rovintiMfft wm ^ORi Publicaties In de straat van Jantje BfHerWeiidin^ Godsdienstonderwijs in de Ned. Herv. Kerk. Krabbendijke II werd kampioen. EERSTE ZEEUWSE STREEKBEURS. Te veel particulieren en te weinig zakenmensen De eerste provinciale streek- beurs ln Zeeland loopt weer ten einde. Vanmiddag zal zij gesloten worden en de 115 standhouders gaan dan weer op huis aan. Velen hebben deze beurs be zocht en ongetwijfeld hebben ver schillende zaken goede dagen ge maakt. Zelfs een Engelse zaken man dwaalde gisterenmiddag door de gezellige en roezemoezige zalen van hfet Schuttershof. Het ls opvallend, dat onder het vele publiek zich betrekkelijk wei nig zakenmensen bevonden. Wellicht zijn de oorzaken hier van of althans twee der oorzaken de naderende Jaarbeurs welke door vele standhouders wordt be zocht en de voorbije Paasdagen, die de meeste zakenmensen uit hun werk gehaald hebben. Overi gens schijnt het gewone publiek daarvan minder last gehad te heb ben; want reeds op de eerste mid dag en avond bewonderden meer dan 1400 kijkgrage bezoekers de stands. Het aantal artikelen, in de ver schillende stands, waaronder zeven Zeeuwen, uitgestald, was enorm en ln dit opzicht heeft deze eerste provinciale streekbeurs zeker aan haar doel beantwoord, n.l. een de monstratie te zjjn van wat in ons Nederlands leven ln technisch en economisch opzicht gepresteerd wordt. les Fruitteeltschool Haamstede. De heer Kakebeeke voorzitter van de onderwijs commissie der N.F.O., verwelkomde de aanwezi gen bij de etndles van de Fruit teeltschool en sprak zijn teleur stelling uit over het feit, dat zo weinig belangstelling bestaat bij de fruitkwekers in de omgeving voor deze school, die gelijkwaardig is aan die te Wilhelminadorp. De tulnbouwconsulent gaf een resumé van het verloop der school. Zij werd geopend In Nov. 1946. De resultaten piogen behoorlijk worden genoemd. De leerlingen werden door de heren De Wilde, Phaff en Van Oosten ge ëxamineerd. Ir. van Soest reikte daarna de diploma's uit met een geestige toespraak tot de leerlin gen. Hij wees er op, dat de school een practijkschool is, dus dat bij het bepalen van de resultaten het practijkcjjfer een belangrijke rol heeft gespeeld. Achtereenvolgens voerden de heren Kakebeeke namens Zeelands proeftuin, weth. den Boer namens het gemeentebestuur van Haam stede en de heer J. C. Prlemus, als voorz. der afd. Schouwen der N.F.O. en het Hoofd van de Tuin bouwschool het woord. Namens de cursisten sprak de heer Braber de leraars toe. Dhr v. Oosten sprak de hoop uit, dat allen zich bij de oudleerlingenver- enlging in Wilhelmina aansluiten. Tenslotte sprak de heer Kake- seke een woord van dank. In rangvolgorde werd aan de volgende personen 'n diploma uit gereikt: 1. M. v. d. Zande, Zie- rlkzee; 2. Joh. v. Dijke; Haam stede; 3. J. C. Braber, Noordwelle; 4. M. G. de Jonge, Zierikzee; Jac. Steur, Burgh: 6. H. Jonker, Noordwelle; 7. J. Dorst, Nleuwer- kerk; 8. K. v. d. Kastele, Haam stede; 9. J. Jonker, Noordwelle; 10. Joh. v. d. Velde; 11. P. S. v. d. Velde, Haamstede; 12. L. bij de Vaate, Noordwelle. MIDDELBURG. .ordering leerlingen by het Nijverheidsonderwijs. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: J. van Belzen; A. Bimmel met lof; B. Dekker met lof; P. Dekker met lof; J. Dobbelaar; C. J. van Egmond; M. F. van Eijke- ren; P. Geldof; M. Janse; F. Job- se; A. H. Kasteleijn met lof; G. de Nood; L. Houterman; J. de Rijk; P. M. van Sorgen; J. Mar- kusse; H. G. Schotman. Niet be vorderd 11 leerlingen. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: C. de Buck; P. Croossen, N. de Munck; P. Mesu met lof; M. Marijs; L. A. de Plaa; L. van Waarde; A. de Wijze; M. Mar- teijn; W. van Beizen met lof; A. G. Mes; P. L. Boone; F. G. Despl- nois; B. van Dijk; J. J. Janse; C. Koppejan; J. F. Nrjssen;.J. H. van Schaick; W. van Sluys; C. J. Til- roe; P. Wattel; L. Wijkhuis; W. v. d. Heijden, J. Peene met lof. Niet bevorderd 4 leerlingen. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: Afd. A. B. J. de Ha mer; A. Janse met lof; J, de Lan ge; P. Slnke; P. M. Vis K. Westra. Niet bevorderd 4 leerlingen. Afd. B: A. J. M. Bal jet M. J. de Nooyer; C. J. J. Vermeule; J. J. Wisse. Afd. C: P. A. Asscheman; P. Davidse; J. Marinissen; J. M. Pleijte; H. M. Roeting. Afd. E: H. Koster; H. Lubig. Niet bevorderd 1 leerling. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse Afd. A: D. Bassie met lof; J. Dlngemanse; A. van Eenenaam; W. C. Eerland; C. de Keijzer; P. J. Krijger; J. de Kuyper; E. M. Maas; W. van Maldegem; J. van Belzen; A. Cijvat; J. J. van Eenenaam; J. Floresse; A. Lou- werse; C. Schipper; A. A. Struyk; A. Verhage met lof; G. Wattel. Niet bevorderd 1 leerling. Afd. B: F. P. Bal jeu; P. J. van Belzen; J. C. Buys met lof; J. Dingeman- se; A. Geschiere; L. Ch. M. Kunst met lof; J. Maas; M. Meulmees- ter; J. de Koning; K, de Nooyer met lof; A. v. d. Vr de; J. p. de Ridder. Afd. C: J. v. d. Driest met lof; S. C. Klaasse; J. G. de Rijke; J. N. Speijer; J. Wondergem. Afd'. E: L. C. van Belzen; S. v. d. Heij den met lof; M. d. Hollander; A. Jozlasse; J. Janssen; M. P. Je- roense; M. L. v. d. Klooster; J. Moerland; C. Pleijte; L. J. Poer- stamper; A. P. Poppe. De volgende leerlingen ontvin gen een einddiploma: Afd. A: Th. L. Alofs, W. J. de Engelsman met lof; J. J. Fllpse; J. J. Francoys; Goedbloed; D. de Hollander; P. 'e met lof; C. Lefévre; J. Kod de met lof; W. G. Koster; M. A. J. Lenselink; P. Onderdijk; P. Riele- ven ;A. P. Vader; J. Verhage. Af gewezen 4 leerlingen. Afd. B: J. van Dijke; J. Gabriëlse; W. Goed hart; H. W. Huybregts®; C. A- L- van Hese; C. Marijs; J. C. van Splunder met lof; D. W. d. Visser met lof; A. Jobse. Afd. C: L. Castel met lof; S. C. Coomans; F. H. J. Flllus; J. L. Passenler met lof; H. v, d. Werve. Afd. E: W. Pouwelse met lof; M. Vinke; W. Harpe. Van de cursus voor V.L.N.O. ontvingen een getuigschlft; W. J. Cornelisse; J. Mesu met lof. MIDDELBURG. Vergadering Kantoor- en Handels bedienden. In de dezer dagen gehouden ver gadering van de Afd. M'burg van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden deelde de voorzitter, de heer Maar, mede, dat het ledental in de eerste maan den van '48 gestegen is met 15. De heer F. Damen ontving het gouden insigne voor 25-jarlge trouwe dienst, waarbij de woorden van hulde en dank niet ontbraken. De nieuwe bondssecretaris de heer A. Borstlap, sprak over ,,De derde loonronde?" Rustig en zakelijk zette spr. uit een, dat we met een loonsverho ging over de gehele linie niet uit het moeras geraken, waarin Ne derland en geheel Europa geko men zijn. „Draagt elkanders lasten" in de practijk toegepast, eist een billy ker verdeling van winst en pro ductie om zo een einde te maken aan de wanverhoudingen welke er heersen en een vruchtbare voe dingsbodem vormen voor het com munisme. Succes voor „De Tokkelaars". De Mandolinevereniging „De Tokkelaars" (Dir. M. P. Vente- vogel) nam de 2e Paasdag deel aan het Nationaal Mandolinecon cours te Den Haag. Voor een eer ste prys waren 260 punten nodig, „De Tokkelaars" behaalde met 278 punten een eerste prys. VLISSINGEN. „Plaats een stoel in het jeugdgebouw". Dit is het motto van de bazar, welke is georganiseerd door de leden van de Geref. Jeugdcen- trale en welke Dinsdagavond, wegens afwezigheid van de voor zitter, de heer S. Prins, door mej. Huser werd geopend. Het is haast een lust in deze bazar zijn geld kwijt te raken. Zelfs een spookhuis en het rad van avontuur kan men er vinden. Verder kan men er vissen, sjoe len, schieten, enz. De Geref. jongelui zijn er in geslaagd een gezellige bazar in elkaar te zetten. ZOUTELANDE. A.R.-Klesverenlging. Dezer dagen vergaderde de A.R. Kiesvereniging. Als candtdaat voor de Tweede Kamer werd o.m. genoemd Dr K. Huizenga. De vergadering sprak de wense lijkheid uit zich te melden bij de vrijwillige hulppolitie of nationale reserve. AXEL. A.R. Kiesvereniging. In de vergadering van de A.R. Kiesvereniging werden voor de samenstelling van d? groslijst voor de Tweede Kamerverkiezin gen behalve de ilamen van de elf zittende leden ook de namen van Prof. Mr P. S. Gerbrandy en Prof. Dr K. Schilder op de lijst geplaatst. Getracht zal worden in de maand April voor de Kies vereniging Dr J. A. H. J. S. Bruins Slot te doen optreden. Herdenking Regeringsjubileum. Ter bespreking van de plan nen voor een feestelijke herden king van het 50-jarig regerings jubileum van H. M. de Koningin is vorige week het feestcomité met de afgevaardigden van de buurtverenigingen bijeen geweest. De data van de plaatselijke herdenking werden vastgesteld in de week van 31 Augustus tot 4 September. Alvorens definitieve plannen kunnen worden vastgesteld, zul len door de vertegenwoordigers van de buurtverenigingen gelden worden ingezameld. Doof de heer De Feyter werden nog enige filmpjes vertoond. HAAMSTEDE. Brand. j Vermoedelijk doordat kinderen met lucifers op het hooi speelden, brak Zaterdagmiddag brand uit in een schuurtje van dhr M. v. d Cingel. Doordat de buren snel in grepen kon erger voorkomen wor den. BRUINISSE. Onder leiding van Ds Marsman werd Maandag een „jeugd-ont- spanningsavond" gehouden, waar voor veel belangstelling bestond, waarbij de Chr. Zangvereniging medewerking verleende, evenals enige padvinders, die een twee tal stukken opvoerden. Door Ds Marsman werd gedeclameerd en door de heer Immerzeel een door hem vervaardigde schets voorge lezen. Ook was er de gebruike lijke hersengymnastiek. Het pu bliek toonde zich zeer voldaan. KAPELLE. Schuttersconcours. Door 9 sociëteiten met 31 schutters werd Maandag deel genomen aan een concours, ge organiseerd door de Handboog sociëteit „Willem Teil". De uitslagen luiden als volgt: Hoofdvogel P. Vermeulen „Jaco- ba van Beieren" te Goes; le zij vogel: C. Rijk, „Zeelandia" te Ovezande; 2e zijvogel: P. Ver meulen, „Jacoba van Beieren" te Goes bij loting; le hoofdkal: L. Bal, „Victoria" te Kwadendam- me; 2e hoofdkal: P. Daalman, „A.D.L.M." te Kvvadendamme; le kleine kal: P. C. Bruynzeel. „Willem Teil" te Kapelle bij lo ting; 2e kleine kal: J. Glas, „Wil lem Tel" te. Kapelle bij loting; le klep: C. Hoogesteger, „Willem Teil" te Kapelle; 2e klep: A. Sorber, „Batavieren" te Goes; 3e klep: P. C. Bruinzeel, „Willem Teil" te Kapelle. Meeste kleine vogels: Izak Slabbekoorn, „Bata vieren" te Goes. Vorige week werd het feit herdacht dat de heer Van Roo 15 jaar voorzitter van de Mid delburgse Handbal- en Athletiek- vereniging „E.M.M." was. Hem werd namens de leden een zilve ren vulpotlood met inscriptie aangeboden. Een der oudste inwoners van Arnemuiden, de heer J. Corne lisse, is in de ouderdom van ruim 90 jaar overleden. Gemeenteraad. YERSEKE. De heer J. Snoep tot havenmeester gekozen. Onder de ingekomen stukken bevond zich o.m. een verzoek van de bewoners van de Molen polderweg om de hinder, door de schelpenmaalderij gemaakt, wettelijk te verbieden. Slechts modernisering van het bedrijf zou het euvel kunnen verhelpen, wat echter steeds groter onkos ten met zich mede brengt. Op het oordeel dat inmiddels is ge vraagd aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, is nog geen antwoord ontvangen. B en W zegde toe te zullen trachten deze kwestie langs minnelijke weg te schikken. In verband met het ontslag van de haven meester, de heer A. J. Hartog, die deze functie 29 jaar heeft vervuld, werd de heer J. Snoep gekozen tot opvolger. Bij de wijziging van de ver ordening inzake de vermakelijk heidsbelasting werd het voorstel van B en W voor een heffing van 25 pet. goedgekeurd. Een aan de orde zijnd voor stel tot technische herziening van de salarisverordening van het secretarie-personeel lokte nogal bespreking uit n.a.v. de personeelsbezetting en de werk uren. De heer Koster oordeel de dat de werkuren verlengd zouden kunnen worden daar 5+2 uur wel wat weinig is. De heer van Boven vroeg of er achter stand is in het werk. Is dat zo dan moet deze ingehaald worden. De heer Dominieus oordeelde dat er teveel ambte naren zijn. Bij een eventuële va cature mag daar wel rekening mee gehouden worden. De voorz. ^antwoordde, dat met deze 'waarschuwende woorden reke ning gehouden zal worden. Het voorstel werd goedgekeurd. Aan de orde was nu voorzie ning gemeentereiniging. B en W. wilde indien mogelijk de te genwoordige methode gehand haafd zien; dus aanbesteding door de ophaler van vuil. Op verzoek van de heer Koppe ging de raad in geheime zitting. Na heropening werd beslo ten om voor 5 jaar de gemeen tereiniging weer aan te beste den. Tegen de heren van Boven, Sandee en Pikaar, die oordeel den dat de gemeentereiniging een zaak is die de gemeente in eigen beheer moet nemen. De heer Koppe betreurende dat aanschaffing van materiaal en gebouwen .in de tegenwoordige tijd niet mogeijk is, zal 't voor stel van B en W steunen. Dus 8 voor en 3 tegen. Bij de daarna gehouden rond vraag werd medegedeeld, dat de bestrating en de verbetering van de Ouden Dijk in Mei a.s. al worden aanbesteed. De eerste twee huisjes aan de Lange Vie- (le tegen de Ouden Dijk zullen 'worden afgebroken, opdat de opril voor de dijk zal worden verbreed en verlengd. De ingang van de Burenpol- der is verbeterd door onteige ning van een strook grond. De heer Dominius vroeg ver betering aan de Openbare School II, wat tegen de a.s. zo mer werd toegezegd. De heer van Boven klaagde over het slecht opschieten van de hui zenbouw aan de Stenge. Is daar niets aan te veranderen? En het sportterrein? En 't havenlicht? Plannen daartoe zullen spoedig aan de orde worden gesteld ant woordde te .voorzitter. De heer Pikaar oefende cri- tiek uit op het reinigingswerk in de Haven. Waar blijven de palen voor de Haven? Nader onderzoek werd toegezegd. De heer Koppe informeerde hoe het» komt dat de particuliere wo ningbouw in onze gemeente zo slecht tot zijn recht komt. Wordt wel genoeg aandacht be steed aan dit vraagstuk en is het niet wenselijk dat van ge- meenewege eens duidelijk een en ander wordt uiteengezet? De voorzitter' aohtte dit niet nodig. Meermalen heeft hij particulie ren er op attent gemaakt en pogingen daartoe gesteund. Maar er is in een gemeente als de onze weinig lust om te bou wen, ook kan moeilijk geld ge vonden worden voor hypotheek. Alle kopers van bouwgrond die in '49 niet hebben gebouwd heeft hij attent gemaakt op de kans dat zij hun bouwgronden (Irenestraat) kwijt kunnen ra ken. Daarna sluiting. Strafzaak „Duits concen tratiekamp Vught". Het is te verwachten dat nog deze zomer waarschijnlijk in Ju- nie of Juli de eerste processen- zullen aanvangen vo'or het Bijz. Gerechtshof in Den Bosch van de „strafzaak Dujts concentratie kamp Vught". Te Londen zijn drie kinde ren, resp. Van 11, 8 en 1 jaar om het leven gekomen, doordat hun moeder bij vergissing rat- tenkruid in de pap had gedaan. De algemene bankstaking in Italië heeft slechts een half uur geduurd, daar het personeel sa larisverhoging is toegezegd. V eilingsbcrichtcn. GOES. Veiling van 30 Maart. Appels: Goudreinetten 37106, Jonathan 69139; Golden Deli cious 49136; Zoete Ermgaarde 69; Goudreinetten (stek) 1824; Peren: Kleiperen 61; St. Remy 5371; Brederode 55, alles per 100 kg.; Groenten: Kropsla 14— 15; Knolselderij 1.503.50, alles per 100 stuks: Witlof 23—46; Uien 27—49; Kroten 1.50—2, alles per 100 kg. ZIERIKZEE. Veiling van 31 Maart. Spinazie 3546; Witlof 5260; Uien 39, alles per 100 kg. Bosradijs 79; Kropsla 1516, alles per 100 bos of krop. De mosselhandel. De vorige week weerden van Bruinisse naar de verschillende handelaren ongeveer 700 tonnen mosselen verzonden ter verdere export naar België en Frankrijk. Uit de Waddenzee werden on geveer 800 tonnen mosselzaad aangevoerd. Dit zal in grotere hoeveelheden worden aangevoerd, wanneer 19 Mei de Waddenzee voor Zeeuwse vissers zal worden opengesteld. Waterstanden. Keulen 159 0.11), Ruhrort 0.13 0.11), Lobith (Rijn) 1008 (—0.15), Nijmegen (Waal) 7.81 0.18), Arnhem (Nederrijn en Lek) 784 0.10), Deventer (IJssel) 228 0.07), Borgharen 4063 (-^-0.07), Belfeïd (Beneden- MaasO 1105 (+0.17), Grave (be neden de sluis) 471 (+0.14), Lith (laag water Maas) 0.24 (+0.11). Burgerlijke Stand. THOLEN. Geboren: Jannetje C. d. v. H. Jansen en E. Jansen. Gehuwd: W. J. Tielkemeijer, 32 j. en C. Schot, 21 j. Overleden: C. Waghto, 56 j„- man van M. L. Reijers. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Exmorra-Allin- gawier, B. Fokkema, cand. te Menaldum; te Vlagt wedde, G. Colenbrander te Eppenhuizen- Zandeweer; te Hellendoorn, H. P. Huisman te Makkum. Aangenomen naar Kerk- en Kapel-Avezaath, A. J. van Rén- nes te Strijen; naar Longerhouw- Schettens, A. J. Visser te Bie- lum; naar Drachten, S. Zeilstra te Oenkerk; naar Baarn, J. A. Dfstrlbutiedienst Zierikzee. Uitreiking bonkaarten te Haamstede. De uitreiking van bonkaarten te Haamstede op 1 en 2 April a.s. zal plaats hebben in het Gemeente huls. Aanvragen om werkschoenen. Gedurende het tijdvak vein 1 tot en met 15 April 1948 bestaat we derom gelegenheid tot het aan vragen van werkschoenen voor personen, die na 30 Juni 1947 nog geen bon voor werkschoenen heb ben ontvangen en een beroep uit oefenen, waarbij het dragen van werkschoenen noodzakelijk moet worden geacht. Arbeiders, werkzaam ln bedrij ven met minder dan 5 arbeiders, moeten individueel aanvragen; be J. Vermaat te Hollandscheveld.drijven met 5 of meer arbeiders Bedankt voor. Katwijk a. d Rijn, C. G. Wiegers te St.-Pan- cras; voor Leidschendam, D. Kalmijn te Dreischor; voor Enk huizen, J. G. Steenbeek te Herr.- Venhuizen; voor Aalsum, A. J. van Rennes te Strijen; voor Veen.J. W. v. d. Linden te Koot- wij.k Geref. Kerken. Beroepen te Gouda, W. Wijma te Gasselternijeveen; te Stellen dam, J. S. v. d. Bos te Nieuw- land; te Duurswoude, G. K. Geerds te Drijber; te Almkerk, A. J. van Dijk te Koudum; te Dinxperlo, W. S. Schenk te Nieuwolda; te Emmen, P. v. d. Spek te Wanswerd; te Marum, J. Nawijn te Avereest. Aangenomen naar Doezum, J. H. Staal te Garrelsweer. Bedankt voor Warffum, S. J. Bloem te Hoogkerk, •Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen naar Batavia, J. P. v. d. Stoel te Groningen. Herst. Evang. Luth. Kerk. Drietal te Amsterdam (vac.- B. E. J. Bik), J. G. Bahnmüller, Evang, Luth. pred. te Hilver sum; A. J. Meyer, Evang. Luth. pred. te Rotterdam en A. Ver meulen, Herst. Evang. Luth. pred. te Hoorn. Veldpredikers voor Indië. Na 15 December 1947 zijn, mede als gevolg van het bezoek, dat ds J. C. Koningsberger, tot voor kort hoofd-legerpredikant in Indië, aan ons land gebracht heeft met het oog op de gees telijke verzorging van het leger in Indië, 20 predikanten, die zich hiervoor beschikbaar heb ben gesteld, naar hun bestem ming vertrokken, of zullen op korte termijn vertrekken. Gisteren vertrokken met de „Kota Baroe" vier Hervormde moeten echter collectief aanvra gen. Distributiedienst Vlissingen. Aanvragen werkschoenen. De Distributiedienst kring Vlis singen maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van 1 April tot en met 15 April 1948 wederom ge legenheid bestaat tot het aanvra gen van werkschoenen voor perso nen van 16 jaar en ouder, die een beroep uitoefenen volgens de vast gestelde beroepenlijst en die na 30 Juni 1947 nog geeti bon voor werkschoenen hebben ontvangen. Aanvraagformulieren MD 333-04 kunnen worden afgehaald ten kan tore Brouwenaarstraat 4, loket 5 te Vlissingen en bij de agentschap pen. Personen, die werkzaam zijn bij bedrijven met minder dan 5 arbei ders, moeten individueel aanvra gen. Bij bedrijven met meer dan 5 arbeiders moet de werkgever een collectieve aanvraag indienen met een -lijst in duplo met de na men, adressen en de TD-nummers van de desbetreffende arbeiders. Distributiedienst Middelburg. Werkschoenen. De Directeur van de Distribu tiekring Middelburg maakt be kend, dat mannelijke personen van 16 jaar en ouder, die een beroep uitoefenen voorkomende in de of ficiële beroepenlijst en die na 30 Juni 1947 nog geen bon voor werkschoenen hebben ontvangen in het tijdvak van 1 tot en met 15 April 1948 ln de gelegenheid wor den gesteld een aanvraagformulier af te halen en in te dienen. Be drijven met 5 of meer personen moeten collectief voor hun arbei ders aanvragen. Bij het afhalen en indienen der formulieren moet de stamkaart van betrokkene worden overge legd. Bij collectieve aanvragen alleen bij het indienen. Formulieren zijn verkrijgbaar De voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor de oor- logsvoorraad heeft medege deeld, dat de commissie op het punt staat de inventaris op te maken van 11.000 fabrieken in de V. S. teneinde te kunnen vaststellen op welke wijze zij zich kunnen wijden aan de oor logsproductie voor het geval de noodzaak hiervan zich zou doen gevoelen. Veldmaarschalk Montgomery, chef van de Britse generale staf, is per vliegtuig uit Londen naar België vertrokken, waar hij het Belgische leger zal in specteren. Daarna brengt hij een bezoek aan de Britse troepen in Duitsland. Te Wesermünde, voor de oor log Duitslands grootste vissers haven, lossen 70 trawlers en 83I loggers en kotters per week soms 3500 ton vis.' ■- In Japan is een express-trein op een stilstaande locomotief ge reden, tengevolge waarvan 70 personen om het leven kwa- ïntn en 120 anderen verwondin gen opliepen. Negen leden van de Balkan commissie der V N. zullen Don derdag uit Saloniki naar Genève vertrekken om het eindrapport op te stellen, terwijl de overi gen hun werkzaamheden in Sa loniki zullen voortzetten. De meerderheid in de commissie wees de bezwaren van Britse, Franse en Amerikaanse zijde te gen het opstellen van het rap port in Genève inplaats van in Saloniki van de hand. De onder Amerikaanse licen tie te Berlijn verschijnende bla den krijgen een grotere papier toewijzing. Het onder Ameri kaans toezicht staande radiosta- tio te Berlijn mag dagelijks drie uur langer zenden. De Brits-Amerikaanse zone van Duitsland zal ter waarde van twee en een half millioen dollar tabak van Griekenland kopen. Wat brengt de radio? SCHEEPVAARTBERICHTEN. 30 Maart.: Te Vlissingen aan gekomen: Teuna van Gent. Van Vlissingen vertrokken: Oranje naar Antwerpen. Gepass. van Antwerpen: Leuvehaven naar R'dam. 31 Maart: Van Vlissingen ver trokken: Teuna naar Tegelen. Gepass. naar Antwerpen: Ma- roet V van Hull; Arkeldijk van Londen; Bill S van Yarmouth. Gepass. van Antwerpen: Ama zone naar Zweden. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. HILVERSUM I, (301,5 M.): A.V.R.O. 6.00 Nieuws. 6.30 Ned. Strijdkrachten. 7.00 Het klokje van seven uur en dus7.15 De Kadiovolksniuziekschooi. 8.00 Nieuws. 8.05 „Opbouw van bin- nen-uit", een korte toespraak door Z. E. Min. in 't Veld. 8.10 Echo van de dag. 8.15 Aansluiting Con certgebouw. 10.00 Maurice Maré- chall speel cello. 10.15 Causerie: „Het land van kamelen en geslui erde vrouwen". 10.30 Orgel- en pianospel en The Swinging Nigh tingales. 11.00 Nieuws. HILVERSUM II, (415 M.): N.C.R.V. 6.00 Sans Souci. 6.15 Land- en Tuinbouw. 6.30 Met band en plaat voor U paraat. 7.00 Nieuws en weeroverzicht. 7.15 Jonge mensen bekwamen zich voor een beroep. 7.30 Het actueel geluid. 7.45 Pianospel. 8.00 Nieuws 8.05 Programma proloog. 8.15 „Als de winter vlucht voor do lentelucht", een studiosteravond. 9.30 Faniiliecompetitie. 10.00 In strumentale soli. 10.15 De vaart der vol Urn. 10.45 Avondoverden king. 11.00 Nieuws. Vrijdag 2 April. HILVERSUM I, (301,5 M.): V.A.R.A. 8.00 Nieuws. 8.18 Opera programma. 9.00 Symphonisch concert. V.P.R.O. 10.00 Morgenwij ding. V.A.R.A. 10.20 Héléne Cals zingt. 10.45 Beethoven, Sonate in a kleine terts, opus 23. 11.05 Voor dracht uit „De Mijn" van Zola. 11.20 Licht orkestconcert. A.V. R.O. jg.00 Het Tournee Orkest. 12.30 Weerpraatje. 12.38 Gerard van Krevelen speelt piano. 1.00 Nieuws. 1.15 Een programma ge wijd aan composities van Se Itali aanse componist Llugl Denza. 2.00 Kookkunst. 3.00 „Ons volk in zijn dichters. 3.20 B.B.C.-orkest. V.A. R.A. 4.00 Haydn, Paukenwirbel door Omroepkamerorkest. 4.30 Tussen 12 en 16. 5.20 Wij en de muziek. HILVERSUM II, (415 M.): K.R.O. 8.00 Nieuws. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Strijkkwartet. 9.35 Ochtendconcert. 10.35 Gedeelten uit opera's. 11.00 Radioziekenbe zoek. 11.45 Georg Kuhlenkampf speelt viool. 12.03 Clarinet en pi ano. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Lunchconcert. 1.00 Nieuws. 1.25 Lunchconcert, vervolg. 2.00 Frag menten uit de opera „Atda" van Verdl. 3.15 Muzikale reisvertelling 3.50 Allerhande bij de thee. 4.3ff Lily Kraus speelt piano. 5.00 Na schooltijd. 5.15 „Der Bettelstu- dent", verkorte operette. en vijf Gereformeerde predi- bij het kantoor Dam 43, lokaal 2 kanten en 2 aalmoezeniers of bij de agentschappen. Het ontwerp-Kerkorde der Ned. Herv. Kerk bevat o.m. de volgende bepaling: Behalve aan predikanten en .daartoe begaafde ouderlingen zal het kerkelijk onderricht (ca techese) opgedragen worden aan catecheten. Hiertoe kunnen worden benoemd mannelijke en vrouwelijke lidmaten der Kerk, die aan daarvoor gestelde eisen voldoen. -Omdat voor de catecheet dan geen taak meel is weggelegd op het gebied van de prediking zal voor de bij in voering van de Kerkorde in dienst zijnde godsdienstonder wijzers een overgangsbepaling worden opgenomen, waarbij zij de Kerkelijke bevoegdheden, die zij dan bezitten behouden en voor hen, die blijk geven van bijzondere geschiktheid daartoe te bezitten de gelegenheid wor den geopend om te worden aan gesteld tot hulppredikant" Over dit voorstel spreekt E. Elbertsen te Stadskanaal in „De Nederlander" zijn teleurstelling uit. Het aantal Evangelisaties, zegt hij o.m. waar Zondag op Zondag het Evangelie, overeen komstig Schrift en •Belijdenis verkondigd wordt is groot. Al leen in de drie Noordelijke Pro vinciën meer dan honderd. Dit zijn grotendeels afstands-Evan- gelisaties en Evangelisaties in, vrijzinnige Gemeenten. Daar naast zijn vele godsdienstonder wijzers werkzaam in Zieken huizen, Inwendige Zending, Maatschappelijk werk, enz. Ver der wordt, in vrijwel alle plat telandsgemeenten regelmatig gebruik gemaakt van de hulp van godsdienstonderwijzers, bij afwezigheid van de plaatselijke predikanten, die bij het grote tekort aan voorgangers zelf zo vaak moeten spreken in vacante gemeenten. Als er geen ggds- dienstonderwijzers waren, als plaatsvervangers, zouden onge twijfeld in zeer veel kerken 's Zondagsmorgens de deuren gesloten blijven. Nu is de commissie blijkbaar uitgegaan van de gedachte om de Evangelisaties dan over te hevelen naar de Kerk. Maar de mensen van de Evangelisatie zullen zeker niet opgaan onder de prediking van de plaatselijke vrijzinnige predikanten. Én wat gebeurt er dan met de mensen van de afstands Evangelisaties? Het is een verblijdend ver schijnsel, dat sommige jongere vrijzinnige predikanten meer kerkelijk denken en leven- dan de oudere generatie, maar prac- tisch zijn we nog lang niet toe aan het één geloof en één Heer! Er is geen sprake van, dat deze beoogde gelijkschakeling zal ge lukken. Wie dit denkt kent de verhoudingen niet. Het zou een chaos worden. Er zou meer af gebroken worden dan' opge bouwd. Zaterdagmiddagvoetbal. Tweede Klasse A ook uitgespeeld. 2e Klasse A. Arnemuiden IIKattendijke I 01. De laatste wedstrijd in deze klasse eindigde nog in een mi nimale overwinning van de Kat- tendijkenaren, die het bij hun bezoek aan de Arnemuidense reserves met gemakkelijk had den. Beide ploegen eindigden met gelijk aantal winstpunten, doch het Arnemuider doelgemiddel- de is beter, zodat de ranglijst niet meer verandert. 2e Klasse B. Colijnspl. Boys II-Wolfaartsdijk II 22; Kloetinge IIKats II 01; Krabbendijke II's-Heer Ren- •arikskinderen I 40. Met een flinke overwinning op de scherpste concurrent werd Krabbendijke II toch nog op glo rieuze wijze kampioen. Een paar misstappen van 's-Heer Hen drikskinderen hebben de ach terstand te groot gemaakt. Co lijnspl. Boys II en Wolfaarts dijk II bleken aan elkaar ge waagd, hoewel we de gastheren voor sterker hadden aangezien. Kloetinge II 'heeft zich flink ge weerd tegen de Kats reserves, doch zijn er niet in geslaagd weer winst te boeken. Niette min werd het een zeer eervolle nederlaag. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 31 Maart 1948 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. Nederl. 1938 100 100 Scheepv. Unie 198 197(4 dito 1947 98% 98% Rott. Lloyd 183 184 dito 1937 981:l/10 Stv. Nederland 194 194 Dollarlening 103(4 H.V.A. 275% 267(4 Ned. N.W.S. 81 Java Cultuur 117 117 Spaarcert. 100% 100% N.T.S.U. 121% 122 Indië 1937 96 95% Vorstenlanden 61% 58% Kol. Bank 119 117 D. Bat. Mij. 190 186% N. Ind. Hand. I 133% 131% Dell Mij 235 229% N. Hand. Mij. 165% 165% Senembah 189% 184 A.K.U. 189% 187% Muller I Bergh Jurgens 313 311 dito II 178% Berkel Patent 138(4 136 A'dam Bank 166% 166 Calvé Delft 215 Holl. Bk. Unie 247% 246% Centr. Suik. Rott. Bank 167 165 Fokker 199% Twentsche Bk. 183% 184 v. Gelder Zn. 164% Anaconda Copp. 36% 36% Hoogovens 234 228 Beth. Steel 104% 106% Unilever 326(4 323% Chrysler 119% Ned. Ford 357 361% Gen. Motors 54% 55 Ned. Kabel 313 313 Intern. Nickel 28 28(4 Philips Gl. 295% 291% Kennecott 53% 53% Wilton F. 230 229 Rep. Steel 25 .25% Billiton I U. S. Steel 74% 75(4 dito II 540 Cit. Service 40% 41(4 Dordt. Olie 335 333 N. American 15 Kon. Olie 360 356% Cont. Oil 56% 56(4 A'dam Rubb. .206(4 200% Midd. Cont. OU 46 Band. Rubb. 173 167 Philips Oil Del. Bat. Rubb. 133(4 131 Shell Union 34% 34(4 O. Java Rubb. 91% 91 Tidewater 21% 22% Serbadjadi 97% 95% Baltimore Ohio 10% H. Am. Lijn 223 221 Miss. Kans. Tex. J. C. Japanl. 165(4 Penssylv. Rr. 17% 17(4 K. N. Stoomb. 197(4 197 N. Y. Central 13% Kon. Paketv. 176% 175 Claims Philips 574/587 572/574 3. iviarinus! - Marinus! - Ma- rinus! Dat zo'n man toch zo vast slapen kon. Juffrouw Pot werd er zenuwachtig van. Je zou 'n kanon naast 'm af kunnen schieten en dan sliep ie nog door. Hoorde hij nu niets van Polletje, die al een minuut of tien stond te brommen, vlak bij 't raam? Er was vast onraad, anders zou 't waakse dier niet zo onrustig zijn. Hoor die hond rrou toch! 'n Mens zou d'r 'n hartklopping van krijgen. „Marinus...! Ma-ri-nusl", riep ze weer en ze porde haar man ;r zn zij. „Hè-èhó-óó wa-wat moet je!" Hij was nu ineens klaar wakker. „Wat zijn dat voor flauwe aardigheden?", bromde hij. „Gun jij je eigen man z'n nachtrust niet?" 4. „D'r zijn dieven in de tuin, Marinus", klonk 't stellig van juffrouw Pot. „Dieven. diè-ven?" herhaalde haar man. „Ja, Polletje staat zo bij 't raam te brommen. Hoor maar!" Meneer Pot kon niet anders, dan z'n vrouw gelijk geven. „Ik heb nog geen oog dicht gehad", klaagde ze, „en jij slaapt maar en trekt je ner gens wat van aan! Ga dan es kijken....!" „Weet ik dat dan ook", snauwde meneer Pot „Maar je zult je zin heb ben, ik zal gaan kijken." Hij stapte het bed uit, schoof in z'n pantoffels en sloop naar het venster. Het heldere maanlicht gluurde door de gesloten gor dijnen. En Polletje bromde maar.... diep uit z'n keel, als of hij straks zo maar een sprong op de dieven zou wagen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3