„WAPENS NEER IN PALESTINA." De Amerikaanse hulp De wereldvrede wordt bedreigd en de handelwijze der Sow jets. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 17 MAART 1948 PAASFEEST TRUMAN ZEGT: DE VERDELING VAN PALESTINA De kloof in Europa Jammer van jammer" Hij' is owzt vt&cU. MEN WENST IN AMERIKA Uitbreiding van leger, vloot Onbekende onderzeeërs voor kus! gesignaleerd. Minister van Marine waarschuwt. en luchtmacht* Beweging in de beweging! De propagandacampagne van het C. N. V. Rusland wil bestuursraad doen voortbestaan. Uitgave 0Bditing „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- •tr. 70, TeL 3438. Giro 274289. Kantoren: VKssingen, Walstxaat 83, Tel 168; Middelburg, Korte Jfoordatraat 16, Tel admmi- ■tntle 3000; Telefoon redactie X347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 907 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per man. Babriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. Z UI DEM A - Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FRITZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Da J. KABELSE te Goes, Ds R. SLOFS TRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.25 u„ onder 19.06 u. Maan op 23.55 onder T.45 u. Hoogwater te VHsslngeu. Zondag 28 Maart: 3.48 u. 2.24 m., 16.17 u. 2.13 m. BÖ de opstanding van Jezus Christus uit de doden Is 't al les heel andera gegaan, dan wij t ■ouden verwacht en gedacht heb ben. Daar waren niet als bij Zijn komst In het vlees de jubelende engelen en de aanbiddende her ders. Daar waren geen juichende ko ren om de Vorst des Levens te be groeten. Daar waren zelfs geen discipelen om hun Meester hulde te bewijzen. In de kring der dis cipelen was zelfs van opstandings vreugde geen spoor te bekennen. Eer het tegendeel. Zeer vroeg in de morgen kwa men de vrouwen tot het graf, waar zij van de engelen de blijde boodschap vernamen, dat Jezus was opgestaan uit de doden, waar bij zij de opdracht ontvingen die blijde mare door te geven aan de discipelen. Maar deze boodschap vond geen weerklank. De woorden van de vrouwen waren voor de discipelen als ijdel gekjop. Dwaze praat. Hoewel zij de Schriften kenden en althans konden weten dat de Christus al die dingen moest lijden en alzo tot Zijn heerlijkheid in gaan, weigerden zij het verhaal van de vrouwen, zo maar, zonder meer aan te nemen. Zij wisten één ding: dat Jezus gestorven was aan het kruis. Dat Jezus door de dood was overwon nen. Dat het messiaanse rijk waarvan zij droomden niet geko men was. Hun hoge verwachtingen waren de bodem Ingeslagen. En hun te leurstelling was te groot en te diep hun smart, dan dat zij het door de vrouwen verkondigde evangelie met blijdschap konden aanvaarden. Aan de avond van de opstan dingsdag kwamen zij bijeen, maar niet om te zingen van de dag, de roem der dagen, die de Here geheiligd had. •Niets daarvan. Toen de avond gevallen was zochten ze elkaar op. In alle stil te. En uit vrees voor de Joden, werden de deuren van de zaal waar ze vergaderden zorgvuldig geslo- ten.„Men kon nooit weten. De Jo den waren sterk en tot alles in staat. Dat was gebleken in het proces tegen Jezus. Eu zij waren zwak. Als schapen die geen her der hebben. Zij hadden de Paas boodschap gehoord, mgar er was ln hun hart geen vreugde en het loflied ont brak, omdat zy niet geloofden Tnplaats van verheugd en van zorg ontslagen te roemen Hem, die de dood had overwonnen zaten ze somber en zwijgend «bij elkaar, zuchtend en met een traan ln het oog. Indien ooit, dan was er nu re den om in verheven psalmen te zingen van 't heil dat de aard' in 't rond verheugt en om 't uit te «cbejen -lor 's leren goedheid loven Want goed is d'Oppermajestelt. Zijn goedheid gaat het al te boven, Zijn goedheid duurt in eeuwigheid. Maar hun lippen bleven geslo ten. Hun ongelovig hart ontsloot zich niet voor Jezus' levenstriomf. Zij hadden wel het opstandings- evangelle gehoord, maar ln hun zielen drong niet door het besef, dat. Jezus als de Levensvorst de macht der hel had verslagen en de dood vernietigd. Hun harten bleven gesloten. En als gevolg daarvan ook de deuren. Vanwege de vreze der Joden. Het feit der opstanding, was voor hen nog geen levenswerke lijkheid geworden. De ongetbvlge en vreesachtige discipelen zijn hier het type van velen ln onze "dagen, vol on rust en spanning. Wij maken ons over vele dingen bezorgd. En niet zonder reden. De moeilijkheden Stapelen zich op aan alle kanten. Er zijn zorgen van financiële en van economische aard. En dan is daar de niet gering te achten dreiging van het com munisme, dat veler levensvreugde dooft en de levenskracht verlamt. Daar zijn oorlogen en geruchten van oorlogen. En als de mensen dan bij elkaar komen, dan staan ze daar - ook zij die het opstan- dingsevangelle kennen ais hul pelozen zonder hoop. Dan Is de overwinnlngsboodschap in hun oren als ijdel geklap. Dan gaan "de gordijnen dicht en Worden de deu ren gesloten. Dat ls ook -> vorm van onge- Zcker, het is niet goed de ogen voor dreigende gevaren te sluiten. Wij mogen niet zorgeloos voort leven. Het ls goed en verstandig de moeilijkheden onder de ogen te zien en waar nodig van veilig heidsmaatregelen gebruik te ma ken. Maar toch, wij vieren het Paas feest, het feest der opstanding. En dus ls er geen reden voor droefheid en dofheid. Zeker, de tijdenzijn ernstig. Maar Immers: Christus ls opgestanden uit de doodse banden! De strijd ls volbracht, de prijs behaald. De Vorst des Levens zegepraalt! Strengë controle op export van vliegtuigen. President Truman heeft gisteren strenge controle op de uitvoer van vliegtuigen en vliegtuigonder delen bevolen. Zij worden geklas- slficeerd als essentëel oorlogs materiaal. President Truman heeft opgeroepen tot een on middellijke wapenstilstand tussen Arabieren en Joden in Palestina. Hij deelde mede, de ambassadeur Warren Aus tin instructie te hebben gegeven er bij de Veilig heidsraad op aan te dringen, dat Arabische en Joodse vertegenwoordigers onmiddellijk zouden worden uitgenodigd de onderhandelingen over een wapenstilstand te openen. BEHEER NIET doen op de Scandinavische troe- BEDOELD OM VERDELINGS PLAN TE VERVANGEN. Hfl wees erop, dat Engeland tegen 15 Mei a.s. het mandaat wenst over te dragen. Tenzij met spoed wordt ingegrepen, zal er op die datum geen openbare macht in Palestina zijn om recht en orde te handhaven. De president meende, dat ge welddadigheid en bloedvergieten en gevechten op grote schaal on vermijdelijk zouden zijn. Zulke gevechten zouden het gehele Midden-Oosten kunnen aantas ten en zouden tot ernstige ge volgen kunnen leiden, waarbij de vrede van dit land en van de wereld in het geding kunnen komen. Deze gevaren dreigep onmid-» dellijk. Verantwoordelijke rege ringen kunnen dit niet aanzien zonder onmiddellijk tot handelen over te gaan. Truman fnaakte daarna melding van het feit, dat ae V. S. aan de Veiligheidsraad een tijdelijk beheer over Pales tina hadden voorgesteld. Dit beheer is niet bedoeld als vervanging voor het verdelings plan, maar als een poging om de 'gaping te vullen, die spoe dig ontstaan zal door de beëin diging van het mandaat op 15 Mei. Het beheer is niet van in vloed op het karakter van de definitieve politieke regeling. Het zou de voorwaarden van orde scheppen, die noodzakelijk zijn voor een vreedzame oplossing. De Verenigde Staten zijn be reid alle doelmatige bijstand te verlenen aan de V. N. ter voor koming van bloedvergieten en tot het vinden van een vreedza me oplossing. Als de V. N. be sluiten tot een tijdelijk beheer, moeten wij ons deel der verant woordelijkheid op ons nemen, aldus Truman. Dit beheer houdt echter niet noodzakelijkerwijze het gebruik van Amerikaanse troepen in. Truman deeWe tenslotte mede, dat de V. S. hadden gewenst, dat de Engelsen tegen 15 Augustus Palestina zouden verlaten, maar de Britse regering had de datum op 15 Mei bepaald. Hij wilde over dit punt geen verdere vragen beantwoorden, aangezien hij niet tegen de Brit se regering wenste in te gaan. Hij verklaarde tenslotte, dat hij nog altijd voorstander vaii het verdelingsplan was en dat zijn standpunt ten aanzien van Jood se immigratie in Palestina zich niet' gewijzigd had. Scandinavische troepen naar Jeruzalem De commissie voor Palestina heeft een boodschap ontvangen van het Joodse bureau, waarin voorgesteld wordt een beroep te pen, welke in Noord-Duitsland bezettingsdienst verrichten, om de openbare orde in Jeruzalem te komen handhaven. VERDEDIGINGSPLAN VOOR JERUZALEM. Intussen heeft een woordvoer der van het Joods bureau ver klaard, dat, tenzij er passende maatregelen worden genomen, Je ruzalem binnen zeven weken „een slagveld" zal worden. De Arabieren zijn van plan, aldus de woordvoerder, om htm aanvallen op Joodse districten in en buiten de stad te intensiveren, met het doel geheel Jeruzalem te bezetten en alle inwoners onder militair bestuur te stellen. In dat geval zouden de Joden van Pale stina gedwongen zijn tegenaanval len te doen. Zij werken thans een plan uit om de stad en de 100.000 Inwoners te verdedigen en een weg naar de kust open te houden. V.S. verwerpen beschuldiging door Sowjet-Unie. INBRAAK TE TILBURG. Ruim 25000 gulden gestolen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag werd ingebroken bij de juwelier H. Vermeer In de Heu velstraat te Tilburg. Terwijl de bewoners sliepen, zijn inbrekers, na eerst een ruit aan de achter zijde van het pand te hebben in gedrukt, de woning binnengedron gen. Om in de winkel te komen, moest nogmaals een ruit worden ingedrukt. Tal van gouden en zil veren sieraden, waaronder voor werpen, die in reparatie waren gegeven, vormden de buit, waar van de waarde wordt geschat op f 25.000. Aan kasgeld wordt voorts 'n bedrag van 40 gulden vermist, terwijl ook een tas, inhoudende 125 gulden, verdwenen bleek te zijn. Van de dader ontbreekt tot dusverre elk spoor. Het artikeltje „Jammer" heeft een verkeerde indruk ge wekt, n.l. dat alleen van de preek van Ds Suskes een afdruk was te krijgen. Dat is jammer (en tegen de bedoeling van de schrijver), want daardoor wordt I.K.O.R. wel in een bijzonder kwaad dag licht gesteld! Radioluisteraars zullen echter wel weten, dat de omroepmede- deling na de preek van 21 Maart ook bij andere preken wordt gedaan. Daarmee vervalt evenwel hét bezwaar tegen de handeling van I.K.O.R. op 21 Maart niet. Men, ook I.K.O.R., kent Ds Buskes. Daarom was preven tieve censuur nodig geweest. De verantwoordelijkheid van I K.O.R. blijft dus o.i. H. De Verenigde Staten hebben een beschuldiging van Sowjet- zyde van de hand gewezen, vol gens welke zij, evenals Frankrijk en Groot-Brittannië, overeenkom sten aangaande het bestuur der vier mogendheden over Duitsland, verbroken zouden hebben. In een nota, die Donderdag uit naam van de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken, Norman Armour, ls overhandigd aan de Sowjet-ambassadeur te Washington, Panjoesjkin, wordt uiteengezet, dat de SowjetVUnie geweigerd z«u hebben samen te werken met ,de andere bezetten de mogendheden en dat zij zich schuldig gemaakt zou tfebben aan een reeks eenzijdige handelingen. De Sowjet-beschuldiging hield in, dat de recente onderhandelin gen over de drie Westelijke zones van Duitsland tussen Engeland, Frankrjjk en de V.S. te Londen ln strijd zouden zjjn geweest met do overeenkomst van Potsdam. Armour meent, dat zaken van algemeen belang altijd besproken mogen worden en dat dit niet in strijd met enig verdrag kan zijn. De drie Westelijke mogendheden zouden gedwongen zijn geweest tot gezamenlijk overleg door een onwil tot samenwerking, betoond door de Sowjet-Unie. De Amerikanen wijzen ook de ■Sowjet-beschuldiging van de hand, dat de vereniging van de Ameri kaanse en Britse zones niet ter discussie zou zijn voorgelegd aan de bestuursraad. De Sowjet-Unie had zich kunnen aansluiten. De Amerikaanse nota zegt verder, dat de Sowjet-Unie het beginsel der economische eenheid voor Duitsland uit het oog heeft ver loren en zij verwijt de Sowjet- Unie, dat zjj, in strijd met de be palingen, te veel activa uitr Duits land weg zou halen. Ook beschul digt zij de Sowjet-Unie van een zijdig handelen met betrekking tot de politieke activiteit. De Sowjet-Unie zou Inbreuk maken op de rechten van de mens. „Er worden concentratiekampen gebruikt voor mensen, die niet bereid zjjn dit nieuwe totalitaris me te aanvaarden", aldns de Amerikaanse nota. Niet de Amerikaanse hulp aan Europa, zo gaat de nota voort, of de samenwerking tussen Enge land, Frankrijk en de Benelux hebben tot een kloof in Europa geleld, maar veeleer zouden de handelingen der Sowjet-Unie en van een reeks „Oost-Europèse Staten onder Sowjat-invloed" "de oorzaak zijn. VOOR DE ZONDAG Toen het dan avond waskwam Jezus en stond in hun midden en èeide tot hen: Vrede zij u! Joh. 19:20. Toen de discipelen op de eerste dag der weekuit vreze der Joden, achter gesloten deuren vergaderd waren, stond de verrezen Heiland plotseling in hun midden zeggende: Vrede zij u! Het was de gewone Ooster se groet, die ook nu nog on der de Joden tn zwang is. Men verstaat onder de vrede die men elkaar toewenst, al lerlei heil en zegen in tijdelijk en geestelijk opzicht. Gewone woorden krijgen echter in Christus' mond steeds een veel dieper en rij ker betekenis. Spreekt Hij na de opstanding van vrede, dan bedoelt Hij er tevens mede, dat Hij door de zoendood des kruises de vrede met God voor de Zijnen verworven heeft. De bange strijd was voor Hem, Hy ging er schijnbaar reddeloos tn onder, toen Hij in de dood wegzonk, maar naar Gods Raad was dit juist de weg tot de overwinning over zonde, dood en hel. Als buit uit die benauwen de worsteling, draagt Hij de vrede in Zijn doorboorde han den. Als de Levende deelt Hij de vrede uit aan allen, die in Hem geloven. Hij wil ook zo geestelijker- wijze staan in ons huis, zeg gende over groten en kleinen: Vrede zij u! Waar Hij woont en heerst wordt de ware vrede gebo ren. Hij stilt de ontroerde consciëntie door de gave der schuldvergeving. Hij bindt de leden der gezinnen onderling in liefde aaneen, en leidt ze allen te zomen voort in kalme vrede, naar het grote vrede rijk. K. Kqrtelings geleden zijn bij de kust van de Ver enigde Staten onbekende onderzeeboten waar genomen. Volgens de Amerikaanse minister van Marine,' Sullivan, hoorden deze onderzeeërs niet thuis aan de Westelijke zijde van het ijzeren gor dijn. Sullivan wilde geen oordeel over deze waar nemingen vellen. Hij herinnerde echter de Senaats commissie voor de gewapende diensten, waar hij bovenstaande mededeelde, er aan, dat het varen met onderzeeërs bij de Amerikaanse kust de eerste maatregel was, die de Duitsers in 1917 en 1941 namen. •- Sullivan verklaarde verder, dat de Sowjets op het ogenblik meer dan 250 onderzeeërs in dienst hebben en dat zij in korte tyd een groot aantal onderzeeërs kunnen bouwen, die verre superieur zyn aan die, welke de Duitsers gebruikten. Het is daarom klaarblijkelijk niet zonder reden, dat Forrestal, de Amerikaanse minister van Oorlog, heeft voorgesteld het aan tal officieren en manschappen van de geregelde strijdkrachten met 349.500 tot een totaal van 1:335.000 man te verhogen. Om dit getal te bereiken vroeg hy de Senaatscommissie voor de militaire dienst om goedkeuring tot het onmiddellijk oproepen van een lichting van jongemannen van 19 tot en met 25 jaar. Verder heeft, volgens Martin, Amerika nieuwe atoombommen, waarvan de uitwerking groter is dan de bqven Japan geworpen bommen, terwijl de Amerikaanse marine over een perfecte Inrich ting voor het lanceren van draad loos bestuurde projectielen be schikt, waardoor elk willekeurig schip kan worden vernietigd. „Wij kunnen een schip tot zinken brengen al ligt er een halve oce aan tussen. Wij moeten alleen zorgen, dat onze eigen schepen buiten de onveilige zone zijn". Tenslotte maakte Martiö mel ding .van nieuwe bacterie-wapens. Sommige daarvan oefenen hun werking pas na enige tijd uit en „bezorgen het slachtoffer daarna een ziekte waarvan hij niet her stelt". SULLIVAN WENST EEN STERKERE VLOOT. Na zijn verklaring drong Sulli van aan op versterking van de vloot. Hij herinnerde er aan, dat de Sowjet-Unie een 10-tal nieuwe Duitse onderzeeboten had gekre gen, waarvan vier van het nieuw ste type, die zeer moeilijk te ontdekken zijn. en aan te vallen. De Sowjet-Russen controleren thans vier grote Duitse scheeps werven en beschikken over teke ningen en modellen van de nieuwste types onderzeeboten. De Ver. Staten hebben nog geen geperfectionneerde afweer- methodes tegen onderzeeboten Van de nieuwste types gereed. Sullivan zei, dat met het thans in dienst zijnde personeel de Amerikaanse vloot niet meer dan 277 gevechtsschepen kon be mannen en 488 hulpvaartuigen. Er werden plannen uitgewerkt voor-de bouw van een vliegdek- schip van tachtigduizend^ ton. DE LUCHTMACHT. Stuart 'Symington, de Ameri kaanse minister van luchtvaart, heeft" voor dezelfde Senaatecom missie verklaard, dat het huidi ge gevechtevliegtuigtype super fort B29 door een nieuwe tank techniek in beperkte operaties van punten ais Alaska en Labra dor kan starten, elk gedeelte van de Sowjet-Unie kan bombar deren en terug kan keren naar Amerikaanse bases zoals de Phi- Iippjjnen, Alaska en Labrador. Echter zijn bases nodig om controle van de lucht uit te krijgen over vijandelijk gebied. Kenneth Royal, minister van het leger, was het niet met hem eens en zei, dat in geval van oorlog het Centraal Eurazlatische land niet op doelmatige wijze met een strategisch bombardement be reikt zou kunnen worden van bases op of bij het Noord-Ame rikaanse continent of op de Phi- lippijnen uit. Zelfs van enig eiland in de Atlantische Oceaan of van Japan of- Alaska uit zou een herhaald en intensief stra tegisch bombardement slechts gedeelten van Centraal Eurazië kunnen bestrijken. Hieruit volgt, dat aanvalsbases met toestem ming van de betrokken landen op het vasteland overzee moe ten liggen, veel dichter bij de vijand dan het eigen land. NOG ANDERE WAPENS IN PETTO. Toch heeft Amerika nog andere wapens in petto, die volgens de Amerikaanse vliegtuigfabrikant Glen Martin, de oorlog binnen twee maanden zouden beslissen. Volgens Martin kunnen de V.S. namelijk een radio-actieve wolk samenstellen, die „ledereen doodt, die er mede in aanraking komt". Zij oefent haar werking over een veel groter gebied uit dan de atoombom en zal dit gebied mis schien voor onbepaalde tijd radio actief maken. (Van onze Utrechtse correspondent.) Onder de leus „Naar vernieu wing der samenleving" heeft het Christelijk Jfationaal Vakverbond zijn actie voor 1948 ingezet. Wat deze actie betekent, heeft de heer M. Buppert, voorzitter van het Ct.V., ons dezer dagen uiteengezet. Het Verbond groeit. Met genoe gen mocht men constateren, dat het derde kwartaal 1947 een aan zienlijke toename van het leden tal opleverde. Dit is een gunstig teken, want dat de periode Juli September voor de werving niet Ideaal kan zijn, zal men verstaan. Ook ln het laatste kwartaal van het vorige jaar zette-de groet zich voort. Toch wil het C.N.V. niet ln de e'erste plaats zijn ledental verhogen. Wanneer men waarlijk de samenleving wenst te vernieu wen, dan staan er andere dingen op het spel. De heer Ruppert drukte zich aldus uit: De bewe ging kome in beweging; ieder lid van het C.N.V. worde een posi tieve strijder, hij late het getuige nis horen, dat er geen vernieuwing mogelijk ls zonder Christus. Dit betekent een zware verantwoor delijkheid. Want een leus aanhef fen ls eenvoudiger dan een leus in praktijk brengen! Daarvoor moet men van vernieuwing ln eigen leven weten. Temidden van een wereld zonder perspectieven viert het materialisme hoogtij. Men .probeert van het leven 'nog zoveel mogelijk te maken, maar over de leus van levensvernieu wing haalt men de schouders op. 't Mocht wat, in het vooruitzicht van een nieuwe oorlog! Getuigen en strijden. Vandaar, dat de actie-1948 in de eerste plaats naar binnen ge richt is. Maar ook naar buiten. Provinciale meetings en land dagen, folders en brochures zullen met raam- en aanplakbiljetten d^ aandacht van ons volk trekken. En mocht er dan nog iemand overblijven, die van de actie niets opvangt, hij zal vla de luidspreker worden Ingelicht. Men heeft trouwens al kunnen horen en lezen, hoe liet C.N.V. als cosequentie van zijn roep' naar levensvernieuwing Wenst te bre ken met degenen, die daadwerke lijk de levensverguizing'voorstaan en lioe het Vakverbond ook de overheden heeft geadviseerd te breken met alles wat zich achter de communistische vanen schaart. Deze stap ls geen goedkope recla me; wie zal zeggen wel kb nadelige gevolgen hij voor het C.N.V. op levert. Elk lid, dat getuigt en strijdt, aldus de heer Ruppert, toont, dat de beweging in beweging is ge komen. En wanneer zulk een lid een nieuw lid aanbrengt, dan heeft het C.N.V. twee leden gewonnen. Het won die eerste eigenlijk opnieuw Daarnaast wordt er ook ln de boezem van het Vakverbond ge werkt. Twee commissies bereiden de uitgave van een rapport voor. Er ls namelijk een urgentiepro gram ln de maak en een sociaal- economisch program. Rapport over het laaatste zal weldra ver schijnen. Voorts onderging het C.N.V. uitbreiding door de vestiging van nieuwe vakorganisaties, namelijk ten dienste van kappersbedienden en huispersoneel, terwijl men voor nieuwe groepen aan het werk ls. Wij mogen tenslotte herinneren aan de benoeming van een bonds- bestuurder voor Indië ln de per soon van de heer J. F. Becx- m a n te Groningen. o DE BILT ZEGT: Zonnig. "Weersverwachting," geldig tot vanavond: Zonnig weer met ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. Matige tot vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. EuweReshevsky remise. Keres verliest van Botwinnik. In de tiende ronde van het tournool speelde Euwe met wit tegen Reshevsky en Botwinnik met wit tegen Keres. Keres gaf zijn partij na de 23ste zet van Botwinnik op. De partij EweReshevsky werd, na, bij de 40ste zet te zijn afge broken, gisterenmiddag voort gezet. Geen van belden zag echter kans de ander voor te komen, zodat de partij tenslotte na de 57ste zet ln remise eindigde. De eindstand van het eerste gedeelte van het tournool om het wereldkampioenschap luidt: 1. Botwinnik 6 pnt. uit 8 partijen. 2. Reshevsky 4% pnt uit 8 par tijen. 3. 4. Keres en Smyslov 4 pnt, uit 8 partijen. 5. Euwe 1 'A pnt uit 8 partijen. Het eerste gedeelte ls thans af lopen. Dinsdag na Pasen vertrek ken Botwinnik, "Reshevsky en Euwe per spoor naar Moskou. Keres en Smyslov gaan vliegen. We zijn benieuwd welke uitsla gen we vandaar te horen zullen krijgen. KONING MICHAEL IN GEVAAR? Volgens een correspondent van de „Daily Mirror" te Washing ton wordt het leven van ex- Koning Michaël van Roemenië be dreigd. In hotel Shoreham te Washing ton, waar hij verblijft, zou zijn lijfwacht tot 15 leden van de ge heime dienst en de politie uitge breid zijn. Volgens de correspon dent kwam deze versterking on verwacht in de vertrekken van de ex-Koning, die „bleek, bevend en niet meer opgewekt als ge woonlijk" was.Michaël zou niet meer ln het hotel mogen blijven, waar vele congresleden, regerings functionarissen en leden van de Sowjet-Russische missie verblijf houden, doch tijdelijk „naar een geheime plaats, die veiliger ls dan Washington" worden ge bracht. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat het, na het ont vangen van „berichten over ge ruchten" omtrent een complot om ex-Koning Michaël te vermoor den, maatregelen neemt om hem te beschermen. De Engelse meisjes te Goes gearriveerd. Donderdag zijn zij dan toch gearriveerd, de 24 vrolijke meis jes van Totnes Highschool na een, zoals een der meisjes uitriep, „ver rukkelijke reis!" Zij werden afgehaald aan het station door de Goese Lyceïsten," die het traditionele ijs spoedig wisten te breken. In de aula van het Lyceum, waar de officiële ontvangst plaats vond, wérden zij toegesproken door de Rector, de heer v. d. Pol, en de voorzitter der schoolclub, de heer Van Burg. Een der twee (meer bezadigde) leraressen en een leer linge van de Engelse gasten, be antwoordden de speeches. Het programma, dat de meisjes wordt geboden, is zeer afwisselend en bevat o.a. een tocht naar Wal cheren en een naar ZIerikzee en een hockeywedstrijd. Gisterochtend hebben de meis jes te 's-Heer Hendrikskinderen een Engelse kerkdienst bijge woond, welke geleid werd door Ds S. P. de Roos. Alle oorlogsvrijwilligers- bataljons vóór October a.s. terug. De reeds begonnen aflossing der zich in Indië bevindende de len der Koninklijke Landmacht zal in de loop van dit jaar re gelmatig voortgang hebben. Verwacht mag worden, dat alle onderdelen, die voor de eerste divisie „7 December" (d.w.z. voor 29 September 1946) in Indiëaankwamen, voor Oc tober 1948 geleidelijk aan zullen repatriëren. o „De Sowjet-Unie wenst voort zetting van de vierzijdige con trole op DuitslanS en het in func tie blijven van de bestuursraad voor het uitvoeren van de be sluiten van de conferentie van Potsdam", aldlis heeft It.-gene- raal Loekjantschenko, ehef- staf van het Sowjet-Russisch militair bestuur in Duitsland, Donderdagavond verklaard ln een communique, dat door het on der Sowjet-Russische toezicht werkende Duitse nieuwsbureau A.D.N. is verspreid. o Aan de algemene vergadering van aandeelhouders van de Bank voor Zeeland te Goes, zal, naar wij vernemen, worden voorgesteld over net afgelopen boekjaar een dividend uit te ke ien van 7 pet. (vorig jaar be droeg dit 6 pet.). Nagek. Advertenties. God nam tot Zich onze lieve, zorgzame Vrouw, Moeder en Grootmoeder E. LITTOOY—HANSE, in de ouderdom van 72 jaar. A. D. LITTOOY. Bergen op Zoom: L. C. LITTOOY. Middelburg: C. P. H. LITTOOY. A. C. HAMMING LITTOOY. P. I. HAMMING en Kleinkinderen. Middelburg, 6 Maart 1948. Liever geen bezoek. De begrafenis is bepaald op Dinsdag a.s. Vertrek Molstraat 3 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1