In de lang van de duivel. Wiem VL/VFN de- Russen De „verworpenen" Vlissingen heeft sluitende begroting voor 1948» Zeelands christen jongeren vierden Pasen* Icsfnen. Wat een Nederlander in Hitler-land ondervond Te boek gesteld door J. W. Ooms DOC De oorlog üep naar het einde. Het wm te voorzien, dat niets meer de val van Hitler's rijk zou kunnen tegenhouden. Duitsland werd geslagen en was niet meer in staat om zich op te richten. Daar echter bij de leider» van het nazidom het gezond verstand niet de kans kreeg om zich u*t te spreken, kon er van overgave geen sprake zijn. Had Goebbels kortgeleden nog niet gezegd, dat het woord capitulatie niet in het woordenboek van de nationaal-socialist voor kwam én Duitsland dus niet kon verliezen? Het gebral van lieden als Goebbels kon evenwel niet verhinderen, dat de ineenstorting weldra een feit zou worden. De kracht der op rukkende geallieerde legers was niet te breken met holle woorden maar iets anders hadden de Duitsers niet meer. I Inmiddels was het rode leger tot op enige K.M. afstand gena- derd. De grote spoorbrug brj het station van Ebersbach was opge blazen en verscheidene hulzen kre gen voltreffers van granaten. Ebersbach lag plotseling hevig on der het vuur van de Russen. De grote uittocht was begonnen. De Duitse bevolking repte ztch in westelijke richting. Maar lang duurde die vlucht voor het rode Er brak een dag aan, waarop in Ebersbach alle buitenlandse arbei ders werden opgeroepen om ver dedigingswerken te gaan maken. De vllegtuigenfabriek werd stilge- Ebersbach moest worden ont. "iet want spoedig kwamen ruimd. Om elf uur moesten aüe Inwoners verdwenen ziin legert roe pen in een grote Doog om n« T„' K air Ebersbach heen waren getrokken De kost juffrouw van Jacob Ak- kerman moest met haar zeven enn vluchtelingen de Russen dus m de armen liepen. legd, het personeel moest steil in- j kinderen maar zien. waar ze bleef, i gen gaan graven. Ook Jacob Ak-De officiële instanties, voorzover v^L^p- kerman kreeg aanzegging om zich [biervan in deze laatste dagen en treJkkeJn(Je DultJse regime> Zijn hoi uren nog kon worden gesproken,5 J- ogenblikkelijk beschikbaar te stel len. Akkerman voelde daar begrij pelijk niet voor. Medeheipen aan verdedigings werken? Dat nooit, was het ant woord van Akkerman, hoewel hij zeer goed begreep, dat hij als arbeider in Duitsland daar indirect al die jaren aan had meegeholpen. Vanaf het eerste ogenblik, had hij radicaal-moeten weigeren om naar Duitsland te gaan; evenals de dui zenden anderen had hij, om welke oorzaak dan ook, dit niet gedaan. En al waren de motieven dezer na latigheid in meerdere of mindere mate steekhoudend, toch bleef bij Akkerman Innerlijk een. gevoel van onvoldaanheid over de door hem gevolgde gedragslijn. Akkerman zag een kans om on opgemerkt te verdwenen en naar zijn kosthuis te gaan. Intussen was in Ebersbach het kanonge bulder van de Russische artillerie duidelijk te horen. Het rode leger maakte grote vorderingen. De Duitse bevolking leefde in een pa niekstemming. Allerlei onzinnige geruchten deden de ronde. De angst voor de Russen was zeer groot. Het feit, dat op enige af stand van Ebersbach nog verdedi- glngswerken moesten worden aan gelegd. was daarvoor wel een be wijs. Elk uur kwam het oorlogsgeluid nader. Spoedig ging in Ebersbach van mond tot mond het gerucht, dat het rode leger tot op vier K.M. afstand was genaderd. In werke lijkheid waren de Russen nog on geveer vijfentwintig K.M. verwij derd. Reeds was aan het Duitse volk bekend gemaakt, dat Adolf Hitler „trouw op zijn post" was gestor- fen. De meest fanatieke natLonaal- eocialisten verkeerden in een soort van razernij. Er waren in Ebers bach S.S.-ers. die minder felle Duitsers doodschoten, alsof een mensenleven geen enkele waarde had. Hoewel een gedeelte van de burgerij niet zo'n panische angst had voor het rode leger, zorgde de S.S. er wel voor, dat die angst werd opgevoerd. Het bericht, dat men voor Ame rika, Engeland en de overige wes telijke geallieerden had gecapitu leerd, veroorzaakte een ware ter reur van Duitsers tegen Duitsers. De Hitler-jugend gaf de S.S. de schuld van dit falen, de S.S. gooi de het op de weermacht. Dit had tot gevolg.dat er onderling scher mutselingen plaats vonden en van de wapens gebruik werd gemaakt, en dit alles, terwijl het rode leger zegevierend oprukte. De toestand was uiterst ver ward geworden. In feite bestond er geen algemeen hoofdkwartier meer. En zo j^t al bestond dan reikte de macht van dit opperste oorlogsapparaat toch niet verder dan de muren van de bunker, waarin het was gevestigd. Maar zelfs zonder de bevelen van het hoofdkwartier van de wij len führer, hielden S.S.-troepen en jeugdorganisaties in deze laatste faze van de wereldbrand het vuur nog gaande. Het nihilisme van het nationaal- soclalisme toonde zich in deze laatste dagen in haar verschikke- e vorm. De bevryders tegemoet. Op 8 Mei, des morgens om ze ven uur werd bekend gemaakt, dat hadden weliswaar bevel gegeven tot ontruiming, doch niet gezegd i waar men heen moest gaan. Dit wisten de heren namelijk zelf niet. i Met andere Hollanders beraad- j slaagde Akkerman er over om van de wanordelijke toestand gebruik: te maken en naar Nederland te I pita kreeg het echter op de ze nuwen toen ze hoorde dat Iwan zo werd de Russische soldaat ge noemd al zo dicht brj was. Zij haastte zich terug naar Ebers bach, doch Jacob Akkerman ging verder, de bevrijders tegemoet. Het leed onder het nazi-juk was kioTu ZmZL T hoT geleden. De Duitse tyrannle had vluchten. Dit bleek echter op dat i. (,lo„an„_ --- een eind genomen, de slavenar- j beiders van de twintigste eeuw werden bevrijd en Hitlerland ging Gemeenteraad. THOLEN. 13.000 vierk. meter grond voor industrieterrein. In de Donderdag gehouden ge meenteraadsvergadering werd be sloten de nieuiye regeling bouw en woningtoezicht goed te keuren. Aan het bestuur van de Chr. School aan de Doelweg zal een voorschot op de exploitatiever goeding worden verleend van 1163.99 en voor de school aan het Boschje van f 793.99. In beginsel werd besloten een bijdrage per leerling te geven aan het Chr. Lyceum te Goes. Vervol gens werd een nieuwe kinderbij slag verordening vastgesteld. In het ambtenarenreglement en in de begroting 1947 werden wijzi gingen aangebracht. Volgens aan wijzingen van de minister werd de vermakelijkheidsbelasting op nieuw vastgesteld, inhoudende voor sommige vermaken 50 pet. j maximum, voor anderen 45 en 35 pet. B en W stelden voor van de firma Duivendyk plm. 13000 m? industrieterrein, te kopen a f0.50. De heer Jansen was tegen deze uitgaaf en zag het nnt er niet van in, temeer daar er volgens hem te veel grond by is welke niet pro ductief gemaakt kan worden. Na een uitvoerige toelichting van de voorz. dat men in de toekomst moet zien, daar men deze grond nodig zal hebben voor een te ves tigen industrie werd met de stem van de heer Jansen tegen het voorstel aangenomen. ogenblik niet mogelijk te zijn. Akkerman nam dus het besluit om voorlopig met zijn hospita en haar zeven kinderen mee te trek ken. Hij besefte, dat ook dit ge vaarlijk was, omdat de S.S.-ers in hun razernij om het komende ver lies van de strijd, ontzaggelijke haat koesterden tegen alle buiten landers. ten onder. In. een. slotartikel willen wé de laatste ervaringen van de Neder landse arbeider Jacob Akkerman in het zieltogende Duitsland me moreren. <Slot Volgt). Feuilleton. door H. KINGMANS. 48) o— Driekwart van de bevolking van Liegnitz is door „de ziekte" aangetast geweest. En daarvan is minstens de helft gestorven. Als er nu gezegd wordt, dat er geen huis zonder rouw is, kan dat dan niet gevat worden? 't Is merkbaar op het dorp, dat drie achtste deel van de inwonesjj door de zeis van de dood is weggemaaid. Maar tijd en leven gaan ver der. Geslagen wonden worden ook geheeld, al rijten ze wel open. Dolf Weishaupt, hij is nog steeds ongetrouwd, neemt nu volledig de plaats van zijn vader m. De rivier vindt Hem eiken avond, behalve des Zaterdags. En ae zwijgzame figuur haalt, rret behulp van Joseph, de net ten op en neemt de vis in ont vangst, die de rivier geven wil, soms veel, vaak weinig. Friedrich een mens blijft niet jong, zeker niet te jong, dus heeft vader Weishaupt een maal toestemming gegeven zwalkt op de ongewisse baren, hoofdzakelijk in Se Oostzee, hoewel hij ook wel eens in Ame rika komt, en arriveert een klein half jaar nadat „de ziek te" is uitgewoed. In Stettin ver nam hij er van. Ook Silezië was bezocht. Liegnitz'' Het halve dorp gestorven. Hij is naar huis gespoed: vader, Kathe, Stephan 530.000 bijzondere rijksuitkering. De begroting der gemeente Vlissingen voor het jaar 1948 is sluitend, dank zy het feit, dat B en W bij de opstelling ervan rekening mochten houden met het by de Staten-Generaal ingedien de wetsontwerp noodvoorziening gemeente-financiën. De inkomsten en uitgaven worden, voor wat de gewone dienst be treft, beide geraamd op f 4.G82.586,65. De algemene- en de belasting- De tekorten van de gewone uitkering worden voor 1948 be- dienst, voorzover deze ten laste gToot op resp. f 276.700,en der gemeente blijven, worden tot 42.400,De bijzondere (subjec tieve) uitkering wordt geraamd op f 530.000,Hierbij is geen re kening gehouden met de herzie ning der salarissen en lonen, waarvan de kosten op f75.000, worden geraamd. Zodra deze her ziening van kracht is geworden, zal van rijkswege worden nage gaan met hoeveel dit bedrag dient te worden verhoogd. De rijksbijdrage voor de politie wordt geschat op f197.900,De bijdrage in het exploitatietekort der noodwoningen en -winkels, voor 1947 geraamd op f 40.000, kon voor dit jaar worden terug gebracht tot f 6.000, Bij de vaststelling der bijzonde re rijksbijdrage werd rekening ge houden met de heffing van reini gingsrechten, die f 20.000.per jaar zal opbrengen. Verwacht wordt, dat deze heffing op 1 Juli a.s. zal ingaan, zodat op de be groting een post van f 10.000, is gebracht. Als gevolg van het toenemende aantal leerlingen der R.H.B.S. en met 1945 geraamd op f 600.000. De ramingen der tekorten voor 1946 en 1947 zijn resp. 4 en 3 ton. Daar nog niet by benadering te zeggen is hoeveel in 1948 ter zake van de wederopbouw van de gemeente-eigendommen zal wor den uitgegeven, wordt deze post voorlopig op memorie geraamd. Voorgesteld wordt het verzoek van de Kunstkring „Het Zuiden" om subsidie af te wijzen en het subsidie aan de Ver. „Het Wlt- Gele Kruis" van f 300 tot f 500 te verhogen. Een nieuwe post op de begroting is de bijdrage van f2.100,aan de Stichting Maat- sch. en Cult, Werk en het E.TX De opbrengsten der staangelden kermis worden geraamd op f 14.000,-— (vorig jaar f6.500. De post contributie Stichting Nieuw Walcheren staat voor f 100.op de begroting. Voor het onderhoud van straten en pleinen is een bedrag van f 60.000.uit getrokken, voor dat van wegen, voet- en rijwielpaden f 8.750,en voor dat van wandelplaatsen, GOES. Tot plaatsvervangende leden van de wontngruimtewet werden benoemd de heren M. v. Sande, P. de Heer, A. de Korte, A. J. v. d. Berge en Ml v. Halst. Tot het opzeggen van de huur van de grond achter de U.L.O. welke gebruikt wordt door H. J. v. d. Weele werd door de raad be sloten. Op een bij de rondvraag uitger sproken verzoek van de heer Za- charlasse, over de bouw van der tig nieuwe huizen, zeide de voorz. dat de aanbesteding spoedig zal plaats hebben en dat een schik king met de grondeigenaren Is ge troffen, zodat geen onteigening plaats heeft. Op een vraag van de heer Berrevoets over een lan taarn aan de Singel antwoordde de voorz. dat nog geen materiaal beschikbaar is. De heer de Hond informeerde naar het bouwen van het huls van ouden van dagen. Hierover werden na de vergade ring mededelingen gedaan. Bldault heeft" gisteren op een kabinetsbijeenkomst verklaard, dat hij geen plan had voor een bezoek aan Washington ln de na bije toekomst. Uitreiking diploma's Avondschool. De volgende leerlingen werden bevorderd. Van le naar de 2e klasse: Chr. v. Bremen, C. v. Bremen, R. Boo gaard. L, P. Geene, M. J. v. LJere, F. K. Gommers, Goes; Anth. Bayens, Nleuwdorp; A. Coppool- se, Kapelle: F. P. Hundersmarck, Kapelle: W. Kopmels en P. Kop- mels, Wolfaartsdijk; A. P. Meij- aard. Nleuwdorp; Jac. Morauw, Ovezande; C. Peeters, 's-Heeren- hoek; H. Oele, Wemeldlnge, C. F. Schijf, Ovezande; Chr. Sonke, Ka pelle; L. Tavenier, Wolfaartsdijk; A. I. J. Hoogstrate, Kloetinge; B. M. IJzerman, Helnkenszand; niet bevorderd 4 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse: J. W. J. Dekker, Nleuwdorp; J. Hoogesteger, Wemeldlnge; L. de Kam, Wolfaartsdijk; G. C. Nagel- kerke. Kwadendamme; J. Leys. Kloetinge; Joh. Brouwer, Kapelle; C. Tramper, Wolfaartsdijk. Van de 3e naar de 4e klasse: F. J. de Lange. Goes; J. Pieters, Lewedorp; J. Walhout, Borssele; niet bevorderd 1 leerling. Gediplomeerd werd: P. F. van Eek, Goes. V ervolgcursus. Van de le naar de 2e klasse: J. Dekker, Helnkenszand; W. Dle- leman, Wolfaartsdijk; C. Karelse, Heinkenszand; A. Kloosterman, Kapelle; P. Peeters en J. F. Stokx, 's-Heerenhoek; P. Schrier, Kats;| J. Sobbelaar, Yerseke; G. j ■M. Verheyke, 's-Gravenpolder; J. A. Walrave. Kattendijke; Q. de Waard, Kapelle; F. Zuidweg, Kwadendamme; niet bevorderd 1 leerling. Van de 2e naar de 3e klasse: J. K. de Dreu en M. J. van Riet, Goes; J. Braamse Helnkenszand; J. B. Butler, 's*. Arendskerke; N. H. Lobbezoo. Wilhelminadorp; C. de Leeuw, Wolfaartsdijk; M. C. Hamelink, Wemeldlnge; G. van de Plasse, Kloetinge; C. D. Schipper, Wemeldlnge; Iz. Schipper, Heln kenszand; G. Zandee, Kapelle. Gediplomeerd werden; G. Hoek van Dijke, E. v. Thienen en Jac. Westdorp, Goes; A. C. van de Borg, SchoreJ. J. Coppoolse, Ka pelle; J. A. Mol, 's-H. Arends kerke; J. Kloosterman. Kapelle; J. v. Overbeeke, 's-Gravenpolder; D. D. van der Poel, Ovezande; J. J. Slabbekoorn, Kloetinge; M. J. Westrate, 's-H. Arendskerke. Schilders cursus. Van de le naar de 2e klasse; C. L. F. Beirnoert, J. Beuns, J. A. Dijkema, Goes. Van de 2e naar de 3e klasse: I J. J. de Glopper en Anth. de Graaf, Goes; J. van Damme. 's-H. i Hendrikskinderen; J. P. N. Joos- sens, 's-Heerenhoek; M. P. Oreel, 'Wolfaartsdijk; J. C. Ridderhof. Yerseke; C. W. Zweedijk, Wilhel minadorp. Gediplomeerd werden: J. Nijsse, Goes; J. D. Maeijer. Helnkens zand; J. Otte, Nlsse; P. Ulterhoe- ve, Ovezande; M. M. v. d. Velde, Heinkenszand. „Benelux en Marshall-plan". Voor de leden der Ver. voor Alg. Wetenschappelijke Belangen en het Dep. van de Mij voor Nijver heid en Handel wordt op Vrijdag avond a.s. in het Schuttershof een lezing gehouden over het onder werp ,,Wat betekenen Benelux en Marshall-plan voor Nederland?", door Mr P. Blaaisse. ST. LAURENS. Jaarvergadering J.V. Donderdagavond hield de Geref. J.V. haar 53e jaarvergadering o.l. v. de heer P. Boon Jr. Ds C. Boon sprak over het on derwerp: Christus roept de jeugd. De jaarverslagen getuigden van een opgewekt ver. leven. Voorts werden een reelteerwed- strijd en een oefening in hersen gymnastiek gehouden. 's-HEER ARENDSKERKE. Oranjevereniging. Woensdagavond vergaderde de Oranjevereniging. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat in kas is f 465.70. Tot voorzitter i werd gekozen de heer A. H. Zan- dee en tot overige bestuursleden de heren J, P. Lindenbergh. C. Beenhakker en J. J. Carels. I.v.m. de a.s. feestelijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig re geringsjubileum van H. M. de Ko ningin werd besloten hiervoor nog een lijstencollecte te houden. RLLLAND-BATH. Donderdag kwam de A.R. Kies vereniging in vergadering bij een onder voorzitterschap van P. K. Prevo. Nadat namen ge noemd waren voor de groslijst voor de a.s. Kamerverkiezingen werd door W. Vos een inleiding gehouden over „Ontstaan en ka rakter der A.ft. partij". Op deze inleiding volgde een levendige bespreking, waarin werd opge merkt. dat gezamenlijk"strijden door hen die bij elkaar horen en uitgaan van eenzelfde grond beginsel nu meer dan ooit eis moet worden. Bij de* rondvraag werd er op aangedrongen een spreker te la ten optreden. Afleidingsmanoeuvre? De Partij van de Arbeid gaat er prat op vooraan te staan in de strijd tegen het commu nisme. Openlijk is verklaard, dat alle samenwerking met de commu nisten zal worden verbroken en dat men geen medewerking meer zal verlenen communisten op verantwoordelijke posten te plaatsen. Te Rotterdam en te Amsterdam hebben de raads leden behorend tot de P. v. d. A. dan ook hun naam gegeven aan een motie wcar.n verklaard wordt, dat men geen vertrou wen meer stelt in het beleid ran ae communistische wethouders. Deze houding kan worden ge waardeerd. Alleen, hier rijzen telkens weer vraagtekens. Als 't de P. v. d. A. ernst is met haar anti-communistische betuigingen, hoem kan zij dan goedkeuren, dat in Indië met de republiek wordt onderluin- deïd en haar gezag wordt er kend? De* republiek waarin de communist Moh. Hatta, buiten landse zaken beheert Hoe kan zij dan, want daar gaat het practisch heen, mee werken om geheel Indië aan de communisten-vrienden, die met Moskou nauw contact' hebben, uit te leveren Of moet soms de luidruchtige cctie tegen het communisme dienen] om de aandacht ran de kiezers ran het gevaarlijke In dische vraagstuk af te leiden o Krentenbrood met Pinksteren De hoeveelheid in ons land aanwezige en nog te verwachten krenten en rozijnen laat niet toe, dat deze gedroogde zuidvruch ten aan de Nederlandse bevol king worden gedistribueerd. Daarom zullen bakkers binnen kort een toewijzing krenten en rozijnen ontvangen ter verwer king in het brood.Vermoedelijk zal omstreeks Pinksteren het krentenbrood in de winkels te verschijnen. RmJs 3-Jur.nJ. Mr halva «•uw aan do spRt door do uktHhende wnWj. HOOFDfHJHWH&DCTS 5 f 1.10 p«r vtm 23 sivks (Xngez. Med.) De christelijke jeugd uit Zeeland heeft gisteren met de geestdrift, de jeugd eigen, getuigd van haar geloof in de opgestane Heiland. In drie plaatsen van onze provincie zijn de jongens en meisjes bij een geweest en hun hoogdagen zijn geslaagd. Zij zyn teruggekeerd naar hun woonplaatsen, bezield met nieuw enthousiasme voor hun jeugdwerk en met de hernieuwde belofte aan God en aan elkander, om in deze gebroken wereld levende getuigen van Christus te zijn. Te Middelburg waren de Hervormde en de Christelijk Gerefor meerde jongeren bijeen, te Vrouwenpolder de Gereformeerde (vrij gemaakte) jeugd en te Goes werd de afdelingsdag van de Ned. Bond van Jongel. ver. op Geref. Grondslag gehouden. dankt nu allen God", ten gehore. moest de bijdrage f 6.700,hoger plantsoenen en andere beplantin- dan ln 1947 worden gesteld. De subsidies aan de Zeevaart school en de M.T.S. worden ge raamd op resp. f 33.043,-T- en f3.577,en die voor het Gast huis, Burger Weeshuis en Maat schappelijk Hulpbetoon op resp. f33.180,—, f 1.200.— en f14.800, Het nadelige saldo van het Wa terleidingbedrijf wordt geraamd op f 22.390,van de Reinigings dienst op f91.000,van het Wo ningbedrijf op f 3.600,van de Vee- en Vleeskeuringsdienst op f 5.500,Voor het Grond- en het Badbedrijf wordt winst noch ver lies geraamd, evenmin als voor het Vismijnbedrijf. Ter voorziening ln de nodige kasmiddelen is machtiging ver kregen tot'het opnemen van kas geld tot een maximum vgn f 3 millloen. Op 1 Januari j.l. was een bedrag van f 1.600,000,opgeno men. gen f 41.000. in één week gestorven en be graven. Moeder is er oud van geworden. Zoen verzorgt Lize Hackman nu de kleine huishouding van Joseph, dat is nog niet zo verkeerd bekeken, En die oude Kaufmann is toch maar taai; helemaal niet ziek geweest. En Pastor Leckman staat elke Zondag op de kan sel en verkondigt steeds vol vuur het heil in Christus. Frie drich, hij moge dan ruwe zee manstermen bezigen, zal geen kerkdienst overslaan, wanneer nij thuis is. Op Hermann, de zoon des wouds, kun je geen staat ma ken. Heeft die behoefte, om zich te zetten onder het gehoor van Pastor Leckman? Liesbeth twij felt er heal sterk aan. Van al -haar kinderen is Hermann fei telijk het smartekind. Ook Jochem is nooit uit haar ge dachten, maar als, wat zij als zeker aanneemt, hij gestorven dan, gelooft zij, is hij toch geborgen. Jochem was toch weer heel anders dan Hermann. Wat" is dat met Hermann? Heeft die nu in enen begeerte in een vrouw gekregen? Waar om heeft hij Lize altijd feite lijk links laten liggen? Wist hij soms iets van een verhouding tussen Jochem en Lize en neemt hij nu aan, dat Jochem dood is on die verhouding dus niet meer bestaat? Liesbeth vraagt het zich af, maar een antwoord kan zij er niet op geven. Feit is al leen, zij ziet het met eigen ogen, dat Hermann druk bezig is, werk van Lize te maken. Dat verklaart ook, waarom hij de laatste tijd zo trouw ter kerk Lesvliegtuig bij Katwijk neergestort. Eén der inzittende omgekomen. Donderdagmiddag - is op het strand nabij Katwijk een Auster- liesvliegtuig van het vliegveld Valkenburg neergestort, waarbij één van de twee inzittenden, een 24-jarige sergeant-vlieger, om het leven is gekomen. De toestand van zijn mede passagier, een 23-jarige soldaat, is zorgwekkend. Over de oorzaak van het on geluk bestaan verschillende, el kaar tegensprekende, lezingen. Wel schijnt vast te staan, dat het vliegtuig, toen het naar be neden kwam, de top van een duin geraakt heeft. gaat Totdat dit opeens is afgelo pen. De eerste tijd is hij nors en ongenaakbaar. Lize, vertoont zich haast niet. Eerst geruime tijd later, als de gelegenheid er is, polst Lies- I beth. „Hermann heeft mij gevraagd zijn vrouw te willen worden. Ik I heb „neen" gezegd. Waarom weet hij niet. Dat moet ook 1 niet. Niemand behoeft het te weten. Alleen u weet het. Ik heb Jochem immers beloofd, op hem te zullen wachten?" „Kind", is alles, wat Liesbeth niet stokkende stem stamelen kan. HOOFDSTUK XVI. Er schijnt van de Turk een order te zijn uitgegaan, die nu letterlijk alle menselijkheid mist. De sterfte onder de slaven is vrij groot. Van de groep, tege lijk met Jochem aangekomen, stierven er twaalf binnen het jaar. Zij verrichtten hun werk vóór de ploegen tot zij er dood bij neervielen. En dan werden de kuilen gedolven. Ook met oudere slaven werd hetzelfde ervaren. Dat nu is de Turk gaan ver drieten; die hele zwerm slaven behoeft niet te zien, dat een hunner bezwijkt; dat houdt ook op, want de „bespanning" moet worden losgemaakt; bovendien komt er een min of meer be- oerde, onrustige, ontevreden stemming onder de werkers; wel zorgen striemende zweepslagen tegen excessen, maar als je die Provinciale Bondsdag van de C. J. M. V.'s te Middelburg, Meer dan 1000 leden en belang- stellenden van de Zeuwse C. J. M. V.'s waren in de Zeeuwse hoofd stad in de Concert- en Gehoorzaal en het Schuttershof bijeen voor de jaarlijkse toogdag. In het Schuttershof opende de voorzitter der Prov. Commissie, Ds A. de Vries, de Bondsdag. Hij hoopte, dat deze dag een In jectie zou zijn, waardoor men met meer enthousiasme aan de slag kon gaan en wees er op, dat ln de komende tijd zal blijken hoezeer we elkaar nodig hebben. In deze samenkomst werd zeer verdienstelijk opgevoerd 't toneel stuk „De gebr.^Kalkoen" door d§. afdeling Waarde. Het programma in de Concert en Gehoorzaal stond geheel in het tekén van zang en muziek. De Chr, mondaccordeon- en Mandoli nevereniging Apollo", uit Goes, oogstte hier veel succes. Het Herv. Kerkkoor van 't Zand o.l.v. de heer J. Kwist, zorgde voor meer ernstige nummers en Veel lof verdient het koor voor de vertolking van het voor deze dag apart ingestudeerde „Nonnen koor" uit Cassanova. Bovendien gaf de heer Kwist een orgelsolo en de heer Arnoldus een drietal pistonsoli. Een waardig slot van deze dag vormde de samenkomst in de Oostkerk. Na een korte liturgi sche inleiding preekte Ds de Vries over Lucas 24 29 (de geschiede nis der Emmaüsgangers), met als onderwerp: „De Grote Gast". Ds H. Aalbers, voorzitter van de ring Walcheren, sprak naar aanleiding van het door 't Bonds- bestuur gegeven onderwerp voor alle Bondsdagen op deze dag: „Onze taak en onze kans". Ook deze spreker ging uit van de geschiedenis der Emmaüsgan gers. Als onze taak zag Ds Aal bers: Jongemannen in aanraking te brengen met Jezus Christus, nadat ze eerst zelf met Hem in aanraking zijn gekomen. Men had dit onderwerp gekozen omdat hier tal van problemen lig gen. Elke C. J. M. V. kent zijn wekelijkse Bijbel-inleiding, immers. I zonder dit deugt het in de vereni bracht een tweetS ge^n^ eenl^ nie> m?et W°F' Paashymhe en het motet „Dankt, - den ?m r .e ^even ,a^ i deren. Men moet hen wijzen op Kerk en catechisatie en dan pas verkeerde stemming kimt voor- op de eigen vereniging. De C. J. kómen is dat toch beter. M. V. mag nooit een verkapte Chr. Daarom moest het afgelopen Toneelclub of een gezellig onder zijn met dat doodgaan van sla- onsje worden. Iedere Christen jon- ven onder het werk. De opzich- geman moet belijdenIk ben van ter moet niet meer een half of driekwart dooie uit de hut halen. Op de een of andere wijze er zijn wel opziehiers, die iets zeggen zijn ze dat te weten gekomen. Het lijkt aardig, wijl het wijst op een ietwat soepeler behande ling. Dit zou immers betekenen, dat de zieke slaaf tenminste in zijn hut mocht blijven of, als hij zeer ver weg was, althans vredig sterven kon en niet als het ware onder de zweepslagen van de opzichter. Och, wat hebben zij hoe is het nog mogelijk, als je bij ervaring weet, met welke beu len je te doen hebt! zich vergist. De nieuwste order van de plantagehouder, hun eigenaar, lijkt wel ingegeven door de dui vel in eigen persoon. Jochem en Arthur maken het van nabij mee, wat er onder verstaaft wordt, onder dat: niet uit de hut halen, als er een doodziek is. (Wordt vervolgd.) (Ingez. Med.) Christus. Hier liggen onnoemelijke kan sen en de velden zijn meer dan ooit wit om te oogsten, doch Christus moet onze ogen daarvoor openen. Het komt er op aan, of wij zelf geloven, dat Jezus leeft en wij de ze blijde boodschap ook willen uit dragen. In dit alles mogen we be lijden en weten; De Heer leeft en zal met ons gaan. De Chr. Gereformeerde jeugd vergaderde te Middelburg. De openbare vergadering van alle Chr. Geref. Jeugdverenigin gen in Zeeland werd gehouden in de Chr. Geref. Kerk te Middel burg en stond onder leiding van de voorzitter, D« Slofstra van Vlissingen. In de morgenvergadering wer- de de huishoudelijke zaken behan deld. Student Verhage van Apel doorn refereerde over: „Het Ge bed". Spr. bezag het Gebed als schier op elke bladzijde der H. Schrift beschreven als richtsnoer voor het persoonlijk leven, indien het gebed gegrond is op Gods Woord, het welk altijd cms uitgangspunt moet zyn. Op dit referaat volgde een goe de bespreking. In de middagvergadering sprak Ds Rijksen van Middelburg over het onderwerp: „Hoe houdt de Kerk de jeugd?" Op zeer duide lijke wijze gaf hij richtlijnen aan, hoe de jeugd in deze tijd haar le ven heeft in te richten. Alle vra gen van: mag dit of mag dat, val len weg indien wij leven in echte gemeenschap met God, want dan is onze levenswandel in deze we reld niet moeilijk. Vele vragen werden tot volle te vredenheid beantwoord. Het zangkoor „Soli Deo Gloria" uit Vlissingen verleende haar me dewerking. Een zestal liederen werd op goede wijze gezongen. Verder werd deze vergadering gevuld met declamatie van de ver eniging te Thoien. Zierikzee, Mid delburg, Biezelinge en Zaamslag. Aan het eind der vergadering sprak de voorzitter zijn dank uit en verklaarde, dat teruggezien kon worden op een goed geslaag de vergadering. Ds Gruppen van Biezelinge sloot met dankgebed. Gereformeerde Meisjes- en Jongelingsverenigin gen (Art. 31 K.O te Vrouwenpolder bijeen. „De Kerk", dit was het thema van de jeugddag, uitgaande van de Gereformeerde Meisjes ca ,Jon- gelingsverenigmgen (Art. 31 K. O.) in Zeeland, die in het Geref, Kerkgebouw te Vrouwenpolder gehouden werd Na de huishoudelijke vergade ringen van de meisjes- en jonge lingsverenigingen des morgens, sprak des middags in de gecombi neerde openbare vergadering Ds J. Keizer van Heemstede over het onderwerp: „De Here bouwt altijd alleen", waarin hij in het bijzon der de aandacht vroeg voor de Kerk en het Koninkrijk Gods. De Bijbel is niet zo onduidelijk, aldus Ds Keizer, dat over het „probleem" van de kerk gespro ken moet worden. Er moet van Gods Woord uitgegaan worden, dat op duidelijke wijze laat zien, dat God Koning is over de gehele wereld. Christus roept door Zijn Woord allen tot het leven. De plu- riformiteitsleer „er ls overal nog wel wat goeds", noemde 3preker Satanswerk. Satan heeft op die manier het kerkadres haast on zichtbaar gemaakt. Spr. vestigde er de aandacht op, dat het per soonlijk trouw zijn aan Gods Woord er wel toe kan leiden, dat niet meer samengewerkt kan wor den in de A. R. partij of in het Chr. Nat. Vakverbond, want wel ke garanties geven A. R. politiek en C. N. V.-beleid als het Woord der kerk niet meer wordt ge hoord? Mocht het zover komen, dan is daar Christus, die leerde bidden: „Geef ons heden ons da gelijks brood"; het is niet Dopers, wanneer men zó met God door de wereld gaat, aldus Ds Keizer. Deze rede, waarin de kerk in 't middelpunt stond, werd aangevuld door de heer Van Spronsen te Goes, die sprak over de practijk van de afvallige kerken ln Ameri ka; slechts een heel kleine groep leeft ln dit land, waaraan de lieer Van Spronsen enige tijd geleden een bezoek heeft gebracht, nog dicht bij de Schrift. De Ameri kaanse jeugd vraagt Met naar be ginselen, maar alleen naar de daad, het resultaat. Spr. wekte de jongeren op heel dicht te leven bij Gods Woord. Deze geslaagde middag, die af gewisseld werd met zang en de clamatie, werd besloten met een opwekkende toespraak van Ds Arnold te Vrouwenpolder. In Goes waren de Gereformeerde jongeren saamgekomen. Ongeveer 1300 Gereformeerde jongeren kon de voorzitter van de afdeling Zeeland van de Bond van Jongelingsverenigingen op Geref, Grondslag, de heer Jacq. de Smit, gistermiddag op de provinciale Bondsdag in de Geref. Kerk te Goes welkom heten. Na het openingswoord, waarin de drie ln Indië gesneuvelde J. V.-ers herdacht werden, beklom de heer J. Schouten onder dave rend applaus de kansel om zijn re de over: „De taak van de jeugd" uit te spreken. Onder verwijzing naar het heils- feit van Pasen koos de heer Schouten als uitgangspunt van. zijn rustig, principieel betoog, de teksj^ „Mij is gegeven alle macht in de hemel en op de aarde". Al is het, onder invloed van de ontzaglijke wereldproblemen wel eens moeilijk dit Bijbelwoord te aanvaarden, toch zal het hele we reldgebeuren tegen de achter grond van dit Woord bezien moe ten worden, aldus de heer Schou ten. In zijn uitwerking van dit punt beklemtoonde Schouten steeds weer de machtige betekenis van 't feit, dat alle machten afhankelijk zijn van God en ondanks hun anti goddelijkheid medewerken aan de vervulling van Gods Raad. Onderscheid makend tussen hen die wel en niet tot de voile was dom van het geloof zijn gekomen, typeerde de heer Schouten de taak van de jeugd als hoofdzake lijk bestaande uit „toebereiding voor het leven van aanstonds". In een nadere beschouwing roer de hij o.m. de spanning tussen leer en'leven aan en 't centraal staan de vraagstuk van gezag en vrij heid. Na een felle hekeling van de ge- zagsdevaluatie en de scheiding tussen het principieel Christelijk- en het zakelijk leven, welke er ook tegenwoordig is, gaf spr. absolute binding aan Gods levenswet op al le terreinen van het leven aan als de enige oplossing. Slechts in gehoorzaamheid aan het woord van Christus zal onze taak vervuld kunnen worden. In het besef van Jezus' Woord, dat Hem alle macht ls gegeven, aldus terugkomend op zijn uitgangspunt ligt onze kracht, besloot de heer Schouten. De bespreking op deze Inleiding van een oud-J.V.-er, zoals de af delingsvoorzitter het uitdrukte,- was v.n.l. gewijd aan de jeugdtaak naar buiten, de verhouding Chris tendom en wereld en~ het werk der A.R. J.O.S. Nadat de secretaris, de heer J. van Wijk, welke aftrad, was toe gesproken en enige boeken waren aangeboden, sprak Ds A. G. v. d. Stoel uit Bergen op Zoom een slotwoord naar aahlelding van het woord: „Mijn genade is u genoeg" Met het zingen van het achtste vers van Psalm 89 werd deze 33e toogdag gesloten. Des morgens werd de huishou delijke vergadering gehouden in 't Schuttershof. De voorzitter, de heer Jacq. de Smit, sprak een openingswoord, getiteld: „Vermoeide Jeugd". Tot secretaris werd gekozen in de plaats van de heer J. van Wijk de heer P. Boon Jr te St Laurens.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2