Koninklijke Landmacht wordt uitgebreid. Db herziening van de Grondwet. Nog geen beslissing over Meerschap. Verklaring van Truman over Palestina? De Denen zijn op hun hoede! PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZIILAND JAMMER Ter handhaving van orde en rust. Nationale Reserve en Reserve Grensbewaking. Genietend in de winterzon. Rapport Staatscommissie gereed. Doodstraf tegen Jodenbeul geeist. Bevin over Triest. Belgische vrouwen mogen kiezen. Ziekenhuistarieven 1 April verhoogd. Meer dan 200 koeien naar België gesmokkeld. Heftige deining in Amsterdamse raad» Uitga** Stichting JZeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274288. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Je JAARGANG No. 906 AboBnen*»tgprfc JU50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Bobriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDA 26 MAART 1948 HoofdredacteurR. ZUTDEMA Dtreetenr: JAOQ. DE SMIT Met vaate medewerking van: Mr W. P. E. BARON T. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA Middelbos 9. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen m D. W. VROEGEN DEWEY te Poortvbet Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrfldag: Zon op 6.30 u., onder 19.03 u. Maan op 21.07 u., onder 7.13 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 26 Maart; 2.31 u. 2.33 m„ 15.00 u. 2.34 m. "y ondagmorgen hield Ds Buskes 'n radiopreek voor IKOR (In terkerkelijk overleg Radiodien- j sten). Het onderwerp was „Jezus en Pilatus"; de teksten warenj „Jezus zelde: Ik ben de waar- heid" en „Pilatus zelde: Wat Is; waarheid?" In die preek werden ln een rij genoemd de concentratiekampen van Hitier, de galg van Dimltrov, j de zelfmoord van Masaryk, de verbrande dessa's van Spoor en de atoombom van Truman en Sta- j lln, als uitingen van dezelfde on christelijke, Pllatlaanse geest. Verwondert U dat 'k Vermoed van niet. 't Was Immers Ds Bus- kens die sprak. Van hem is zo iets te verwachten: Spoor gelijkstellen met Hitler en Staltn. Maar Uw verwondering mag wel gelden de mede leling door de omroeper) dat de reek gratis te verkrijgen was, o.ii haar nog eens over te lezen, of haar door te ge ven aan kennissen, en militairen ln Indië. Moet I.K.O.R. zó optreden Een eigen overheidshandeling zó laten afmaken! En dan er achter a.h.w. „Zegt het voort!" Het moge de eerste en de laatste keer zijn! Men zoekt in deze tijd naar samenwer king van alle Christenen. Maar men komt er niet! Omdat men geen C h r i s t e 1 ij- k e, geen B ij b e 1 s e grondslag voor die samenwerking neemt. Voor een uitlating als boven genoemde van Ds Buskes mogen op zich nemen; want zij is niet Christenen geen verantwoording Bijbels. Ds Buskes sprak veel over „waarheid", 't Bijbels begrip „waarheid" is nog altijd: de juiste verhouding (die zoals God die wil) der dingen ln hun bestaan, in het spreken er over en ln het hande len ermee. Ds Buskes zal het daanhee eens zijn volgens zijn preek, Generaal Spoor nu had een juist begrip van de „waarheid" Twee nieuwe onderdelen Van bevoegde z\jde wordt vernomen, dat het in het voornemen der regering1 ligt, om naast de enige dagen geleden aangekondigde versterking van het gezagsapparaat der regering met een uit vrijwilligers bestaande reserve rijkspolitie en reserve gemeente politie, op korte termen over te gaan tot een sterke uitbreiding van de Koninklijke Landmacht met formaties vrijwilligers, welke m voorkomend geval onder de wapenen zullen worden geroepen, om met de overige daarvoor bestemde onderdelen van de Konink lijke Landmacht militaire bestand ter handhaving van orde en rust te verlenen. Hiertoe zal worden opgericht Reserve Grensbewaking. In 'f algemeen slechts geoefende militairen. De onderdelen, welke tot de Na tionale Reserve zullen behoren, worden opgenomen ln het normale legerverband, terwijl de Reserve Grensbewaking zal worden geor ganiseerd ln het verband van de Koninklijke Marechaussee. Tot het sluiten van een vrijwil lige verbintenis bij de Nationale Reserve of de Reserve Grensbe waking zullen voorlopig in aan merking komen gezagsgetrouwe Nederlanders, die hetzij als vrij- wlliger, hetzjj als dienstplichtige gedurende ten minste 6 maanden Beperking benzine- gebruik. Vrijwillige bezuinigingsactie. Toen enige tijd geleden door de ministers van Verkeer en Eco nomische Zaken overwogen werd om maatregelen te nemen ter beperking van het benzinever bruik, hebben de verkeersbon- den zich tot minister Vos ge- een Nationale Reserve en een militaire dienst hebben vervuld en de leeftijd niet- hebben overschre den van, voor wat betreft offi cieren 55 jaar en, voor wat betreft de overige vrijwilligers, 50 jaar. In bijzondere gevallen zullen vrijwilligers kunnen worden aan genomen, die nog niet als militair zijn geoefend. Zij, die bestemd zijn om bij mo bilisatie in werkelijke dienst te komen bij andere onderdelen van de krijgsmacht, in het algemeen dus zg die behoren tot de lichting 1945 en jonger, zullen niet tot een verbintenis bij de Nationale Re serve of de Reserve Grensbewa king worden "toegelaten. De reserve-officieren en het re serve- en dienstplichtig kader van vóór 1940, zullen uit hoofde van de vroeger verkregen militaire kennis en ervaring in aanmerking komen om leiding te geven aan dit nieuwe gezagsapparaat. Ook eervol ontslagen beroeps- en re serve-officieren en beroepsonder officieren, alsmede oud-reserve- en dienstplichtige onderofficieren zullen een verbintenis kunnen aangaan. RUSLAND als opkoper. De Sowjet-Unle schjjnt erg happig te zijn op oude Ame rikaanse legervliegtuigen. „Kisten", die uit het oorlogs overschot aan particulieren verkocht, slechts 160 dollar opleverden, worden door de Sowjet-Unie met 6000 doilar betaald. Een particulier han delaar verkreeg op deee wijze een zoet winstje. Volgens een commissie van onderzoek van het Amerikaanse Huls van Af gevaardigden had deze hande laar medegedeeld, dat hg in het afgelopen jaar reeds 128 „versleten" bommenwerpers aan makelaars had verkocht, die de vliegtuigen per schip naar de Sowjet-Unle en Polen hebben verzonden. van de juiste verhoudingen, toen wend met het verzoek een actie hij het bevel van zijn over- voor een vrijwillige beperking te I heid opvolgde. En die overheid mogen voeren. had ook een juist begrip van de „waarheid", toen zij haar zwaardmacht (Rom. 13) ge bruikte, om revolutie en on recht te bedwingen, althans te beperken. Jammer: de uitlating, de ver antwoordelijkheid van I.K.O.R.de verkeerde grondslag van samen werking. H. Na diepgaand overleg met de verkeersbonden en met de afde ling voorlichting van zijn depar tement heeft de mnister toen be sloten dit verzoek in te willigen. De minister van Verkeer zal nu op 2 April de actie, die de gezamenlijke verkeersbonden zul len voeren, met een radiorede openen. De Staatscommissie, ingesteld by Koninklijk Besluit van 29 September 1947, aan welke is opgedragen te onderzoeken of en in hoeverre ter voorbereiding van de hervorming van de staatkundige structuur van het Koninkrijk der Nederlanden verandering in de grondwet gewenst is, is, zoals wy reeds meldden, met haar rapport gereed gekomen. Daaraan is het volgende ontleend. De commissie heeft zich aller- herziening van de giondwet ter eerst uitgesproken over de vragep hand te nemen, of verandering in de grondwet op j Ter inleiding van de beraadsla- dit ogenblik gewenst Is en zo ja, ging omtrent de tweede vraag welke weg dient bij de herziening stelde de voorzitter aan de orde van de grondwet te worden ge- een voorstel voor een ontwerp van HIJ 2000 volgd. De vraag rijst dan, of moet worden volstaan met het schep pen van de mogelijkheid bij de wet, in afwijking van de grond wet, zo nodig met versterkte meerderheid, de voorzieningen te wet, waarbij werd volstaan met te bepalen, dat bij de wet, met af wijking van de grondwet, voorzie ningen zouden kunnen worden ge troffen tot herziening van de ver houding tussen de ln artikel 1 der treffen, welke door de nieuwegrondwet genoemde gebieden, rechtsorde worden geëist, dan wel Bij de behandeling van dit voor- of de nieuwe rechtsorde in het stel openbaarde zich een verschil voorstel van wet tot verandering 1 van opvatting dat ln verdere dis- In de grondwet op meer of minder'; cussies is aangeduid met een posi- summiere wijze moet worden om- tief en een negatief stelsel, schreven Over de eerste vraag werd aan- KARAKTER DER vankelijk in de commissie zeer GRONDWETSHERZIENING, verschillend geoordeeld. Enkele le- j Hoewel ln de commissie de den gaven er de voorkeur aan, datvraag naar het karakter van de j—-i—i1r1- zodanig gesteld, de aan een grondwetsherziening j grondwetsherziening als verbonden ontbinding van de Ka mers der Staten-Generaal en de clanrmede samenhangende verkie- z..' zouden worden uitgesteld, totdat de kiezers zich een duide lijker beeld over de nieuwe rechts orde zullen kunnen vormen. Andere leden konden zich met deze gedachtengang niet vereni gen. Zij hadden er volledig begrip voor, dat de regering het op prijs stelt, ontheven te worden van de belemmeringen, die haar bij het treffen van noodzakelijke voorzie ningen voortdurend in strijd met de grondwet dreigen te brengen. Uiteindelijk besloot zy bij grote meerderheid van stemmen aan de regering te adviseren terstond de Ernest Bevin, de Engelse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft ontkend, dat het voorstel tot het teruggeven van het vrye gebied i nerende betekenis te hechten, van Triest aan Italië beïnvloeding j Het aangeboden wetsontwerp niet aan de orde werd hebben niettemin de bij elk der leden daaromtrent bestaande in zichten in menig opzicht het in genomen' standpunt beheerst. De meerderheid der leden bleek van oordeel, dat, hoewei formeel nog steeds de souvereiniteit aan het gehele Koninkrijk der Neder landen toekomt, niettemin ander zijds materieel, het zelfbeschik kingsrecht der overzeese gebieden is aanvaard. Zonder op de tegenstelling tus sen de continuïteitsgedachte en een strikte doorvoering van het beginsel der emancipatie dieper ln te gaan, wil de commissie vol staan met te constateren, dat in haar boezem als geheel begrip bestaat voor de waarde van elk der hiervoor aangeduide tegen overgestelde gezichtspunten. Zij meent echter er voor te moeten waarschuwen aan de hier aanwijs bare tegenstelling een te domi- ARRESTEERDE JODEN. Tegen de Haagse S.D-er Kap- teyn, de man, die zichzelf „de grootste Jodenbeul ter wereld" noemde en op deze betiteling door zfón onmenselijk gedrag mogelijk ook wel aanspraak kan maken, is de doodstraf geëist. Kapteyn had ca. tweeduizend Joden gearresteerd en velen hun ner op gruwelijke wijze gesard en mishandeld. Een van zijn geliefkoosde „ku ren", die hij zijn slachtoffers deed ondergaan, was hetkoude bad, waarin hij hen vaak uren liet ver blijven. Verder bewerkte hij hen met gloeiende poken, zwepen, stukken ijzer en elk stuk meubi lair, dat hij maar grijpen kon. Tijdens de gehele zitting heeft K. slechts de mishandeling van een gevangene erkend, n.l. van een niet-Jood, die hij mank heeft geslagen. De doodstraf-eis werd door het talrijke publiek lulde toegejuicht. Honderden wachtten na afloop van de zitting by het voormalige paleis aan de Kneu terdijk op het- vertrek van de ge vangenwagen, om hun gemoed te kunnen luchten met een luid „hangen". o Na de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers heeft gisteren ook de Belgische senaat met 151 tegen 3 stemmen het wetsontwerp strekkende tot het verlenen van het kiesrecht voor de wetgevende vergaderingen aan vrouwen, goedgekeurd. De tegen stemmers waren socialisten. Bij de Reserve Grensbewaking hebben zij, die vroeger gediend hebben bij het wapen der Konink lijke Marechaussee en bij het korps Polltietroepen voorrang. De aanmelding voor de Nationa le Reserve zal, ingaande 19 April a.s. worden opengesteld bi) de bur gemeesters, die daaromtrent ieder voor hun gemeente, voor zoveel betreft tijdstippen en plaats van aanmelding, spoedig nadëre mede delingen zullen doen. o 40 Chinese communistische leiders gearresteerd. 40 communistische leiders, be schuldigd van het beramen van een complot ter sabotage van de industrieën te Sjanghai, zijn bij een overval op hun hoofdkwartier gearresteerd. K. C. Woe, burgemeester van Sjanghai, deelde op een perconfe rentie mee, dat men tijdens deze overval bewijzen in handen heeft gekregen, „die geen twijfel laten, of de communisten koesterden enorme sabotageplannen te Sjang- veldmaarschalk Smuts en Lord hal en in het gebied van de Be-1 Mountbatten, gouverneur-generaal neden-Yangtse". 1 van India. PALESTINA EN DE VEILIGHEIDSRAAD. De Veiligheidsraad besprak gisteren het Ameri kaanse voorstel van Vrijdag j.l. om Palestina tijde lijk onder beheer te stellen van de V.N. in plaats van Palestina te verdelen. Waarschijnlijk zal de Amerikaanse delegatie geen officiële reso lutie tot instelling van een beheerschap over Palestina indienen, voordat President Truman vandaag op een persconferentie een verklaring heeft kunnen afleggen over het Amerikaanse standpunt. Strijd in 't Heilige Land duurt onverminderd voort. - 16 Engelse parlementsleden hebben gisteravond ln een motie verzocht om „een spoedige bijeen komst" van maarschalk Stalin zo mogelijk, president Truman, mi nister-president Attlee en voor aanstaande vertegenwoordigers van het Britse gemenebest, zoals van do Italiaanse verkiezingen als bijoogmerk had. Op een desbetreffende vraag ln het Lagerhuis verklaarde Bevin: „lk beschuldigde de Sowjet-Unie niet van een verkleztngsmanoeu- vre. toen zij Voorstelde Italië zijn bedoelt recht te doen zowel aan de contlnuïteisgedachte als aan de emancipatiegedachte. De commissie oordeelt als van beslissende betekenis, dat ln de beginselverklaring van artikel 207 wordt voorop gesteld, dat de koloniën terug te geven, en ïk nieuwe rechtsorde zal wprden ge vind, dat ik op mijn beurt er ook vestigd op de grondslag van de niet van beschuldigd moet uitkomst van het reeds gepleegd worden en nog te plegen gemeen overleg Thomas Driberg, een van demet de vertegenwoordigers van „Labour-rebellen", vroeg of het de bevolkingen der in artikel 1 niet beter geweest ware, dat alle 1 óer grondwet genoemde gebieden. grote mogendheden, die zich met de verkiezingen schenen te be moeien, drie weken langer hadden gewacht om een toespitsen van «ie toch al moeilijke Internationale •ituatle te voorkomen. Onder ap plaus antwoordde Bevin, dat deze vraag tot Moskou gericht zou kunnen worden. Onder toejuichingen verklaarde Bevin, dat de geschiedenis van de Matste maanden getoond had, dat «Ie voorzieningen van het vredes verdrag voor een vrijstaat Triest onbruikbaar gemaakt zijn. Rijk s- en Gemeente- personeel a.s. Zaterdag vrij. Nader is beslist, dat alle Rijks diensten, voor zover mogelijk, aanstaande Zaterdag gesloten zullen zijn, maar dat de verloren gegane arbeidsuren dienen te Volgens Mevrouw JoliotCurie worden ingehaald. zal de Sowjet-Unle weldra de 8emeehtebesturen is I technische vraagstukken van de verzocht, een overeenkomstige I fabricage der atoombom hebben gedragslijn te volgen. opgelost. Volgens de New York Times wordt ln betrouwbare kringen te Washington verklaard, dat presi dent Truman deze week een krachtige verklaring zal afleggen, waarin het standpunt van de V.S. ten opzichte vanPalestina zal worden uiteengezet en de weg wordt gebaand voor de erkenning van een Joodse staat ln Palestina als een souvereine grootheid. Hier mede zou Truman de Zionnisten willen gerust stellen, aldus de N. Y. Times. Voorts wordt gezegd, dat Char les Ross, Trumans perssecretaris, op een desbetreffende vraag ant woordde, dat alles wat hij wist was, dat de president zich voorbe reidde op verwachte vragen over Palestina tijdens de heden te hou den persconferentie op het Witte Huis. o Euwe verloor van een jarige Smyslov. De afgebroken partij uit de ne gende ronde SmyslovEuwe is door Euwe na de 70ste zet van Smyslov opgegeven Smyslov heeft dus zijn verjaar dag hij werd gisteren 27 gevierd met een fraaie, en door zijn volhardend, weloverwogen spel ook verdiende, overwinning op de oud-wereldkampioen De stand luidt, thans: 1. Botwinnlk 5 uit 7, 2 en 3 Reshevsky en Keres 4 uit 7, 4. Smyslov 4 uit 8 en 5 Euwe 1 uit 7. Fransman wil geheime zitting. Frankrijk en Canada hebben n.l. gisteren in de Veiligheidsraad ver klaard, dat zij „ln dit stadium" zich, nog niet achter het Ameri kaanse voorstel konden scharen. De Fransman Parodl stelde voor, dat de Veiligheidsraad een geheime zitting zou houden ten einde meer gedetailleerde voor stellen van de Amerikaanse de legatie te horen, alvorens tot het bijeenroepen van een zitting van de algemene vergadering te be sluiten. Monaughton (Canada) wilde eerst enig bewijs hebben, dat de meest direct er bij be trokken landen enige overeen stemming van gevoelen tonen over de vraag, welke weg men het best kon Inslaan. Reuter meldt, dat het na de Franse en Canadese verklaringen duidelijk is, dat andere mogend heden niet bereid zgn de V.S. in haar voorstel te steunen, tenzij de V.S. aan kunnen tonen, dat er een redelijke kans op succes is. Parodi stelde verder voor, dat onder het beheerschap gedeelten van Palestina ln Joodse en Ara bische kantons zouden worden verdeeld en dat een voorlopig immigratiestelsel zou worden in gevoerd, dat voor Arabieren en Joden aanvaardbaar zou zijn. Hg achtte het mogelijk deze kanton regeling als een voorbereiding voor de verdeling te beschouwen. Volgens Chamoen (Libanon) zijn de Arabische landen bereid de orde in Palestina te helpen handhaven en de Palestijnse Ara bieren te verzoeken het vuren te ■staken zodra de Veiligheidsraad een besluit neemt, op voorwaar de, dat van Joodse zgde geen ..uitdagingen" plaats hebben. De Egyptische afgevaardigde meen de, dat de Arabieren geen ver deling zullen slikken, al wordt deze nog zo met een suikerzoet laagje gecamoufleerd. Rabbijn Abba Hillel Silver las naamens het Joods bureau een verklaring van het Joods bureau en de Vaad Leoemi voor over het besluit van de Joden, 16 Mei een eigen staat te stichten. Vervolgens werd de zitting tot Dinsdag verdaagd. I De strijd in Palestina. I Te Jeruzalem reed een Joodse I autobus op een myn, waardoor elf Joden om het leven kwamen. Een grote groep Arabieren deed een aanval op een Joodse neder- i zetting by Jeruzalem, waarbij acht Joden gedood werden. Leden van de Haganah hebben de zetel van de Arabische para militaire organisaties Nejada en Futawa te Haifa opgeblazen. Aan de rand van Jaffa zijn Joden een hevige aanval op Ara bieren begonnen. Aan beide zijden werd artillerie gebruikt. De Ara bieren lieten versterkingen aan rukken, doch de strijders van de Haganah en de ïrgoen Zwaai Leoemi zijn tot in de vijandelijke stellingen doorgedrongen. Verklaring van de ïrgoen. „Indien Amerikaanse man schappen naar Palestina worden gezonden in het kader van het be heerschap, zullen wij een hard nekkige strijd tegen hen voeren", aldus heeft de militaire leider van de ïrgoen te Tel Aviv ver klaard. „Wij zullen hen behande len zoals wij de Engelsen hebben behandeld: als indringers in ons land" o Met ingang van 1 April worden de ziekenhuistarieven voor zaal patiënten met vijftig cent per ver- pleegdag verhoogd. Voorzover van een zogenaamd „all-in"-tarief j sprake is, mogen bovendien' voor de meeste zaal patiënten de kos ten van de dure penicilline en streptomycine worden doorbere kend. Deze wijziging van de tarieven is noodzakelijk geworden door een vergroting van de exploitatiekos ten. Zo zijn, de salarissen per 1 Januari jongstleden verhoogd, ter- wyl sneller dan voorheen wordt overgegaan tot het nemen van röntgenfoto's- en toepassen van nieuwe dure geneesmiddelen. HET PRINSELIJK GEZIN geniet, na een stevige bergtocht, van de Zwitserse voorjaarszon. Aan de stralende gezichten van Beatrix en haar zusjes te zien, verveelt het verblijf in de Alpen hun nog in het geheel niet. Gemiddelde winst f 1500.— per koe. Te Etten zijn door de Rijkspolitie 25 veesmokkelaars gearres teerd. Deze bende heeft, naar men aaneemt, meer dan 200 koeien de grens overgebracht met geschatte totaalwaarde van f 600.000. Op 9 Januari werden 4 der verdachten op heterdaad be trapt. Daarmede begon het on derzoek, dat een zeer grote om vang aannam en ruim twee maanden duurde. De opsporings ambtenaren vielen van de ene verrassing in de andere en eerst na weken ingespannen speuren kreeg men voldoende gegevens in handen om toe te slaan. Het complot strekte zich uit over Zunderl, Rijen en Heusden. On der de gearresteerden bevinden zich: W. de B. uit Zu.ndert, van L. uit Rijen en P. C. uit Heus den. Deze mannen waren de grote figuren, die de zaken organi seerden en zij hadden hun hand langers ook onder de ambtena ren. Deze veesmokkel was moge lijk door de medewerking van een tweetal V.V.O.-ambtenaren en wel C. D. uit Ter Heide en C. M. te Gilzen. Voor vervoer uit de grens strook naar de veemakf te Rot terdam zorgden zij tegen f 25 per koe voor de nodige papie ren. Natuurlijk kwamen de beesten nooit ter markt, maar zij verdwenen óver de grens. Men is er in geslaagd enige beesten in België te achterha len. Voor het geld dat de koeien Volgens „La Libre Belglque" bedroeg het verbruik van sinaas appelen, bananen en koffie bij de Belgische bevolking in 1947 resp. 150, 40 en 83 millioen k.g. In 1938 waren de getallen voor deze producten 81, 20 en 51.000.000 k.g. Het actiecomité van de 100 jaar oude Tsjecho-Slowaakse sportor ganisatie Sokol, heeft besloten alle lichaamsoefening en sport in Tsjecho-Slowakge ln haar organi satie bijeen te brengen. Katholiek raadslid uitte zware beschuldiging tegen wethouder Seegers. Gisterenmiddag werd in de Amsterdamse Raad de motie in gediend, bij monde van de fractievoorzitter van de P. v. d. A., waarin de Raad de twee communistische wethouders, Seegers en Polak, uitnodigt hun zetels in het college van B. en W. ter be schikking te stellen. Het zou natuurlek ondoenlijk zyn een volledig verslag van deze zeer rumoerige vergadering te geven. IN DE STAD. Reeds vroeg was het rumoerig ln de hoofdstad en patrouilleerde de politie met jeeps en overval wagens door de straten.. In verscheiden bedrijven werd gestaakt en er werd yverig met kranten en pamfletten gecolpor teerd. Ook werd getracht de toegangs wegen tot de hoofdstad af te sluiten voor werknemers van bui ten. Bij de Berlagebrug ver spreidde de politie groepen pos ters. Een menigte, die het perso neel van de Efa-fabrieken op de Weesperzijde tot staking wilde bewegen, werd met de blanke sa bel uiteengedreven, waarbij een man aan het hoofd werd gewond. ....EN IN DE RAAD. Na het indienen van de motie kreeg de heer Gortzak (C.P.N.) het woord, die herinnerde aan 4 September 1940, toen „7 com munistische raadsleden uit hun functies werden gezet, omdat de moffen het wilden". Door het ge beurde in Praag achtte spr., dat de vrede veiliger was gesteld. „Men vraagt ons waar wij zul len staan als Rusland ons aan valt. Sow jet-Rusland valt ons evenmin aan als de maan op ons hoofd zal vallen, maar dit is ons antwoord: „wij zullen aan de zijde van ons land staan als dat ge- eist wordt"," verklaarde hij. De heer Steinmetz (K.V.P.), die na hem het woord kreeg, betreur de het, ,dat de eenheid uit dé ver zetstijd nu na drie jaar vrijheid was veranderd in de noodzaak alarm te slaan tegen een dryven van een politiek van de C.P.N. met op de achtergrond Stalin, zoals wo voor jaren moesten doen tegen de N.S.B. met op de achtergrond Hitier. De C.P.N. heeft aldus spr. het masker afgeworpen, in Oost-Europa is onder bepaalde landen opruiming gehouden en zyn satelieten gevormd als in Hitiers tijd. In Tsjecho-Slowakije nam een minderheid met vreemde hulp de macht in handen, vertrapte de vrijheden. Daar heerst nu de rein ste dictatuur. Op een gegeven moment ont stond een heftig rumoer, toen spr. zei, dat wethouder Seegers in kamp Vucht zich oneerbiedig had uitgelaten over verzetstrijders in deze zin: „Jammer, dat die kerels worden neergeschoten, maar nou ja, ze hebben ons altijd dwars gezeten", toen daar o.m. een katholiek werd gefusilleerd. „Leugenaar", „wij willen dat teruggenomen" en der gelijke uitroepen klonken van de C.P.N.-afgevaardigden. „Seegers heeft nooit in Vucht gezeten", riep de heer Gortzak. Het rumoer nam toe en groeide tot tumult. De voorzitter schorste de zitting om 5 min. na vijf tot kwart over vijf. Zij rede besluitend, zei de heer Steinmetz, dat hij bedoeld had te zeggen „in Amersfoort" inplaats van „Vucht". Mijn zegsman staat volkomen in, voor wat ik zei", aldus de heer Steinmetz, „en men kan hem horen als men mij niet gelooft". Wy delen onze lezers mede, dat op Goede Vrijdag en Paas maandag het „Zeetiwsch Dag blad" niet zal verschynen. in België opleverden werden al daar tapijten gekocht voor f 75 per stuk. De verkoopsprijs nadat de ta pijten ons land waren binnen gesmokkeld bedroeg f 200 f 300. Op elke koe werd op deze wijze gemiddeld f 1500 winst verkregen. o Paasverlof voor officieren ingetrokken. KOPENHAGEN. De Deense minister van Justitie, Dusch Jensen, heeft gisteravond via d© radio aan alle Denen ©en oproep gericht, in het bijzonder aan de bewoners van kuststreken, om zonder uitstel melding te maken van eventuele ongewone of ver dachte acties en gebeurtenissen. De autoriteiten, aldus de woord voerder, hebben berichten over het geheim aan land brengen van wapens grondig onderzocht, die echter alle onjuist bleken. „Toch kunnen dergelijke dingen gebeu ren",aldus de minister. In een andere officiële bekendmaking werd gelast het verwijderen van schuilkelders in geheel Denemar ken stop te zetten. Dit besluit, aldus de bekendmaking, is geno men met het oog op de interna tionale politieke situatie. Na de bevrijding zijn ongeveer 700 schuilkelders opgeruimd, terwijl er nog vijfduizend over zyn. De Deense officieren, die op het punt stonden met Paasverlof te gaan, hebben order gekregen het gebied, waarin zy gedetacheerd zijn, niet te verlaten, aldus ver neemt Reuter te Kopenhagen uit betrouwbare bron. Naar verluidt is het Paasverlof voor cadetten in het kasteel Kron- berg te Elseneur eveneens inge trokken. De cadetten mogen de stad niet verlaten. Volgens een officiëel communiqué hebben mi nister-president Hans Hedtoft en de minister van Buitenlandse Za ken Gustav Rasmussen gistermid dag aan de commissie voor bui tenlandse aangelegenheden ver slag uitgebracht over hun jong ste bezoek aan Stockholm en Parijs. Nadere bijzonderheden ontbreken. Hoewel welingelichte waar nemers te Kopenhagën geen bij zondere betekenis aan deze maat regelen toekennen zy passen volgens hen in het algemeen raam der bekendgemaakte regerings- politiek om elke poging tot het maken van inbreuk op de Deen se souvereiniteit tegen te gaan heeft de regering toch de nadruk gelegd op de ernst van de inter nationale situatie en neemt blijk baar voorzorgsmaatregelen. Op de -vraag of Denemarken enig veerstel of verzoek van de Sowjet-unie of enig ander land heeft gehad, antwoordde de mi nister van Buitenlandse Zaken echter met nadruk: „Neen". DE BILT ZEGT Weinig verandering. Koude ochtend met plaatselijk nevel of mist. Ovenwtgend zon nig weer met iets hogere mid- dagtemperaturen dan gisteren. Weinig wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1