WW VAN NELLE MIDDENSTAND EN PRIJSBEHEERST De regionale zender voor Zeeland. Russische activiteit aan de Noordelijke IJszee. Boerenemigranten waren de prettigste passagiers" zegt Kapitein Visser van de „Kota Inten". Hartelijke ontvangst in Canada. de „WOOden Shoes". enz. De meeste van deze passa- n^ hef'dTbarkement1 dat Canadezen enthousiast over 'ede„? Iti?e!.e° Ln.:..' Meer dan wanhopige deviezenpositie. Aanslag op de huis eigenaren? Dr MEENK'S De „verworpenen" Het Amerikaanse hulpplan voor Europa* Engelse persstemmen. EN NU WW/ EEN KOPJE "SIr De winkeliers mogen niet de dupe worden. Onwaardig spel. Ongerustheid in de Noordse landen. Met klossende klompen over het scheepsdek Trots ligt het m.s. ren weer van de partij. Ook de Canadese radio-omroep liet zich niet onbetuigd. Deze maakte een reportage van een halt uur. Kapi tein Visser liet zich voor de micro foon horen, voorts de heer Tuin man van de Nederlandse ambas sade In Canada en mr Smith, hoofdcommissaris voor de emigra tie van de Canadese regering. Met het Wilhelmus werd de uitzending besloten. Daar de treinen, waarmee de emigranten naar hun definitieve havè™h(T hTs* she haf," wë havéi stemming zouden gaan eerst 's 1 giers bleken zeer leergierig te relz'Sers nf net oebarKement, aat om 12 uur ten einde was, in groep jes Halifax binnen om kennis te ,Kota Inten" weer aan de kade van de Kon, Rotterdamse Lloyd, juist terug gekeerd van de eerste „boerenreis" naar Canada. Over een dag of vijf zal het weer zee kiezen met het tweede contingent van 800 boeren, die de top van Noord-Amerika als hun tweede vaderland wil len kiezen. „Deze eerste reis is vlot en pret- zjj„ tig verlopen", vertelde ons de ge zagvoerder, Kapitein G. H. Vis ser, die we b(j aankomst in zijn hut aantroffen. „Je moet er even aan wennen' Hollander een sensatie en eigen lek verwonderde ik er my over, dat er niet een haan ging kraaien, dat zou zo heerlijk by de sfeer ge past hebben. Maar gemakkelijk dat deze bóeren-passagiers zyn, en tevredenzo heb ik hel nog niet meegemaakt". „Wat waren die Canadezen en thousiast over die „wooden shoes". Zo hadden ze zich nu al tijd de Hollanders voorgesteld". „Ja, nog een voorval, dat in de annalen vereeuwigd dient te wor den", aldus liet Kapitein Visser zich ongeveer uit. Vrijwel de ge hele reis was het zwaar weer ge weest, met het gevolg dat er nog al wat zeezieken waren onder de vrouwen en kinderen. De boeren, die zelf in het algemeen aardig over zeebenen bleken te beschik ken, zaten met de handen in het haar. „M'N WIEF HET DE ZEE ZIEKTE!" Op zeker ogenblik kwam een van hen, niet bepaald in zyn hu meur, de hut van de kapitein bin nen en vroeg of hij nu niet iemand had om voor kinderjuffrouw te spelen. „Mijn wlef het de zeeziekte en nou mot ik zelf achter de kinders an, en ik heb er zes, motte ge niet uitvlakken". Maar kapitein Visser had niemand met h'et diploma kin derjuf op zak en de boer heeft zelf zijn talenten als amateur moeten bewijzen. Al had Kapitein Visser niet voor kinderjuf willen spelen, een ander ongewoon beroep nam hij echter vrijwillig op zich, n.l- dat van leraar Engels. De boeren zou den n.l. in een land komen, waar ze met de Nederlandse taal niet terecht konden en daarom was hij er op de reis toe over gegaan bij- thuis. DE ONTVANGST IN CA- maken met hun nieuwe vaderland. NADA. t Daarna volgde de laatste etappe De ontvangst in Canada wasde?e ™assa»e verhuizing: een lachte hij. ,,'s Mor- bijzonder hartelijk geweest. Toen treinreis, die voor velen nog vijf genu om zes uur klossen de boe- „Kota Inten" 's avonds tegen of ze3 etmalen duren zou- a,v0" ren al met hun klompen over de half tien voor de wal lae kwn- z® zeggen konden: ik ben dekken. Dit was zelfs voor my als er al dTrect twintig^dames en heren aan boord, onder wie de Nederlandse ambassadeur en Canadese immigratie-autoriteiten, om allen welkom te heten. De of.- flclële ontvangst had evenwel pas de volgende morgen plaats en ook toen waren al deze dames en he- Op een der volgende reizen zal de „Kota Inten" vermoedelyk op de terugreis enige honderden man nelijke en vrouwelijke Amerikaan se studenten vervoeren, die een bezoek van 6 a 8 weken aan W,est- Europa komen brengen. Wedloop met de tijd. De jongste deviezennota, door Ook deze kunnen slechts tijdelijk de Minister van Financiën aan dediging van de heer Beckmann. Wapenen aan boord van Italiaans schip. De Italiaanse politie heeft een grote wapen voorraad ontdekt aan boord van een Italiaans schip, af komstig uit Triest en met bestem ming voor Beiroet. De bemanning is gearresteerd en het schip is op gebracht naar Barl. De wapenlading werd ontdekt toen het schip wegens machinesto ring aanlegde te Molfetta by Bari. Volgens betrouwbare kringen te Rome deed de communistische burgemeester van Molfetta een beroep op de burgerij het schip terstond te lossen, zeggende dat het Britse wapenen betrof op weg naar Palestina. Er werd aan toe gevoegd, dat er een vermoeden scheen te bestaan, dat de wapenen in werkelijkheid voor Molfetta be stemd waren. Volgens de Momento Sera be vonden zich onder de bemanning zes personen van Russische natio naliteit. Tweede Kamer aangeboden, zal, aldus dr J. H. T. Bloemers in de „Nederlander", zelfs bij de groot ste optimist wel weinig twyfel kunnen overlaten ten aanzien van de meer dan wanhopige deviezen- positie des land. Voor 1948 wordt zelfs een be knot overbruggingsprogramma op de goederen- en dienstenbalans een passief saldo van f 1506 mil- lloen geraamd, waarvan na liqui datie van goud, buitenlandse sal di en effecten nog voor een be drag van f 911 millioen dekking zal gevonden moeten worden. Zou de voorziening van Neder land op het peil van 1947 gehand haafd zijn, dan zou het tekort op de betalingsbalans ruim. f2 mil liard gulden hebben belopen. Het overbruggingsplan drukte dit met f 500 millioen, doch zelfs dit pro gramma bleek niet door te voeren. De enige hoop is het Marshall plan. Alles wordt in het wqpk ge steld om de economische machine zo goed en zo kwaad als het kan draaiende te houden tot dat de Amerikaanse hulp komt. Twee gedachten dringen zich by eerste lezing van dit treurige document op. Hoe is het mogelijk, dat de overheid zonder eerder in grijpen de toestand zover heeft laten komen en desalniettemin de verantwoording voor optimistische financiële beschouwingen op zich heeft kunnen nemen. In de tweede plaats rijst de vraag of het verantwoord is in deze précaire situatie er mede te volstaan min of meer gelaten de aankomst der nu wel vrij zekere Marshall-dollars af te wachten. en partieel soulaas brengen, dit blijkt luce ciarius uit de gepubli ceerde cijfers. Verdere Ingrijpende maatregelen zullen onvermijdelijk blijken. Hierover wordt in de nota ge heel gezwegen. Volstaan wordt met het wekken van hoop op het Marshall-plan. Meer zal echter moeten worden gedaan. Het Ne derlandse volk zal er op voorbe reid dienen te worden dat het, ge lijk het Engelse volk, een periode van beproevingen en ontberingen tegemoet gaat. De nota steunt te veel op hoop, te weinig op reali teit. Dit is teleurstellend. „Volkomen uit de lucht gegrepen". De Persdienst van de Federa tie van Nederlandse Bedrijven deelde kortgeleden mede, dat het in de bedoeling der rege-1 rrng zou liggen om onroerende goederen binnenkort te her waarderen naar hun huidige bouwwaarde. De meerdere waarde zou men wensen te be schouwen als vermogensaanwas en in feite zou deze maatregel dus neerkomen op confiskering van 2/3 'van het onroerend be zit. Daartegenover zou dan staan, dat de huiseigenaren de huren met 20 zouden mogen verhogen. Een bevestiging van dit bericht hebben wij niet kun nen verkrijgen, deelde de Pers dienst mede. Het bericht heelt, zoals te ver wachten was, in vele kringen grote ongerustheid verwekt. De „Nieuwe Eeuw" deelt ech ter mede, dat bij ingewonnen informaties inzake deze aan gelegenheid bleek, dat het vol komen uit de lucht gegrepen is. Indien het juist ware, zou men trouwens moeten aannemen, dat het gezond verstand en elk be grip voor de particuliere eigen dom bij de regering zoek zou zijn. o Rampokpartij in Salatiga. Vijftig met klewangs gewapen de rampokkers zijn binnengedron gen in de woning van de Loerah der dessa Moentjar van 't onder district Soerar en maakten voor een waarde van f 2000 aan sie raden buit. De Loerah werd gewond, ter wijl acht wakers in het hospi taal te Salatiga moesten wor den opgenomen. Naar de correspondent van Aneta vernam, arresteerden manschappen van de T.N.I. reeds twaalf der rampokkers, die aan de Nederlandse autori teiten zullen worden uitgele verd. Dr F. L. van Muiswinkel geeft in „A.R. Staatkunde" een brede beschouwing over het onderwerp „Middenstand en prijsbeheer- sing". Hy komt daarin tot de vol- igende conclusie: Het is voor geen tegenspraak vatbaar, dat de huidige omstan digheden van de Overheid een doelbewuste inkomens- en prijs politiek- vorderen. De spannin gen tussen inkomens en prijzen moeten voor zover mogelijk met kracht worden bestreden. Suc cessen op dit terrein kunnen alleen dan worden tegemoet ge zien, wanneer alle bevolkings groepen het hunne er toe bij dragen om deze politiek te doen slagen. Een en ander veronder stelt bij de overheidsorganen het aanwezig zijn van een juist in zicht in de noden en zorgen van alle delen van het Nederlandse volk. Het gevaar is geenszins denk beeldig, dat men in Nederland bij het ontwerpen van prijsvor- mings- en prijsbeheersingsmaat- regelen al te zeer de nadruk legt op de belangen van de loontrek- kenden. Op dit punt rijze in tussen geen misverstand. Wie de toestand in verschillende arbei dersgezinnen kent, weet, dat de noden zeer hoog kunnen zijn ge stegen. Dat de Overheid deze noden met bijzondere aandacht gadeslaat, valt slechts te loven. Dit neemt echter niet weg, dat ook andere bevolkingsgroepen, en met name grote groepen uit de middenstand, soortgelijke spanningen kennen tussen inko mens- en prijspeil. Verlaging van het prijspeil kan in vele ge vallen slechts worden verkregen door verlaging van de bruto- winstmarges. Aangezien uit deze bruto winstmarges het inkomen van de betrokken producenten en handelaren moet worden gevon den, heeft elke verlaging van deze marges de tendentie het inkomen van de middenstanders aan te tasten. Zolang en voor zover deze inkomens hoog zijn, tengevolge van grote omzetten, De Wabash (rivier in de V.S.) behoeft een verlaging van de is buiten haar oevers getreden», bruto-winstmarges niet te wor- Een noodbrug zakte in elkaar en 9 personen, van wie de mees ten kinderen, zijn verdronken. BRASKAMP NA/. FABRIKANTE VAN GENEESMIDDELEN E«n w»r« uitkom* bij cltokc t>i§nen ls <U d« werking ven on*e van oud* bekende KOORTSPOIDERS 71 It *—»i |W eo«der I .55 |wr vw 15 iMw (Ingez. Med.) Feuilleton, door H. KINGMANS. 54) o— Dat komt voor elkaar, maar ,eraakt de Sinjeur dan op ue plaats zijner bestemming? Persij heeft daaraan gedacht. De enige oplossing is, dat hij in Tyrus mannetjes huurt, die het land kennen. Er zal dan een ka ravaan moeten worden samen gesteld. Een paar Hollanders van het fregat wil hij wel mee nemen, al is het niet bepaald zeemanswerk. Stuurman Cornelisz. verneemt van het plan. Als de schipper geen bezwaar heeft, wil hij wel mee. Het avontuur lokt hem aan. Waarom zou de schipper bezwaar maken? De „Prinses Wilhelmina" ligt toch werkloos in de haven van Tyrus. Persij lacht: „Ik ben de chef der expeditie, Cornelisz. is de sous-chef." De tocht wordt zonder hin dernissen volbracht. Persij en de stuurman hebben onderweg lange gesprekken en komen nóg dichter bij elkaar dan aan boord van-het fregat. Zij spre ken, als zij de historische plaat sen, die in de bijbel genoemd worden, naderen, over het le- van van Jezus en het blijkt, dat het ogenschijnlijk ruwe zee manshart van de Vlaardinger niet zonder die Jezus zou kun nen leven. 't Is op een Donderdagavond, als zy, vermoeid van een ver- Chr. Nat Vakverbond. Uitzending naar Ned.-Indië. Het Chr. Nat. Vakverbond zal 29 April a.s. in buitengewone al gemene vergadering te Utrecht bijeenkomen teneinde zijn eerste kracht af te vaardigen naar Ned.- Indië. Gelijk bekend is de heer J. F. Beckmann te Groningen als zo danig benoemd. Aan de buiten gewone algemene vergadering gaat 's morgens om haif elf in de Domkerk een ure des geueds vooraf waarin zal voorgaan dr W, G. Harrenstein, Geref. predikant te Weesp. 's Middags komt hei C.N.V. in buitengewone algemene vergadering bijeen voor de afvaar- Te New-York hebben 26.000 Joodse oud-strijders geprotes teerd tegen de Amerikaanse po litiek jegens Palestina. Eenheden van de Amerikaan se marine, die kortelings een be zoek aan de Perzische golf heb ben gebracht, zijn door het Suez-kanaal gevaren en zullen met eenheden in de Middelland se Zee aldaar manoeuvres hou den. zengend-heten dag, hun tenten opslaan in een dorp van Ara bieren in de buurt van de Turk, met wie Persij zaken hoopt te doen. Hij heeft zich vergewist van de gebruikelijke manieren en zendt een boodschapper met de mededeling, dat een Hol lands koopman een onderhoud met Alimed Pasja wenst. Nieuw te vormen relaties moet je in elk geval zeer voorkomend be handelen! Dat is Persij wel toe vertrouwd. Hij is een hoffelijk man. En niet voor niets Am sterdams koopman, al beweren zijn collega's dan, dat hy er m sommige opzichten wonderlijke en niet-zakelyke denkbeelden op na houdt. In deze laatste is Persij in de Levant en vooral op deze tocht versterkt. Met deernis heeft hij aanschouwd, hoe de slaven op de plantages werken. Dat is een meer dan onmenselijke behan deling. En als alleen op die wijze de producten vrij goed koop gelevérd kunnen worden, dan is het meer noodzakelijk, dat aan deze vreselijke toestan den een einde wordt gemaakt. Intussen voelt hij zijn grote slavenhguden machteloosheid: als de geesten werk is! Over het algemeen juicht de Britse pers de aanvaarding als wet van het Amerikaanse hulp plan voor Europa toe. De „London Times" zegt onder meer: „Het hangt van Europa af of de opstellers van het plan-Mar shall of de communistische ver nielers hun zin krijgen". Het aan nemen der wet en de toekomstige uitvoering van het herstelplan vormen een mijlpaal in de Ameri kaanse geschiedenis, zo vervolgt het blad. De taak van de Europe se landen is thans, de aanvaarding te beantwoorden met evenveel moed en vuur. Truman heeft de maatregel „een antwoord op de uitdaging aan de vrije wereld" genoemd. Eigenlijk is het slechts een begin vbn een antwoord. Of de uitdaging met goed gevolg en overtuiging beantwoord zal worden, waartoe nu de mogelijkheid geschapen is, hangt ervan af, of de zestien lan den de wil hebben en in staat zijn tot samenwerking en de wijsheid bezitten om de materiële en gees telijke hulpbronnen van Europa nieuw leven in te blazen. Ook de „Manchester Guardian" prijst de V.S. voor deze daad en doet een beroep op de West-Euro- pese landen om te tonen, dat zij tegen de moeilijkheden opgewas sen zijn. De „Daily Express" ziet in het aanvaarden van de Amerikaanse hulp door Engeland een gevaar, dat Groot-Brittannlë afraakt van „zijn natuurlijke bestemming". Het blad, dat door Reuter impe rialistisch genoemd wordt, ver klaart, dat Engeland ten behoeve van voordelen op korte termijn verplichtingen op zich neemt waarvan de draagwijdte nog niet te overzien is. De conservatieve „Daily Tele graph" verklaart, dat het -snelle tempo waarmee de wet is goed gekeurd veroorzaakt is door het liever. Rijk beladen zal de „Prinses Wilhelmina" naar Hol land terugkeren! Als de zaken afgehandeld zijn, brengt Persij het gesprek op de slaven. Van hun lot wil hij wel iets naders weten. Maar de Türk reageert er aanvankelijk heel weinig op: wat kunnen hem zijn slaven schelen! En wat interesse heeft die Hollander voor hen! En die behoeft ook geen aanmerking te maken op de behandeling der slaven! Neen, de Turk heeft reden tot klacht. Goedkope werk krachten? 't Mocht wat! Je be taalt een hoop geld voor de sla ven en na een jaar, soms twee jaar zijn ze dood. Je geld is wég. Nu ja, er zijn soms uitzon deringen. Zo heeft hij nu een stelletje, dat een jaar of acht geleden gekocht is. De lui zijn eigenlijk af. Hij wou, dat hij ze kwijt was, dan kon hij betere krachten kopen. Maar ja, je kunt ze natuurlijk niet weer verkopen. Ze werken tot ze dood gaan. Neen, neen, de Hol lander moet niet denken, dat een voordelig versnelde tempo waarmee de agressie der Sowjet-Unie toe neemt". In Italië, Triest, Griekenland, Berlijn en waar ook „Slavisch im perialisme met zijn holle revolu tionaire slagzinnen en zijn terro ristisch apparaat tegenover West- Europese waarden en de daarop gevestigde leefwijze, komt te staan, vormt het hulpplan een fac tor bij de handhaving van het evenwicht tussen beide partijen", zo besluit het blad. Argentinië helpt Spanje. Argentinië heeft de regering van generaal Franco een nieuw crediet toegestaan van 1 mil- liard 750 millioen pesos. Dit werd Zondag in Madrid bekend gemaakt. De lening wordt ver stekt in het kader van een handels- en betalingspact tus sen Argentinië en Spanje. Het verdrag draagt officiëel de naam „FrancoPerron -protocol". Last van zenuwen? Mijnhardt's Zen uw tabl e t ten helpen U er overhéen. (Ingez. Med.) De economische bestuurscom missie voor Oost-Duitsland heeft bekend gemaakt, dat alle eco nomische bedrijven, welke aan nazi's of oorlogsmisdadigers hebben toebehoord, thans gena tionaliseerd zijn. De confiscatie van ondernemingen door „voor lopige autoriteiten" is op 1 April stop gezet. Kinderen hebben door het spe len met vuur een ontploffing ver oorzaakt in een kazemat by Metz, Ten minste zes kinderen kwamen om het leven. niet worden omgezet, bereikt hij persoonlijk niets.... De Turk ontvangt zijn nieuwe relatie met de grootste voorko mendheid en weldra is Persij, via een tolk, met hem in drukke gedachtenwisseling en komt hij tot zaken. Hij koopt een grote partij zuidvruchten, die direct geleverd kunnen worden. Dat komt goed uit, want hoe eerder hij in de Levant terug is, hoe ,Wat kost zo'if slaaf?" vraagt .Fersij opeens. „Wou u er soms een kopen?" spotlacht de Turk. „Onmogelijk is dat niet", is het ernstige antwoord. „Wan neer ik op deze wijze enkele sla ven de vrijheid zou kunnen ge ven, dan zou ik dat zeer op prijs stellen". De plantagehouder kijkt stom verbaasd op, alsof alle minarets van Konstantinopel, waar hij vroeger heeft gewoond, in elkaar storten. Meteen glijdt een sluw lachje over zijn tanig gelaat: als die Hollander zoo gek wil zijn, wel, dan zal hij hem laten be talen ook, indien mogelijk pre cies zoveel als hij voor die sla ven heeft betaald. Dan heeft hij althans die negen jaar aan hen goedkope werkkrachten gehad! „Dat zal u niet meevallen, edele heer", zegt hij zuurzoet, 'k Heb voor die slaven behoor lijk betaald en enkele jaren gaan ze nog wel mee." „Hoeveel zijn er?" De Turk w.eet het niet precies. Hij meent van vijf, of zes, het kunnen er ook zeven zijn. Als de Hollander*hij wil de hoofd opzichter laten roepenO, neen, dat is niet nodig. Zo. La ten ze zeggen, hoogstens zeven. Wat moet zo'n slaaf kosten? Als de bezoeker even geduld heeft: hij zal de boeken doen onderzoeken, wat ze hém gekost hebben, een jaar of acht gele den. Hij is dan bereid, een aan merkelijk minder bedrag te vra gen, dat ligt voor de hand (Wordt vervolgd.) (Ingez. Med.) den betreurd. Integendeel! De waarheid is echter, dat de bedrijfseconomische verhoudin gen in tal van middenstands branches tegenwoordig aldus liggen, dat zelfs bij een gemid deld hoge omzet, slechts en veelvuldiger de kansen tot het maken van fouten worden en hoe vaker het prestige van de Overheid wordt geschaad. Alleen hierin reeds ligt voor de Overheid een aansporing zich zo snel als maar enigszins mogelijk is terug te trekken van dit ter rein van het economische leven. Koning Leopold van België. Angst en vrees. Heel veel mensen zijn door angst en vrees bevangen.. Angst voor oorlog en communistisch geweld. Vrees dat ze hun leven zullen verliezen of hun bezit. Onder de landverhuizers schijnt een belangrijk percen tage te zijn van mensen die 't hier te gevaarlijk vinden. Vluchtelingen, die een veiliger oord zoeken. Begrijpelijk tot op zekere hoogte maar niet verheffend. Terwijl het de grote vraag is of ze hun doel zullen bereiken. Gedurende de oorlog is het vaak voorgekomen, dat mensen Het is thans definitief gewor den dat Koning Leopold van Bel gië met het s.s. „Eemdijk" van de Holland Amerika Lijn van Ha- vana naar Rotterdam zal komen. j ïtf ?em,d«k za'vermoeóelijk op naar een naar zij meenden veili- 15 April met het hoge gezel- ger 00rd vluchtten, om daar de schap te Rotterdam arriveren. I dood te- vinden. Waren ze rus- verlui^1 ?al Koning Leo- tlg tfrrcis gebleven, dan zou hen, po d per K.L.M.-vliegtuig van i menselijk gesproken, niets zijn overkomen. Verhaald wordt van een man, die, toen de oorlog dreigde, om zijn bezit veilig te stellen, huizen kocht in het uiterste Noorden van Finland, Naar wy vernemen zal door in Petsamo. Maar het ongeluk een aantal levensverzekering- wilde dat dit plaatsje reeds in maatschappüen, door grote ban- j 1939 door de Russen werd pint- ken en door de Mij. tot Financie-1 gebrand. ring van het Nationhal Herstel Ongelukkige mensen die zo Schiphol naar Zwitserland gaan. Maatschappij voor Industriefinanciering. worden opgericht een speciale maatschappij voor industriefinan ciering met een maatschappelijk kapitaal van 50 millioen gulden, waarvan voorlopig ongeveer 25 pet. zou worden geplaatst. Nederlanse plastic meubels. Gebruik makend van platen der Nederlandse plastic-industrie heeft de Scheveningse construc teur T. J. A. van Raalte een sy steem ontworpen om licht en de monteerbaar meubilair te ver vaardigen. Uit platen van 1.2 millimeter door angst en vrees bevangen zijn, dat ze niet weten waar het te zoeken. Ware rust is er alleen, wan- naar we gelovendat er niets bij geval gebeurt, maar dat alle dingen ons uit Gods Vaderhart toekomen. Dat ons leven in Gods hand is en ook onze wel vaart. o Uit een artikel van Prof. Mr J. A. Eigeman in „Het Dagblad": „Inderdaad: hier (n.l. in ile regeringsconceptie van de Ned.- dikte maakt hy kinderstoeltjes, 1 Indische Unie) wordt ik aar die met enkele handgrepen uit ze' n'eI bet te verklaren met elkaar genomen kunnen worden. Een dergelyk stoeltje weegt on geveer een kilogram. Zodra de Nederlandse industrie de vereiste afmetingen voor platen kan leve ren zullen ook grotere meubelen vervaardigd worden. Een gede monteerd plastic-meubilair (huis kamer en slaapkamer) zou vol gens de constructeur in de toe komst by verhuizing nog geen kubieke meter ruimte vergen. I Bij de constructies wordt uit gegaan van de zelfdragende ef?eigenschappen en buigingsmoge- inkomcn kan worden behaald, lykheden van met fineerhout ge- dat ligt beneden het inkomen van de geschoolde arbeider. In deze situatie dient de prijs- beheersing een grens te vinden voor haar ingrijpen. Wanneer deze grens wordt overschreden, zoals in de kruideniersbranche, dan dient de Overheid floor mid del van de prijsbeheersing ho gere marges toe staan, hoe on aangenaam zulks op zichzelf ge nomen ook moge zijn. In het verleden werd niemand aansprakelijk gesteld voor een eventuele slechte gang van zaken in het middenstandsbedrijf. De concurrentie zorgde automatisch voor de uitschakeling van de zwakke broeders. Thans liggen de verhoudingen anders. De Overheid beheerst door haar prijspolitiek de winst gevendheid der bedrijven. Deze politiek wordt gevoerd als een onderdeel van de sociale en de economische politiek in het al gemeen. Wanneer onder deze omstandigheden foutieve maat regelen worden genomen, is de Overheid daarvoor aansprakelijk te stellen. Hoe ingrijpender de maatregelen zijn, hoe ernstiger perste plastic-platen. de Koning als drager van het oppergezag,het hoogste over heidsgezag ook in de souverine unie, een onwaardig spel ge speeld.' De eenheid van het Koninkrijk is tot een sehijneenheid verwor den. Wat er bij deze staatscon- ceptie, die in hoogste ressort nihilistisch is, van het „in naam des Konings" terecht moet ko men, is duidelijk: bij onderlinge afspraak, waaraan het Konink rijk nieuwe stijl zelf deelneemt, is des Konings oppergezag in de Unie „weggeredeneerd", weg- gepraat"." Verkeert nog in een proefstadium. Naar wij van de zyde der P.T.T. vernemen, verkeert de bouw van een regionale zender voor Zeeland nog in een proefstadium. Wanneer de proeven met succes bekroond worden zal de zender, zoals wij reeds eerder meldden, gebouwd worden in de gemeente 's-Heer Arendskerke. De bouw van deze regionale zender heeft tot doel een betere ontvangst te verkrijgen. Zoals Iedere bezitter van een ra diotoestel zal weten, ls het erg moeilijk een bepaalde zender zui ver te ontvangen. De P.T.T. wil hieraan een einde maken en heeft de bedoeling regionale zenders te bouwen, die, wanneer de proefne mingen met succes bekroond wor den, uit zullen zenden op een golf lengte van 3 meter. Ongetwijfeld heeft dit grote voordelen, doch er zijn hieraan ook nadelen ver bonden. De voornaamste is wel, dat de radiotoestellen niet inge steld zijn op deze golflengte en omgebouwd zouden moeten wor den. Voor de racliodistributiedien- sten zou het echter mogelijk zijn zichj op deze golflengte in te stel len. De P.T.T. beschouwd het bou wen van deze z.g. frequentie-mo dulatie zenders, als de enige weg om' tot 'n betere golflengte-ver deling te geraken. Overigens wacht zij ook de resultaten af van de internationale conferentie, die momenteel gehouden wordt en die als voornaamste punt op haar pro gramma heeft staan, een betere verdeling van de golflengten, zo dat het mogelijk is een zender zui ver te ontvangen. Naar wij vernemen ligt liet ook in de bedoeling van de P.T.T. om met deze regionale zender 't tele foneren vanuit auto's enz. moge lijk te maken. Vissershaventjes worden militaire bolwerken. Noorwegen buigt in het Noor- vijftig procent uitbreiden. Gene den over Zweden heen en houdt op, waar het ijzeren gordijn be gint. Zowel vóór als achter dit scherm ligt arctisch gebied, dat dun bevolkt, economisch waarde loos en geografisch verloren is. Nu wordt dit anders. Van het Noorden van Finland uit maken de Russen een corridor. In de oor log zijn de Duitsers hiermee reeds begonnen. Moderne wegen worden aangelegd, kleine vissershaventjes als Llinahamari wordt tot formi dabele militaire steunpunten aan de Noordelijke IJszee uitgebouwd, naar het voorbeeld van Moer- mansk en Poljamoje. Met ongerustheid ziet Noorwe gen de Russische bedrijvigheid aan de IJszee toenemen. Vardo, Ham- merfest, Tromsö en Narvik liggen hoog maar niet droog. Spitsbergen komt ook weer op vele Noorse lip pen. Uit de Russische bedrijvig heid op de Spitsbergense eilanden groep kortgeleden ls er nog een „consul" heengezonden mag men afleiden, dat deze kwestie reeds op papier ls geregeld. Hoe zal de wereld reageren op een Sovjet-Russische ®ging om Scan dinavië ook in het Noorden af te sluiten In alle haast werken de Noordse landen bewapeningsprogtamma's uit. Van het oude pacifisme is geen £pqor meer te vinden, tenzij bij de communisten. De algemene bezuinigingstendens, die het vori ge jaar nog in de defensiebudget ten tot uiting kwam. is wegge vallen. Ondanks politieke terug houdendheid zijn de verantwoor delijke autoriteiten zich er ten volle van bewust, dat militaire pa raatheid de „neutraliteit'-' slechts kan dienen. De systematische omsingeling van Scandinavië slechts door de Oostzee en een landgrens van de directe Russische Invloedssfeer gescheiden heeft aan de snelle uitvoering van de militaire plan nen een krachtige prikkel gege ven. Zweden zal zijn luchtmacht met gerwacht heeft een grote toeloop gekregen. Noorwegen ls psycho logisch beter voorbereid dan bij voorbeeld Zweden, dat de ellende van een bezetting niet heeft ge kend. De verdedigingsmaatregelen ln de Noordse landen zijn het gevolg van nieuwe militaire verhoudingen in Europa, die een ernstige bedrei ging voor de integriteit van deze landen vormen. Ondanks dezelfde bedreiging, dezelfde bewapenings plannen, en dezelfde risico's schijnt men echter voorlopig in de drie hoofdsteden nog niet aan een gemeenschappelijke verdediging te denken, althans niet officieel. Een drievoudige neutraliteit staat tegenwoordig gelijk met een provocatie. En omdat elk der Noordse landen noch terecht noch ten onrechte wil „provoceren", blijft de Scandinaafse neutraliteit drieledig. 0 Kantongerecht Middelburg. De hohd van cje landbouwer J. M. J. B. te Kats, had achter een haas gelopen. B. zeide, dit niet to hebben opgemerkt. Niettemin werd hem een boete opgelegd van f 25.—. Aan de verd. A. P. v. d. K. tex tielhandelaar te Middelburg, die ln strijd met de verordening zijn zaak 's middags van 12 tot 13.30 gesloten hield werd een geldboete opgelegd van f 5. De opzichter A, B. te Kapelle, had bij avond op een motorrijwiel gereden waarvan het achterlicht defect was. Twee geldboeten van f3.—. De landbouwer M. R. te Aagte- kerke fietste zonder licht, hetgeen hem kwam te staan op f 3.en f2.—. Verkeersovertredingen: J. V. te 's-Heerenhoek: f 12. s. 6 d. h.; M. d. J. te 's-Heer Arendskerke: f 12.s. 6 d. h.; W. v. H. te Vrouwenpolder: f 25.s. 10 d. h. o Uit een rapport van liet Britse ministerie van Financiën blijkt, dat er in Engeland 55 personen zijn met een jaarlijks inkomen van meer dan 100.000 pond sterling en gg personen, wier inkomen tussen van 1940 te voorkomen. De Bur- 75.000 en 100.000 pond ligt. raai Nordenskjöld heeft speciaal jachtvliegtuigen, verkenningsafde lingen, radaruitrustingen en meer vliegvelden geëist. Vougt, de mi nister van Defensie, heeft er ln toegestemd, mits de Rijksdag er zijn goedkeuring aan hecht. Er ls een .speciaal bureau voor raket wapens opgericht. Sedert geruime tijd worden in Zweden experimenten met stra- tosfeer-projectielen gedaan. De infanterie zal grondig ge moderniseerd worden en er zijn vooruitstrevende officieren, die veel voor het Monty-systeem voe len. Het atoomonderzoek vindt goede voortgang. Alles bij elkaar genomen zal het defensiebudget de schatkist zwaar belasten. Bu rgerivachtplicht. Noorwegen heeft deze maand 100 millioen kronen (54 millioen gulden) extra voor z(jn defensie uitgetrokken, zodat het totale budget thans op 420 millioen komt. Die 100 millioen moeten dienen voor de landelijke organi satie van de Burgenvacht. De seml-militaire instelling zal grondig gereorganiseerd worden. Ze ls ruim 120 duizend man sterk. Het ligt ln de bedoeling de bur- gerwachtpllcht in te voeren en om 48 duizend man in militair ver band naar de luchtafweer over te brengen. De rest dient voor bewa king, óók van militaire objecten. De Burgerwacht krijgt ook de beschikking over licht afweerge schut, Vuurleiders en afstandsme ter, hetgeen vanzelfsprekend met het oog op de vooropleiding enige tijd zal vergen. De bedieningsman schappen moeten in de buurt van de afweerstellingen wonen, om on middellijk te kunnen worden ge mobiliseerd. Hierdoor ls het moge lijk om bij alarm binnen enkele uren klaar te staan en het norma le leger ln de gelegenheid te stel len zich als een goed gegeven op te stellen. Men constateert, dat het Noor wegen ernst ls om een herhaling

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2