20 jaar tegen daders van moord in de Warmoesstraat te Amsterdam geëist* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND V ij flan den verdrag Kroongetuige wordt vermist - Waar is Tony v* d* Kraan 7° Nederlandse delegatie in Djocja door menigte aangevallen* Breskens' haven niet voor 1951 op de begroting. Begroting wederopbouw en volks huisvesting* Columbiaanse haven in handen van communisten. Reeds 700 doden te Bogota. Nederland en het Hulpverleningsplan* Directe hulp noodzakelijk. Weer een vliegtuig neergestort* Minister Witteman neemt kennis van Zeeuwse problemen* uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 921 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 14 APK1I. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Da J. KAKELS E te Goes, Da R. SLOFSTRA te Vlissingen est Da W. VROEG INDEWEY te Poortvliet. Op -en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.44 u., onder 19.37 u. Maan op 8.48 u., onder 2.01 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 15 April 5.32 u. 1.81 m„ 17.52 u. 1.66 m. Op 17 Maart van dit jaar is te Brussel het verdrag van de vijf landen der Westers Unie getekend. Een feit waaraan betrekkelijk weinig aandacht is geschonken, raaar dat toch voor ons land als van historische betekenis moet v/orden beschouwd. Het betekent toch niet meer oï minder dan dat de door ons land meer dan twee eeuwen gehandhaafde politiek van on afhankelijkheid en zelfstandig heid is losgelaten. Dat we niet meer neutraal zijn Het hierop betrekking heb bende artikel is zodanig gefor muleerd, dat het een automa tisch bindende kracht heeft. In dien toch een der verdragslui tende partijen het voorwerp van een gewapende aanval i n Europa zou zijn, zullen de andere partijen alle militaire en andere hulp en bijstand, verle nen, welke in haar macht lig gen. Een gewapende, aanval op welke der vijf mogendheden ook, hier in Europa, betekent dus, dat de vier bondgenoten niet alleen moreel en economisch, maar ook militair tegen de aan valler zullen optreden. Aan de ene zijde is de kans, dat wij in een oorlog worden betrokken dus groter dan vroe ger. Handhaving van de neutra liteit, zoals in de oorlog van 1914'18 behoort tot het ver leden. Hier tegenover staat echter, dat de eenheid en de eensge zindheid van de vijf betrokken landen (Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Luxem burg), die op de duur een ge weldige macht kunnen ontwik kelen een waarborg voor de vrede kan betekenen, en dat daardoor een land dat agressieve plannen koestert van elke aan- valsgedachte wordt afgehou den. Gisteren heeft de officier van Justitie by de Amsterdamse Arron dissementsrechtbank Mr L. H. Feitsupa tegen de 25-jarige Leo H. van der Helm uit Amsterdam, de 25-jarige Cornells Hoogenboom en tegen diens 23-jarige broer Jacob Hoogenboom, beiden uit Delft, die V/2 jaar geleden in een pension aan de Warmoesstt-aat 99 de 61- jarige „Moeke" Marsman, vermoordden en vervolgens beroof den, na een langdurige zitting, een gevangenisstraf voor de tyd van 20 jaar geëist. Maandenlang zijn deze drie ver- boom (die nog steeds volhoudt in dachten aan kruisverhoren onder- de bewuste nacht niet ln het pen- worpen. Maandenlang ontkenden twee van het drietal en 6lechts Cornells, die in de wandeling Kees wordt genoemd, legde een gedeel telijke bekentenis af, waarin h\j Van der Helm van medeplichtig heid beschuldigde, doch zyn jon gere broer Jaap buiten de zaak trachtte te houden. Op 17 Febru ari j.l. diende de zaak voor de eer ste maal voor de Rechtbank. Wegens het ontbreken van en kele getuigen, alsmede voor een schriftkundig onderzoek naar het inschrijfformulier, waarop volgens een verklaring van Van der Helm Jaap Hoogenboom zich de bewuste nacht van 1 op 2 November 1946 in het pension van Moeke zou heb- L ben ingeschreven als gast, werd -1 de zaak aangehouden. GRAPHOLOGISCH ONDERZOEK Het resultaat van een schrift kundig onderzoek, dat door de heer van Ledden Hulsebosch ls In gesteld, leverde een verrassing op: Niet Jaap Hoogenboom, noch diens broer of Van der Helm had de val se ln blokletters geschreven naam „Van der Wal" op het formulier i geplaatst, doch een jongedame, die in dienst van Moeke geruime t(jd de administratieve werkzaam heden van deze pensionhoudster vervulde, Het bleek, dat dit meis je, Tonny van der Kraan genaamd steeds alle formulieren invulde en die trouw van valse handtekenin gen voorzag, waarschijnlijk ten gerieve van de klanten, die men niet met dergelijke futiliteiten wilde lastig vallen. Waarom zij echter als uitzondering deze „Van der Wal" met blokletters schreef, was niet duidelijk. Medegedeeld werd, dat Tonny van der Kraan, de enige, die kan vertellen wie haar de opdracht heeft gegeven deze naam te note ren, onvindbaar is. De poli tie heeft in het gehele land naar haar laten speuren zonder enig resultaat. Zo hopeloos achtte de president de speurtocht naar deze kroonge tuige, dat hij het verzoek van ver sion te zqn geweest en die dus bij een soortgelijke verklaring van Tonny veel belang heeft) alsmede van de officier van Justitie om de zaak opnieuw aan te houden tot Tonny zou zy'n gevonden, niet in willigde. BEZWARENDE* VERKLA RINGEN VAN CEL GENOTEN. Toch leverde deze voortgezette rechtszaak nieuw bewijsmate riaal op. De 26-jarige Hilversum- se wever J. H. Erkamps, die wegens heling was gearresteerd, werd begin van dit jaar 8 we ken lang opgesloten in de cel van de Amsterdamse gevange nis, waarin zich toen reeds Kees Hoogenboom bevond. Erkamps, die gisteren als getuige werd gehoord, zei, dat Kees hem had verteld, dat Leo, Jaap en Kees gedrieën de oude'vrouw hadden vastgebonden, overmeesterd en beroofd. De buit zou meer dan f4500.hebben bedragen. Van der Helm had minder geld ont vangen, dan de twee broers, „omdat hy alleen maar Moeke's tenen had vastgehouden tij dens de overmeestering". Een dag later zouden Kees en Jaap de wenselijkheid.besproken heb ben om Van der Helm, die blijk baar erg overstuur was, te ver drinken, „zodat er geen enkele getuige over zou blijven". Kees zou het toen echter raadzaam hebben geacht naar Duitsland uit te wijken. Naar bekend wer den de twee broers inderdaad in Frankfort gearresteerd. In de in-cel zou Kees zich volgens getui- En dit temeer, nu president Truman voor het Amerikaanse Congres een rede gehouden waarin hy aan de nieuwe bond genoten de volle steun der Ver enigde Staten toezegde. „Ik vertrouw er op, zo zelde hij, dat de Verenigde Staten met de daartoe dienstige mid delen aan de vrye landen die steun zullen geven, welke door de toestand noodzakelijk is ge worden. Ik ben er zeker van, oat de vastberadenheid der vrije landen van Europa om zich zelf te beschermen geëvenaard zal worden door een gelijke vast beslotenheid onzerzijds hen daarbij te helpen." bezien is er dusvooral ■'in verband met de dreiging uit Moskou, enige reden om het gesloten verdrag met blijdschap te begroeten. Het begeert niet anders te zijn dan een vredesinstrument. De bèdoeling met dit verdrag is geen andere, dan aan de vrede een hechtere basis te geven.* Wij zijn door dit verdrag een deel van onze zelfstandigheid kwijt geraakt. Maar terecht heeft Truman verklaard, dat wie niet bereid is de prijs van de vrede te betalen, zeker dê prijs van de oorlog zal moeten opbrengen. Met gematigd optimisme be groeten wij dus dit verdrag. Waarbij we echter niet uit het oog verliezen, de waarschu wing uit Psalm 146: 's nmnsmrirind "bi! hetwelk^éen3a het station overstroomd werd'volk kon door de geringe polltle- smensenkind, by hetwelk geen,J->*1 macht niet worden bedwongen en ge Erkamps ongerust hebben gemaakt, omdat hy niet wist wat zyn in een andere cel opgeslo ten broer tegenover de rechter commissaris had verklaard. „We komen er niet onderuit", zou hij hebben gezegd. „Het zal wel 15 jaar voor Jaap worden en 5 voor Leo en mij". Op vragen van de president verklaarde deze getuige voorts, dat hij uit eigen beweging zijn kennis aan de politie zou heb- dediger van verd. Jaap Hoogen-ben medegedeeld. Politie greep niet in. Aneta's speciale correspondent, die met de delegatietreln de reis naar Djocja meemaakte, heeft Dinsdagmiddag uit Kalioerang ge seind, dat in Nederlandse delegatiekringen de mogelijkheid niet uitgesloten geacht wordt, dat de delegatie zal besluiten naar Batavia terug te keren in verband met incidenten, die zich te Djocja voordeden na de aankomst van de delegataetrein. De correspondent seint, 'dat bij Gandi, Incasseerde de voor zyn de aankomst van de trein te Djoc- j chef bestemde stokslagen. Het De raadsman van Kees, Mr E. Emmering, merkt na een korte discussie op, dat Erkamps enkele dagen daarna echter „onver wacht" op vrije voeten was ge steld. Verdachte Kees Hoogenboom verweerde zich op deze verkla ringen door in. het midden te brengen, dat hij Erkamps wilde helpen vrij te komen en ciga- retten te krijgen, waarvan hij dan ook zijn deel kreeg. Hij zei- de dit gehele verhaal te dien einde zelfs voor Erkamps te heb ben opgeschreven, zodat hij zich niet kon vergissen. Als Erkamps dan vrij was, zou hij diverse boodschappen voor Kees kunnen doen. Een tweede gevangene, de 27- jarige Amsterdammer A. A. Knol, die bij Jaap in de cel ge zeten had, deelde als getuige ge hoord, mede, dat Jaap had ge zegd, dat zij slechts de bedoe ling hadden .gehad Moeke te binden en te beroven, doch niet te Vermoorden. HET REQUISITOIR. Mr Feitsma concludeerde in zijn requisitoir, dat van diefstal met geweldpleging geen sprake kan zijn, omdat dit geen domme jongens zijn. De verdachten zijn volgens hem ten enenmale ge speend van ieder moreel, besef. Gedurende de zitting hebben zij lachend grapjes tegen elkaar zitten maken. Zij zouden ze- fcer niet het risico hebben wil len lopen later met haar gecon fronteerd te worden, want Moeke kende hen alle drie zeer goed. Mr Feitsma achtte alle drie verdachten voor de moord aansprakelijk en haalde'ter sta ving talloze verklaringen van getuigen en verdachten (tegen elkaar) aan. Resumerend achtte mr Feit sma alle drie verdachten gelijke lijk" schuldig aan het gepleeg de feit, hetgeen hy kwalificeer de als een roofdmoord, en eiste tegen ieder van het drietal jaar gevangenisstraf. De dienst van de R^kswater staat in Zeeland heeft geruime tyd geleden by het ministerie van ver keer en waterstaat een plan inge diend voor een nieuwe binnenha ven met sluizen voor Breskens. Later werd hieraan nog een twee de plan toegevoegd, nl. tot ver betering van de bestaande by- haven. Uit belde plannen zou een keuze moeten worden gemaakt. In ver band hiermede, kan herinnerd worden aan de toezegging van een der vorige ministers van Verkeer en Waterstaat, dat Brekens een nieuwe binnenhaven zou krijgen ter compensatie voor de verdwy- ning van de suikergoedfabrlek van Van Melle. De huidige-minister van Ver keer en Waterstaat Ir. H. Vos, heeft onlangs medegedeeld, dat er nog geen sprake kan zyn van het bepalen ener keuze tussen de twee plannen, zolang voor Neen*derge- lijk werk geen gelden beschikbaar zijn. JL)it is zeker het geval in de eerstkomende jaren, en niet voor 1951 kan gedacht worden gelden op te brengen voor de begroting, daar meer urgente werkzaamhe den voorgaan. Deze mededeling heeft in Bres kens en West-Zeeuwsch-Vlaande ren teleurstelling gewekt, omdat een goede haven een eerste voor waarde voor de stad is in verband met de vestiging en aantrekking van nieuwe industrieën. De vereniging „West-Zeeuwsch- Vlaanderen" heeft besloten een krachtig protest in te dienen. o van Botwinnik wint Euwe. In de twaalfde ronde van het tournool om het wereldkampioen schap heeft Botwinnik, met wit spelend, in 36 zetten van Euwe gewonnen. De tweede partij uit de twaalfde ronde KeresSmyslof is na 43 zetten afgebroken. De stand ls nu: Botwinnik 7 p. uit 9; Keres en Smyslof ieder 5 p. en 1 afgebroken partij uit 10; Reshevsky 4% p. uit 9; Euwe l'/i p. uit 10 partijen. De Turkse autoriteiten hebben besloten buitenlanders, die op eni gerlei wijze contact onderhouden 20 met de linkse beweging, het land uit te zetten. EERSTE KAMER. De heer Hommes vraagt aandacht voor Zeeland. Nadat (1e Kamer gisterenavond het ontwerp Muntwet 1948 zon der hoofdelijke stemming had aangenomen, werd een begin ge maakt met de behandeling der begroting van wederopbouw en volkshuisvesting. De heer Woudenberg (Arb.) vroeg o.m. welke controle? er is op de voorraden materialen en op heil is. Welgelukzalig is hij, die de God Jacobs tot zijne hulpe heeft, wiens verwachting op de Here zijn God is." door een menigte, die naar de reizigers opdrong, beledigingen schreeuwde en spuwde naar Ab- dgelkadlr en Hoessein Djajadinin- grat. Abdoelkadlr's secretaris, Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft bericht van de Amerikaanse vice-con sul te Medellin (Columbia) ontvangen, dat Puerto Berio, de voorhaven van Medellin, verbrand en in handen van de communisten is. Volgens een ander onbevestigd bericht uit Me dellin is te Caracoli een trein- met troepen tot ont sporing gebracht en zijn deze troepen thans in ge vechten gewikkeld. Ook wordt gemeld, dat een Co- ttsche agitatiepoging op het wes- deze deed hiertoe ook geen po gingen. De treinreizigers werden gedwongen spitsroeden te lopen door de schreeuwende, slaande- en spuw.ende menigte, op hun weg naar de auto's. Vrijwel alle reizi gers van de Nederlandse delega tie en de pers zijn hierbij iets van hun bezittingen kwijtgeraakt. Bij de republikeinse delegatie zal in overleg met de leiding van de Nederlandse delegatie zeer ern stig worden geprotesteerd. By het overschrijden van de de marcatielijn tijdens de reis by Ka- ranganjar werd het persrijtuig ge heel doorzocht, waarbij republi keins geld boven de vijfhonderd rupiahs in beslag werd genomen, terwijl er adressen werden geno teerd van brieven, die de persver tegenwoordigers voor personen in republikeins gebied bij zich had den. het verbruik van het hout. Wan neer die controle goed was, zou z.i. niet het schadelijke feit be staan, dat er 10.000 woningen meer gebouwd hadden kunnen worden, wanneer het hout niet ln de zwarte handel was verdwenen. De heer Reyers (C.H.) gaf te kennen, dat de rijksambtenaren van hun zelfgenoegzaamheid zul len moeten afstappen en erkennen, dat anderen ook iets van de aan de orde zijnde vraagstukken we ten. Naar zyn oordeel dienen we deropbouw en volkshuisvesting zaak der gemeenten te zyn. Spr. verwachtte van de minis ter, dat hij bouwproductie zal be vorderen, zelfs met middelen die men in normale tijden niet zou toepassen. Hy vroeg welke in vloed de Marshall-hulp zal heb ben op de aankoop van bouwma terialen. De heer Hommes (A.R.) wees op de vertraging tengevolge van administratieve rompslomp. Spr. meende, dat deze minister het ge schokte vertrouwen in het depar tement zal hebben te herstellen. Hij zal in tal van kwesties spoed moeten doen betrachten. Het bouwvolume voor 1948 be- bleem te doen wat mogelyk is. Aan scholen, kerken en vereni gingslokalen moet z.i. voorrang verleend worden boven tentoon- stelliiTgsruimten en gelegenheden voo- dans en vermaak. Nadat de heer Kraayevanger (K.V.P.) betoogd had, dat de bouwvoorschriften meer tot het strlkst noodzakelijke beperkt moe ten worden, werd de vergadering tot hedenmorgen verdaagd. Tarwe en staal meest begeerde producten. Het speciale fonds van 21 millioen dollars, dat door de Ame rikaanse regering beschikbaar is gesteld ter financiering van de leveranties aan Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Griekenland en Nederland, in het kader van het plan Marshall, zal hoofdzakelijk besteed worden voor de aankoop van voedsel, brandstoffen, kunst meststoffen, zaden, medicijnen, middelen ter bestrijding van plantenzieken en vezels. Het is de bedoeling, dat met deze leveranties de perióde wordt overbrugd, die verstrijken zal tot de Amerikaanse regering de „letters of intent" van de aan het plan-Marshall deelnemende landen zal hebben ontvangen. Deze documenten zullen ver volgens dienen als voorlopige overeenkomsten voor een perio de van 90 dagen, gedurende wel ke de eigenlijke leveranties op grote schaal zullen beginnen. Aan het einde van deze periode moeten tussen de V.S. en de af zonderlijke. landen, die Ame rikaanse hulp ontvangen, bilate rale overeenkomsten zijn ge tekend. Op verzoek van de V.S. heeft de Nederlandse ambassade te Washington onlangs een lijst in gediend van de Nederlandse be hoeften gedurende de eerste 30 dagen na het goedkeuren van de E.R.P.-wet door het Congres. Deze lijst kon uiteraard geen juiste gegevens beva'tten, aan gezien de datum, waarop het Congres zijn uiteindelijke goed keuring aan het wetsontwerp zou hechten, van tevoren niet bekend was. Tussen de Neder landse ambassade en de Ameri kaanse regering zijn thans be sprekingen gaande ter vaststel ling van een definitieve lijst van de Nederlandse behoeften in de eerste periode. Het is reeds zeker dat tarwe genoemd zal worden als het artikel, waaraan de be hoefte het grootst is. Nederland hoopt krachtens deze regeling ook bepaalde hoeveelheden staal te ontvangen. De Amerikaanse functionaris sen hebben verklaard de nood zakelijkheid te hebben ingezien om Nederland op te nemen on der de landen, die in aanmer king komen voor onmiddellijke hulpverlening, nadat zij verno men hadden, dat de Nederlandse invoer in nog grotere mate wordt beperkt dan de laatste tyd reeds is geschied. De binnenkort te verwachten hervatting van de onderhande lingen over het gebruik van de Nederlandse en Belgische havens voor de invoer in Duitsland staat nauw in verband met de hulp verlening in het kader van het plan-Marshall, daar de voor naamste oorzaak van het mis lukken van de vroegere onder handelingen gelegen was in het feit, dat de Brits-Amerikaanse bezettingszone de havengelden niet in dollars kon betalen. Thans kunnen de meeste fi nanciële bezwaren, die het tot stand komen van een overeen komst tussen de Benelux en de bezettingsautoriteiten in de weg staan, worden weggenomen, omdat de gecombineerde bezet tingszone in staat zal zijn de havengelden te betalen met de dollars, die aan West-Duitsland, als deelnemer aan het Marshall plan beschikbaar worden ge steld. Er bestaat goede kans, dat de deelneming van de Nederlandse en Belgische havens aan de Duitse invoer ongeveer 1.700.000 ton per jaar zal belopen. Eerste lading tarwe naar Nederland onderweg. De eerste leverantie in het ka der van de Marshall-hulp aan Ne derland zal bestaan uit een scheepslading van 10.000 ton tar we, die met het s.s. „Prins Wil lem II" vervoerd zal worden. Gis teren, de eerste dag van de uit voering van het Plan-Marshall, is men met de lading te Galveston begonnen. Het schip vertrekt he den. I Piloot gered. Om half vier gisterenmiddag»is een toestel van de Rijkslucht vaartschool nabij het station van Scheveningen-radio, kort by de kust in de Noordzee gestort. De enige inzittende, de piloot Leem huis, is gered. Het vliegtuig vloog op een hoog te van ongeveer drie honderd me ter langs de kust. Toen het op de hoogte van de Kwartellaan sloegen de motoren af. Men hoorde de motoren sputte ren en plotseling stortte het lood recht omlaag. Enige ogenblikken voor het toe stel tegen het water sloeg, was het weer in horizontale stand ge komen. Ooggetuigen zagen hoe een vleugel afknapte. Onmiddel- sprekend vroeg de heer Hommes lijk daarop zagen zij iemand uit de of het niet een recht genoemd mag cockpit kruipen, op de staart van worden dat eerst hersteld wordt het toestel, deed zijn schoenen en wat door de oorlogshandelingen i broek uit en sprong in het water. was verwijderd en duidelijk teke nen van uitputting vertoonde, in zee. Zij trokken de vlieger, die geen reddingsvest aan had, maar op zijn gewatteerde vlieger jekker was blijven drijven, met zich mee naar het strand. Hier bleek, dat hy twee hoofd wonden en nog enige onbeduiden de schrammen had opgelopen. De G.G.D. heeft hem naar een ziekenhuis overgebracht. Vliegende schijven boven Zeeland? Gistermorgen om 6 uur ontdek ten enkele bewoners van de Wil- helminastraat te Kapelle-Biezelin- ge een eigenaardig verschynsel in de lucht. Een voorwerp bewoog zich n.l. zeer snel in Oostelyke richting op vry grote hoogte voort. Eén van de bewoners vertelde: het leek eerst wel een wolkje. Maar dan veranderde het weer snel, soms balvormig en dan weer ovaalvormig. De lucht was zeer helder en men kon goed onder scheiden dat het geen vliegtuig was. Het was slechts kort te zien. De snelheid was ook veel groter dan van een vliegtuig. Wel kon men geronk horen, doch zachter dan van een vliegtuigmotor. Direct dacht men aan vliegende schijvenRa-ra-ra! o Provinciale Demobilisa- tieraad geïnstalleerd. Maandagmiddag ls op de Prov. Griffie te Middelburg de Prov. Demoblllsatieraad geïnstalleerd door Jhr Mr A. F. C. de Casem- broot, Commissaris der Koningin ln Zeeland. De Commissaris riep alle aan wezigen een hartelijk welkom toe en gaf een uiteenzetting over de taak van deze Raad. Spr. noemde het een morele ver plichting van alle Nederlanders er zorg voor te dragen, dat zij, die in Indlë hun leven hebben Ingezet voor het vaderland, by hun terug keer een passende plaats in de maatschappij krijgen. Te hooi en te gras ls er al het één en ander gedaan en met bevredigend resul taat, maar onze jongens zullen uit Indlë blijven terugkeren en wy moeten daarom deze kwesllffthans grondig ter hand nemen. De taak van de Provinciale Demobilisatie- raad zal speciaal bestaan ln het behandelen en oplossen van de moeilijke gevallen. Spr. wenste de leden veel suc ces en verklaarde de Raad geïn stalleerd. De secretaris van de Nationale Demobllisatieraad be sprak hierna de richtlijnen. Het leeuwendeel van het werk zal ver richt moeten worden door de Dls- trlcts-Demobllisatleraden, die een .grote mate van zelfwerkzaamheid moeten ontwikkelen. De Nationale Raad zal de werkzaamheden van de Districts- en Provinciale Ra den met belangstelling volgen en naar vermogen ook financieel steunen. Uitvoerig werd hierna van ge dachten gewisseld over de vraag hoe men de gedemoblïlseerden het best kan helpen. is vernield. In dit verband herin nerde hu aan wat er in Zeeland verwoest is. Hij vroeg de minis ter aan het Viissingse woningpro- Een drietal Haagse jongens, die op het strand aan het zonnebaden waren, sprong toen de vlieger nog honderd meter uit de kust lumbiaans vliegtuig, bestuurd door een Amerikaan, Zaterdag door communisten onder vuur ls genomen en er niet in ls geslaagd troepen aan land te zetten. Naar schatting is te Bogota het aantal doden tengevolge van de revolutie tot 700 gestegen. Het telijk halfrond sedert het einde van de oorlog. Radio New-York heeft bekend gemaakt, dat (le Pan-Ainerikaanse conferentie heden in Bogota zal worden voortgezet. De V. S. hebben aangeboden te helpen bij de voedselvoorziening rantsoenen, waarschijnlijk uit Pa nama per vliegtuig aan te voeren. herstel van de schade aan gebou- van de afgevaardigden door leger wen zal tien jaar vorderen. Reuters correspondent meldt, dat men de toestand in de stad thans geheel meester, ls. Slechts sporadisch wordt nog geschoten. Men heeft een begin gemaakt met de opruimingswerkzaamheden. Drie eskader<! „UDerforten ziixt vardeeSPamAmeertkfLselefontee- gïïÏ£?Tld™ t^kk Ame"' rentie verzekerd, dat tegen het I 5 Tweedaags bezoek aan Zeeland. In gezelschap van de secretaris-generaal, Dr Prinsen, heeft de minister van Binnenlandse Zaken, Mr P. J. Witteman, gisteren een bezoek gebracht aan Schouwen-Duivèland en Zuid-Beveland. Vandaag bezoekt de minister Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. Gistermorgen werd minister stuk besproken en werden vragen Superforten naar Duitsland. Witteman te Anna Jacobapolder verwelkomd door de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, de leden gesteld over de toepassing van de Woonruimtewet. Ook de heffing van straatbelasting, vooral die In de plattelandsgemeenten, vormden einde van de week de orde en rust volkomen zullen zijn teruggekeerd. Alle delegaties hebben de beschik king over een militaire lyfwacht. Het leven van minister Marshall was Vrjjdag ln gevaar, toen de radio van de opstandelingen hem beschuldigde van medeplichtigheid aan de moord op Galtan, de lei der der liberalen. De regering heeft het verblyf van Marshall onmiddellijk laten bewaken. Marshall noemde de revolutle- poging de eerste grote communis- raadhuis, geconfereerd werd met die op wetenschappelijke wijze de de burgemeesters van Schouwen classificatie der gemeenten zal be- Brest, om dan, "na een en Duiveland, Tholen en St. Phi- studeren. lipsland. Deze laatsten brachten een „oefenvlucht" naar Duits land. Men verwacht, dat de machines rendez-vous zullen houden op Donderdagmorgen boven *- vlucht in formatie over Parijs, door te gaan naar de plaats van bestemming in Duitsland: Für- stenfeldbruck. Volgens schatting van een luchtmachtofficier te Washing ton zouden 28 superforten aan de tocht deelnemen, elk met een befrtanning van ongeveer tien koppen. van Ged. Staten en de Griffier der. een punt van bespreking. Staten, Dr B. D. H. Tellegen. Uitvoerig beantwoordde de mi- Van Anna Jacobapolder werdn^er de gestelde vragen, naar Zierikzee gereden, waar, na| Hy deed de toezegging, dat een de burgemeesters van Zuid- en Noord-Beveland, die ook vragen stelden over de classificatie der gemeenten en over de vermake lijkheidsbelasting, speciaal voor 't platteland. Omtrent het laatste merkte minister Witteman op, dat hy een! open oog heeft voor de moeilyk- heden op cultureel gebied in de plattelandsgemeenten. Over de gemeenschappelijke re geling van het bouw- en woning toezicht werd een brede discussie gevoerd, vooral doodde leden van Ged. Staten. Eén soort melkbonnen gedurende de zomer maanden. Met ingang van-25 April zal het onderscheid tussen melkbonnen met opdruk „West" en melkboir- nen zonder opdruk voorlopig ver vallen. De bonnen zonder opdruk zijn dan ook ln het Westen van het land geldig. Deze maatregel is genomen ten einde de vaeantiegangers, die naar het Westen gaan de moeite te be sparen, hun melkbonnen bij de dis tributiediensten om te wisselen. Met_ Ingang van dezelfde datum wordt "de verstrekking van karne melk verruimd. Tegen Inlevering van melkbonnen zal karnemelk kunnen worden afgeleverd aan consumenten op basis van één li ter melk drie liter karnemelk. Belgische onderscheidin gen voor Zeeuwen. De Belgische ambassadeur .ln Nederland, de heer L. C. Nemry, heeft gistermiddag op zijn am bassade Belgische onderscheidin gen toegekend aan vijf leden van de Belgische Consulaire Dienst ln Nederland, o.w. twee Zeeuwen. Tot Ridder in de Leopoldsorde werd benoemd de heer F. V. de Graaf, consul te Hansweert en tot ridder in de Kroonorde de heer J. F. Boomstra, consul te Vlissingen. 0 Haven van Vlissingen weer vrij. Gistermorgen ls de ferryboot „Prinses Juliana" van de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland, die ln 1944 door de Duitsers ln de mond van de haven van Vlissin gen tot zinken Is gebracht, ge licht. De haveningang ls hierdoor weer geheel vrij. Tot nog toe be- Toen gesproken werd over de Dp tenminste 0.4 pet. I I. Tevens wordt de kwaliteit van de 1 droeg de breedte 160 meter, maar karnemelk verbeterd. Het vetge-1 thans kan de ingang weer voor de halte wordt gebracht van 0.1 pet. volle 350 meter gebruikt worden. electrlficatie van de Zeeuwse spoorlijn en de toewijzing van ma' terlalen voor de woningbouw, een korte bezichtiging van het commissie zal worden ingesteld, moest de minister echter antwoor- verschillende „brandende kwes ties" ter sprake, zoals de tegen stelling stadplatteland, de clas sificatie van de gemeenten, de po sitie van de noodlijdende gemeen ten l.v.m, de noodvoorziening-Oud en de financiële verhouding Rijk en Gemeenten ln het algemeen. Verder werd het politie-vraag- Langs de vogelbroedplaatsen vertrok het gezelschap naar Haamstede, waar in de „Schouwse Boer" geluncht werd. TE GOES. Daarna vertrok men naar Katse Veer. Te Goes, waar men des mid dags arriveerde, werd ln het stad huis een bespreking gehouden met den, dat deze zaken niet tot zijn competentie behoren Vervolgens vond nog 'n samen komst plaats met de burgemees ters uit de gemeenten ln de zak van Zuid-Beveland, waarin de sa menvoeging van deze gemeenten onder de loupe werd genomen. Tenslotte spraken B. en W. van Goes met de minister over de zie kenhuiskwestie. De minister bracht de nacht door in hotel „De Korenbeurs". Bonnen werkkleding. Het C.D.K. deelt mede, dat thans ook de bonnen voor werk kleding H 3 en L 3 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. De bonnen H 4 t.m. 12 en L 4 t.m. 12 zyn nog niet geldig. De Sowjet-Unie heeft de wyze, waarop de voorstellen van de V. S„ Frankrijk en Engeland voor bet teruggeven van Trlëst aan Italië werden gedaan, onaanvaard baar genoemd. Uiteraard zal op de plaats, waar de „Prinses Juliana" lag nog ge baggerd moeten worden. Daarna zullen echter schepen van 30 voet diepgang bij laag laag-water de haven kunnen binnenvaren. DE BILT ZEGT: Westelijke wind. Weersverwachting, geldig tot vanavond: In het Zuiden van het land: wat meer bewolking en wat kouder dan gisteren. Droog weer, zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. •Si

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1