Wallace contra Truman. Wat Zeeland in 1948 mag bonwen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG Vergoeding oorlogsschaden. V*S* verzoeken onmiddellijke wapenstilstand in Palestina* Joodse en Arabische afgevaardigden naar Veiligheidsraad. V erscherpte grens controle in Duitsland. De smokkel tiert nog welig Na de „pantserauto" „de kleintjes". De Zeeuwse dammers wonnen de „Maas-Schelde- beker"* De strijd in China* De Fins-Russische besprekingen* Met alle Zeeuwen wil ik Toren van Zutpliens St. V/alI;urokerk door brand vernield. uit de ruïne-stemming 1" Britse handelsrelaties met Scandinavië. De Provinciale streekbeurs te Goes geopend. Uitgave dichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- itr. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Ylissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Ie JAARGANG No. 909 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord *1 MAART 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, KARKLSE te Goes, Ds R. SLOFS TRA te Vlissingen en Ds W. VBOEGENDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.16 u., onder 19.13 u. Maan op 3.24 u., onder 10.05 u. Laatste kwartier 11.25 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderifag 1 April: 6.56 tt. 1.50 m., 19.22 u. 1.28 m. \7 olgena het - wetsontwerp ver- V goedlng materiële oorlogs schaden, zullen de hiervoor nodige uitgaven, geraamd op plm. f250 mlllioen per Jaar, door verschillen de nieuwe of verhoogde belastin gen worden gedekt. De N. R. Crt. ontwikkelt tegen dit gedeelte van het voorstel ver schillende bezwaren, die zeker niet zonder meer terzijde geschoven kunnen worden. De omzetbelasting zal onge veer f115 mlllioen moeten opbren gen. Het gevolg hiervan zal echter zjjn, een niet onbelangrijke daling van de directe belastingen, zodat de op deze wijze verkregen winst slechts ten dele voor de vergoe ding van oorlogsschade beschik baar bljjft. Een huurbelasting zal f75 mll lioen moeten leveren. Zij zal wor den geheven zodra het huur- peil van onroerend goed kan wor den verhoogd over de huur waarde van hier te lande gelegen woningen en bedrijfspanden, on verschillig of deze al dan niet zijn verhuurd. Deze belasting zal, voor zover van het bedrijfsleven gehe ven, de kostprijzen verhogen. Ons concurrentievermogen blijkt thans reeds op sommige buitenlandse markten voor een aantal onzer producten te laag. Toch moeten wij exporteren, toch moeten wij kunnen concurreren. Men zal wel licht vragen of de huurbelasting, voor zover van het bedrijfsleven geheven, in de prijzen zal mogen worden doorberekend. Een beves tigend antwoord zou voor de hand liggen, doch er zijn ervaringen, welke 'ons op onze hoede doen zijn. Voor zover de huurbelasting van eigenaars van woonhuizen zal wor den geheven blijkt weer, dat de bezitters van onroerend goed wel ln de hoek zitten, waar de klappen vallen. De prijsbeheerslng heeft door beheersing van verkoopprij zen (aanvankelijk ln de vorm van de waardevermeerderingsbelas ting) en huurpell de bezitters van deze objecten ernstiger aangetast dan die van bijv. effecten. T.a.v. de onderhoudskosten schoot die zelfde prijsbeheerslng tekort. Daar komt nog bij de verhoging, welke de grondbelasting tijdens de bezetting heeft ondergaan. Moet deze groep van onze be volking nu wederom worden ge troffen? Men bedenke hierbij te vens, dat de stijging van de huur prijzen zich ook nog op andere wijze fiscaal doet gevoelen, aan gezien de druk van de personele belasting automatisch zal stijgen met de stijging van het huurpeil. Bewoners van een eigen buis Speciale Palestina-zitting der V. N. verlangd. De -Verenigde Staten hebben bij de Veiligheids raad een resolutie ingediend, waarin om een on middellijke wapenstilstand in Palestina wordt ver zocht. De resolutie zegt, dat de Veiligheidsraad uit hoofde van zijn directe verantwoordelijkheid voor de handhaving van de internationale vrede en vei ligheid met grote bezorgdheid de groeiende wan orde en gewelddadigheid in Palestina geconstateerd Tieeft en meent, dat met de meest mogelijke spoed een wapenstilstand gesloten moet worden. In de resolutie wordt aan het Joods Bureau en aan het Arabi sche Hoge Comité verzocht afge vaardigden naar de Veiligheids raad te zenden. Er wordt een. be roep gedaan op de strijdende par- Tsjecho-Slowakije en de V eiligheidsraad. Het Tsjecho-Slowaakse ministe rie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de nieuwe Tsje cho-Slowaakse gedelegeerde bij de V. N. niet voor de Veiligheids raad zal verschijnen om deel te nemen aan de bespreking van de Chileense klacht t.a.v. Tsjecho- Slowakije. Tsjecho-Slowakije weigert ln de positie van een beschuldigde, of zelfs maar van een vermeend slachtoffer geplaatst te worden, aldus het ministerie. Clay zal geallieerde bestuursraad bijeen roepen. De Duitse nieuwsdienst Dena meldt, dat generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouver neur, definitief beslcten heeft de geallieerde bestuursraad op 10 April bijeen te roepen voor de vol gende periodieke bijeenkomst. tijen om de gevechten te staken en er wordt gewezen op de verant woordelijkheid, die degene op zich laadt, die zou weigeren een wapenstilstand ln overweging te nemen. Een tweede resolutie, ingediend door de V. S.. verlangt een speci ale zitting van de algemene ver gadering der Verenigde Naties om de kwestie der toekomstige regering van Palestina onder het oog te zien. Groniyko verklaarde gister avond ln de Veiligheidsraad, dat de Sowjet-Unle gekant is tegen 't Amerikaanse voorstel voor een tijdelijk beheer over Palestina en dat er geen redenen zijn voor het bijeenroepen van een speciale zit ting. De commissie voor Palestina moet voortgaan met haar werk. Gromyko zei verder, dat het voorstel voor beheer nlet'alleen niet in het belang van de interna tionale vrede ls, maar evenmin ln het belang van de Arabieren of Joden. Hij beschuldigde de V. S. ervan de verdeling ongedaan te willen maken, daar zjj olie en strategische belangen vóór de V. N. stelden. Hadj Amin Hoesselnl, Moefti van Jeruzalem, zei ln een te Lake Success uitgegeven verklaring, dat de Arabieren in Palestina geen Inmenging of inbreuk door buitenlanders zullen dulden. De Arabieren zouden, als ze in Palestina zouden regeren, bereid zijn de volledige vrijheid voor alle godsdiensten, gemeenschappen en secten te waarborgen. Sir Hugh Dow is benoemd tot vertegenwoordiger van Groot- Brittannië in Palestina, na de overdracht van het mandaat op 15 Mei. De betrekkingen met Palestina zullen na 15 Mei door het mini sterie van buitenlandse zaken en niet door het ministerie van kolo niën behartigd worden. De Palestijnse Joden en Arabie ren hebben er ln toegestemd het Internationale Rode Kruis een schriftelijke verklaring te geven, dat zij de bepalingen van de Rode Kruisconventie v^n Genève zullen eerbiedigen. De stafchef van het Russische Militaire bestuur in Duitsland heeft tijdens een interview met het onder Sowjet-licentie verschij nende Wad „Voorwaarts" ver klaard, dat er misschien spoedig speciale maatregelen zullen wor den genomen om de controle van de grens tussen de Sowjet-zone en de andere zones van Duits land te verscherpen. „Het spijt mij voor de honge rige mensen uit West-Duitsland", zo zei hjj, „maar wij kunnen niet het gehele Duitsland voeden." In Britse en Amerikaanse krin gen is men van gevoelen, dat de perscampagne tot doel heeft een excuus te verschaffen voor een scherpere grenscontrole en b(j voorbaat een verklaring te geven voor een mogelijke ineenstorting van het rantsoeneringssysteem in de Sowjet-zone. Geslaagde ontmoeting van Belgen en Zeeuwen. (Van onze speciale verslaggever.) Na een vlotte reis arriveerde het Zeeuwse damtiental Zaterdag avond in Luik (België), waar het door de Belgische spelers werd begroet. Voor de aanvang van de eerste ronde was er al een merkbare spanning waar te nemen, daar door een Zeeuwse overwinning de beker definitief in Zeenws bezit zou komen. „Hermobilisatie zal bewapeningsrace ontketenen". Henry Wallace, candidaat van de „derde partij" voor het presi dentschap in Amerika, heeft de voorstellen van Truman voor dienstplicht verworpen als onderdeel van een program van onbe perkte agressie van de V. S. Wallace legde getuigenis af voor de senaatscommissie voor de ge- wapende diensten. Hij beschuldig- zullen tweemaal moeten bydragen I de Trumans regering er van een aan de fiscus, zonder dat zy een Kunstmatige crisis te scheppen om gulden meer in handen krijgen. Verzwaring van de vermogens belasting acht het blad al even min sympathiek. Een netto-rende ment van 3 pet. ls voor een ver mogen tegenwoordig een normaal gemiddelde. Naar het nieuwe ta rief zal de vermogensbelasting over het belaste deel van het ver mogen ruim 21pet. van dat netto-rendement gaan bedragen. Dit bedrag komt bij het tarief van de inkomstenbelasting. Dat wil zeggen, dat van ver mogensinkomsten aan inkomsten en vermogensbelasting tezamen over de top al zeer spoedig 50 pet. of meer wordt geheven, tot 90 95 pet. toe voor de zeer hoge in komens uit vermogen. Het funeste gevolg voor de spaarlust behoeft geen betoog. Met het oog op de hier aan gevoerde bezwaren komt de N. P.. Crt. tot de conclusie, dat 'Verhoging van de belastingdruk als hier voorgesteld, op ernstige bezwaren stuit. De dekking voor de vergoeding van oorlogsschaden, zal daarom zoveel mogelijk gezocht moeten worden in vermindering van an dere uitgaven, in de eerste plaats door beperking van het ambtena renapparaat. W(j zijn arm; dat heeft conse quenties, die men niet weg kan cijferen. De heer A. Schout geen candidaat voor de -wie Kamer. De heer A. Schout, Lid van Ged. Staten van onze provincie, die door veel A. R. kiesverenigingen is genoemd ais een gewenste can didaat voor de Tweede Kamerver kiezingen, heeft aan het Centraal Comité van de A. R, Partij (dat een praeradvies over de candida- tenlijst aan de kiesverenigingen zal zenden)' laten weten, dat hij, ziende op zijn boven genoemde functie voor een candldatuur niet ln aanmerking wenst te ko men. te bewerken, dat het Congres en 't volk door angst gedreven haas tig algemene militaire opleiding en dienstplicht aanvaarden. Vol gens Wallace ls de Sowjet-Unie niet sterk genoeg om een militaire bedreiging te kunnen vormen. „Het Amerikaanse volk haat de oorlog. Toch wordt het stap voor HUN VOETSTAPPEN VERRADEN HEN. Veel wordt er de laatste tjjd geschreven en gesproken over de massale smokkel per pantserauto, terwijl we enige dagen geleden nog konden ervaren, dat er „op zjjn ouderwets" ook nog heel wat gesmokkeld wordt. „Wie waagt, die wint", schijnt het devies voor velen te zijn, want ook al pas seert men zo maar eens voor een enkele maal de grens, ook dan heeft men de 'neiging om iets te smokkelen. Voor de controle is ieder echter steeds bevreesd en daarom be denkt men van alles om daaraan te ontkomen of om de controle te doen mislukken. Zo passeerde enige weken gele den een luxe auto van de gara gehouder S. uit Eindhoven de grens bij Roosendaal. Toen S. eenmaal de grens over was dacht hij: „nou kan me niets meer ge beuren", maar hij had buiten de waard gerekend! Tussen Roosendaal en de grens werd de auto aangehouden en aan een grondig onderzoek onder worpen. Het bleek toen, dat op geraffineerde wijze-onder de auto twee dozen verborgen waren, Yvaarin o.a.: 1200 haarkammen, gouden en zilveren horloges van de beste kwaliteit, verder diverse vulpenhouders en vulpenstiften, alsmede last but not least 600 paar nylons! De gekste dingen komt men ten is dat groepen van tien man met zakken vol de grens passe ren. Daarvan getuigen de volgen de morgen de voetsporen wel. Elastiek en flanel vinden thans veel aftrek. Maar met een jaarmarkt b.v. doet men beter niet te smokke len, want dan komt het zelfs voor dat een douane kinderen te rug stuurt met zegge en schrij ve vijf toffeés (Belgische dan) De Belgische douane is wat dat betreft coulanter; ze nemen een monstertje en zeggen: „Ahwel, da meu de nie hè, smeert 'em maar!" De eerste ronde. Er werd gespeeld in de eerste ronde op de witte velden, hetgeen voor de Nederlanders ongebruike lijk ls. De resultaten waren als volgt: L. Vaessen-J. Sinke 11. J. Demesmacker-L. Anderson 2-0. R. Vaessen-W. Lente 02. J. Croteux-J. Blom 11. A. Goyarts-M. F. de Jonge 20. V. Baquette-J. Strooband Jr 11. P. Dequée-W. Boogaard 1I, L. Hendrlck-J. Stroband Sr 11. F. Damoiseau-A. Kaat 11. S. Slaby-H. M. Slabbekoorn 02. J. Sinke dwong de kampioen van België 1947 een nadelig eind spel af, dat nog juist remise liep. L. Anderson nam een dam voor 3 stukken, hetgeen te veel bleek te zijn. W. Lente strafte een verkeerde posltlezet af met een nul voor zijn tegenstander. J. Blom zag een aanval te niet gaan, maar wist prachtig remise te maken. M. F. de Jonge kon een zeer diepe combinatie niet voldoende berekenen, meende toen een een voudige afruil te doen en liep zelf in de val. J. Strooband Jr kon zijn positie- voordeel niet tot winst .voeren, evenals W. Boogaard. stap op de weg naar oorlog ge bracht. Het land wordt in toene mende mate verzwakt en, tenzij het volk tegen deze gevaarlijke tendenz ingaat, staan wij voor een r,„e geasie uuigen Kumi men cc... >- nnlttfa* m tegen. Een dame bleek bij aan- laatste instantie zal tot bouw van Zoals men weet, was aanvanke lijk bepaald, dat Zeeland voor 1948 slechts 50 pet. van het bouw volume zou krijgen, hetgeen neer zou komen op 1160 nieuwe wonin gen. (West Zeeuwsch Vlaanderen 270, Oost Zeeuwsch Vlaanderen 150, Noord-Zeeland 105, Noord Zuid-Beveland 200 en Walcheren 435). Dit percentage van 50 pet. werd verhoogd tot 70 pet., waardoor ln 1948 totaal 1620 woningen mogen worden gebouwd. Walcheren krijgt iets meer dan 900 woningen, Noord-Zeeland 105, de Bevelanden 200, West Z.-Vlaan deren ongeveer 310 en Oost Z. Vlaanderen ruim 100. De herbouw zal de voorrang krijgen; eerst in Er zijn voorts gelden uitgetrok ken voor de bouw van seml-per- manente scholen te Rilland (O.L. school met 4 lokalen), Terneuzen (Herv. school met' 7 lokalen), Vlissingen (Chr. school met 8 lo kalen), Eede (R. K. school met 3 lokalen), Sluis (R. K. school met 3 lokalen), Breslcens (school met 5 of 7 lokalen), Hulst (R. K. ly ceum met 14 lokalen). Van een oude barak zal een noodschoot met 3 lokalen worden gebouwd te Goes Er is tevens goedkeuring ver leend voor de uitbreiding van het J. Strooband Sr schoof een ge makkelijke remise, evenals Kaat tegen de sterke speler Damoiseau. H. M. Slabbekoorn had ruim 6!/s uur nodig om na een verzuim de remise van zijn tegenstander te winnen, waardoor de balans in evenwicht werd gebracht. 1010. De tweede ronde. Deze werd gespeeld op de don kere ruiten. De uitslag was als volgt: J. Sinke-J. Demesmacker 11. L. Anderson-L. Vaessen 11. W. Lente-J. Croteux 20. J. Blom-R. Vaessen 11. M. F. de Jonge-A. Goyarts 20. J. Strooband Jr-P. Dequée 11. W. Boogaard-V. Baquette 11. J. Strooband Sr-F. Damoiseau 11 A. Kaat-S. Slaby 11. H. M. Slabbekoorn-M. Winters 2-0 J. Sinke wist weer 2 stukken voor te komen in het eindspel te gen Demesmacker, die ln de her kamp om het Belgische kampioen schap de eer aan Verpoest moest laten. L. Anderson speelde een gelijk opgaande prachtige positiepartij. W. Lente profiteerde van een foutje. J. Blom speelde ln een mooie partij remise. De Jonge dwong zijn tegenstan der ln het eindspel te capituleren. J. Strooband Jr speelde een ge- lijk opgaande partij, evenals W. Boogaard en A. Kaat. H. M. Slabbekoorn profiteerde van een zwakke zet. Door deze uitslag werd het eind resultaat 2317 voor de Zeeuwen. Na afloop werd door de heer L. Vaessen na een hartelijke speech de beker overhandigd aan de voor zitter van de Z. D. B„ de heer H. M. Slabbekoorn, die zei verheugd te zijn „het Trophee" als eigen dom nu ln ontvangst te nemen. Het stemt echter nog meer tot voldoening, dat de kracht van de Belgische groep gestadig toe neemt. Voldaan keerden de dammers ziekenhuis te Sluiskil en voor een jiivan „de Schelde monding terug, internaat voor schipperskinderen' to Hmswpprt uitgeleide gedaan door de „Maas" te ttansweert. oeyer bewoners_ OFFENSIEF DER COMMUNISTEN WERD EEN ECHEC. Het offensief der Chinese com munisten in Binnen-Mongolië is op een échèc uitgelopen. Een aantal machtige tegen-offensie ven van regeringstroepen zou de resolute communistische op mars ln het door de regerings troepen bezette gebied nabij de grote muur, die een week gele den werd ingezet, uiteengeslagen hebben. De regeringstroepen zijn vol gens berichten bezig met „groot scheepse zuiveringsoperaties". Rondom de strategisch belang rijke stad Tatoeng, het voor naamste nationalistische bolwerk in de provincie Noord-Sjansi, zijn, niaar gemeld wordt, nog steeds ongeveer 10.000 man communis tische troepen gelegerd. Er zijn nog geen aanwijzingen, dat zij zich zullen terugtrekken. politiek der regering, die door de twee partijen wordt gesteund, gaat er van uit, dat oorlog onvermij delijk ls. Herjjiobilisatle zal een internationale bewapeningsrace ontketenen", aldus Wallace. Volgens Wallace ls het land ln gevaar, maar dit gevaar ontstaat door de politiek van de V. S. zelf. De Amerikaanse regering, al dus Wallace, heeft een nlet-be- staande dreiging verzonnen om 't bewapeningsprogramma er door te krijgen. Te Moskou gelooft men, d?t de Finse delegatie met jde Sowjet- regering overeenstemming heeft bereikt over de algemene lijnen van een verdrag van wederzijdse bijstand. Er zijn nog geen bijzon derheden over de besprekingen bekend gemaakt. houding zich gehuld te hebben in eenpluche tafelkleed en de douane wilde maar niet geloven dat dit de laatste mode was! Een jongeman beproefde meer royaal zijn geluk, maar ook hij liep tegen de lamp. Hij reisde per trein van Essen naar Roosen daal, waar hij in de visitatiezaal prompt 10 m. gordijnstof tooride. De vlieger ging echter niet op. „Dan ga ik terug paar Essen, en volg de rijweg, dan gaat het wel", aldus de jongeman. En toen hij in Nispen aan kwam, ging het natuurlijk niet, ook al had hij de gordijnstof om zijn hals gewonden, bij wijze van sjaal! Tweede Paasdag wordt in Es sen altijd een jaarmarkt gehou den, die druk bezocht wordt door Belgen zowel als Nederlanders. Op zulke dagen is de douane bij zonder op zijn qui-vive. Overigens is het momenteel „slap in het veld", zoals de douane dat zegt. Wat ook weer niet wil zeggen dat het uitgeslo- wonlngwetwoningen worden over gegaan. Op 1 Augustus a.s. moet het gehele contingent realiseer baar zijn. Voorlopige verwachtingen van de fruit-oogst. Tengevolge van het mooie voorjaarsweer ontwikkelen de knoppen aan de fruitbomen zich snel. De appels beloven, volgens deskundigen, in Zeeland een be hoorlijke oogst, doch in de Be tuwe en Limburg klaagt men over weinig knop en speciaal bij de goudreinetten over zwakke knoppen. De Zeeuwse verwach tingen over peren zijn matig. In overig Nederland is de stand der perebomen nipt best doch ook niet onbevredigend. Technici dringen aan op het voorhanden hebben van extra bijen voor de bestuiving. Mooi weer bij de bloei zal een gunstige invloed kunnen hebben. IR. F. Q. DEN HOLLANDER: De 100.000ste op „Amstelflora". Gisteravond passeerde de 100.000ste bezoekster van de bloe mententoonstelling „Amstelflora" welke Donderdagmiddag j.l. werd geopend, de controle van het RAI- gebouw te Amsterdam. Het was mevr. Padmos uit Amsterdam, die met daverend applaus in de hal werd ontvangen. Het tentoonstel- lingsbestuur offreerde haar een azalea van 70 cm doorsnede met een vaantje, waarop een toepasse lijk gedicht van Cltnge Doorenbos. t*1 Interview met president der N. S. De inspectietocht, die de president Ir F. Q. den Hollander, verge zeld van de staf der Nederlandse Spoorwegen gedurende twee dagen door Zeeland maakt, is, naar wy vernemen, ditmaal zeker van groot belang voor onze provincie. Tydens een onderhoud, dat wy gisteren ln hotel „De Korenbeurs" te Goes met de heer Den Hollander had den, is ons hiervan door de mededelingen van de president der N. S. het bewys geleverd. *In de turen van de St Walburg- kerk te Zutphen ontstond gister middag omstreeks 4 uur brand, welke spoedig zulk een enorme omvang aannam, dat omstreeks v^jf minuten voor 6 de torentop met donderend geraas omlaag stortte. Een half uur na het uitbreken scheen men de brand meester, doch 20 minuten later sloegen uit het bovengedeelte de vlammen naar buiten. Aangewakkerd door de straffe Oostenwind was de to grote brokken van de torenresten omlaag. De Zutphense brandweer be streed de vuurzee met groot ma terieel, daarbij geholpen door de brandweercorpsen uit Apeldoorn, Arnhem, Brummen, Deventer, Warnsveld en Lochem. De brand in de achterbouw heeft weinig schade aangericht. Alleen het orgel, dat juist onder de toren stond, heeft veel geleden. De vaste spuitinrichting, die eenvoudig door het opendraaien van een kraan op de begane grond rentop weldra één gloeiende steen- I de toren brj brand nat zou moe- a. ten houden, heeft helaas niet ge- Met korte tussenpozen stortten werkt. Een oud-Goesenaar die voorzichtig is met beloften. Ir den Hollander houdt niet van het geven van beloften. Wie een belofte doet, moet die nakomen, is zjjn standpunt. En juist omdat in deze tjjd, door het gebrek aan ma teriaal en door de deviezenschaars te, die oorzaak is, dat de leveran ties uit het buitenland zeer traag en onberekenbaar verlopen, geen concessies kunnen worden gedaan, is het uitermate moeilijk een tijd stip aan te dulden waarop 'een be paald probleem opgelost zal zijn. Toen wij de heer Den Hollander dan ook vroegen naar de plannen van de N. S. voor Zeeland, kon hjj hierover slechts met grote reserve spreken. „Het plan van de N. S., het 10- jarenpian, staat mij wel definitief voor ogen", zeide Ir den Hollan der, „doch 't hangt van de Hoog ste af, of wij ooit zo ver zullen ko men, dat dit plan verwezenlijkt zal worden. In ieder geval wil ik met alle Zeeuwen uit de ruïne stemming. Daarom zal ik ook niets nalaten om de modernisering van oifs bedrijf, ook ln Zeeland, zo spoedig mogelijk door te voeren". DE ZEEUWSE LIJN. ;,Zifn U bijzondere dingen opge vallen tijdens Uw tocht op de lijn Roosendaal-Vlissingen?", is onze vraag, waarmee wij trachten con crete feiten te vernemen van de man, die de leiding heeft over Ne derlands grootste vervoersbedrijf. „Te beginnen bij Roosendaal", antwoordt de heer Den Hollander, „kan ik U vertellen, dat het her stel van het Roosendaalse station zeer bevredigend verloopt en spoe dig definitief genoemd kan wor den. Hierin betrek ik ook de voor zieningen, die getroffen zijn voor de douane-controle, welke 9 Mei a.s. ln samenwerking met de Bel gische beambten op het station uitgeoefend zal worden. Verder nclit ik het noodzakelijk, dat de wachtgelegenheid op het station te Kruiningen-Yerseke uitgebreid wordt. De vooruitgang van het onder- Over de exploitatievorm van de Zeeuwse lijn, of de diensten on derhouden zullen worden met elec- trische of dieselelectrlsche treinen kon de heer Den Hollander geen mededeling doen; voor de reiziger .maakt dit echter niet het minste verschil, was zijn mening. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Het bezoek, dat de president der N. S. vandaag arm Zeeuwsch- Vlaanderen brengt, geldt speciaal de exploitatie van de lijn Meche- len-Terneuzen. Omtrent deze lijn deelde de-pre sident ons mede, dat het in Neder land liggende deel van de lijn 21 Januari j.l. ln „status quo" door de N. S. voorlopig in „huur" is overgenomen, als gevolg van de onderhandelingen, die tussen de Nederlandse en Belgische rege ring zijn gevoerd. Uiterlijk 1 Juli a.s. zal de lijn definitief overgenomen worden. Zoals de zaken thans staan, zal nóch ln de vorm van vervoer, nóch in de tariefregeling wijziging ko men. Dit is eveneens het geval met 't kraanbedrijf in Terneuzen. OUD-GOESENAAR. „Vanmiddag ben ik nog even de stad in geweest", vertelt de heer Den Hollander, „en ik heb nog eens de oude, mij uit mqn jeugd bekende plaatsen opgezocht. De H.B.S. ben ik binnengegaan op dezelfde wijzë als wij dat vroeger plachten te doen en verder heb ik EEN PAASDRAMA MET EEN LUCHTJE. Eerste Paasdag kreeg de familie Langeveld te Delf- gouw bezoek van kinderen en kleinkinderen. Toen het opa een beetje te druk werd, vertelde hij het kleine grut, dal ze de kip petjes maar eens moeten gaan bekijken. Eenmaal bui ten bleek debeerput groter aantrekkingskracht te bezit ten dan de kippetjes. Na een flinke steen in de put gegooid te hebben, togen de kinderen op verder avontuur uit. üe vader van een kléin meisje welke zich wilde overtuigen of zijn dochtertje wel zoet speelde, kon het kind ner gens vinden en ontdekte slechts de gassige borreling in de beerput als gevolg van de er in gegooide steen. Zich niet verder bedenkend sprong pa op z'n paasbest in de put. Opa, die juist naar buiten kwam, de daad van zijn zoon zag en de beweeg redenen bevroedde, volgde onmiddellijk zijn zoon in de put en hielp met ware doods verachting naar zijn klein dochter zoekendie even later, benieuwd naar het spektakel kwam kijken naar de gedragingen van pa en opa.. Plan-Marshall ook voor Spanje van toepassing. Het Amerikaanse Huls van Af gevaardigden heeft de opneming van Spanje in het plan-Marshall Naar verluidt zou de Britse minister voor overzeese handel, Arthur Bottomley, vandaag uit Londen vertrekken, teneinde een bezoek te brengen aan de hoofd steden van de Scandinavische landen. Hij zal daar in het kader van de Britse handelsbetrekkin gen informele besprekingen .voe ren met de Britse handelsdelega ties, doch hij zal niet aan han delsbesprekingen deelnemen. Bottomley zal eerst naar Oslo gaan en vervolgens naar Stock holm, Helsinki en Kopenhagen. Aan het eind van zijn rondreis tegen medio April zal hij ook een bezoek brengen aan de Jaarbeurs te Utrecht. o Ondanks de weinige medewer king van het weer, was de belang stelling voor de Provinciale Streekbeurs, die 3031 Maart en 1 April in het Schuttershof en zaal Kryger gehouden wordt, groot. Gisterenmiddag vond in het Schuttershof de officiële opening plaats door de burgemeester van Goes, Mr W. O. ten Kate. De burgemeester bracht in houd op de Zeeuwse lijn vind ik - nog gekeken in de Prins van zeer bemoedigend, behalve in Vlis-Oranje, waar ik als violist in het --«.j- h.B.S.-orkest op de planken heb gestaan". „Goes heeft voor mij altijd nog een bijzondere bekoring, en al ver andert er veel, Ik zal de stad niet spoedig vergeten". Met een handdruk namen wij afscheid van deze vroegere Zeeuw die niet aan 'Chauvinisme lijdt, maar terdege oog heeft voor de moeilijkheden op vervoersgebied in zyn geboorteprovincie. singen. Ik kan U echter medede len, dat wy juist vanmiddag be sloten hebben om hiervoor zo spoedig mogelyk te komen tot voorziening in de noden. Do bedoeling is, dat er een een voudig station zal komen, dat vol doet aan de behoeften van 't ver keer met xde stad en met West Zeeuwsch-Vlaanderen en dat te vens de mógelykheid openhoudt voor het verkeer met Engeland". tot een bedrag van 6205 mlllioen zijn toespraak dank aan de or- dollar met 149 tegen 52 stemmen ganisatoren voor het organise- goedgekeurd. j ren van deze eerste na-oorlog- De voorzitter van de commissie se provinciale streekbeurs te van buitenlandse zaken van het Goes, waardoor de belangrijk- Huis John Vorys, zeide, dat Span-1 heid van Goes als centrum van je toch nog door de andere Euro-de provincie nog eens extra pese landen zou kunnen worden naar voren komt. uitgesloten, indien zij zulks wens-] Mr ten Kate merkte op, dat de ten. Hij verklaarde, dat het mini-vele fabrikanten en Handelaren sterie van buitenlandse zaken te- die hier exposeren, de betekenis gen de opneming van Spanje ge- van het spreekwoord „de kost kant was. i gaat voor de baat uit", uitste- Offtciële kringen te Washing-1 kend in praetijk hebben ge- ton verklaarden, dat de Europese bracht. Hij wenste tenslotte al- naties zelf moeten uitmaken, of j len succesvolle dagen toe. Spanje al dan niet deel zou heb-' Was enkele uren voor de ope- ben -aan het Amerikaanse plan tot ning nog nagenoeg niets te be hulp aan Europa. speuren van enige orde, bij de Te Madrid is het besluit met rondgang na de opening kreeg instemming ontvangen. Men was men reeds een goede indruk van verheugd over de omstandigheid, de grote hoeveelheid artikelen dat het Amerikaanse Huis van waarmede door de vele fabri- Afgevaardigden de werkelijke kanten, groothandelaars. en koers der gebeurtenissen onder-1 grossiers geëxposeerd wordt. kende en thans het land recht zou laten wedervaren. Naar Tass meldt, zal de der mobilisatie van de oudste lich tingen in de Sowi et-Unie dezer dagen voltooid zijn. De New-Yorkse brandweer zal evenals in de oorlog weer een hulpcorps oprichten om in geval van nood assistentie te verlenen. Het hulpcorps zal 3690 man sterk zijn. Te Peking zijn 30 communis ten gearresteerd, die lid waren van het „comité voor de bevrij ding van Peking". DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. 'Plaatselijk enige re gen. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Iets minder zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1