w ChefarineA In de straat van Jantje Rode Kruis op Walcheren. Havenmeester Hartoog vertelt iets uit zijn 40-jarige loopbaan „MAAR Nü DE NIEUWE HAVEN NOG!" Korte Wereldkroniek Be meubelfabriek was slechts een liobhy. GEMEENTERADEN DAM-LABYRINTH Iflorwaardelijke builen tertolpg stelling m M 'M De transportcolonnes van het Nederlandse Rode Kruis in de gemeenten Oost- en West-Sou- burg, Ritthem en N.- en St.- isesye Jongens en Meisjes, toen de granaat liggen. Vreselijk Joosland gaan een grote Bazar Jullie hebben zeker allemaal ge- wat werd de man toen boos. „Wa-organiseren, teneinde gelden te lezen, hoe het met Kobus Klomp ren jullie van plan om je in de verzamelen, nodig voor het aan gegaan is? Hadden jullie gedacht, lucht te laten vliegen", riep hij. schaffen en vernieuwen van Kobus zo eerlijk zou zijn, dat „Schiet op, trek je kleren aan, danhun materiaal, hij zijn punten weer op het distri- zullen we jullie op het bureau wel i De prestaties van deze co- butlekantoor terugbracht? Ik eens vuurtje-stoken-en-granaten-lonnes van Mei 1940 tot April weet nog niet wat ik er mee ge-1 laten-ontploffen leren". Bang voor 1945 vormen een belaneriik on- daan zou hebben. Misschien had ik wat hen te wachten stond, liepen derdeel van het werk" dat on er wel een nieuwe jas voor ge-jde beide jongens met de agVnt Walchere^door heTBide Kruis kocht! En hoe vinden jullie het mee naar hun kleren, die ze haas- waleneren aoor net Kode ^ruis nieuwe plaatjesverhaal „In de tig aantrokken. „En nou mee", straat van Jantje" Ik heb ge-1 commandeerde „de zure", die de hoord, dat het erg mooi wordt.granaat bij zich had, „loop maar Schrijven jullie maar eens of jul- voor me uit". Gedwee liepen Bram lie het mooi vinden. Jullie zijn en Kees voor de politieagent uit zeker wel nieuwsgierig geweest, het strand af naar het politie- naar wat Kees met de gevonden bureau. In het wachtlokaal moes granaat zou doen? Nou, nog een ten ze op een bank gaan zitten, ogenblikje, dan weten jullie het. j terwijl „de zure", wiens naam TWEE ZEEUWSE JONGENS IN eigenlijk Dekker was, met de In- OORLOGSTIJI». specteur telefoneerde en vertelde ..Ben je soms bang?" vroeg jwat de 3onsens gedaan hadden. Kees. Bram kleurde een beetje ..Komen jullie maar eens mee", dat wilde hij niet laten weten aan zel hU te&en de jongens,'toen hij ziin vri nd. „Bang, och nee maar klaar was met telefoneren. „De in- 't is toch gevaarlijk", vond hij. specteur wil jullie brutale vlegels „Weet je wat we er meer gaan wel eens even spreken". Toen ze doen", riep Kees uit, „we gaan een cJe trap opgegaan waren, klopte de vuurtje stoken en de granaat1 affent °P een deur. ..Binnen", riep daarin leggen. Voordat hij dan een zware stem. Achter elkaar gingen de jongens binnen, Kees Een prettige werkkring aan Yerseke'* haven Enige dagen geleden heeft de bekende Versekse havenmeester, d« heer A. J. Hartoog, na een ruim S9-jarige loopbaan, afscheid genomen in verband met zjjn pensionnering. Na zo'n tijd valt er heel wat te vertellen en dus zochten wij de gepensionneerde eens op die, „al waren er dan geen wereldschokkende dingen gebeurd", zoals hjj zeide, gaarne bereid was ons een en ander uit zijn loop baan mee te delen. werd verricht ter leniging van de nood. Reeds in 1940 bij de Duitse inval begon men met het en°k ben ër als Vw~areVopgë- „An'TvAl, Icnrs tmn rinlrs *TAAt»o I 0 „ZES EN TWINTIG WAS Hi". „Zes en twintig was ik, zo be gint de heer Hartoog, toen ik in dienst kwam, en vol idealen, dat begrijp je wel. De visserij Is mooi verstrekken van hulp en vooral met de evacuatie van burgers naar elders. In de volgende vijf jaren is veel van de Rode Kruis mensen gevraagd. Tijdens de bezetting was het deze transportcolonne, die toe gang verkreeg tot het beruchte „O.T. strafkamp" te Souburg. De moeilijkste dagen waren die der bevrijding. Onder de bombardementen door moest worden geëvacueerd en toen het water kwam, kreeg men nog meer werk. Niet alleen in de eigen ge kweekt. Maar toch, toen ik daar in 1909 voor 't eerst als haven meester aan de haven stond, en ik zo al de spulletjes ineens voor elkaar moest brengen, nou 4oen viel 't toch niet direct mee! VAN HET PRILLE BEGIN. Toentertijd was er nog maar 1 vissersvaartuig, dat een motor had en iedereen riep „dat wordt niks, die schuit trilt uit elkaar". Hij lacht en zegt: „Nee, uit el kaar trillen deed het schip niet, maar wel moest het dikwijls door de zeilschulten opgesleept worden ontploft, kunnen we gemakkelijk een eind weglopen en ergens ach ter wegkruipen". Bram weifelde, maar wilde zich toch niet voor een bangerd uit la ten maken, hij zei dan ook niets. Kees verstopte de granaat tus sen de stenen van een paalhoofd. voorop. Daar stonden ze voor de ding van het Noorden trok men meenten bleef de transportcol-als er midden op de Schelde een lonne werkzaam. Na de bevrij-vuiltje in de* carburator zat" Inspecteur. Nou me dunkt, dat jullie voor lopig al weer genoeg weten. Daar om zullen we de volgende keer vertellen wat voor straf Bram en Nadat ze op een stil gedeelte van Kees van de inspecteur kregen. si't*. Was rri<*t*. mals' rtnt. Iran ik inl- het strand een ondiepe kuil ge graven hadden gingen ze brand hout voor hun vuurtje zoeken. Voordat ze het hout ln de kuil vlijden, zocht Kees de granaat weer op en legde die tussen de takken. „Nou nog een lucifer", zei Kees, toen alles klaar was. Hij holde naar zijn kleren en haalde uit zijn broekzak een doosje, dat nog half vol was. Men een stuk papier probeerde hij het hout aan het branden te krijgen, maar tel kens blies de wind de vlam weer uit. Bram was een eindje achter uit gelopen. Toen hij zag, dat de takken niet wilden branden, kwam hij weer wat dichter bij. De luci fers waren bijna op en nog steeds had het hout geen vlam gevat. Tenslotte stak Kees het doosje ln t Was niet mals!, dat kan Ik jul lie alvast wel verklappen. OOM HENK. naar Amsterdam, om ook daal de helpende hand te bieden. Door al dit werk is veel van het materiaal kwijt geraakt en versleten. Het Hoofdbestuur heeft reeds krachtig gesteund, doch zelf wil men ook graag iets doen, zodat thans een bazar wordt georganiseerd. ,,'t Was een prettige werkkring" zegt hij, en peutert wat in zijn pijpje. „Ach ja, d'r waren wel eens van die akkevietjes met een schip per, door wie je meer als boeman dan als havenmeester beschouwd werd, maar ja, ik moest" per slot van rekening ook m'n plicht doen. Er was trouwens meer te doen, dan alleen maar op te letten of de schippers niet in de haven hun anneer niet allé voortekenen bedriegen staat Palestina aan de vooravond vochten. van een schrikkelijk bloedbad, dat De geschiedenis van het Joodse bovendien de meest ernstige ge- tehuis in Palestina is* feitelijk één volgen na zich kan slepen. Op 15 Mei loopt zoals bekend het Britse mandaat over Palestina af en minister Bevin heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland er niet aan denkt zijn mandaat te verlengen. Het besluit om de En gelse soldaten terug te trekken is onherroepelijk. Engeland zal dus zijn mandaat aan de Verenigde Naties overdra- brand, maar juist toen hij het gen, wat zoals een Engels blad brandende doosje in de stapel tak- meedeelde, gelijk staat met het ken wilde gooien, kreeg hij een overdragen aan de chaos. Men draai om zijn hoofd, dat hij in het verwacht dan ook niet anders, dan zand rolde. „V eten jullie niet, dateen ontzettende uitbars- je geen vuurtje mag stoken?" Het ting voor de deur staat, was de stem van „de zure", een Hiermee wil niet gezegd zijn, politieagent, die de jongens maar dat de toestand thans ideaal al te goed kenden, omdat hij altijd De bloedige strijd tussen Joden ep iets verkeerds ontdekte. Dat nu Arabieren is reeds geruime tijd irr juist een agent hen moest betrap- volle gang. Tal van slachtoffers pen. En dan nog wel ,,de zure", zijn over en weer reeds gevallen slechter kon het al niet. Hij zou en de materiële verwoestingen in hen vast meenemen naar het bu- de Joodse gebieden zijn nu reeds reau. De politie-agent trapte de tak ken, die werkelijk 'n beetje waren gaan branden, uit elkaar en zag Afwikkeling agrarische oorlogsschade. De Minister van Binnenland se Zaken heeft op verzoek van zijn ambtgenoot van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aan de gemeentebesturen mede gedeeld, dat in het kader van de afwikkeling van de agrari sche oorlogsschade door de Rijksdienst voor Landbouwher- stel bijdragen zullen worden vastgesteld en toegekend ter zake van blijvende schade aan landbouwgronden. Dit betreft dus de schade door het plaatsen van ounkers en ge- i metselde verdedigingswerken, j het graven van tankgrachten e.d. voor zover deze schade om enigerlei reden niet door of in-*n c'e raadsvergadering opdracht van de Rijksdienst Woensdag^verd o.a. meegedeeld, reeds is of nog zal worden her- steld. verschrikkelijk. Straks echter zal het over de gehele linie hard tegen hard gaan. Gevreesd, wordt, dat de sterk onderschatte militaire macht der Arabieren op de bewuste dag on beperkt in actie zal worden gezet, met het doel alle Joden uit Pale stina te verdrjjven. En dat daarbjj geen mensenlevens of stoffelijke goederen gespaand zullen worden, is nu eenmaal een gevolg van de verbetenheid en verbitterdheid, waarmede deze si rijd om het Pa lestijnse grondgebied wordt uitge- Arabieren verontrustend te wor den. Aanvankelijk kwam naar het schijnt de agitatie vooral van een geheime Joodse organisatie, maar de Arabieren sloegen terug. Het optreden over en weer kreeg een steeds meer verbitterd karakter, wat er niet beter op werd toen de Verenigde Naties aan wie het oonog, Lueiiue rmgeiseu aim oo- probleem wer(1 v00rgelegd, van den en^ Arabieren prachtlge belof- £un machter0osheid blijk gaven. Tenslotte werd ondanks 't advies grote tragedie. De grondfout, welke het pro bleem praetisch onoplosbaar heeft gemaakt, ligt ln de eerste wereld oorlog, toen de Engelsen aan Jo- ten deden om beider steun te win nen. De gedane beloften waren Innerlijk zo tegenstrijdig, dat er noodzakelijkerwijze de scherpste conflicten tussen de twee partijen: bewoners van Palestina en zij die wilden immigreren, uit moesten voortkomen. Tot 1918 had er grote rüst in Palestina geheerst; in de tussen- oorlogse periode, toen de Britten de Joodse immigratie in Palestina scherp controleerden, bleef het bij soms felle Arabische protesten. Maar met de Hitletiaanse periode, welke 'n gruwelijke Jodenvervol ging in continentaal Europa In leidde begonnen de ernstige moei lijkheden. De Joden, zij die het gelukt had den aan de nazi-gruwelkampen en gaskamers te ontsnappen, zagen met meer drang dan ooit te voren naar hun „land der Vaderen" uit; en de immigratie, meestal in strijd met de Britse bepalingen en daar om clandestien, begon voor de van Engeland en de onwrikbare tegenstand der Arabieren een ver delingsplan vastgesteld, waarbij echter verzuimd werd middelen aan te geven om dit plan door te zetten. De hoop dat Engeland zijn man daat, althans tijdelijk, verlengd zou wilien zien, ls intussen in rook vervlogen. Engeland heeft er ge noeg van, temeer daar het er wei nig voor gevoelt de* gehele Arabi sche wereld tegen zich in het har nas te jagen. Er worden nu nog pogingen in het werk gesteld, om onder toe zicht van de Verenigde Naties een wapenstilstand tussen Joden en Arabieren tot stand te brengen, om dan in een rustiger sfeer een oplossing van dit conflict te kun nen zoeken, maar de kans, dat deze pogingen succes zullen heb ben is al zeer gering. Met spanning wordt in de ver motor lieten draalen. Ik had m'n administratie, die lk ln 't eerst maar een beetje zélf in elkaar moest zetten, maar die later ge leidelijk volgens Rijksvoorschrift gebeurde; 'k moest legplaatsen aanwijzen, goederen wegen, alles optekenen wat er gelost en gela den werd, enfin noem maar op. Ja en dan was er nog het opma ken van schaderapporten. De heer Hartoog lacht en zegt: ,,'k Her inner me nog goed, dat eens een vreemde schipper, die met geladen schuit was binnengevaren de ge meente een proces wilde aandoen, omdat in de haven, door het aan wijzen van een onjuiste ligplaats zijn schip beschadigd was gewor den. D'r kwam een advocaat en 'n assuradeur bij me thuis en nog nog zo'n meneer en die wilde maar dat lk zou zeggen dat ze gelijk hadden, maar 'k zei het niet, niks hoor! Want z'n ligplaats was goed, en die beschadiging had net zo goed in een andere haven kun nen gebeuren. Zo naderen we al babbe lende de mobilisatie en de bezet tingstijd. „Ja", zegt de verteller, en hij glimlacht oiijk, „ik ben ln de mo bilisatie door de Hollandse solda ten nog eens van spionnage ver dacht. Yerseke was toen geëvacu eerd en ik had opdracht de num mers van de boten te noteren. Plotseling komen er een stel Hol landse soldaten op me af met ge veld geweer en die begonnen tegen me te schelden, dat lk 'n spion was! Enfin, ze waren gelukkig gauw uit de droom geholpen". DE BEZETTINGSTIJD. Dan vertelt hij nog over de be zetting. Hoe hij door de N.S.B.- burgemeester Brouwer geprest werd, de processen-verbaal, die hij van N.S.B.-schippers maakte, te verscheuren en hoe hij o.a. bevel kreeg de kinderen die aan de ha ven speelden weg te jagen. ,,'k Heb onder vflf burgemees ters gediend", zegt de heer Har toog, nl. onder Stake, Gunning, Brouwer, Vlaming en Willemse, maar jonge, jonge, door de ene N.S.B.-er heb 'k wel drie-dubbel zo veel werk gehad als van de an dere vier bij elkaar". Ook de Duitsers lieten de thans gepensionneerde zelden met rust en hy vertelt hoe hij verscheidene malen van plan was geweest zyn werk neer te gooien. „Ja en nou ben 'k gepension- neerd", zegt Hartoog, „maar wil je wel geloven, dat 'k in 't eerst er niets voor voelde? Het laatste jaar ben ik praetisch niet meer gaan werken omdat 'k ziek was. Toen ik 40 was en zo die manne tjes op d'r gemakje langs de ha ven zag wandelen, dacht lk, „wat een leventje, als je gepensionneerd bent". En toen ik er zélf aan toe was, toen voelde ik er niets voor! Maar ja, dat is al gezakt hoor! Ik heb het verdiend. Ik vond het afscheid erg prettig. Het was een mooi slot van een mooie werk kring". „Het was mooi", zegt hij nog maals. ,,'k Heb mensen zien ko men en zien gaan. 'k Heb ze met vissen rijk en weer arm zien wor den. 'k Hoop alleen nog één dtng". En dat ls? vragen wij nieuws gierig. „Dat 'k het nog mag bele ven eens langs de nieuwe haven van Yerseke te lopen" is het veel zeggende antwoord. Waaruit al weer blijkt, dat de heer Hartoog, al is hij dan gepensionneerd, de haven en de schippers niet gauw zal vergeten. Tribunaal Goes. Wanneer een verdachte teil laste gelegd wordt, dat hij 20.000 iiiijnenkistjes en een groot aan tal stoelen voor het Duitse leger heeft gefabriceerd en hij wil trachten te ontkomen aan de verantwoordelijkheid daarvoor, dan moet hij meer plausibele be wijsstukken leveren en geen hou- In ieder geval interesseerde Jo hannes zich weinig voor geld. Als getuige werd nog gehoord een baas uit de fabriek, die ja en nee tegelijk kon zeggen en dan nog beweerde niets te heb ben gezegd. „Voor jezelf is het maar beter, dat je gauw weg gaat", zei Mr Kegge somber te- ding aannemen zoals Johannes C. gen dp man, „anders kon er wel du Fossé, meubelfabrikant te eens wat ergs met je gebeuren." Sluis, Donderdag op de zitting van het Goese Tribunaal. Met zijn broer Julien voerde Johannes het bewind over „Du Fossé's meubelfabriek". Johan nes was de man van het zake lijke, Julien meer techniker. Voor de oorlog werkten op de fabriek plm. 50 man, die opdrachten van allerlei aard uitvoerden. Langer dan verwacht kon worden lieten de Duitsers de fabriek met rust, Joch op een kwade dag kwamen op Du Fossé's meubelfabriek een En de man ging.. Mi- Hauben uit Breda trad als verdediger op voor de gebroe ders. Hijwierp een geheel ander licht op de zaak dan de kleur die ze kreeg tijdens het verhoor en voerde nog enkele verzachtende omstandigheden aan. Uitspraak over 14 dagen. dere gang van zaken afgewacht, tweetal Duitse officieren met het Wat dit betreft kan Palestine hevel, dat 20.000 mijnenkistjes typerend worden geacht om het gemaakt moesten worden. Wan- wereldleven in het algemeen Eén nieuwe lente ls weer aange broken. Maar het nieuwe geluid ontbreekt. W OLPHAARTSDIJK. In principe besloten tot woningsplitsing en ver betering. om de woningvoorraad te ver hogen, waarbij de gemeente 25 pet. en het rijk 75 pet. bijdraagt. De heer De Jager vroeg bij de rondvraag of de busdienst over Oud-Sabbinge naar Goes een voordeliger pos.tie komen als niet t kan k|ren. (ia viilreo r-r"i Monüron 1 De heer Koert informeerde naar de huur van de nieuwe wo- Het ambtenarenreglement werd gewijzigd in die zin, dat wacht gelders van de gemeente niet in Over de grootte van bedoel de bijdrbge in eon bepaald ge val kunnen inlichtingen worden ingewonnen bij het Hoofdkan toor van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, Govers Dey- nootplein 5 te Scheveningen. dat Ged. Staten hadden bericht, dat de instandhouding van de Vier beroemde genees middelen in één tablet. Bij griep, verkoudheid, tegen alle pijnen van Brandweerlieden werd enz., is CHEFAR1NE „4" een.bijzondet -1 krachtig maar toch weldadig middel, want het bevat vier werkzame bestand delen, stuk voor stuk ln de gehele wereld al beroemd. Eén bestanddeel - Chefarox - zorgt dat, al is de werking zeer krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt. Prijs f 0.75 per 20 tablelien. (Ingez. Med.) o.l. school te Oud-Sabbinge door tien wordt gevorderd. Aan D. van Wel werd op zijn verzoek met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend als klokluider en in diens plaats werd uit 5 sollicitanten benoemd W. de Leeuw. De raad besloot toe te treden als lid van de prov. brandweer- bond, waarbij het in 1947 toege kende subsidie aan de Ned. Ver. inge trokken. Op verzoek der beide school besturen werd het voorschot voor 1918 in de exploitatie hunner scholen, bepaald voor de school aan de Papeweg op f 1283'en voor die aan de Dorpsstraat op 1810. Het bedrag uitgegeven in 1947 per leerling aal? beloning voor vakonderwijzers (nuttige handwerken) werd vastgesteld op f 4.75 en in verband daarmede het voorschot aan dc bijz. school de rijksambtenaren. De raad keurde een nieuwe kinderbijslagverordening goed en vanstelde een nieuwe heffingsver ordening op de vermakelijkheden belasting Oast, evenals een nieu we verordening op de heffing van besmettelijke-ziektegelden. Naar aanleiding van enige be zwaren tegen de ingezonden geldlening voor de aankoop van de motorbrandspuit werd een nieuw geldleningsbesluit vastge steld, thans voor een bedrag van f 5265. Op voorstel van B. en W. be sloot de raad tot het aangaan van een kasgeldlening tot een maximumbedrag van f 25.000. Aan het Chr. Lyceum te Goes ningen, die nog moet worden vastgesteld, maar die wel hoger zal zijn dan eerst is gedacht. Op een vraag van de heer Overbeeke antwoordde de voor zitter dat een oplossing dient te worden gevonden voor het voet ballen door de jeugd op de KRABBENDIJKE. Kampeerverordening aangenomen. neer aan de opdracht geen ge hoor' gegeven zou worden, be hoefden de gebr. -du Fossé niet te geloven, dat*yij geen raad met de fabriek wisten. Dat was de toegevoegde be dreiging, die de Duitsers voor in de mond lag. Ze werd mogelijk nog beter begrepen dan bedoeld was. Althans het verzet tegen deze opdracht was van niet te noemen betekenis geweest. Dus werden alle zeilen bijgezet, dit concludeerde het Tribunaal en de arbeiders moesten in „stuk werk" (op elk kistje dat binnen een bepaalde tijd afgeleverd werd stond een premie) de kistjes klaar maken. Het waren overigens niet al leen kistjes, die gefabriceerd werden, de gebrs. droegen tevens zorg, dat de mannen van de S.S. en andere Duitse legeronderde len, hun vermoeide ledematen op gemakkelijke wijze konden uitstrekken door stoelen voor hen te vervaardigen. Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. HILVERSUM I, (301,5 M.): V.A.R.A. 6.00 Niéuws. 6.30 Ned. Strijdkrachten. 7.00 Pianoduo Bartlett-Robertson. V.P.R.O. 7.30 Cursus: „De kerk nü". V.A.R.A. 7.45 Regeringsuitzendmg voor de Nederlanders in Duitsland. 8.00 Nieuws. 8.15 Vindobona Schram- mel'n. 8.45 In de balzaal. 9.15 So cialistisch commentaar. 9.30 De zang van de maand. 10.00 Serie hoorspel: „De vrouw in de mist". 10.30 Metropol© Orkest. 11.00 Nieuws. HILVERSUM II, (415 M.): K.R.O. 6.00 Duo de Raaff, piano, Schutte, orgel. 6.15 Weekover zicht 6.80 Moravische onderotf. I zerszangvereniging. 6.40 „Spineu- za", de grot© Indiaanse speurneus. 7.00 Nieuws. 7.15 Armchair melo dies. 7.50 „Banden die binden", Nederland en Indië in de loop der eeuwen. 8.00 Nieuws. 8.05 De ge wone man. 8.12 Fakkeldans, door Berlijns Staatsopera Orkest. 8.20 Lichtbaken. 8.50 Ouverture Ales- sandro Stradelia. 9.00 „Negen heit 10,15 Franse chansons. 10.37 Actualiteiten. 11.00 Nieuws. Zondag 4 April. HILVERSUM I, (301,5 M.): V.A.R.A. 8.00 Nieuws. 8.30 „De natuur in". 9.15 Men vraagt en wij draaien. 9.45 Geestelijk le ven. 10.00 Alma Musica. 10.30 Briefgeheim. H.OO Kunst na ar beid. A.V.R.O. 12.00 Lunchpaket. 12.30 De Zondagclub. 12.40 Ge heelonthouders-Zangvereniging. 1.00 Nieuws. 1.15 The Romancers. 1.50 De spoorwegen spreken. 2.05 Boekenhalfuur. 2.30 Veghkwartet. 3.15 Kamerorkest. 4.00 „The Sky- masters". V.A.R.A. 5.00 Meisjes koor „De Krekels". 5.20 Guitaar- muziek. 5.30 Ome Keesje. 6.00 Nieuws. 6.15 In gesprek met de lezer. 6.30 Ned. Strijdkrachten. 7.00 I.K.O.R. Avondkerkdienst uit Bavokerk. A.V.R.O. 8.00 Nieuws. 8.05 A.V.R.O.'s reportagedienst. 8.15 Het Radio Philharmonisch Orkest. 9.00 Hersengymnastiek. 9.50 Hoorspel: „Johann August Suter". 10.35 Waltztime. 11.00 Nieuws. HILVERSUM II, (415 M.): N.C.R.V. 9.30 Nieuws. 9.45 „Zon dagmorgen", het Ned. Herv. Kerkkoor. 10.00 Kerkdienst uit Geref. Kerk (art. V31 K.O.) te .Enumatil. 11.30 „Na de Kerk dienst". K.R.O. 12.15 Beantwoor ding vragen van luisteraars. 12.30 Lunchconcert. 1.00 Nieuws. 1.20 Lunchconcert, vervolg. 1.40 Plano recital. 2.40 Hengelose Orkestver eniging. 3.05 Saxofoonrecital. 3.40 Muzikale tombola. I.K.O.R. 5.00 Kerkdienst uit de Nieuwe Kerk te Utrecht. N.C.R.V. 6.30 Concert voor orgel en orkest. 7.00 De Psalmen van Sweelinck. 7.15 „Kent gij Uw Bijbel?" 7.30 Nieuws en weeroverzicht. K.R.O. 8.05 De gewone man. 8.12 Muzi kale kleinodieën. 8.40 „Leeuw in keukentje". 9.35 Omroeporkest. 10.37 Actualiteiten. 11.00 Nieuws. Maandag 5 April. HILVERSUM II, (415 M.): V.A.R.A. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte Morgenklanken. 9.30 Jos. Haydn. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 Jarmila Novota zingt. 10.45 De Regenboog. 11.45 Voordracht uit „De levensstan daard". 12.00 Melodieën uit En gelse films. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Johan Jong speelt orgel. 1.00 Nieuws. 1.20 Orkest. 2.30 De schoolarts geeft raad. 2.45 Opera muziek. 3.58 Hoorspel: Pleter Postmans betere helft. 4.30 En- semble-muziek. 5.00 Gespeelde fa bel: „Wiebrecht gaat te gast". HILVERSUM II, (415 M.) N.C.R.V. 8.00 Nieuws. 8.15 Te Deum Laudamus. 9.15 Ochtendbe zoek bij jonge zieken. 9.35 Franz Schubert-concert. 10.30 Morgen dienst. 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers, 32,05 Zangrecital. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Ancora Trio. 1.00 Nieuws. 1.15 N.C.R.V.-kwar- tet. 2.00 Vacantievertelling voor de schooljeugd. 2.35 Rotterdamse Accordeon Vereniging. 3.00 Lichte klanken bij de thee. 4.00 Bijbel lezing. 4.45 Werken van Bédrich Smetana. 5.00 Kleuterprogr. 5.15 Pop. Orgelbespeling. Radionieuws. Wij maken onze lezers er op merkzaam op dat de lieer G. HOUTEKAMER TE GOES, se cretaris van de V.V.V., heden avond een voordracht over Zee land houdt, op de golflengten 25.57, 31.28 en 49.79 m. Party uit de wedstrijd te Luik. 1. 34—30 17—21; 2. 31—26 20—25; 3. 26x17 25x34; 4. 39x30 12x21; 5. 44—39 7—12; 6. 37—31 14—20; 7. 31—26 20—25; 8. 26x17 25x34; 9. 39x30 12x21; 10. 50—44 17; 11. 4439 712; 12. 30—25 21—26; 13. 32—28 Het naspelen wordt door deze zet belemmerd. 131823; Tijdens het verhoor zat Julien 14. 4237 23x32; 15. 37x28 Woensdagavond j.l. vergader-1 in een hoekje en broer Johannes 10 14, de de Raad. Besloten werd alle mocht de klappen in ontvangst werd een bijdrage verleend voor 1 va^lddeT iiïïTK S-5 M„„« I riepersoneel zullen aangepast De oude brandspuit zal ver- worden aan de Rijkssalarisnor kocht worden. In principe werd besloten mede te werken aan de uitvoering van de regeling voor rijks- en gemeentesteun voor woningsplitsing en verbetering, waarbij onder zekere voorwaar- aan de Dorpsstraat voor 1948 op den een bijdrage van 60 pet. f 310. wordt uitgekeerd in de kosten men, ingaande per 1 Oct. e.k. Z.h.st. werd de verordening voor het kamperen in de ge meente aangenomen. Aan het Chr. Lyceum te Goes werd een subsidie toegekend. Tot lid van de commissie van advies woon- ruimtewet 1947 werd in de va cature-W. P. Gebraad benoemd de heer D. Waverijn en tot plaatsvervangende leden de he ren M. J. Benou, L. Th. Voge laar, M. L. Markusse en C. J. van Iwaarden en mej. A. van Langeveldev. d. Plas. Enkele wijzigingen werden aangebracht in de begrotingen van 1946 en 1947. Een subsidie van f 100 werd toegekend aan de Tuin bouwschool. Bij de rondvraag wees de heer M. de Jonge op de onvoldoende verlichting bij het Postkantoor. De heer Waverijn vroeg naar de aanvang van de verbetering van de weg naar de Oostdijk. De voorzitter deelde hem mede, dat het werk elke dag kan be ginnen. 16. 3631 26x37; 17. 41x32 5—10; 18. 40—34 19—23; 19. 28x19 14x23; 20. 47—42 10—14; 21. 49—44 12—18 (14—19 gaat niet door 2520) 22. 3429 (deze zet belet 812 door Kegge, die de zitting presideerde 2025) tevens kan er interessant smokkelaars zachte, witte enge- spel uit voort yl°elea- len noemde in vergelijking met 22. 14—19; 23. 39 de zwarte, harde gebroeders. <1420 kan nlet g k t ,j j I worden daar dan volgt 4440) Johannes vertelde de voorzit- g12 nemen, die overigens voor bei den bedoeld waren. Met veel pra ten en weinig zeggen bereikte het resultaat, dat Mr 35. 43—39 6—11; 36. 39—34 11—16; 37. 34—29 17—21 wit dreigde met 23—18 en 2420. 38. 28x17 21x12; 39. 24—19 49 wel de beste. 40. 19x10 15x4; 41. 2319 410 natuurlijk want 1914 dreigt. 42. 29—23 2—8; 43. 33—28 zwart mag niet 913 of 14 spelen. 4312—18; 44. 23x12 8x11; 15. 38—33 16—21. ter dat hij slechts op de hoogte was met de bedrijfsaangelegen- heden en een zekere Fassaert met alles beter op de hoogte Was. Zijn verdiensten waren niet direct buitensporig geweest, ver telde hij, trouwens, daar ging het ook niet om. „Waar ging het dan wel om", vroeg Mr Kegge, „was die fa briek soms een hobby van je?" Ja, daar leek het wel wat op. 23. 7. Voor het einddiploma van de avondcursus van de Ambachts- Die lelijke kat van hier- sprong naar de lijsterkooi aan ven, wat dat gebons te beteke- school te Goes slaagden D. van 'der Poel (timmeren) en P. Uit- naast!" schold meneer Pot. „Is de muur. Hoepla.... weer een! r.en had, en nam toenhoep 'tnog niet mooi genoeg, dat zo'n Krr— krrkrasten haar nagels la.weer een sprong! Zó ver ondier elke dag door de tuin langs het hout. Angstig piepte xot was ze op vogels! „Maar zwerft en de boel vernieltde lijster! Wat 'n rngst zou dat ik zal 'm leren 'n arm beest dat Nou moet de lijster zeker nog stomme dier hebben; 't beest zou geen mens kwaad doet zo'n dood?" Bom! bom! met z'n dood kunnen blijven van de schrik op 'tlijf te jagen!" raas vuist bonsde hy tegen het ven- schrikde meneer Pot. „Hoe dan? ster. „Zul je nou gaan!" Juf- Wat wil je dan? vroeg z'n vrouw, frouw Pot kwam naast haar 8. „Zo'n brutaal dier!" schold „Dat zal ik je laten zien! man staan en0-0-0! nu zag meneer Pot. „Nergens is ie bang Schuif 't raam vast op! Maar zij het ook; Hoepla....! daar voor!" Nu dat was waar. zachtjes hoor, dat ie niet weg deed Minèt een geweldige Minèt keek eens even naar bo- loopt! M'n geduld is ten einde!" terhoeve (schilderen) beiden te Ovezande. De mosselkweker L. Otte uit Yerseke had Woensdag het on geluk in zijn vaartuig YE 20, vissende op de Grevelingen, in Door de Officier-Fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Her- togenbosch voor de Provincie Zee land, zijn de volgende personen voorwaardelijk buiten vervolging- gesteld. P. Janse te Souburg f 500. boete en ontz. rechten; H. D. Kos ter te Yerseke. Voorts zijn de navolgende perso nen onvoorwaardelijk buiten ver volging gesteld. J. M. v. Arenthals te Hust; M. C. Bevelander te Poortvliet, om- Vanuit deze dtagramstand had wit op een slagzet kunnen spelen door met 33—28 te vervolgen (2—7) daar 28—22 dreigt 42—37. Nu gaat 12—17 niet door 28—22 34—30. Op 4—10 of 9—14 zou volgen 29—24 (19x50) 28x17 (11x22) 38—33 (50x28) 32xlü Wit heeft deze variant niet ge kozen, gezien zwart na 3328 zou vervolgen met 1217 en zyn positie zou versterken. 24, 4440 1217 wit kon de af ruil 2520 op de 24ste zet niet mm ^mi p s* nT m p' 8 m m dat de schuld taet van dieaard doen door 15x24 29X20 23-. was, dat straf opgelegd moest worden. W. de Voogd te Dom burg; J. A. Schippers te Groede; C. v. d. Dries te Souburg; C. J. C. Grimm te Groede; P. de Voogd te Veere, omdat zij in de door hen verkregen onoirbare het ruim te vallen. Hij brakvermogensaanwas door de f'scds daarbij enige ribben. Dokter zullen worden getroffen; A. M. Quaak verleende in de Vlucht-Verdonk te Goes, omdat de gere- 91 haven te Zijpe geneeskundige Uen verdenktagen ongegrond zgn 19><30, 34. 35x24 21 27 hulp. I gebleken. voor de dreiging 23—19. 28 32X14 13—19! 25. 34—30 23x34; 26. 40 x 29 wit zal trachten een aanval te beginnen. 2618—23; 27. 29x18 13X22; 28. 4540 16—21; 29. 40—34 21—26; 30. 34—29 11—16; 31. 32—28 16—21; 32. 29—23 914 deze zet was verplicht! 33. 3024 wit valt conse quent verder aan. 33 dit ls Indien zwart 17—21 speelt kan volgen 28—22 19—13 met voorde lig eindspel voor wit. 46 33—29 17—22; 47. 28x17 21 vl2; 48. 29—23 26—31; 49. 25—20 31—36; 50. 42—37??!! Zwart verzuimde nu de directe remise door 2732 3641 1218 9—14. Speel inplaats van 4237 eens 4843 of 42—38 remise ls m.i. het resultaat. Op 2015 volgt 36—41 (15X13) 41—47 (42—37) 4742 remise! Na 4237 is interessant 1218 (23x12) 9—14 (20X9) 13X23 (12—7) 23—28 (7—2) 27—32 (219) wit wint. Zwart offerde 2731 en verloor. Het persoonl. kamp. van Zeeland. W. Lente 3, 22,. 45. J. Zuidweg 13, 38, 39. 48. Zwart aan zet speelde 45—50 (13—8) en verloor. Vandaag spelen ta Mid delburg W. LenteC. K. Kaan; J. Strooband SrJ. Zuidweg, J. Strooband JrR. Rijkse; J. Slnke j. Blom in Goes. Op 15 April zal in Thoien een causerie worden gehouden door de heer L. Goedbloed en een si multaan seance door J. Sinke. Deelname voor elke dammer uit het eiland Thoien vrij. Tot de volgende week. S.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 6