Arabieren vielen Joodse convooien aan. BUITENLANDSE „Gentleman-boef" stal nieuwe auto van fabrikant. Russen öesohuldigen Perzische regering. Amerikaanse militaire steun voor West-Europese Unie? Roemenen ter stembus. «MBMttnec S-Wesrss Zweden wil zp defensie versterken. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND HET BLOED ROEPT-! Verdere besprekingen over atoomcontrole nutteloos» Zwitserse sportlieden bezochten Goes» „De Jonge Kerk" hield haar Toogdag te Amsterdam. Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst-' ttr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Waist raat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD le JAARGANG No. 906 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per r„ m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 30 MAART 1948 HoofdredacteurR. ZUIDEMA x Directeur: JAOQ. DE SMIT W; F- BAR0N V' d' Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, te 8' R- SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEX te Poortsliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.18 u., onder 19.11 u. Maan op 2.26 u., onder 9.14 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 31 Maart: 5^9 u. 1.72 m., 18.28 u. 1.49 m. J-J et gevaar is niet denkbeel dig, dat door de internatio-, nale spanningen van de laatste tüd in verband met het opdrin gend communisme, de belang stelling voor wat in Indië ge beurt zou gaan verflauwen. Dit zou echter in geen enkel opzicht verantwoord zijn. Niet alleen omdat de ge beurtenissen in Indië niet los staan van de communistische actie, maar v%>rts ook omdat in Indië nog altijd Nederlands bloed blijft vloeien. Onze jongens ln Indië, die daar nog steeds aan allerlei ge varen bloot staan, hebben er recht op. dat hun taak en posi tie niet uit het oog worden ver loren. In verband hiermede laten wij hier volgen een aanhaling uit een artikel in „Oost en West" over. „Koele graven in warme grond". ij vindt ze overal in de ar- chipel, die graven van ge storven Nederlanders. Gij vindt ze bij de grote steden en daar zjjn nog de keurig welverzorgde kerkhoven. Gij vindt ze bij de allerkleinste plaatsen in de ver ste hoeken van het grote Indië en als daar nu nog Nederlan ders wonen zijn dat stille, wei- onderhouden begraafplaatsen. Gij yindt ze ook elders, maar dan na veel zoeken onder struikgewas en alang-alang en lianen, soms in het oerwoud en soms dicht bij de zee een- zame graven aan een eenzaam, strand. Gij waart wellicht eens op een dier verre eilanden en hebt een graf gezocht. Daar was dan wel een Inheemse gids en als die de plaats gewezen had kon men wel een grafsteen vinden, en als de planten en het zand verwij derd waren vopd men, in de zerk gegrift, nog wel de ver trouwde Nederlandse naam. Wel de laatste jaren is het aantal graven sterk toegeno men. Nederlandse graven in Indië. En in Malakka. En in de wildernissen langs de Burma- weg. En in Japan. Duizenden graven. Tienduizenden graven... O, zij zjjn zeer geruisloos ge storven, die Nederlandse man nen. vrouwen en kinderen. Zij hebben met hui) sterven nie mand lastig gevallen. Zij heb ben, voor Indië stervend, al evenmin de aandacht der wereld Pasen in Palestina: Joodse luchtmacht in actie. De strijd in het Heilige Land golft op en neer. Ook de Paasdagen brachten geen stilstand in de vijandelijkheden. Ten Zuiden van Bethlehem hebben Arabieren een Joods convooi overvallen, waarbij 80 Joden moeten zijn gedood. De slechts 10 overlevenden trokken zich terug in een huis in de heuvels van Hebron, waar ze op nieuw door 1200 Arabieren werden aangevallen. Drie vliegtuigen van de Jood- sche luchtmacht bestookten de 'A- rableren, die met geweervuur ant woordden. Een Brits observatievliegtuig cirkelde boven het toneel van de strijd. Het Britse vliegtuig stelde radlotelegrafisch aan het Britse hoofdkwartier voor de Joodse vliegtuigen door Spitfires te laten Mackenzie King, minister presi dent van Canada, is uit Ottawa naar Washington vertrokken, waar hij met Truman besprekin gen zal voeren over de internatio nale toestand en waarschijnlijk ook over uitbreiding van het pact van Brussel. Het Witte Huis heeft catago- risch een bericht, dat een bijeen komst van Truman, Attlee en Sta lin te verwachten zou zijn, tegen- gesproken. Ook is ontkend, dat Truman in April een bezoek aan Turkije en Griekenland zal bren gen. Uit Amerikaanse congreskrin gen verluidt, dat in April in de Stille Oceaan een nieuwe proef met atoombommen zal worden ge nomen. Marshall zou toestemming hebben gegeven tot de uitvoer van Amerikaanse wapenen naar Frankrijk in ruil voor het recht om de lucht- en marinebases van Algiers, Marokko, Tunis, Saigon. en elders te gebruiken. Het Amerikaanse departement van oorlog deelt mede, dat de" plannen voor gecombineerde oefeningen van alle onderdelen getrokken als toen zij in Indië der strijdmacht voor de rest van leefden. Zo in die jaren vandit jaar de voortzetting van de 1942 tot 1945, toen zij verhon gerden in de Japanse kampen of door Japanners doodgeslagen werden, toen had de wereld het te druk met de oorlog. En in de jaren na 1945 had de wereld het te druk met de vrede. Die Nederlanders hielden maar niet op met sterven. Zij stierven bij vele honder den, mannen èn vrouwen èn kin deren, toen de Engelse bevrij ders minzaam toelieten, dat door Japanners opgesarde Indo nesische opstandelingen zich op weerloze Nederlanders stortten. En zij .stierven wederom bij honderden, ditmaal veelal, Ne derlandse soldaten, toen rege ringen te Den Haag en te Bata via er in haar wijsheid in toe stemden, dat die soldaten ophielden met hun politionele zuiveringsactie, doch niet mochten ophouden om op zich te laten schieten door het veel soortige gespuis, dat in de Re publiek Djocja zo welig tiert. Zeker, men vordert goed in Indië. Zeker, er bestaat thans een Voorlopige Federale Rege ring, en dat wordt een échte Federale Regering, als men maar grif genoeg ingaat op de talloze'eisen, die de Republiek Djocja nog zal stellen, alvorens zij er aan mee wil doen. Zeker, en al die tijd blijven de Nederlandse soldaten voortgaan met sneuvelen \\7at hier gezegd wordt is v maar al te juist. De Nederlanders blijven sneuve len. Elke week brengt nieuwe ver- lieslijsten. Dit bloed roept. Het roept, niet om wraak, ar om reeh t. -iet roept om een andere re- geringspolitiek, die een eind maakt aan de republikeinse wandaden, die voorkomt, dat de eenheid van het Rijk wordt gebroken en dat de Inlandse be volking evenals de talloos vele Nederlanders, die in Indië een taak hebben te vervullen, straks aan de communistische rad draaiers in de republiek worden uitgeleverd. Het bloed roept! oefeningen in het Noordpoolge bied noodzakelijk maken. De Amerikaanse marine heeft cle opsporing van de duikboot van vreemde nationaliteit, die 60 mijl ten Zuid-Westen van San Fran cisco zou zijn waargenomen, af gelast. Er is geen commentaar geleverd omtrent de mogelijke nationaliteit. Jan Papanek, de afgezette anti communistische afgevaardigde van Tsjecho-Slowakije bij de V. N., heeft verklaard dat hij wei gert 'zijn officiële dossiers aan zijn opvolger over te dragen. Hij zal een kleiner kantoor nemen en alle gegevens zelf behouden. Te Berljjn doen geruchten de rondo, dat Molotof in de stad is aangekomen. Bevestiging heeft men nog niet kunnen krijgen, aldus Reuter. Woensdag zullen anderhalf millioen Japanse» overheidsarbei- ders en eeployé's bij de commu nicatiedienst in staking gaan. Alle post- en telegraafverbindin gen in West-Japan zijn Maandag stil gelegd, nadat Zondag de diensten in het Oosten stop ge zet zijn. Volgens de Siamese pers heeft de politie in Siam een complot van Chinezen ontdekt om zich van de macht "in het land mees ter te maken. verdrijven. Reuter meldde voorts, dat 200 Britse soldaten getracht hebben 't huis te bereiken, maar dat zij zich niet verder begaven dan tot twee kilometer daar vandaan. De Ara bieren deden de Britse troepen weten, dat zij zouden worden aan gevallen, Indien zij de Joden pro beerden te helpen. Tenslotte heeft het Britse mili taire hoofdkwartier een wapen stilstand tot stand gebracht en 35 gewonde Joden uit Bethlehem ge- evacueerd. In verband met deze gebeurte nis heeft de Palestijnse regering onomwonden verklaard, dat de Britse veiligheidstroepen in Pales tina niet langer Joodse convooien te hulp zullen komen, indien men de Britse instructies in de vrind zou blijven slaan en daardoor door Arabieren werd aangevallen. Bedoeld convooi was op de te rugweg van Kfar en Zlnon naar Jeruzalem. Het verliet Jeruzalem zonder de autoriteiten hiervan in kennis te stellen. Naar officiëel werd meegedeeld, is Zondag voor de tweede maal binnen 24 uur een Joods_ convooi ln een Arabische hinderlaag ge vallen. Het convooi, dat uit zes voertuigen bestond, werd door 240 Arabieren aangevallen te Kabirl, nabij de Middellandse zeekust van Noord-Palestlna. 42 Joden werden gedood. Een schip met plm. 800 Joodse Illegale Immigranten aan boord is de kust van Palestina genaderd en door de Britse marine opge bracht naar Cyprus. Perzië kaatst terug! De Sowjet-UÜIe heeft in antwoord op een onlangs gestuurde nota Perzië beschuldigd van een politiek, niet alleen in strijd met de normale betrekkingen, maar tevens met het verdrag van vriendschap tussen Perzië en de Sowjet-Unie van 1921. De Sowjet-nota verwerpt het Perzische antwoord op het Sow- jet-protest van 2 Februari j.l. te gen Amerikaanse imperialisti sche activiteit in Perzië. Politieke kringen te Teheran achten betekenisvol een verkla ring in de nota, dat de Sowjet- regering er op moet wijzen, dat in 1941 de Perzische regering, eveneens het verblijf van buiten landse agenten in Perzië, wier activiteit tegen de Sowjet-Unie gericht was, trachtte te ontken nen. Dit verwijst, aldus waarne mers te Teheran, naar de aan wezigheid van Duitse agenten. Het vermelden van het ver drag van 1921 is bedoeld om Per zië te intimideren door de aan wezigheid van Duitsers toen met de Amerikaanse activiteit van thans te vergelijken. In de Sowjet-nota worden alle tégenbeschuldigingen van Perzië van de hand gewezen. Intussen heeft ook de Perzi sche regering een in krachtige termen vervatte nota gezonden aan de Sowjet-regering, waarin wordt geprotesteerd tegen bewe ringen van de Russische profes sor Steinberg, die onlangs Perzië bezocht en in een rede de 'rege- Hakimi De toestand in Triest. Generaal-majoor Alry, comman dant van de Britse zone van Triest heeft tegengesproken dat er Brit se versterkingen naar Triest zou den worden gedirigeerd. Hij verklaarde, dat het in "de Britse en Amerikaanse zone rus tig is en dat er zich aan de grens geen incidenten hebben voorge daan. In officiële Brits-Amerikaanse kringen in Triest wist men niets omtrent de aankomst van 3000 man nieuwe Joego-SIavlsehe troe pen in de Joego-Slavische zone van Triest. Stoffelijk overschot opvarende Breskens I gevonden. Zaterdagmorgen ontdekte men vhnaf de boot, die de dienst Bres- hens-Wsingen ondermoudt, nabij de haven van Breskens, dat 'een lijk ln het water dreef. Direct werd de Rijkspolitie ge waarschuwd, die het lichaam uit het water haalde en identificeer de. Aan de resten van kleren ont dekte men dat 't de stoffelijke over blijfselen van Isaac v. d. Heuvel betrof, een der opvarenden van de Breskens I, het vissersschip, dat in de nacht van 3 op 4 Jan. 1.1. is vergaan, waarbij alle opvarenden, veder van den Heuvel met zijn drie zoons, zijn omgekomen. Dezelfde middag nog is het stof felijk overschot onder grote be langstelling van de zijde der inwo ners op de begraafplaats te Bres kens ter aarde besteld. Op het graf werd het woord gevoerd door burgemeester J. A. Eekhout, de heer De Baare en de heer De Bree, terwijl een familie lid van de overledene dankte voor de belangstelling en de bewijzen Bedreigde eigenaar met roestig revolver. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de Rijkspolitie van Ouderkerk a. d. Amstel, in samenwerking met de recherche van Amsterdam, op het Rembrandtsplein te Amsterdam de dader van de onder Duivendrecht gepleegde overval gearresteerd. Precies acht dagen geleden slaagde deze man er in een fabrikant uit Leidschendam onder bedreiging van een revolver op de provinciale weg van Weesp naar Schiphol van zijn auto, een nieuwe Mercury, te beroven. De wagen werd drie dagen la ter onbeheerd op de Herengracht te Amsterdam aangetroffen, na dat de bandiet tevergeefs had getracht er een heler voo- te vinden. De gearresteerde, de 28-jarige P. uit Amstelveen, blijkt een. Eerst Chinese nationale waarvoor de fabrikant uit Leid- schendam niet op de vlucht had behoeven te gaan, indien hij slechts had geweten, dat er geen schot meer mee kon worden ge lost. Crediet voor de Ned. Indische regering. Naar het A. N. P. verneemt is zeer spoedig te verwachten de in diening van een wetsontwerp, waarbij machtiging wordt ge vraagd aan de Nederlands-Indi sche regering een crediet te ver strekken van 850 millioen gulden. Volgens een correspondent van Reuter te Washington wordt door functionarissen te Washington een herleving van de leen- en- pacht overeenkomst voor militaire goe deren aan Engeland en andere le den van de West-Europese Unie besproken. Marshall weigerde de vorige week hierop commentaar te leve ren. Hij zelde alleen, dat Frank rijk sinds lang de V. S. om mili taire uitrusting had verzocht. Een militaire leen- en pachtovereen komst wordt ln Washington be schouwd, zo vervolgt Reuters cor respondent, als het volgende stadi um in het kader van de Truman- leer van beteugeling van de Söw- jet-expansie. Van officiële zijde heeft men nog geen enkele toespeling gemaakt op een militaire leen- en pacht overeenkomst. Volgens een onbevestigd bericht zou het Amerikaanse ministerie van defensie een plan koesteren om de R.A.F. uit te breiden met nieuwe Amerikaanse vliegtuigen, zodat z|| het machtigste defensie ve en offensieve wapen in Europa zou worden. Ds Koningsberger treedt af als hoofd-leger- predikant. Met ingang van 1 April is Ds J. C. Koningsberger door de leger commandant eervol ontheven van zijn functie als hoofd-legerpredi- kant. Met ingang van dezelfde datum is als zijn-opvolger benoemd Ds S. van der Linde; tot plaatsver vangend legerpredikant is" be noemd Ds A. H. Hellemans. ring van Ebrahim Hakimi be schuldigd heeft van anti-Russi- i van medeleven met de achterge- sche activiteit. I bleven weduwe. De Russen spelbrekers. Uit naam van Canada, China, Frankrijk en Groot-Brittannië en met stilzwijgende goedkeuring van de Verenigde Staten, heèft Richard Miles de Sowjet-Unie in de werkcommissie voor de atoom energie der Verenigde Naties doen weten, dat verdere discussie over de Sowjet-voorstellen met betrekking tot de atoom-controle geen enkel nut zou afwerpen. Miles, de Britse afgevaardigde, Stelde voor, het Sowjetplan te ver werpen. De Sowjet-Unie had n.l. voorgesteld, dat binnen het kader van de Veiligheidsraad internatip- nale controle zou worden uitge oefend op het delven en de pro ductie van materiaal voor de atoomenergie en bovendien de eon trole pas toe te laten nadat alle atoom-wapens verboden en vernie tigd zouden zijn. De commissie voor de atoom energie, aldus Miles, kan geen plan steunen, waarbij onttrekking van materiaal niet uitgesloten zou zijn, of dat geen afdoende midde len biedt om geheime activiteit vast te stellen of om dwangmaat regelen te treffen. Het plan van de Sowjet-Unie ls ondoelmatig. Geen land zal afstand doen van zijn atoomwapens, als het niet ze ker weet, dat geen enkel ander leraressen van de Calder High School voor meisjes te Liverpool ls de gast van het lyceum te Oost burg. Vrijdag brachten zij een be zoek aan Walcheren en werden daarbij voorgelicht door de heer H. Pleters, bibliothecaris van de Prov. Zeeuwse Bibliotheek. Het 15e eeuwse Stadhuis en de 12e eeuwse Abdijgebouwen trokken niet minder de belangstelling der Engelse meisjes dan de histori sche klederdrachtenverzameling ln het museum, te Middelburg. Een rondrit over het eiland met een kort verblijf ln Veere (waar het Stadhuis en de beker van Kei zer Maximlliaan werd bezichtigd) en ln Westkapelle, o.m. bij de lan dingsplaats der geallieerde troe pen, waar bloemen gelegd werden bij het monument, besloten het be zoek. - land ze kan produceren. Het voorstel werd door België, Colombia, Argentinië en de V. S. gesteund. Voor de goedkeuring van het plan zijn slechts 7 stem men nodig. Gromyko herhaaldé ln een rede van bijna een uur de hesehuldiging dat de V.S. en tot op zekere hoog te ook Engeland, opzettelijk poog den een werkelijke internationale controle van de atoomenergie te verhinderen. Indien Iemand de hoop mocht koesteren, dat de Sowjet-Unie de grondbeginselen van haar plan zou prijsgeven, zou hij bedrogen uitkomen. Engelse meisjes bezochten Zeeland. i j_/c vcrueimg vau ue zeteis Een twintigtal leerlinge^ en twee -in de nieuwe grote Nationale Ver- In Roemenië hebben Zondag ver kiezingen plaats gehad voor een nieuwe constituerende vergade ring. Meer dan 7.5 millioen men sen van de bijna 8.5 millioen kies gerechtigden hebben aan de ver kiezingen deelgenomen. De verdeling van de 414 zetels iucpl: Een gezelschap Zwitserse Aan de kiezers de taak straks voetballers van „Seebach" uit I IIIICIA t•-i .1 „L L1-.4- A!1 het .juiste antwoord te geven. Honderden Griekse gucrillastrijders gedood. De Griekse eerste minister So- foulis heeft medegedeeld, dat bij de strijd in Noordwest Thessalie, die nu ai enkele weken duurt. 754 guerillastrijders zijn gedood. 571 werden gevangen genomen en 289 gaven zich over. Zurich bracht eind vorige week een bezoek aan Goes en speel de Zaterdagmiddag tegen het eerste en tweede elftal van de V.V. »,,Goes". De gasten werden op het ter rein verwelkomd door de Goese Voorzitter, dr Nordlohne, eii de Voorzitter van de K.N.V.B., Karei Lotsy, na het spelen van de volksliederen. De Bonds voorzitter sprak de hoop uit, rl 3 officieren en 40 man gedood en 2 officieren en 100 man ge wond. Vermist worden 3 officieren en 29 man. De strijd in Noordwest-Thessalië duurt nog steeds voort. De guerillastrijdkrachten trach ten naar andere streken te ontko men, terwijl de troepen van de re gering ze achtervolgen. beide landen verstevigd-mogen worden. Onder de toeschouwers merk ten we onder meer op de bur gemeester van Goes Mr W C. ten Kate. ning. daar over het spel der Zwitsers een zekere matheid lag. Reeds direct namen Schrijver en Rosier het Zwitserse doel onder' vuur, maar hadden voor lopig geen geluk met hun schoten. Een misverstand in de ver dediging der gasten leverde een goedkoop doelpunt voor Goes op (1Van Sabben en Leiinse voerden nog voor de rust de stand tot 30 op. Na de hervatting was het de rechtsbuiten der gasten, die de achterstand verkleinde (3—1),! einde kwam. Goes ISeebach I 21. In een aantrekkelijke wed strijd behaalde het eerste elf tal van Goes een normale en verdiende overwinning. Het had er alle schijn van, dat de gas ten ook in deze wedstrijd wei nig zouden hebben in te bren gen, daar de gastheren de eer ste 20 min. voortdurend in de aanval waren. Daarna kon ech ter van een meer gelijkopgaan- de strijd gesproken worden. De Zwitsers namen zelfs de leiding door hun rechtsbinnen, hetgeen voor Goes het 'sein was om beter aan te pakken. Renar zorgde even voor de rust voor de gelijkmaker 11. Na de hervatting strandden gadering, die 6 April bijeenkomt, is op grond van de uitslag der ver kiezingen als volgt: Democratisch Volksfront 405; Nationale Liberale partij 7; Demo cratische Boerenpartij 2. De 405 zetels zijn onder de ver schillende b(j het Democratisch Volksfront aangesloten partijen als volgt verdeeld: Arbeiderspartij 193Arbeids front 116; Nationale Volkspartij 44; Hongaarse Volksunie 32. Bovendien zijn van de lijsten van het Democratisch Volksfront gekozen: de 5 leden van het prae- sidium der Roemeense Volksrepu bliek, 8 hogere officieren, 5 leden van het Joodse democratisch co mité en 2 universitaire persoon lijkheden, totaal 405. mysterieuze figuur te zijn, die met recht een „gentleman-boef" kan worden genoemd en die over een even grote dosis bravour als fantasie beschikt. Hij heeft zijn arrestatie in hoofdzaak te wijten aan zijn in het oog lopende, dure kleding, die hem het uiterlijk verleende van een gesoigneerd buitenlanler. Deze kledij verge makkelijkte het de van zijn auto beroofde fabrikant; alsmede de concierge, die de dader op de Herengracht uit de Mercury zag stappen, aan de Rijkspolitie een signalement te verstrekken, dat thans verbluffend nauwkeurig blijkt te zijn geweest. Weliswaar stond deze bandiet niet in de politieregisters varmeid, doch informaties links en rechts ge trokken, leidden er tenslotte toe, dat enkele particulieren, aan wie het signalement werd voorgelegd daarin de dader herkenden. Deze man, eigenaar van een hoedenzaak in de hoofdstad, leid de een dubbel leven. Voor zijn buren en zakenrelaties was hij ogenschijnlijk de integere en so lide handelsman, maar bij vele figuren uit de Amsterdamse on derwereld gold hij als een der hunnqp. Het viel de recherchp niet moeilijk Zaterdagavond na te gaan, op welke wijze en waar hij de avond doorbracht. Twee agenten wachtten hem op bij de uitgang van een café aan het Rembrandtplein en arresteerden hem. Reeds bij de eerste onder vraging viel hij door de mand en legde een volledige «bekentenis af. De sleuteltjes van de geroof de Mercury had hij nog in zijn bezit. Voorts is het zwarte pa pieren masker in beslag geno men, waarvan hij zich tijdens de overval had bediend. Hel was in een winkel voor feestartikelen gekocht. Het vuurwapen, dat eveneens is opgespoord, blijkt van een kennis afkomstig te zijn, die to neelspeler is. Het -is een oude, met roest bedekte revolver, vergadering bijeen. Maandag is te Nanking de eer ste gekozen Nationale Vergade ring van China bijeen gekomen. Meer dan 100 afgevaardigden van de Kwomlntang (regerings partij) mochten hun hotels niet verlaten, teneinde 'hen te beletten de openingsplechtigheid bij te wo nen. Honderd andere afgevaardigden boycotten de zitting uit solidari teit met hun collega's, terwijl 10 afgevaardigden uit protest een vasten zijn begonnen. Al deze af gevaardigden zijn gekant tegen 'n besluit van Tsjang-Kal-Sjek, dat een zeker aantal Kwomlntang-af- gevaardlgden hun zetels aan min derheidspartijen moeten afstaan. Tsjiang Kal Sjek zei ln zijn ope ningsrede o.m.: „Het doel van onze revolutie is een regering van het volk, door het volk en voor het volk te ves tigen. Wij hebben vele moeilijkhe den bij de opstelling van de con stitutie overwonnen. De voor naamste hinderpaal ls nog steeds het communisme. De constitutie beoogt het leven van het volk te beschermen en het bestaan van de natie veilig te stellen". De door de communisten gelelde legers zijn overgegaan tot een of fensief op alle fronten als resul taat van de omstandigheid, dat zij in Zuid-Sjensi zijn binnengedron gen. Het garnizoen der centrale re geringstroepen te Jenan ls vrijwel geïsoleerd. Lotsjoean (tussen Je nan en de Zuidelijke grens van Sjensi) wordt steeds nauwer om singeld. Grote brand te Eist. Een felle, langdurige brand heeft ln de nacht van Zaterdag op Zondag een der grote opslag loodsen van de Velingsver. „Over- betuwe" te Eist in de as gelegd. 70.000 fruitklsten gingen in de vlammen op. (Van onze speciale verslaggever.) DE WEDSTRIJDEN. Goes IISeebach II 52. maar de actieve en goed spe- j ve'e £»oese aanvallen op de lende Rosier liet de Zwitserse hechte verdediging der Zwitsers doelman voor de vierde maal I terwijl aan de andere zijde ook vissen. Even later voerde Mijns-1 de Goese defensie wel raad wist bergen de stand tot 5—1op. i.met het vaak te korte en te De Zwitsers kwamen daarnadoorzichtige spel van de Zwit- weer enigszins in het offensief serse voorhoede. ien van een misverstand in de. J. v. d. Sluis scoorde na eenwcgunurn V.oese reserves behaalden Goese defensie profiteerde de pas van P. Wijs het winnende .in van Engeland gekochte Mos, een vrg gemakkelijke overwin- midvoor (52), waarmede het doelpunt. |quito's. Zweden neemt maatregelen om met het oog op de verslech tering van de internationale toe stand zijn defensie te versterken. De minister van Defensie, Al lan Vought, heeft een vijfjaren plan goedgekeurd, op grond waar van het personeel van de lucht macht zal worden verdubbeld. Helge Jung, de opperbevelheb ber der strijdkrachten, heeft om de bouw van nieuwe fortificaties en vliegvelden en het onder de wapenen roepen van meer mensen gevraagd. Het plan voor de luchtmacht voorziet voorts ln de verdubbe ling van het aantal jagers en de toevoeging _van een afdelirg nachtjagers,- een afdeling ge vechtsvliegtuigen en een eska dron verkenningsvliegtuigen. De Zweedse luchtmacht heeft het tot dusver ontbroken aar. nachtjagers en piloten. De oplei ding van ploten ls nu begonnen Evenals andere jaren op tweede Paasdag was ook dit jaar weer 'n Toogdag georganiseerd van de „Jonge Kerk" der Ned. Herv. Kerk. Hierbij waren ook een groot aantal Zeeuwse Hervormde Jonge ren aanwezig, die reeds voor dag en dauw uit hun woonplaatsen waren vertrokken. Het dagprogramma begon des morgens om half tien met een zangdemonstratie op de Dam. Juist om ook naar buiten te ge tuigen, werden hier door plm. 3000 jonge lidmaten enkele van de mooiste Paasliederen gezongen. Verdeeld over vijf kerkgebou wen werd door de Toogdaggan- gers een kerkdienst bijgewoond, waarna gezamenlijk naar de A- pollo-hal werd gewandeld, waar voor iedere deelnemer een warme maaltgd wachtte. De pilddagsamenkomst werd ge opend door Ds A. Dönszelmann te Amsterdam, 2de voorzitter der „Jonge Kerk". Een begroetingswoord werd ge sproken door Ds H, J. F. Wessel- dijk, namens de Generale Synode, en Ds P. Fagel, namens de Syno de Herv. Jeugdraad. Deze belde sprekers wezen vooral op de gro te taak die de „Jonge Kerk" heeft midden in deze wereld en de ver antwoordelijkheld die wij hebben tegenover onze medemensen. Ds H. A. Visser te Amsterdam, voorzitter van de „Jonge Kerk", sprak de aanwezigen toe: „Een blik achteruit en vooruit". Spr. wees erop, dat, hoewel de Jonge Lidmaten vaak worden ver waarloosd door predikanten en kerkeraden, toch de toekomst van de Ned. Herv. Kerk afhangt van de Jonge Lidmaten. Dat vele ker keraden en dominees dit nog niet begrijpen of niet willen begrijpen, ls een ernstige beschuldiging, die (helaas) niet onrechtvaardig ls. Met klem wees Spr. erop, dat Christus de Heer der wereld is en dat Zijn volgelingen ln Christus' wereld het Evangelie moeten uit dragen. Ook heeft de Jonge Kerk tot taak, het kerkelijk gesprek leven dig te houden. In de Vaderlandse kerk zijn verschillende fronten,- die soms zelfs vijandig tegenover elkaar staan, terwijl toch hetzelf de geloofd wordt. Wij, aldus spr., zijn allen onder danen van eenzelfde Koninkrijk. Laten wij strijden tot het einde. Een voor deze gelegenheid spe ciaal geschreven lekespel, getiteld „Gaat uit ln de wereld", gericht op het Paasgebeuren, volgde. De middagbijeenkomst werd vei> der gevuld met koor- en samen zang. Na de gezamenlijke broodmaal tijd werd door een z.g.n. liturgisch avondgebed deze dag besloten. Zij, die hierbij tegenwoordig wa ren, hebben liier kracht kunnen putten -om straks weer het gewo ne leven ln te gaan en ook hun roeping getrouw te getuigen van hun Heer en Hoofd. DE BILT ZEGT: Toenemende wind. Weersverwachting tot vanavond! Krachtige, aan de kust wellicht hafde wind tussen Zuid en Zuid- West. Meest zwaar bewolkt met later enige regen. Minder zacht. Binnen twee jaar hoopt Zweden te beginnen met de productte van een in het land zelf ontworpen éénmotorig vliegtuig, dart de „1001" wordt genoemd en naar schatting een snelheid van meer dan 1000 k.m. per uur zal kun nen bereiken. Later zal men de productie van een twee-motorig vliegtuig van hetzelfde type ter hand nemen. Minister Vought heeft beves- tigd, dat ln Zweden reeds enige i tijd proeven worden genomen met draadloos bestuurde projectielen. I Hij wilde hierover geen bijzonder- heden meedelen, doch zei, dat een 1 speciaal bureau ls Ingesteld om j op dat gebied het werk van land-, zee- en luchtmacht te coördln- neren. I Nagek. Advertenties. A óèOra <40v> <-^v> S 3i Maart D.V. hoopt (fc f onze geliefde .Moeder Behuwd-, Groot- en a S Overgrootmoeder CORNELIA VAN LIERE S jij? geboren WITTE, a S® haar 80ste geboorte- dag te herdenken. a Dat zij nog lang ge- Jjj fspaard mag blijven is aller wens en bede. SHaar dankbare Kin deren. Behuwd-, .Klein- Sen Achterkleinkind. Borssele, 1948. <3s=ë> <2ssë> Heden overleed op de leeftijd van 86 jaar onze geliefde Echtgenoot, Va der, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer DIRK JOHANNES VAN DER GRAAIT', oud-hoofd der Openbare School te 's-Heer Hen drikskinderen. Namens de Familie, M. van der Graaff- Laernoes. 's-H. Hendrikskinderen, 29 Maart 1948.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1