Stafofficier bij de Griekse guerilla's doet onthullingen. Fins-Russische onderhandelingen in impasse. Politiek en jeugd. Russen gaan verkeer tussen hun zone en West-Duitsland strenger controleren* Dorpen bij Maagdenburg worden ontruimd. 25 NIEUWE Textielpunten - geldig. Het is veei beestachtiger dan men denkt. N* S*-staf bezocht Zeeuwsch-Vlaanderen* Voorlopig geen verandering in lijn Mechelen T erneuzen. L'ngave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- ïtr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, WaJstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4« JAARGANG No. 910 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISiELIJK BLAD VOOR ZEELAND donderdag i aprel 1948 11.06 u, Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.14 u., onder 19.15 u. Maan op 4.09 u., onder 11 ne Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. p. E. BARON r. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HDIZENGA, Middelburg, K"'VKELSE te Goes' 08 R- SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 2 April: 8.09 u. 1.27 m„ 20.44 u. 1.05 m. P olitiek, dat is de kunst van r. het bereikbare. Jeugd, dat is de mens in zijn uiterst kritische periode, ais hij het zoeklicht van zijn rechts besef richt op van alles en nog wat. Deze omschrijvingen verneemt men nogal eens. Kunnen die twee samengaan? De kunst van het bereikbare dat is schipperen om iets te verkrijgen. De uiterst kritische periode dat is de leeftijd, die tot leus heeft„Weg met alle geschipper Kunnen die twee dan samen gaan? Maar... de bovengenoemde definitie van politiek deugt niet. En de omschrijving van „jeugd" is ook niet goed; zij laat een belangrijke jeugdtrek weg. Politiek is voor christenen het streven naar gerechtigheid (in Bijbelse zin) in het staat kundig leven. dj. in de verhou ding van overheid tot onder daan, in die van de onderdanen onderling en van hun samen levingsverbanden. En wat de jeugd betreft, deze is niet alleen kritisch, maar heeft ook een sterke behoefte aan gezag. Zodat de christelijke jeugd met eerbied staat tegen over de Bijbel, die goddelijk ge zag heeft. Nu komt de zaak al wat an ders te staan. Gods Woord, voor de jeugd gezaghebbend, eist voor de politiek het oefenen van gerechtigheid; een eis, die het hunkeren naar recht bij de kritische jeugd toespreekt. Gods Woord maakt, goed bezien, de politiek voor de rechts-kritische jeugd aantrekkelijk. De tegen stelling is weg! Trouwens, de praktijk heeft bewezen, dat er geen tegen stelling behoeft te bestaan. Zie maar naar de verzets strijd. Verreweg de meeste verzets mensen waren van christelijke huize. En hoeveel jonge man nen deden er aan meeHoe waagden ze hun leven. En hoe' gaven ze hun levenHoe blij moedig gelovig vaak. Waarvoor? Voor de politiek. Zij wilden gerechtigheid in het staatkun dig leven. Daarom wilden zij vrijheid van politieke menings uiting; vrijheid van prediking; inschakeling van de volks vertegenwoordiging; regering van de wettige Vorstin kor tom, daarom wilden ze de ver dwijning van de onreclit-heer- schappij, uitgeoefend door een trawant van de grote onge- rechtige. Politiek en jeugd vormen geen tegenstelling. T~V at bleek ook direct na de ■'--'verzetstijd, na de oorlog in ons land dus. Waren het toen niet de jonge mannen, die in groot getal zich gaven voor de dienst in Indië? Dat was weer voor de poli tiek! Ook daar, in Indië, moest de gerechtigheid in het staat kundig leven worden hersteld, onder het oppergezag van onze Koningin. Hoe werden velen teleur gesteld, toen ze die taak niet mochten volbrengen! Ge hebt het kunnen horen, pas nog, door de radio. Politiek en jeugd vormen geen tegenstelling. Speciaal voor de christelijke politiek en de christelijke jeugd geldt dit. Indien de jeugd de politiek ervaart als in de bezettings tijd en onmiddellijk daarna, en niet als daarvóór (toén veel tijd besteed werd aan dingen waarvoor de jeugd geen inte resse heeft, omdat de vraag van het recht er niet duidelijk in naar voren traddan voelt zij de band aan de politiek. Als de jeugd ziet, dat het gaat om de grote, om de groot ste politieke vragen, om vrijheid van godsdienst, om vrijheid van maatschappelijke en politieke organisatie, kortom om het grote recht, dat God wil in 't menselijk leven - dan wordt ./arm van binnen, dan voelt zij de trekking naar de politiek, om Gods wil. Dan is er geen tegenstelling. Dan heft de werking van Gods Woord die op. Dan is de jeugd zelfs wel een «olitieke stimulans voor de Ten. H. HET IJZEREN GORDIJN WORDT DICHTGETROKKEN. Maarschalk Sokolofsky, de Sow- jet-Russische militaire gouverneur in Duitsland, heeft de drie Weste lijke bevelhebbers op de hoogte ge steld van het Sowjet-Russische voor nemen. strengere controlemaatregelen toe te passen op het verkeer tussen de Sowjet-zone en de Westelijke zones. Het secretariaat van de Geal lieerde Bestuursraad werd in deze stap niet gekend. De betreffende ken nisgevingen werden apart verzonden Westelijke Geallieerden "niet verrast. In de toekomst zal iedereeen, die tussen Berlijn en het Westen reist, aan een strengere controle worden onderworpen en een doorreisvergunning van de Sowjet-autoriteiten nodig hebben. Ook het goederenverkeer zal ijvorden gecontroleerd. De Westelijke geallieerden waren niet verrast door de Russische stap, die men ziet als een onderdeel van de campagne, die tot doel heeft de positie van het Britse, Amerikaanse en Franse personeel te Bcrljjn moeilijk te maken. I personeel van doorreis-visa moet zjjn voorzien. In het Britse antwoord wordt tevens verklaard, dat uit de tekst I van de Sowjet-mededeling niet Boeren en Inwoners van kleine dorpen langs beide zijden van de verkeersweg van Berlijn naar het Westen hebben volgens het met Franse licentie verschijnende Ber- ljjnse blad „Der Kurler" aanzeg ging tot evacuatie gekregen. Het betreft dorpen in de buurt van Maagdenburg, dat dicht bij de plaats ligt waar de verkeersweg over de Elbe gaat, ongeveer 50 km in de Sowjet-zone. De boeren mogen hun akkers voor de komen de oogst bewerken, maar moeten in verder gelegen dorpen wonen. Amerikaans Huis van Afgevaardigden neemt plan-Marshall aan. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigd en heeft gisteren met 329 tegen 74 stemmen het wets ontwerp aangenomen, volgens het welk in het kader van het plan- Marshall 5.3 milliard dollar voor het herstel van Europa en een aparte som voor Griekenland, Turkije en China beschikbaar zal worden gesteld. Het amendement om Spanje de mogelykheid te geven voor deel neming in aanmerking te komen werd met 188 tegen 104 stemmen aangenomen. Het wetsontwerp is thans naar het congres gezonden, dat in de komende dagen in verenigde zit ting het niteindelyke ontwerp zal opstellen, dat naar men verwacht binnen 10 dagen aan Truman ter tekening voorgelegd zal kunnen worden. Fascistisch complot in Italië? De Turijnsé correspondent van het communistisch georiënteerde blad „La Republica" maakt mel ding van een complot van vroe gere fascistische leiders om een burgeroorlog te ontketenen, ten einde verzet te plegen bij een over winning van het volksfront. Volgens het blad ia de bewe ging gesteund door de Amerikaan se anti-comlnform-contra-spionna- ge en de Britse geheime dienst. Als leiders worden genoemd maarschalk Giovahni Messe, staf chef tijdens Mussolini, prins Asca- nio Colonna en admiraal Thaon de Revel, een vroeger lid van de gro te fascistische raad. Het complot zou op 19 Febru ari j.l. georganiseerd zijn. duidelijk blijkt wat de voorstellen precies betekenen. De Britse bezettingsautoriteiten erkennnen geen eenzijdig recht jvan de zijde der Sowjet-autoritei- ten om te bepalen welke personen de Russische militaire autoritei- jof goederen Berlijn mogen binnen- ten kwartier gaan maken voor de bomen of verlaten, versterkte grenstroepen en yoor i De enige onmiddellijke voor- Duitse polltie-eenheden, die ter zorgsmaatregel, die door de Britse versterking van de grenscontrole autoriteiten in antwoord op de Te Berlijn neemt men aan, dat zullen worden gebruikt. Behalve de voorstellen voor de scherpere grenscontrole op het weg- en treinverkeer, hebben de Sowjets een aantal pogingen ge daan om de controle op het lucht verkeer boven de 32 km brede Sowjet-voorstellen is genomen, is te verzekeren, dat de doorreisver gunningen van het Britse perso neel een stempel krijgen, welke aangeeft, dat de drager tot het Britse militaire bestuur behoort. De Fransen hebben de Sowjet- strook, waarover de geallieerde en autoriteiten een soortgelijk ant- juriwr/l ilnon friplinmpn nle Via! andere buitenlandse vliegtuigen door de Sowjet-zone naar Berlijn mogen vliegen, te verscherpen. Engels antwoord. Engeland heeft reeds antwoord op de Russische voorstellen gege ven. Het verzoekt de uitvoering van het plan 15 dagen op te schorten, opdat de kwestie door Britse en Russische vertegenwoordigers kan worden besproken. Engeland verwerpt het voorstel woord doen toekomen als het Britse. Generaal Clay verklaarde: „De procedures, die ln het Sowjet-ver zoek worden aangegeven, zijn niet in overeenstemming met onze overeenkomst. Wij zyn bezig aan het opstellen van een antwoord", Volgens een woordvoerder van het Amerikaans militair bestuur zullen Sowjet-Russische grens wachten niet in Amerikaanse mi litaire treinen worden toegelaten. De Amerikaanse autoriteiten heb ben zich wel bereid verklaard voor tot onderzoek van goederenladin- j goede documentatie zorg te dra gen, evenals de eis, dat geallieerd I gen. Het C.D.K. deelt mede, dat 25 punten van de nieuwe textielkaart VA 804 worden geldig verklaard. Er wordt op gewezen, dat van deze 25 punten er vijf als extra be schikbaarstelling zijn te beschouwen. Met ingang van vandaag worden geldig de bonnen gemerkt: „Textiel J een punt", „Textiel J vijf punten". „TeVtiel J reserve" ter waarde van. 10 punten en „Textiel K een punt". De bonnen „Textiel K vijf punten" en „Textiel K reser ve" zijn derhalve voorlopig niet aangewezen voor de aan koop van textielgoederen. Vanaaag zal één der ergste oorlogsmisdadigers die Duitsland heeft voortgebracht, zich voor het Bijzonder Gerechtshof* te Den Haag hebben te verantwoorden voor z'ijn wandaden in Nederland als „Höhere SS- und Polizeiführer und General-Kommissar für das Sicherheitswesen". Het is Rauter, die o.m. ten laste zal wor den gelegd: het deporteren van 110.000 Joodse Nederlanders (6000 kwamen hiervan terug), het wegvoeren van 300 000 Ned. arbei ders naar Duitsland, beroving van de Ned. bevolking op systema tische wijze, enz. Tijdens het luchten in de gevangenis te Scheveningen. Rechts Rauter naast een bewaker. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de bijzondere rechts pleging zal in een Nederlandse rechtszaal de geluidsfilm zijn in trede doen. Polygoon-Profilti heeft n.l. van de president van het Hof toestemming gekregen om een film te maken van het proces Rauter. Deze film zal worden aangevuld met filmpjes, die de Duitsers in het Jodenkamp Westerbork gemaakt hebben en die eerst kort geleden gevonden zijn. TREIN CAIRO-HAIFA OP MIJN GELOPEN. Bij Benjaniina (Noord-Palesti- na) is de trein Cairo-Haifa op een electrisch tot ontploffing gebrach te mijn gelopen. Veertig personen, hoofdzakelijk Arabieren, zyn by deze ramp om het leven gekomen. Er waren 61 gewonden. Britse sol daten zaten in- de laatste twee wagens van de trein, die op de rails bleven staan. Geen hunner is gewond. De ontsporing is veroorzaakt door toedoen van de Joodse groep Stern. Volgens Joodse berichten uit Tel Aviv Is de locomotief door de ont ploffing van de rest van de trein gescheiden en werd 90 m over de spoorbaan geslingerd. Britse troepen en politie heb ben de vervolging ingezet legen degenen, die de grootste trein ramp van Palestina veroorzaakt hebben. Alle Joodse voertuigen tussen Lydda en Haifa zijn tegen gehouden. - o Nederlandse parlements leden naar Engeland. De voorzitter van het Engelse Lagerhuis en de Engelse lord-kan- selier hebben een uitnodiging ge richt tot de beide Kamers der Staten-Generaal, om van 3 tot 7 Mei door een delegatie uit de bei de Kamers, bestaande uit 10 tot 12 leden en de voorzitters, een be zoek aan Engeland te doen bren gen, waar de parlementsleden de gasten zullen, zijn van de Engelse regering. De Eerste Kamer heeft reeds besloten deze uitnodiging te aan vaarden. Motie tegen A'damse comm. wethouders aangenomen. De Amsterdamse gemeenteraad heeft gistermiddag na een langdu rige zitting de motie, waarin aan de communistische wethouders wordt verzocht hun functies nee*maatregel mogelijk gemaakt. C. H. Unie en Protestantse Unie. In de alg. vergadering van de C. H. Unie kwam ter tafel een motie uit Zandvoort, waarin ge vraagd wordt nauwer contact en overleg te bewerkstelligen met de Protestantse Unie. Het hoofdbestuur betuigde zijn instemming met deze motie. De heer Tilanus voegde daar aan toe, dat binnenkort besprekin gen zullen worden gevoerd met enkele vooraanstaande figuren uit deze unie. o Distributie vensterglas opgeheven. Met ingang van heden mag ven sterglas in alle dikten, zonder machtiging, vergunning of bon, aan handelaren, verbruikers of verwerkers worden verkocht en afgeleverd. De aanwezige voorraden en de te verwachten regelmatige aan voer hebben het nemen van deze De Koningin moet nog rust houden. De secretaris, van de Koningin deelt mede, dat de toestand van de Koningin het nog niet mogelyk maakt, dat zy haar werkzaamhe den weer ten volle kan hervatten. Op medisch advies zal zij voor lopig nog zeer veel rust moeten houden. te leggen, met 29 tegen 14 stem men (alleen die der communisten) aangenomen. De communistische wethouders Polak en Segers hebben nogmaals verklaard niet te zullen aftreden. De grote tekorten aan tuinders glas,' blank gepolijst spiegelglas, gewapend glas en brute glas, vor men vooralsnog een beletsel, om tot opheffing van deze glassoorten over te gaan. De onderhandelingen tussen Fin land en Rusland over het sluiten Geen triptieken voor België meer nodig. Triptieken voor België zrjn van I Mei a.s. af niet meer vereist. Vanaf die datum mag geen Ne derlandse auto of motor de Neder landse grens naar het buitenland passeren, zonder dat de bestuur der in het bezit is van eén ver gunning tot tijdelijke uitvoer uit Nederland. Deze vergunning houdt de verplichting ln het motorrijtuig binnen zes maanden naar Neder land terug te brengen. Op overtreding der voorwaarden zijn zware straffen gesteld. Tenslotte biijven „carnets de SALONIKA. Langs een doolhof van smalle, stoffige straatjes vol kuilen ei» losse keien bereikt men de oude gevangenis. Mach tig als een middeleeuwse vesting torenen de dikke, witte muren van de gevangenis hoog boven de stad.. Een schildwacht bestudeert nauwkeurig mijn speciale toestemming om de opgesloten guerrilla's •te kunnen bezoeken. Tenslotte knarst de ijzeren deur langzaam open. De binnenplaats heeft iets van i de guerilla's. Een kleine, forse een ouderwetse hofstede. Het is er man. Een kaalgeschoren hoofd stil en schaduwrijk. Een paar ge vangenen slepen met brandhout voor de keuken. ^Op een stoeptree zit een boerenvrouw te praten met een kaalgeschoren man. Een hengselmand vol brood en vruch ten staat tussen hen in. Twee vrouwen lopen fluisterend heen en weer. De een is een verlegen, jong meisje: een van de bendeleden. De i passages et douanes" en triptie-1 ander haêtr moeder. van een vriendschapsverdrag zijn ken voor andere landen dan België j „Deze trap op, mynheer Marshall ongerust. Naar Reuter verneemt, zou Marshall ernstig ongerust zyn over het effect, dat het opnemen van Spanje in het hulpplan, op het Italiaanse volk zou hebben, dat op 18 -April voor beslissende verkie zingen staat. Men meent te weten, dat Marshall contact heeft ge zocht met Lovett en dat spoedig een officiële uiteenzetting van zijn standpunt te wachten is. Hij zou zijn departement instruc ties hebben gegeven alles in het werk te stellen het besluit van het Huis van Afgevaardigden, om Spanje in het hulpprogramma op te nemen te niet te doen. De speciale afgevaardigde van Truman, Myron Taylor, v vertrekt vandaag naar Madrid en gaat ver volgens naar Rome. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken wenste geen ant woord te geven op de vraag, of Taylor een bezoek zou brengen aan Franco. in een impasse geraakt. Naar te Helsinki wordt verno men, vormt de omstandigheid, dat Finland op h§t standpunt blijft staan, dat de Sowjet-Unie alleen op speciaalverzoek van Finland militaire huip zal zenden, een be lemmering bij de onderhandelin gen. President Paasikivi heeft giste ren met zijn kabinet en de fractie- j leiders vergaderd om nieuwe in- structies uit te werken voor de j Finse delegatie te Moskou. Naar verluidt zoekt men naar een com- promis. j Een speciale koerier, die giste- j ren per vliegtuig uit Moskou» te Helsinki is aangekomen met het J eerste rapport van de Finse dele- gatie, zal morgen met nieuwe in- structies naar Moskou terugkeren. ongewijzigd vereist. Het carnet j wijst de cipier. wordt niet meer door de Belgische douane voor in- en uitvoer afge stempeld. Bij elk carnet of trip tiek voor -een Nederlandse auto of motor behoort echter voortaan de bovenbedoelde uitvoervergunning In het primitieve, houten kan toortje van de directeur wacht men al op me. Een man in een op gelapt, khaki uniform over een wollen trui staat op. Het is Ioan- nis Fotiades: een stafofficier van geeft niemand een gunstig voor- De bekende Nederlandse journalist Alfred van Sprang, die reeds enige tijd voor het Zeeuwsch Dag blad" in Griekenland ver toeft, vertelt de lezer hier over zijn gesprek met een der guprilla's. BONNENLIJST. voor het tijdvak van 4 tot en met 17 April 1948. Bonkaarten KA, KB, KC 802: 289 Algemeen: 250 gram waspoe- der. 293 Algemeen: 500 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen. 295 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. 297 Algemeen: 1600 gram brood (geldig tot en met 10 April). 299 Algemeen: 2 eieren. 284 Reserve: 800 gram brood (geldig tot en met 10 April). 286 Reserve400 gram brood I (geldig tot en met 10 April). Bonkaart.'ii KD, KE 802: 789 Algemeen: 500 gram waspoe- der. 793 Algemeen: 500 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen. 795 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. 797 Algemeen: 400 gram brood (geldig tot en met 10 April). 799 Algemeen: 2 eieren. 783 Reserve: 400 gram brood (geldig tot en met 10 April). 788 Reserve: 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits. Tabak- en Versnaperingenkaarlen enz. QA, QB, QC 802: 31, 35 Tabak: 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. 33 Versnaperingen: 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of. 400 gram jam, stroop enz. 36 Versnaperingen: 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel of 200 gram jam, stroop enz. Reserve Tabak: 50 gram scheer zeep of 100 gram scheercreme of 400 gram snelscheerereme. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 April worden gebruikt. Niet aangewezen zijn en vernie tigd kunnen worden de bonnen: 242, 244, 245, 744, 745 melk; 250, 251, 252, 257, 754, 756, 757 reserve EAM en later bij het verzetsleger der ELAS. Dat het een overheer send communistische organisatie is telt op dat ogenblik niet. Het gaat om de vernietiging van de Duitsers. Rusland staat daarbij komen. Desondanks ziet hij er niet aan de goede kant. Velen 'denken zo, vooral-ook onder de studenten. De communistische propaganda doet intussen zijn misleidend werk. Het vergif, vreet in. Spelenderwijs kweekt bet verzet bewonderaars afstotend uit. Een paar heldere ogen in een baardloos gezicht. Een schrandere blik. Het Interview kan beginnen. Ioannis Fotiades geeft zonder weifelen antwoord. Rustig en nu en dan flauw glimlachend vertelt hij zijn levensgeschiedenis. EEN UIT VELEN. Het is het verhaal als van zo vele anderen. Eens boer ergens in het Noorden van het land. Po litiek bestaat niet voor hem. De oorlog stuurt alles in de war. De ondergrondse doet een beroep op hem. Hij sluit zich aan bij de RUSSEN VESTIGEN LUCHTMACIÏTBASES TEGENOVER ALASKA. Volgens de bevelhebber der Amerikaanse troepen in Alas ka, generaal Twining, station- neert de Soivjet-Unie tegen over Alaska in Siberië belang rijke eenheden van de Sow jet-Russische luchtmacht. Hij voegde er aan toe, dat de Sowjets langs de Beringstraat over bases beschikten, die minstens zo belangrijk waren als die van de .Amerikanen in Alaska. Ten dele door de grote oorlogsschade, ten dele ook door andere factoren, is de Spoorweg-Mij MechelenTerneuzen in een onhoudbare financiële positi^ gekomen, waardopr zij aan de Belgische regering ontheffing heeft verzocht van de tot 1961 lopende consessies van de Nederlandse en Belgische regering. Het gevolg van de door beide regeringen hierover gevoerde onderhandelingen is geweest, dat met ingang van 21 Januari 1948 de Ned. Spoorwegen, op verzoek van de Nederlandse re gering, als „huurster" van het in Nederland liggende deel van de lijn is opgetreden; uiterlijk 1 Juli a.s. zal de N.S. definitief eigenaar worden. In het onderhoud met" de president der Nederlandse Spoorwegen, Ir F. Q. den Hol lander, dat wij gisteren plaat sten, maakten wij ten aanzien van de MechelenTerneuzen- lijn reeds enkele opmerkingen. Het bezoek, dat de president, o.a. vergeze'd van de beide di recteuren, de heren G. F. H. Giesberger en prs D. J. Wan- sink, gisteren aan Zeeuwsch- Vlaanderen bracht, goid spe ciaal de overneming van het keer in Zeeuwsch-Vlaanderen zal gevolgd worden en de N.S. zullen alles doen wat in haar vermogen ligt om het vervoer in dit deel van Zeeland zo goed mogelijk te verzorgen. De president stemde toe, dat de kaartjesverkoop voor reizen in België, zoals dat vóór de overname te Sas van Gent ge schiedde, voor de reizigers naar België lastig is, maar hier wordt thans dezelfde gedrags lijn gevolgd als aan alle andere veranderingen aanbrengen. Voorts deelde de heer den Hollander mede, dat in het havenbedrijf van Terneuzen evenmin veranderingen zullen komen. Een ferrydienst tussen Hoe- dekenskerke en Terneuzen, waarbij goederenwagens op de boot kunnen rijden, behoort nog i tot de wensen. Wel is deze ma. I terie door de deskundigen van de N.S. bestudeerd, evenals een treindienst Terneuzen Zeizaete;- een vrome wens van de Zeeuwsch-Vlaamse bevolking. Het spoorwegmateriëel in Zeeuwsch-Vlaanderen verkeert in zeer slechte staat; van de 1000 wagons zijn er slechts een honderdtal bruikbaar. In ieder geval zuilen de N.S. al het mogelijke doen om Z. Vlaanderen tevreden te stellen; de condities hiervoor zijn aan wezig, zeide de heer den Hol lander. De inspectietocht van de staf der N.S., die vanaf Hulst tot Besprekingen omtrent oprichting hulppolitie in Zeeland. Hedenmiddag zal onder leiding van Jhr Mr A, F,C. de Casem- broot, Commissaris der Koningin, in het Schuttershof te Middelburg een bespreking worden gehouden met de burgemeesters der Zeeuw se gemeenten, die Rijkspolitie heb ben, over allerlei zaken in verband staande met de oprichting van de hulppolitie-organen voor de hand having van orde en rust. Brj deze bespreking zullen ook aanwezig zijn de Commandant der Rijkspolitie uit Den Haag en de districtscommandant in Zeeland. De-volgende week zal een der gelijke samenkomst belegd wor den met de burgemeesters van de Zeeuwse gemeenten, die gemeen tepolitie bezitten. Eerste Kamer. De Eerste Kamer lieoft giste ren de wetsontwerpen toi \tojj- -i - .r Terneuzen per Belgische Diesel- Nederlandse gedeelte van deze grensstations in ons land. trein plaats vond, werd ook lijn. Dat de Mij MelclielenTer- medegemaakt door het „comité Nogmaals deelde de heer den neuzen dit kon doen, sproot al- ter behartiging van spoorweg- Koilander mede. dac de eerste;'leen vcort uit het feit, dat zij belangen in Z.-Vlaanderen. gedragslijn is, geen veranderin-Belgische en- Nederl. betaal- j Ir den Hollander deelde nog ziging en aanvulling van de H. gen te brengen in het vervoer j middelen ontving en met de in mede, dat hij eind April weder ei. wet en de M. O. wet na een op de spoorlijn MechelenTer- België ontvangen francs de Ne- om naar Z.-*Vlaanderen zal ko- korte discussie en nadert^ toe-1 neuzen, ook niet in het perso- j derlandse reizigers aan Belgi- - lichting door minister Sielen jneel. Wat de toekomst aangaat, sche spoorkaartjes kon helpen, z.h.s. aangenomen, 'de ontwikkeling van het ver-1 Dp N.S kunnen hierin pppn men, speciaal naar Terneuzen, om de ontwikkeling van de de ontwikkeling van het ver- De N.S. kunnen hierin geen zaken nader te bestuderen. JOANNIS FOTIADES. „Ik heb mijn land verraden. Ik verdien niet anders dan de kogel". van de communistische idealen. „Het leek me de ware uitkomst voor ons eenvoudige, zwoegende mensen", bekent Fotiades. De oorlog Is over. De meeste ondergrondse strijders keren naar huis terug. Ook Fotiades. Maar de communisten laten hun prooi niet los. Op alle mogelijke manieren trachten ze hun volgelingen weer te mobiliseren. De strijd is ;nog niet gestreden. Fotiades halen ze door chantage over zich weer bij hen aan te sluiten. Hij gaat naar Boulkes, het veelbesproken oplei dingscentrum ln Joego-Slavië. Dertien maanden lang volgt hij cursussen. Er zijn vier tot vijfdui zend mannen. Fotiades wordt op de school voor genie-officieren ge plaatst. Verder leert hij Grieks en Russisch. „Wist je wat de bedoe ling v;ln die training was?" „Zeker, het was een trainings kamp voor Griekse guerilla-vech- ters/We geloofden, dat we voch ten voor de bevrijding van Grie kenland van Britse en andere- vreemde overheersing". (Vervolg op pag 2). Minister in 't Veld naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, Mr Dr J. ln 't Veld, zal, zoals wij reeds meld den, morgen een bezoek brengen aan W. Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij zal om 10.20 des morgenS met de veerpont van Vlissingen naar Breskens oversteken. Om kwart over elf zal onder .leiding van de Commissaris der Koningin in Oostburg een bespre king met de burgemeesters der W. Z.-Vlaamse gemeenten worden ge houden. Na afloop daarvan^zal in 't wederopbouwkamp te Oostburg worden geluncht. Daarna zal de minister waar schijnlijk een bezoek aan Eede en Sluis brengen. o Tweede Moerdijkpont in de vaart. Naar wij vernemen, zal, indien zich op hetdaatste ogenblik geen moeilijkheden meer voordoen, mor gen op de lijn Kruiningen-Perk- polder een tweede Moerdijkpont, de „Moerdijk", in gebruik wordén genomen. Het ligt in de bedoeling, deze pont slechts te laten varen, indien dit met het oog op het drukke verkeer noodzakelijk is. DE BILT ZEG T: Kegeu en wind. Krachtige en vooral langs t^e kust nu en cian stormachtige wind tussen Zuid-Wesi en West. Half- tot zwaar bewolkt met regenbuien Iets lagere tempera! tv»

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1