Binnenvaartverkeer tussen Russische en Britse zone stilgelegd. Bco-ÏICUMU Uactetv. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND V^FELsTLaZlaaL^ E' BARON T' d- FEI'TZ' Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Politiek en jeugd, n. Represailles niet in strijd met het internationale recht* Hij was niet „van alles" op de hoogte» Wetsontwerpen tot grondwetswijziging ingediend» Uitgebreide zwarte handel in distributie bescheiden. Gedemobiliseerden en een rijksbetrekking. Anti-communistische maatregelen in India. Plan-Marshall treedt Maandag in werking. Amerika en de toestand in Ford gaat verhouwen. De conferentie te Geneve. Uitgave ■öchting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- ■tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 912 Abonnementsprijs 5.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG S APRIL 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VKOEGINDEHEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.09 u. 19.18 u. Maan op 5.06 u 13.26 u. onder onder Hoogwater te Vlissingen. Zondag 4 April: 11.09 u. 1.25 m., 23.36 u. 1.18 m. A is het zo is, dat de jeugd f* band krijgt aan de politiek, indien het daarin gaat om de allergrootste rechtsvragen, dan kan de jeugd in onze dagen ook niet onverschillig blijven t.o.v. de staatkunde. Het gaat wéér om het zeer grote, om het allergrootste! Het gaat om de tegenstelling die indertijd voorspeld is als de grote controverse van de toe komst: Marx of Christus. Die tegenstelling komt in de politiek angstig dicht bij. Zij staat nog niet op de voor grond. Zij is er niet in de grote tegenstelling van thans: Rus land-Amerika. Zeker, Rusland is een Marxis tische macht. Amerika mogen we echter niet een christelijke staat noemen. Maar, wie bij de Bijbel leeft, ziet tooh, dat het éne iid van de tegenstelling er is, en er zéér demonstratief is. Hij ziet ook, dat het andera lid der tegenstel ling is de christelijke kerk (de algemene christelijke!), maar dat dit lid nog niet in 't geding is, althans over een groot deel der aarde nog niet. Maar dat zal anders worden. Rusland kan misschien in een mogelijk ko mende oorlog verslagen worden maar het communisme niet. Dat bijft voortwoekeren. Het kan misschien in allerlei lan den een poos geremd worden in zijn doorwerking, door huma nistische regeringen en organi saties maar het zal weer doorbreken; want het is de sfeer, het milieu, waaruit de antichrist zal voortkomen. En die zal heersen. Dan komt de grote tegen stelling op de voorgrond. Dan zal waarschijnlijk ook in al de nu nog niet marxistische staten het communisme de lei ding hebben. Dan is het; Marx of Christus; niet; deze of die staatsmacht; maar: de staats macht of de kerk (de algemene christelijke kerk}. Marx: godsdienst is opium, d.i. verdoving, vergif, de dood. Christus: Mijn spijze is, dat Ik doe de wil Mijns Vaders, d.w.z. Mijn godsdienst, Mijn dienen van God is Mijn spijze, Mijn leven. Zoals gezegddie tegenstel ling staat nu nog niet op de voorgrond in 't politieke leven. Maar het communisme dringt op van achter het stalen gordijn. Ook bij ons. Dat is wel duidelijk geworden. En daarom moet nu een luid appèl klinken voor de strijd te gen het communisme. Kom ik nu niet in strijd met het pas geschrevene, dat n.l. het communisme niet zal verdwijnen maar doorwerken Waarom strijden tegen iets, dat tenslotte een wereldmacht zal worden? Het antwoord moet zijn, dat er gestreden moet worden. Allereerst omdat wij, men sen, -niet weten wat God nog met de wereld vóór heeft, 't Is toch niet onmogelijk, dat Hij nog een tijd van verademing wil, en onze strijd daarvoor wil gebrui ken? Maar in de voornaamste plaats, omdat de Here altijd en overal strijd wil van Zijn volk tegen de ongerechtigheid. Die strijd mag nooit verflauwen zelfs. Dus: een appèl. En. dan speciaal tot clh chris telijke .jeugd. Zij moet weer mee doen. Want die jeugd moet en kan weer zien, dat het gaat om het grote; om „Marx of Christus"; om tyran nic tot over 's mensen allerin- nerlijkst leven óf vrijheid tot in RAUTER: Gisteren was de belangstelling voor het proces- Rauter nog groter dan Donderdag. Begonnen werd met het zevende punt van de ten lastelegging, waarin Rauter systematische repres- sailemaatregelen verweten worden. Beschuldiging der Koningin. De president las een passage ,,Dan zal het Hof uitmaken of u voor uit het landoorlogreglement, het recht had voor een aanslag waarin gezegd wordt, dat de ge- op hen repressailles te nemen", zei de president. Rauter verzocht het Hof begrip te hebben voor de positie van de Duitse Sicherheitspolizeï in de be zettingstijd. Hij had er steeds op gestaan, dat illegale strijders, die hij als mens hoogachtte, maar als Duits generaal als pa'rtlsanen be- hele bevolking zich moet hebben schuldig gemaakt aan daden, ge richt tegen de bezettingsmacht, om collectieve geldboeten te kun nen opleggen. De president vroeg of Rauter zich bij de uitvoering van Seyss Inquart's verordeningen aan dit punt gehouden had. Rauter ant-t schouwen moest, voor een ge woordde: „Ik ben Seyss Inquart niet" en verklaarde dan, dat van de Duitse bezettingsmacht niet verlangd kon worden, dat zij zich aan het internationale reebt hield, terwyl de Nederlandse regering in Londen Voortdurend onrust stook rechtshof gedaagd werden en niet zonder meer veroordeeld werden. DE SILBERTANNE- MOORDEN. De middagzitting ving aan met te onder der Nederlandse bevel-|fde behandeling van de z.g. Silber- 1 tannemoorden. uiterlijkheden toe. king. Daarna werden, ondanks het protest van de procureur-fiscaal, op verzoek van verdachte en zijn verdediger, de capitulatievoor waarden, die generaal Winkelman in 1940 ondertekend had, ter spra ke gebracht. Toen de president vroeg, waar om Rauter hierop stond, vertelde verd., dat uit deze artikelen volg de, dat de Nederlandse bevolking aan de Duitse bezettingsmacht had te gehoorzamen, als zijnde 't wettige gezag. „Maar wat ge beurde er nu?" riep Rauter uit. „De regering De Geer ging ac- coord met deze consequenties Van de capitulatie, doch onder invloed van de Britten moest De Geer af treden en kwam de regering Ger- brandy aan het bewind." Woedend riep Rauter, dat de re- gering-Gerbrandy met hem In de beklaagdenbank had moeten zit ten, omdat zy oorlogsmisdaden bedreven had. De president verzocht hem zijn zaak op een behoorlijke manier te verdedigen en geen anderen zwart te maken. De verschillende repressaile- maatregelen, die achtereenvolgens ter sprake gebracht worden, zijn, volgens Rauter, terecht genomen en niet in strijd met het Interna tionale recht. Ook de naam van H. M. de Ko ningin kwam ter sprake. Rauter antwoordde op een vraag, dat de Koningin, door naar Engeland te vertrekken en zich aan te sluiten by de Nederlandse regering in Londen, een houding had aange nomen, die niet in overeenstem ming was met het internationale recht. „NIET OP DE HOOGTE". Toen er vervolgens enige repres- saillemaatregelen tegen burgers ter sprake gebracht werden, ver school Rauter zich achter zijn nog steeds niet nauwkeurig omschre ven dubbele functie van onderge schikte van Seyss Inquart en ver tegenwoordiger van Himmler. Hij verklaarde, dat hij van al die kleine voorvallen niet direct op de hoogte was en dat dergelij ke repressailles menigmaal op last van anderen, hem niet onderge schikte Verwaltungspolizei waren uitgevoerd. Repressailles wegens aanslagen op N.S.B.ers achtte verdachte ge oorloofd. De president vroeg hem toen,, of hij N.S.B.ers als „hand langers" beschouwde. Rauter wei felde even met antwoorden, maar Het desbetreffende document hieromtrent, dat door de president werd voorgelezen, werd als zeer geheim naar de bevelvoerende Duitsers In het Westen gestuurd en moest na lezing dadelijk wor den vernietigd. Ingevolge deze or der werden er geen processen meer gevoerd, maar konden de Duitse politie en de Weermacht op de plaats zelf het vonnis ten uitvoer brengen. Rauter gaf toe, deze bevoegd heid ook aan de Landwacht gege ven te hebben, echter met deze verzetslieden van wapens gebruik maakten. Verd. beweerde, dat hij Himm ler bezworen had de normale rechtspraak te herstellen. Toen hij verd. weer een vraag stelde ëh Rauter er weer om heen draaide, werd de president voor de eerste maal tydens dit proces fel en verweet hij verdachte, dat hij steeds maar om de zaak heen draaide, wel vijftig maal verze kerd had dat hg officier was, maar nooit een rechtstreeks ant woord gaf. Voor de eerste maal gaf Rauter enigszins beduusd door dit gezeg de, een eenlettergrepig antwoord. *Na een langdurige woorden- stryd tussen president en verd., gaf verd. toe, dat hij bevel gege ven had tot de executies in Haar lem, Soest en Amsterdam, die hij repressieve maatregelen noemde. Het scheen, dat bij het langer worden van de lijst met de door Duitsers vermoorde Nederlanders, Rauter's agressieve houding en J felheid ineenschrompelden. Hij zat stil in de beklaagdenbank en luis- j terde naar de president of speelde met zijn bril. Ook sprong hij niet meer op, wanneer een belastende verklaring werd voorgelezen. De verbalisant werd gevraagd, hoeveel silbertanne-moorden in Nederland bedreven waren. Het aantal 27, dat door hen genoemd werd, verbeterde Rauter, hij gaf 40 gevallen op. Hedenmorgen zullen de procu- VOOR DE ZONDAG En zij zeiden tot elkander: Was ons hart niet brandende in ons, als Hij tot ons sprak op de weg, en als Hij ons de Brandende harten. Die be geren wij ook te ontvangen als we waarlijk God liefheb ben. Maar ochj het is vaak alles zo lauw bij ons. Dan zoeken we soms warmte bij elkander. We wisselen zielservaringen uit of trach ten op bijeenkomsten met al lerlei middelen van massa suggestie geestdrift op te wekken. Laten we zien wat de Schrift ons hier leert. De harten van de Emmaüs gangers kwamen i?i gioed te staan, toen die Onbekende op de weg tot hen sprak. Maar wat deed Jezus dan toch\ Werkte Hij met een ge moedelijke toespraak of met Schriften opende suggestie? Geen sprake van. Hij wees hen terug van hun zorgen en twijfel, hun gep.eker en on geloof naar het Woord. „Onverstandigen en tragen van hart, dat gij niet gelooft alles wat de profeten gespro ken hebben!" En dan volgt de prediking. „En Hij begon bij Mozes en bij al de profeten en legde hun uit, wat in al de Schrif ten op Hem betrekking had." Al de Schriften. Dat is nog al wat. Jezus ziet in het hele Oude Testament zichzelf ko men tot Zijn volk. Daar van spreekt Hij. En dein slaat het vuur der geloofsblijdschap hoog op bij de dicipelen. Dan Lucas 2432. twijfelen ze niet meer aan Christus' opstanding, hoewel hun ogen gehouden werden dat zij Hem niet kenden. Zó moet het ook bij ons. Elke dag, elk uur wil Chris tus naast ons wat\delen om met ons te spreken als met de Emmaüsgangers. „Ik ben met ulieden alle de dagen tot aan de voleinding der we reld". Wie Gods Woord biddend leest, wie er overal de Chris tus in zoekt, die zal Hem vin den. En in zijn hart zal het liefdevuur gaan branden dat vele wateren niet kunnen uitblussen. De regering deelt mede, dat de onderhavige grondwetsherziening tot strekking heeft de mogelijk heid te scheppen de nieuwe orde ning, die zich in feite door de loop T der gebeurtenissen in beginsel reur-flscaaj Mr J. Zaayer en de reeds 6voltrok, te kunnen reglstre- Het bïykt, dat de regering het oorspronkelijk gedachte wets ontwerp betreffendede nodig geachte wijzigingen in de grondwet gesplitst heeft in één betreffende de nieuwe rechtsorde en -één aangaande de invoering van liet instituut van staatssecretarissen. cretarissen als grondwettelijke vervangers van de ministers-de partementshoofden ter dispositie van deze laatsten. Zij biedt zelfs de gelegenheid om het aantal departementen en mi- Voorzieningen in overgangstijd bij gewone wet. verdediger, Mr K. van Rijckevor- sel aan het woord komen, terwijl Rauter zelf in de gelegenheid zal beperking, dat zij alleen mochten I worden gesteld een verklaring van optreden, wanneer aangehouden zijn daden te geven. Russische troepenconcentraties bij Berlijn. Alle verkeer over de binnenwateren tussen de Britse en de Sowjet-zone van Duitsland is stilgelegd, aldus hebben de Britse bezettingsautoriteiten Vrijdagavond officiéél medegedeeld. Deze maatregel is genomen, omdat de Sowjet-autoriteiten de geldigheid van de papieren van de binnenschippers niet meer wilden erkennen ren en ér voor te waken, dat deze zich niet ondanks de grondwet voltooit. De regering stelt by dit wets- nisters door samenvoeging te ver minderen, hetgeen, voor wat de ministerraad betreft, van grote betekenis is voor het bepalen van het beleid ter zake van de algeme- ontwerp voor de mogeiijkneid te ne beginselen van de regeringspo H. antwoordde tenslotte ontkennend. 87.550 rantsoenbonnen achterhaald. De politiebuilendienst van het Centraal Distributiekantoor en de economische recherche zyn een zeer uitgebreide zwarthandel in distributiebescheiden op het spoor gekomen en hebben als kroon op het werk hoofdzakelijk ten huize van de 26-jarige koopman C. v. d. K. te 's-Grnvenhage in totaal 87.550 rantsoenen in de vorm van coupures van diverse levensmiddelen achterhaald. De gearresteerde v. d. K., die oiïtving deze coupures van v. d. Officiële Britse kringén bevesti gen, dat Britse vliegtuigen, die naar Berlijn vliegen, door de 20 mijl brede corridor over dé Sow jet-zone, meer dan eens door Rus sische jagers zijn omcirkeld. Het Britse zonale grensstation te Helmstedt was gisteren verla ten. Alle geallieerde treinen zijn naar hun uitgangspunten terugge keerd. Het vervoer van voedsel en steenkolen voor de Duitse bevol king van Berlijn uit de Westelijke zones vindt normaal voortgang. De Russische autoriteiten laten deze transporten ongehinderd pas seren. De eerste drie Britse legerbus- sen, die als noodtransportmiddelen dienst zullen doen voor het ver voer van Berlijn naar de Britse zone, zijn met 75 Britse passagiers uit Berlijn naar Helmstedt ver trokken. De reizigers moeten zich aan visitatie door de Russen on derwerpen. Volgens officieren der Intendan ce is er nog voor twee weken voedsel en brandstoffen voor de Britse troepen in Berlijn. Steeds veelvuldiger doen berich ten de ronde over Sow jet-Russi sche troepenconcentraties in de gebieden rondom Berlyn. Wanneer deze berichten juist zijn, staat het vast, dat de Westelyke mogend heden geen tegenmaatregelen kun nen nemen, omdat de bewegingen van Russische troepen in de éigen zone geheel een zaak is van de Sowjet-autoriteiten. In kringen, die in contact staan met de Sowjet-autoriteiten, Wordt voorspeld dat de Sowjets pogingen zullen doen, om ook het verkeer door de lucht onder hun controle te k-rijgen. Het met Franse licentie ver- I schijnende blad „Kurier" meldt, Drie New Yorkse ochtendbladen waarschuwen Rusland voor de ge volgen van zijn huidige gedrags- scheppen by gewone wet voorzie ningen te kunnen ireffen afwij- k .d van de grondwet voor zover de overgang naar de nieuwe rechtsorde dit zdu vorderen. Zij heeft gemeend daaraan de waarborg te moeten verbinden, dat een zodanige wet door de Ka mers der Staten-Generaal niet dan met ten minste twee derde der uitgebrachte stemmen kan wor den aangenomen. Het nieuwe 14e hoofdstuk, zoals dit wordt voorgesteld,, houdt o.m. in, dat een Unie zal worden ge vormd, waarin als gelijkwaardige staten deelnemen het Koninkrijk jder Nederlanden en de Verenigde H. A. v. Ingen Schenau f Maandag; j.l. is de oud-penning meester van de Chr. Grafische Bond, de heer H. A. van Ingen Schenau, die reeds geruime tijd ongesteld was, nog plotseling oVWr leden. Gedurende meer dan 25 jaar heeft hij de C.G.B. als penning meester gediend. Zijn arbeid werd door bestuur en leden hoog ge waardeerd. Vrijdag Is het stoffe lijk overschot op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam ter aarde besteld. lijn. De New York Times schrijft staten van Indonesië. o.m.: „De Russen vergissen zich zeer in de gemoedsgesteldheid van de Amerikanen en de Engelsen, wanneer zij zich verbeelden, dat deze ruwe uitdaging niet vastbe raden en kalm zal worden beant woord. In de huidige omstandig heden is Berlijn een voorpost van de Westelijke mogendheden. Men kan onmogelijk geloven, dat de Sowjet-regering bereid is het ver schrikkelijke risico te lopen door hen eruit' te jagen". De Herald Tribune zegt, 'dat de V.S. geen inspectie, controle of bemoeiing van welke aard met hun verbindingen in Berlijn kun nen dulden. „De V.S. moeten alle middelen waarover zij beschikken aanwenden om de Russen aan het verstand te brengen, dat vrije toe gang tot de Amerikaanse sector van Berlijn voor een regeling van het Europese vraagstuk onont beerlijk is". Tenslotte schrijft de „Daily News" no-g\ „Wij hopen slechts, dat de 14 leden van het Politburo in Het Kremlin het Amerikaans verlangen naar vrede niet over schatten of de vechtlust van Ame rika onderschatten. Wij hopen, dat de mannen van het Kremlin zich niet in een waanzinnig avontuur, storten, dat een wereldramp zou kunnen betekenen, die hen in de allereerste plaats zou treffen". Aan he't hoofd der Unie staat H. M. Koningin Wilhelmina en bij opvolging haar wettige opvolgers. De Unie zal door eigen organen de samenwerking tussen de deel nemende staten verwezenlijken in zake buitenlandse betrekkingen, defensie en voor zover nodig fi nanciën, alsmede nopens onder werpen, van economische en cultu rele aard. Zy zal de rechtszeker heid, de fundamentele menselijke rechten en vrijheden, en deugde lijk bestuur waarborgen. De Unie De politie te Bombay heeft een tiental vooraanstaande communis tische leiders gearresteerd blijk baar in het kadgr van een groot scheepse actie ih de hele provincie tegen communisten. Onder de zes communistische leiders, die Vrij dagochtend te Bombay werden gearresteerd, bevinden zich het communistische lid van de wet gevende vergadering, de voorzitter van het algemeen vakverbond van India en de secretaris van het vak verbond van spoorwegiieden. Indische troepen zijn gestation- neerd bij de spoorwegwerkplaat- sen in het centrum van Bombay als voorzorgsmaatregel, terwijl zal op eigen naam aan het inter-j het hoofdbul?eau va„ politie met nationaal rechtsverkeer deelne- mllitalren versterkt ls De arrestaties in Bombay vol gen op soortgelijke maatregelen tegen communisten in Calcutta, Madras en andere grote steden van India. litiek. De hoofdgedachte van de voor gestelde regeling van het instituut is: de staatssecretaris is intern! Naar wij vernemen, is, in ver onder-minister; extern is hij in elkband met het grote aantal gede- geval, waarin hij optreedt, de mi- mobiliseerden, dat zich voor het 'nister, zowêl tegenover de bur- verkrijgen van een Rijksbetrek- gers als tegenover de volksverte- king rechtstreeks bij de centrale genwoordiging. personeelsdienst van het ministe rie van Binnelandse Zaken ver voegt, tussen deze dienst en het ministerie van Oorlog een regeling getroffen ten behoeve van uit In- dië gerepatrieerde militairen. Deze regeling houdt in, ^dat de hoofden der gewestelijke kantoren van de sociale dienst bemiddeling verlenen bij sollicitaties naar een Rijksbetrekking. Gegadigden ont vangen van het hoofd van het ge westelijk kantoor van de sociale dienst ln hun woonplaats een door hem ondertekend en gestempeld formulier, waarin aan de centrale personeelsdienst voorrangsbehan deling van betrokkene* wordt ver zocht. men. Er zal tussen Nederland, Suri name en de Nederlandse Antillen een Koninkrijk worden gevormd aan het hoofd waarvan staat H. M. Koningin Wilhelmina en bij op volging haar wettige opvolgers. De Verenigde Staten van Indo-' nesië zullen federatief zijn opge bouwd uit onderling gelijkwaardi ge deelstaten. Voor zover enig deel van Indo nesië zich niet aansluit bij de Ver. Staten van Indonesië, zal het deel uitmaken van het Koninkrijk.. STAATSSECRETARISSEN. Het enige en doelmatige middel ter voorkoming van vermeerde ring van het aantal departemen ten is de Instelling van staatsse- vroeger distributieambtenaar is geweest, bekende de 26-jarige dis tributieambtenaar J. H. B. te Rijs wijk te hebben overgehaald orp door middel van valselijk ingevul de formulieren verschillende cou pures levensmiddelenbonnen te be machtigen. B. verklaarde zich be reid mede te werken en ln de mor gen van 24 Maart j.l. haalde de K. om ze te verkopen. Voor elke verkochte coupure van 1000 rant soenen zou hij f 100 in zijn zak mogen steken. Bij verder onderzoek kwam er nog meer aan het licht. Ten huize van v. d. K. werden vervolgens nog in beslag genomen 4060 rantsoenen suiker, 390 rant soenen koffie, 33.000 rantsoenen eveneens ln het complot betrokken brood, 2100 rantsoenen bloem, 41-jarige expediteur L. Th. S. te 2200 rantsoenen boter, 2200 rant- Dordrecht de coupures ~op vertoonsoenen margarine, 350 rantsoenen van valse papieren aan het distri-1 spijsolie, 4940 rantsoenen kaas, buitlekantoor af. S., dfe voor zijn 111.550 rantsoenen melk, 8000 rant moeite f 1000 zou ontvangen, werdsoenen vlees, 3800 rantsoenen eie- evenals de di^tributleambtenaarren. 1280 rantsoenen huishoudzeep B. gearresteerd. I 330 rantsoenen vermicelli en 340 Terstond na het ontvangen van rantsoenen gebak. een tip, dat ergens vleescoupures j 0 werden verhandeld, deden de po- iitiebuitendienst van het c.D.K. en Blinden kunnen voortaan de economische recherche een in val in de woning van de koopman v. d. K. aan de Amsterdamse Het Amerikaanse Congres heeft het hulppvogram voor het buiten land, ten bedrage van 6098 milli- dat talrijke Sqwjet-troepentrans- j oen dollar, naar het Witte Huis porten Seddin, een spoorwegknoop 1 gezonden ter ondertekening door punt nabij Berlijn, aijii gepasseerd r president Truman. De Senaat in de richting van Thuringen. heeft het program na het Huis Deze troepenbewegingen zouden j van Afgevaardigden goedgekeurd, uitgebreide lentemanoeuvres van Lovett,de onderminister van bui de Sowjet-bezettingstroepen bete- tenlandse zaken, heeft verklaard, kénen. dat het plan-Marshall Maandag Voorts meldt het blad, dat er a.s. in werking treedt. De goede- een aanzienlijke concentratie Sow- ren worden reeds naar de havens jet-tankeenheden- is waargenomen gevoerd en met de verscheping zal rond de stad Meinigen, 25 km van Maandag a.s. worden begonnen, de zonegTens. De Senaat ging accoord met 't De kwestie van het vertrek der plan van het Huls van Afgevaar- Britse autoriteiten uit Berlijn zal Arbeidersmilities in Tsjecho-Slowakije worden gehandhaafd. „Rude Pravo", 'het orgaan der Tsjeeho-Slowaakse commu nistische partij, heeft mede gedeeld, dat de arbeidersmilities in Tsjecho-Slowakije, die tijdens de crisis in Februari paraat waren, zullen worden gehand haafd als een permanente re serve voor de handhaving van de binnenlandse veiligheid. Het blad haalt een functio naris van de veiligheidspolitie aan, die verklaarde, dat de re- actie in Tsjecho-Slowakije wel schepen, die de V. S. niet recht- is waar verslagen was, doch de strijd zou voortzetten en zich daarbij van „verraderlijke me thoden, met name sabotage" zou bedienen. streeks naar hen zouden zenden. telefooncentrales bedienen. zelfs niet worden overwogen zo lang het vierledige bestuur van Duitsland bestaat, aldus heeft een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken verklaard. digden om alle hulp aap het bui tenland In één wet te verenigen. De wet ls precies 3% maand, nadat Truman voor het eerst een beroep deed op het CongTes, ter ondertekening weggezonden. De aanvaarding ls een week voor op1 in de rij voor brood 100.000 Joden door hongersnood bedreigd. De Haganah, die reeds twee ver geefse pogingen heeft gedaan om met een belangrijk voedselconvooi bestemd voor de honderdduizend door honger bedreigde Joden te Jeruzalem, door de Arabische weg versp 'tingen in de heuvels van Judea te breken, heeft gisteren 'n derde poging ondernomen. Alle te lefonische verbindingen tussen Je ruzalem cm Tel Aviv zjn verbro ken. Intussen trachten de Joden te Jeruzalem een voorraad van voed sel in blik te maken en staan zij Volgens de Washlngtonse cor respondent van de New York He rald Tribune zou James Forrestal, het rooster, dat door de leiders van het Congres was opgesteld. In het plan ls opgenomen 5300 mlllioen dollar voor Europa voor één jaar, 275 millioen dollar voor militaire hulp aan Griekenland en Turkije, 463 mlllioen dollar voor economische en militaire hulp voor China en 60 millioen dollar voor het kinderfonds der V.N. Aan de beheerder van het Euro pese herstelprogramma zal opge- Veerkade, waar een stempelkus sen en diverse stempels werden i Naar de N. R. Crt. vernam, zal aangetroffen. Toen de recher- de P.T.T. op de komende Jaar- de Amerikaanse minister van De- cheurs nog in de woning bezig beurs een speciaal door haar ver- fensie, de toestand in Berlijn waren, kwam de slagersjongen W. vaardigd centraal telefoontoestel S tijdens een vergadering van de v. M. uit Voorburg binnenstappen. demonstreren, dat aecoustisch senaatscommissie voor de gewa-dragen worden de deelnemende Hij werd verhoord en verklaar-1 werkt. Aangezien dit toestel ook pende diensten „een dubbeltje op I Europese landen ervan te weer de 10 coupures van 100 rantsoenen door blinden za! kunnen worden z'n kant" genoemd hebben. Het houden goederen naar de Sowjet- XS *e hebl)en doorverkocht voorbediend, betekent dit een belang- j blad voegt er aan toe, dat Unie en haar satellieten te ver- 500 aan de 28-jarige slagers-j rijke sociale vooruitgang. Blinden Marshall, de minister van Buiten- I necht D. B. te s-Gravenhage. Bij-zullen voortaan een reële taakland se Zaken, die zich thans te °U iftAuT werd^n no£ 9 coupures kunnen vervuilen, hetgeen een Bogota bevindt, Van de ontwilcke-j De heer Houtekamer (zie bij- van 1000 rantsoenen vlees op v. aanzienlijke vergroting van hun lingen op de hoogte wordt ge-blad, pag. 2), zal vanavond om evonden, alsmede f 500. Hij levensvreugde mee zal brengen, f bracht. 9.17 uur over de radio spreken. De Nederlandse "Fordfabriek wordt in de loop van het jaar ge deeltelijk verbouwd. Er zullen nieuwe machines en installaties geplaatst worden. De regering heeft haar medewerking verleend om de invoer van beperkte hoe veelheden materiaal mogelijk te maken. Het bedrijf kan gedurende de verbouwing op een minimum basis gaande gehouden worden. Aldus wordt in het jaarverslag der maatschappij medegedeeld. De Sowjet-Unie heeft op cfe con ferentie over de vrijheid van voor lichting voorgesteld, dat het Handvest voor de rechten van de mens, dat te Lake Success wordt opgesteld, de bepaling zal bevat ten, dat de vrijheid van menings uiting, pers en artistieke uiting aan ieder bij de wet moet worden gewaarborgd, met dien verstande echter, dat de vrijheid van me ningsuiting en pers niet zal wor den gebruikt om fascisme of agressie te bevorderen, haat je gens een land, een ras of een godsdienst te kweken, onjuiste be richten te verspreiden of landen tegen elkaar op te zetten. Bulgarije wilde de verspreiding van publicaties, waarin „gang sters, misdadigers, gedegenereer den en gedemoraliseerden de hoofdrol spelen en een nadelige in vloed op de jeugd hebben", ver boden zien. Jordan, de voorzitter van de Engelse gemeenschap te Jeruza lem, heeft verklaard, dat de Brit se regering het raadzaam acht, dat de Engelsen, die niet te zeer met Palestina verbonden zijn, het tegenheid land verlaten. Jordan noemde 15 April als laatste datum, waarop de autori teiten vervoersfacillteiten zouden verlenen. Voor de achterblijvende Britten zijn beveiligingsmaatrege len getroffen. De stad zal ln vier zones verdeeld worden, die alle via een permanente radioverbin ding met elkaar contact kunnen houden. Voor het geval, dat Jeruzalem een slagveld zou worden, was er een voedselvoorraad voor 3 maan den gevormd. President Benesj zal spreken. President Benesj zal ter ge- van de herdenking van het zeshonderdjarig be staan van de Karei-universiteit te Praag, de volgende week, in tegenwoordigheid van een groot aantal buitenlandse gasten, een toespraak houden. Een vooraanstaande Tsjecho- Slowaak, die de president kor telings bezocht heeft, verklaar de, dat de gezondheid van de president vooruitgegaan is en dat voorbereidingen getroffen worden voor zijn aanwezigheid hij de viering, welke Zondag begint. Vergadering Brede Watering. Dijkgeschot en belasting op gebouwd verhoogd. In de ingelandenvergadering van het Waterschap „de Brede Wa tering Bewesten Yerseke", die gis teren onder voorzitterschap van de dijkgraaf de heer P. J. J. Dek ker in de Prins van Oranje te Goes gehouden werd, is besloten het djjkgeschot voor de schotbare gronden te verhogen van f 25 op f27 per ha. Het geschot op de vronen werd gebracht van f 16 op f 20 per ha en de belasting op het bebouwd in plaats van 5 pet. werd 5.4 pet. I Er werden drie aanbevelingen van elk drie personen opgemaakt ter voorziening ln de vacatures, ontstaan door periodieke aftreding van de gezworenen. De aanbeve lingen lulden als volgt: 1. M. H. van Llere (aftr.); 2. G. P. Zandee te 's-H. Hendrikskinderen; 3. M. Vermeule te 's-H. Hendrikskinde ren; 1. J. C. van 't Westeinde (af tr.) 2. J. Vermue, 's-H. Abtsker- ke; 3. J. Blok Mzn., Baarsdorp; 1. K. M. Straub (aftr.); 2. J. Q. C. Lenshoek, Kloetlnge; 3. H. B. Pilaar, Goes. Het eindbedrag voor de begro ting 1948 is f477.574,met een post onvoorzien van f 63.000.en een batig saldo van f 2000. DE BILT ZEGT: Buien. Tijdelijk stormachtige wind tus sen Zuid en West. Zwaar bewolkt met regen- of hagelbuien en enke le verspreide opklaringen. Weinig verandering ln temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1