Hitier wilde met V2's Den Haag en Afsluitdijk vernietigen. De diaken in de Hervormde Kerk. ^t5SSw«M0RMl0« :eci".ï *uwa"'1 Gemeenteraad van Goes. Zeeuwsch Dagblad TWEEDE BLAD Zaterdag 27 Maart 1948 Colijn moest ter dood veroordeeld worden* Bezitsspreiding. De „verworpenen" Comnranisten uit sleutelposities. IPH/L/SHAVE 1 Loon naar prestatie Eerste Provinciale Zeeuwse Streekbeurs De Domburgse raad vergaderde. Onthullingen van Dr Kersten De memoires van dr Fe lix Kersten, Himmler's Finse masseur, die binnenkort in Ne derland zullen verschijnen, wor den thans door het Rijksinsti- stuut voor Oorlogsdocumentatie aan de waarheid getoetst. Het onderzoek bepaalt zich niet al leen tot Duitsland, maar strekt zich uit tot Zweden, Noorwe gen en andere landen. Het staat reeds vast, dat Kersten bij zijn machtige patiënt met succes ge pleit heeft voor de Nederlandse zaak. Ofschoon nog veel in een mysterieuze sluier blijft gehuld, zijn toch reeds merkwaardige dingen aan het licht gekomen. De voormalige Zweedse mi nister van Buitenlandse Zaken, Giinther, heeft gezegd, dat dr Kersten voor hem werk van on schatbare waarde heeft ver richt. Volgens ht u was het aan dr Kersten te danken, dat kort voor de ineenstorting van Duits land nog een groot aantal gede porteerden kon worden gered. Folke Bernadotte, voorzitter van 't Zweedse Rode Kruis, die kosten noch moeite spaart om zich op te weipen als mensen redder van de tweede wereld oorlog, spreekt geringschattend over Kersten. Daarentegen heeft de vroegere Nederlandse gezant in Stockholm, baron Van Na- gell, alle lof voor Kersten. Hij heeft bevestigd, dat Kersten duizenden slachtoffers uit de handen van de Gestapo heeft weten los te krijgen. Deson danks heeft Kersten in -4946 slechts de zilveren medaille van het Rode Kruis gekregen, een lagere onderscheiding dan hij reeds in bezit had. Hier volgen enkele bijzonder heden. Zogenaamd om waardevol Ne derlands bezit tegen de invasie te beschermen, besloot Himmler op 4 Maart 1943 Nederlandse kunstschatten .ter waarde van twee tot drie milliard gulden naar Polen, Büsau in Tsjecho- Slowakije en Warthenau in Oos tenrijk te laten transporteren. Dit plan werd Kersten meege deeld door de secretaris van Himmler, dr Brandt. Kersten heeft daarna de kwestie met Himmler besproken met als ge volg, dat voorlopig werd afge zien van het transport.Dr Brandt heeft in de gevangenis deze interventie van Kersten bij Himmler schriftelijk bevestigd. In Maart 1945 vernam Kersten, dat Hitier bevel had gegeven, de vesting Clingendael in Den Haag en de Afsluitdijk met V 2's te verwoesten, wanneer de ge allieerden de Duitse troepen tot de aftocht zouden nopen. De burgerbevolking zou van te vo ren niet worden gewaarschuwd. Na uitvoerige gesprekken met Himmler wist Kersten gedaan te krijgen, dat de bevelen van Hitier niet zouden worden uit gevoerd. Via zijn eigen inlichtingen dienst hoorde Kersten op 29 Juli 1941, dat dr Colijn was ge arresteerd. Hjj kreeg van dr Brandt inzage in het dossier van dr Colijn. Hierin stond, dat dr Colijn sabotagewerk verrichtte voor Engeland, dat zijn „pro- Duitse" brochure slechts ca mouflage was en dat hij boven dien een „overtuigd katholiek" was. De Duitse partijleiding in Nederland wilde dr Colijn laten veroordelen tot de doodstraf of levenslange opsluiting. Tijdens een gesprek met zijn patiënt Himmler roerde Kersten voorzichtig de zaak van de Ne derlandse oud-minister-presi dent aan. Himmler werd kwaad en zei, dat de hele Katholieke Kerk achter dr Colijn stond. Dr Colijn was „een papist, een werktuig in de hand van de Paus". Toen Kersten opmerkte, dat dr Colijn protestant was, merkte Himmler op: „Mich be- lügt niemand". Hij beloofde echter de zaak te laten onder zoeken. Enkele dagen later deel de hij Kersten mee, dat hij in derdaad verkeerde inlichtingen had gekregen, maar dat de pro testanten even gevaarlijk waren ais de katholieken. Himmler wilde dr Colijn ech ter niet vrijlaten en liet hem in terneren op een landgoed in Thiiringen. „Als Colijn voor de Groot-Germaanse idee had ge voeld", zei Himmler, „dan zou den wij 600.000 mannen meer hebben gehad m de Waffen-SS. Philips II van Spanje zou niet zoveel geduld hebben gehad als ik." Recordprijs voor uien. Grote export naar Frankrijk. In de uienhandel worden de laatste tijd zeer hoge prijzen betaald. Dit is een gevolg van de grote export naar Frankrijk. Een prijs van 49 ct. per kg. was tot nu toe onbekend. Partijen uien, die gereed lagen om ge poot te worden voor zaadwin ning, werden nu maar verkocht, omdat het zaad toch nooit zo veel zal opbrengen. Zelfs het anders waardeloze uitschot van het plantgoed maakte goede prij zen. Overal worden nu uien ge zaaid. Men betaalt in de voor koop thans 8 ct. per kg. Ook naar het Eng. bezettingsleger en naar Duitsland zelf wordt ge- exporteerd. (Van onze Utrechtse correspondent.) Arbeidersaandeel in winst. (Van onze Haagse correspondent.) Van welingelichte zijde verne men wij, dat spoedig de instelling te verwachten is van de commis sie voor bezitsspreiding. De taak van de commissie ls te onderzoe ken ln hoeverre het gewenst ls, om de arbeiders een deel te ge ven van de winst der onderneming waarin zij werkzaam zijn en op welke wijze deze winstuitkering dien te geschieden. Een ander vraagstuk, waarover de commissie de regering moet adviseren is de mogelijkheid en wenselijkheid tot verkrijgen van aandelen door de arbeiders. Een gelijk aantal ver tegenwoordigers der werkgevers- en werknemersorganisaties, aan gevuld met vertegenwoordigers van enkele departementen pius de stichting van de Arbeid en het Een dag na de invasie der kerk voogden te Utrecht, verscheen er in de oude bisschopsstad een scha re diakenen. Hoewel beider bedoe lingen gelijk waren het bespre ken van de nieuwe kerkorde, die voor de Hervormde Kqrk is ont worpen zochten Gij voor hun vergaderingen elk een aparte sfeer. De kerkvoogden kwamen bijeen in de schouwburg, de diake> nen zochten het „dienstgebouw" op. Schoon uitsluitend de plaats ruimte oorzaak van het* verschil in vergadergelegenheld is geweest, mag men toch letten op de sym boliek: de kerkvoogdij, die niet zelden een werelds karakter droeg in de schouwburg en de diaconie, dat oerkerkelijke ambt („diako- nla", dienst), in het dienstgebouw, gelegen in de onmiddellijke nabij heid vart de Domkerk. Maar laten wij oppassen. Ook 't diaconaat heeft zijn periode van verwereldlijking gekend. Feitelijk zal pas door de invoering van de nieuwe kerkorde een eind aan dit secularisatieproces worden ge maakt. Men bedenke bij voorbeeld, dat van 1816 tot 1854 de diaconie in de Hervormde Kerk van de staat afhankelijk was. Bekend ls, dat vooral ln het begin dezer periode de diakenen door de bur gerlijke overheden werden be noemd. Hij die voor het „baantje" niet voelde, kon zich afkopen. Op het platteland betaalde men in zo'n geval een bedrag van mins tens tien gulden. In de steden was de weigering kostbaarder en dien de men soms vijftig gulden neêr te tellen. En hoe onkerkelijk han- Coliege van Rijksbemiddelaars zouden zitting krijgen in de com- delde de diaconie! Nog tot 1919 missie. heeft de bepaling gegolden dat AMSTELKADE 181 TEL. 97437 - AMSJERDAM-Z. (Ingez. Med.) Feuilleton. door KINGMANS. 47) o— „Kom maar hier. mijn kind", zegt zij, als Lize is binnenge dragen en met moeite naar de zolder is gebracht. Daar is nu wel ruimte: Liesbeth en Lotte zijn successievelijk de deur uit gegaan, in een dienst; Herman is vaak weg, vaker nog dan toen Jochem thuis was; Friedrich is weg. Alleen Stephan gaat nog school. De dankbare blik, die Lize op haar wierp, zal Liesbeth niet licht vergeten. Ze zei alleen: „Moeder". En dat woord be roerde Liesbeth' tot in haar ziel. Al had zij Jochem dan niet meer tot zoon, Lize is haar dochter in zijn plaats. Adolf zei: „Je haalt met haar de dood in huis". God zij haar genadig, maar de „vrouw" van Jochem laat zij niet aan haar lot over. De dood in huis-halen, Dolf wist wel, wat hij zei. Niet al leen zijn in de omgeving tien tallen mannen, vrouwen en kideren onder de groene zoden gelegd, maar hier in Liegnitz heeft de barbier-chirurgijn, die tegen de Pastor zei, dat hij zich zelf wel genezen kon, de tol be taald en een dag later stierf een meisje van tien jaar. En nu zijn ze de tel kwijt. A4 minstens tien liggen er dood ziek. Van de boerderij van Calt- mann, waar Kathe nog steeds dienstbode is, komt het bericht, dat het meisje door de ziekte is aangetast. De boerin zal haar zo goed mogelijk verplegen. Het zijn daar andere mensen dan op de hoeve, waar Lize haar ver blijf heeft. Maar ondanks zij er zeker van is, dat Kathe goed behan deld wordt, stapt Liesbeth van zelf naar Caltmann's hoeve, om Kathe te bezoeken. Het kind moet ook bedenken, dat de dood met haar ziekte gemoeid kan zijn. Je kunt er nu geen doekjes om winden, zoals veel gebeurt. Je staat nu vlak voor de eeuwig heid. Zijn de slachtoffers niet bij duizenden weggemaaid in Oost- Duftsland? Het is mogelijk, dat Dolf ge luk heeft met zijn opmerking, dat zijn moeder met Lize de dood in huis heeft gehaald. Maar als dat niet was gebeurd, zou de ziekte er dan niet ge komen zijn? Hoe staat het dan in die andere woningen? Toen meester Kaufman, veel te laat, de school sloot, was de besmet ting er toen reeds niet? Als Lize Hackman, liggend op de zolder, de eerste phase van de ziekte doorstaan heeft en verjnbedelfjk ook de daarop gevolgde longontsteking te bo ven zal komen althans de chirurgijn uit de stad, die in- plaats van de gestorvene op het dorp gekomen is, heeft er alle „bedeelden" geen stemrecht had den. De weg opwaarts. Men kan zeggen, dat er sedert laatstgenoemd jaar een opgaande l(jn in het Hervormd diaconale leven te bespeuren valt. Er was toen een vereniging van diakenen gesticht welke zich in 1922 omzet te in de nu nog bestaande „Fe le- ratle van Diaconieën in de Neder landse Hervormde Kerk". Met on verdroten ijver - heeft de Federatie gearbeid om het diaconaat uit zijr. vervallen staat op te richten en de bekroning van dit werk ziet de Federatie in de artikelen aan gaande het diaconaat, zoals zij op genomen zijn Ln het ontwerp kerk orde. Daarover handelde de vergade- ring te Utrecht, die onder leiding' stond van de Federatievoorzitter, de heer W. J. Hemmes. Oo.i in andere streken zullen deze ver gaderingen worden gehouden. Blijkens deze ordinantie voor het diaconaat omvat dit ambt: de zorg voor zieken, chronische pa tiënten, ouden van dagen en inva liden; de zorg voor de opvoeding van verweesde of verwaarloosde kinderen; de zorg voor het zwak ke, invalide of misdeelde kind; het steunen en lelden van jeugdigen, die met zedelijke of lichamelijke ondergang worden bedreigd; het verlenen van bij-tand bij moeilijk heden in het gezinsleven; de be scherming van meisjes en vrou wen; het steungeven aan maat schappelijk ontspoorden; de re classering van hen, die tot crimi naliteit zijn vervallen; hulpverle ning aan hen, die sociaal-econo misch in rtioeilijkheden verkeren. Tenslotte zal het diaconaat de kerk moeten dienen in haar taak om ook overheid en samenleving te wijzen op haar roeping ten aan zien van de sociale vraagstukken de gerechtigheid te betrachten. Men ziet dat deze dienst der barmhartigheid niet ophoudt bij het verzorgen der armen. Mede door de totstandkoming van de noodwet-Drees verdwijnt het „be- dellngsaccent" meer en meer. Naast de plaatselijke diaconie- en spreekt de nieuwe kerkorde over een provinciale diaconale commissie en over de algemene diaconale raad, waarin de dlaeo- naten zich doen vertegenwoordi gen en welke raad wordt bijge staan door vaste commissies voor ziekenzorg, gezinszorg, maat schappelijke zorg, kinderbescher ming en reclassering. Ambtenarenverbod weer in werking. Naar gemeld wordt ls binnen kort de hernieuwde toepassing te verwachten van art. 97 b van het Rijksambtenarenreglement, dot op 1 September 19S8 van kracht werd en waarbij ambtena ren wegens hun revolutionnalre gezindheid konden worden ontsla gen. Dit reglement werd toenter tijd noodzakelijk door het optre den van de N.S.B., maar op de Hjst van verboden verenigingen kwamen ook voor de C.P.N. en andere communistische organisa ties. Het reglement werd nadien niet meer gehanteerd. De regering zal nu binnenkort dit reglement weer van kracht verklaren en daartoe opnieuw de z.g. „commissie van hoogstaande mannen" jn het leven roepen, aan wie de minister-pre sident gerechtigd ls ambtenaren die door hun lidmaatschap van deze en andere genoemde vereni gingen van hun revolutionnalre gezindheid doen blijken, voor ont slag voor te dragen. Het is de bedoeling der regering door middel van dit artikel uit het rijksambtenaren-reglement aan de communisten eventueel sleutelpo sities in het ambtelijk apparaat te ontnemen op grond van hun politieke onbetrouwbaarheid en zfj verwacht voor het overige hiervan ook een preventieve werking. Daar volgens dit ambtelijk re glement het ontslag eervol zal moeten worden gegeven, moet eerst nog de kwestie van het even tuele wachtgeld onder ogen wor den gezien en tweedens moet dè lijst van verboden verenigingen aan herziening worden onderwor pen. Geen communistische wet houders meer? Verder vernemen wij, dat men 'in regeringskringen bezig ls met 't zoeken van een modus voor een wettelijke regeling, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen om wethouders en leden van Ged. Staten, die door hun instelling niet meer het vertrouwen genie ten van de Prov. Staten of de ge meenteraad en tegen de uitdruk kelijke wil van deze colleges hun functies blijven innemen, uit deze functies te ontzetten. Sluitende begroting voor 1948. PHILIPS STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! KV. PHILIPS VERKOOP - MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN Ungez. r.xeu.) Nederlandse immigranten in Canada. Dinsdag zijn 700 Nederlandse immigranten met de Kota Inten in Halifax aangekomen. Zij werden verwelkomd door dr A. S. Tuinman, de Nederlandse landbouwkundige attaché. Hij spoorde de nieuwaangekomenen aan, zich aan hun nieuwe omge ving aan te passen en goede Ca nadese burgers te worden zonder echter hun vaderland te vergeten. Met speciale treinen werden de immigranten, merendeels boeren, naar hun diverse bestemmingen vervoerd. hoop op drukt de schreiende Liesbeth, wier hart inéénkrimpt van pijn, Stephan, haar jongste, de ogen dicht. Diezelfde avond komt het be richt van Caltmann's hoeve, dat Kathe het tijdelijke met het eeuwige heeft verwisseld. En wanneer de ijlings geroepen chirurgijn het huisje binnen komt, constateert hij bij Weis- haupt de verschijnselen der ziekte. Als Kathe «en Stephan twee dagen onder de aarde lig gen, sluit het graf zich boven Jochems vader. De oude Pastor, die gebukt gaat onder het leed, dat over zijn parochie gekomen is, kan bij deze drie graven van harte het „Onze Vader" bid den en de Augsburgse confessie citeren. Van Kathe weten zij, dat die naar Jezus is gegaan en Weishaupt heeft gezegd: ,Het is goed met mij, Liesbeth. God zal voor jullie zorgen. Als Jo chem nog terugkomt, doe hem de hartelijke groeten; hij was altijd een goede jongen". Jezus heeft gezegd: „Laat de kinder- kens tot Mij komen". Welnu, kleine Stephan, Liesbeth weet het zeker, is naar Jezus gegaan, dab heeft de jongen op kinderlijke wij ze gezegd. Besmetting? Och, wie denkt er nu nog aan besmetting, als driekwart van het dorp door „de ziekte" is aangetast en min stens de helft van dat driekwart sterft? Hoewel zijn vrouw er fel tegen ageert, komt Joseph Hackman trouw Lize bezoeken, Chr. Bond van Kappers bedienden. Door het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland is dezer dagen opge richt de Bond van Kappersbedien den. De afd. Kampen was de eer ste die zich aansloot. Wie volgt? die met de dag opknapt, al is zij uiteraard nog zeer zwak. „Mot je je zelf de dood aan doen en wat mot er dan van mij terechtkorrien?" bitst zijn vrouw. Och, je kunt zulke opmerkin gen wel bezigen en dergelijke vragen stellen, een Ander, Die alleen het heft in handen heeft, geeft er het antwc-ord op: Jo seph Hackman gaat niet dood; hij wordt niet eens ziek. Wel brengt hij zijn tweede vrouw naar het graf. Dan staat Lize's besluit, dat zij instantelijk haar vader mee deelt, vast: zij gaat niet terug naar de boerderij, waar men haar smadelijk heeft vandaan gebracht, omdat .zij „de ziekte" had, maar zij zal moeders plaats in huis innemen. Als de lui op het dorp dat horen, zeggen zij ondanks al hur. eigen ellen de, denken zij mg aan ande ren dat Hacknmn nu een be ter leven zal krijgen dan bij „die helleveeg van een vrouw". Lize vindt, dat zij bij haar vader veel beter op Jochem kan wach ten dan bij wie ook (Wordt vervolgd.) Door B. en Wt a aan de Ge meenteraad aangeboden de ont- werp-begroting voor 1948. In een bijgevoegde toelichting wordt opgemerkt, dat liet stre ven. er ditmaal in het bijzonder op gericht was een sluitende be groting samen te stellen, nu door de Regering een noodvoor ziening gemeente-financiën is aanhangig gemaakt welke, be doelt de gemeenten in staat te stellen in de kosten harer huis houding te voorzien en haar zelfstandigheid te herwinnen. Hierbij wordt verder opge merkt, dat ook na de totstand koming van deze noodvoorzie ning de financiële toestand der gemeente van die aard is, dat elke vermeerdering der uitga ven een sluitende begroting vrij wel onmogelijk maakt. Proef tariefregeling bouwbedrijf wordt uitgebreid. Zoals bekend, is reeds enige tyd in Groningen een proef gaande met betrekking tot de volkswo ningbouw, waarbij onder bepaalde voorwaarden in tarief wordt ge werkt zonder maximale begren zing. I>eze proef zal thans wor den uitgebreid tot complexen volkswoningbouw in Amsterdam, Arnhem, Eindhoven en Nijmegen. Hierbij wordt uitgegaan van voor oorlogse gegevens, terwijl voorts de werkgevers zich onderling te genover de overheid verbinden be paalde regels in acht te nemen. In het kort komen deze regels hierop neer, dat de beloning uit sluitend zal plaats vinden naar ge presteerde arbeid, terwijl de werk gevers een fonds zullen vormen, waaruit de kosten geput zullen worden voor het toezicht van door de overheid aan te stellen deskun digen. Het overleg heeft voorts tot de volgende twee verheugende resul taten geleid. Enerzijds heeft de Bedrijfsunie voor het bouwbedrijf zich achter de uitvoering dezer overeenkomst gesteld. Anderzijds hebben de werkgevers van hun kant zich bereid verklaard aan de overheid het bedrag te resti tueren, dat tengevolge van de ver hoogde arbeidsproductiviteit be- spaard zal worden op de door de aannemer begrote loonsom. Op de ze wijze zal, naar verwacht mag worden, de nieuwe regeling ertoe bijdragen de kosten van de volks woningbouw omlaag te brengen. Toestemming voor de invoering van deze nieuwe regeling dient na onderling overleg tussen werkge vers en werknemers voor boven genoemde gemeenten bij het col lege van rijksbemiddelaars aange vraagd te worden. Over enkele maanden, wanneer over voldoende gegevens beschikt wordt, zal beslist worden of deze proef tot andere gemeenten kan worden uitgebreid, of welke ande re conclusies getrokken dienen te worden. Traan van de Willem Barendsz aangekomen. Het motortanksehip „Mij drecht" is Dinsdag te Vlaardin- gen aangekomen. De lading be staat uit 8500 ton walvistraan en 950 ton spermolie (potvis- c.lie). De traan is hoofdzakelijk bestemd voor de margarine-in dustrie, de spermolie o.a. voor de textielnijverheid en voor cos metische doeleinden. De „Mijdrecht" is met deze kostbare lading, welke is over genomen van de Willem Ba rendsz, op 16 Februari uit het Zuidpoolgebied vertrokken. De vangstresultaten zijn over het algemeen minder dan verleden jaar. Onze mensen schijnen echter de kunst al beter te ver staan dan vorig jaar, want het resultaat van de Willem Ba rendsz is reeds nu al groter dan de totale vangst van vorig jaar. Het schip zal ifl ieder ge val blijven doorvissen tot 31 Maart op de z.g. baleinvis, het geen na die datum verboden zal zijn. Het plan bestaat ook dan nog tot 15 -.April op pot vissen te blijven jagen, hetgeen echter geheel van de omstan digheden zal afhangen. o Nieuwe aanlegplaats bij ZijpeAnna Jacoba- polder. Nadat te voren alle voorberei dingen waren getroffen werd Woensdagmiddag de nieuwe brug geplaatst, die als aanlegplaats dienst doet voor de nienwe veer boot Grevelingen van de R.T.M. op het veer ZijpeAnna Jacoba- poider. De brug is, een z.g. Hamilton- brug, die eerst is -gebruikt als hulpbrug bij de Moerdijk en voor Zijpe in orde gemaakt is door de N.V. Havenbedrijf Vlaardingen- Oost, die pok met de plaatsing was belast. De brug meet 4 meter tussen de leuningen en ls ln staat een auto te dragen tot een gewicht van 40 ton. De ponton is 8 meter langer dan de oude. In verband met de werkzaam heden moest het autoverkeer wor den gestremd van 18 Maart tot Woensdag 24 Maart. Dank zij de grote medewerking, die van alle betrokken arbeiders werd onder vonden is het inderdaad gelukt op de vastgestelde tijd klaar te komen. Ook de toegangen tot het veer zijn verbreed en de weg is nabij het veer breder gemaakt en opnieuw bestraat. Bij de plaatsing, waarvoor men precies 40 minuten nodig had was mede aanwezig de Hoofdinge nieur van de Directie Bruggen der Rijkswaterstaat, de heer ten Boc- kel-Hulnlnck. In verband met het vraagstuk der wonlngbonw wordt meegedeeld, dat pogingen in het werk worden gesteld de in aan bouw zijnde middenstandswo- ningen te verkopen Zo mogelijk zullen ook in 1948 voorstellen worden gedaan voor de bouw van nieuwe woningen. Eventuele aanvragen van particulieren om zelf te bouwen, zullen zoveel mogelijk worden bevorderd. Met voldoening wordt geconsta teerd, dat er meer en meer animo komt voor particuliere woningbouw, meestal kleine middenstandswoningen. Plannen voor het in exploita tie brengen van een gedeelte van het industrieter rein, worden in gereedheid gebracht. Verder wordt o.m. nog opge merkt, dat de plannen tot restauratie van de stad huistoren ook in 1948 wel niet uitgevoerd zullen kunnen worden. Ditzelfde geldt van liet aanleggen van een plankier in de oude havenkom. Wat de gasvoorzie- n i n g betreft, wordt er op gewezen, dat de capaciteit dei- gasfabriek noodzakelijk uitbrei ding behoeft. Hierbij komt te vens het vraagstuk der gas- voorziening op lange afstand naar voren. Daar levering uit de staatsmijnen minder* waar schijnlijk wordt, wordt thans gedacht aan inschakeling voor de gasproductie der cokesfa- briek te Sluiskil, al zal dit de eerste jaren nog niet mogelijk zijn. De verbetering van het deel van de grote verkeers weg, hetwelk door deze ge meente loopt wordt bemoeilijkt, dat de voor gas enz. nodige buizen nog steeds niet be schikbaar zijn, waarbij nog komt de scherpe rantsoenering van materialen. De vrees be staat, dat de verbetering in de loop van dit jaar niet tot stand zal kunnen komen. Ditzelfde geldt van verschillende andere objecten, zodat men zich tot de meest urgente werken zal moe ten bepalen. Ook de plannen voor het bou wen van een badhuis, hoezeer daaraan ook behoefte bestaat, zullen de eerste tijd niet uitgevoerd kunnen worden. Daarbij komt, dat B. en W. ken nis hebben genomen, van een bad- annex zweminrichting te Gouda, die geheel uit particu lier initiatief door middel van een spaarsysteem is tot stand gekomen. Overwogen wordt, of iets dergelijks ook hier moge lijk is» Wat betreft subsidiën voor verenigingen met culturele doeleinden, wordt meegedeeld, dat door de Z.V.U. en andere orga nisaties subsidies zijn. aange vraagd tot een totaal bedrag van ongeveer f 4300. In verband met de toestand der gemeente- financiën stellen B. en W. voor hierop, afwijzend te beschikken. vim Schandelijk. Er wordt de laatste tijd veel aandacht geschonken aan het communistische gevaar. En dat is goed. Want niet te beschrijven zou de ramp zijn, als Europa onder de communis tische dictatuur zou geraken. Wij moeten er echter wel op letten, dat dit niet het enige gevaar is. Misschien zelfs niet het voornaamste. De oorsprong en de kracht van het communisme ligt in de verwerping van God, van de Goddelijke wetten en normen. En wat dit betreft ziet het er in Europa en ook in Nederland ver van gunstig uit. Tekenend in dit opzicht ivas een annonce in verschillend* Haagse bladen, waarin voor de nacht van Donderdag op Vrij dag een nachtfeest werd aange kondigd, met vele „eerste-klas" attracties. Over de betekenis van het vieren van de Goede Vrijdag kan verschillend worden ge dacht. Maar het is tot nu toe toch een vaste gewoonte dat op deze dag wordt herdacht de bittere en smadelijke dood van de Heiland aan het kruis. En dan is het wel tekenend, dat juist voor „de nacht in wel ke Hij verraden werd", speciale danspret wordt georganiseerd. Voor een land waar dergelijke schandelijke dingen met mede werking van de Overheid mo gelijk zijn is er- weinig hoop voor de toekomst. Met of zon der communisme. Spit, rheuntatiek N"-nAKKERTJE (Ingez. Med.) De volgende week wordt to Goes de eerste Provinciale Zeeuw se Streekbeurs gehouden. Voor de Jaarbeurs te Ütrecht was de laatste jaren enorme be langstelling. Er is reden om aan te nemen dat het bij deze Streek beurs niet anders zal zijn. Aan deelnemers ontbreekt het niet. Landbouw en industrie, han del en nijverheid zijn in de zalen van het „Schuttershof" en van de heer Krijger, rijk vertegen woordigd. Daarom kan verwacht worden dat het ook aan bezoekers niet zal ontbreken. Dinsdagmiddag zal de burge meester van Goes, de heer Mr W. C. ten Kate, deze Streekbeurs ope nen, een beurs die als niet allo voortekenen bedriegen, een succes belooft te worden. Op de raadsvergadering van aangenomen. Tarieven, o.a. btos- De aannemingsmaatschappij Zeeland te Middelburg le begon nen met het aanleggen van de straat ln de Beatrixstraat en de (Ingez. Med.) 1 Kerkhoek te Krabbendjjke. coopvoorst. 45 pet., uitvoeringen 20 pet. Een voorstel tot verhoging van de begrafenisrechten voor niet-tn- gezetenen werd goedgekeurd. Mede I.v.m. de zorgwekkende toestand der gemeenteflnanclën zijn van hogerhand aanwijzingen gegeven tot het opvoeren der le ges, in het bijzonder voor bouw vergunningen. Bouwvergunningen voor de her bouw van door oorlogsgeweld ver nielde of beschadigde panden zijn echter vrijgesteld. Aangenomen werd een voorstel tot het heffen van reinigings rechten t.w. f 2.50 en f 4.s Aangaande de motie Beerta In houdende een verzoek om verbe tering van de lonen der D.U.W. arbeiders, waren B en W van oor deel, dat bij de D.U.W. minder gewenste toestanden voorkomen,- die wel onder de aandacht van de betrokken minister dienden te worden gebracht. Het verzoek van het Chr. Lyce um om een subsidie voor elke leer ling uit de gemeente die de school bezoekt, werd voor nader onder zoek aangehouden. De voorz. deelde mede, dat het herbouwplan van Domburg dezer dagen definitief is vastgesteld, waarmee de gemeente in het be zit van de onteigende gronden komt, voor zover die onder de le urgentie vallen. De percelen onder de 2e urgentie kan zij onteigenen op haar kosten bij procedure. Sportterreinen vallen onder geen enkele urgentie. De heer Dourleijn wenste het gebouw van de ontbonden coöpe ratie in handen van de gemeente te zien overgaan, nu het te koop is, om in de toekomst vrijheid van handelen te hebben. De raad stond een crediet van f 10.000 toe, voor het aanschaffen van brandweermateriaal en het bouwen van een kazerne. De heer Tichelaar hoopte de fi nanciën der gemeente te hulp te komen met een tariefwijziging in het waterleidingbedrijf, waarvoor hy een uitgewerkt plan aanbood. De raad zal het bestuderen. De heer Dourleijn wilde het ontsierde wagenhuis aan de Weverjjstraat doen slopen; ook vroeg hij naar de ontwikkeling van de plannen l.z. het oorlogsmonument. Gaarne zou hij de onthulling hebben gezien op 4 Mei a.s., maar de voortgang stuit op tal van bezwaren. Dit jaar zullen nog 12 woning wetwoningen aan de Schelpweg verrijzen. Met de eigenares van het ter rein zijn onderhandelingen gaande over de grondprijs. De beer Geldof informeerde of voor het gebruik van gemeente grond regelmatig de huur wordt opgehaald en de heer Joh. de Vis- ser verzocht het plaatsen van een commentaren werd het voorstel lantaarn bij St. Jan ten Heere. Dinsdag werden enige begrotings wijzigingen goedgekeurd Op zijn verzoek werd eervol ont slag verleend aan de heer Neuge- bauer als gemeenteopziehter i.v.m. de centralisatie van het bouw- en woningtoezicht, waardoor Dom burg komt onder opzicht van de heer P; Izeboud te Vlissingen. Eveneens op zijn verzoek, werd eervol ontslag verleend aan de heer J. W. Schuurman als ge meente-secretaris en ambtenaar van de B. stand. N.a.v. een voorstel tot het ver lenen van een crediet voor het herstel van de toren, sprak de heer Geldof de wens uit, dat in de toekomst de ingang naar de kerk door de toren zou komen; anders kon z.l, de restauratie een voudiger geschieden. Dhr Brand zei. dat de bergplaats en de cellen mettertijd worden verplaatst en stelde ingevolge het verlangen van dhr Geldof voor om besprekingen met het kerkbestuur te openen. Dhr Warners beloofde zijn mede werking ln deze, waarna een cre diet van f 17.500 werd verleend Het werk zal worden uitgevoerd onder toezicht van de heer E. P. Messer, architect te Amsterdam. Verder werd een voorstel aan genomen tot opheffing van het verbod rijwielen onbeheerd te plaatsen aan de openbare weg; voorts een voorstel tot vaststel ling van een nieuwe salarisveror dening voor de ambtenaren ter secretarie en een wijziging van de hondenbelasting, zodat voor een hond, aangeschaft na 30 Juni in dat jaar een halve aanslag zal worden opgelegd. Met het doel, het wachtgeld voor nevenbetrekkingen te rege len werd een wijziging van het ambtenarenreglement aangeno men. Hierna kwamen enkele voorstel len ter tafel, die rechtstreeks of zijdelings betrekking hadden op de nieuwe toestand, waarin de ge meente zich op financieel gebied bevindt. De vermakelijkheidsbe- lasting. De heer Geldof was bang, dat deze bron zou opdrogen door vermindering van bezoek en dientengevolge wegblijven van ex ploitanten. De heer Brand wilde aan de minimumeisen van de re gering voldoen. De heer Joh. de Visser zou deze belasting zo hoog mogelijk willen opvoeren en de heer Tichelaar bepleitte schappe lijkheid tegenover de „kleine man" De heer Dourleijn was verwon derd, dat deze belasting op het platteland even zwaar drukt als op de stad, terwijl ten aanzien van lonen en salarissen een ».i. verkeerde Massificatie wordt in stand gehouden. Zolang die be staat wilde hy voor bet platteland een evenredige vermindering zien toegepast. Onder deze bedenkingen en h -

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 5