Eerste verkiezingsdag in Italië verliep rustig» Veiligheidsraad aanvaardde wapen- stilstandsresolutie. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Houden de Communisten een truc in petto Bedreiging van Togliatti? Naar een vredig Palestina? PLAN VOOR ARABISCHE REGERING? Honderden Belgen verwelkomden hun koning te Rotterdam. „Schuman's regering heeft de steun van het volk verloren" zegt Charles de Gaulle. Herbegrafenis E. P. A. Aspeslach. Van der Waals, verrader zonder gevoel. Weduwe van een zijner slachtoffers ging hem te lijf. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- *r. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat S3, TeL 168; Middelburg, Korte Hoofdstraat 35, Tel. admini- •tratie 2009; Telefoon redactie J347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 825 AfconnementaprtJs ƒ3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 19 APRIL 1948 Hoofdredacteur: R. ZUHIEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. iARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAREI.SF. te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon bp 5.33 u., onder 19.46 u. Maan op 15.45 u., onder 4.51 u. Hoogwater Dinsdag 20 April. Vlissingen: 11.44 u. 1.92 m., u. m. Wemeldinge: 0.53 u. 1.34 m„ 13.29 u. 1.72 m. De eerste verkiezingsdag in Italië is gisteren zonder noemenswaar dige incidenten verlopen en dat mag wel een wonder genoemd worden in dit land, waar enorme massa demonstraties en een weergaloze af fiche oorlog de verkiezingsstrijd voorafgingen. Voor de stembureaux vormden zich queue's van een lengte als men nog nooit tevoren bij verkiezingen had gezien en vooral in de provincies was men, ondanks de regen, vroeg er bij om zijn stem uit te brengen. Vandaag om zeven uur gaan de stembureaux weer open. Men ver wacht, dat de eerste resultaten van avond bekend zullen zijn. Officiële cijfers kunnen echter morgen pas tegemoet worden gezien. In sommige kringen te Milaan verwacht men, dat het door de com munisten beheerste Volksfront een overwinning zal proclameren nog voordat de uitslag officieel bekend is gemaakt, om later, ingeval van een communistische nederlaag, de rege ring van vervalsing te kunnen be schuldigen en een opstand te ont ketenen. Togliatti, de leider der Communisten, schjjnt namelijk ondanks de propaganda van Moskou, niet zo heel zeker van zijn overwin ning te zijn. In een hoofdartikel in het blad „Unita" heeft hy een artikel ge schreven, waarin hy zegt, dat, wanneer er geen communisten in de regering opgenomen zullen worden, „Italië een slechte toe komst tegemoet gaat". Verkiezingscampagne was fel en bewogen. De verkiezingscampagne was fel en bewogen. Er schijnt papier genoeg ge weest te zijn, want er is een ware plakkatenwedstrijd gevoerd. Een partij, die zichzelf respecteert, is zeker aan haar dertigste affi che toe en het was heel normaal, dat een groep, die met een affiche uitkwam, een uur daarna al het antwoord van haar tegenstander onder het hare geplakt vond. „De Middellandse Zee een Ame rikaanse binnenzee", riep 'n com munistisch plakkaat woedend uit: de „kaaseter" was het antwoord van de katholieken. Ge ziet, hoe Stalin, het Tsjechische boutje nog hoog ln de keel, de hand «1 uit strekt naar een stukje kaas in de bekende vorm van de laars. „Geen derde wereldoorlog", riep een moe der op een affiche van het Volks front; „Waar blijven onze krijgs gevangenen vroeg een andere moeder, die kennelijk van plan was katholiek te stemmen. Togliatti, de leider der com munistische partij, verscheen een half uur na het begin van het stemmen. „VERKIEZINGSTRUCS". Het hoofdbureau van het Volks front begon direct na de opening stembureau'^ met de beschuldi ging, dat de rechtse elementen van „verkiezingstrucs" op ver scheidene plaatsen gebruik maak ten. In Udine in N.-O.-Italië, en Ancona aan de Oost-kust, zouden de plaatselijke autoriteiten de namen van 300 personen uit Triest, die niet verkiesbaar zou ingreep. Een reews personen werd gewond. WAT TOGLIATTI NOG MEER SCHREEF. Volgens Togliatti zou Italië door allianties en opneming in mili taire bloes in een nieuwe oorlog betrokken kunnen worden of „hetgeen hetzelfde zou beduiden1 een basis worden voor Imperia-1 listlsche mogendheden". COMMUNISTISCH COMPLOT. Volgens berichten uit Pavia, al dus Reuter, hebben soldaten, die het kruitmagazijn moesten bewa ken, gepoogd te schieten op de officier, die 's avonds kwam ln- specteren. De officier, zo gaan de berichten verder, heeft een hun- Zuid-Afrikaanse journa listen huiswaarts. Met het eerste vliegtuig, dat Zaterdagmorgen van Schiphol opsteeg is een deel van de Zuid Afrikaanse journalisten, die op uitnodiging van de K. L. M. gedurende 10 dagen een bezoek aan ons land hebben gebracht, met de K. L. M.-constellation „Arnhem" naar Johannesburg vertrokken. Evenals bij hun aankomst werden de journalisten thans bij het vertrek bloemen aangebo den door een stewardess. Bei den de bloemen en de ste wardess schenen nogal in de smaak te vallen, want een der Zuid-Afrikaanders zeide „Moet ons die dame soen nou?" Een uur nadat de Arnhem was opgestegen, vertrokken de overige Zuid-Afrikaase journa listen met het vliegtuig naar Londen, waar zij nog enige da gen hopen door te brengen. Vrijdag zullen zij naar ons land terugkeren, om daarna eveneens de terugrus naar Jo hannesburg te aanvaarden. Wensen de Russen militaire basis in Heilige Land? De Veiligheidsraad heeft Vrijdag, na een zitting, die tot laat in de avond duurde, besloten een oproep tot een Wapenstilstand tus sen Joden en Arabieren tot beide groepen te richten. De resolutie werd met negen stemmen voor en twee onthoudingen (Rusland en de Oekraïne) aungenomen. In de resolutie wordt beëindiging van alle politieke activiteit, welke de rechten van de andere partij schaadt, gevraagd. President Roosevelt posthuum onderscheiden. Wij vernemen, dat H. M. de Koningin in de registers van de Militaire Willemsorde heeft doen inschrijven als Ridder le klasse (Ridder- Grootkruis) wijlen president Roosevelt, als erkenning van zijn daden als opperbevelheb ber en leider van het Ame rikaanse volk gedurende de tweede wereldoorlog. den zijn, hebben opgenomen in de ner gewond en beiden zijn gear- kieslijsten. In vier districten van testeerd. Zij bekenden, dat zrj nrtf vnlrlr a het gebied van Ancona zouden voor de stemming stemmingsfor mulieren ontdekt zijn, waarop reeds het hokje van de Christelijk- Democratische candidaten zou zijn ingevuld. Later bleek, volgens verklaring van een regeringsinspecteur, dat de stembiljetten, die voor de uit reiking ten gunste van de Chris ten-Democraten ingevuld zouden zijn, een soort misdrukken on geveer driehonderd ln getal betrof. Anti-communisten te Rome toonden echter journalisten alu- minimum ringen met punten van grafiet, welke naar hun zeggen j door stemopnemers van het Volks- front gebruikt zouden worden om I door middel van strepen de stern- ongeldig te betrokken waren ,,in een commu nistisch complot" om het kruit magazijn op te blazen. Op de ri vier de Ticino zijn in een boot „een aantal communisten" gear resteerd, die „bekenden, dat zij de soldaten te hulp hadden willen komen bij het opblazen van het magazijn". Spoorwegongeluk in Engeland. Zaterdagochtend vroeg is de posttrein van Londen naar Schot land bij Winsford op een personen trein van Glasgow naar Londen gelopen. Volgens spoorwegbeamb ten zijn er veertien doden te be treuren en zijn elf personen zwaar gewond. Twintig hebben een shock gekregen of liepen minder ern stige verwondingen op. De Gasperl, de Christelijk-De- mocratische minister-president, mlngsformulleren werd bij aankomst met gejuich maj«.n. begroet. Bij de sluiting der stembureaux Saragat, leider der gematigde op tle eerste dag heeft te Rome socialisten, die als lid van de re-naar schatting 75 pet der kiezers gering niet ln de queue behoefde 1 gestemd, meer dan 70 pet is reeds te staan, gaf er de voorkeur aan opgekomen te Alessandrio, Bolog- met de andere mensen zijn beurt na> Bolzano, Milaan, Udine en af te wachten. elders. Nennl, leider der socialistische meerderheidspartij, moest in de queue gaan staan. Aan kardinaal Schuster, aarts bisschop van Milaan, werd door de aanwezige stemgerechtigden, meest vrouwen, voorrang ver leend. Bij het verlaten van het stembureau zegende hij de massa, die hem toejuichte. GEEN ROOD! Het merendeel der vrouwelijke NAAR ZWITSERLAND. De „Corrlere Delia Sera" schreef in een hoofdartikel, dat menigeen zodanig beïnvloed was door „bedrlegelijke alarmerende propaganda", dat men naar Zwit serland was uitgeweken zonder zelfs de uitslag van de verkiezin gen af te wachten. Volgens het blad „Avanti" (llnkS-soclalistisch) verschenen te Voor het eerst sinds 9 jaar. K.L.M.-Gezagvoerder Van Ulsen had een buitenkansje. Ondanks zijn verzoek niet officiëel te worden ontvangen, kon Koning Leopold van België het toch niet verhinderen, dat honder den Belgen hem en zyn familie by zijn aankomst te Rotterdam, met luid gejuich en groot enthousiasme begroetten. In Rotter dam verbraken de Belgen het politiecordon en wisten sommigen zelfs hun Koning, die zy in 9 jaar niet hadden gezien, le omheizen. Reeds omstreeks 5 uur was gis- vertrok de twee-motorige DC 3, terochtend voor de loods Phila- de PH-TDW naar Genève. delphia van de HollandAmerika- stemgerechtigden had geen rouge j Gorizia een groep fascisten voor op de lippen, opdat de stembiljet- het hoofdgebouw van de partisa- ten by het dichtlikken van de en-1 nen en er ontspon zich een ge- veloppo niet" met rood gekleurd t vecht, waarbij revolvers werden zouden worden. gebruikt en naderhand de politie Ook to Marseille bleven by tie nemer in elke onderneming het betogingen van de R.F.P. en de kapitaalgoed, dat ztfn arbeids- Communisten tie verwachte rel- kracht vertegenwoordigt, beloond letjes uit. f zal zien boven het minimum, dat Zaterdag was n.l. op tie profec- nodig is om in leven te blyven, tuur een „wapenstilstand" gete- zal zien hoven het minimum, dat kend door vertegenwoordigers van nodig is, evenals al het andere de Communistische partij te Mar- werkelyke en geïnverteerde kapi- ~enomen seille en van de K.P.F. (De taal beloond wordt boven hetgeen i G Gaulle), die hier-haar eerste na- nodig is voor afschryvlng en on- f t ionale congres houdt. Belde par-derhoud, aldus De Gaulle. Asso-i j>e tij mi waren overeengekomen, dat ciatie, waardoor allen, die bijdra- J nood zij zouden trachten elke geweld- gen aan de gezamenlijke economi- dadigheid to voorkomen. Do Marseillaanse autoriteiten hadden bovendien van de Commu nistische organisaties de toezeg ging gekregen, dat zij hun de monstraties zouden houden op een plaats, die tenminste anderhalve kilometer is gelegen van de oude Lijn aan de Wilheiminakade, waarvoor omstreeks 7 uur de „Eemdijk" werd verwacht, enige drukte te constateren. Omstreeks half zes arriveerde de eerste autobus met Belgen, die reeds om middernacht met ver schillende andere bussen uit de Sinjorenstad waren vertrokken om te trachten een glimp van hun Koning op te vangen. Eindelijk, temidden van talloze, met juichende volgeladen plezier boten, arriveerde de „Eemdijk" in door de nevels heenbrekend zon licht, voor de kade. Koning Leopold, in grijs costuum gekleed, stond op de brug en'wuif de al degenen, die met grote span ning zijn debarcatie afwachtten, toe. Ook de Prinses De Rethy be gaf zich naar de brug, tezamen met Prins Boudewijn. VIVE LE ROI. Bij de ingang van de loods werd de Koning bestormd door journa listen, terwijl hier en daar reeds het „Vive le rol" opklonk. Terwijl de auto de loods uit reed, klonk uit tientallen kelen de kreet „Vive le Roi", „Leve de Róning", een kreet, die buiten jloor honderden Belgen werd over- De Gaulle zou sche taak, op hetzelfde niveau van zelfrespect komen to staan. De vergadering nam een reso lutie aan, waarin wordt aange drongen op associatie van de ar beidende klasse met de leiders van industrie en zaken leven. „Het congres heeft een flinke stap naar links gedaan", aldus verklaarde een der leidende func tionarissen. haven, waar spreken. REDE VAN DE GAULLE. De Gaulle heeft in de oude haven, sprekende vanaf een pont- veer, op de Fransen een beroep gedaan zich tegen het Communis me te verenigen en gevraagd om algemene verkiezingen om de hui dige regering te vervangen/» Hij verklaarde* dat Schuman's rege ring „de steun van het volk en de controle over de politieke en economische toestand" had verlo ren. „Onze separatisten zijn sepe- ratist^cher dan ooit, zei de gene raal, doelend op de Communisten". De Sowjet-Unie speelt slechts een nik, die hiermede zijn eerste par rol: „die der overheersing". tij van hét tournooi verloor. n/ixrnui3c? »xr De partij tussen Euwe en CONGRES \AN R.P.F. sysiov Werd na 43 zetten afgfc- In zijn slotrede op het congres broken in een gunstige stelling van de Rassemblement du Peuple voor onze landgenoot. Francais te Marseille, op Zater- De stand na de 11e ronde luidt: dagavond, pleidde De Gaulle voor 1. Botwinnik 8 (uit 11). economische en sociale weder- 2. Smyslov 5Vs (+1 afgebr. par- opbouw door middel van accosiatie tij (uit 12). CORDON" VERBROKEN, auto kon zich ternauwer- door de menigte dringen, dio opeens het politiecordon door brak. De mensen sprongen op de PER K.L.M. NAAR GENÈVE. De K.L.M.-gezagvoerder, A. van Ulsen, chefvlieger Europa, die~ de drie leden van het Belgische Ko ningshuis en hun uit vier perso nen bestaande gevolg, naar Ge nève vloog, vertelde bij zijn terug komst iets over deze vlucht. Mevrouw van Ulsen had' haar man een bouquet bloemen mee gegeven en deze eenvoudige atten tie waardeerde de echtgenote van de Koning hogelijk. Toen de PH-TDW boven het vliegveld Brussel vloog, informeer de de radiodienst naar de Ko ninklijke passagiers: „Antwoord maar" zo zeide de Koning, „dat Ik met mijn vrouw en zoon aan boord ben". Het was een groots ogenblik voor Prins boudewijn, toen hij onder het wakend oog van de gezagvoerder diens heiligdom, de stuurhut mocht betreden en zelfs even in dè stuurstoel mocht zit ten. Ook zijn vader kwam later een kijkje nemen en hield een ogenblik het stuurwiel vast. „Neen, ik vlieg niet, jullie Prins wel" merkt hij lachend tot gezagvoerder Van Ulsen op, waarna hij zich weer in de cabine terug trok en de extra verzorgde lunch ging gebruiken, die stewardess Elsje Bott ser veerde. Prins Boudewijn lunchte natuurlijk in de stuurhut. Gezagvoerder Van Ulsen, die cyn filmcamera altyd by zich Bij de besprekingen, die nu niet direct in een opgewekte atmosfeer begonnen, verzette Gromyko, de Russische afgevaardigde zich tegen verscheidene punten van de resolutie, „omdat zij niet billijk tegenover de Joden waren". Ec^ werd paragraaf voor paragraaf j gestemd. De delen, welke hande- j len over beëindiging van alle mi- litaire activiteit en geweld en die, volgens welke beide partijen moe- ten afzien van het in Palestina' brengen van gewapende groepen j en strijdend personeel, werden eenstemmig aangenomen. Het uit-1 eindélijke resultaat der stemming was, dat Argentinië, België, Co- lumbia, China, Canada, Frankrijk, Engeland en Syrië voor waren en j de S.U. en de Oekraïne zich ont hielden. De Veiligheidsraad verwierp een voorstel tot instelling van een wapenstilstandscommissie, nadat Syrië had voorgesteld, dat de con suls van Amerika, België en j Frankrijk in Jeruzalem deze taak op zich zouden nemen. De paragraaf volgens welke het verboden is wapens- aan te kopen i of te importeren, werd met negen stemmen aanvaard. NIET „SINISTER", j De paragraaf, die er ln voor-1 ziet, dat de mandaatmogendheden zich het recht tot vrijheid van actie van al haar strijdkrachten voorbehoudt, gaf aanleiding tot een vraag van het Joodse bureau. Sir Alexander Cadogan (Enge land) verklaarde, dat dit slechts betrekking had op de verantwoor delijkheid om toezicht te houden op de uitvoering der wapenstil standsmaatregelen en dat er ver der geen „sinistere betekenis" in de bepaling lag. Onze taak is niet gemakkelijk, aldus Cadogan, en zij wordt er niet gemakkelijker op. Engeland moest bij het uitvoeren van zijn taak discreet optreden en het moest zijn operatieve richt- lijnen zelfs opstellen zonder in stemming van de Veiligheidsraad, j Nadat de raad een voorstel tot in stelling tot een commissie van toezicht op de uitvoering van de bepalingen van de wapenstilstand had verworpen, werd de zitting tot Zaterdagmiddag verdaagd. De kwestie Kasjmir zou dan ter sprake komen. ARABISCHE REGERING. Volgens mededeling van ge woonlijk welingelichte Arabische zijde zou de politieke commissie van de Arabische Liga, die te Cairo byeen is geweest, plannen gemaakt hebben voor vorming van een republikeinse Arabische regering voor Palestina met Haj Amin El Hoesseini, de Moefti van Jeruzalem, als eerste president. RUSSISCHE MILITAIRE BASIS. Volgens de minister van Buiten landse Zaken van Saoedi Arabië, Prins Feisal Al Saoed, wil de Sowjet-Unie „een militaire basis in Palestina vestigen". Hij ont kende de juistheid van het ge rucht, dat de Arabieren een be heer der V.N. over Palestina ge- du r«ide vijf jaar acceptabel achten. AMMUNITIETREIN OPGEBLAZEN. Joodse verzetslieden hebben Za terdag te Benyamina een Britse ammunitietrein in de lucht doen vliegen door mijnen, welke onder het voorste gedeelte van de trein tot ontploffing kwamën. Er wer den vier Britse soldaten gedood alsook enkele Joden. De Joden maakten zich meester van vijftig ton ammunitie. Dementi van dienst legercontacten. De Dienst Legercontacten heeft in een persmededeling een bericht van Antara weerlegd, volgens welk bericht Dr Leimena, voor zitter van de militaire commissie van de republikeinse delegatie tegenover dit persbureau ver klaarde, dat de republikeinse re gering de beschuldigingen van de Nederlanders, dat de „opstan den" in de Nederlandse gebie den subversieve acties van repu blikeinse eenheden waren, af wees. Dr Limena sprak ook van opstanden op grote schaal bij Tasikmalaja, bij de onderdruk king waarvan „zelfs kanonnen werden gebruikt". De Dienst: Le gercontacten deelt mede, dat van Nederlandse zijde niet beweerd is, dat er opstanden uitgebroken wa ren, waar dan ook, In de Neder landse gebieden is onomstotelijk komen vast te staan, dat na Fe bruari in het berggebied Tasikma laja groepen optraden, die o.m. voedsel „vorderden". Door nauw keurige berichtgeving is een bende gesignaleerd en het was mogelijk door enkele goed gerichte kanon schoten de verzamelplaats van die bende uiteen te jagen. Dit was no dig en verantwoord, aldus de dienst legercontacten. Op Woensdag 21 April zal met corpseer te Vlissingen de her begrafenis plaats vinden van wij len de heer E. P. A. Aspeslagh, in leven zeeloods te Vlissingen, die op 27 October 1944, Werkend voor het Ned. Rode Kruis, op het ge ïnundeerde Walcheren tussen Me- liskerke en Zoutelande verdronk en die, drie maanden later, toen zyn stoffelijk overschot werd ge vonden, te Zoutelande werd be graven. De heer Aspeslach, die met zijn gezin te Zoutelande was geëva cueerd bij. Ds Oosthoek, kwam daar ln aanraking met de heer H. Jansen te Meliskerke, die voor het Rode Kruis post tussen laatst genoemd dorp en- Middelburg be zorgde. De heer Aspeslach, die niet voor de Duitsers wilde spitten, kreeg door bemiddeling van de heer Jansen een aanstelling van het Ned. Rode Kruis te Middelburg. Toen het wa£er kwam heeft het Ned. Rode Kruis ruim 200 bewonérs van het geheel over stroomde Meliskerke met kano's naar Zoutelande geëvacueerd. Op 27 October 1944, vond een verga dering plaats te Meliskerke, waar aan deelnamen Ds Bakker, Ned. Herv. predikant te Meliskerke, dr Vaandrager, Burg. A. J. Huys- man, Burg. D. Kodde en de heer Jansen, terwijl dr Sissing en dr van Kooten later arriveerden. Deze vergadering gaf de stoot tot j de oprichting van de afdeling I Meliskerke van het Ned. Rode Kruis. Omstreeks half zes ging ds Bakker naar Zoutelande terug, daarbij vergezeld door de heren J. Kodde, L. Brasser en J. Wisse uit Meliskerke, terwijl de heer Aspeslach aan het roer zat. De tocht was half volbracht, toen er plotseling een heftige wind opstak, waardoor de boot omsloeg. Ds Bakker en de heer J. Wisse, die niet konden zwem men, werden bij een paal achter gelaten, terwijl de anderen zou den trachten zwemmend redding uit Zoutelande te halen. Hierbij verdronk de heer Aspeslach. Ook ds Bakker verloor op deze on heilsdag het leven. Vijf buitenlanders, die in Ar gentinië zijn gearresteerd in ver band met de jongste bankstaking daar, zullen onmiddellijk uit het land worden gezet, pnder hen be vinden zich een Chileense en een Italiaanse journalist en een Ame rikaanse en een Italiaanse zaken man. De tweede dag van het proces tegen v. d. Waals verliep in een ietwat rustiger sfeer dan de voorgaande. Ook nu weer zat Schreider door twee parketwachters van Van der Waals gescheiden, gereed om zijn getuigenverklaringen in de verschillende zaken, die aan de orde kwamen, af te leggen, en ook nn weer liet v. d. Waals niets van zijn gevoelenB bljjken, zelfs toen een der vrouwen, wier man door zijn lafhartig verraad de dood vond, zich niet meer kon bedwingen en hem wilde aanvlie gen, gillend: „moordenaar". Weer luisterde een stampvolle vlug af en snikkend ging z(j zaal ademloos, somtyds huiverend zitten. treeplank. Vrouwen zowel als heeft, mocht van zyn passagiers mannen omhelsden do Koning, enkele opnamen maken; een bui- Prlncesse De Rethy werd door 'n tenkansje, waar heel wat film- inspecteur van politie tegen de operateur* hem zullen benyden. Worden de (schaak-) bordjes in Moskou verhangen? Reshevsky stoot Botwinnik van do troon. EuweSmyslov afgebroken. In de veertiende ronde van het tournooi om het wereldkampioen schap schaken, won Reshevsky, hersteld na zijn ziekte, met zwart aantal Nederlanders en Belgen spelend, in 41 zetten van Botwin- hadden zich hier opgesteld. De Koning groette zijn landgenoten en pauseerde daarop enige ogen blikken voor de film-operateurs en persfotografen. Daarna begaf hij zich met de Prinses De Rethy en Prins Boudewijn naar het passa- opdringende mensenmenigte be schermd. Eindelyk kon de konink lijke auto de Parallelweg opzwen- ken, nagejuicht en nagewuifd door talloze enthousiaste .Belgen, die ^voor het eerst na negen jaar van aangezicht tot aangezicht met hun Koning hebben gestaan. NAAR WACHTEND SCHIPHO.L. De luchthaven Schiphol stond sinds Zaterdagnacht onder zware bewaking in afwachting van de komst van Koning Leopold. Vergeleken met de aankomst te Rotterdam ging het echter op Schiphol vrij rustig toe. Een klein in plaats van klassenstrijd of ex ploitatie van de ene mens door de andere. Associatie, waarbij elke deel- 3. Keres 5% (uit 10). 4. Reshevsky 5% (uit 10). 5. Euwe ll/i plus 1 afgebr. partij (uit 11). Voorbij Nancy in Zwitser land verzocht de Koning een rondje te vliegen en daar temid den van het Zwitserse landschap stonden drie popperige kleine fi guurtjes voor de villa van de Koning naar de machine te zwaaien. En ijverig begon het gezelschap te gissen wie het zouden zijn. Wel dra was Genève bereikt en na de bemanning de hand te hebben ge drukt, verliet de Koning met zijn gevolg het toestel, opgewacht door een groot aantal journalis ten en fotografen. Het kleine Prinsesje en enkele leden van de hofhouding waren op het vlieg veld ter verwelkoming aanwezig. De reis was ten einde. Controle op weg naar vliegveld Schewacïit opgegeven. De Sowjet-bezettingsautoritei- ten in Oostenrijk hebben de con- giers-restaurant, waar een koptrole op de weg naar het Britse koffie werd gebruikt. Toen de Koning om vijf voor elf het plat form betrad, om zich naar het vliegtuig te begeven, verbraken ook de aanwezige Belgen de po- litie-afzetting om de Koning toe vliegveld te Schewacht, dat in de Sowjetzone ligt, geheel opge geven. Het Britse personeel kan derhalve ongehinderd passeren. Een andere barrière in de Semme- ring-pas tussen de Britse zone en naar de verklaringen van de vele getuigen. Verklaringen over ver raad, verklaringen over dappere mannen, die niet terugkeerden. Een van de zaken betrof de groep Le Griep uit Den Haag en de groep van Dr Duuring uit Apeldoorn. In het café van Le Griep aan het Spui in Den Haag was Van der Waals te weten ge komen, dat Le Griep illegaal werk deed en de organisatie „Leve de Koningin" had opgezet. Een groep van drie personen, onder wie Lassaooy, was van plan net wagenpark van de Haagse Tram weg-Mij op te blazen. Van der Waals had dit op een avond in het café van Le Griep gehoord en Schreider op de hoogte gesteld. Lassooy werd op heterdaad be*- trapt. Van der Waals had voor de tijdbom gezorgd. Het gehele gaf. plan van de vorm waarin de ar-De president schorste vervol restatie zou geschieden was door i gens de zitting tot hedenochtend Schreider uitgedacht. tien' De weduwe van Le Griep werd! Toen-Van der Waals naar het hiervoor gehoord. Ook bij haar j trapje werd geleid, dat naar rf#t was v d Waals meermalen ge-1 Huis van Bewaring voert, gilde weest, waarbij hij trachtte te we-de vrouw van Le Griep, „vuile ten te komen wie Le Griep's rover, moordenaar", en wederom - - - - moesten twee parketwachters haar vastgrijpen om te verhinde ren, dat zy de onaangedaan weg wandelende Van der Waals niet zou aanvliegen. Dan hoorde ook deze zittingsdag tot het verleden. De getuige Borrenbach vertel de, dat hij bij een verhoor was geslagen en geschopt, waar Van der Waals ook aan zou hebben meegedaan. De weduwe van de gefusilleerde J. ,F. J. v. Damm uit Apeldoorn, lid van de groep van Dr Duuring, die gelijk met Le Griep werd gearresteerd, legde vervolgens een verklaring af. Van der Waals had haar man gezegd, papieren naar Engeland te kun nen brengen. Ook hier afspraken via de vrouw, die uiteindelijk tot arrestaties leidden. Evenals van Damme werden Le Griep en nog zes andere leden van beide groe pen gefusilleerd. Van der Waals nog eenmaal ge hoord, gaf weer eens zijn lezing van het geval, die tot protesten van de Wed. van Damm aanlei ding gaf. medewerkers waren. Op 21 Maart werden hij en zyn kameraden ge grepen. Le Griep zag echter kans haar vanuit zijn cel een papiertje te doen toekomen. Slechts een klein vod papier, maar er stond op: „v. d. Waals is de varrader!" Toen de weduwe Le Griep naar haar plaats terugkeerde trachtte ze Van der Waals een klap in het gezicht te geven, doch een parket- Amerikaans onderzoek naar neergestort vliegtuig Momenteel stelt een tweetal leden van de Investigation Ser vice van het Amerikaanse leger een onderzoek in naar de her komst van een op 29 November 1943 op het spoorwegemplace ment te Hoogeveen neergestort vliegtuig, behorende tot de Lock heed Ligthning-klasse. Het toe- Stel boorde zich toen diep in de grond waarna het ontstane gat zich onmiddellijk met water vulde. Op last van de Duitsers werd het gat diezelfde avond nog dichtgegooid. Men tracht nu uit te vinden of het toestel van oe Amerikaanse luchtmacht af komstig is, waarna men even tueel zal pogen het stoffelijk overschot van de piloot te her gen. o Een Nederlander secretaris-gene raal van consultatieve raad van de YVest-Europese Unie Een woordvoerder van de Bene lux heeft te Parijs verklaard, dat de secretaris-generaal van de per manente consultatieve raad der West-Europese Unie een verte genwoordiger van een der Bene- lux-landen zal zijn. De ministers van Buitenlandse Zaken van de vrjf landen, die de raad vormen, hebben dit Zaterdag besloten, zo zei hij. In kringen der Benelux gelooft men, dat een Nederlander zal worden gekozen. o JUBILEUM Fa A. WILKING. Twee jubilarissen onder het personeel. Zaterdag herdacht de Fa Wll- ktng, gevestigd te Goes en Hulst, haar 75-jarig bestaan. Des mor gens werd te Hulst een Mis op gedragen, terwijl des middags een zeer druk bezochte receptie plaats vond. Tijdens deze receptie werd hulde gebracht aan de heren A. Boone te Hulst, die gedurende 50 jaar de belangen van de firma verzorgde en W. Bielen te Goes, die 25 jaar lang hetzelfde deed. Des avonds werd het personeel een ontspanningsbijeenkomst ge boden. KERK EN ZENDING. Ned. Herv. Kerk. Beroepen le Delden, M. Hyl- kema te Kloosterhaar. Aangenomen naar Vlagtwed- de, G. Colenbrander te Oppen- huizen-Zandeweer. Ds J. D. Heer&ink. Op 73-jarige leeftijd is in Bar- chem overleden ds J. D. Heer- sink, em.-pred. van de Geref. Kerk van Oude-Pekela. te, juichen.' Om 11.00 uur precies Wenen, werd Vrijdag verwijderd, wachter was baar net even te Kortgenc. De zomervergadering van de Z.L.M., waaraan een rytoer over N.-Beveland is verbonden, is be- j paahl op Woensdag 30 Juni te DE BILT ZEGT: Meer bewolking. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Meer bewolking dan gisteren, met hier en daar onweer: Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1