreekt mededogen uit, menselijk begrip en weemoed. Dit nieuwste staatsie-portret werd gemaakt bij gele genheid van het aanstaande gouden regeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin. De gedelegeerde der V.S. Warren Austin, heeft aan de politieke commissie der Verenigde Naties doen weten, dat de Verenigde Staten bereid zijn met anderen „de verantwoordelijkheid te delen voor het bewaren van de ©rde in Palestina". ing: besprekingen hadden NOG GEEN RESULTAAT. Austin voegde er aan toe, dat de V.S. met enige andere landen de kwestie van gezamenlijke ver antwoordelijkheid besproken had den. Deze besprekingen hebben tot dusver echter geen tastbaar resultaat gehad. De Verenigde Staten zyn bereid hun aandeel in politiestrijdkrachten te leveren, die nodig zouden zijn „gedurende de wapenstilstand en het tijdelyke beheer". De algemene vergadering der V.N. zou de leden kunnen aanwijzen, die zich bereid verkla ren de taak op zich te nemen. De Verenigde Staten wensen echter niet alleen op te treden. „Wij geloven niet, dat de vol ken van Palestina gerechtigd zijn voor de V.N. te verschijnen, ten einde eisen te stellen, die door de andere partij en door de wereld aanvaard moeten worden als het enig alternatief voor oorlog", al dus Austin, die meende, dat, in dien gelden benodigd zijn om wel ke aanbeveling van de beheers raad ook uit te voeren en de re geling van Palestina deze niet kan opbrengen, deze als subsidie of lening door' de V.N. als geheel verstrekt moeten worden in de normale vorm va» bijdragen aan het budget der V.N. 's MIDDAGS BEGON D*E DISCUSSIE. De politieke commissie, die 's middags begonnen is met de discussie over het beheer van Palestina, heeft Finn Moe (Noor wegen) met grote meerderheid tot rapporteur aan de commissie be noemd. Moe is sinds herfst 1946 permanent vertegenwoordiger van Noorwegen in de V.N. en ls po litiek adviseur van de algemeen secretaris. De vertegenwoordigers van het bureau en dè Arabische Hoge Commissie zijn uitgenodigd zon der het recht van stemmen, aan de besprekingen van de politieke commissie voor Palestina deel te nemen. Gromyko (S.U.) herhaalde, dat zijn land voor verdeling Is en ver zette zich tegen het Amerikaanse plan. Dr Tsjang (China) sprak zich uit voor het beheerplan. Daarop werd de zitting tot h^den ver daagd. 60.000 ton Nederlandse aardappelen naar West- Duitsland. Naar wij vernemen zal met in gang van 20 April een aanvang gemaakt worden met de export van 60.000 ton Nederlandse con sumptie-aardappelen uit de oude oogst van 1947 naar de Britse en Amerikaanse bezettingszone'» in Duitsland. De levering zal in dollars be taald worden. KLACHT VAN JOODS BUREAU. Voordien had het Joods bureau bij de Veiligheidsraad een klacht ingediend over de aanwezigheid in Palestina van het Transjor- daanse Arabische legioen, dat als geheel wordt aangevoerd door een hooggeplaatst Brits officier en onderhouden door een subsidie van j °P de Britse fiscus", aldus het Joods bureau. ARABIEREN KRIJGEN 4 HULP. De Iraakse regering heeft be sloten „practische hulp" aan de Palestijnse Arabieren te verle nen. Een woordvoerder van het Joods bureau heeft verklaard, dat de Joodse geheime dienst gedurende de laatste vierentwintig uur be richten heeft ontvangen aangaan de een Arabisch plan om „op grote schaal Palestina binnen te vallen", aldus meldt Reuter uit Jeruzalem. Broedkolonie de „Kaloot" Wijft onbeschadigd. Ter Prov. Griffie en ter ge- meentesecretarie van 's-Heer Arendskerke liggen tot en met 3 Mei a.s. ter inzage het verslag en het advies van Ged. Staten betreffende de inpoldering van een gedeelte van het Sloe. Ged. Staten verdelen de belan gen, die zich tegen de bedyking souden kunnen verzetten, in drie hoofdgroepen en wel 1. die der i zeeweringen der aangrenzende polders; 2. die van de afwatering der aangrenzende en achterliggen- de polders en 3. die van het ver- 1 keer te water en te land. De zeeweringen van de Jacob-, Z.-Kraaijert-, Suzanna-, Rapen- j burg-, Nw.- en St.-Joosland- en j byleveldpolder zullen over resp. •3350, 450, 1175, 425, 775 en 1825 j m, binnendyk worden. Tegen de I oplossing, dat by de aansluitingen I van de zeedyk der nieuwe bedij king met die van de Z.-Kraaijert- en de Byleveldpolder op deze laat ste op dezelfde hoogten worden gebracht, hebben G.S. geen be zwaar. Redenen om te verwachten, dat tengevolge van de voorgenomen bedyking het water by stormvloe den in het met de Westerschelde in verbinding blijvende deel van het Sloe in enigszins betekenende mate hoger zal worden opgestuwd dan voorheen, zijn naar de mening van G.S. niet aanwezig, zodat ver hoging van de in stand blijvende gedeelten van de zeedijken van de Z.-Kraaijert-, de Byleveld- en de Nw.- en St.-Jooslandpolder voors hands niet nodig voorkomt. De besturen van het Waterschap Nw.-West-Kraaijert, de Z.-Kraaij- ert- en de Jacobpolder alsmede de besturen van de pl. afd. Nieuw dorp C.B.T.B. en Z.L.M. dienden bezwaren in tegen de ontworpen suatiesluis In de nieuwe zeedijk. Deze zouden n.l. van te geringe afmetingen zijn. Andere bezwaren waren: het doorstromingsprofiel' van de -aan te leggen waterleiding is onvoldoende en de plaats van genoemde sluis is niet juist. Ged. Staten erkennen deze bezwaren en dringen er bij het Rijk op aan deze aangelegenheid nogmaals aan een grondig onderzoek te onder werpen. DE HAVEN VAN NIEUWDORP. Bovengenoemde, lichamen, ge steund door het gem.bestuur van 's-H. Arendskerke brachten be zwaren in tegen het vervallen van de haven te Nieuwdorp. Aange drongen werd op aanleg van een haven elders of los- en laadplaats. Ged. Staten onderschrijven de me ning, dat hier van gedupeerden sprake zal zijn, die recht hebben schadevergoeding. Dat kan door aanleg van een haven elders of door geld. Zy prefereren het eerste. Een aannemer zou reeds bereid zijn met, gebruikmaking van de materialen van de haven van Nieuwdorp een nieuw laad- en losplaats te maken voor de niet hoge prys van f 13000.op on geveer de plaats, waar de nieuwe zeedijk aan die van de Zuid- Kraaijertpolder zalaansluiten. Ook al zal deze haven langzamer hand dichtslibben, dan nog zyn de kosten ruimschoots vergoed. Ongetwijfeld zullen ook nog Wal- cherse landbouwers van deze ha ven gebruik kunnen maken. WEGEN. De bezwaren van de Oud-St.- Jooslandpolder en het gem.bestuur van Nw.- en St.-Joosland gaan tegen het gebruik van de Oost- weg, de Tweede weg en de Kruis weg, die op het veel grotere ver keer, dat na inpoldering zeer zeker tussen Walcheren en Z.-Beveland zal ontstaan, niet berekend zijn. Nieuwlands gem.bestuur kwam met een ander voorstel, bezwaren kwamen binnen tegen voorgeno men verlaging van de dijk van de Bijleveldpolder op de plaats, waar de nieuwe weg de dijk kruist en Jhr Mr H. de Ranitz had bezwaar tegen het leggen van een oprit aan de westzijde zeedijk Suzanna- polder, als gevolg waarvan de ge bouwen der hofstede „Sloeveer" door drie dijken zouden zijn om sloten. De oplossing was volgens G.S. kostbaar en niet ideaal en zy hebben nu een ander plan ont wikkeld; Zy willen nu het verkeer (in- plaats van over een weg onder langs de nieuwe zeedyk) leiden over een weg, die vanaf de N.- Westelijke punt van de zeedijk van de Z.-Kraayertpolder loopt in Noord-Noordwestelijke richting en aansluiting geeft aan de mid denweg door de bedyking. De nieuwe route heeft slechts vijf minder scherpe bochten, die zijn af te ronden. Dat deze weg ca. 800 meter langer isf kan geen overwegend bezwaar worden ge noemd. NATUURRESERVAAT. Tenslotte wijzen Ged. Staten met klem er op, dat t.b.v. het nieuwe dijkslichaam geen zand wordt onttrokken aan de z.g. Ka- loot, een gebied van schorren met strand en duinen aan de Zuidpunt van Zuid-Beveland onder Borssele, één van de fraaiste natuurreser vaten van Zeeland. Hier bevindt zich een broedkolonie van zee vogels, die bewaakt wordt van wege de Stichting „Het Zeeuw- sche Landschap"- en welke streek hoge natuurwetenschappelijke waarde heeft. WELTER (voor Rijkseenheid te Goes): tt Felle critiek op de Indische politiek. I" Shinwei, de Engelse minister van Oorlog, heeft de afschaffing van de gummiknuppel bevolen, voorzover deze nog door onder vragingsofficieren van het Britse leger in Duitsland gebruikt werden. „Ik zou er een lief ding voor geven óm U iets prettigs te ver tellen over Indië, het mooie land, dat door U en mij is opgebouwd, maar dat kan ik niet. Ik zal mjj moeten beperken tot een opwek king om alles in het werk te stel len, recht te maken wat krom is gegaan door een verkeerd rege ringsbeleid", aldus de heer Weiter, op de vergadering, welke gister avond te Goes door het Frov. Co mité Handhaving Rykseenheid was belegd. Na deze inleidende opmerkingen analyseerde deze oud-minister van Koloniën scherp het wezen van de P. v. d. A. Zowel het optreden van de socialisten vóór de oorlog, als de uitlatingen van Vorrlnk en v. d. Goes van Naters na de oor log, bewijzen het onnationaal ka rakter van de partjj; mede daar om ls zij onbruikbaar in de strijd tegen het Communisme. Het in ternationaal georiënteerd zijn van de socialisten verklaart het optre den tegen de rode republiek in Indië, volgens de beer Weiter. Dit optreden heeft ons land aan de rand van de afgrond gebracht, volgens spr., wat hg bewees aan de hand van cijfers t.a.v. ons na tionaal vermogen. Over de partij politiek van de regeriBg en de regeringspartijen sprekend, trok hij een parallel tussen de uit spraak van Romme, die aanvan kelijk op het standpunt stond: een souvereine reële Unie onder een reël gezag en de verklaring op de „Renvllle". Ook de figuur van min. Beel, die zijn handelwijze tracht te ver ontschuldigen in eigen kring door zich op het standpunt te stellen: wij hebben niet anders gekund, werd door spr. fel gecritiseerd. Na de binnenlandse toestand zo wel in Indië als in Nederland toe gelicht te hebben aan de hand van cijfers, kon spr. slechts de conclusie trekken, dat Nederland een betere regering verdient. De voorstellen tot grondwetswijziging hadden het onder de mokerslagen van de heer Weiter zwaar te ver duren. Onder verwijzing naar de politiek van de regering om te regeren met voldongen feiten be sloot spr. zijn gedegen critlseh be toog met een oproep om straks bij de verkiezingen zijn verant woordelijkheid te beseffen. Na de pauze werd het woord gevoerd door de heer J. Fablus, die de heer Lunshof, welke ver hinderd was. verving. Na de op merking gemaakt te hebben, dat hij critischer en persoonlijker was dan de vorige spr., wat hij met voorbeelden uit zijn belevenissen staafde, ging hij in op het ver schil tussen de Aziatische en de Europese levensbeschouwing. Spr. wilde niets weten van een ont wakend Azië, in de zin zoals Prof. Kraemer en anderen bedoelen. Met verscheidene voorbeelden tekende hij de Aziatische mentaliteit, om vervolgens de gedurende tientallen jaren ln Indië gevoerde Neder landse politiek te vergelijken met die van de Indonesische Repu bliek. k In felle aanvallen hekelde deze oud-officier het optreden van min. Beel, Prof. Schermerhorn, Vorrink en anderen, waarmede hij de per soonlijke en partij-politieke inslag van het landsbeleid trachtte dui delijk te maken. Tenslotte beantwoordden de heren Weiter en Fablus de vele schriftelijk Ingediende vragen, waarna de heer Stoel Feuerstein de vergadering sloot. Het muziekcorps „Hosanna" verleende op deze avond muzikale medewerking. Voor de verkiezingen heeft de Italiaanse socialist Nenni, die zich met zijn aanhang min of meer ge fuseerd heeft met de communls- tenleider Togliattl en de zijnen; een telegram ontvangen van een kleine veertig Engelse parlements leden van de Labourfrgctie, waar in zij hem succes' toewensten. Dit gebaar v,an deze perlaments- leden heeft in de Labourpartij, die immers het communisme bestrijdt behoorlijke opschudding teweegge bracht. Een waarschijnlijk gevolg hiervan zal zijn dat de initiatief nemers tot het verzenden van het bewuste telegram uit de partij ge royeerd zullen worden. Volgens de Londense correspon dent van „Trouw" zou ook de rechtervleugel van de Labourpar tij het verbruid- hebben. Een veertigtal parlementsleden, die alle zitting hebben voor de La bourpartij zijn namelijk van plan deel te nemen aan het congres voor een Verenigd Europa, dat binnenkort ln Den Haag gehouden wordt, dit terwijl de partij' beslo ten heeft niet aan dit congres deel te nemen, ómdat de conservatieve Churchill de initiatiefnemer ls. Zowel de linker- als de rechter vleugel van de Labourpartij ma ken dus inbreuk op de partij-disci pline en ongetwijfeld zullen er bo ze woorden gezegd worden op het eerstvolgende partijcongres dat met Pinksteren gehouden Wordt. De Amerikaanse regering heeft gisteren bekend gemaakt, dat zij Engeland voorlopig het grootste deel heeft toegewezen van de Amerikaanse fondsen, die in het eerste jaar van het herstelpro gramma zullen worden besteed. Engeland krjgt 1.824.300.000 dol lar. Frankrjk krijgt op één na het grootste deel, n.l. 1.130.800.000 dollar. Italië kqmt op de derde plaats met 703.600.000 dollar, Nederland op de vierde plaats met 599.600.000 dollar, gevolgd door West-Duits.- land met 437.400.000 dollar. Volgens een specificatie zal ons land aan goederen gedurende de periode van 1 April 1948 tot 31 Maart 1949 aan dollars ont vangen Broodgraan en grofkorrelige granen 113.9 millloen, vetten en oliën .3 mill., oliekoeken en -meel 13.2 mill., sulked 2.6 mill., vlees 3.9 mill., zuivelproducten 1.6 mill.; rijst 500.000, katoen 31.3 mill'., af gewerkt staal 30.5 mill., katoenen stof 40.7 mill., machinerieën 49.2 mill., petroleumproducten 24.9 mill., kolen 23.9 mill., chemicalën 21.8 mill. DE BILT ZEGT: Iets koeler. Weersverwachting, geldig tot hedenavond Enkele overdrijvende wolken velden met slechts hier en daar enige lichte regen. Later nog een kleine kans op onweer. Iets koe ler. Matige wind tussen N. en

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1