Irovinci ^ORT Het toeristenverkeer naar Engeland. Grieks protest bij de Balkancommissie. GEMEENTERADEN K.L.M.-vluchten op Berlijn lopen niet vlot Provinciale leden vergadering N.C.R.V. Vrijdagmiddag vond In het C.J. M.V.-gebouw te Middelburg de provinciale ledenvergadering plaats van de M.C.R.V. onder voorzitterschap van de burge meester van St. Laurens, de heer J. W. van 't Hoff. Hierbij waren o.m. tegenwoordig het hoofdbe stuurslid de heer S. Peereboom en de directeur-propagandaleider de heer K. v. Dijk. De voorzitter deelde in zijn ope ningswoord mede. dat het leden tal zich nog steeds in stijgende lijn beweegt. Het belangrijkste punt van de vergadering was de bespreking van de veren Jgingsbe- langen, waarvan druk door de aanwezigen werd gebruik^ maakt. De heer v. Dijk beantwoordde alle vragen en opmerkingen. In zijn slotwoord wees de voor zitter er nog op, dat hij ondanks alles wat ls voorgevallen toch zeer veel bewondering en waardering had voor het werk van Mr A. v. Deure, de vroegere voorzitter der N.C.R.V. Ds J. S. Hartjes sloot daarna de bijeenkomst. Des morgens was er een bijeenkomst geweest der correspondenten. Postzegeltentoonstelling geopend. Vrijdagmiddag werd in de Bo- gardzaal te Middelburg een post zegeltentoonstelling georganiseerd door de Internationale Postzegel ver miging „Phllatellca" afdeling Walcheren t.g.v. haar eerste lustrum. De Commissaris der Ko ningin in Zeeland Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, oud-voorzitter van de Vereniging, opende met een en kel woord deze tentoonstelling, waarna de aanwezigen de inzen dingen konden bewonderen. Aanwezig waren o.a. de burge meester van Middelburg, Jhr Mr W. C. Sandberg 'tot Essenburg, Wethouder Berenpas, enkele leden van het hoofdbestuur van de ver eniging en de directeur van het P.T.T.-kantoor te Middelburg, de heer H: J. Leenen. Tentoonstelling droog making Walcheren. Te Middelburg zal ln het Stad huis in de Vleeshal na het beëin digen van de restauratie een semt- permanente tentoonstelling wor den Ingericht, die betrekking heeft op de droogmaking van Walche ren. Deze expositie zal dan eerst worden beëindigd wanneer blijkt, dat er voor deze tentoonstelling bij de bevolking en bij de vreem delingen geen belangstelling meer bestaat. Algemene v^Jfgi'dering Ver. Coöp. Suiker fabrieken. Te Roosendaal vond de eerste al gemene vergadering plaats van de Verenigde Coöperatieve Suikerfa brieken U.A., gevestigd te Dlntel- oord. De vergadering werd geleld door de heer J. M. van Bommel van Vloten en bijgewoond door de besturen der Verenigde Coöpera ties Dinteloord, Roosendaal en Ze venbergen en door 154 afgevaar digden van de leden dier vereni gingen. De voorzitter noemde deze dag de kroon op het werk in ver band met de oprichting van de V.C.S. De heer van Bommel van Vloten besprak uitvoerig het raf finaderij"-vraagstuk en legde de vergadering de investeringen voor, die zullen moeten volgen voor de nodige voorzieningen om in de fa brieken te Dinteloord en te Ze- venbergen de bleten der 3 coöpe raties te verwerken. Met de coöp. te Sas vap Gent worden nog steeds onderhandelingen gevoerd. Na een overzicht gegeven te heb ben pver de algemene verhoudin gen in de suikerwereld en die bin nen de V.C.S. besprak de voorzit ter de voorlopige uitkeringen op de geleverde bleten in de afgelo pen campagne. Het huishoudelijk reglement en het bietenreglement werden ver volgens bij acclamatie aangeno men. Met algemene stemmen werd het bestuur voorts nog gemach tigd tot verkoop van het pand Westwal 38 te Goes. Zeeuwse stromen leverden in Januari 10 millioen kg. vis op. De Zeeuwse stromen en zee gaten leverden het leeuwendeel van de visvangst in de kustwa teren over de maand Januari, n.l. ruim 10 millioen kg., t.w. 2,6 millioen kg. verse kustha- ring, 14.000 kg. sprot, 3.000 kg. schar, 17.000 kg. garnalen, 162.000 kg. "'oesters, 7,3 millioen kg., mosselen, 7.500 kg. alikrui ken en 11.000 kg. vispuf. De oesterverzending beliep 1.771000 stuks (162.000 kg.), waarvan Nederland 281000 stuks, België 1.152.000 stuks, Groot-Brittannië 261.000 stuks Zwitserland 34.000 stuks af- men. De verzending had plaats uit Yerseke (1.410.000 stuks), Tholen (237.000 stuks), Bergen op Zoom (80.000 stuks), Wemeldinge (27.000 stuks) en Bruinisse (18.000 stuks). middelburg. Concert Instrumentale. Woensdagavond a.s. zal de ver eniging voor Instrumentale Mu stek een concert geven ln de Con cert- en Gehoorzaal met als so list de bekende cellist Max Oroblo de Castro. Ontspanningsavond militairen. Het was een goede gedachte van de bij de C.O.A.K. studerende militairen om na de avond, die hen werd aangeboden door het Co mité tot behoud van het garnl- soen", thans zelf een avond te ver- torgen, waarbij ook een flink aan- al burgers aanwezig was. Kapitein v. d. Sllkke sprak een hort openingswoord en verwel komde de gasten, w.o. de com mandant der C.O.A.K., kapt. v. Es. Hetgeen door de jongens ge bracht werd was goed verzorgd. Het programma had voor „elck wat wils". Er was lichte en klas sieke muziek en een tweetal lui tenants „ln cognito" hielden de zaal geruime tijd bezig met goo cheltoeren. De heer J. J. Kerk- meyer bracht als wnd. voorzitter van het „Comité tot behoud van het garnizoen" dank voor het ge- bodene namens de burgers. Kapt. v. Es deed hetzelfde namens de militairen en bracht dank aan alle 1 stadgenoten, die de jongens steeds weer gastvrij in hun woningen ontvangen. VUSSINGEN. Bouw van flatgebouw lil 1949. Zoals men zich zal herinneren ls indertijd door enkele ingezete nen het Initiatief genomen tot de stichting van een flatgebouw, waartoe de plannen door de be kende architect Jan Wils zijn ont worpen. Naar „De Stem" thans verneemt zijn de plannen voor ver wezenlijking vatbaar gebleken en het financiële gedeelte is reeds ln orde. Er zijn evenwel nog enkele technische bezwaren, zodat het begin van de bouw niet vóór 1949 verwacht mag worden. KOUDEKERK®. Lezing I,ode van Gent. Op uitnodiging van de Oranje vereniging bier ter plaatse hield i Vrijdagavond j.l. dé oeknnde Afrl- ka-relzlger, Lode van Gent, voor een groot en aandachtig gehoor een Interessante lezing over zijn reizen door Centraal Afrika. Opgeluisterd dijr lantaarn plaatjes en gramofoonmuziek ver telde spr. ln het bijzonder een en ander over zijn langdurig verblijf ln de Belgische Congo, over de gebruiken en zeden van de In boorlingen, de dans en muziek, de schone natuur en over het rjjk der dieren. De vergadering stond on der voorzitterschap van de heer W. Roose. HAAMSTEDE-BURGH. Vergadering Groene Kruis. Met een kort welkomstwoord opende de voorzitter Jhr R. .Roëll deze zeer slecht bezochte verga dering. De voorzitter deelde mee dat de hoogtezon in Amsterdam gerepa- reerd zal worden. De ontvangsten ln 1947 bedroe gen f 4199.62, de uitgaven f 4122,97: ln kas f76.65. Er zal een pensioensverzekering voor de wijkzuster afgesloten worden i Besloten werd de contributie met f 9.50 te verhogen. Uit het jaarverslag bleek dat de totstand koming van het wijkgebouw nog even zal duren. De wijkzuster heeft ln totaal 2732 bezoeken afgelegd, waarvan 253 ter behandeling van zuigelin gen en 313 voor T.B.C. Besloten werd dat de zuurstof koffer ln het vervolg bij dokter Stenger geplaatst zal worden om dat deze In geval van ongelukken toch het eerst bericht krijgt. De voorz. deelde mee dat door het Ned. Rode Kruis een aantal verbandtrommels geplaatst zal worden aan het strand en bij de haven. De voorzitter dankte de secre taresse mej. Lemsen hartelijk voor al het werk dat zij 14 jaar voor de afd. deed. Hij overhandigde haar een boekwerk, waarvoor mej Lemsom dankte. De heer J. Slager te Haamstede d als bestuurs lid gekozen. ZIERIKZEE. Chr. Bakkersbond vergaderde. Donderdagmiddag vergaderde onder leiding van de heer Zuidhof, hoofdbestuurslid van de Chr. Bak kersbond de afdeling Schouwen- Duiveland en St. Phlllpsland van de Chr. Bakkersbond. De heer Zuidhof sprak na opening over de geschiedenis van de Chr. Bakkers organisaties,van de grote strijd die zij moesten voeren tegen hen die vastgeroest zaten in 'n valse neutraliteitsgedachte. Het gaat om geestelijke bewa pening, aldus spr. en het Bakkers- beroep en organisatie op de grondslag van Gods Woord uit te oefenen. Verder besprak de heer Zuidhof vele Interne bondsaangelegenhe- den. Sprekend over de bedrijfsor ganisatie, zei spr. „we moeten niet capituleren voor de vakgroep maar isoleren totdat de nieuwe bedrijfsorganisatie haar beslag heeft gekregen". Tot voorzitter der afdeling werd definitief gekozen de heer A. Boot te EUemeet. In een volgende ver gadering zullen verdere bestuurs leden worden gekozen. KRUININGEN. Jaarvergadering N.C.V.B. Donderdagavond hield de afd. Krulningen van de Ned. Chr. Vrouwenbond haar 9e jaarverga dering in de Zondagsschool o.l.v. mevr. Llnthart-Schenk. De secre taresse mevr. Fraanje bracht het jaarverslag uit. Het ledental ls stijgende en bedraagt thans 63 le den. Mevr. M. Quaak-Buteijn de clameerde en hield een referaat over „Davos". De solozang van mevr. v. Oost en*duet met mevr. Leendert3e en kwartetzang wer den keurig uitgevoerd. BRUINISSE. Propaganda-avond N.C.L.B. Vanwege de afd. Bruinisse van de Ned. Chr. Landarbeiders- bond werd Donderdagavond ln het gebouw „Johanna" 'n propaganda- avond gehouden. De vergadering werd geopend door de heer Kloet utt Kerkwerve. De heer van der Linde te Zwijndrecht, hoofdbe stuurder, besprak- de politieke ont wikkeling na de bevrijding. Uit voerig stond hij stil bjj de jongste gebeurtenissen ln Tsjecho-Slowa- kije, besprak het stoken van de E.V.C. en de communistische In vloed ln de z.g. neutrale vakbewe ging, om te eindigen met de hou ding die de Christen hiertegenover had in te nemen. YERSEKE. Geheimzinnige vulpotloden. Vrijdagmorgen vonden verschil lende mensen op de straten een aantal-vulpotloden. Direct ging de De Griekse verbindingsfunc- lands noorderburen over grens- tionaris voor de Balkancom- schendingen publiceren, doch heeft 25 potloden ln beslag geno- missie der V.N. te Saloniki heeft j nooit Griekse protesten tegen men en onderzocht de zaak. Men biJ deze commissie een protest inmenging van deze landen in denkt dat een dief met zijn voor- ingediend tegen hetgeen hij de guerilla in de uitzending raad geen raad wist en de pot- noemde „officiële Bulgaarse opnemen. mare door het dorp dat een vlieg machine deze uitgeworpen had en dat de potloden springstoffen zou den bevatten. Onheilen hebben zich niet voorgedaan. De politie loden heeft weggeworpen. hulp aan de Griekse guerilla strijders". Bulgarije heeft namelijk een speciale zegel uitgegeven, die op elk verzoek aan de openbare diensten en op alle spoor- en bootkaartjes moet worden ge plakt en waarvan de opbrengst - Woensdag j.l. werd aan de aan de guerillastrijders zou Huishoudschool te Tholen begon- worden afgedragen. nen met de nieuwe cursussen on- Verder heeft de commissie der leiding van mej. Bogert. 22 besloten op voorstel van haar cusisten waren er voor de kook- voorzitter Vargo da Cunha cursus en 12 voor de cursus fraaie (Brazilië), de aandacht van het handwerken. secretariaat der V.N. te vesti gen op „partijdigheid in hét - Door B. en W. van Tholen werd bulletin van het Atheense Donderdag op het stadhuis aanbe- j nieuwsbureau". Het bureau zou steed het verhogen van een be-nijgen klachten van Grieken- tonnen kolensllo aan de gasfa- brlek alhier. Inschrijvers waren J. Vos te Tholen voor f4294; Ver- maat en Zn. te Rotterdam f 6600; J. A. v. Housselt te Bergen op Zoom f 10137.30. De gunning werd aangehouden. Reacties op de houding van Scandinavië. De „Daily Herald" prijst Zweden, Noorwegen en Dene- Vrijdagavond trad voor de St. marken, dat zij zich hebben Geref. Partij onder voorzitter- aangesloten bij de statenpha- schap van de heer J. de Kraker die éllaJ1.S .rnï.^ gezicht in de Chr. School te Wemeldinge op, de heer A. de Redelijkheid te Ouderkerk aan de IJssel, met als onderwerp „Het'Proces des Hee- ren". De opbrengst van de collecte ten bate van de „Mevr. Spoor- actie", die gehouden werd op de naar het Oosten toe op wacht staat. De nieuwste lichting van deze Phalanx zijn de drie Scan- dinaafse landen, waarvan de eerste ministers gezamenlijk hebben aangekondigd, dat zij communistische infiltratie wil len tegengaan en met de weste lijke staten willen samenv/erken begroetingsavond van de terug- voor vrede, herstel en democra- gekeerde O.VAV.-ers te Zoute- tie. lande, was f200. j De ,,New York Herald Tri- bune" zei: „in een verdeelde' Vorlioron 4n Tn^ië .wereld hebben de Scandinaviërs vei liezen in iiu.ie. de gedachte reeds laten varen> De regering maakt bekend, dat dat zij terzijde kunnen blijven tot haar leedwezen ln de afgelo- staan.' Hoewel de gezamenlijke pen week twee leden van de Kon. verklaring niet zo ver gaat als Landmacht en een miüalr van Jiet het militair verdrag tusschen K.N.I.L. om het leven zijn geko- Engeland, Frankrk en de Be- men jn Indlë. De Kon. Marine nelux, is het een stap in de- rapporteerde geen verliezen. zelfde richting". ZOUTELANDE. Verplichte aansluiting op waterleidingnet te ingrijpend. Na de opening werd er een verzoek van het bestuur van de School met de Bijbel om de ver goeding oyer 1947 aan de orde gesteld. Men besloot dit ver zoek aan te houden tot de reke ning is nagezien. Op voorstel van B. en W. zal aan genoemd bestuur op 'n des betreffend verzoek, een voor schot op de vergoeding over 1948 verleend worden van 1644 gulden. De vroongronden worden voor 6 jaar opnieuw verhuurd aan J. Dommisse voor f 67,50 per jaar. Een voorstel van B. en W. inzake het verhuren van de ge bouwde woningwetwoningen wordt z.h.s. aangenomen. Het voorstel van B. en W. om een kampeerverordening vast te stellen en de desbetref fende bepaling in de Politie verordening in te trekken, ont moette weerstand in de persoon van de heer Gabriëlse. Hij was van meening dat teveel in privé aangelegenheden werd getreden, waardoor de vrijheid van de eigenaren van kampeergronden te veel wordt beknot. De heer De Wolf, daaren tegen wilde niet alleen de ver plichtingen van de kampeer ders regelen, maar ook hun rechten, inzonderheid het voor handen hebben van goed drink water. Nadat ook de burgemeester zijn licht had laten schijnen over deze kwestie, werd het voorstel z.h.st. aangenomen. Het kampeerwezen is dus nu in de verordening vastgelegd. Een'door de heer G. Bergsma ingediend bezwaarschrift tegen zijn aanslag in de hondenbe lasting werd wegens overschrij ding van de termijn, niet ont vankelijk verklaard. Aan het Chr. Lyceum te Goes zal, voor leerlingen welke uit deze gemeente de school bezoeken een bijdrage worden verleend. Ter verbetering van de Tim mermansstraat zal van J. van Sluys een gedeelte van die grond gekocht worden voor f 2345. In behandeling kwam nog maals het ontwerp-Bouwveror- dening en de opmerkingen, welke Ged. Staten ten opzichte van de ingediende bezwaren tégen de verplichte aansluiting op het waterleidingnet hebben gemaakt. De voorzitter achtte een ver plichte aansluiting te ingrijpend en wilde liever, zoals met de aansluiting aan het electrisch net afwachten wat vrijwillig tot stand komt. Er werd besloten om nog maals aan Ged. Staten de ge rezen, en nog steeds geldende bezwaren, kenbaar te maken. Een voorstel van B. en W. tot wijziging der begroting voor 1948 werd aangenomen. De voorzitter merkte op, dat SOUBURG. Discussie over de ,,Beatrix"-kleuterschool. Vrijdagmiddag kwam de raad van Souburg ter behandelftig van een elftal voorstellen bijeen. In de vacature van waarnemend gemeentesecretaris werd m.a.s. vóórzien door de benoeming van de heer v. Weel. De heer v. Weel zal in de eerste raadsvergadering na 1 Mei a.s. worden geïnstalleerd. Chef-redacteur van de Daily Worker breekt met hgt Communisme. William Rust, de hoofd redacteur van de „Daily Wor ker", het orgaan van de Britse Communistische partij, heeft medegedeeld, dat de chef-redac teur van dit blad, Dohglas Hyde, ontslag heeft genomen „op grond van politieke me ningsverschillen". Hyde, die 20 jaar communist is geweest en 5 jaar redacteur van de „Daily Worker", heeft deze meningsverschillen niet voor zich gehouden. Hij heeft verklaard, met stijgende be zorgdheid de buitenlandse na oorlogse politiek van de Sowjet- Unie te hebben gevolgfi en ont steld te zijn over het 'gebeurde in Tsjecho-Slowakije. Het is mij duidelijk geworden, aldus Hyde, dat de beweging, waarvoor ik zo lang heb ge vochten en gewerkt, de begin selen van vrijheid en welvoeg lijkheid, die zij verklaarde voor te staan, met de voeten treedt. Het werd mij duidelijk, dat het communisme geen geneesmiddel kan bieden voor de uiterst zie ke wereld. De gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije, die mij met afschuwd vervullen, vor men een aanwijzing van wat Italië, Frankrijk en zelfs Groot- Brittannië te wachten staat, in dien zich daar overeenkomstige omstandigheden mochten voor doen. Hyde is tot de R. Katho lieke Kerk overgegaan. Bijeenkomst van de geallieerde bestuursraad. In verband met de met En- Maarschalk Sokolofsky, de geland getroffen regeling, die Sowjetrusstsche militaire bevel voor Nederlanders de mogelijk- ,hfbbej" 'e, Berlijn, heeft ver- heid opent tot het verkrijgen j j op de bij- van vergunning voor de aan- cenkomst van de geallieerde koop van ponden voor toerisme, I bestuursraad voor Duitsland vernemen wij nog het volgende. een bepaald niet nader te noe- De aanvragen kunnen slechts R^rd^r'eriUt 6SS«?k a! worden ingediend via deviezen De regering van Tsjecho-Slo wakije heeft een wetsontwerp aangenomen, dat voorziet, ln de nationalisatie van de industriële ondernemingen, die meer dan 50 arbeiders in dienst hebben of met minder dan 50 arbeiders toch van nationaal belang zijn. banken of gemachtigde reis- bureaux overeenkomstig de door de Nederlandse Bank aan deze instellingen gegeven rieht- liinen. Het reisbiljet, recht- gevende op het Vervoer tussen de plaats van vertrek in Ne derland en de plaats van be stemming in Engeland vice- versa over de directe reisweg j kan hier tegen betaling in gul-1 dens worden verkregen. In Eerder was bericht, dat de raad heden niet bijeen zou ko men. daar er niets op de agen da stond. Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. HILVERSUM 1 (301,5 M.): N.C.R.V.: 6.00 Ensemble Lach- begTnseï"kunnen 'slechts""devie" |man' «:15 Sportrubriek. 7 Nieirws- zen worden verstrekt voor één 7' buitenlandse reis per jaar, zo- 'e C.R.V.-leesilamp- -so Het dat, indien in 1948 van een de- 'l, u geluld. 8.00 Nieuws. 8.05 viezentoewnzina voor toerisme r°8Tamnia proloog. 8.18 Rotter dam I, muziekkorps van het I-eger des Heils. 8.45 Dameskoor „Me- viezentoewijzing voor toerisme in welk land ook werd gebruik gemaakt, geen verdere aanvrage mag worden ingediend. Zoals bekend zal per persoon voor een reis ten hoogste een bedrag van 30 ponden beschikbaar worden gesteld, met dien verstande, dat per dag over niet meer dan 3 ponden mag worden beschikt. De Ontwikkeling van de K.L.M.-vluchten op Berlijn is naar wij vernemen, ver beneden de verwachtingen gebleven, die bij de opening van de wekelijk se dienst gesteld zijn. Niet al- k 4. 1UC1 CV. O. TIUXUV.U CO'llOkCUIV.VIU. - Tot onbezoldigde ambtenaar der jieeb ztin de besprekingen der u 1 M tvi or Diioroonhn Inohr burgerlijke stand werden gekozen de heer v. Ginkel, van Weel en Fokker en tot bezoldigd ambte naar de heer Edelman. De heer v. Ginkel ontving als zodanig ontslag. Het voorstel tot het waarbor gen van rente en aflossing ener geldlening aangegaan door de Stichting „Beatrix-Kleuterschool", veroorzaakte een brede discussie. Volgens dit voorstel moeten B en W zijn vertegenwoordigd in de Stichting, doch van C.H. en A.R. zijde was een amendement inge diend, deze vertegenwoordiging te beperken tot die vergaderingen der Stichting waar besprekingen der financiën aan de orde zal ko men. Dit amendement werd door rechts met klem verdedigd, doch Wethouder J. de Priester (Arb.) achtte het geheel overbodig en vermoedde dat hier meer achter zat. Hij deelde mede, dat, wan neer het amendement zou worden aangenomen hij tegen het gehele voorstel zou stemmen. Tenslotte bracht de stemming als uitslag 7 voor en 4 tegen. Ook het voorstel zelf werd met 74 stemmen aangenomen. Bij de bespreking der reini gingsrechten drong de heer A. W. Bouff (P. v.' d. A.) er bij B en W op aan karig te zijn met het ver lenen van ontheffingen. Nadat in de rondvraag nog was medegedeeld dat de reclameborden bij de overweg zullen verdwijnen en de heer Roelse had aangedron gen op niet al te grif verlenen van ventvergunningen l.v.m. on eerlijke straatventers, sloot de voorzitter de vergadering, o De vluchtberg bij Nieuwerve onder Ritthem wordt afgegraven. Veel, zeer veel heeft de inun datie op Walcheren doen ver dwijnen, waardoor het eiland veel van zijn schoonheid heeft ingeboet, maar de zogenaamde vluchtbergen zijn gebleven. Tij dens de overstroming staken zij met hun groene kruinen bo ven het zeewater uit, maar heb ben niet als vluchtplaatsen ge diend, zoals de naam aanduidt. Volgens de laatste min of meer wetenschappelijke onder zoekingen waren de hoogten oorspronkelijk verdedigings werken tegen, de invallende Noormannen en dateren dus uit de 9de en 10de eeuw. In de loop der eeuwen zijn er verscheidene afgegraven; bena mingen als bergweg' en berg- Mevr. Curie te New- York aangehouden. Mevrouw Irene Joliot-Curie, ile dochter van Pierre-en Marie Cu rie, de ontdekkers van de eigen schappen van radium en zelf een Vooraanstaand Frans atoomdes kundige, is Donderdag na haar aankomst op het vliegveld I,a Gu- ardia door de Amerikaanse auto riteiten aangehouden en daarna voor korte-tijd in het internerings kamp op Ellis-Island vastgehou den. Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Zaken, heeft mevr. Curie op erewoord, zonder borgstelling, vrijgelaten voor de tijd van 15 dagen. Dezelfde peri ode stond aangegeven op het' vi sum, dat zij te Parijs ontving. Het departement van Justitie heeft doen verklaren, dat mevr. Jollot- Curie vrijheid van beweging zal hebben, gedurende de tijd, dat haar geval wordt onderzocht. Zij was naar Amerika gegaan op uitnodiging van het comité van anti-fascisten en réfugle's te New York om te spreken over de no den van de Spaans-republikeinse vluchtelingen in Frankrijk. K.L.M. met de Russische lucht vaartmaatschappij „Aeroflot" over een eventuele aansluiting van de geprojecteerde dienst AmsterdamBerlijn op Berlijn- Moskou van Russische zijde af gebroken, doch ook de dienst op Berlijn is door de onregel matigheid, waarmede het Rus sische militaire bestuur zijn vergunningen verstrekt, in zo sterke mate gehandicapt, dat zijn nog slechts weinig kansen op ontwikkeling over heeft. Na langdurige onderhandelingen heeft de Sowjet-mil. administra tie in September vorig jaar toegezegd, dat vluchten konden worden gemaakt, mits voor el- ke vlucht afzonderlijk een ver-'zijn, dat ér vooralsnog voor de gunnig werd aangevraagd. De regering geen aanleiding be- eerste K.L.M.-machine landde staan kan een substantiële wij- op 27 September op Tempelhof j ziging te brengen in het door en de opzet was toen elke Maan-I haar gevoerde textielbeleid. dag een vlucht heen-en terug! Zelfs wanneer het aantal pun- te Aaken. De vergunningen ten, dat per hoofd van de be- voor de volgende vluchten wer- volking beschikbaar wordt ge- den evenwel vaak op volkomen steld incidenteel zou worden willekeurige wijze geweigerd kunnen verruimd, valt niet te dan wel met een zodanige ver- verwachten, dat bepaalde arti- lodia" te Rotterdam. 9.10 Ir van Riesseii over: „Het communisme de vijand der vrijheid". 9.30 Strijkkwartet. 10.00 Cursus kerke lijk orgelspel. 10.30 Niemvs. 10.45 A vondo verdenking. HILVERSUM II (415 M.): V.A.K.A.: 6.00 Nieuws. 6.20 Fia- no-duo Schuttc-de Raaff. 6.35 Kwartet van Jan Corduwener. 7 ZEEUWSE UITZENDING. 7.30 Pianospel. 8.00 Nieuws. 8.05 Din gen van de dag. 8.15 Actuele kant tekeningen in cabaretstijl. 8.45 Radiodebat: „Ik ben het niet met U eens" (emigratie). 9.05 Metro- pole Orkest. 9.35 Achter het ijze ren gordijn (II). 9.50 Meester-trio. 11.00 Nieuws. Dinsdag 23 Maart. HILVERSUM I (301,5 M.): K.R.O.: 8,00 Nieuws. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Lichtbaken (herha ling). 9.30 Pianospel. 10.00 Kleu- terprogr. 10.15 In Operaland. 10.40 Voordracht. 10.50 Geliefde instrumentale soil. 11.40 Lichte orgelklanken. 12.03 Tenorzang met pianobegeleiding. 12.30 Weer- overzicht. 12.33 Lunchconcert. 1.00 Nieuws. 1.25 Lunchconcert, ver volg. 2.'00 Ned. Kamerkwartet. 3.00 Cyclus: De ontwikkeling van het pianokwartet. 3.35 Op de thee bij Franz Schubert. 4.00 „De Zon nebloem". 5.00 Na schooltijd. 5.15 Beroemde kinderkoren. 5.45 Rege ringsuitzending: „De nieuwe staat „Pasoendan". HILVERSUM II (415 M.): A.V.R.O.8.00 Nieuws. 8.15 „Au bade". 9.15 Morgenwijding. 9.35 „Arbeidsvitaminen". 10.35 Jon genskoren. 10.50 Kleuterprogr. 11.00 Concert. 11.45 Voordracht. 12.30 Weerpraalje. 12.33 „Ons platteland". 12.43 Pierre .Palla speelt orgel. 1.00 Nieuws. 1.15 A.V.R.O.-musette orkest. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Radio-mati nee. 4.30 Gram. 4.40 De School bel. 5.00 „Dat kun jij ook:" Zeeuwse uitzending. Wy maken onze lezers er op attent, dat hedenavond om 7 uur over Hilversum II (415.5 M.) eeu Zeeuwse uitzending te bel iris te~ ren valt. Hieraan werken mede „Jaap uut de Wulleminapolder mie medewerkinge van de lange De deviezenpositie van ons Pier Flupse, zien zeune Wulluni, land schijnt van dien aard teKee de Puut en eur dochter Saartje. Aanslag op Vcnizelos. Griekse verzetslieden hebben een aanval gedaan op het con- vooi van Sophocles Venizelos, leider van de Griekse liberale partij, toen hij op weg was van Ileraklion, naar Candia (Kreta). De chauffeur en twee personen, die hem vergezelden, werden gewond. Nog geen wijziging in voorziening van textiel punten. weide herinneren nog aan hun thans de begroting sluitend is, hun vroegere ligging in een be- of dat zo zal blijven is echter paalde omgeving, nog een vraag. De post „on- j Op Walcheren v aren- de voorziene uitgaven' is n.l. te meeste „bergen.". Er zijn er nog at ?eAW0Jden: ruim 40 overgebleven. De laat- Nadat de riolering was ter ste oorlog heeft er ook een paar sprake gebracht, werd de*rond- doen verdwijnen. Daar de Duit- vraag aan de orde gesteld. sers voor' hun verdedigingswer- O. m. werden hierbij de ge- ^en grond nodig hadden, heb- ruchten omtrent de verbetering ben zij b v. de Ossenberg onder van de traverse door de komst LaUrens afgegraven ter sprake gebracht. Volgens de voorzitter deden veel geruchten de ronde maar feiten zijn er nog niet. Op een desbetreffende vraag, wordt toegezegd er op te doen letten, dat er geen vuil gestort wordt op het terrein, voorheen behorend aan de wed. L. v. Sluijs. Nadat het opruimen van de ijzeren driehoeken bij de molen en de verbetering van het stuk je weg in de Noordenpolder bij de Nooddijk was besproken werd de vergadering gesloten. Op de berg te Ritthem bij Nieuwerve, die zijn oorspron kelijke hoogte reeds vroeger had verloren door het dempen van de gracht van 't nabij gele gen kasteel, hadden de Neder landers een zoeklicht geplaatst. Thans wordt de berg geheel afgegraven om het nabij gele gen lage land op te hogen. Er worden echter geen scherven of andere voorwerpen gevonden, die studiemateriaal zouden kun- traging gegeven, dat het niet mogelijk was de talrijke aan vragers van passage punctuele service te garanderen. De laat ste vluchten op Berlijn zijn be gin Maart ter gelegenheid van de Leipziger Messe, gemaakt. De vliegtuigen zijn toen geland op het Russische vliegveld Sehoenefeld bij Berlijn, hetgeen mogelijk was doordat de bezoe kers der Leipziger Messe ver gunning hadden de Russische zone te bereiken. Voor normale vluchten is het niet mogelijk op Sehoenefeld te landen in vér band met het feit, dat de pas sagiers meestal niet over een inries-vergunning voor de Rus sische zone beschikken. Ook bij de Leipzig-vluchten moesten 2 passagiers de terugtocht naar Amsterdam aanvaarden, omdat zij slechts Britse vergunningen kelen van distributie zouden worden vrijgesteld of in pun- tenwaarde zouden worden ver laagd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Delft (vac. J. Fokkema), L. Kievit te Putten; te Nijkerkerveen, J. J. Polder vaart te Nijverdal. Bedankt voor Goedereede, P. J. Dorsman te Schelluinen. Jubileum D» E. Raams. Vandaag herdenkt ds E. Raams, emeritus predikant der Ned. Herv. Gemeente te Hoek, thans wonende te Brufnmen, de dag, Burgerlijke Stand. waarop hij vóór 45 jaar het pre- hadden. De sedert begin Maart j dikambt in de Ned. Herv. Kerk door de K.L.M. aangevraagde aanvaardde. Ds Raams verbond vluchten zijn niet toegestaan. Niettemin worden de pogingen om tot een min of meer regel matige verbinding te komen, nog voortgezet. zich op 22 Maart 1902 aan zijn eerste en laatste gemeente Hoek, die hij ruim 40 jaar heeft ge diend n.l. tot 1 Sept. 1943 toen hem emeritaat' werd verleend. TERNEUZEN. Geboren: Maria P C„ d. v. J. F. d'Hoilt en M. M. Valke; Lea M. T„ d. v. F. Cerpentier en G. M. van Assel te Overslag; Anna C. L. M„ d.v. A. L. de Caluwe en J. Vervaet te Sas van Gent; Paulina A., d. v. P. P. van Waes en M. Valekx; Jacobus, z. v. H, R. van der Meer en A. Hamelink te Rotterdam; Guillaam J„ z. v. J. van Wijck en H. C. Broekhoven te Hoek; Mathilda C„ d. v. P. F. J. Verstraeten en M. M. van den Akker; Johannes W„ z. v. J. Luwema en J. F. Meulmees- ter te Sas van Gent; Pjeter M.( z. v. J. J. Versluis en G. E. y. van Gelderen te Sas van Gent; Jacqueline M. C„ d. v. R. J. van Dinteren en J. van de Velde te Sas van Gent; Ruutd G., z. v. R. L Visser en C. M. Hamelink; Desiderius J., z. v. P. J. Kroes en S. M. van Hoeve; Maria A., a. v. J. L. van Hoeve en M. C. Haak. Gehuwd: M. den Exter, 23 j. te Siiedrecht en A. J. Visser, 23 j.; K. Siereveld, 35 j. en J. C. Bareman, 29 j. Overleden: J. Hoi, 73 j. te Aar denburg, wednr. van E. W. Ro bert; F. Enkelaar, 3 j., te'Oost burg, z. v. H. Enkelaar en E. de Bruijn. door D. S. 133. „Ga je mee, Kobus?" vroeg de veldwachter. „Waar naar toe?" vroeg Ko bus. „Naar het hondenziekenhuis. Zien hoe het met Snap gaat." Kobus vond het best. Hij trok „Zie je dit ijzeren hek?" vroeg hij naar zijn trouwe Snap. de veldwachter. Daar zat Snap. Zijn linker- „Ja", zei Kobus. voorpoot nog in 't verband en „Achter dit hek is de tuin van een doek om zijn kop. het ziekenhuis. We zijn er Wat een hartelijke ontmoe- nu zo." tirig was dat! het Snap, beste 134. In 't ziekenhuis vroeg de „Hoe gaat zijn Zondagse pak aan en zijn veldwachter waar hij Snap kon jongen?" vroeg de veldwachter schoenen en zij reisden met de vinden. terwijl hij hem een hand gaf. bus naar de stad. Verder gin- „Hij is in de tuin", zeiden ze. „Wat fijn, dat je me komt op- nen verschaffen voor een we- gen ze te voet naar het zieken- De veldwachter liep op 'n zoeken, baas!" zei hij in de hon- tenschappelijk onderzoek. huis. drafje de tuin in. Zo verlangde dentaal.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3