RAUTER wist niet welk lot de Joden in Duitsland wachtte. Treinverkeer tussen Sowjet-zóne en het Westen stopgezet. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Blanco volmacht Begroting van oorlog goedgekeurd» Kinderbijslag voor zelfstandigen Rauter geen Oostenrijker Hoofd van de Utrechtse P.R.A.C» knoeide op grootscheepse wijze» Speciale Palestinazitting der V.N. op 16 April. Verzorgingspeil niet hoger dan in 1947* Amerikaanse obligaties worden gevorderd. UKera Stichting „Zeewsefc Dagblad". 'Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswjjkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 911 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 2 APRIL 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON r. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds K. 8LOFSTRA te Vlissingen en Ds VP. VROEGINDEWEY te FoortvUet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.11 u., onder 19.17 u. Maan op 4.42 u., onder 12.15 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 3 April: 9.40 u. 1.13 m„ 22.22 u. 1.00 m. et de aangekondigde grond- l vl wetsherziening begint het nu ernst te worden. Het rapport van de voor dit doel ingestelde commissie is ver schenen en verwacht kan wor den, dat haar voorstellen in de vorm van een wetsontwerp aan de Staten-Generaal zullen wor den aangeboden. Worden deze voorstellen door de Volksvertegenwoordiging ge accepteerd, dan zal een diep in grijpende wijziging van de Grond wet tot stand zijn gebracht. De inhoud van de voorgestelde wijzigingen komt in het kort hierop neer. Tijdens de „over gang naar de nieuwe rechtsorde" zoals het in de ontworpen arti kelen heet wij zouden ook kunnen lezen: tijdens de afbraak van het Koninkrijk der Neder landen kan, voor zover dit no dig is, worden afgeweken van de bepalingen der Grondwet bij wet ten, die ten minste tweederde van de uitgebrachte stemmen in elk van de beide Kamers der Staten-Generaal hebben verwor ven. Maar deze wetten zelf moeten in acht nemen de uitkomst van het gemeen overleg, dat met en tussen vertegenwoordigers van de bevolkingen der verschillende gebiedsdelen is en wordt gevoerd. Voor zover dit overleg reeds tot uitkomst heeft geleid, is hier van in de ontworpen bepalingen der Grondwet zelve het een en ander vastgelegd. Daaraan moet men zich bij de verdere bouw houden. Afwijking hiervan is niet mogelijk, ook niet bij wet met een tweederde meer derheid. Vastgelegd is hier het staat kundig beginselprogram van Linggadjati, zowel wat aangaat de verbondenheid der delen in één Unie onder reëel koninklijk gezag, als wat betreft de federa tieve opbouw van Indonesië uit onderling gelijkwaardige deelsta ten. Na de overgangstijd, na de voorbereiding van de ieu- we rechtsorde, komt dan ten slotte de totstandkoming er van. Daarvoor is nodig de „vrijwillige aanvaarding langs democratische weg in elk van de gebiedsdelen". De staatsrechtelijke betekenis van de ontworpen Grondwetswij ziging is deze, dat van de twee bijzondere hindernissen, om tot wijziging te kunnen komen, er één verdwijnt en er één behouden blijft. Kamerontbinding en verkiezing voor nieuwe Kamers zal niet meer nodig zijn (altijd alleen wanneer het gaat om afwijking van de Grondwet met het oog op „de nieuwe rechtsorde") het vereiste van de tweederde j meerderheid in elk der Kamers blijft. Samenvattend kunnen wij dus zeggen dat in deze voorstellen het revolutionnair optreden van Sockarno c.s. officieel gesanc- tionncerd wordt, dat de voorge nomen en te Linggadjati en op de Renville voorbereide afbraak Een proces begon Gisteren is te 's-Gravenhage het proces begonnen tegen een der ergste oorlogsmisdadigers, die Duits land heeft voortgebracht. Het proces tegen Hans Albin Rauter, „Höhere S.S.- und Polizeiführer und General Kommissar für das Sicherheitswesen", die zich voor het Bijzonder Gerechtshof had te verant woorden voor het deporteren van 110.000 Joodse Nederlanders en het wegvoeren van 300.000 Ne derlandse arbeiders naar Duitsland. Toen om tien uur het Hof de zaal binnen trad was Rauter reeds gezeten. Hij was gekleed in zijn oude uniform, echter zonder distinctieven. Na beëdiging van de tolk begon de president met de levensloop van Rauter, waarbij bijzondere aandacht werd besteed aan Rauter's activiteit als aanvoerder van verschillende vrijkorpsen. Rauter antwoordde met korte, afgemeten zinnen op de vragen, die hem gesteld werden. DE EERSTE GETUIGE: voor uitvoering zorgde. Maar hij SCHREÏEDER: Schreleder, de man van het „Engelandspiel" was de eerste ge tuige. Uitvoerig omschreef hrj de func tie, die Rauter in Nederland ver vulde. Naar zijn mening was Rau ter schuldig aan de executies, maar de radiodlefstallen en geld boeten zouden op rekening van de Rijkscommissaris geschreven moe ten worden. Rauter kon zich niet verenigen met de taakomschrijving, die Schreleder van zijn functie als „Hohere-S.S. und Polizeiführer" gaf. Hij betoogde, dat hij slechts een aan Seyss Inquart ondergeschikte functie bekleedde, ook al was hij de persoonlijke vertegenwoordiger van Hlmmler, aan wie hij eerst later, ln 1942, geregeld rapporten stuurde over de situatie ln Neder land.. Aan het einde van de oorlog werd hij door veldmaarschalk Jodl benoemd tot commandant van het Rauterkorps. bestaande uit een S.S.-divlsie en ,,Fallschlrm"-regi- menten, dat bij Arnhem werd in gezet. HET EERSTE PUNT VAN DE TENLASTELEGGING. Hierbij kwamen al de beruchte Jbdenverordeningen ter sprake. Rauter erkende, dat hij verschil lende van deze verordeningen heeft ondertekend. Ook, dat hij nam geen Initiatief, dat deed Ber lijn. De maatregelen, waartoe hij wel het Initiatief nam, pasten, naar zijn mening, ln het kader van de door Berlijn gegeven aanwijzin gen en waren noodzakelijk om die bevelen „goed" uit te voeren. De beschuldiging dat bij ln Z. Nederland naar Joden had laten zoeken verwierp hij. Dit was slechts „camouflage". „In werkelijkheid werd naar agenten uit Londen gezocht, die ln die dagen boven België uit vlieg tuigen waren neergelaten en die misschien het Duitse „England- spiel" zouden kunnen bederven". Verder beweerde hij het concen tratiekamp „Vught" gebouwd te hebben „om niet van de Duitse concentratiekampen afhankelijk te zijn". „Over de toestand daar had hü slechte ervaringen" ver klaarde hij. Maar de Joden moes ten uit Vught weg, om de legering van de andere Nederlandse gevan genen te „verbeteren". Rauter noemde enkele mensen, die zouden kunnen getuigen over zijn rol bij de Jodenvervolging. Er ontspon zich een debat tussen de president en verdachte over het oproepen van getuigen a decharge. Rauter beweerde niet van die mo gelijkheid op de hoogte geweest te zijn en de Nederlandse wet niet te kennen. Hü zeide: „Ik ben een Duitse officier en moet voor een interna tionaal hof terecht staan, niet Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gisteren de behandeling van de be groting voor 1943 van het Departement van Oorlog beëindigd. Tfldens deze behandeling heeft minister Fievez een aantal me dedelingen gedaan, waarvan de voornaamste hieronder volgen. De oprichting van veiligheids- eskaders straalvliegtuigen, bataljons ln Indië ls met kracht ter hand genomen, waardoor de aflossing van troepen kon worden versneld. Ons land kon aanvankelijk be- van het Koninkrijk een wettelijke J grondslag krijgt en dat voor watschikken over in Engeland, Ma- er op dit gebied verder nog valt lakka en India opgeslagen surplus te doen aan de Volksvertegen- voorraden van ongeveer 450.000 woordiging een blanco volmacht troepenuniformen en 5000 vracht- wordt verleend. en motorvoertuigen. In Juli 1947 kwam na de politi onele actie een Brits embargo, waardoor een hiaat ontstond. Dit Britse embargo is nog niet opgeheven. De besprekingen zijn nog in volle gang. De minister deelde mede, dat er een ontwerp van wet t.a.v. de mo bilisatie-slachtoffers 19141918 zijn departement verlaten heeft. Bij de behandeling der begro- HÜ deelde niet de vrees t.a.v. ting voor 1948 in de Tweede Ka- - het openzetten van loketten voor mer is door de minister-presi- de Nationale Reserve, want er be- Onderzoek naar de mogelijkheid. luchtdoelgeschut en ten behoeve van de territoriale troepen. De regering acht een oorlogs- en angst-psychose niet alleen on redelijk, doch ook uiterst gevaar lijk. De heer Algra (A.R.) noemde het ondragelijk, dat de éne bond genoot de andere onder embargo stelt. De regering moet bij Enge land daartegen krachtig proteste ren. De heer Brandenburg (C.P.N protesteerde tegen het voornemen van de minister, om in de commis sie voor leger en vloot geen com munist meer zitting te doen heb ben. voor een Nederlandse rechtbank". Toen de president hem er op wees, dat in de dagvaarding ge sproken werd over de mogelijk heid getuigen te dagvaarden ver klaarde Rauter niet voldoende Ne derlands te kunnen lezen. Verdachte beweerde niet te we ten, welk lot de Joden ln Duits land wachtte een verklaring die een honend gelach ontlokte aan het publiek Daarover werden als getuigen gehoord 't hoofd van de politieke recherche afdeling, de Inspecteur van politie T. J. van Dien en de rechercheur van politie C. v. d. Berg, die beiden verklaar den door gesprekken met Duitsers de indruk gekregen te hebben, dat de Duitsers dit wel degelijk wis ten. Rauter bleef echter bij zijn me ning en geloofde, dat zeer velen ln die jaren er niet van op de hoogte waren. Dit bleek z.i. uit het antwoord, dat Londen ln 1943 gaf op een radioboodschap van Koos Vorrink over de Jodenvervolging, Schrelder bevestigde Rauter's be wering, dat Engeland hierop ge antwoord zou hebben, dat het met die Jodenvervolging wel mee viel. Aan het slot van zijn verklaring deed Rauter zijn beklag, omdat hij, naar zijn mening, niet als Christiansen behandeld was, die, zoals Rauter zei, veel beter in de gelegenheid gesteld ls zich voor te bereiden op zijn verdediging. DE ARBEITSE1NSATZ EN DE TWEEDE DISTRIBUTIE STAMKAART. In de middagzitting werd begon nen met 'de behandeling van het tweede punt, Rauter's bemoeienis met de maatregelen voor de „Ar- beitseinsatz". Rauter gaf toe, dat hij razzia's had laten houden en de tweede distributiestamkaart had laten Invoeren, om een doeltref fende controle uit te kunnen oefe nen. Het bevel tot oprichting van de „Arbeitseinsatz-Kontrolldienst" kwam echter van Goerlng ver klaarde hij. 34.000 TEWERKGESTELDEN KEERDEN NIET TERUG. Uit een verklaring van Drs L. de Jong, chef van het instituut voor Oorlogsdocumentatie bleek, dat ten gevolge van bovenver melde maatregelen 300.000 Neder landers naar Duitsland werden getransporteerd, waarvan er 34.000 niet zij teruggekeerd. Rauter kreeg daarna gelegen heid zrjn eigen mening weer te ge ven over zijn rol bij de „arbeids inzet". i Over de „arbeidsinzet" in Duits land wist Rauter niets dan goeds te vertellen. Zeer goede sociale voorwaarden en goede legering en voeding vielen de Nederlanders daar ten deel. De invoering van de tweede distributiestamkaart was een uit vinding van Dr S. L. Louwes, ver klaarde Rauter. De grote razzia's ln 1944 te Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Utrecht waren het werk van de „Wehrmacht" en wel in het bijzonder van von Wuhllsch. Het Oostenrijkse gezant schap te 's-Gravenhage deelt ons mede, dat Hans Rauter, die voor het bijzonder ge rechtshof te 's-Gravenhage terecht staat, niet de Oosten rijkse nationaliteit bezit. Aan Rauter werd het Oostenrijk se staatsburgerschap reeds 14 jaar geleden, n 1. in Novem ber 1933, ontnomen op grond van zijn verraderlijke han delingen tegen Oostenrijk. Hij heeft zich aan de Oos tenrijkse justitie door vlucht weten te onttrekken. Alle dossiers kregen „waarderingscijfers". Het hoofd van de P.R.A.C. te Utrecht, J. B. A. M. van Gooi, is onder zeer ernstige verdenking van grootscheepse, op zeer ge raffineerde wüze onder zijn leiding uitgevoerde knoeierijen met dossiers, Woensdagavond in zü'n woning te Utrecht gearresteerd. Tegen van G., die eind vorig gulden. Kwam een collaboratie- jaar chef van de P.R.A.C. te zaak in behandeling, dan toog de Utrecht werd, bestonden reeds ge- aannemer of een ander naar de ruime tijd ernstige verdenkingen, persoon in kwestie en deelde me- I maar als gevolg van de uiterst de, welk bedrag betaald zou mo»- geraffineerde wijze, waarop was ten worden, wilde hij dat van zijn geknoeid, slaagde men er tot voor zaak een z.g. „licht-dossior" zou worden samengesteld. Ging de man hier niet op ln, dan werd aan de officier-fiscaal eerst het licht-dossier gezonden,, maar later werd dan het z.g. zwa- re-dossier nagezonden. Woensdagavond ging de aanne mer offerte maken bij een eige naar van een garage ln Den Dol- der, wiens dossier bij de P.R.A.C. ln behandeling was. De eerste taxatie voor een licht-dossler was aanvankelijk 100.000 gulden. Dit kort niet ln doorslaggevend be wijsmateriaal in handen te krij gen. Gisteren gelukte het de polltie- inspecteur N. H. Brands uit Zeist die geruime tijd hoofd van de P.R.A. te Utrecht geweest ls, een der belangrijkste tussenpersonen op heterdaad te betrappen en via deze arrestatie is de topfiguur van deze affaire ontmaskerd. Een aannemer, J. van der Bilt uit Zeist, die vroeger bij de P.R.A. Economische fusie Frankrijk en Saargebied. In een communiqué van 't Fran se mlnfèterie van buitenlandse za ken is bekend gemaakt, dat het Saargebied volledig in de Franse nationale economie zal worden op genomen. Schuman, Bidault en Mayer i te Utrecht werkzaam was, had na Werd echter op 70.000 gulden te- hebben een decreet ondertekend, j verlaten van deze dienst zijn i ruggebracht. waarin een tol-unie wordt aange- j relaties met een bepaalde groep Inspecteur Brands, die van deze kondigd. Van heden af zullen alle collega's niet verbroken. Hij was af sluiten transactie op de verdragen, conventies en overeen- verbindingsman tussen van G. hoogte was, wachtte van der B. en de slachtoffers-collaborateurs. op toen hij de woning van de ga- Alle dossiers bij de P.R.A.C.1 ragehouder verliet en arresteerde hadden een z.g. waarderingsprijs, hem. Bij fouillering werd op van welke varieerde van 5000100.000 komsten van economische aard tussen Frankrijk en een vreemde mogendheid gelijkelijk voor het Saargebied gelden. Russen inspecteren alle geallieerde voertuigen. Het Amerikaanse militaire bestuur in Berlijn heeft gistermorgen bekend gemaakt, dat het verkeer van alle militaire treinen naar en van Berlin is gestaakt en het verkeer per vliegtuig zal worden opgevoerd. Ook is voorlopig het verkeer van Britse treinen tussen de Britse zone en Berlijn stopgezet. Bussen en vliegtuigen zullen gebruikt worden voor het vervoer van Brits personeel. dent en de minister van Sociale Zaken in uitzicht gesteld, dat, als over de organisatorische op zet van de toekomstige sociale verzekering in de commissie tot herziening van de sociale verze kering onder voorzitterschap van Mr Dr A. A van Rhijn overeen stemming was bereikt, in de eer ste plaats aandacht zou worden gegeven aan het vraagstuk van kinderbijslag voor zelfstandigen. In verband daarmede heeft de minister van Sociale Zaken be doelde commissie, nu zij haar rapport over de algemene her ziening der sociale verzekering heeft vastgesteld, verzocht op korte termijn advies uit te bren gen omtrent een uitgewerkte kinderbijslagregeling voor zelf standigen. De vertegenwoordiging van de Stichting van de Arbeid is voor deze taak uitgebreid met enige deskundigen uit landbouw- en middenstandskringen. staat onder het volk een zeer gro te belangstelling. Omtrent de B.V.L. merkte hij op, dat immer zijn bezwaar was, dat, Indien het nodig was om de B.V.L. te mobiliseren en het zou kort daarop ook nodig zijn het le ger te mobiliseren, er een chaos zou ontstaan, zulks omdat er in de B.V.L. zeer vele duizenden wa ren, die uit het leger kwamen. De vorming van de Nationale Reserve heeft tot doel, om, Indien nodig, de binnenlandse orde te handhaven. In hoeverre de Natio nale Reserve ook bij een e.v, oor log zou kunnen worden ingescha keld, dient nader te worden over wogen. Niet alle territoriale bataljons zullöi op 1 Juni a.s. ontbonden woraen, zoals aanvankelijk is mee gedeeld. Hierna deelde minister Fievez mede, dat de eerste straalvliegtui gen z(jn besteld, dat er gelden in I de begroting zyn opgenomen voor Geen hulp voor Spanje. In een gemeenschappelijke zit ting van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat is besloten Spanje niet op te ne- Het wetsontwerp werd hierna i men in het hulpplan voor Europa, aangenomen met de stemmen derl Ook Truman is volledig gekant se luchtmacht in Europa bespre- communisten tegen. tegen opneming van Spanje? kingen voeren over de uitbreiding Generaat-majoor Brownjohn, de Britse plaatsvervangende militaire gouverneur, heeft officiëel bij de Sowjet-autorlteiten geprotesteerd tegen het ophouden van Britse mi litaire treinen. De Franse militaire trein van Baden-Baden naar Berlijn, die Woensdagochtend door de Sowjet- autoriteiten te Helmstedt was te gengehouden en waaruit 67 perso nen werden verwijderd, heeft de reis hervat. De Franse trein 'uit Berlijn zal vandaag volgens de dienstregeling vertrekken. In Amerikaanse kringen te Frankfort meent men, dat 't aan tal beschikbare transportvliegtui gen niet voldoende zal zijn om de bevolking van de Amerikaanse sector van Berlijn te voorzien. Nadat de Britse trein, die tyj Marienborn op een zijspoor werd gereden, 17 uur aldaar had ge staan, en een rijdend buffet was aangerukt, hebben de Britse auto riteiten last gegeven, dat de trein onmiddellijk naar Berlyn moest terugkeren. Deze instructie is ge geven na een onderhoud van lui tenant-generaal Lokjantsjenko en generaal Brownjohn in het Sow jet hoofdkwartier te Karlshorst. Afdelingen van de Russische mi litaire politie doorzoeken alle mi litaire vrachtauto's voor zij de Sowjet-sector van Berlijn verlaten Te Londen wordt van welinge lichte zijde vernomen, dat minis ter Bevin persoonlijk zal beslissen welke stappen in verband met de transportcrisis moeten worden ge nomen. Uit Wiesbaden wordt vernomen dat officieren van de Amerikaan- van het luchtverkeer met Berlijn. Vooral wanneer ook de Duitse bevolking in de Amerikaanse sec tor van Berlijn door de lucht van voedsel moet worden voorzien, zal het transport veelmoeilijkheden geven. der B. een groot bedrag gevonden. Na een urenlang kruisverhoor op het politiebureau te Zeist be kende van der B. elndelyk ea noemde de naam van zijn opdracht gever. Toen de politie Woensdagavond om 11 uur het hoofd van de P.R. A.C., die aan het bridgen was, uitnodigde met haar mee te gaan, blies van G. nog hoog van de to ren. Hrj was hoofd van de P.R. A.C. en niemand kon hem arres teren. Toen echter het arrestatie bevel getoond werd, liet hij zich gewillig wegvoeren. Prins Bernhard heeft lichte bronchitis. Het secretariaat van het paleis Soestdijk deelt mede: Sedert de Paasdagen ligt Prins Bernhard te Zermatt ziek met een lichte graad van bronchitis. Er Russische officieren, onder wie bestaat &een reden tot ongerust- kolonels en brigade-generaals, be- beid, maar het is onzeker of de lasten zich persoonlijk met de in- i Frins op de voorgenomen datum spectie van alle geallieerde voer- za* kunnen terugkeren. tuigen die door de Sowjetzone rij- den. zy zijn zeer beleefd, doch con- j Hulppolitie in Zeeland, troleren de papieren woord voor woord. j Inde oriënterende vergadering, Duizenden Duitsers gaan intus- o.-l.v. de Commissaris der Konin- sen ongehinderd uit de Russische öin> rne^ de burgemeesters van de naar de Britse zone. Bij de con- j Zeeuwse gemeenten, waar Rijks- troleposten verlaten zij de ver keerswegen en gaan door de bos sen verder, om later weer de weg te nemen. Sowjet-troepen hebben een mili taire post betrokken (met barriè re) op een kruispunt bij de Britse militaire vliegvelden te Gatow (Berlijn), juist binnen de Britse sector. politie is gestationneerd en die in het Schuttershof te Middelburg gehouden werd, hebben de gewes telijke commandant der Rijkspoli tie, kol. v. Everdingen, en de dis trictscommandant van de Ryks- politie, maj. van Helden, een uit eenzetting gegeven van de maat- Do Veiligheidsraad heeft het gieten Jeruzalem kunnen bereiken Amerikaanse voorstel om een spe ciale zitting van de algemene ver gadering, welke de toekomstige regering van Palestina zal bespre ken, byeen te roepen, goedgekeurd met 9 stemmen voor, terwyl de Sowjet-Unie en de Oekraïne zich van stemming onthielden. De zitting is bepaald op 16 April a.s. Eenstemmig heeft de Veilig heidsraad ook het Amerikaanse voorstel voor een wapenstilstand ln Palestina aanvaard. Intussen gaat de commissie voor Palestina voört met de voor bereiding tot vorming van een Joodse regering, die 15 Mei de Joodse staat in Palestina van En geland zal overnemen. Britse ambtenaren van de Pa lestijnse regering hebben onder handeld met de Arabische leiders ten einde te bewerkstelligen, dat De Joden van Jeruzalem hamste ren conserven en staan voor de bakkerijen in de rij. Het hoofdkwartier van de poli tie meldt, dat het Joodse voedsel- convooi, dat zich vechtende een weg naar Jeruzalem tracht te ba- DEVIEZENNOTA GEPUBLICEERD. „Hoewel het bedrag aan dollars, waarover t.z.t. onder het Europees Herstel-programma zal kunnen worden beschikt, nog niet met zekerheid kan wor den vastgesteld, staat reeds nu vast, dat het alge-* mene verzorgingspeil vooralsnog niet zal kunnen stijgen boven dat van 1947; doch aanvankelijk hoogstens kleine verbeteringen mogelijk zullen zijn. Veeleer zal het Europees Herstelprogramma moeten worden gezien als de basis \paarop een hoger wel vaartspeil in de toekomst door productieve aanwen ding der aldus ter beschikking komende middelen mogelijk wordt gemaakt". Dit wordt medegedeeld in een nota Inzake de Nederlandse devle- zenposltle, die aan de Tweede Ka mer ls aangeboden. De Nederlandse regering ston den drie wegen open. In de eerste plaats werd een programma op gesteld op basis der dollarresour ces, die in 1948 ter beschikking zullen staan, zonder dat op nieu we credietverlening wordt gere n#n, twee gepantserde voertuigen, i kend. Het aanvaarden van dit een vrachtauto en een tractor ver-1 nood-programma zou onmlddellük loren heeft. Gewapende Arabieren hebben 'n inval gedaan ln het voorlichtings bureau van de Palestijnse regering Camera's, projectors en ander filmmateriaal ter waarde van tien duizenden ponden sterling werden doortrekken van de lijn van 1947 hebben geleid tot een drastische vermindering van de economische activiteit en gepaard zijn gegaan met een niet onaanzienlijke werk loosheid. Anderzijds stond vast, dat een ontvreemd. Sinds de aanvaarding van de re solutie ter verdeling van Palestina zijn bijna 2000 personen, onder wie 110 Britten, in Palestina gedood. Voorts zijn meer dan 4000 mensen gewond, van wie 1497 ernstig. een dusdanige aderlating van bui tenlandse Investeringen en edel metaal met zich zou brengen, dat ook aan deze oplossing niet viel te denken dan het noodprogramma, doch 't peil van 1947 niet bereikt. Hoe wel de acute dollarnood ertoe ge leid heeft, dat ook op dit tussen- programma vooralsnog bepaalde kortingen moesten worden toege past, vertrouwt de regering erop, dat na de totstandkoming van het Europees Herstelprogramma een opbouwend beleid zal kunnen wor den gevoerd. Er bestaat daarom gegronde hoop, dat dit gekorte tussenprogramma slechts gedu rende enige maanden behoeft te worden gehandhaafd. BUITENGEWONE MAAT REGELEN. Buitengewone maatregelen om aan de situatie het hoofd te bie den bleken noodzakelijk. Deze bedrag dezer activa. Het ligt- ln het voornemen, met het vorderen van groepen van obligaties, waarvan grotere bedra gen uitstaan, aan te vangen en vervolgens, zo de omstandigheden zulks mochten eisen, over te gaan tot het vorderen van originele A- merikaanse aandelen en certifica ten daarvan. Inmiddels werd ln de kasbehoefte voorzien door gebruik te maken van het uit Duitsland terugontvangen goud. Het betoog samenvattend kan de regering haar deviezenpro- gramma ln de volgende punten weergeven De deviezenhulp, welke Neder land hopelijk zal worden toege kend onder het „E. R. P.", zal ln eerste Instantie worden aange wend tot opvoering van de pro ductiecapaciteit; het bevorderen van een multi lateraal transferstelsel tussen de deelnemende leden van het Euro pees herstelprogramma; het streven naar uitbouw der tol-unies, zowel in Benelux-ver- band ais daarbuiten; het herstel van normale econo mische en financiële betrekkingen met Nederlands-Indië; verdere sanering van de staats financiën door voortzetting van de consolidatlepoltttek op het gebied der buitenlandse en binnenlandse leningen en het streven naar even wicht in de staatsbegroting; het aanmoedigen van de export regelen tot oprichting van de af- delingen der hulppolitie. Zij hielden verscheidene Mqs hope„ wij op deze ver- Engelsen vast, maar stelde,, hen teru'g te komen. weer op vrije voeten. Toen aan de Q So wjet-manschappen werd ver- Nieuwe percelen voor mosselcultuur. Door het bestuur der visserijen op de Zeeuwse Stromen zijn. 26 mand an tf te Berlljm heef't'een"pro- nieuwe percelen ln pacht gegeven test gezonden naar de Sowjet-ge- voor de mosselcultuur op de Gre- neraal Kotlkof. Intussen hebben velingen. Het betreft hier mossel- de Engelsen drie van de vier rich-1 zaadpercelen op de Veermansplaat tingen op het kruispunt geblok-1 Vroeger werd de mosselvissert) kegrd op de Zeeuwse stromen uitgeoe- Het Sowjet-controlepunt bijfend °P de in de natuur gevormde Sehoeningen, ten Zuiden van Helm J mosselbanken. Geleidelijk S}nS de voornaamste men echter over tot het pachtstel- zocht te vertrekken, lieten zy we ten, dat zij alleen op bevel van generaal Kotikof mochten heen gaan. Generaal Herbert, Brits stedt, een van toegangspoorten naar de Russi sche zone, ls zeer versterkt. Dor pen achter de zonegrens, waar vroeger geen troepen gelegerd wa ren, zijn nu bezet door Russische troepenafdelingen. De verscherpte maatregelen voor het verkeer tussen Berlijn en het Westen zouden, zo meent men in politieke kringen te Berlijn, de eerste stap kunnen zyn in het ka der van een Sowjet-Russisch plan om de andere drie mogendheden op de lange duur te dwingen Ber- iyn te verlaten. Nog belangrijker sel, waarbij gronden van de Staat werden gepacht. De Veermansplaat was de enige vrije bank, die voor het vissen van mosselzaad nog was overgebleven. Een ander gedeelte van de Greve- lingen zal nu voor de vrije visser# worden gereserveerd. 40 jaar in dienst. De heer C. M. Uiterlinden te Vlissingen vierde gisteren zyn 40- jarlg jubileum bij de S. H. V. te Vlissingen. Nadat eenlge geschenken waren acht men de indruk, die de publi- overhandigd ten kantore, hield de catie der Sowjet-maatregelen op heer K v Everdingen een toe- de Duitse bevolking van Berlijn zal maken. 1400 Belgische onderwijzers en onder wijzeressen bezoeken Zeeland. Gisteren hebben meer dan 1400 Belgische onderwijzers en onder wijzeressen uit de provincie Ant werpen, allen aangesloten bij het „Christen Onderwijzersverbond", een bezoek gebracht aan Zeeland. Gistermorgen arriveerden zij ln 'n 40-tal bussen te Yerseke, waar ze hartelijk ontvangen werden. De Belgische bezoekers werden spraak, waarin hij de verdiensten van de jubilaris ln de afgelopen 40 jaar memoreerde. Namens de directie te Rotter dam werd een geschenk in couvert overhandigd, waarna de heer Uiterlinden dankte voor de narte- lijke woorden en de geschenken, aangeboden door het kantoorper soneel, de baas H. Struijwlegh en het andere personeel. De jubilaris ontving ook een ge tuigschrift van de Ned. Mij. van Nijverheid en Handel. 6 bewerkstelligen, dat i Alleen in Maart werden 566%er- voedselconvoolen zonder bloedver-1 sonen gedood. 1 het gebied van de liquidatie van dollar-effecten. Het tempo der vrijwillige liquidatie dezer effec- Het ls daafom, dat het Kabinet ten was langzamerhand vertraagd zich na ampele overweging heeft Als gevolg van een en ander uitgesproken voor een tussenplan, I moest worden overgegaan tot vor- moesten o.m. worden gezocht op naar de dollar-area met alle mid delen, waarbü o.a. wordt overwo gen de exporteurs onder bepaalde voorwaarden de beschikking te geven over een zeker percentage van de opbrengst ln deviezen en een programma dat dus hoger ligt dering van een vooralsnog beperkt ductivit^t. bevordering van de arbeidspro- DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Krachtige tot matige, langs de Waddeneilanden nog tijdelijk har- de wind tussen Zuid-West en West daar onder leiding van deskundi- Wisselend bewolkt met plaatselijk gen in groepen rondgeleid om de- enkele buien. Weinig verandering oesterputten te bezichtigen: Van Yerseke ging de tocht naar Goes, waar ze omstreeks de mid dag arriveerden en waar hotel Ti- voli, ln de Prins van Oranje en in het hotel een diner bereid had, dat de Belgen zich goed lieten sma ken. Na de stad bezichtigd te heb ben, werd de tocht voortgezet naar Walcheren, waar o.m, aan Middelburg en Veere een bezoek gebracht werd. Op de terugtocht deden ze nogmaals Goes aan, dat evenals des middags, overstroomd werd met onderwijzers en onder wijzeressen, die verklaarden een prettige dag te hebben doorge bracht ln Zeeland en de hartelijke ontvangst zeer op prijs te hebben gesteld. van temperatuur. Nagekomen Advertentie. God nam heden tot Zich onze geliefde Zuster, Schoonzuster en Tante, Mej. ADRIANA MARINA FREEMAN, op de leeftijd van 78 jaar. Uit aller naam: N. FREEMAN. Middelburg, 1 April '48 Bogardstraat 14.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1