AMERIKA'S GEHEIME DIENST Nieuw proces van groot formaat staat voor de deur (v. d'Waals!) BUITENLANDS, in de tweede wereldoorlog. „Er komt een vriend vanavond". De „verworpenen" Eenheidspremie bij Sociale Verzekering? Geen zegels en coupons. Besparing van tijd en kosten. Heffing ineens. Hoe de export be vorderd wordt. Optreden tegen communisten in Columbia. Enkele grepen uit het leven van een IZ afschuwelijke landverrader. De Krupp's aan lager wal. BELGISCHE VISSERS DOOR WERKELOOSHEID BEDREIGD. Indien de Regering geen maatregelen neemt, zullen zij Vrijdag gaan staken. n. Op een duistere nacht, twee maanden voor de invasie in Afrika, stond OSS-agent Knight tot aan zijn knieën in het water van een donkere Afrikaanse baai. Hjj zwaaide met zjjn seinlamp, toen de grauwe omtrek van een onderzeeër uit het water opdook. Een klein gezelschap roeide in een rubberboot naar hem toe en toen deze dicht bij hem gekomen was, verlichtte zjjn lamp een ogenblik het gezicht van generaal Mark Clark, die het commando zou voeren over de komende invasietroepen. De generaal .,erd naar een gereedstaande auto geleid, die hem naar de beroemde conferentie zou voeren met de Franse leiders. Dat was het begin van dg invasie in Frans Afrika, waarvoor de code naam „Torch" luidde. OVERAL WERKTEN' ZIJ! In Europa, in Afrika, in Birma en in China ontstond een wijdver takte organisatie van OSS-agen- ten. die steeds dieper in de bezette landen doordrongen en contact kregen met de top van de ver zetsbeweging. In Italië wist een groep geoefende waarnemers on gemerkt tot ln Rome door te drin gen, waar één der nftnnen een ai- oude spionnentraditle voortzette door amoureuze betrekkingen aan te knopen met de schone dochter van een vooraanstaand fascist. Door deze relatie wist hij in liet bezit te komen van een groot aan tal waardevolle Inlichtingen. OOK IN BERLIJN. Maanden vóór de val van Ber lijn wist een OSS-agent zelfs tot ln het hart van de stad door te dringen, van waaruit hij dagelijks radiocontact hield met de com mandanten van bombardements eskaders, die de stad bestookten. Als de Amerikaanse toestellen overvlogen, seinde hjj militaire doelen, die nog onbeschadigd wa ren, en dirigeerde de bommen naar de laatste in stand gebleven delen van het al bijna verlamde ver keerssysteem. „Het Ostkreuz-knooppunt van de Stadtbahn is hersteld. Als je het even een tik geeft ligt al het verkeer ln Berlijn lam", sprak /.ija eenzame stem kalm boven het ge raas der motoren uit en hij kreeg zijn zin DE „MOLES". De „Moles" (de mollen), die al le--"nar bij hun bijnaam bekend /laven op de vierde ver dieping van een havenloos huis ln Grosvenor htreet te Londen. Elke OSS-agent, die met zyn parachute achter de vijandelijke linies neer kwam, was gekleed en van gege vens voorzien door hun deskundige handen. Amerikanen verlieten hun een voudig vertrek als Franse fa brieksarbeiders, Belgische boeren of zelfs als leden van de S.S.- politie. Keizer Maxiniiiiaan de Eerste tekende op 13 Mei 1498 het besluit om een knapenkoor voor de Ween- se hofkapel op te richten. Thans 450 jaar later zal dit jubileum door de „Wiener Sanger Knaben" ln Wenen feestelijk herdacht wor den. \Vij willen een nieuwe partij", aldus luidden honderdtallen ver zoeken van lezers van het onder Russische licentie verschijnende blad „Nationale Zeituég", een blad dat zich in het bijzonder tot de „kleine nazi" richt. De verzoeken komen bij stromen. Zij willen een partij met een zowel nationaal als gematigd socialistisch programma. Men maakte zich in Frankrijk ongerust, er vlogen de laatste nachten, naar men zeide, onbeken de voorwerpen boven het Oostelijk deel van het land. Het bleek ech ter loos alarm. Het observatorium te Straatsburg dokterde uit, dat het een weerschijn van de planeet Venus was, die buitengewoon sterk bleek te zijn en op de wolken weerkaatste. Een orkaan ln Zuid-Oost Austra lië heeft mllUoen pond sterling schade veroorzaakt. Niemand kwam om het leven, doch ver scheidene personen moesten met gebroken ledematen het zieken huis in. Op Curacao zijn twee nieuwe poli tieke partijen opgericht, namelijk de „Nationale Volkspartij" onder leiding van Dr Da Costa Gomez en de „Katholieke Volkspartij", welke ln de plaats treedt van de vroegere Katholieke partij. feuilleton. door H. KING-MANS. Op zekere middag, de zon schijnt heerlijk over het blauwe, wateroppervlak, slechts een ge ring briesje stuwt de „Wilhel- xnina" voort, zitten Persij, Jo- chem en Lemarquc te praten. Zij weten nu wel het stand- mt van Persij ten aanzien van ue slavenhandel. Hij verfoeit het met zijn gehele hart. De tijd zal komen, dat dit algemeen wordt ingezien. Dat lijden zal dan tenminste een einde ne men. Maar dan blijft en komt er weer iets anders. Ter- v. iile van de zonde is het hier - -den een tranendal. „ik - had mij al tot de ver doemden gerekend", zegt Jo- chem dan plotseling. „Dat leven is ook een hel.-Je meent van God verlaten te zijn. *t Is een vreselijke toestand." „Maar de zon van Gods ge nade schijnt altijd, mijn jonge vriend. Tot in de donkerste schuilhoeken. Je hebt het zelf ervaren. Jezus Christus heeft Zijn bloed gestort, laat ons dat nooit vergeten. Wie in Hem ge looft, is niet verdoemd, in der eeuwigheid niet." „Ze noemen de slaven wel het le sioen der verdoemden. Is dat niet waar?" vraagt Jochem. „Je bewijst het tegendeel", glimlacht Persij. „Jij en ande ren. In dat leven, dat je ver- Op een kleine handpers ln een hoek van het vertrek drukten zij lndentlteltskaarten en distributie bescheiden van de bezette gebie den. Zij smokkelden ersatz-textiel- waren uit Europa en maakten er werkkleren en uniformen van. Alle tweedehands winkels ln Londen en New York werden uitgekamd op Duitse vulpennen, scheermesjes, tassen en zelfs godsdienstige sym bolen, die op de Balkan bij de boe ren in zwang zijn. Geen enkel de tail werd door de „Moles" over het hoofd gezien. Aan elke agent werd een aantal aHbi's verschaft. Wanneer bijvoor beeld een OSS-agent ln de buurt van Leipzig moest werken, dan werd hem geleerd te zeggen, dat hij een vluchteling was van een fabriek in de omgeving van Bre men, waarvan de Moles wisten, dat zjj Pas gebombardeerd was. De Moles deden hun werk zo In dit artikel vertellen wij iets meer over de werkzaamheid van de OSS-agenten. grondig, dat na de capitulatie ver- verband. scheidene OSS-agenten, die zich nog ln Duitsland bevonden, door de Amerikanen werden gearres teerd als S.S.-mannen. „ER KOMT EEN VRIEND VANAVOND". Een belangrijke en dramatische rol ln de geschiedenis van de eind overwinning werd gespeeld door een geheime internationale groep, die enige -tijd voor D-day ln Frankrijk neerkwam en wier code naam „Jedburgh" luidt. De pre- clese bijzondei-heden van deze groep zrjn nog steeds een militair geheim. De Jedburgh-missle werd eind 1943 ln elkaar gezet in samenwer king met de Londense regeringen van Frankrijk, België en Neder land. Honderden drie-mans teams werden ln het bezette gebied neer gelaten om contact te zoeken met de plaatselijke verzetsbeweging en deze door middel van de bekende „droppings" te voorzien van wa penen en andere noodzakelijke strijdmiddélen. Met deze operatie staan de be kende radiozinnetjes, zoals „er komt een vriend vanavond".in i- de jaarvergadering van de landelijke subgroep Sociale Verzeke ring. Rijksverzekeringsbank en Raden van Arbeid van de ARKA, sprak de heer A. B. Michlelsen, voorzitter van de Raad van Arbeid te Breda, over de sociale verzekering. Spreker wees op de veelheid van methoden bij berekening en in vordering der premies voor de verschillende sociale wetten. Eén enkele loonstaat van het hele personeel, aan de hand waarvan één totale premie wordt betaald, achtte de heer M. heel wat economi scher. Dan zou echter ook de verplichting moeten bestaan verzekerd- te zijn voor alle sociale wetten, daar de premieberekëning voor al deze wetten zou moeten geschieden. Het zegelplakken zou voor de werkgever vervallen evenals het couponstelsel voor ziekenfondsen. Het zou de werkgever enorm veel tjjd en fnoeite besparen en de kosten zouden in het algemeen veel geringer worden. De Raden van Arbeid zouden de premies kunnen innen, welke dan bij de Rijks verzekeringsbank ln beheer zouden 'moeten komen. Ook de uitkeringen aan rechthebbenden geschieden momenteel door veel te veel verschillende organen, die elkaar vaak zelfs be concurreren. Hier eveneens is grote.vereenvoudiging en bezuiniging mogelijk. Spr. pleitte dus voor een eenheidspremie en wel In een vast per centage. Er moet een sociale zorg voor de arbeider en zijn gezin bestaan, ongeacht of hem het ongeval, de ziekte etc. nu is overkomen ten gevolge van beroepswerkzaamheden of niet. In verband hiermede wil spr. voor de sociale wetten een eenheids premie aanvaarden, terwijl hij voor de Ongevallenwetten alleen nog voorlopig, als tussenphase, enkele gevarenklassen zou willen invoeren Er zou bovendien gelijkheid van premie bij alle uitvoeringsorganen moeten bestaan, zodat premieeoncurrentie ten koste van de ver zekerde niet langer te vrezen zou zijn. De redevoering, van de heer M. werd gevolgd door een levendig debat, waarin o.a. ter sprake kwam de kwestie of het voor de wet gevers wel zo erg veel eenvoudiger zou zijn nauwkeurige loonlijsten ln te leveren dan wel zegels te plakken: Rusland en de atoombom. In verband met vroegere ver klaringen dat de Sow jet-Unie geen atoombom bezit, heeft Forrestal verklaard, van de atoomgeleerde Dr Bush, voorzitter van de raad voor onderzoek en ontwikkeling op atoomgebied, vernomen te heb ben, dat de Russen de weten schappelijke kennis hebben en ook de wijze van vervaardiging ken nen, doch dat zij niet over de in dustriële capaciteit beschikken om de atoombom te vervaardigen. cieel tot stand gekomen, hetgeen volgens het statuut het geval is, indien 26 ledén van de Ver. Na- tier zijn toegetreden. Op boven genoemde datum zijn de ratifica ties van Mexico en van Wit-Rus- land gedeponeerd, waardoor thans het vereiste minimum-aantal zelfs met één is overschreden. W ereldgezondheids- organisatie permanent orgaan. Op 7 April j.l. Is de Wereldge zondheidsorganisatie, een der or ganisaties der Ver. Naties, offl- Gaitan in het geheim begraven? James Christis, correspondent van dS National Broadcasting Cia, heeft in een radiomede deling uit Panama gezegd, dat het stoffelijk overschot van Jorge Gaitan, de vermoorde links-libe- rale leider in Columbia, in het geheim op het kerkhof te Bogota begraven is, teneinde verdere ongeregeldheden te voorkomen. De komende Italiaanse verkiezingen. Communisten zeggen hun lidmaatschap op. Te Perrasini op Sicilië hebben vijfhonderd Communisten hun lidmaatschap van de plaatselijke vakverenigingen opgezegd en zich bij anti-communistische par tijen aangesloten. Dit is de derde dergelijke massale afscheiding in de laatste dagen op Sicilië voorgekomen. Te Reggio di Calabria zou een communistisch complot ontdekt zijn, dat verbindingen had met Oostenrijk en Joego-Slavië. Van de 132.000 Romeinen, die bij de gemeenteraadsverkiezin gen-in October 1947 geen stem- biljettep ontvangen hebben, hebben thans reeds meer dan honderdduizend navraag gedaan. Bezwaarschriften tegen voorlopige aanslagen. Zoals bekend, kan onder be paalde omstandigheden tegen een voorlopige aanslag in de Vermogenheffing Ineens een bezwaarschrift worden inge diend. De Minister van Financiën heeft nu o.m. bepaald, dat de inspecteurs op zodanige bezwaar schriften niet mogen beslissen, zolang het definitieve aangifte biljet niet ter inspectie is inge leverd. De inspecteur stelt in dit geval een voorlopig onderzoek in naar de gegrondheid van het bezwaar. Indien hij tot de con clusie komt, dat dit geheel of gedeeltelijk gegrond is, deelt hij de ontvanger mede voor welk bedrag belastingschuldige niet moet worden bemoeilijkt. Hij doet hiervan tevens mededeling aan belastingschuldige. Indien de inspecteur bij-, zijn voorlopig onderzoek niet tot de conclusie komt, dat de opgeleg de aanslagen te hoog zijn, deelt hij aan de belastingschuldige al leen mede, dat op diens bezwaar schrift niet kan worden beslist, zolang het aangiftebiljet model A of B niet volledig ingevuld ter inspectie is ingekomen. Voor ons land geldt, exporte ren of sterven. Dat is de theorie. En nu de practijk. De Haagse correspondent van een der kranten meldt: Een vriend, de gelukkige be zitter van een lgderwarenfabriek in het hartje van Brabant, kon een voordelige export-order af sluiten, waardoor onze deviezen- positie verstevigd zou worden. Om. evenwei (met grote devie- zenwinst) te kunnen exporteren, moest hij een vrij geringe hoe veelheid leder importeren. Hiertoe maakte hij 23 maal 'n reis van Brabant naar Den Haag. De leverancier stuurde minder leer, dan op de invoervergunning vermeld stond, zodat de goede ren voor de grens bleven steken. Hij tufte opnieuw naar het Haag je om het gewicht te laten wij zigen. Resultaat nihil. Ten slotte geslaagd na 9 reisjes naar de residentie. Inmiddels was er^en periode van vier maanden voor bijgegaan en de seizoenen ge wisseld, op gtond waarvan de afnemers in het buitenland hun orders annuleerden. Weg devie zen. Het aantal formulieren, dat hij had ingevuld, heeft hij niet geteld. Hij heeft een goed be doelde poging gedaaij de amb tenaren te tellen, waarmee hij te maken kreeg. Bij 19 is hij de tel kwijt geraakt. Hij bezocht 17 verschillende kantoren. Besteeg volgens schatting 400 trappen en deed diverse ambtelijke deuren 210 maal open en dicht. Kosten reisgeld, sigaretten, koffie enz. bedroegen f765. Behalve deze bezoeken schreef hij naar diverse instanties 106 brieven. Samen met enkele reis jes naar Amsterdam, Enschedé en Esschen legde hij in totaal een afstand af gelijk aan die van Den Haag naarEgypte. Mijn vriend exporteert niet meer! o De Chileense regering heeft aangekondigd, dat met groter kracht zal worden opgetreden tegen hen, die „gehoorzamen aan de misdadige orders van een ver verwijderde vreemde mo gendheid". De regering verklaar de, dat een aantal onlangs ge arresteerde communisten zich bezig had gehouden met het dis tribueren van „plannen" aan communistische centra. Men sprak van het „Meidag-plan" en het „herfstplan". Dit tweede plan was opgesteld volgens „door de Kominform te Belgrado in October 1947 geno men besluiten". Volgens dit plan zouden de Chileense communis ten een „beslissende aanval" ondernemen tegen het „fascis tisch regiem". Milliarden. Wij spreken tegenwoordig over milliarden wel te ver staan milliarden-schuld met veel meer gemak als voor de oorlog over millioenen. Vandaar dat een mededeling van de minister van Financiën, dat onze staatsschuld ongeveer 23 milliard bedraagt, betrekke lijk weinig indruk maakt. Dit wordt misschien anders als we dit cijfer nader gaan be kijken. Een milliard is een 1 gevolgd door 9 nullen. Maar practisch betekent elk milliard schuld, dat de schuldenaar per dag een ton aan rente moet betalen. Voor een schuld van 23 mil liard is dat dusongeveer 23 ton.% per dag. Welnu als we dat een jaar hebben volgehouden dan zijn we ruim 800 millioen kwijt, terwijl de schuld met geen cent is verminderd. Het is verklaarbaar, dat mi nister Lieftinck verklaarde, dat deze zaak hem zeer verontrust. Minder verklaarbaar is echter, dat er van ingrijpende bezuini ging zo goed als niets gemerkt wordt, en dat wc, als volk. er op los leven alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Op 15 April zal H. M. de Ko ningin Haar intrek nemen in Haar zomerverblijf Bet Loo. „HET KAN VERKEREN." Tijdens de oorlog bestond een liedje, dat besloot met het volgende refreintje: „Van de fa briek van Krupp staat alleen nog maar de stoep!" En inder daad de familie.Krupp bezit niet veel meer dan die bewuste stoep. Naar aanleiding vèn het thans aan de gang zijnde proces tegen Krupp Senior en Junior heeft een correspondent van Reuter een bezoekgebracht aan de echtgenote van Krupp Senior, Bertha, naar wie het monster kanon „Dikke Bertha" in de eerste wereldoorlog werd ge noemd. Bertha verklaarde er van overtuigd te zijn, dat haar man en zoon niet schuldig verklaard zouden worden. Bertha woont nu met de verlamde 78-jarige Gustav Kïuf>p von Bohlen und Halbach, en enkele dienstboden in een „huisje" met acht kamers op het grondgebied van hun vroegere 17de-eeuws kasteel Blühnbach. Eens bezaten zij vele huizen in Berlijn, Essen en Oostenrijk en organiseerde de oude Gustav een „Adolf-Hitlerfonds" met een handgift van zes millioen Mark. Thans klaagt Bertha over de dure melk en boter. Daar alle familie juwelen door het militair bestuur bewaard worden, zijn de Krupps thans afhankelij k van voedselpakket ten uit Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Het kasteel Blühnbach is in gebruik als rustoord voor Amerikaanse offi- (Ingez. med.) doemd noemde, heeft Gods vin ger je immers aangeraakt?" „Het bloed van Jezus Chris tus reinigt van alle zonde", fluistert Lemarque. „Het waren de laatste woor den, die we hoorden van Barn- stein", herinnert Jochem zacht. „Dat bloed heft de „verdoem den" óp, jongen", zegt Persij op gewekt. „Zie nooit op de om standigheden, waarin je ver keert of kunt komen te verke ren, hoe „hels" die overigens mogen zijn. Kijk ook niet op rrlensen, die ontzettende dingen kunnen uithalen; die het ons zo kunnen benauwen, jullie hebben het ondervonden. Alleen 1 et oog op God gericht, dan zijn we veilig." Arthur Lemarque knikt met warme instemming. Zijn ogen glanzen bovenaards. „Niet alleen de slaven zijn verdoemd", zegt hij. „Alle men sen. Maar wie de hand van Christus grijpt, is gered, de slaaf en de vrije." Zo spreken zij door. Wéér wint de invloed van Lemarque het: Jochem raakt meer en meer verzoend met het denkbeeld, dat zijn vriend voor goed op aarde zijn ogen zal sluiten. Zijn taak is afgelopen. Hij heeft het leven geleefd, zoals God dat met hem voor heeft gehad. En waarom zou hij zijn vriend de eeuwige rust misgunnen? Sterker nog: er komen mo menten, waarin Jochem begeert, óók ontbonden te zijn. Hij heeft nu zijn vrijheid. Maar wat wacht hem, als hij straks in Duitsland, in Silezië is teruggekeerd? Men acht hem daar natuurlijk dood. Men zal hem nauwelijks her kennen. Hoevelen van de zijnen zal hij nóg in leven vinden? Als hij Lize mocht ontmoeten als de vrouw van een ander, hij ver- wacht dat en hij kan het billij ken, zal zijn hart dan niet van- éénscheuren van pijn En wat moet hij gaan uitvoeren? Is hij j nog wel in staat tot werken na al de ellende, die hij negen jaar j lang heeft ondervonden? Wel 1 oelt hij zich met de dag ster ker worden, maar hij is nog 1 lang de oude n'.et, wordt dat vermoedelijk nooit. Zal hij wel ooit zijn brood kunnen verdie- Hen? Hij is Persij. dankbaar ge weest, en is dat nóg, voor zijn bevrijding, maar zou het niet beter geweest zijn, als hij daar ginds gebleven was? Niemand verwacht hem meer terug. Wie weet, welke gevoelens hij bij Lize zal opwekken, - als die, de vrouw van een ander! hem ont moeten mocht. Hij is afgestorven van Liegnitz en de zijnen. De vreugde over zijn bevrijding wordt wel eens getemperd door al deze overwegingen. In brokstukken deelt hij zijn gevoelens aan Lemarque mede, die hem bestraft. „Het lijkt wei, alsof je nóg meent, tot de ver doemden te behoren. - Je bent vrijgemaakt door het bloed van Jezus Christus. En je bent nu vrij man. Met jou heeft God ook een bedoeling, we weten niet welke. Ik weet alleen, dat Hij mij gaat opnemen in Zijn heer lijkheid. Jij hebt nog een taak te vervullen, voorzover wij dat kunnen zien. Je moet mijn ouders op de hoogte gaan bren gen. Je moet naar Hamburg, de familie van Barnstein opzoe ken, dat hebben we hem be loofd. En dan moet je naar huis. Je zult straks wèer wel kunnen werken. Misschien kom je voor moeilijkheden te staan, maar God zal je er doorhéén helpen. Jezus heeft gezegd' Mijn last is licht en mijn jilk is zacht. Heb ben wij dat zélf niet ondervon den, Jochem, daarginds? En wou jij het nu weer beter we ten dan God?" Dan zwijgt Jochem, be schaamd. Hij moef de juistheid van Lemarques woorden erken nen. Zijn redenering is- grof on dankbaar. Het is de laatste maal ge weest, dat Arthur een vrij ge regeld gesprek heeft kunnen voeren. De volgende morgen blijft hij in de hut liggen, die hij deelt met Weishaupt. Van meqf -af aan is dat zó geregeld. Hij be hoefde niet in het volks verblijf Gornelisz. heeft trouwens zijn vader ook apart. (Wordt vervolgd.) Er staan in Nederland de laatste tijd vele oorlogsmisdadigers terecht. Er zjjn er bij, in wie wij de tragiek van Europa, dat te gronde gaat aan innerlijke verscheurdheid, weerspiegelt zien. Zo'n man was Rauter. Grijs en grauw in z'n totale eenzaamheid tussen niets dan vijanden, die zelfs z'n taal nauwelijks dulden. Zijn mis daad is, dat hij, met fanatieke verbetenheid, het misdadig regiem van zijn land gediend heeft. Volgende week zal in Rotter dam een heel ander type terecht staan. De spion Antoon van der Waals, wiens misdaad is, dat hij zich met lichaam en ziel in dienst van de Duitsers stelde en tegen zijn eigen land streed. Dat is nog veel te zacht uit gedrukt. Antoon van der Waals heeft gewoed tegen zijn eigen land. Hij heeft verraden links en rechts. Hij drong zich in illegale groeperingen. Hij moordde en roofde, hij is voor duizenden goe de vaderlanders de verpersoon lijking van de duivel geweest. Hij heeft gewerkt onder een arsenaal van namen en had tal loze adressen, maar lén ervan was altijd vast, hoewel voor zijn slachtoffers verborgen: de Duit se S.D. Een verschrikkelijke lafaard, deze van der Waals. Hij verborg niet alleen z'n ware naam, maar droeg ook een kogelvrij vest, hij monteerde, onder z'n oksel, een pistool, dat afging, zodra hij de handen op zou steken; hij had, bij gesprekken met wie hem als vriend beschouwden, vaak z'n hand, verbonden in de revers van z'n jas verborgen, zogenaamd, omdat hij gewond was, in werke lijkheid, om z'n pistool steeds bij de hand te„hebben. Van der Waals heeft het klaar gespeeld het „Vaderlands Comité" en „de Commissie van Vijftien", twee organisaties van vooraanstaande Nederlanders, die geregeld -samenkwamen om de problemen van land en volk te bespreken, eerst van zijn „be langrijke positie in de illegaliteit" te overtuigen en daarna op te rollen. En het allerergst is wel, dat hij daarbij, onbewust uiter aard, stevig geholpen werd door Radio Oranje, omdat het de co dezinnen van de verrader, die hier vertrouwen moest wekken, uitzond. Hij was n.l. de Nederlandse or ganisator van het England-Spiel, dat tientallen Engels-Nederland se agenten in Duitse handen speelde, met hnn zenders, codes en wat zij meer van de plannen aan de overzijde van het Kanaal wisten. Tijdens de bevrijding kwam hij in Zuidlaren de aanrukkende Ca nadezen juichend tegemoet, aan het hoofd van een groep onder grondse strijders. Hij noemde zich toen van der Meer. Van Zuidlaren ontkwam hij naar Brussel en Parijs en ten slotte is hij in de Britse zone van Duitsland gearresteerd en via Engeland in ons land terecht gekomen, waar op 16 April a.s. de vierschaar over hem gespan nen wordt. ENGLAND-SPIEL. Het door de Duitser Schreieder opgezette England-Spiel begon met de arrestatie van eerf ge heime agent. De pressie, die op de man werd uitgeoefend: „mee werken, of'vanavond nog begra ven worden en: „Londen heeft je toch verraden", zou anderhalf jaar aanhouden en de Duitsers duizenden wapenen, tientallen agenten en ontelbare gegevens in handen spelen, alsmede het leven van honderden Nederlanders be dreigen. Van der Waals en de Haagse politieboeven Siagter en Poos, vormden in de regel de commissie van ontvangst op de afwerpterreinen. Zij ontnamen de agenten hun wapens, maakten zich meester van hun codes en presten hen te seinen, dat-alles goed verlopen 'was. En hoewel de agenten immer hun berichten zó doorgaven, dat men in Londen moest mer ken, dat er iets mis was, ging Londen onvervaard door met het zenden van agenten, het drop- ven van wapens, omdat men blijkbaar Schreieder meer geloof de dan de eigen agenten. Een punt, dat misschien tijdens het proces ongehelderd zal worden. deerde van der Waals in Ber gen op Zoom de organisatie van ir Juten, waardoor de S.D. 1200 voor Londen bestemde foto's van Duitse versterkingen in Neder land in handen vielen! WIE VAN DER WAALS TE SLIM AF WAS. Intussen gelukte van der Waals veel, maar niet alles. Burge meester Oud van Rotterdam was door Schreieder en zijn bende uitverkoren om naar Londen te gaan. Niét om burgemeester Oud daar te krijgen, maar wel om van der Waals, die zich als Kranendonk voorgesteld had aan de heer Oud, Kranendonk, die een groot illegaal strijder was, aan de overzijde van de Noordzee te brengen. Dat zou voor de S.D. van onschatbare waarde kunnen worden. De Duitsers vorderden een meisje een ring, die haar evenwel niet paste. Zij gaf het kleinood terug, maar hoorde er niets meer van. Tot op zekere dag een van de geheinizinige machinaties van van der Waals haar wéér met do S.D. in aanraking en in een Duits bureau bracht. Zij kreeg toen de schok van haar leven, want aan de hand van een Duitse secreta resse zag zij de ring, die van der Waals haar eens gaf. Een vrien din van de man, met zijn dubbel leven. Dat dubbel leven, kwam wel het sterkst tot uiting tijdens de bruiloft, die van der Waals in Loosdrecht vierde, waar hij mot weer een ander 19-jarig meisje trouwde. Onder psalmge zang, orgelspel, predikatie en ze gewensen in de Ned. Herv. kerk. Op het moment, dat verweg, de schoten knalden, die de leden van de grdep Juten aan hun einde brachten. EN BLOED VLOEIT. Er stroomde nog meer bloed. Op van der "Waal's bruiloft fun geerde een zekere Mossinkoff als huisknecht. Hij was ook secreta ris van van der Waals. Deze man is op een jacht, dat van der jacht, dat zij voor de reis lieten in Wesleinderplassen had liggen en waarop hij ook optuigen, tefrwijl de heer Oud na tuurlijk dacht, dat het alles werk der Illegaliteit was. Hij gaf van der Waals een bedrag van f 12.000 om de voorbereidingen te financieren. Van het geld zég hij nimmer iets, van de reis ook niet. Er kwam een kink in de kabel en Kranendonk's opmer king, „dat het evengoed per vlieg tuig zou gaan", maakte de bur gemeester zó -achterdochtig, dat hij de boef niet meer wenste te ontvangen. BRUIDSKLOKKEN LUIDEN Inmiddels liet de liefde deze van duivelse moordlust bezielde figuur ook niet met rust. Hij had op dat gebied talrijke affaires, wat wel blijkt uit de historie, die een dochter van een Rotter dams illegaal strijder beleefde. Dit meisje was verliefd - geraakt op „de moedige medewerker van haar vader", die zij in van der Waals zag en er was een innige verhouding ontstaan. Maar iaat dat mejsje nu op zekere dag ge arresteerd worden! Men bracht haar naar het politiebureaif en de S.D. verhoorde haar. Eerst na moeizame onderhandelingen van haar verloofde, van der Waals, herkreeg zij de vrijheid. Achter af is gebleken, dat van der Waals deze hele arrestatie in scène had gezet, om bij het meisje en haar familie, door zijn bevrijdingsre- enige tijd verbleef, aan een gru welijk einde gekomen. Van der Waals heeft hem vermoord. Niet alleen, om aan zijn papieren, maar ook om aan Mossinkof's naam te komen. Hij sneed het lichaam in stukken en liet die in de plas zinken. De politie heeft het daar later gevonden. Om dezelfde reden is de huis knecht van der Meer vermoord. Toen woonde van der Waals in Garderen en zijn naam luidde: baron Sweerts de Landas Wjj- borgh. Van der Meer werd met een schot in de nek bij Breuke- len, toen hij met X „zijn heer" per fiets op weg was naar Am sterdam, doodgeschoten. Zijn pa pieren waren voor van der Waals. Een verrader en een geldwolf, deze van der Waals. Hij heeft niet alleen direct verdiend aan zijn slachtoffers, hij heeft zich ook van hun bezittingen mees ter gemaakt in enkele gevallen en hij deinsde er niet voor terug, in de zwarte handel, waar hij ook druk in opereerde, met' de S.D. te dreigen, als het er om ging, behalve de artikelen, ook het geld van- de handelaren toe krij gen! Zo handelde van der Waals in mensenzielen. Een weerzinwekkende figuur Waarvoor de kogel nog te goed moet worden genoemd Zii wensen dat vis-invoei' einde te maken, a.s. Vrijdag het wensen aai vis mvoei gehele Visserijbednjf het werk uit buitenland zal neerleggen. Op genoemde dag zal geen enkel vaartuig uit varen en de schepen zullen als teken van solidariteit een gele vlag hijseri. Op de afdankings- bewijzen voor het personeel, wordt stopgezet. In het Belgische visserijbedrijf is een ernstige crisis ontstaan. Al lereerst is er die omstandigheid, j zuuen de reders als reden van dat het land zijn vis niet meer1 ontslag opgeven „Verplicht stil- naar Frankrijk en Engeland kan j leggen der vaartuigen door cri- afzetten, terwijl in de S'De^'rfsha'ndelaren langs de plaats honderdduizenden Iulo s vis jrus^ inmiddels verzocht vis dagelijks, ais uitvloeisel van di verse ha ndelsaecoorden, door Bel gische importeurs ingevoerd wor den. Zodoende zien de Belgische vissers zich genoodzaakt hun pro ducten te leveren aan de vismeel- fabrieken; die trouwens ook reeds overvol zitten'. Tienduizenden vissers en ar beiders uit de talrijke nevenbe- drijven als zouterijen en ijsfa brieken, worden, door deze gang van zaken met werkeloosheid bedreigt. Het verbond noch garnalen uit het buiten land in te voeren teneinde de actie van het visserijbedrijf te steunen. Alle vaartuigen of) zee zijn door het verbond via Radio Ostende gewaarschuwd. Het verbond heeft er vefder in een resolutie op gewezen, dat aan de invoer van vis uil het buitenland een einde moet ko men. (Ingez. Med.) Tot regeling van de financiële kant der handelsbetrekkingen tus- I sen de vijf landen van het verdrag der Belgische van Brussel zal een bijeenkomst zeevisserij heeft daarom tijdens j vau financiële deskundigen wor- een op Zaterdag gehouden ver- den gehouden, alsmede tegen het gadering besloten, dat, indien einde van de maand een bijeen- de regering geen maatregelen komst van de ministers van finan- Tussen de bedrijven door liqui- r.eemt, om aan deze toestand een clën dier landen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2