YL/m Aanschouwelijk onderwijs te Djocja AN NELLE „1U i/edcao$ de vüjheid mm Hoe bestaat het! Kamerverkiezingen op 7 Juli? DE DUIVEL VERBRAND. Tsjang Kai Sjek herkozen. De ontvangst der Nederlandse delegatie. Kleurenfeest in Bollenland* Holland stalde zijn pracht uit. Rusland fabriceert Amerikaanse Superforten. De „verworpenen" Begroting Polder Walcheren* Herverkavelingskosten voor rekening van het Rijk. Kravchenko een held of een aartsbedrieger. Extra kaas. BLIEK WAS EEN IDEALIST. I Te Bogota is aanschouwelijk onderwijs gegeven. Daar leerde de wereld, hoeveel gelukkiger bet volk moet zijn in een land, waar levolutloonairen in twee dagen tijd een stad in puin leggen en serenhonderd mensen doden, dan in een gebied, waar men deze ▼oorrechten der onafhankelijkheid nog niet verworven heeft. Ook te Djokja is aans kouwelijk onderricht gegeven. Daar leerde men wat er gebeurt, wanneer men als gelijkwaardig gesprekspartner Heden aanvaardt, die zich als brutale opstandelingen gedragen. Men kan, aldus „Elsevier", zich Zo heeft de Djocjase demon- niet verbazen over het gemak, j stratle veel geleerd. Zij heeft nog waarmede deze „demonstratie" bij eens vastgesteld, dat wel ls waar de ontvangst der Nederlandse de-'.deze Republikeinse „Regering" tot legatie te Djokja Is g- -ganiseerd. enig redelijk landsbestuur niet bij Wat ls gemakkelijker voor de machte ls in haar gehele ge- Djocjase machthebbers, dan dui- bied heersen wanorde, willekeur zenden eerst door de Japanners en anarchie maa» dat zij op één en thans door hen zelf opgehitste punt niets te Ieren heeft: op het arme drommels naar het station te jagen om daar „Merdeka" te roepen, Nederlanders te beledigen en Indonesiërs te slaan? Wat ls eenvoudiger ln een omgeving, die van de Japanners het fascisme leerde, dan zulk een „spontane" demonstratie te arrangeren Men kan zich alleen verbazen oVer de vlotheid, waarmede de vlotte excuses werden aanvaard... Maar daar zit men dan weer. Daar zit de Nederlandse delegatie, en daar zitten de heren van de Commissie voor Goede Diensten, en daar zitten de journalisten. En daar gaat dan het gesprek met de Republiek opnieuw beginnen. Het w a s al begonnen met een slag in het gelaat voor de Neder landers èn alle Indonesiërs, die met hen samenwerken. Maar dat mag de pret niet hinderen. Daar zit men dan weer, aan één tafel met figuren, die nooit zeggen wat zjj menen. Daar staat natuurlijk tegenover, dat zij ook nooit menen wat zij zeggen Er waren reeds veel slechte voortekenen. Eerst al het gewich tig prepareren: conferenties over de treinen, over de pers, over de punt van de propaganda. Wat zij op dat stuk van de Japanners heeft geleerd en wat ln communis tische spoedcursussen nog is ver- Volmaakt, stelt haar ln staat op dat punt de Nederlanders ln leder opzicht te overtreffen. Tegenover dit alles, tegenover deze laatste poging van de Re publiek om in geheel Indië alsnog da macht te grijpen, past alleen een zeer duidelijk Nederlands be leid, dat op alle constructieve krachten in fndlë kan steunen. Een beleid, dat klaar en scherp stelt, tot hoever men gaan kan. Een beleid tenslotte, dat zich noch door dubieuze buitenlandse be moeizucht, noch door et heilloze gekronkel van de Republiek uit het rechte spoor laat brengen. o (Van onze speciale verslaggever.) Eigenlijk vindt men bollenkwekers van Voorschoten tot op het eiland Texel, langs heel de kuststrook. Maar de grootste opeen hoping van kleurenpracht, die het bloembollenland bieden kan, treft men tussen Leiden en Haarlem aan. Zaterdag was het er wel bijzonder mooi. Toen wapperden de vlaggen in alle dorpen, alsof er geen kleuren genoeg waren! Want die dag vierde men het bloemenfestijn. Een omvangrijk corso trok vanuit Hiilegom via Lisse naar Sassenheim, keerde in die laatste plaats om en reed het parcours terug. Ruim vier uur lang trok deze stoet, ter lengte van twee kilometer door het fleurige landschap. Men kan zich een kleurrijker tafereel moeilijk voorstellen. Het voeding. Dan het eindeloze verga-j was niet een collectie versierde deren, het instellen van commls- wager.s, die zich tussen Hiilegom sles en sub-commissies, het tndle- en Sassenheim over de straatweg nen van nota's. Dat alles gaf .aan voortbewoog: het waren massale dit overleg te Djocja 'n pompeu- rijdende bloemstukken. Tiendui- ze omvang, een uiterlijk vertoon zende bloemen had men op de en een quasie-dlepzlnnlgheid, die wagens geschikt. Sommige vehi moeten bewijzen hoe geweldig be langrijk en sterk de Republiek is. Daarmede richt de Republiek zich tot het ganse overige Indonesië, zeggend: ziet toch, hoe machtig wij zijn! Ziet wat wij ons tegen over die blanda's kunnen veroor loven! En men gelove nlef, dat deze propaganda zal nalaten in bepaalde kringen van die deel staten fascinerend te werken! 'kels zaten zodanig in de bloemen gepantserd, dat men ze als rij dende bloemheuvels kwalificeren kon. Hier en daar werd de optocht links en rechts door bollenvel den geflankeerd en zodra men tussen de huizen kwam, liet de wind vlaggen en wimpels uit waaien. Er waren haast geen kijkers, die zich niet met Flora's Een noodlanding met gevolgen. Op 11 November 1944 vertrok van een van de Amerikaanse lucht'oases in China de Boeing B-29 Superfort „Generaal H. K. Arnold Special" voor een bom bardement op de Japanse vlieg tuigfabriek te- Amara. Het was de twaalfde operationele vlucht van dit vliegtuig, dat wegens het dragen van de naam van de be kende Amerikaanse generaal in de V.S. zeer populair was. Na het uitvoeren van de opdracht ont stond op de terugweg motor storing, waardoor de comman dant, majoor H. Price, gedwon gen was koers te zetten naar het diclïtsbijzijnde vliegveld: Wladi- wostok. Boven Russisch grondgebied gekomen, werd het vliegtuig door het vuur van luchtafweer geschut begroet, waarna Russi sche jagers opstegen om er zeker van te zijn, dat het vliegtuig zou landen, Nadat het vliegtuig vei lig was geland, werd de beman ning geïnterneerd in een kamp te Tashkent in Siberië, waar zij ge ruime tijd werd vastgehouden. Na ontslag uit het kamp werd zij naar de Verenigde Staten terug gestuurd. Het vliegtuig bleef echter in Rusland. Wat er verder mee achter het ijzeren gordijn is gebeurd, weet niemand zeker. Vast staat echter wel, dat het vliegtuig niet in een museum werd geplaatst. TWEE JAAR LATER. Precies twee jaren later bracht het Berlijnse blad „Der Koerier" het bericht, dat de Russen in de staatsvliegtuigfabrieken, in de Oeral, oopleën van de B-29 zou den bouwen, 't Bleef echter lange ttjd bij een gerucht. Bedenkelij ker werd de zaak echter toen in 1947 tijdens de „Sowjet Lucht- Feuilleton. door HL KING-MANS. -66) o- „Wie roept mij daar? schreeuwt Hermann. „Ik. Jij bent toch Hermann Weishaupt uit Liegnitz?" „Die ben ik. Wat mot je van mij?" „Straks eens even met je pra ten!" „In orde. Even geduld." Het heen en weer roepen heeft de anderen opmerkzaam gemaakt. Maar als de vreem deling in de herberg verdwijnt, wordt zijn aanwezigheid verge ten en gaat men verder met de mering van het lange vlot. Zo'n karwei wordt niet één, twee, drie verricht, maar eindelijk dan toch constateert Landman, de leider, dat de zaak voor el kaar is. Dan springt Hermann, die in werkelijkheid nieuwsgieriger is dan hij zich voordoet, op het plankier en loopt naar de gelag kamer, waar Jochem hem wacht, niet vrij van zenuwach tigheid en ontembaar verlangen: nu komt hij alles te weten.... „Goeien dag. Je wou mij spre ken?" vraagt Hermann. De tegenstelling tussen beide broers is wel heel schril: Her mann fors en zwaargebouwd en daarnevens de broodmagere Jo chem, die in het niet verzinkt bij de houtvlot jager. „Kén je mij niet meer?" vaart Dag"-parade boven het vliegveld Tushino bij Moskou door de Amerikaanse genodigden grote aantallen bommenwerpers werden opgemerkt, die van de grond af gezien als twee drup pels water op het Amerikaanse Superfort leken.In Januari van dit jaar werden in de Londense bioscooptheaters journaals ver toond van een nieuw Russisch verkeersvliegtuig voor 72 passa giers, de Tupolev TU-70. Britse luchtvaartvakmensen herkenden bij dit vliegtuig een groot aantal onderdelen van de B-29. De vleugelstaartvlakken en het onderstel zijn natuurge trouw gecopieerd. Kennelijk is dit verkeersvliegtuig een civiele uitgave van een Russische bom menwerper, want de interesse voor bommenwerpers is in Rus land uit de aard der zaak altijd groter geweest dan voor ver keersvliegtuigen. De grote belangstelling, die de Russen aan de dag leggen voor onderdelen van de B-29 (in 1946 trachtten zij in de V.S. een or der voor B-29-wielen, banden en remmen te plaatsen, terwijl zij onlangs een B-29-dumpvoorraad wilden opkopen), maakte ten slotte aan alle onzekerheid een einde. Door de „General H. H. Arnold Special" en twee andere vliegtuigen van hetzelfde type, die later in hun handen zijn ge vallen, geheel te demonteren, na te meten en in ieder detail in tekening te brengen, konden zij deze meest geperfectionneerde bommenwerper uit de tweede wereldoorlog in productie ne men. De nieuwe Amerikaanse Boeing B-50, die veel beter is dan de B-29, heeft nog geen noodlan dingen gemaakt.... Onderzoekend kijkt Hermann hem aan. ,,'kHeb je nooit gezien bij mijn weten." Tóch komt het Jochëm voor, dat deze woorden er niet zo overtuigend uitkomen. Hij weet niet, hoe Hermann inderdaad aan het twijfelen is. Die denkt aan Jochem, al heeft hij geen zekerheid. De man, die hier ▼óór hem staat, verschilt wel ontzaggelijk veel met die Jo chem, die tien jaar geleden Lieg nitz verliet, maar het zou toch kunnen, dat hij het was en dan Een warreling van gedachten vliegt door Hermann's brein: hls dat mager scharminkel in derdaad Jochem isdan is olie kans, om Lize te winnen, totaal verkeken. En hij begéért haar zo fel. Telkens, als hij haar ontmoet, laait het vuur der liefde heviger op. En nu zou.. Hij ziet in het lachend gelaat van de vreemdeling. „Mij nooit gezien? Dat denk Je maar", zegt die. „Ik ben je eigen broer Jochem!" Het volle gelaat van Hermann wordt beurtelings bleek en rood. Dus tóch! Hij herkent Jochem niet, maar 't is moge lijk, dat hij het werkelijk is. ,.Je bent gek", zegt hij bot weg, zich omkerend, <om weg te lopen. Maar in enen beseft hij: dat is struisvogelpolitiek. Als die vent Jochem is, moet hij hem anders aanpakken, om van hem af te komen.... Dus wendt hij zich weer om. kinderen hadden getooid. Voor de café's en in de zuigtentjes poseerden de mensen achter gla zen met gekleurd vocht. Er lie pen dorpskinderen met bontge kleurde windmolentjes of met ballonnen; anderen zogen op fel rode lollies. En tot overmaat van heerlijkheid baadde dit ganse schouwspel zich in de lachende zonneschijn. Holland stalde zijn pracht uit. STILLE WEELDE. Zo was het Zaterdagmiddag in de bloembollenstreek. Bezoekers uit heel Nederland rolden per trein, per tram, in auto's en op fietsen de juichende dorpen bin nen. Overal werd men gastvrij ontvangen en wie na afloop van het corso nog niet genoeg kleu ren had gezien, hij kon in Hiile gom of Noordwijkerhout de bloem-mozaïeken zien pronken. Tot laat in de avond bleef het druk in de dorpen en het zal er ook deze week nog vol zijn. Mu ziekconcoursen, wandelmarsen, tulpenfeesten en kinderoptochten staan op het programma. Tou ringcars en plezierboten zullen de straat- en waterwegen blijven bevolken. In de treinen en trams die het landschap doorkruisen, zullen voortdurend enthousiaste uitroepen worden gehoord. Vele automobilisten zullen hun wa gens met bloemenkransen tooi en. Het bloëmenseizoen, dat op 2 April werd geopend, zal de hele maand wel duren. Wat ons betreft, wij hebben na de eerste ronde van het corso, een weggetje door de bollenvel den opgezocht en de drukte ach ter ons gelaten. De bollenvelden zijn nog niet zo talrijk als voor de oorlog, maar aan verscheiden heid van kleuren bestaat geen gebrek. Vuurrode, gele en paarse velden wisselen elkander af. Narcissen zagen we bijna niet meer. De vroege tulpen prijkten hier en ginter al. Doch de hya cinten stonden in volle glorie te pronken. Ver van het rumoer op de weg kwamen wij onder de indruk van de stille pracht dezer bloe men. En wij dachten aan het woord van de Grote Meester, die eenmaal, ziende op eenvoudige veldbloemen, zei: „Zelfs Salomo in al zijn heerlijkheid is niet be kleed geweest gelijk één van deze". Bij de stille pracht van dit geschapene vraagt een mens zich af waarom de wereld zich druk maakt over allerlei zaken van ondergeschikt belang! Alsof de schoonheid van zo'n enkele bloem niet heel het kleinmenselijk ge doe te boven ging. Het was ons goed even in het bollenland te zijn! Ia öc vacature D. Herjboer ls tot lid van de Raad te Zaamslag benoemd de heer Jac. Herrebout, die deze benoeming heeft aangeno men. De Emmabloemeollecte heeft te Wllhelminadorp f 31.08 opge bracht en te Kattendjjke f 32.86. „Ik kan mij voorstellen, dat je me niet herkent, Hermann. Niemand van mijn kennissen heeft mij tot dusverre herkend, 'k Heb ook een ontzettend le ven gehad, negen jaar lang. Dat vertel ik je wel. Zeg mij gauw: hoe is het thuis? Wie leven er nog? Vader, moeder? De jon gens? De meisjes?" Terwijl zijn broer praat twijfel is nu wel uitgesloten flitst een duivels denkbeeld door Hermann's hoofd: hij kan Jo chem van alles wijs maken, want die weet totaal niets, naar duidelijk blijkt. Hij drukt dan de hand, die Jochem uitsteekt. „Ik moet je wel geloven", zegt hij schor, „maar „Vraag mij uit onze jeugd, Hermann. Dan merk je het van zelf weL Maar zegt nu eerst, hoe het thuis is!" „Je behoeft niet naar Lieg nitz te gaan" een plotseling invallende gedachte doet Her mann dit zeggen „wat zou jé er doen. „Je wilt toch niet bewe ren?. „Van de familie leeft niémand meer. Ik alleen „Maarmaar dat is ver schrikkelijk!" Jochem heeft zijn broer ont zet bij de arm gegrepen. Die haalt onverschillig de schou ders op. Intussen heeft hij nu al spijt van zijn optreden, 't Is im mers krankzinnig?Jochem komt, indien hij dat wil, zó achter de waarheid. Maar Her mann meent, dat hij niet meer Wetsontwerp Radiobestel. Spoedige behandeling. Naar de Nieuwe Haagse Cou rant verneemt is het wetsont werp, dat het toekomstige radio- bestel definitief regelt in een zo danig stadium van voorbereiding dat het zeer binnenkort naar de Raad van State kan worden ge zonden. Het ligt in de bedoeling, dat de indiening bü de Tweede Ka mer binnen enkele weken plaats vindt, terwijl minister Gielen hoopt, dat het nog voor de ver kiezingen kan worden afgehan deld. De begroting van de Polder Walcheren voor 1948, die op 1 Mei a.s. aan de orde zal komen, sluit, wat de gewone dienst betreft, in debet en credit, met een bedrag van f 1.850.518,45. De cyfera van de buitengewone dienst zyn f 557.082*85 en de begroting voor de straat- en zandwegen (gewone dienst) heeft als inkomsten en uitgaven f 261.442,71; de buitengewone dienst van dit onderdeel sluit in debet en credit met f46.000,Het hoofdstuk Gebouwde Eigendommen levert een batig saldo op van f 36.497,09. Blijkens een uittreksel uit de kadastrale legger van de ge meente Alkmaar, gedateerd 1 April 1948. zijn we drie jaar na de bevrijding nog steeds niet verlost van de resten der Dyitse bezetting. Dit uittreksel betreft de eigen dom van een huis, dat door de Duitsers van de Joodse eigenaar gestolen was. Na de bevrijding heeft de eigenaar het terugge kregen. Maar op het uittreksel uit de kadastrale legger staat nog altijd als beheerder vermeld: de Niederlandische Grundstücks Verwaltung. Het kadaster pleegt zich niet in te laten met- April grappen. De zaak is dus zo ern stig als het kadaster zelf. We moeten dus aannemen, dat er nog altijd een Niederlandische Grund stücks Verwaltung bestaat en dat dit sinistere lichaam nog altijd eigendommen van Nederlanders beheert. Hoe bestaat het. Nieuwe ontdekking in de strijd tegen de kanker. Een ontdekking in de strijd tegen de kanker werd een dezer dagen meegedeeld tijdens een diner, gegeven ter ere van een aantal geleerden in een New- Yorks hotel. Het betreft hier een nieuw photographisch prpcedé, waarbij de menselijke cellen, die bij ge woon licht ongekleurd en door zichtig zijn, in kleuren worden gereproduceerd. Het nieuwe pro cédé werd ontwikkeld in de Po laroid laboratoria. Het behulp van ultra violette stralen, uitge zonden op een drietal golflengten waardoor de cellen haar kleuren krijgen, worden de gewenste beel den verkregen. Mèa meent dat het nieuwe procédé van onschatbare waarde zal zjjn bij het bestuderen van de levende menselijke cellen. Naar de „Maasbode" vernam ligt het ln de bedoeling wan neer tijdig de grondwetsherziening ln eerste lezing afloopt op Woensdag 7 Juli, de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal te houden. Bij het voorstel betreffende het in dit jaar te heffen dijkgeschot is gestreefd verhoging van de las ten ln de huidige moeilijke om standigheden Indien enigszins mo gelijk te voorkomen. Dit was slechts mogelijk door in ontvang de volgende posten te ramen: f 100.000.wegens vergoeding door de Rijksdienst voor Land- bouwherstel van extra kosten van de technische dienst l.v.m. herstel- werken over 1946; voor 1948 wordt dit bedrag geraamd op f 81.250.Vervolgens zijn de ver goedingen voor in 1946 uitgevoer de herstelwerken begroot op f 565.496,85 en wordt, ter berei king van het bovenomschreven doel, beschikt over een bedrag van f 300.000,zijnde een gedeelte van het vermoedelijke batige sal do van de dienst 1947. Inmiddels heeft de minister van Landbouw goedgevonden, dat de extra kosten van de technische dienst van het jaar 1946 af ten laste van de herverkaveling zullen komen. Het juiste bedrag voor 1946 is nog niet vastgesteld. De voorlopige berekening wjjst een bedrag van f 67.750,43 aan, dus heel wat minder dan f 100.000, De vergoeding voor 1947 ls voor lopig berekend op f 92.680,18; voor 1948 op f253.577,89. Een bedrag van f 54.000,is geraamd wegens vergoeding van het Rijk van rente van kasgeld over 1945, 1946 en 1947. Toezegging ls wel gevraagd, maar nog niet verkregen. Het wordt zeer onbillijk geacht, wan neer de polder de zware rentelast moest opbrengen, die het gevolg is van do langzame betaling door Landbouwherstel. Een vergelijkend overzicht van de ramingen van het voorstel dijk geschot en de begroting voor 1948 levert als resultaat op resp. f 1.640.551,61 en f 1.850.512,45. Bij heffing van f 36.per ha. schot- baar en f 27.80 per ha. vrijland be draagt de opbrengst rond f 596.845.—. De wedden en toelagen van tij delijk en vast personeel wegens extra-werk l.v.m. de herverkave ling worden geraamd op f 180.000. De Herverkavelingscommissie zal deze kosten echter grotendeels terugbetalen. De kosten der gewone werken aan de diverse wateringen worden als volgt geraamd: Noordwatering f 150.000. Oostwatering f 20.000, Zuidwatering f 20.000 en Westwa tering f 40.000. De kosten van herstel van stormschaden worden als volgt begroot: Noordwatering f25.000, Vroeger was de naam Vlake bij het publiek meer bekend, daar het een druk station was aan de Zeeuwse spoorlijn. Enige woningen aan de linker zijde van de spoorweg, uit Goes komende, wijzen nog de plaats aan, waar eenmaal het dorp Vlake met zijn kerk en toren heeft ge staan. Daar deze voor 1300 ge bouwd was, behoorde zij tot de oudste kerken van Zeeland. Na de Hervorming werd zij een Protestantse kerk, die samen met Schore eerst ln 1619 een eigen predikant, Ds J. Dambrinus, had. In die tijd hing ln de kerk van Vlake een schilderij, mogelijk nog overgebleven uit de Roomse tijd. Over het algemeen houden de pro testanten niet van opsiering hun ner kerken met schilderijen, doch wat op dit schilderstuk was afge beeld, was Iets bijzonders. Op het doek of bord was name lijk de duivel geschilderd, die met een pen ln de hand en papier en Inktpot voor zich, gereed was om te schrijven. Hij wilde toch niet de zondaren der kerkgangers aan tekenen? Neen, dan zou zijn werk wellicht te zwaar geweest zijn. Het was hem maar te doen om één persoon, n.l. de prediker. Van deze zou hij aantekenen de ver keerde leringen ln zijn preken om ze in het oordeel van God te bren gen. Dat dit het doel was van de terug kan. En dan Lize zit er tussen. Hij moet haar winnen. „Allemaal aan de „ziekte" ge storven, toen „Hoe wéét je?" „Dat heeft de waard hier ver teld." „O. Niet alleen toen. Vader en Stephan en Kathe. Moeder is later gestorven. En de ande ren. Friedrich is op zee ver dronken." „O, God, was ik maar niet te ruggekeerd! Had mij óók weg genomen!" zegt Jochem met verstikte stem. „Dit is vrese lijk." „Ga niet naar Liegnitz, Jo chem. Wat zul je er doen? Ik blijf er ook niet, als ik ergens anders werk kan vinden." Jochem moet zover mogelijk van het dorp verwijderd blijven. Hij moet dat vuurtje aanwak keren. Jochem. )S er op het ogenblik rijp voor, om op staan de voet weg te gaan, ver, ver weg. Met de handen onder het hoofd, als een gebroken man, zit hij aan het gelagkamer tafeltje. De broers zijn slechts met hun beiden in het ^prtrek. (Wordt vervolgd.) EN NU Wjgy EEN KOPJE W* (Ingez. Med.) satan stond ln de volgende Latijn se regels op de schilderij geschre ven: .Fragmina verborum Titevullus colligit horum. Deze woorden beduiden: De sa tan (Titevullus) tekent de mis slagen aan in de redevoeringen om ze in het oordeel van God te brengen ter waarschuwing voor allen, die hier het woord voeren. Wanneer en op wiens last deze schilderij was opgehangen, Is niet bekend. Wel weten wij hoe zij ver dwenen is. Toen Ds Cornells Landsman te Schore en Vlake pre dikant was (16611701) kon hij het blijkbaar moeilijk velen, dat zijn woorden van de kansel ge sproken, door de duivel zouden worden gewikt en gewogen en al naar bevinding te worden opgete kend. Hij wilde bij zijn prediking, als hij de schilderij zag, ten min ste daaraan niet meer herinnerd worden. In navolging van de gro te hervormer Luther, die zijn inktkoker naar de duivel wierp, die hij in zijn studeerkamer meende te zien e» daardoor hem verdreef, moest de geschilderde duivel volgens hem ook uit de kerk verdwijnen. Hij gaf aan de koéter last de schilderij weg te nemen en haar te verbranden. Dit verbranden van de duivel ge schiedde omstreeks 1675. De kerk te Vlake is in 1802 af gebroken, niet om haar bouwval, maar omdat het aantal woningen van het dorpje zodanig was ver minderd, dat in de laatste helft der 18e eeuw er geen kerkdiensten meer werden gehouden. Het oude kerkhof, nog tot plm. 1875 voor de omwonenden als be graafplaats gebruikt, is het eigen dom van de Ned. Herv. Gemeente te Schore. Oostwatering f 500, Zuidwatering f 1500 en Wéstwatering f 3000. De kosten van bemaling voor •1948 worden geschat: voor ge maal „F reel" f 12.500, voor ge maal Ritthem f 2500 en voor ge maal Veere f 1500. De ramingen wegens kosten van buitengewone werken aan zeewe ringen enz. zjjn voor de Noord-, Oost- en Westwat-ring resp, f52.000, f75.000 en f18.000. De kosten van herbouw van het Folderhuis worden voor dit jaar begroot op f332.082,85 en de ra ming der uit te voeren gewone werken aan de wegen (Middelburg -Domburg, M'burg-Grijpskerke- Oostkapelle, Grijpskerke-Melisker- ke, Meliskerke-Blggekerke en de Zuldwaterlngstraat) beloopt een bedrag van f 14.000. Spaarzaamheid. Minister Lieftinck, die inder tijd van zijn collega Schermer hom te slikken kreeg, dat er onder zijn bemind met het geld gesmeten werd, is zijn werk be gonnen met de spaarders het vel over de oren te halen. Maar tegelijkertijd kregen de spaarders een pluim, omdat zij volgens de minister vóór de oor log in grote mate tot de ver kregen welvaart hebben bijge drag en. Om de spaarzaamheid te be vorderen, werd op 7 Maart 1947 een speciale wet ingediend om een nationale spaarcampagne in te zetten. Er was haast bij de zaak. Spoedige behandeling werd no dig geacht. En zo kon reeds op 15> Juli het ontwerp tot wet u)or- o'en verheven. Tot nu toe is echter aan de wet nog geen uitvoering gege ven. Omdat het bevorderen van de spaarzaamheid minder nodig wordt geacht Of moeten de spaarders eerst nog verder worden geplukt Victor Kravchenko, de schrijver van „Ik verkoos de vrijheid", die de Sovjet-dwang wist te ontvluch ten, heeft door zjjn onthullingen een vernietigende aanval gedaan op het communistische paradijs. Z(jn boek, een beangstigend relaas over bet communistische systeem en de toestanden achter het ijze ren gordijn, heeft een ontzaglijke indruk gemaakt. Van communistische zijde heeft 'men getracht deze indruk te ver zwakken en is men gekomen met onthullingen over Krav chenko, die niets anders zou zijn dan een brutale bedrieger. Hij wordt getekend als een lui en onbetrouwbaar Sowj et- ambtenaar met erotische zwak heden, die zich enkel dank zij de vergaande vergevensgezind heid van zijn Sowjet-werkge vers als ambtenaar heeft kun nen handhaven, zij het na vele wisselingen van functie. i Kravchenko zou met zijn ver haal over een lang van tevo ren beraamde vlucht, waartoe zijn werk in New York hem moest dienen, een pertinente leugen hebben opgedist. Het zou niet zijn vrijheidsdrang ge weest zijn, doch zijn in nacht clubs en ongure speellokalen ge maakte schulden, die hem noop ten zijn superieuren te ontlo pen. De Amerikaanse geheime dienst, de O.S.S., zou hem van het wankele pad der ambtelijke eerbaarheid hebben weggelokt, zou hem hebben opgestookt tot een overmatig drankgebruik en het deelnemen aan gokspelen, die de smalle beurs van de een voudige ambtenaar volkomen uitputten. 'Trotskisten en andere duisterlingen zoals de Wit-Rus- sen emigrant Don Levin zouden bij dit lugubere spel aan de touwtjes hebben getrokken. Eerst toen de in wanhoop ge brachte Kravchenko veilig was ondergebracht in de woning van rieze Don Levin, zou de gedachte bij zijn beschermers opgekomen zijn Kravchenko een monster- verhaal te laten schrijven over zijn leven in Rusland. Dit werd een teleurstelling. Kravchenko bleek na lang zwoegen slechts in staat een zeventig velletjes te vullen, waarop Don Levin be sloot dan zelf maar een boek te schrijven, het tewuste boek Ik verkoos de rijheid", dat voorzien van de handtekening van zijn beschermeling daarop zijn zegetocht door de Westerse wereld begon Deze beschuldigingen werden gelanceerd doof een Frans blad, de „Lettres Francaises", waar tegen door Kravchenko nu een aanklacht is aanhangig gemaakt, die binnenkort door een Franse rechtbank zal worden behan deld. Het belooft een sensatieproces van de eerste rang te worden. Het Franse blad is alvast be gonnen met drie vroegere vrou wen van Kravchenko als getui gen te dagvaarden, evenals een aantal vooraanstaande commu nisten waaronder verschillende generals. Op verzoek van Kravchenko L het proces uitgesteld tot 29 Juni, waarschijnlijk om gelegen heid te hebben ook van zijn kant een verzameling getuigen te kunnen oproepen. In Parijs vraagt men zich af of daarbij misschien ook diverse Ameri kaanse „echtgenoten" zullen zijn. Aan sensatie „zal 't bij dit pro ces niet ontbreken. Een andere vraag of de waarheid liierbjj aan 't licht zai komen. Generalissimus Tsjang Kai Sjek is herkozen tot president van de Chinese republiek met een overweldigende meerderheid van 2430 stemmen tegen 269 stemmen voor zijn rivaal, Dr Tsjoe Tsjeng, de voorzitter van de rechterlijke raad. Hij is thans de eerste constitutionele presi dent. Aanvankelijk had hij gewei gerd een benoeming tot presi dent te aanvaarden, doch later stemde hij er in toe op voor waarde, dat Dr Hoe Sjih, de voormalige ambassadeur in Was hington, zijn eerste-minister zou worden. Prof. Dr W. Röpke naar ons land De vermaarde econoom Prof. Dr W. Röpke, emigrant en sta- tenloos, die in Zwitserland eeit gastvrij onderkomen heeft ge vonden, zal in de week van 10 16 Mei a.s. ons land bezoeken. Hij is de gast van het Comité Burgerrecht, de 1 ederatie van Nederlandse Bedrijven en enigs andere organisaties die voor desa dagen een speciaal programma hebben opgesteld. Op 11 Mei spreekt Prof. Röpke in de grote aula van het Indisch Instituut te Amsterdam. Voor de volgende dagen staan nog andere spreek beurten op het programma In de week van 27 April tot 1 Mei zal aan de houders van A, B en C-kaarten een extra-rant soen kaas van 50 gram beschik baar worden gesteld. Veertien dagen later zal wederom een extra rantsoen kaas van 50 gram aan dezelfde leeftijdsgroepen'wor- den verstrekt, een en ander dank zij een ruime kaasproductie. De. in deze tijd van het jaar gepro duceerde kaas leent zich niet voor bewaring van lange duur, zodat het niet mogelijk is voor raden te vormen. Tribunaal Middelburg. Venlo contra „Bublegum". Het gebruik van de zo genaamde knalkwauwgom door schoolkinderen ls dermate toe genomen, dat langzamerhand van een misbzulk gesproken moet worden. De leerlingen van verscheidene scholen te Venlo kwamen deze week thuis met een circulaire van het onderwijzend personeel, waarin om krachtige bestrijding van het euvel door de ouders werd verzocht. Verreweg de meeste ouders, die aan schoteltjes, bedstijlen en op de onver wachtste plaatsen in een kauw gompropje grepen, zegden spontane medewerking toe Een Russisch vliegtuig, dat klaarblijkelijk door mist uit de koers was geraakt, heeft volgens persberichten een noodlanding in Turkije gemaakt. De piloot zou zijn ondervraagd. Prinses Juliana en Prins Bern- hard zullen op 7 Mei de ope ningszitting bijwonen van het Congres van Europa, dat wordt gehouden in de Ridderzaal op het Binnenhof te Den Haag. Maandagmorgen behandelde het Tribunaal de zaak tegen de Sl-jarige ex-gemeentc-ambtenaar Abraham Jac. Bliek. Hem was ten laste gelegd: op treden als groeps- en kringpro pagandist en colportage met Vo- Va. Als W.A.-man heeft besch. zich zeer verdienstelijk gemaakt en eenmaal een voorbijganger bij een ruzie tot bloedens toe gesla gen. Ook had hü een artikel in „De Zeeuwsche Stroom" geschre ven. Verder had hij verschillen de stadgenoten aangebracht bij Jan Dekker en Mittelstenscheid. Er bleef bij het verhoor weinig over van de trots en fierheid van deze ex-W.A.-man. Gedwee werd alles toegegeven. Mr Vlaming was van mening dat besch. zich het meest gehaat heeft gemaakt door zich te belasten- met de lei ding der spitactie. Besch. voerde aan, dat hij „naar principe" had gehandeld en voorts ernstig had nagedacht over zijn wandaden. De verdediger, Mr A. H. Kui pers noemde besch. voor alles een idealist en geen opportunist. Hij heeft fouten gemaakt, doch be paald gevaarlijk was hij niet. Ten slotte bepleitte hij clemen tie. OM FINANCIËLE REDENEN. De tweede zaak was die tegen Mart. M. Bal, kellner te Middel burg. Deze was lid geweest van het Vlaamse Nationaal Verbond en De Vlag, beide Belgische na- tionaal-socialistische organisa ties. Hü was opgetreden als ar- tist van Kraft durch Freude en bij Vreugde en Arbeid. Besch. ontkende propagandist te zü'n geweest voor het V.N.V. Hij was als artist grotendeels ai- leen opgetreden. Hij deed het om financiële redenen. Verdediger was Mr F. W. Adriaanse, die een aantal recla mebiljetten had meegebracht, waarmee hü het Tribunaal trachtte te overtuigen, dat besch. zowel in als' na de oorlog was opgetreden als artist en boven dien in België na de oojlog met rust werd gelaten. Uitspraak in beide zaken over 14 dagen. Uitspraken Tribunaal Middelburg van Maandag j.I. Hendrikus Rooze te St. Laurens, intern, gedurende de tijd reeds in bewaring doorgebracht en ontzetting rechten. Sina Magd. Koppejante Zoutelande: op psychische gron den besch. vervallen verklaard. Joh. H. v. Dalen te Vlissm- gen: besch. vervallen. Joh. Chr. Pluymers te Vlissingen: verbeurdverklaring vermogen tot een bedrag van f75.—.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2