roviniiMfflwKf Elektrificatie Zeeuwse lijn laat op zich wachten. Uitvoering van de Johannes Passion te Vlissingen. Basisplan „Nieuwe Markt" goedgekeurd. Kademuur Voorhaven zal worden hersteld. De „Zeeland" keert dit voorjaar nog niet naar Vlissingen terug* Drie-eilandenplan niet verantwoord GEMEENTERADEN Nog erger dan de atoombom. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft geantwoord op de schriftelijke opmerkingen der commissie van rapporteurs uit de Eeerste Kamer naar aanleiding van de begroting 1948 van *yn departement. In dit antwoord staan verschillende belangrijke op Zeeland betrekking hebbende mededelingen. SPOORWEGEN. van deze haven zal worden ver over de toekomstige exploita- beterd door het weder opstellen tievorm van de lijn Roosendaal— van in de oorlog weggevoerde en Vlissingen is nog geen beslissing in onderdelen weder teruggeko- genoraen. Zy bevindt zich nog in j nien kranen. het stadium van onderzoek. Mei VLIEGVELDEN, alle daarby betrokken belangen, j Wat betrelt het op de begro- met name ook die van de Stoom- i ting uitgetrokken bedrag van vaart My. „Zeeland", zal reke- f 100.000 voor het luchtvaartter- ning worden gehouden. rein Walcheren, kan worden me- De internationale Spoorweg deKedwld; dat dit bedrag bedoeld Mij. Mechelen-Terneuzen ver-1ls v°or d« eePte, f,koop keerde aan het einde van 1947 ?rond®""Zou l" d« lo°P het jaar blyken, dat de werkzaam heden in die mate zouden vorde ren, dat ruimere middelen nodig zijn, dan kan daarvoor geput worden uit een beschikbare reser ve van f200.000.000. in financieel zo kommervolle om standigheden, dat haar liquidatie nabij was. De regering heeft na onderhandeling met de Belgische regering bereikt, dat de verbin ding per spoor van Terneuzen met België gehandhaafd kon worden. Het Nederlandse gedeel te is door Nederland overgeno men. In de tariefregeling komt geen verandering. T.z.t. zal mach tiging worden gevraagd aan de Staten-Generaal voor de betaling van de overnemingsprijs. i De plannen tot eleetrifieatle van het N. S. hoofdnet zullen niet overeenkomstig het vroeger door de N. S. directie gepubli ceerde voorlopige schema, waar in de lijnen naar het Noorden voor 1951 waren uitgetrokken, verwezenlijkt kunnen worden. In .verband met de vele onze kerheden van economische en technische aard is het niet mo gelijk een uitspraak te doen om trent het tijdstip van voltooiing. Ook de minister is ter ore ge komen, dat de N.V. R.T.M. voor nemens is te trachten de auto busdiensten binnen haar ver voersgebied onder haar controle te krijgen. Zolang het vergun ningstelsel bestaat, hebben er vele overdrachten van autobus diensten plaats gehad als ge volg van onderlinge overeenkon^ sten tussen ondernemers. Er be staat geen reden om dit tegen te gaan, indien hierdoor een be tere en meer economische ver- voerverdeling tot stand wordt ge bracht. Van de zijde van de C. V. P. wordt geen aandrang terzake uitgeoefend. DE MIJ. „ZEELAND". Bij de beoordeling van de we- derinschakeling van de provin cie Zeeland in het luchtverkeer is te bedenken, dat dit vraagstuk mede samenhangt met de plan nen inzake Schieveen, aangezien Zeeland voornamelijk op Rotter damss geörienteerd en ook voor de oorlog de luchtverbinding met Zeeland haar begin- en eindpunt had te Rotterdam. heid behoudt evenwel zijn aan dacht. DRIE EILANDEN-PLAN. Wanneer de minister tegenover een korte vraag over een niet eenvoudig onderwerp een kort antwoord mag stellen, dan deelt hij mede, dat hem het z.g. Drie- Eilanden-plan economisch niet voldoende verantwoord lijkt. INPOLDERINGEN. De voorbereiding van de in poldering van enkele gebieden in Zeeland wordt met kracht voort gezet. Daartoe hebben o.m. reeds enige besprekingen plaats gehad met technische instanties in België. De bodem in het gebied be noorden de Sloedam heeft niet een zodanige samenstelling, dat inpoldering van dit gebied reeds verantwoord zou zijn. Het ligt niet in de bedoeling om bij de thans voorgenomen in poldering van een deel van het Sloe bezuiden de Sloedam, een nieuwe haven te maken. Het is toch te verwachten, dat, mede door de maatregelen, welke wor den getroffen om de aanslibbing in het nog resterende deel van het Zuider Sloe te bevorderen, de toegang naar een nieuwe ha ven spoedig onbruikbaar zou worden. De betrokken streek zal haar te verschepen producten in de toekomst kunnen afvoeren naar de bestaande haven te Bors- HET „VRIJE VAN SLUIS die onmiddellijk in verbin- Op de voorstellen, welke_ in ding staat met een diepe geul in welke Mei 1947 aan Gedeputeerde Sta ten van Zeeland werden gedaan betreffende de financiële hulp, welke aan het Waterschap „Het Vrije van Sluis" zou kunnen wor den geboden, is tot heden geen antwoord ingekomen. GEEN BRUG NAAR N.- BEVELAND. De minister is van oordeel, dat de precaire toestand van 's lands financiën aanleiding is, om thans nog niet over te gaan tot de bouw van een brug tussen N.- en Z.-Beveland. Deze aangelegen- de Westerschelde en dus te allen tijde toegankelijk zal blijven. o Aanmelding „Reserve Grensbewaking". In aansluiting op het bericht inzake versterking van het ge- zagsapparaat wordt medegede&i, dat aanmelding voor de „Reserve Grensbewaking" niet bij de Ge meentebesturen zal geschieden. De hiervoor getroffen regeling zal binnenkort worden bekend gemaakt. KRUININGEN. VROUWENPOLDER. Luidklok voor Gapinge. Naar aanleiding van een aan bieding van de klokkengieterij Heiligerlee besloot de raad voor Een hervatting van de afvaart Gapinge een luid-klok van 150 van de schepen der Maatschappij te bestellen. Adhaesie weid „Zeeland" van Vlissingen uit zal betuigd aan een schrijven van dit voorjaar nog niet te ver- ae Stichting „Nieuw Walehe- wachten zijn. reninzake bezwaar tegen het- Verschillende voorbereidende werkzaamheden moeten daartoe j te"ake worden gedaan, waarvan er een is- het mijnenvrij maken van een kortere vaarweg, dan thans be schikbaar zou zijn, en welke moet kunnen worden gevolgd, wil een behoorlijke aansluiting aan de dienstregeling der N. S. wor den verkregen. De Marine Mij- nenveegdienst is i.v.m. de uitge breide taak, welke reeds op deze dienst drukt, niet in staat, de bedoelde vaarweg binnen korte tijd van mijnengevaar vrij te ma ken. Een andere remmende fac tor is het langzame tempo van beschikbaar komen van voldoen de woonruimte in Vlissingen. Over de wenselijkheid van een terugkeer naar Vlissingen wordt begrijpelijk bij een vraagstuk met zoveel verschillende kanten niet gelijk gedacht en met name de maatschappij zelf en ook de Nederlands Spoorwegen zouden de voorkeur geven aan behoud van de tegenwoordige toestand. Van enige verminderde medewerking n\i de beslissing in andere zin is genomen, kan niet worden gesproken. HAVEN TERNEUZEN. Naar aanleiding van de opmer king over de haven van Terneu zen merkt de minister op, dat inderdaad de scheepvaart op de ze haven in 1947 vergeleken met 1946 belangrijk is gestegen, doch nog geenszins het vooroorlogse TT"ndelsbespreking met Rusland. Up 5 April a s. vertrekt een Nederlandse delegatie naar Mos kou voor het voeren, van han delsbesprekingen. De delegatie zal onder leiding staan van Mr S. Th. J. van Tep- pema, directeur van de Buiten landse Economische betrekkingen aan het ministerie van Economi sche Zaken. Het doel van de be sprekingen is te komen tot een regeling van het handels en be talingsverkeer tussen Nederland en de U.S.S.R. Vermoedelijk zullen van Ne derlandse zijde onder anderen bepaalde industriële goederen het meest in aanmerking kunnen komen voor een ruil tegen Rus sisch graan en enige andere pro- el-—ten. o Propaganda voor weerloosheid. Het Twftde Kamerlid de heer Stapelkamp heeft aan de minis ter van Oorlog de volgende vra gen schriftelijk gesteld Is het de minister bekend, dat in het dienstweigeraarskamp „Vledder" geïnterneerde dienst weigeraars brieven zenden in enveloppen, waarop gedrukt staat: „Er is geen uitweg, tenzij door waarheid en geweldloosheid. Dienstweigeraarskamp „Vled der'" Wil de minister mededelen door wie deze enveloppen worden beschikbaar gesteld? Is de minister van oordeel, dat een dergelijke openlijke propa ganda voor weerloosheid van een interneringskamp uit gewenst is? Zo de laatst genoemde vraag door de minister ontkennend wordt beantwoord, wil de minis ter dan mededelen, wat hij ten deze denkt te doen? peil heeft bereikt. van herstelschade. Aan het Chr. Lyceum te Goes zal een bijdrage per leerling worden verleend. Aan de heer Neugebauer werd met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend als gem.-bouwkundige. In het ambtenaren-reglement werd een bepaling opgenomen betreffende de regeling van wachtgeld van nevenfuncties. Vastgesteld werden een veror dening op de heffing van ver makelijkheidsbelasting, alsmede oen kampeerverordening. In de politieverordening werd een bepaling opgenomen, dat liet verboden is bokken te stal len op 75 M. van enige openbare weg of voetpad buiten de be bouwde kom. Aan de heer J. Wattel werd cp zijn verzoek eervol ontslag verleend als brandweercom mandant met ingang van 1 Mei a.s. Als zijn opvolger werd be noemd de heer S. Ludikhuize. Bij de rondvraag merkte de heer Francois op, dat het bad- strand nog steeds als explosie terrein voor het ruimen van mijnen wordt gebruikt. I.v.m. het komende strandleven ver zocht hij de voorzitter te wil len bevorderen, dat dit elders' gebeurt. Bovendien verzocht hij alvorens door B. en W. beslui ten worden genomen die het vreemdelingenverkeer raken, overleg te plegen met het be stuur der V.V.V. De heer de Vos zou gaarne een wijziging zien aangebracht in de bus dienst. De heer Langebeeke vroeg om medewerking voor een bushalte op de Veerseweg op het eind van de Bijenweg. Nieuwe vernietigings instrumenten. De V. S. kunnen een radio-ac tieve wolk samenstellen, zo meldt A.P., die iedereen doodt, die er mede in aanraking komt. Deze wolk oefent haar werking over een veel groter gebied uit dan de atoombommen en zal het voor een onbepaalde tijd radio actief kunnen maken. Dit nieu we wapen van Amerika wordt door de wind verspreid. Op de weersomstandigheden moet ech ter gelet worden, anders zou de wolk ten nadele van haar ge bruikers kunnen optreden. Terloops werd ook gezegd, dat nieuwe atoombommen, welke gefabriceerd zijn, effectiever zijn dan die op Japan werden gewor pen. Ook beschikken de V. S. thans over feilloos werkende be stuurbare projectielen en „uitge lezen" bacteriewapens. Met dit alles zou een oorlog binnen twee maanden beslist kunnen worden. Weg Kruiningen KrabbendijkeW aarde wordt hersteld. Donderdagavond kwam de gemeenteraad in spoedeisende vergadering bijeen. De voorzit ter deelde mede, dat in de legesverordening door Ged. St. enige wijzigingen waren voor gesteld. B, en W. stelden voor met sommige accoord te gaan, doch enkele te handhaven, het geen de raad goedkeurde. Voor gesteld werd over te gaan tot aankoop van enige perceeltjes grond en andere eigendommen nodig voor verbetering van de weg Kruiningen-Krabbendijke- Waarde, voorzover binnen Krui ningen gelegen. Na enige be spreking z.h.st. goedgevonden. Eveneens werd goedgekeurd de verkoop van een perceel bouw grond naast „de Uitkijk" aan de heer L. D. Boudehng groot 261 M2. a f 5,50 per M2. Na een besloten zitting werd besloten tot inrichting van een dubbele barak voor 2 lokalen voor de Ulo-school en de bouw op te dragen aan de heer J. A. Poley. Het bouwrijp maken van ne verlengde keidam en riole- lering werd opgedragen aan de firma van Oordt. Toen Felix Mendelssohn-Bartol- dl in 1829 een partituur van de Mattheuspassion uit het stof te voorschijn haalde en liet uitvoeren bewees hj> de mensheid een grote dienst. Hoewel zelf een talentvol componist, was het niet zijn stre ven slechts eigen werk te propa geren, maar hij toonde de wereld dat Bach met zijn passionen een hoogtepunt van compositie-tech niek bereikte, dat niet meer over troffen kan worden. En niet alleen ln de meesterlijke contrapuntiek der koren, of ln de prachtige har monisatie der koralen, kortom, niet ln het uit deze muziek spre kende geniale vakmanschap ligt de grootste betékenis van de pas sionen, want er ls meer. Hier werd immers ln tonen vastgelegd de geloofsbelijdenis van een Christen, diep ontroerend en groots van een voud. En hier wordt het Evangelie verkondigd en dat wel zo treffend dat het leder, die ook maar enigs zins voor muziek toegankelijk ls, moet beroeren. Het is dan ook geen wonder dat Mendelssohns uitvoering door vele anderen werd gevolgd en dat langzamerhand over de hele be schaafde wereld het uitvoeren van een der Bach-passlonen in de lij- denstijd traditie werd. Het stemt tot dankbaarheid dat het ditmaal de Vllssingse oratori um ver. was die het Initiatief nam tot uitvoering der Johannespassi- on. Deze, nog slechts twee jaren oude vereniging nam wel een zeer zware taak op zich, want de eisen die gesteld worden zijn hoog. Samen met de Vllssingse orkest veren. werd echter een zeer ver zorgde vertolking gegeven. De In terpretatie van de dirigent Jan Kuiler was zeer stijlvol en abso luut wars van elk effectbejag. Zo genaamd „uitstervende sluitingen" en andere, niet ln deze barokmu ziek passende dynamische effec ten, die het bij het publiek altijd „doen", bleven dus achterwege. Behalve in enkele minder gelukki ge momenten, o.a, het „Wohin" in aria rio. 48, gaf het koor blijk van serieuze studie. De soms uiterst lastig te ztngen, veelal fugatische koren kregen een uitstekende weergave, terwijl het sterk chro matische koor no. 23 bizonder ver meld dient te worden. Een uitzon dering moeten we maken voor het beginkoor, dat weliswaar correct, maar zeer langzaam en o.i. niet in overeenstemming met de tekst, met te weinig geestdrift werd ge zongen. 4 De Vllssingse orkestver. steunde het koor goed, doch steeds op de achtergrond blijvend, terwijl de houtblazers in de obligarstpartijen van de aria's veel gaven te ge nieten. We denken hierbij vooral aan de sopraan-aria no, 63, waarvan de fluit- en hobopartijen prachtig wérden gespeeld, evenals trouwens de gamba-partijen van aria no. 58. Over de solisten, Erna Stellweg- Spoorenberg sopraan, Mia Greeve alt. Constant v. d. Elshoudt tenor, Melne Pot bariton en Willem Ra- velll bas, kunnen we kort zijn. Zij voldeden ons zeer. Het gaat hier niet om 't zo gunstig mogelijk exposeren van stemkwallteiten, veel meer dient met eenvoudigheid en overgave te wórden gezongen. Men moet dienen in plaats van schitteren en dat hebben de solis ten ongetwijfeld begrepen. Zo ver dient de Vlissingsfe oratoriumver. en het orkest, benevens de dirigent Jan Kuiler de dank van Vlissin gen voor deze "uitvoering. Men ma ke, wat koor en orkest betreft, geen onvruchtbare vergelijkingen met de prestaties van beroepsmu sici, maar verheuge er zich slechts over dat hier zo werd ge musiceerd, dat ook de critïsche luisteraar wel onder de Indruk moest komen van Bach's verheven kunst. Minister Witteman naar Zeeland. De minister van Binnenlandse Zaken, Mr Dr P. J. Witteman, zal 13 en 14 April een bezoek aan Zeeland brengen. De minister komt op de eerste dag aan op Schouwen, waar te Zijpe de Com missaris der Koningin Jhr Mr A. F. C. de Casembroot hem zal be groeten. Vervolgens wordt een bespre king gehouden met de burge meesters van Schouwen, Tholen en St. Philipsland. Te Goes vindt een bespreking plaats met de burgemeesters der beide Beve- landen. De tweede dag brengt de minister een bezoek aan Walche ren, waar hij zal kennis nemen van de plannen voor de restau ratie van de Abdij, de Provinci ale Griffie, de ambtswoning van de Commissaris der Koningin enz. Tenslotte za! nog eene bezoek worden gebracht aan Zéeuwsch- Viaanderen waar besprekingen te Sluis en Terneuzen gevoerd wor den. Geïnundeerde gronden blijven eerste jaren nog slecht. Bij vele landbouwers is de ver wachting gewekt dat de geïnun deerde gronden weer normaal zouden zijn. Naar wij van de zij de van de Dienst Landbouwher- stel vernemen, zijn deze gronden de eerste jaren slecht van struc tuur en blijven ze zeer gevoelig. Dit neemt echter niet weg, dat de opbrengst van de gewassen dit jaar, wanneer het weer mee werkt, zeker de 100 pet. kunnen bereiken. Het betreft alleen de bovenste 20 cm. van de grond die weer een goede structuur heeft. Zo gauw men dan ook die per zou gaan ploegen, -behoeft men geen verwachting meer op een goede oogst te hebben. Ritthemse boeren krijgen het .eerst schade vergoeding. Naar wjj vernemen is Ritthem de eerste plaats in Zeeland, waar Landbouwherstei met de defini tieve afrekening van de oorlogs schade aan de boeren is begon nen. Na Ritthem zal Zouteiande aan de beurt komen. Momenteel liggen 50 berekende gevallen klaar, doch er kan nog niet tot uitbetaling worden over gegaan, omdat aan elk der vijf tig nog een kleinigheid ontbreekt. Wanneer deze 50 gevallen afge handeld zijn, hoopt men dat in de toekomst de zaken vlotter zul len verlopen. In de eerste plaats behandeld Landbouwherstei de zwaarst ge troffen gemeenten, doch tegelij kertijd worden de z.g. crepeer- gevallen in behandeling genomen. In 50 gevallen in onze provincie is op een verzoek om "bijzondere bedrijfscredieten gunstig beschikt. Door verschillende omstandighe den vlotten deze credieten ech ter niet al te best. Bespreking materiële oorlogsschade door Z.L.M. in April. Daar de bestudering van het wetsontwerp op de materiële oor logsschade veel tijd'vergt, heeft ■de reeds aangekondigde buitenge wone ledenvergadering van de Zeeuwse Landbouw Mil nog niet plaats kunnen vinden. Het ligt thans in de bedoeling deze bijeen komst in de tweede helft van April te organiseren. Wieringen geen concurrent. Naar men ons uit Ye'rseke meldt, worden er door de Wlerin ger vissers geen mossels geleverd aan de mosselhandelaren voor ex port. Wel leveren zij mosselen aan de conservenfabrieken, daar in dit jaargetijde de Zeeuwse mosselen niet voor conservering geschikt zijn. Van een bedreiging van de Zeeuwse export door Wieringen ls dus geen sprake. Artsendienst. De artsendienst wordt 'Zondag te Goes waargenomen door dok ter Snoek; te Driewegen, 's-Hee- renhoek en Nieuwdorp door dok ter Luycks; te 's-Heer Arends- kerke, Heinkenszand en Wol- faartsdijk door dokter Staver- man; te Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vossemeer en St Philips land, door dokter P. J. Duinker te Tholen en dokter H. Menger te St Philipsland. Apotheken. De volgende apotheken zijn in de week van 27 Maart lot 3 April geopend voor avond- en nachtrecepten. Middelburg: v. d. Harst. Vlissingen: Ockenburg, Singel. Goes: La Porte. MIDDELBURG. N.J.V.-ers worden afgehaald. Het Tamboers- en Pijperscorps „Juliana" zal op 2e Paasdag alle bezoekers voor de Provinciale Bondsdag van het N.J.V. van de trein halen. Om 8 uur vertrekt het corps van het C.J.M.V.-gebouw Singelstraat. VLISSINGEN. Overblijfselen van een klooster gevonden. Bij de graafwerkzaamheden ten behoeve van de herbouw van de school aan de Grote Markt is men gestuit op fundamenten, die een overblijfsel bleken te zijn van het enige klooster, dat Vlissingen tij dens de Middeleeuwen bezat, n.l. dat der Carmelieten, hetwelk in 1410 vermeld wordt en tot ,1572 is blijven bestaan. Door de zorg van de conservator van het ge meentelijk museum, de heet- J. Louwerse zijn de fundamenten ge fotografeerd. Tevens trof men en kele fragmenten van kannetjes aan, die hoogstwaarschijnlijk uit de periode 13501450 dateren. GOES. Uitreiking diploma's Avondschool. Donderdagavond vond in de Ambachtsschool ln tegenwoordig heid van bestuur en leraren, als mede van wethouder Buys, de uit reiking plaats van de getuigschrif ten aan de léerlingen van de Avondschool voor Nijverheidson derwijs. Na een welkomstwoord van de wnd. voorzitter de heer Brink, wees de heer Buys er de jongens op, dat het hen niet te doen moet zijn om enkele centen meer te verdienen, maar dat zij verder moeten leren. De directeur der school de heer J. H. B. Buthfer, reikte, na o.m. te hebben opgemerkt, dat de sehllderscursus heel goed voldeed, met voor iedere leerling een per soonlijk woord de getuigschriften uit. De heer Brink wenste de ge slaagden geluk met hun succes en wekte de nlet-geslaagden op door te zetten. Directeur "en lera ren dankte hij voor hun zorgen aan de jongens besteed. Een der leerlingen van de ver volgcursus overhandigde de direc teur een bloemenmand als dank voor het ontvangen onderwijs. Tot slot wees de directeur er op, dat de school nog alje gelegenheid tot verdere ontplooiing biedt. De namen der bevorderden en gediplomeerden zullen wij a.s. Dinsdag vermelden. Gemeenteraad Vlissingen. De toestand in Berlijn. George Marshall, de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, heeft de Sowjet-Unie gewaarschuwd, dat de Ameri kaanse bezettingsautoritelten niet het voornemen hebben zich De outillage uit Berljjn te laten dringen. Donderdagmiddag was de raad bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Kolff. Goedgekeurd werden de reke ningen over 1945 van de gemeen telijke diensten en bedrijven als mede de gemeenterekening 1945, die met een zuiver nadelig saldo van f 324.098,90 sloot. Besloten werd tot het verkrijgen van gronden ln erfpacht van de gemeenten Koudekerke en Blgge- kerke ter bescherming van de wa- terwinplaats. De heer A. de Bart (Arb.) oefende eritiek uit op de zeer lange duur der onderhande lingen, veroorzaakt door genoem de gemeenten, die er z.l. alles op gezet hebben een groot geldelijk voordeel te verkrijgen. De burgem. deed echter uitkomen, dat men ln Koudekerke en Blggekerke be vreesd is, dat als gevolg van deze transactie de ontwikkeling tot badplaats wordt belemmerd. Deze vrees ls ongegrond volgens de bur gemeester. Tegen het voorstel tot verhuur van enkele stroken grond naast het pension Badhuisstraat 116 maakten de heren P. Ventevogel (C.H.) en J. L. de Wit (A.R.) be zwaar. Zij vreesden, dat op be doeld terrein straks een kippen hok verrijst of een moestuin wordt aangelegd. Met de verzoeker, de heer C. Beekman, zal alsnog wor den gesproken. Een credlet van f 76.000.— werd verleend voor het opspuiten van een tweetal percelen grond beoos ten de O.-Souburgse weg. Op desbetreffende vragen van de heer J. Marijs (A.P..) deelde weth. v. Popering mede. dat in Mei met het werk begonnen zal worden en dA spoedig de verlichting van de O. VI. weg zal worden verbeterd. Speciale verlichting van het op te spulten terrein werd niet nodig geacht. Daarna passeerde een groot aantal voorstellen, waarvan wij in ons nummer van Dinsdag j.l. de korte inhoud reeds mede deelden, de hamer. slagverordening gem. personeel werd vastgesteld. Tegen de nieu we salarisregeling had den Haag enkele ondergeschikte bezwaren. Verwacht wordt echter, dat deze zaak spoedig haar beslag zal krij gen. Aanschaf kantoormachines. Het voorstel tot het verlenen van een credlet van f18.500. voor de aanschaf van enige kan toormachines t.b.v. het gemeente lijk waterleidingbedrijf lokte een brqde discussie uit. De heer J. F. Visser (Arb.was niet overtuigd van de noodzakelijkheid dezer aanschaffing. Wanneer het wèl nodig ls, dan dient het waterl. be drijf Midden-Zeeland ln de kosten gedeeltelijk bij te dragen. Noodza kelijk ls het zeker volgens de bur gemeester I.v.m. het toenemende aantal abonné's. Een bijdrage kan niet worden verlangd, daar dit niet ln de financiële overeenkomst is opgenomen. Wethouder Poppe wees er op, dat met de aanschaffing der boek houdmachine uiteindelijk 25 pet. zal worden bezuinigd op de In- ningskosten. Ook de heer M. J. v. Poelje (Arb.) ontwikkelde be zwaren, doch tenslotte werd het voorstel m.a.st. aanvaard. Herstel kademuur. Bij het voorstel tot het verlenen van een crediet van f 218.050.— voor definitief herstel van de ka demuur aan de Westzijde van de Voorhaven wees de heer M. J. Cor- veleijn (K.V.P.) op de hoge kosten Waar moet het heen, wanneer men bedenkt dat er nu nog twee zijden overblijven en bovendien de Vissershaven voorzieningen be hoeft? Hij achtte dempen der ha ven de enige oplossing. Dan is Vlissingen van alles af. De heer H. v.. Rooijen (C.H.) vroeg, waarom niet eerder het voorstel ls ingediend en of de Staat niet moet bijdragen, daar de Een nieuw ontwerp kinderbij- haven alleen door het Loodswezen wordt gebruikt. Er is .volgens weth. v. Popering inderdaad een oude overeenkomst met de Marine omtrent deze ha ven. Dit college kan geen verwijt worden gemaakt, dat'het de zaak heeft uitgesteld. De voorzieningen zijn al velg jaren nodig en het is te betreuren dat voor de oorlog er geen werk van is gerïiaakt. De zaak eist dringend voorziening. Voor de winter moet de kade muur hersteld zijn;' anders worden de kosten nog veel hoger. Het ligt in het voornemen van B en W om bjj de minister van Marine op audiëntie te gaan ten einde de zaak uiteen te zetten. Communistisch raadslid in oppositie. B en W hadden de raad een brief overgelegd van B en W van Beerta, waarin een door de com munistische raadsfractie Ingedien de motie betreffende lonen enz. der D.U.W.-arbelders stond afge drukt, alsmede het verzoek daar aan adheasie te betuigen. De bur gemeester stelde voor dit schrij ven voor kenrilsgeving aan te ne men. De heer M. J. Corveleijn (K.V. P.) noemde de brief eep „addertje onder het gras". „Als wjj geen adheasie betuigen, dan bestempelt ons de Nederlandse „Prawda" als reactlonnair, doen wjj het wel, dan ls het een goede propaganda stunt!" Als door een echte adder gebe ten sprong het communistische raadslid M. Schlllemans uit zijn zetel omhoog en verklaarde met nadruk, dat de D.U.W.-arbelders hongerlonen verdienen. Verbete ring is nodig, niet om zijn soort genoten in Beerta een genoegen te doen, maar om genoemde ar beiders. De heer J. Marijs (A.R.) zei, dat de bonafide vakbonden de zaak allang bekeken hebben en dat hij niet zou Ingaan op deze propaganda, die niets anders be doelt; dan de mensen achter het karretje van zekere mogendheid te spannen. Nadat de heer M. J. r. Poelje (Arb.) nog verklaard had op deze zaken bjj de behandeling der be- I grotlng terug te komen, werd de brief v.k.a. Basisplan „Nieuwe Markt". Aan de raad was gevraagd in stemming te betuigen met het ba sisplan „Nieuwe Markt", het toe komstige stadscentrum. Unaniem geschiedde dit, doch niet dan nadat de heer P. Vente vogel (C.H.) uitvoerig op enkele onderdelen was ingegaan. Het plan zelf noemde hij een teken van vertrouwen in de toekomst. De uitgaven zijn echter wel wat laag geraamd, wat tot gevolg zal hebben, dat zij, die hun panden moeten herbouwen of wier bezit tingen onteigend worden, daarvan de dupe worden. Niet de verkoop prijzen, maar de herbouwprijzen moeten bij onteigening gelden. Be zwaren bracht spr. In tegen de onteigening door het Coll. van Alg. Comm. en niet door middel van «en wet. Hij was voorts van mening, dat de uitbreidingsmoge lijkheden der bestaande panden zeer worden beknot en dat deze panden in een slechter conditie zullen komen. Het motief, dat de „stand" beter wordt, is niet steek houdend, want dat zal pas over vele jaren hét geval zijn. Spr. deed een dringend beroep op B en W om met de belangen van hen, die willen bouwen of wier gronden onteigend worden, rekening te houden. Weth. van .Popering gaf de ver zekering, dat dit laatste Inder daad het geval zal zijn. Er wordt naar gestreefd niet alles vol te bouwen en zorg ft dragen voor voldoende licht ln dit stadsbeeld. Het plan is volgens weth. Pop pe nog niet tot in de finesses uit gewerkt. Uitvoerig ging spr. in op de financiële beschouwingen van de heer Ventevogel. Op een vraag van Ir M. H. L. Beun (Arb.) werd geantwoord, dat de vooruitzichten t.a.v. een overeenkomst met de Polder Wal cheren betreffende demping van de Spuiboezem gunstig zijn. Mocht geen overeenstemming worden be reikt, dan zullen B en W de zaak aan Gk S. voorleggen of op een andere wijze trachten het gebied voor de gemeente te verkrijgen. GOES. A.R. kiesvereniging. Woensdagavond vergaderde de A.R. Kiesvereniging. Voor ae groslijst voor candidaten in verband met de komende Ka- nierverkiezingen werden 20 na men opgegeven. Een voorstel tot contributieverhoging mede in verband met de verstrekking an propaganda-lectuur werd m.a.s. aangenomen Door de heer A. Vingerling werd gerefe reerd over Bedrijfsorganisatie, «.wee nieuwe leden konden worden ingeschreven. 5e Lustrum „Culvjjn". In een drukbezochte vergade ring heeft de Geref. Mannenver- eniging „Calvijn" Donderdagavond onder leiding van de heer van Donk haar 25-jarig bestaan her dacht. Na de opening werd de aan wezigen ln een drietal verslagen de belevenissen van de vereniging" verteld en de stand van zaken mo menteel. Twee voordrachten en enkele zangstukjes gaven aan dit gedeelte de nodige afwisseling. Drs Stam leidde op deze avond het moeilijke maar interessante onderwerp „De Gemene Gratle"in. In een uit 3 delen bestaand be toog, ging hij o.m. ln op de be tekenis en het bestaansrecht van de gemene gratie. Na de van twee zijden komende eritiek behandeld te hebben, besprak hjj de practl- sche levenshouding ln verband met dit vraagstuk. De bespreking op het referaat, toespraken, muziek en zang vul den het verdere deel van de avond welke door Drs Stam met gebed werd geëindigd. ST. LAURENS. A.R. kiesvereniging. In de vergadering van de Anti revolutionaire kiesvereniging wer den 20 namen genoemd ter vast stelling van de groslijst voor de Tweede Kamerverkiezingen. Verschillende kwesties ln ver band niet d,e gemeente-politiek werden besproken. AAGTEKERKE. Wijdingsavond Wederopbouw- arbeiders. In de cantine van het Wederop- bouwkamp, ls Dinsdagavond voor de arbeiders, die ln dit kamp zijn ondergebracht een Paaswjjdings- samenjcomst belegd. Zowel door ds Theunissen als door de pater werd op het lijden en sterven van Jezus Christus ge wezen en op de troost, die daar in ligt. De heer van Dorp uit Rotter dam droeg enkele gedichten en verhalen voor, terwijl de zangver eniging „Nut en Genoegen" voor het muzikale gedeelte zorgde. MELISKERKE. „Het Ned. Rode Kruis". Onder auspiciën van de plaatse lijke afdeling heeft dokter van Gelderen zes candidaten voor het Eenheldsdlploma E.H.B.O. geëxa mineerd. De zes candidaten: de dames L. Beukelman en M. Koppejan en de heren J. Rlemens, I. Dekker, L. Adriaanse en H. Koppejan slaag den allen. Dokter van Gelderen, dokter Beek, de docent, en de hoer Potter, die de verband-cursus had gegeven, werden uit dankbaarheid een boek aangeboden. ARNEMUIDEN. Jaarvergadering Geref. School vereniging. Woensdagavond kwartl de Ver. voor Bijz. Lager Onderwijs op G.G. in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. Krij ger, memoreerde in zijn ope ningswoord het herstel van het schoolgebouw. De secretaris, de heer J. J. Boone, las het jaar verslag. Ook het financieel ver slag werd uitgebracht. Tot bestuurslid werd herko zen de heer B. Ventevogel, ter wijl in de plaats van de heer C. Joosse, als bestuurslid werd gekozen de heer J. Poortvliet. Ds Veldhuizen eindigde met dankgebed. ZOUTELANDE. Chr. Hist, kiesvereniging. Maandag vergaderde de C.H. Kiesvereniging onder leiding van »haar voorzitter, de heer A. Janse, die in zijn openingswoord de redenen uiteenzette van de vervroegde Tweede Kamerver kiezingen. Nadat de huishoudelijke za ken waren afgedaan, werd overgegaan tot de samenstel ling van de groslijst der candi daten voor de. Tweede Kamer. De heer J. Riemons hield ver volgens een referaat over het ontstaan der Chr.-Hist. Unie en of zij zich kan blijven handha ven. Verslagen werden uitge bracht van Statenkring- en Ka- merkringvergaderngen en er werd besloten een spreker te laten komen. ST. ANNALAVU. Daar de heer Heijboer be dankt heeft als lid van de ge meenteraad, rest van de Vrije lijst alleen nog Jac. Herrebout. Ook de Partij v. d. Arbeid heeft geen reserve meer, daar beide thans zittende leden de enig overgeblevenen zijn van deze lijst. AARDENBURG. „Groen van Prinsterer". In de vergadering van de Anti revolutionaire kiesvereniging „Groen van Prinsterer" is aan de orde geweest de voorlopige can- dldaatstelllng voor de groslijst voor de Tweede Kamerverkiezin gen. Behalve de 13 aftredende Ka merleden zullen opgegeven worden de namen van de heren Prof. P. S. Gerbrandy, J. Hommes, A. Schout en A. I. Catsman. HAAMSTEDE. Streek vergadering der C.H.U. De voorzitter der afd. Baam- stede-Burgh, de hêer M. den Boer, opende bovengenoemde vergadering, waarna de heer H. Kikkert onder de titel „In de branding" in vogelvlucht de toestanden in buiten- en bin nenland behandelde. Na een drukke bespreking, vooral van de zijde der P. v. d. A. uitgelokt, werd deze goed bezochte vergadering door de spreker met dankgebed geslo ten.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2