Brits passagiersvliegtuig door Russische jager geramd en neergestort. De uitvoering van het Plan-Marshall Eerst nog een aanloop-periode AMERIKAANS PLAN voor beheer van Palestina PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ALLE INZITTENDEN GEDOOD. Toestel wilde juist landen, toen de Rus eronder door schoot. Geen rookgordijn. H Vier plaatsvervangers te Londen boeken succes» Ontsnapt aan de dood. Van Nederlandse zijde werden voorbesprekingen gehouden. De K. V. P. en de Indische politiek. Politie-oproer in Egypte. Minister Lieftinck stelt een nieuwe lening voor* Het herstel van Europa» Vergadering van de 16-landen. Verhoging productie en herstel monetair verkeer. T.I.S.N.A. te Middelburg geopend. Uftgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- •tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tei. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 914 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per nn.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 6 APRIL 1948 Hoofdredacteur: R. ZUÏDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Va"LMi Z' F' BARON T- d' Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, KAKELSE te Goes, Ds R, SLOFSTRA te Vlissingen e» D> W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.02 u., onder 19.23 u. Maan op 6.54 u., onder 17.03 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 7 April: 1.07 u. 1.57 m., 13.33 u. 1.78 m. Een vliegtuig van de British Euro pean Airways, dat van Londen via Hamburg naar Berlijn vloog, is giste ren, nabij het vliegveld Gatow, juist voordat het wilde landen, door een Russisch jachtvliegtuig geramd en neergestort. Tien passagiers en een bemanning van vier koppen kwamen om het leven. Ook het Russische toe stel, een Yak, stortte neer. Toen het Britse vliegtuig, een Viking, rondcirkelde om te landen, tegen het communisme wordt was de lucht betrokken en de wolken hingen laag. Een functionaris aangebonden. van het vliegveld vertelde, dat juist toen het Britse toestel op het verdient toejuiching, allerwegen de strijd et dat Hier dreigt een gevaar waar aan volle aandacht moet wor den geschonken. Toch zullen we goed doen hierbij de nuchterheid niet uit het oog te verliezen. Het communisme is niet de enige vijand, die de wereld be dreigt. Het is niet alleen het communisme, dat de toekomst van ons volk in gevaar brengt. Het opdringend communisme verdient de volle aandacht, maar er zijn andere niet min der belangrijke vraagstukken, die niet uit het oog mogen worden verloren. Wij denken hierbij o.m. aan de Indische politiek. Voor de huidige regerings partijen zou het een zeldzaam buitenkansje zijn, wanneer door de agitatie tegen het communisme het Indische dra ma op de achtergrond werd gedrongen. Het gaat bij de komende ver kiezingen óók tegen het com munisme. Maar de kiezers zullen zich toch wel in de eerste plaats I hebben uit te spreken over de vraag of zij instemmen met de door Soekarno en Dr van Mook voorbereide en te Ling- gadjatie geregistreerde af braak van het Koninkrijk en de uitlevering van Indië aan de republiek, waarin communis ten een niet onbelangrijke rol spelen. De strijd tegen het commu nisme, en dan in de eerste plaats tegen de beginselen van het communisme, mag niet verflauwen. Maar de agitatie over het communistische gevaar mag geen oorzaak zijn, dat de aan dacht van de bevolking van het eind van zyn draal was, plotseling de Russische jager uit de wolken dook en onder het toestel door schoot, r De beide vliegtuigen sloegen met een klap tegen elkaar en gleden ruggelings af. BRITS PROTEST INGEDIEND. Volgens berichten uit Berlijn ge schiedde het ongeluk boven de Sowjetrussische zóne. Britse militaire politie zette di rect de plek ln de Britse sector waar de Russische jager was te rechtgekomen, af. Een aantal Sowjet-offlcleren haastten zich naar de plaats, doch niemand mocht het vliegtuig dichter dan 200 meter benaderen. De Viking was op een gewone vlucjit, dus geen vlucht, die het gevolg zou zijn geweest van de nieuwe Sowjetmaatregelen met betrekking tot het verkeer. Bevin zal vandaag verklaring afleggen. De Britse Generaal Sir Brian Robertson heeft een protest inge diend bij maarschalk Sokolofsky, de Sowjet-bevelhebber, wegens het feit, dat de Sowjet-jager zich ter plaatse van de botsing ln de lucht bevond. Volgens een officiële woordvoerder te Londen zal Bevin de Britse minister van Buitenland se Zaken, vandaag ln het Lager huis een verklaring afleggen. Uit Britse bron wordt nader verno men, dat de Sowjet-jager, zijn po sitie niet had opgegeven, hetgeen volgens de thans geldende rege ling verplicht zou zijn. Generaal Robertson heeft bevolen, dat alle Britse vliegtuigen voortaan door jagers geëscorteerd worden. Toen ambulances van de Britse Koninklijke luchtmacht de grens van de Sowjet-zöne passeerden om falende regeringsbeleid in lil- het wrak van de verongelukte VI- dië wordt afgeleid. Geen rookgordijn, dat het uitzicht op de Indische kwestie kan bemoeilijken. king te bereiken, werden zjj door de Sovvjet-soldaten niet in hun be wegingen belemmerd. Tijdens de bijeenkomst die gisteren door de plaatsvervangers der vier ministers van Buitenlandse Zaken voor Oostenrijk werd gehou den kon aanmerkelijke vooruitgang worden geboekt, daar alle vier verdere belangrijke concessies hebben gedaan op het punt der Duit se activa. Acrobatiek? Volgens Britse vlieg-offlcleren zou het Sow jet-vliegtuig „jager- acrobatlek" toegepast hebben. De laatste weken hebben reeds een aantal incidenten In verband met zulke „jager-acrobatiek" plaats gehad. Wat betreft het escorteren van Britse vliegtuigen wordt nader vernomen, dat generaal Robertson, geëscorteerd door jagers, van de Britse zóne naar Berlijn zal vlie gen, „indien hij van maarschalk Sokolofsky geen garantie krijgt". Een Brits woordvoerder verklaar de, dat het te hopen is dat het plan am de vliegtuigen door jagers te laten escorteren geen doorgang behoeft te vinden. Er is nog niet vast komen te staan, of de Sowjetplloot de door hem ontvangen orders heeft uit gevoerd dan wel juist ln strijd daarmee heeft gehandeld. De Yak vloog, naar verklaard wordt, al leen. Ook Amerikaanse vliegtuigen zullen voortaan door jagers geës corteerd worden, tenzij de Engel sen van het Sowjet-bestuur een „bevredigende verklaring" ontvan gen. „Censuur!" Reuter verneemt nog, dat het met Sowi«t-liëntie werkende Duit se persbureau A.D.N. aanvankelijk een bericht aangaande de botsing had doorgegeven, dat later inge trokken is en wel „wegens de cen suur". Amerikaanse militaire politie, geassisteerd door Duitse politie, controleert auto's aan de grens van de Russische zóne in Berlijn. In principe werd overeenstem- ming bereikt aangaande de duur Communisten te Montreal van de olieconcessies, die de Sow- Gearresteerd jet-Unie in het Oosten van Oostén- a1 csteeru. rijk zal krijgen alsmede met be-1 Te Montreal zijn 56 personen trekking tot de haar toe te wijzen door de politie gearresteerd tijdens olieverkoopmaatschappijen. Ook een bijeenkomst, welke werd ge- zijn de plaatsvervangers overeen- j houden onder auspiciën van de stemming inzake het belangrijke Canadese communistische arbei- punt, hoeveel van de Oostenrijkse derspartif olieproductie aan de S.-U. zal wor den toegewezen, dicht genaderd. Russische visie. Het militaire Sowjet-bestuur gaf kort daarop een communiqué uit. Hierin werd gezegd: „Hèt mi litaire Sowjet-bestuur in Duitsland moet tot zijn leedwezen bekend maken, dat een Brits passagiers vliegtuig op weg van Hamburg naar Berlijn ln botslngis gekomen met een Sowjet-jachtvllegtuig, dat juist zou landen op het vliegveld Dahlof in de Sowjet-zöne. Beide vliegtuigen zijn geheel vernield en alle inzittenden kwamen om het leven". De Sowjet-bevelhebber Sokolofs ky, Jieeft de Britse militaire gou verneur generaal Sir Brian Ro bertson meegedeeld, dat het nooit de bedoeling was geweest Britse vliegtuigen lastig te vallen, die gebruik maken van de vlieg-corri- dor naar Berlijn. Na deze verzeke ring heeft Robertson besloten de instructies voor eseortering van Britse vliegtuigen door jagers ln te trekken. Sokolofsky verklaarde onmiddellijk bevel te zullen geven de Engelsen toe te laten tot de lichamen der slachtoffers. Generaal Robertson wilde geen Overschreed Russische tank Brits Russische zónegrens? Naar verluidt, zou een lichte Russische tank bij Hoersdorf nabij Schoeningen gistermorgen vroeg de Brits-Russische zónegrens over schreden hebben. De bemanning van de tank, die met geweren en revolvers gewapend zou zijn ge weest, zou een Inwoner van het plaatsje gewekt hebben en hem vragen gesteld hebben over Britse troepenbewegingen en de positie van Britse observatieposten. Kort daarop trokken zij zleh naar Gehrensdorf nabij Oebisfclde te rug. De Russen zouden loopgraven gemaakt en er machinegeweren in geplaatst hebben. Bomen binnen het schootsveld hiervan zouden zijn omgehakt en een brug over de rivier Alier-verwoest zijn. Gedode Sowjetrussisch officier gevonden. Op de rails even bulten het Lehrter Bahnhof (Britse sector van Berlijn), binnen 100 meter vtm de grens van de Sowjetrussische sector, heeft men hedennacht het lijk van een man ln uniform van een Sowjetrussisch luitenant ge vonden. Daar geen wond werd aange troffen, neemt men aan, dat de of ficier door de electrische stroom gedood Is. Bij een huiszoeking werden do cumenten gevonden over de stich- Van Russlssche zijde wordt thansting van een Canadese liga tegen aanspraak gemaakt op 60 vande kieswet, welke de steun zouoordeel uitspreken over de feiten, de productie, terwijl de Westerse hebben van de Canadese commu- voordat een onderzoek naar het afgevaardigden het cijfer tot 581 nlstische partij. ongeluk was ingesteld. hebben v.erhoogd. Alle afge- j vaardigden zelden, dat zij bereid waren hun cijfers in het licht van een uitvoerig onderzoek van het; oliegebied te veranderen. Later op de dag zouden de gedelegeerden een Britse formule bestuderen ter overbruggin gvan het kleine ver schil en een rapport opstellen van de tot dusverre bereikte overeen komst. o Fins-Russische onder handelingen geëindigd. Do Finse onderhandelingen met do Sow jet-Unie voor een verdrag van militair© bijstand en vriend schap zyn geëindigd, maar de overeenkomst is nog niet gete kend, aldus verrf^emt Reuter van de zydo der Fins© delegatie te Moskou. TREUS" RAASDE MET 90 KM VAART OVER DEFECTE RAILS! Vijf minuten nadat Zaterdag middag de Michelinetrein het station van Alken (nabij Has selt) was gepasseerd, ontving men aldaar het alarmberlcht, dat enkele kilometers verder een stuk rails van 30 cm. uit de spoorwegbaan ontbrak. Het was te laat om de bestuurder van de trein nog te waarschu wen en met een snelheid vaift 90 km. joeg de trein op de ga pende opening toe. Onmiddellijk werden alle hulpdiensten ge alarmeerd en een ieder ver wachtte dat zich een vreselijke treinramp zou voordoen. Won der boven wonder gebeurde er echter niets. Door zijn grote snelheid raasde de trein over de opening in de rails zonder te ontsporenToen de -talrijke reizigers de trein verlieten had den zij er geen flauw .vermoe den van dat zij op het nippertje aan de dood waren ontsnapt. Omtrent de oorzaak van het ontbreken van het stuk rails tast men ln het duister. President Truman heeft Zaterdag avond in het Witte Hifis te Was hington de wet ondertekend, waar mede het Marshall-plan van kracht wordt. De vraag rijst nu op welke wijze dit plan in werking zal treden. Naar wij vernemen zijn daarover op dit ogenblik nog geen definitieve mededelingen te doen. Men moet er rekening mee houden, dat ln de Amerikaanse wet voorzien In de Zaterdag gehouden ver- is in de benoeming van een gadering van de Partijraad der hoge administratieve Amerikaan K.V.P. werd definitief besloten dat se functionaris, welke benoe bestuursleden der K.V.P. g«n be- nrlng nog niet geschied is. Deze 'nctie mogen uitoefenen 1 „administrator" moet na zijn comité Handhaving Rijks- benoeming nog de Amerikaanse eenheid of in een der organenorganen ter uitvoering van het van dit comité. De Kamercan- j plan-Marshall instellen. Men didaten zullen moeten verkla-neemt aan, dat het zo ongeveer den, dat zij het met het beleid3 maanden zal duren, vooraleer van Prof. Romme op dit puntde Amerikaanse en de Europese eens zijn. organisaties in het kader van De voorzitter bond de leden het plan-Marshall op volle ca- op het hart te zorgen, dat het pariteit zullen kunnen gaan aantal Kamerleden van de .werken. K.V.P. stjjgt van 32 tot 34. Het Inmiddels zal er in die periode parool van de nieuwe Kamer niet stil gezeten worden. Zo wees moet zijn: één-derde plus één. epen er ons op, dat er in de Amerikaanse wet de bepaling is opgenomen, dat de president der V.S. de volmacht heeft, om reeds over een bedrag van een mng en Koningin van Enge- 1 milliard dollars te beschikken, land en Prinses .Margaret tegen ten behoeve van de in het plan eind van Maart 1949 in 'Marshall opgenomen landen. Dit bedrag, dat dus minder dan een "Naar officieel te Canberra wordt vernomen worden- de Ko ning land het Australië verwacht. vierde gedeelte van het totaal vastgestelde bedrag groot is, zal naar alle waarschijnlijkheid wor den gebruikt in de aanloop periode, welke er nodig is, tot dat de uitvoerende organen op volle kracht kunnen werken. In die periode zullen de V.S. met de 16 aangesloten landen afzonderlijk van gedachten wis- sr.'en over de wijze, waarop die landen in de eerste maanden dere redenen nodig. Zo moet er nu nog een aparte wet komen, de z.g. „Appropriation Bill". Bij de behandeling van die begro tingswet is nog altijd de theo retische mogelijkheid aanwezig, dat het congres een lager bedrag aangeeft, 'dan de vastgestelde 5.3 milliard dollars,. Als eenmaal die wet is aangenomen, dan is er begrotingstechnisch vastge steld, welk bedrag er in het eer ste jaar beschikbaar wordt ge steld. Voorts zullen in deze pe riode de termijn van 3 maan den is slechts een schatting behalve de multilaterale overeen komst der 16 landen in de bila terale overeenkomsten tussen de V.S. en de .16 landen en West-Duitsland afzonderlijk tot stand moeten komen. De bilate rale overeenkomsten, waarin speciale zaken kunnen worden vastgelegd, kunnen voor de deel nemende landen verschillend van aard zijn. Men kon ons in Nederlandse economische kringen nog geen beeld geven van hét bedrag, dat ons land m die eerste maanden reeds ter beschikking zou kun nen komen. Wat de multi-laterale over- 16 landen De situatie als zeer ernstig beschouwd. Te Alexandrië zijn verschillende personen gewond, doordat militai ren vuurden, toen een menigte een politiepost aldaar met stenen be kogelde. Zondagnacht is het ge hele politiecorps van Alexandrië en de hogere rangen van de poli tie te Cairo (niet de politieman nen) in staking gegaan. Zij eisen hoger loon. Het leger van Egypte heeft de bewaking van de openbare gebouwen over genomen. In regeringskringen beschouwt men de staking en de daardoor ge schapen situatie als zeer ernstig. Reeds maanden lang heerste onte vredenheid onder de Egyptische politie. Naar tot nog toe bekend is werd te Alexandrië een demon strant gedood, terwijl 2 legeroffi cieren en 2 soldaten gewond wer den. Volgens Azzim Pasja, onderbe velhebber van het Egyptische le-1 gergarnizoen te Alexandrië neemt men aan, dat communisten met het vuren zijn begonnen. Studenten en schooljongens heb ben zich bij de stakende politie mannen aangesloten. Uit Cairo wordt nader gemeld, dat de staking zich thans tot eni- Plan Marshall en staatscrediet. Conversie van Staatsschuld onvermijdelijk. Gisteravond heeft de minister van Financiën Prof. Mr P. Lief tink een radiorede gehouden over het Marshall-plan. In deze rede, die hij in het kort ook in het Engels herhaalde voor de P.CJT.-zender en waarin hy het Amerikaanse volk speciaal dankte voor de kans die ons land is geboden, vroeg hy byzondere belangstelling voor de Nederlandse Staatslening 1988. De houders van deze stukken zal namelijk worden mingeboden een nieuwe lening aan te gaan met een vee! kortere looptijd, doch die weer slechts 3 rente zal bedragen. Na een algemeen overzicht te der uitgaven, die uit deze rente hebben gegeven van de totstand- verhoging voortvloeit, dien te wor- koming van het Marsh all-plan,1 den vermeden, opdat de aflossin- waarbij h(j zich vrij optimistisch gen op deze lening de begroting uitliet, over de nog in de toekomst niet langer belasten, zal aan de te verstrekken gelden, wees de mi-1 houders van de desbetreffende nister op de beginselen, die de j stukken het aanbod worden ge- hulpontvangende landen als mo- daan hun obligatiën om te zetten rele verplichting hebben aan- in die van een nieuwe lening welke vaard, n.l. dat zij de industriële en wederom 3 rente zal bedragen, landbouwproductie zovee lmogelijkmaar een veel kortere looptijd zal zullen verhogen. j hebben, nl. 1416 jaar. Voor hen, Sprekend over de staatsfinan- die hiervan geen gebruik willen ciën vroeg de minister de bijzon dere belangstelling voor de maat regel, die thans aanstaande is. De regering acht het n.l. onvermijde lijk de conversie van Staatsschuld af te ronden. Hiervoor komt nog in aanmerking de Nederlandse Staatslening 1938 thans nog groot 1.2 milliard met een looptijd van 38 jaar, die de eerste 10 jaren 3 rente heeft gedragen en volgens de leningsvoorwaarden van Maart j.l. af 3 V2 afwerpt. De stijging dat de stakers op grote schaal aan het plunderen zijn geslagen. De Egyptische minister-president is ii; een spéciaal vliegtuig naar Alexandrië gevlogen om persoon lijk supervisie te houden over de militaire operaties teg§n de sta kende politiemannen en symphati- ser enden. Op een aantal punten is Alexan drië woeden grote branden. Dichte rookwolken hangen boven de stad. Straatgevechten hebben plaats. Jeeps van het Egyptische leger razen door de straten. Vier bios copen en een textielfabriek staan in brand. De demonstranten bestaan thans grotendeels uit arbeiders met enkele politiemannen. In een deftige winkelstraat werden bijna alle winkels geplunderd. Een aantal demonstranten ren den weg met koffers vol goederen, maken van een tweede beleggings mogelijkheid worden geopend door de uitgifte tegelijkertijd van een andere nieuwe lening met een re latief lange looptijd, n.l. 50 jaar, die daarentegen, zonder gevaar voor spoedige conversie? 3*4 rente belooft. „Onverschillig of gij voor- of tegenstander zijt", aldus de minis ter, „van het door de regering gevoerde rentebeleid, vraag ik U hiervoor begrip te tonen door een in vrijheid verkozen daad ons Staatscrediet te helpen verster ken". De situatie wordt zeer gespannen ge duizenden heeft uitgebreid en genoemd. Gistermiddag kwamen de ver tegenwoordigers van de 16 lan den in het kader van het „Euro pean Recovery plan" weer te Parijs bijeen, om te trachten er het ontwerp voor de gezamen lijke overeenkomst op te stel len, dat dan aan de ministers van Buitenlandse Zaken der aangesloten landen ter onderte kening kan worden voorgelegd. 1 Vooreerst zullen de 16 landen zich verplichten te komen tot een verhoging van de produc tie, tot een herstel van het mo netair overwicht en tot de ont wikkeling van het Europese handelsverkeer. Daarnaast moest een statuut worden opgesteld ten aanzien van de organisatie, binnen welk verband de 16 landen en ook West-Duitsland zullen samen werken. Definitieve vorm kan men pas Vinden als de juiste tekst van de thans door president Truman ondertekende wet voor het „European Recovery program" bekend is. Men heeft de verwachting, dat men in Parijs deze week nog met het werk klaar zal komen. die aard zal zijn, dat er niet alleen gedacht wordt aan bet scheppen van een Europese or ganisatie ter opvanging van de dollarhulp en aan de wijze waar op die hulp zo doelmatig moge lijk kan worden aangewend. Men neemt aan, dat er in het ontwerp ook wordt opgenomen een organisatie en een bevor deren van het zichzelf helpen der Europese landen. De samenwerking van de Euro- pése landen, zo wees men er op, moet niet alleen geschapen worden voor de periode van het plan-Marshall. Er is aan ge dacht, dat .dié samenwerking veel langer moet bestaan. Men heeft alle reden om aan te nemen, dat die internationale organisatie veel verder gaat dan alleen het verdelen en het in casseren van de belangrijke hulp, welke thans door de Ver. Staten wordt verleend. Radar voor de ferryboot „Prins Hendrik". Het ligt ln het voornemen om de ferryboot „Prins Hendrik", die met het werk Kiaar zal Kome"- voor rekening van de provinciale Zeer spoedig daarop zullen destoombootdiensten in Zeeland bij iIai. nnnirnelnrati TanflPII de K. M. „De Schelde'"-te Vllssln gen ln aanbouw ls, uit te rusten met koopvaardijradar. De „Prins Hendrik" zal eind Mei of begin Juni gereed zijn. ministers der aangesloten landen weer in Parijs bijeen komen en dan is de internationale over eenkomst geheel gereed. Er blijven nog enige moeilijk heden, zoals de zöne-kwestie in Duitsland. Maar men verwacht, dat die spoedig een oplossing de BILT ZEGT: zullen vinden. Tegenover de „im„or Amerikaanse wet en haar uit- Wisselen voeringsorganen staat dan een Wisselend bewolkt met enkele Europees tractaat ter Uitvoering j verspreide regen- of hagelbuien, van het Amerikaanse „European Matige, tijdelijk vrij krachtige Recovery program". wind uit Noordelijke richtingen, In Nederlandse kringen sprak later draaiend naar N.-W. of W. men als zijn verwachting uit, ongeveer dezelfde temperatuur dat het Europese ontwerp van als gisteren. geholpen kunnen worden. Daarover zyn met enkele landen oenkomst tussen dc al besprekingen aan de gang. betreft, neemt men aan, dat de Ook van Nederlandse rijde k,r.cic:i zich tegenover ae V.S. zijn reeds voorbesprekingen ge- nullen verplichten, om zich ge voerd over de wijze waarop ons1 heel aan die onderlinge afspra- land in die eerste maanden een en 'e houden. deel van het bedrag van een 0 milliard dollars ter beschikking kan krijgen. Te Catania (Sicilië) zijnv16 per- De door genoemde aanloop- sonen gearresteerd wegens het on- periode is overigens nog om an- geoorloofd bezit van wapens. De Amerikaanse gedelegeerde heeft tijdens informele besprekingen tussen de afgevaardigden van de Veiligheidsraad een uit vijftien punten bestaand plan voor een tijdelijk beheer over Palestina voor gesteld. Alleen dc Sowjet- en Oekrainse afgevaardigden waren niet aanwezig. Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., en drie advi seurs waren aanwezig. De voornaamste punten van het plan zijn: 1. Het beheer zal voort duren tot de Joden en Arabieren tot overeenstemming zijn gekomen over de vorm der regering. 2. De gehele V.N. moeten worden be schouwd als besturende autoriteit. 3. De regering van Palestina moet in handen zijn vaft een gouverneur-generaal, direct verant woordelijk aan de heersraad en bijgestaan door een kabinet en een op democratische wijze gekozen wetgevende vergadering. 4. De be heersovereenkomst moet de gouverneur-generaal de bevoegdheid geven, om militaire strijdkrachten van bepaalde gespecificeerde lan den te verzoeken, indien de plaatselijke strijdkrachten onvoldoende worden bevonden. 5. De V.N. zullen de Palestijnse economie met subsidies of leningen helpen. 6. In de overeenkomst moet een speciale bepaling over immigratie en landaankoop worden opgenomen. Over leg moet worden gepleegd met Joden en Arabierefl in Palestina. De amerikaanse gedelegeerde zet er echter bi>. dat het plan uit sluitend een informele suggestie was, welke de V.S. niet verplichten tot "een uiteindelijke wijze van handelen. Min. Jonkman was niet aanwezig. Gisterenmiddag is in de Con cert- en Gehoorzaal te Middelburg, in aanwezigheid van talryke auto riteiten, de Tentoonstelling Indo- nesië-Suriname Nederlandse An tillen, kortweg: T.I.S.N.A. ge opend. Minister Jonkman, door drukke staatszaken verhinderd, werd ver- tégenwoordigd door het hoofd van de afdeling cultureel contact van- het departement van Overzeese -Gebiedsdelen, de heer A. van Vel- sen, die in zijn plaats de openings plechtigheid verrichtte. In zijn rede deelde hij al lereerst namens de minister mede, hoe zeer het deze speet, dat hg niet naar Zeeland had kunnen ko men. De minister had zich even eens lovend uitgelaten over de Zeeuwse militairen in het bijzon der over de oorlogsvrijwilligers, die, aldus spreker, door hun «hou ding in Indië de geest van de pro vincie hebben overgebracht. De heer van Velsen wees er ver volgens op, dat er drie wegen be staan voor de volkeren van het Rijk om met elkaar in een ver bond te leven, nl. de staatkundige weg, de financieel-economische weg en de culturele weg, welke laatste nog practisch nimmer op haar waarde is beproefd, aldus spr. en die toch van groot belang is. In ons land staat men min of meer onverschillig tegenover de Overzeese Gebiedsdelen, consta teerde spreker. Daarom moet" deze tentoonstelling worden toegejuicht omdat zij de opgroeiende jeugd poogt te doordringen van het feit, dat aanhankelijkheid de voor naamste factor is voor een toe komstige verbondenheid. Spreker eindigde met de wens, mede namens de minister, dat de tentoonstelling de komende gene ratie mag leiden tot een groter begrip en aanhankelykheid voor de volkeren van Indonesië, Suri name en de Nederlandse Antillen. DANKWOORD Jhr Mr A. F. C. DE CASEMBROOT. De Commissaris van de Konin gin in Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, bracht dank aan de minister voor zijn vriendelijke woorden ten opzichte van Zeeland en zijn bewoners en sprak de hoop uit, dat vele Zeeuwen van de ge boden gelegenheid gebruik zullen maken om iets meer te weten te komen van het gebied, waar vele Zeeuwse jongens geleefd, geleden en gestreden hebben. Tenslotte wensten de heren H. Offerhaüs, secretaris van de Koninklijke ver eniging Indisch Instituut te Am sterdam en Dr C. Noteboom na mens de directeur van het Rijks museum voor Volkenkunde te Lei den het bestuur van de stichting „TISNA" succes bij de komende tournee. De genodigden maakten hierna een rondgang over de ten toonstelling en woonden tenslotte een vertoning bij van de film „Indië werkt weer". Nagekomen Advertentie. Heden overleed na een langdurig lijden, onze geliefde Zuster, Schoon zuster en Tante, Mevr. Wed. EMMA CAROLINA OOM, geb. Mol, ln de ouderdom van ruim 71 jaar. De Families MOL en OOM. Goes, 5 April 1948. Oostsingel 26. De teraardebestelling zal plaats hebben Don derdag 8 April a.s. des namiddags 2 uur op de begraafplaats te Wilhel- mlnadorp.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1