VAN NELLE De zee nam Zeeuwse grond ATOOMFABRIEK De stok achter de deur. Zeeuws Solisten-concours een succes» De grondwets herziening. Anostvallig bewaart Amerika zijn geheimen Opmerkelijke prestaties der jongeren. De „verworpenen" Haarlemse meisjes, Kletskopjes en Wellingtons waren te duur. Polder Al-te-klein ging verloren (1670-1947) (Van onze reiscorrespondente.) De oorlog ligt bijna drie jaar achter ons. Er is een toestand ingetreden, waarin men rnet afgrijzen terug denkt aan de jaren 19401945 en alle dagen blij is, dat die tijd van verschrikkingen tot de his torie behoort. Op de afgelegen Amerikaanse vlieg velden staan duizenden bommenwerpers en jagers vleugel aan vleugel in onafzienbare rijen, blootge steld aan zon en regen, werkeloos, prijsgegeven aan het roestproces. Kapitaalsvernietiging op grote schaal. Men zou er blij om kunnen zijn. Weg, oor logstuig, weg verschrikking van duistere nachten en zonnige middagen. De oorlog is voorbij. De kerels, die deze vliegtuigen bemanden, hebben hun uniformen uitgetrokken. Ze staan in de fabrieken, zitten op hün bureaux of bevolken banken in de collegezalen. De oorlog is voorbij. Maar wie durft het woord vrede in de mond te nemen? In datzelfde Amerika zagen we langs de wegen hoge ijzeren hekken, die over honderden meters de toegang van de weg naar de bossen versper ren. Grote borden bedreigen ieder, die het zou wagen over het hek te klimmen, met zware straffen en waarschuwen voor levens gevaar. Ergens in dat hek is een toegangspoort, die bewaakt wordt door militairen. De Amerikanen weten wel, wat achter dat hek gebeurt. ATOMIC-PLANTS. Atomic-plants; atoomfabrie- ken. De mens is verder doorge drongen in de geheimen van de natuur. Hij heeft gestudeerd, gedacht, proeven genomen en hij heeft de atoomkracht, die hij kan aanwenden tot heil van de mensheid, onder zijn controle gebracht. De huisvrouw in de keuken tot de arbeider in de zware industrie kunnen er van profiteren. Meer artikelen kun nen worden gebracht onder het bereik van ieder. Een stand beeld voor de ontdekker van het nuttig gebruik var. de atoom energie! Maar hij zal geen standbeeld hebben, evenmin als Krupp en Vickers Armstfong. De zegen is een vloek gewor den. De eerste maal, dat de we reld kennis nam van de aan wending van atoomenergie, beefde zij: Hiroshima verdween in een inferno. Enkele inwoners van deze stad overleefden de ramp. Als men sommige Amerikaan se genealogen mag geloven, zul len onder de nakomelingen van de overlevenden tot in drie of vier generaties mensen worden geboren die door die genealogen niet anders kunnen worden om schreven daa als „monsterlijke g-lrochten." VREES IN PLAATS VAN VREUGDE. In plaats van vreugde brengt De universiteiten kunnen nau welijks de honderdduizenden studerende veteranen bergen en tegelijk kondigt Trurpan aan, dat de militaire dienstplicht tijdelijk wordt ingevoerd. De regering in Washington moet wel zeer doordrongen zijn van het feit, dat de situatie in de wereld hoogst ernstig is, want de dienstplicht Is een van de re geringsmaatregelen, waarvan de Amerikanen niets moeten heb ben. De openbare mening is in Amerika nog altijd een belang rijke factor by het vaststellen van maatregelen van bovenaf. Ook het feit, dat het Marshall plan voor hulp aan de 16 lan den, op zulk een hoog bedrag gehandhaafd is gebleven en met een grote meerderheid werd aangenomen, ondanks de klach ten van de Amerikanen over de hoge belastingen en hun aan vankelijk gering enthousiasme om vreemden te voeden, kleden en huisvesten uit him portemon- naie, wijst er op, dat de ernst van de toestand tot hen is door gedrongen. Oorlog is duurder dan vrede. De Verenigde Staten willen .trachten de vrijheid van de 16 landen en daarmee de vrede voor Amerika met dollars te kopen. De atoomfabriek werkt on verdroten voort: de stok achter de deur. Zo tracht de mens, die niet weet, wat hem te wachten staat, zich naar beide kantan te dek ken. T. M. delburg werd gehouden Deze tweede dag gaf een aantal zeer fraaie prestaties te zien. In de morgenuren gingen ln de derde afdeling vele jongeren met eerste prijzen strijken aan wie, zoals de voorzitter van de bond de heer C. A. Blok opmerkte, vele ouderen een voorbeeld kunnen nemen. Bo vendien werden ln de avonduren eveneens zeer goede resultaten ge boekt. Tot tweemaal toe bekroon de de jufy een solist met het hoogste aantal punten, dat kan worden toegekend n.l. 80, waar mede de eerste prijs met onder scheiding werd behaald. Toch was men nog niet hele maal voldaan, hetgeen bleek uit de slotwoorden van de ere-voorzit- ter de heer A. A. Mol. Spr. be treurde n.l. twee dingen. In de eerste plaats was een groot aan- de atoomkracht vrees. Men j tal solisten niet op tijd aanwezig huivert bij het zien van de hoge en bovendien was de publieke be- (jzeren hekken, de grote borden langstelling zeer tegengevallen, en Uncle Sam's soldaat, die met Ook de heer Mol roemde de het geweer op de schouder de prestaties van de jongeren en Zaterdag was het de tweede dag ka" 72 pnt., zodat zij een eerste van het solisten-concours van de prijs met lof ontvingen. Bond van Harmonie en Fanfare- gezelschappen in Zeeland, dat ln Tweede afd. Solisten B. F. Jan- -i e, 536. trombon 6 Ortc flonnoo-an" de Concert- en Gehoorzaal te Mid- toegang bewaakt tot de atoom- fabriek. Ook elders op aarde staan hekken en borden en sol daten. Angstvallig bewaakt Amerika zijn atoomfabrieken. Geen onbe voegde komt daar binnen. On- bracht dank aan de Santpoortse musicus de heer D. gpeets, die als jurylid geen gemakkelijke taak had gehad. We laten hier de uitslagen vol gen. Derde afdeling solisten: A. Wie- iL A I i n'* lemaker, piston „O.N.D.A.", Mid- langs werden enkele militairen delb '5gp t 2' j w N t zwaar gestraft, omdat ze foto's I V, hadden weggenomen uit de pmP ie pr J H T ptërf atoomfabriek. Splonnagc of ÜSJr ÏÏl"fj nieuwsgierigheid Nieuwsgierig heid, zeiden de daders. Spionna- ge? vroegen de rechters zich af. Zo iveten het niet, maar ze zijn de spionnage-affaire ln Canada nog niet vergeten. Wie de vrede wil, wapene zich voor de oorlog, of zoals Pre- het Amerikaanse Congres zei: Wij moeten ons er op instel len de prijs van de vrede te be talen; anders zullen wij zeker de prijs van de oorlog moeten be talen." bariton, ,,Ons Genoegen", Vlissln- gen 64 pnt., Ie prT: L. van Velzen, piston, Concordia", Krabbendijke 64 pnt., le pr.; L. P. Kole, alt, „E.M.M.", Kruinlngen 62 pnt., 2e pr.; Th. de Koster, sax.-sopr., „Rlllandia", Rilland 65 pnt., le pr.Jae. Kakebeke. sax.-alt, ,,E. M.M:", Kruinlngen, 72 pnt., le pr. lident Truman dezer dagen tot) met lof: G. Maas, trompet, „E.M. M.", KruLningen 60 pnt., 2e pr.; M. Sonke, bugel, „Concordia", Krabbendijke 59 pnt., 2e pr.S. se, trombone, „Ons Genoegen", Vlissingen 67 pnt., le pr.; E. Wil- leboordse, bugel, „Vlijt.en Volhar ding!', Souburg 62 pnt., 2e pr.; W. Leenpoel, bugel, „Ons Genoegen", Kamperland 61 pnt., 2e pr.; C. Hulszoon, alt, „Wilhelmina", Co- lijnsplaat 59 pnt., 2e pr.; H. Bou- wense, piston, „Wilhelmina", Co- lijnsplaat 54 pnt., 3e pr.; C. Meu- lenberg, bariton. „Ame's Genoe gen", Amemulden 58 pnt., 2e pr.; M. Blok, bugel. „E.M.M.", Krui nlngen 69 pnt., le pr. Eerste afd. Solisten: D. Zuid- weg, trombone, „Ons Genoegen", Kapelle 60 pnt., 2e pr.; M. van Liere, tuba, „Ons Genoegen", Ka pelle 68 pnt., le pr. Eerste afd. Duetten: A. Geus, piston en C. Rijk, bugel, „Euter- ps", Heinkenszamd 64 pnt., le pr. Afd. Uitmuntendheid Solisten: J. Klercq, trombone. „OiN.D.A.", Middelburg 67 pnt., le pr.; J. de Hondt, trombone, „Ons Genoe gen", Vlissingen 63 pnt., 2e pr,; W. Leenpoel, tuba, „Ons Genoe gen", Kamperland 70 pnt., le pr.; A. C. Wallenburg, sax.-sopr., „Vlijt en Volharding", Souburg 78 pnt, le pr. met lof; J. P. Corveleyn, bariton, „Ons Genoegen", Vlissin gen 66 pnt., le pr.; J. Jonkheer, tuba, „O.N.D.A.", Middelburg 62 pnt., 2e pr. Afd. Uitm.heid Duetten: W. Czubak, trompet en K. de Rooy, trombone, „Ons Genoegen", Vlis singen 61 pnt., 2e pr. Afd, Uitm.heid Kwartetten: A. Joosse, le piston, A. Prlnse, 2e piston, J. Corveleyn, bariton en C. Mellefste, tuba, „Ons Genoe gen", Vlissingen 70 pnt., le pr. Ere-afd. Solisten: W. M. Dlnge- manse. clarinet, „E.M.M.", Kort- gene 72 pnt., le pr.; W. Czubak, trompet, „Ons'Genóegen", Vlissin gen 67 pnt., le pr. Ere-afd. Kwintet: J. J. Laroes, sax.-sopr., A. C. Wallenburg, sax.- Jobse, sax.-tenor, „Crescendo", /?Pr" J' Dammers, alt-sax, C, Hendnkse, sax.-tenor, D, Ntestho- ven, sax.-bariton, „Excelsior", Oostkapelle 57 pnt., 2e pr.; J. Th. de Kam Cz., piston. „Ons Genoe- De Verenigde Staten geven gen", Kamperland 58 pnt., 2e pr.; de oud-militairen op royale schaal de gelegenheid zich door studie te bekwamen voor het leven in de burgermaatschappij. Tussen twee auto's doodgedrukt. Gisteren is de 49-jarige chauf feur van de gemeentelijke ver voer- en motordienst P. van der Horst uit de Bonaventurastraat op de Boezemkade tegen zijn eigen auto doodgedrukt door een achteruitrijdende auto van een melkslijter. Feuilleton. door H. KINGMANS. 44) o— Een klein kind kan begrijpen, dat dit op de korte of lange duur spaak lopen moet. Het proces is van zeer korte duur. Blijk baar is de man nog zieker ge weest dan zij vermoed hebben. De zon, die hen zo geducht kan plagen, want aan haar hitte op hun blote lichamen kunnen de meesten nog niet wennen, staat nog niet in haar zenith, als met een rochelende kreet de patiënt, die deze morgen slaag ontvan gen heeft als nooit te voren, in eenzakt en...-, de geest geeft. Er is even ontsteltenis, al heb ben allen dit zien aankomen. Maar de opzichters dwingen met hun zwepen tot werken. De ploeg van de dode wordt na tuurlijk opgehouden, doordat de gestorvene, die er middenin is, er uit gehaald moet worden, maar dan wordt gewerkt met 11 inplaats van met 12 man. De vacature wordt weer wel ver vuld, als een nieuwe partij sla ven arriveert. Deze dode zal wel gevolgd worden door andere.. Dat is het gewone verloop. De opzichters weten er alles van, zij verdraaien er hun hand niet om en ondoorgrondelijk blijven hun bronzen tronies. Op een afgelegen plaats van de uitgestrekte plantage hebben een ploeg slaven deze middag een graf te graven. En zonder J. Wellemari, alt, „E.M.M.", Kort- geue 61 pnt., 2e pr.; R. Versluys, cor-hoorn, „Ons Genoegen", Kam perland 57 pnt., 2e pr.; P. Ver burg, piston. „Wilhelmina", Co- lijnsplaat 61 pnt., 2e pr.; C. Leen poel, bugel, „Ons Genoegen' Middelburg 79 pnt., le pr. met lof. Hoogste Ere-afdeling Solisten; C. I. Mellefste, tuba, „Ons Genoe gen", Vlissingen 78 pnt., le pr. met lof; J. J. Laroes, .sax.-alt „Excelsior", Middelburg 80 pnt., le pr. met onderscheiding; A. Verhage, tuba, „O.N.D.A.", Rlt- Kamperland 59 pnt., 2e pr.; J. D. them 80 pnt., le pr. met onder van Nieuwenhulzen, piston, _„E.M.schelding. M.", Kruinlngen 62 pnt., 2e pr.; A. Janse, cor., ..E.M.M.", Seroosker- ke 64 pnt., le pr. Volgens Amerikaanse .technici, die tijdens de oorlog aan de fabri- Derde afd. Duetten: H. Baur- cage van atoombommen hebben doux Jz„ piston en H. ^Baurdoux gewerkt, produceren de V.S. thans 400 atoombommen por jaar, wel ke een tot dusver ongekende kracht hebben. Bz„ piston, „O.N.D.A.", Nw. en St. Joosland, de jongsten van dit corps behaalden met „Eleva Pol een enkele plichtpleging wordt de dode er, als het cadaver van een hond, ingesmeten, waarna de zeer diepe put weer dicht gegooid worden moet en aange stampt. Ziezo, dat hebben ze weer gehad. En na een paar da gen wordt er over deze Duitser niet meer gesproken. Maar zijn dood heeft vooral Jochem zeer aangegrepen. Die wordt aanleiding tot een ernstig gesprek tussen hem en Lemar- que: dit kan hém toch ook over komen? Ziek zijn wordt hier niet geteld; ze laten je eenvou dig doodgaan. Hoe kan En dan Lemarque, zonder ge preek, maar sprekend als reali teit: je kunt alleen sterven, zon der verloren te zijn voor de eeuwigheid, als je gelooft in Je zus Christus, de Zoon van God. Hij kent toch het Bijbels ver haal van de Apostel Paulus in de gevangenis te Philippi, toen die aardbeving kwam en de cipier zich van kant wilde maken, wat door Paulus verhinderd werd? Die man werd geprangd, om in wanhoop te vragen: Lieve he ren, wat moet ik doen, om zalig ic worden? En toen dat eenvou dige antwoord: Geloof in Jezus Christus en ge zult zalig wor den, gij en uw huis! Nu, zo moet Weishaupt ook geloven. Hij moet afzien van zijn vroe ger leven; ook van zijn omstan digheden nu. Hjj moet zijn han den vertrouwend in Jezus' han den leggen, zijn lot in diezelfde handen, die dragen kunnen, ad- leen dragen kunnenJe moet niet redeneren en pieke ren, daarmee kom je niet ver der, je gaat er mee achteruit. Je moet alleen vertrouwen en ge loven en smeken;. O, God, wees mij, zondaar, genadig! Dan vertelt Jochem van zijn moeder. Hij herinnert zich al lerlei trekjes uit het leven van zijn vader. Hij spreekt van Lize Hackman, die op hem wachten zou, om dan met hem te trou wen. Zij heeft gezegd: Jochem, verlies God niet uit het oog. Hij heeft dat wél gedaan. Is er nu voor hem nog uitkomst, voor de trouweloze? Zie, dat is niet te geloven „Laten we knielen", stelt Le marque voor. Dan buigen zij gelijktijdig, de aan elkaar gekluisterden. En de zoon van de 'tapijtfabrikant uit Hessen spreekt een gebed uit, dat ook Jochem verkwikt. Maar de volgende dag is hij weer in volle opstand tegen zijn lot, dat een naar zijn mening onrechtvaardig God hem oplegt, onverdiend. Arthur Lemarque verliest de moed niet. Hij nToet nu niet al leen bidden voor zichzelf, maar ook voor zijn lotgenoot. Opdat het deze licht worde in de pik zwarte duisternis, die hem om geeft. En dan ziet Lemarque, hoe zijn gebed langzaam, doch ze ker wordt verhoord. Jochem Weishaupt komt op de goede weg. Dan is er wel een jaar ver lopen. In dat jaar zijn twaalf van de De Internationale socialistische conferentie over het plan-Mars hall is te Londen geopend. In een besloten bijeenkomst werd ge sproken over deelneming van de Europese socialistische partijen aan het congres voor een Ver enled Europa, dat ln Mei te Den Haag zal worden gehouden. Men bereikte geen overeenstemming. Men gelooft, dat Morgan Phillips, secretaris der Britse Labourpartij, zich uitgesproken heeft tegen deelneming aan de Haagse confe rentie. In een geheime bijeenkomst hebben afgevaardigden van de so cialistische partijen van veertien landen, die belangstelling hebben voor het plan-Marshall, het „pro gramma voor het herstel van Europa" besproken. Naar men aanneemt, zijn de afgevaardigden het eens geworden over de els. dat er „geen politieke of militai re verplichtingen" aan de hulp door de V.S. verbonden moesten zijn. Men zou het er voorts over eens zyn, dat het Spanje van Franco buiten het plan gesloten dient te worden. Het grootste gedeelte van de conferentie zou besteed zijn aan de bestudering van voorstellen van de Britse Labourpartij en de Franse socialisten over de wijze van toepassing der volgens het plan-Marshall beschikbaar te stel len middelen. De Engelsen schij nen een meer individuele behande ling voor te staan, terwijl de Fransen een gemeenschappelijke administratie-lichaam Ingesteld wil zien. Internationale socialisten 1 Tuchtrechter voor de Prijzen Middelburg, conferentie te Londen geopend. Voor de Tuchtrechter voor de costuum vervaardigd werd had- Prijzen te Middelburg stonden den verdachten nog geen classi- Dinsdagmiddag j.l. enige bak- ficatie, thans wel. Beiden kre- kers uit Middelburg en Vlissin-jgen een waarschuwing ad f3. gen terecht, die allen gebak en 1 Bij verstek werden veroor- aanverwante artikelen te duur deeld: hadden verkocht. W. de W. te Goes, die in op- W. de V. te Middelburg was dracht van C. C. v. O., klein- de eerste. Hij had voor Haar lemse meisjes, kletskopjes en zoute krakelingen teveel in re kening gebracht. Hij verklaar de nu, maar weinig van deze ar- handelaar in groenten en fruit, zonder prijsaanduiding diverse soorten groenten te koop aan bood. Boete f 25. A. P. te Vlissingen had even- tikelen aan de man te. hebben eens groenten te koop aangëioo- gebraeht en kreeg f 40 boete. den zonder prijsaanduiding. Wellingtons, kransjes en bis- Boete eveneens 125. cuitkoeken waren de producten, I die oorzaak waren, dat G. P. W.0 D< geallieerde Best„urs- Zijn. Om alles goed klaar te ma ken, is veel tijd nodig. Vandaar de prijsverhoging. Ook hier was de boete f 40. G. K. te Vlissingen had o.a. kletskopjes en crémehoorntjes te duur verkocht. Besch. be weerde, dat hij de kletskoppen: j van cakemeel gemaakt had, waardoor zij te duur werden. I Bovendien was hij ziek geweest door een zenuwverlamming, raad. De Russischë bestuursaulori- teiten te Berlijn hebben gisteren morgen de geallieerde vertegen woordigers meegedeeld, dat de vergaderingen van alle subcom missies van de geallieerde be stuursraad voor onbepaalde tijd zijn uitgesteld. Deze mededeling werd gedaan, toen de Russische veriegenwoor- waardoor de zaken niet precies digers niet verschenen op een waren bijgehouden. Boete f35. (bijéénkomst van het directoraat A. P. R. te Middelburg had voor arbeidsaangelegenheden van zoute -krakelingen, spritskoek-de bestuursraad, jes en kransjes met gehele of Zoals gewoonlijk stonden gis- gedeeltelijke inlevering te duurteren Russische schildwachten in rekening gebracht. Boetevoor het hoofdkwartier van de f 40. bestuursraad op post. V. M. H. en A. A. JL, beiden j In de kommandantura, het ge- te Goes, hadden een te hoge allioerde lichaam dat de stad prijs berekend voor een drie- Berlijn bestuurt, vindt het werk delig herencostuum. Toen het normaal voortgang. Geen gebruik. In de Tweede Kamer werd bij de behandeling van het Vijf- mogendheden-verdrag de vraag gedaan, waarom Gods Naam in dit verdrag niet genoemd wordt. Minister ran Boetzelaer gaf eerst een ontwijkend antwoord. Het komt niet op woorden aan, zo zei hij, maar op de geest waarin het verdrag wordt uit gevoerd. Toen daarop de heer Schmal ten meer concreet woord vroeg, heette het, dat hierin het inter nationaal gebruik is gevolgd En dat gebruik kent niet de aanha ling van Gods Naam. De regering betreurt dat. zo .voegde hij er aan toe. Maar bij dit stilzwijgend betreuren is het dan ook gebleven naar het schijnt. ,.Hct internationaal gebruik kent niet de aanhaling van Gods Naam." Dat is een vergeten factor. Maar.... die Mij eren, zegt de Here, zal Ik eren. Doch die Mij versmaden, zullen licht ge acht worden. De toestand in Tsjecho-SIowakije. 800 personen zijn uit Tsjecho Slowakije naar het Westen ge vlucht en-in Beierse kampen geïnterneerd, aldus meldt „Mla- da Fronta", het blad van de Tsechoslowaakse jeugdorgani satie. Fierlinger, voorzitter van de Sociaal-Democratische Partij en minister van industrie, heeft in zijn partijblad „Pravo Lido" verklaard, dat de Scniaal De mocraten geen fusie zullen aan gaan met de communisten. „Schaart u bij de verkiezingen aan de zijde van de andere par tijen van het nationale front", aldus Fierlinger. Doodstraf bevestigd. De Bijzondere Raad van Cas satie heeft het beroep verwor pen, dat de Amsterdamse ex- politieman W. C. Mollis tegen de hem door het Amsterdamse Byz. Gerechtshof opgelegde doodvon nis had ingesteld. Geen verlaging tabaksrantsoenen. (Van onze Haagse correspondent.) Kort geleden werd door het Departement van Economi sche Zaken bekend geruaakt, 'dat ernstig rekening moest wor den gehouden met een verlaging van het tabaksrantsoen. Van officiële zijde vernemen w(j thans, dat deze plannen voorlopig van de baan zijn. Een rantsoen verlaging ligt niet meer ln het verschiet. De rokers kunnen dus weer gerust zijn. Naar het A.N.P. verneemt heeft de grondwetscommissie haar rapport thans aan H. M. de Koningen aangeboden. Tevens kan worden verwacht, dat de regering in de loop dezer week naar de Raad van State om advies zal zenden een wets ontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel tot ver andering hi de grondwet ten einde een nieuwe rechtsorde voor de in artikel 1 der grondwet ge noemde grondgebieden te kunnen voorbereiden en vestigen, alsme de strekkende tot invoering van het instituut van staatssecreta rissen. Federatie van Neder landse streekbeurzen. Zaterdag j.l. vond te Utrecht een bijeenkomst plaats van de organisatoren der verschillende streekbeurzen in Nederland, t.w. die in Groningen, Arnhem, Maastricht, Bergen op Zoom en Rotterdam. Eenstemmig werd besloten een federatie van streekbeurzen in het leven te roepen, welke regelend en coör dinerend werkzaam zal zijn. Als technisch leider treedt op de heer G. J. van der Meij te Gro ningen, organisator van de Gro ningse streekbeurs „Gronob". nieuw aangekomen slaven be zweken. Twaalf maal hebben ze een kuil gedolven, om het cadaver er in te smijten. „Wie volgt?" zegt er dan een met galgenhumor. Je kunt be ter dood zijn, menen die,, dan dit leven leiden. Maar Lemarque, die met an dere slaven, als dit althans mo gelijk is, gesproken heeft, zegt tot Jochem: „Als je dan. onge lovig bent, kun je beter dit le ven hebben. Want dan ben je nog in het heden der genade. En je kunt je nog bekeren". Bekeren, dat is een dik woord, zeggen ze. Maar het is dan toch maar een Bijbels woord. Bekeringje moet omge zet worden. Je moet een ander mens worden. Een mens ïlere, hoe is het mogelijk! die dan bidt voor de met de zweep striemende opzichters. Op de plantage van de Turk, die vrijwel allen vervloeken. Wie lost dat dillema op? Jo chem kan het nog niet. „Dat komt wel", troost Le marque, hoopvol. (Wordt vervolgd.) EN NU WW/ EEN KOPJE WÊr Het ls algemeen bekend, dat de bedijking van de schorren aan het Sloe aanstaande is en ook reeds plannen worden gemaakt om land in te polderen ten Zuiden van de Kreekrakdam en ln de Braakman. Minder bekend is wellicht dat Zeeland's eeuwige vyand, het water, het poldertje AI-te-kleln, aan de oostzijde van Noord- Beveland gelegen, verzwolgen heeft. De oppervlakte van dit stukje laild bedraagt weliswaar maar 10 h.a., maar in deze tijd weegt het verlies des te zwaarder. Met deze karakteristieke naam zijn nog twee poldertjes gedoopt, n.l. een op Schouwen, groot 32 ha., ln 1530 bedjjkt en een, dat (Ingez. Med.) deel uitmaakt van de Nieuwe-An- nex-Stavenissepolder op Tolen. Noord-Beveland heeft de eeuwen door een felle strijd met de water wolf moeten voeren, een strijd nog niet geëindigd. De stormvloeden van 1530 en 1532 deden heel Noord-Beveland ten onder gaan, rijke en vruchtbare streken en ve le mensenlevens. Het had ln de Middeleeuwen een andere vorm dan de tegenwoordige -en bulten de dijk van het door ons bespro ken poldertje zijn de overblijfse len gevonden van het dorpje Ha merstee. Eerst in 1598 begon men weer ln te dijken en ontstond de polder Oud-Noord-Beveland, In de 17e eeuw begon Noord-Beveland allengs ongeveer het tegenwoor dige aanzien te krijgen: er waren minstens 16 polders bedijkt. Eén daarvan ls het bovengenoemde poldertje. 18 Juli 1669 behandelen de Staten van Zeeland het verzoek van de ambachtsheren van Kats „omme te mogen bedijeken seecker kleyn Hoecktjen van twee en twinttgh Gemeten Schorre". Het verzoek om octrooi werd ln handen van de heren van de Re kenkamer gesteld om advies. Het advies was gunstig en 29 Maart 1670 werd het octrooi door ge noemde "Staten gegeven, met vrij stelling van enige belastingen en op condities zoals o.a. op 10 Maart 1667 octrooi werd verleend. Men kreeg b.v. kwijtschelding van de heffing op bier (van de goedkope re soort), dat gedurende de be dijking zou worden genuttigd, ver der vrijstelling van de belasting op de ;,hoombeesten" en bezaaide gemeten lands voor de tijd van 7 jaar enz. Hiertegenover stonden enige verplichtingen, terwijl de bedijking binnen 2 jaar voltrokken moest zijn op straffe van het effect van het octrooi te verliezen. Uit een akte van 10 Juli 1670, verleden voor schepenen van Kats, kunnen we lezen, dat de oud-schepen van Colijnsplaat, Lenaert Boot ver klaart schuldig te zijn aan de bur gemeester van Vere mr Pieter van Reigersberg de som van 700 Caro- liguldens van dijkkosten ,,'t gene den voorn, comparant (Boot) Int polderken benoorden Catz, ge- noempt Al te cleyn, ls indijeken- de". Hij moest deze som een jaar na" dato terugbetalen tegen een Interest van 16 pet.! Als onder pand verbond hij al zijn landen, die hij ln dit poldertje had inge dijkt. Genoemde twee personen en Adriaen Dlngemans leren we Uit een akte van 28 Febr. 1671 kennen als leder voor een gelijk deel I het Engelse vaarwater, een mach- I ttge stroomgeul, zich steeds meer naar de Oostzijde van het eiland en begon zijn vernielende werking aan de Oostelijke oever. Het ver slag betreffende de oeververdedl- g'"g ln Zeeland van 1862 zegt, dat de stroomaanval voor de polder Al-te-kleln sedert ruim een eeuw een strook voorland heeft wegge nomen van niet minder dan 1800 el. En de hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat Hogerwaard schetst ln zijn voorgenoemd werk over de oeververdediging (1902) de toestand als zorgwekkend. „Immers", zegt hij, „juist op de grens van Al-te-Klein met Leen- dert Abraham (de pas in 1853 In gedijkte polder ten Zuidoosten van Al-te-klein) heeft zich gevormd een uitgestrekt en diep stroomgat door sterke toeneming der diepte 'onder den wal, gepaard gaande met vallen en afschuivingen, waarvan die van 13 Jan. 1887 en 20/21 Febr. 1893 zich reeds tot vóór den polder Al-te-Kléin uit strekten". In 1899 en 1900 volgden nog afschuivingen. Volgens hem was het poldertje alleen te behou den-door aaneengesloten onderzee se oeververdediging en hij besluit met de sombere woorden: „dat dit poldertje, aan zich zelf overgela ten, eerlang zal moeten verloren gaan". Helemaal aan zich zelf overgelaten was het Intussen niet, want bij de calamlteusverklaring van de Leendert-Abrahampolder (by K. B. van 5 Febr. 1883) werd een waterschap opgericht, waar toe ook Al-te-klein behoorde. Wat het water onderzees nog niet ge lukte, probeerde het 12 Maart 1906 met bruut geweld, een ge weldige stormvloed slóeg over de 600 m. lange djjk cn vulde spoe dig het gehele poldertje- Binnen 3 dagen was het echter weer wa- tervrij. Het knagende werk onder wa ter ging door en wat Ir Hoger waard voorspeld had gebeurde door de oever- cn djjkval van 10 Januari 1939. De gevolgen waren ruïneus dat yan herstel der schade werd afgezien wegens de hoge kosten, wat weer tot gevolg had dat de achterliggende gronden werden prijsgegeven. In de winter van 1943/44 werd het poldertje verscheidene malen overstroomd, zodat men om opheffing verzocht. 1 Mei 1947 werd do opheffing ge- a.ht in te gaan, vastgesteld 1>U besluit van de Staten dezeï pre- vincio 29 Juli 1947 en goedgekourd bij K. B. van C Nov. 1947. Zo eindigde Al-te-klein zyn 277- jarig bestaan. 6 M. P. DE BRUIN. Shinwell, de Britse minister van oorlog, heeft op een bijeenkomst te Windsor by Londen verklaard, dat hij oorlog met de Sowjet-Unle ondenkbaar achtte. Een tweeraotorig vliegtuig is te Somerset ln Pennsylvanië tegen een berg gevlogen, Volgens de land. Drie maanden later reeds droeg Adriaen Dingemans zyn portie over aan Van Reigersberg, die uit alles blijkt de kapitaal krachtigste te zijn. Deze Pieter van Reigersberg, stammend uit een aanzlenlyk en gefortuneerd geslacht, was een neef van de vrouw van Hugo de Groot, de onvervaarde Maria van Reigersberg. Jacobus Perlzonlus, rector-magniflcus van de Frane- ker hogeschool, heeft in een z.g. Programma de lof bezongen van dit Zeeuwse geslacht. Van Pieter heet het, dat hy niet alleen met zyn beleid als burgemeester zijn vaderland wilde helpen, maar. ook daadwerkelijk als ritmeester het benarde vaderland ln 1672 wenste te steunen. In laatstgenoemd jaar zien we uit een transactie, dat het stukje land van Boot bezaaid is met kool zaad, het klassieke gewas voor een nieuwe polder. Het blykt, dat de aanslibbing nog steeds door gaat, want Boot vraagt 23 Sept. 1675 aan de Staten van Zeeland om 40 gemeten schorren te be dijken benoorden Al-te-Klein. De schorren heeft hij gekocht van de Prins van Oranje en ambachts heren van Kats. Zijn gedeelte in Al-te-Klein gaat echter ook aan Van Reigers berg over, want 3 Mei 1679 ver kopen de erfgenamen van laatst genoemde 24 gemeten 131 roeden korenland „synde het poldericen Altecleyn" tegen ruim 14 Vlms. per gemet aan Lob. Munter. Op de verbeterde en vermeer derde kaart van Visscher van het laatste kwart der 17e eeuw staat het poldertje belangrijk groter af gebeeld dan op de kaart van de bekende Hattinga, gemaakt in de vyftlger jaren der volgende eeuw, die de grootte aangeeft zoals zij was voor het verloren gaan. Ho gerwaard bouwt hierop zijn con clusie in zyn grote werk over de oeververdediging ln Zeeland, dat van het poldertje dus een deel verloren ls gegaan. Ten onrechte menen wy, daar bhjkens boven staande gegevens de oppervlakte van 24 25 gemeten overeen komt met 10 ha. Temeer, omdat in het pas verschenen werk „Ge schiedenis der kartografle van Nederland" van de Vlsscher-kaar- ten gezegd wordt dat „de aange- dykte polders vaak niet op de juiste schaal zyn ingetekend". Het water wilde echter zyn ver loren terrein herwinnen, wat ook gedeelteiyk gelukte. Reeds ln 1658 vloeide de polder Orisant onder. De noordkust van Noord-Beveland kreeg het hierdoor zwaar te ver- duren, zo zwaar, dat in de 18e eerste berichten zijn de lijken van eeuw daar 3 polders verloren gin- twee vrouwen en -een man ge- eigenaars van het pas verworven gen, In de vorige eeuw verlegde vonden.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2