lrovinti|^»s Publicaties m //Vt In de straat van Jantje Spionnen in dienst der Amerikaanse douane. V IR 0 GOES. Het Goeee Lyceum. De vereniging „Het Goese Ly ceum" had Vrijdagavond een openbare vergadering belegd, waarin als eerste spreker optrad Drs S. Tuinier te Goes met als onderwerp: Klassieke vormingjuist nu! Spreker hield een krachtig pleidooi voor het volgen van het gymnasiaal onderwijs door die leerlingen die straks naar de derde klas bevorderd worden. Hij wees er op hoe het juist het klassieke onderwijs is, dat van zulk een groot belang is bij de vorming van karakter en denkwijze. Zonder kennis der klassieken, aldus spreker, is een juist oor deel over de godsdienstige en maatschappelijke problemen niet te vormen en leeft men met de mogelijkheid deze op de goede manier maar bij benade ring te doordenken. De klassi- cus is de denker. Juist in deze tijd moet de studie der klassie ken ter hand worden genomen opdat men wel gefundeerd een plaats in de maatschappij kan innemen. Na de pauze sprak D s S. P. de Roos te 's-Heer Hendriks- kinderen over het onderwerp: Laat onze kinderen niet de dupe worden! Spr. betoogde, dat die kinde ren, die een onderwijs zonder godsdienst ontvangen, gedu peerd worden. Allereerst omdat de godsdienst een noodzakelijk, onderdeel van algemene ontwik keling is, onmisbaar in verDand met geschiedenis en cultuur, maar vooral ook omdat hier door de persoonlijkheid ge vormd wordt. Bij de grote ver scheidenheid van leerstof kan het godsdienst onderwijs de sa menbindende, overkoepelende factor zijn, die de bonte veelheid tot harmonie kan vormen Men kan van oordeel zijn dat dit juist pleit voo* een Christe lijk lyceum, dat inderdaad ook in Goes is en waai van spr. nog nimmer iets slechts heeft ge hoord. Intussen heeft het open bare lyceüm een positieve fac tor in. het feit, dat tussen de leerlingen, die ook in kerkelijke en geestelijke zin, uit zeer ver scheiden milieus komen, onder ling contact wordt gelegd. Dit moet echter niet gebeuren in de geest van een ouderwetse „neu traliteit'-', waar de godsdienst angstvallig buiten wordt gehou den. Dan is het kind later de dupe. Spr. wekte daarom de ouders op, om hun kinderen allen het facultatieve godsdienstonderwijs te laten volgen en er ook inten sief aan deel te laten nemen. Nadat verdér de rector Dr C. van der Pol nog enige prac- tische wenken had gegeven sprak de voorzitter de heer C. de Bruin van Kloetinge een op wekkend propagandawoord. waarna de zeer geslaagde ver gadering werd gesloten. Gemeenteraad Goes. EEN TEGENVALLER.. In Juni 1947 werd door de ge meenteraad besloten tot aankoop van een door „Volksherstel aange boden Zweedse barak, waarvan, blijkens destijds ontvangen bericht de prijs werd geschat op ongeveer f 10.000. Bedoelde barak werd ter be schikking gesteld van de Herv. Schoolvereniging, teneinde te die nen als noodschool. Later is echter bericht ontvangen, dat de prijs der barak tenslotte moest worden bepaald op f 12497,76. Daar gebleken ls, dat hieraan niet te ontkomen valt, stellen B. en W. voor, alsnog een bedrag van f 2497,76 beschibaar te stellen. Gemeente-geneesheer. In verband met de verminderde omvang der werkzaamheden van de gemeente-geneesheer, stellen B. en W. na gepleegd overleg en ge zien het advies van de Geneeskun dige Inspecteur van de Volksge zondheid voor, het salaris van de gemeente-geneesheer, thans be dragende f 2880, terug te brengen tot f2000.—. Grondbedrijf. By besluit van 21 Mei 1947 zijn de prijzen van de gronden behoren de tot het grondbedrijf in bouw plan III (oud) vastgesteld, onder bepaling, dat deze prijzen jaarlijks voor 1 Juli opnieuw zullen worden vastgesteld. Blijkens gemaakte berekeningen bedraagt de winst op de tot nu toe verkochte gronden f 9065.62, terwgl de vermoedelijke winst op de niet verkochte gronden kan worden geraamd op f 21.150,96. In verband daarmede stellen B. en W. voor de bestaande prijzen andhaven. Kalendertentoonstelling. Uitgaande van de Landelijke Vaktechnische commissie van de Unie van werknemersorganisa ties in het Grafisch Bedrijf werd in „De Landbouw" een ka lendertentoonstelling georgani seerd, die in de eerste plaats bedoeld was voor de typografen en schilders, maar waar ook het publiek toegang had. Aan deze schilderijen-expositie, die een aardige indruk gaf van hetgeen ei op dit gebied in ohs land wordt gepresteerd, was voor de leden van de Goese typografen studieclub een wedstrijd ver bonden. ARNEMUtDEN. 25-jarig jubileum Coöp. Boeren leenbank ArnemuidcnN.- en St.-Joosland. Op Woensdag 14 April 1948 vierde de Coöp. Boerenleenbank liaar 25-jarig bestaan, onder voorzitterschap van de heer C. A. Polderdijk en in aanwezig heid van de bestuursleden van de Ring van Boerenleenbanken op Walcheren, de heren Van t Hof en Simons.. De kassier van de Bank, de beer P. Wisse, gaf een overzicht van het beheer der gelden, waar uit bleek, dat de Bank steeds vooruitgaat. Het eindcijfer der rekening over 1947 is f 1.382.929. 32, ter wijl het eindcijfer der balans per 31 December 1947 bedraagt f 1.202.661.53. De winst bedroeg over 1947 f3400.9 nieuwe leden traden toe. De vereniging telt thans ruim 90 leden en ruim 600 spaar ders. Aan voorschotten werd een bedrag van f 37550.uitgegeven. De voorzitter gaf een over zicht van de laatste 18 jaren, dat hij de vereniging mocht dienen Trots alles heeft de vereniging zich kunnen handhaven en ia eerder versterkt dan verzwakt, uit de moeilijke tijden te voor schijn gekomen. Spr. herdacht de personen, die niet meer in leven zijn, n.L de heren Iz. Cor- nelisse als voorzitter, Van Eenen- naam en B. Franse. Zij waren de stille werkers der Bank in de eerste helft van haar bestaan. Vervolgens sprak de heer J. J. Huijssen als mede-oprichter en oud-kassier van de Bank. Spr. gaf een overzicht van de eerste helft van haar bestaan. In 1923 trad de Coöp. Boerenleenbank in werking, bestaande uit 24 leden. Het eerste jaar werden slechts 24 spaarbankboekjes en 17 boekjes in lopende rekening uitgegeven, terwijl het eindcijfer slechts 103.000 bedroeg. Lang zamerhand werd het vertrou wen groter en kwam er enige stijging in de omzet. Van liever lee groeide de Bank in een matig maar gezond tempo. Spr. sprak de hoop uit, dat de Bank in de toekomst tot ver dere bloei moge komen. De voorzitter van de Ring, dé heer Van 'tHoff, wenste bestuur en leden geluk met het 25-jarig bestaan en sprgk zijn blijdschap uit over de grote bloei en het vertrouwen, dat de Bank bij de bevolking geniet. De heer Polderdijk dankte alle sprekers voor hun woorden en hoopte, dat zij er allen getuige van mogen zijn, dat de Bank zich nog zal ontwikkelen. Ter afwisseling werden enige culturele films vertoond. - Ook het toneelstuk „De Klom pen Barones" viel bij allen in de smaak. r SOUBURG. „De Luchtbode". De Postduivenver. „De Lucht bode", welke een dezer dagen haar 25 jarig bestaan heeft gevierd, wil dit feit herdenken door het organiseren van een algemeen wedvluchtconcours, waaraan zul len deelnemen de zusterver. uit Vllssingen en Middelburg. De vlucht wordt gehouden vanuit Conbell (Frankrijk)" en wel eind Mei. Een grote deelname aan deze vlucht wordt verwacht. ZAAMSLAG. Geref. meisjes bijeen. De kring van Meisjesverenigin gen óp Geref. Grondslag kwam ln ledenvergadering bijeen in het V erenigingsgebouw. Na het openingswoord van de presidente F. Oostdjjk werd door de M.V. van Oostburg een Inlei ding geleverd over Art. 1 der Ned. Gel. Bel. Hoek leverde een bijdrage „De kleine Ketter", waarna door mej. J. den Hamer te Terneuzen Iets werd verteld over het werk van de Werkgemeenschap Geref. Jonge ren. Ds Ritsema van Zaamslag sprak een slotwoord. VF.ERE. Raadsvergadering. Donderdag 22 April a.s. zal "de raad ln openbare vergadering bij een komen. O.a. zullen worden behandeld: vaststelling van_een kampeerver- ordening en van nieuwe kinder- bijslagverórdening en verordenin gen voor het gemeentelijk vismijn- bedrijf. VRO WENPOLDER. t Jaarvergadering Meisjesverenigingen. De Herv. Vrouwenvereniging „Ora et Labora" en de Meisjes vereniging „Klimop" hielden op Woensdagavond hun jaarverga dering onder leiding van mevr. Hekhuis-Blaas, die ook een Bij bel-inleiding leverde. Na de jaarverslagen wissel den voordrachten en zang el kander af. Het stuk „Helga Wilhelmina" werd met aandacht gevolgd. Een Tableau „Kruis dragers" was het sluitstuk van deze avond. Landbouwvereniging vergaderde. De Landbouwvereniging, af deling der Z. L. M. kwam on der voorzitterschap van de heer J. Frangois in vergadering bij een. De heren N. Mesu, J. Fran cois en Adr. Mesu werden her kozen ais leden van de plaat selijke adviescommissie voor de Herverkavelingscommissie. De heer Sietema hield een lezing over melkcontrole en zette op duidelijke wijze het doel der Controlevereniging uiteen. Een «grote rol speelt de af stamming en verder de voede ring. Vervolgens kwam het Var kensras ter sprake, waarover een discussie gevoerd werd. De boeren in Walcheren zijn vóór het Vlaamse spekvarken, ter wijl de officiële instanties vóór het Deense vleesvarken zijn. Er zal op aangegdrongen worden om het Vlaamse 'varken weer te mogen fokken. Maarhet is moeilijk kersen eten met gro te heren! AXEL. Ver. voor Chr. Nationaal Onderwijs. Dezer dagen heeft de alge mene vergadering van de ver eniging voor Christelijk Natio naal Onderwijs vergaderd. Na de opening haalde de voorzitter ae heer J. M. Oggel herinnerin gen op uit de 34 jaar, waarin hij de voorzittershamer heeft gehanteerd, dit in verband met zijn afscheid. Door de financiële gelijkstel ling kon de vereniging twee keer het schoolgebouw laten vergroten. Er is een Christelijke Fröbel school en een school voor U. L. O. opgericht, welke laatste nu ondergebracht zal worden in 't gebouw van de Hervormde Zon dagsschoolvereniging. Na het iezen van notulen en jaarverslag door de secretaris, de heer R. de Kraker, memoreerde 't hoofd der school, de heer J. J. de Rid- - £ie mutaties, die in de loop uer jaren in het onderwijzend personeel hebben plaats gevon den. 358 kinderen genieten op het ogenblik onderwijs aan deze school. Uit de mededelingen van het hoofd der U. L. O.-school, de heer Stemerdiug bleek, dat mo menteel door drie leraren aan 49 kinderen onderwijs wordt gegeven. Mej. J. de Putter deed ver slag over het onderwijs aan de Fröbelschool, waar 135 kinde ren op gaan. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuurs leden, de heren M. de Regt, J. C. den Hamer en A. C. v. Baal herkozen, terwijl in de plaats van de heer J. M. Oggel de heer D. Oggel werd gekozen. ZIERIKEE. Jaarverg. Ver. „de Chr. Bewaar school. Vorige week zijn de leden van de vereniging „de Chr. Bewaar school" bijeen geweest. De voorzitter, de heer A. M. de Boer, deelde in zijn openings woord mede dat de gemeentelijke subsidie met 50 pet. was ver hoogd. Het college van B en W was inmiddels teruggekomen op een door haar genomen besluit om een gedeelte van de „zieken barak" als kleuterklas te laten inrichten. Toch. zal de beschik bare ruimte groter moeten wor den, aldus de voorzitter. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden de dames Spaans-Verburg en v. de Poel-Visser herkozen. Na de pauze hield mej. de Lan ge, het hoofd der school Boot en Sutterland leverden een bijdrage. Mej. v. d. Berge, de secreta resse, vertelde in haar jaarver slag dat het gemiddeld aantal kinderen dat de school bezoekt 140 bedraagt. De te Ovezende en te Driewegen klaarde het huis te hebben ge- in dc Ned. Herv* Kerk gehouden kocht, met het doel het af te zendingscollecte heeft opgebracht breken, waartoe hij geen verlof resp. f37.87 en f49.35. had gekregen, maar wel een De heer A. N. de Hullu werd aanzegging om het weer in gekozen tot notabel der Ned. Herv. bruikbare toestand te brengen. Kerk te Retranchemcnt. Vandaag herdenkt het echt paar K. MachlelseHarthoorn te Yerseke, dat zij vóór 65 jaar in het huwelijksbootje traden. KANTONGEEE CHT MIDDELBURG. De 63-j. J. P. en de 38-j. P. A. A., beiden landbouwers te St. Laurens, hadden geen aan gifte gedaan van^ de aanwezig heid van een stier aan de poli tie. Verdachten benepen zich op Radiorede Minister Gielen. De minister van Onderwijs, Dr J. Gielen, zal vanavond van 8.05 tot 8.15 een radiotoespraak houden over Hilversum I, in ver-_ band met de aanstaande jeugd week. Het pact van vijf. Voorafgaande aan de verga dering van de ministers van Financiën der vijF landen, die tegen eind April zal plaats hebberj, zal een bijeenkomst worden gehouden van finan ciële deskundigen dezer landen. De besprekingen zullen wellicht te Parijs of te Brussel worden gehouden. 6 Luchtmanoeuvre-s boven Londen. In de nacht van Donderdag Op Vrijdag heeft de Britse Royal ^Vir Force boven Londen voor het eerst sedert het einde van de oorlog luchtmanoeuvres ge- hbuden. Golven van „vliegende forten" koersten op denkbeeldige bombardementsdoelen af, ter wijl jagers hen trachtten te onderscheppen. o Benoemingen water schappen. Bij K.B. zgn benoemd in de pro vincie Zeeland tot dijkgraaf van de Adriana Johannapolder I. M. Moermond te Dreischor en tot lid van het bestuur der waterkering van de calamiteuze polders oud- Kempenhofstede en Moggershll B. M. Suurland te Stavenisse. Het brood wordt beter. Nadat geleidelijk in de laatste maanden de samenstelling van het meel voor ons brood reeds aan merkelijk is verbeterd, wordt het op 18 April opnieuw beter door vermindering van het maispercen- tage. De samenstelling wordt dan: 92 pet. tarwe/roge (uitmaling 85 procent) en 8 procent maisbloem. De tarwe/roggemelange zal voor 75 procent uit tarwe en voor 25 pro cent uit Rogge bestaan. Pokkenbriefje voor deV.S. Personen, die het grondgebied van de V.S. betreden moeten in het bezit zijn van een officiële ver klaring, waaruit blijkt, dat zij binnen de drie jaren, voorafgaan de aan het tijdstip van binnen komst in de V. St. tegen de pok ken zijn ingeënt. Het Europese herstel? programma. Paul Hoffman, de administra teur van de E.C.A. heeft mede gedeeld dat dé „letters of intent" thans aan de verschillende aan het Europese herstelprogramma deelnemende landen, inclusief de Benelux-landen, zijn verzonden. Naar hij zeide, wordt het ant woord der landen de volgende week verwacht. De Nederlandse ambassade heeft, naar vernomen wordt, het document doorgezonden aan de regering in Nederland. o Geen Scheldebeker- wedstrijd dit jaar. Het comité tot het organiseren van de zwemwedstrijd om de Scheldebeker heeft besloten, de wedstrijd dit jaar niet te doen doorgaan. De nautische commis sie is van oordeel, dat de tijden van eb en vloed (en de als ge volg daarvan optredende stro mingen) deze zomer zeer ongun stig vallen, zodat de wedstrijd niet op een Zaterdagmiddag kan plaats vinden. Hij was hiertoe financieel niet in staat en had het huis diverse malen ten verkoop aangeboden, evenwel zonder resultaat. Bo vendien had hij stutten op de gevaarlijkste plaatsen bevestigd en de opdracht tot herstel vol daan. De Kantonrechter veroordeel de vefdachite tot f 50 subs. 25 d h., nadat de Ambt. van het O.M. een boete gevorderd had van f 100 of 50 d. h. De 31-j. koopman D. van S. onwetendheid, f 1 siibs. 1 d. h. i te Kruiningen en de 25-j. tim- i.v.m. de recente wijziging in merman J. van G., verblijvende het bovengenoemd reglement. te Vllssingen werden wegens open- Wegens overtreding van debare dronkenschap veroordeeld Leerplichtwet werd J. V., chauf- tot een geldboete van f 25 subs, feur te Middelburg, veroordeeld 10 d. h. tot een geldboete van f 2 subs. De 44-j. lassersbaas P. J. de 1 d. h. Overtreding Bouwverordening Arnemuiden. BI. van B., visser te Arnemui den, stond terecht in verband met een overtreding van de bouwverordening te Arnemui- o.tn. Verd. had n 1. als eigenaar van een huis, dat in bouwvallige toestand verkeerde, niet ge zorgd, dat het perceel of onder delen daarvan geer. gevaar voor B. en de 56-j. bakker M. C. M., beiden te Vlissingen, werden wegens overtreding der Ar beidswet resp. veroordeeld tot 4 x f 5 subs. 4, x 3 d. h. en f 10" subs. 5 d. h. Wegens overtreding van de Algemene Politieverordening der gemeente Middelburg werden Aa. Ha. R. en Aa. Pa. t. H., bei den te Grijpskerke, veroordeeld tot een geldboete van f5 subs. 3 d. h. en W. M. tot een geld- anderen kon opleveren. Hij ver- boete van f 3 subs. 2 d. h, Een machtig apparaat over heel de aardbol, dat het smokkelen uiterst riskant maakt. Er is één man in de Verenigde Staten, waarvoor de internationale smokkelaars diep ontzag hebben. Dat is Edson J. Shamhart, de hoogste baas by de Amerikaanse douane. Men vertelt van hem, dat wanneer smokkelaars, waar ook ter wereld geheime besprekingen voeren, dit gesprek binnen vier en twintig uren later aan Shamhart in New York bekend is. Toch is deze douanechef geen wondermens. Hy beschikt alleen over een goed functionerend spionnage-apparaat, waarvan de geheime agenten over de hele aardbol verspreid zjjn. ALS MISS SMITH EEN HALS KETTING KOOPT Wanneer bijv. Miss Smith in een Parjjse juwelierszaak een halsket ting koopt van f 20.000 krijgt de Amerikaanse douane direct be richt van deze koop. Want toeval lig behoorde de bediende, die Miss Smith bediende, tot één van de spionnen vein Shamhart's organi satie. Deze spion hoopt nu maar, dat Miss Smith de halsketting in Amerika probeert binnen te smok kelen. Doet zy dat, dan loopt zy prompt tegen de lamp en keert Shamhart hem 25 pet van de waarde van het sieraad uit. Be taalt Miss Smith echter de hoge invoerrechten, dan kan de spion naar zijn aandeel fluiten. PROF. BUGGY. Maar met lieden zoals Miss Smith heeft de douane maar wei nig last. Dit zijn maar amateurs, maar de beroepssmokkelaar maakt het hem moeilijker. Daar In de Amerikaanse onder wereld kan men voor grof geld zijn gesmokkelde juwe len, opium en heroïne kwijt. De laatste tijd is er veel vraag naar verdovende middelen. In New-York wordt voor 8 pond heroïne grif 58.000 dol lar betaald. Maar smokkelen op Amerika is'een riskant bedrijf. De meeste smokke laars lopen tegen de lamp en men moet wel uitzonder lijke trucs toepassen om door le Amerikaanse douane heen te kunnen glippen. Gewestelijk Arbeidsbureau Paridaen en R. d. Schriecke; Middelburg. Anita B. M., d. V. O. H^egeman Op 10 April stonden lngeschre- en E, de Coussemaeker; Theo- ven 1975 -(68) personen, waarvan er 1240 in de D.U.W. waren te werkgesteld. Over de week eindi gend 10 April 1948 werden 227 (21) personen geplaatst Het aan tal overgebleven aanvragen be droeg 712 (119). De tussen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op vrou wen. Gevraagd worden o.a: Walcheren: Waterbouwkundig opzichter, bouwvakarbeiders, zandvormers, smeden, metaalbe werkers, kok, Joopjongens, onge schoolde arbeiders, jongste bedien den, kantoorpersoneel, huishoude lijk personeel. Zuid-Beveland: zetters, bouw vakarbeiders, schoenmaker, auto monteurs, electriciëns, smid, lood gieters, machinebankwerker, eta leur, loopjongen, magazijnbedien de, chauffeur-Instructeur, naaister, verkoopster, kantoorbediende, 1.1. door E. A., z. v. M. van de Voort en J. van den Bussche; Theodora C. M., d. v. U. Rootsaert en A. Rootsaert; Annigje, d. v. W. Ko- revaar en J. de Rooij. Gehuwd: P. de Hullu, 29 j. te Retranchement en A. J. de Feij- ter, 21 j.; P. P. P. Lootens, 38 j. en I. M. Steyaert, 31 j.; P. Kilvert, 31 j. en G. Skopar, 2T j. te Budapest (Hongarije). Overleden: M. Beun, 42 j., on gehuwd; J. Hol, 73 j., overleden te Terneuzen. Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. HILVERSUM I (301.5 M.): V.A.R.A. 6.00 Nieuws. 6.30 Ned. Strijdkrachten. 7.15 Foarjier yn JFrisian. 8.00" Nieuws. 8.05 Toe- verpleegster, huishoudelijk perso-spraak door Dr J. Gielen. 8.15 neel. Tholen: bouwvakarbeiders, elec- triciën, loodgieter, huishoudelijk personeel. Schouwen- en Duiveland: stof feerder, bouwvakarbeiders, meu belmakers, smid, ljjnwerkers, paardenknechts, kantoorbedienden jongste bediende, huishoudelijk personeel. Zeeuwsch-Vlaanderen: 1.1. druk kers, bouwvakarbeiders, stoffeer ders, meubelmaker, kleermaker, schoenmaker, automonteurs,, sme den, buitenleggers, kraanmachi nist, kok, loopjongen, kantoorbe dienden, loodgieter, textielarbei ders, electriciëns, 1.1. naaister, leidster voor bontfabriek, strijk sters, huisnaaisters, 1.1. tandtech- nikers, telefoniste, hotelpersoneel, textlelarbeldsters, huishoudelijk personeel. Aanbiedingen by het Geweste lijk Arbeidsbureau te Middelburg of haar bijkantoren te Vlissingen, Goes, Kruiningen, Tholen, Zlerik- zee, Terneuzen, Hulst, Oostburg eri Sas van Gent. 20.000 HORLOGES Elke dag slenteren de douane spionnen meestal ais varensgezel verkleed langs de havens. Zij ma ken praatjes met kapiteins, pur pers en stewords. Zij zijn trouwe stamgasten van de vele haven kroegen, waarin de smokkelaars hun plannen uitwerken. Deze spi- - onnen weten meer van smokkel- had je het geval van Old Buggy, I trucs af dan lèmand anders ,n de een professor ln plantkunde. Eenwereld PauI Babkln, een smok- vriendelyke oude heer, die van de kelaari was voor twee jaren in de douane nooit last ondervond, om- j gevangenis opgeborgen. Doch hij dat men het eenvoudig belachelijk benutte zijn tijd van rust. Hjj vond hem van smokkelen te ver- j schreef verschillende brieven naar denken. Een professor met een In- 1 zijn zoon August ln Europa en ternationale reputatieMaar droeg hem op verschillende rela- er was natuurlijk weer zo'n ties aan te kweken voor een grote smokkelzaak, die binnenkort uit gevoerd zou worden. Natuurlijk waren deze brieven ln code ge steld. Maar de geheime agenten kwamen er achter en wisten de code te ontcijferen. Zij gingen naar Euopa en hielden August ln de gaten. Zij ontdekten, dat August in het nieuwsgierige geheime agent, die eens ging uitvissen, of Buggy werkelijk zo'n Internationale repu tatie genoot. En hij deed een Inte ressante ontdekking. Niemand kende de oude plantkundige. Di rect kwam de prof. op de zwarte lijst van de douane te staan. En bij de eerste de beste keer. dat Buggy weer eens ln een Amerl-bezit was van 20.000 Zwitserse kaanse haven aan land stapte j horloges, die hij naar' Amerika wil- werd hij uitgenodigd om even op de verschepen, op het moment dat het douanekantoor te komen. Hij j zijn vader uit de gevangenis zou moest hier al zijn kleren uittrek- worden ontslagen, ken, maar de douane vond niets Rustig wachtten de spionnen verdacht. Toen men echter zrjn hun kans af. Eindelijk was de tijd plantkundige verzameling ging In specteren had men meer succes. Er kwamen verschillende juwelen voor de dag, die op de zwarte markt nog altijd 48.000 dollar waard waren. HET GLAZEN OOG. Een diamanthandelaar liep even eens tegen de lamp. De koopman reisde geregeld tussen Amsterdam en New York heen en weer en gaf trouw zrjn voorraad juwelen aan. Maar geheime agenten kwamen er achter, dat hij meer diamanten in New York verkocht, dan hyn aan vankelijk had opgegeven. Bij zijn volgend bezoek aan de States werd hij natuurlijk grondig aangebroken en zij volgden de zending die via België naar Frankrijk 'ging. Hier werd de par tij ingescheept. De horloges waren verpakt in tinnenblikken, die vol gens de bijgaande papleren smeer bevatten. In New York werd de partij in beslag genomen en Rabkln draai de opnieuw de bak in, ntaar nu voor veertien jaar. August die nog steeds ln Euro pa zat wist van de arrestatie van zijn vader niets af. Hij vertrok op een goede dag naar Amerika om zyn deei van de winst in ontvangst te nemen, doch werd prompt ge arresteerd. Hij kwam voor zeven jaren achter de tralies. Voor de zoveelste maal hadden gevisiteerd. Men haalde zelfs zijn de spionnen van Shamhart weer V eilingsberichten. GOES. Veiling van 16 April. Groenten: Spinazie 1960, Wit lof 14—68, Rabarber 3034, Snij sla 23, Stoof sla 1820, Prei 54—61, Sjalotten 42, Uien 62, Koolrapen 1.50—3, alles per 100 kg.; Kropsla 713, Knolselderij £.50, Radijs 15, Rammenas 25, alles per 100 stuks en bos. KAPELLE. Veiling van 16 April. Groenten: Rabarber 32; Spinazie 6473; Snijsla 27; Stoofsla 14, al les per 100 kg. Kropsla 5.5011; Bloemkool 83, belde per 100 stuks. Radys 1113 per 100 bos. B en W van Middelburg bren gen ter algemene kennis dat ten behoeve van woningverbetering en woningsplitsing ondgr bepaal de voorwaarden van Rijkswege een premie kan worden beschik baar gesteld. Tengevolge van de verbetering of splitsing moeten leegstaande woningen bewoonbaar zijn ge worden of voor meer dan één gezin geschikt zijn geworden. Nadere gegevens zijn verkrijg baar ten kantore van Gemeente werken. De Burgemeester van Middel burg maakt bekend, dat inhet tijdvak 19 April tot 15 Mei 1948 de aanmelding is opengesteld voor het aangaan van een ver bintenis bij de „Nationaje Re serve". Aanmelding dient te geschieden op een aanmeldingsformulier ver krijgbaar tér Secretarie (3e af deling) alwaar tevens verdere in lichtingen zijn te verkrijgen. Vaudeville Strijkorkest. 8.45 Radiodebat. 9.05 Meester-trio 9.30 Achter het ijzeren gordijn (IQ). 9.45 Beethoven-cyclus. Concert gebouworkest. 11.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 M.). N.C.R.V. 6.15 Spqrtrubriek. 6.30 Met band en plaat. 7.00 Nieuws en Weeroverzicht. 7.15 Onder de N.C.R.V.-leeslamp. 7.50 Eenstem mige psalmen door het Ned. Ka merkoor. 8.00 Nieuws. 8.15 Con certgebouworkest. 8.45 Klassiek avondconcert. 9.00 N.C.R.V.- kwartet. 9.15 „Van soldaat tot burger", door «Kapt. Drs Prak. 9.35 Sans Souci. 10.00 P. L. de Gaay Fortman: „Wat onze jonge blinden wensen". 10.45 Avond overdenking. 11.00 Nieuws. Dinsdag 20 April 1948. HILVERSUM 1 (301,5 M.): AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 „Aubade"; 8.45 Variaties op een schema van Mozart uit „Die Zauberflöte"; 9.15 Mórgenwij ding; 9.45 „Arbeidsvitammin". 10.50 Kleuterprogr.; 11.00 Mu ziek uit de 18e eeuw; 12.00 Zang en pianospel. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Ons Platteland. 12.43 Pio- noduo de RaaffSchutte. 1.00 Nieuws; 1.15 Omroeporkest; 2.00 Met naald en schaar; 2.55 Re portage ere-pronotie Mevr. Roosevelt; 3.45 Operette's; 4.40 De Schoolbel; 5.00 Ensemble- muziek voor de jeugd. HILVERSUM II (415 M.): K.R.O. 8.00 Nieuws; 8.15 „Pluk de dag"; 9.00 Lichtbaken (her haling) 9.35 Piano en viool; 10.00 Kleuterprogr.; 10.15 Kleine zangertjes; 10.30 Schoolradio Cursus A 1; 11.00 Even tijd voor een kopje koffie; 11.40 Zang van Richard Crooks; 12.03 Metro- pole-orkest; 12.30 Weerover zicht.. 1.00 Nieuws, 1.20 Viool- recital; 2.00 Nederlands Kamer- k.wartet; 2.30 Onder ons; 3.00 Schoolradio-Cursus C; 3.30 Jon gensconcert; 4.00 Radiozieken bezoek; 5.00 Na Schooltijd; 5.15 Omroep Mannenkoor; 5.45 Het V audeville-orkest. Nagek. Advertenties. PROVINCIAAL BESTUUR VAN ZEELAND. Burgerlijke Stand. scheerkwast uit elkaar, maar de douane ving bot. De diamanthan delaar was vreselijk verontwaar digd. Hij ging tekeer tegen één der geheime agenten, die hem plotseling verbaasd aanstaarde. Deze laatste ontdekte namelijk dat de koopman een glazen oog had. Hij beval hem het oog er uit te halen, waarmee tevens de smokkeltruc ontdekt werd. In het glazen oog was een kostbare edel steen kunstig gemonteerd. Soms had de douane veel geluk. Dat gebeurde in Boston waar met één dér transatlantlcboten een diepbedroefde jongeman huis waarts keerde. Bij zijn bagage be hoorde een doodkist, waarin het lijk van zijn ln Europa gestorven zuster lag. Toevallig was bij de ontscheping een douaneambtenaar aanwezig, die pas vanuit New York was overgeplaatst. Deze her kende de doodongelukkige jonge man en herinnerde zich ook, dat twee maanden geleden in New York hetzelfde geval zich had voorgedaan. Toen was de jonge man ook met een doodkist van boord gekomen, maar toen lag zijn broer er ln. Tien minuten later werd de doodkist door de douane geopend, en Inderdaad trof men daarin 't lijk van een vrouw aan. Doch zy vonden meer. Het lichaam was omwikkelt met zijden doeken, waarin kostbare diaman ten werden aangetroffen. De smokkelaar bekende, dat hij de lij ken in Parijs van de onderwereld had opgekocht en deze voor zijn smokkelaffalre gebruikte. eens gezegevierd. TERNEUZEN. Geboren: Paula d. v. D. R. Dieleman en«E. Mareels, te Axel; Maria J. A., d v. F. A. M. de Coninck en J. Moorthamer, te Axel; -Susanna F., d. v. P. Geensen en T. de Boer, te Axel; Ebrina, d. v. S. Meertens en A. Scheweljowa. Gehuwd: P. Izeboud, 48 j. te Vlissingen: en W. Hoogstad, 42 j. wed.; H. J. Volkeri, 30. j. te Zierikzep en H. A. J. de Nijs, 25 j.; W. G. C. Stallard, 36 j. gesch.. te Romsey (Engeland) en E. H. Dieleman, 23 j.; P. J. Ver- helst, 28 j. te Hoek en L. C. Eek- hardt, 24 j. AARDENBURG. Geboren; Neeltje, d. v. P. Blankert en R. Gernler; Paul G. J., z. v. J. M. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend, dat het verslag, tevens advies, als bedoeld in artikel 5, eer ste lid, der wet van 14 Juli 1904, Stbl. 147j houdende be palingen omtrent het onder nemen van droogmakerijen en indijkingen, met betrek king tot het ontwerp en de daaromtrent ingebrachte bezwaren betreffende de in dijking van een gedeelte van de buitengronden in het 1 Sloe bezuiden de spoorweg- dam, van 20 April tot en met 3 Mei 1948, gedurende de openstelling van de bureaux op de Provinciale Griffie, Dam 6 te Middelburg en op de gemeente-secretarie van 's-Heer Arendskerke voor een. ieder ter inzage is ne- dérgelegd. Middelburg, 9 April 1948. Gedeputeerde Staten voornoemd, A. F. C. DE CASEMBROOT, Voorzitter. TELLEGEN, Griffier. De HEERE verblijdde ons zeer door de voorspoedige geboorte van een Zoon en Broertje DIRK CORNELIS. J. VAN MALDEGEM. P. G. VAN MALDEGEM— VAN DORT. MARJA. Middelburg, 17 April 1948. Segeerstraat 35. n V 33. Om twaalf uur kregen va der en Jantje natuurlijk het hele verhaal van al de avontu ren van die morgen te horen. „Nou", zei Jantje, ,,'k vind 'lecht gemeen; wij hebben nooit es vrij en al die kleine kinders daar hoorde Mientje ook bij, die zat nog maar in de eerste klas, hij al in de vierde al tijd; en wij- moeten veel harder leren." Mientje stak stiekum de tong tegen hem uit omdat hij „kleine kinders" zei en omdat hij toch lekker geen vry gehad had. „Jij moet maar eens goed rondkijken Mientje, of je die jongens nog wel eens weer ziet", zei vader, „dan kun je ze aangeven bij de politie." Nou dat beloofde Mientje"! Maar Jantje lachte. Zo'n klein kind, dacht hij, dat zou wat 34. Om 'n uur of één werd er bij juffrouw Lintmans gebeld. 'tWas de schilder. O, geluk kig, dat u er bent. Ja, moet u horen, daar zit ik me vanmor gen rustig aardappelen te schil len. ik raak een beetje in de dommelik ben ook al niet zo jong meer en daar schoppen ze me„Ik zeg, 'tis een schandaal, zeg ik!" vond de schilder verontwaar digd, toen 't verhaal uit was. „Daar moest de politie achter aan, zeg ik! Weet u niet wie 't waren?" Neen dat wist juf frouw Lintmans met. „Ja, dat is jammer, ik zeg, dat is jam mer. Maar affijn, ik zal die ruit wel even netjes voor u inzet ten."

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3