Triest weer onder Italiaans bestuur? de Sowjet-deiegatie verliet kwaad Geallieerde Bestuursraad. T Voorstel van V.S., Engeland en Frankrijk aan 8.Ü. en Italië. Geallieerden verbaasd, Italianen tevreden* Terugkeer de beste oplossing geaebt Grote brand in verffaliriek te Amsterdam. Jhr Mr Rutgers, van Rozenburg benoemd tot griffier van Polder Walcheren. Na heftige discussies met Britse, Franse en Amerikaanse gouverneurs PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Innerlijke tweespalt Tornado teisterde delen van V.S. Verklaring van Marshall over Palestina. GOEBBELS EN HITLER bij kaarslicht! Gemaskerd man berooft automobilist van zün wagen. De „Stotteraar" werd gegrepen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD ae /AARGANG No. 903 AboniKCMmtsprqs SM p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per nun. Bubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 28 MAART 1948 Hoofdredacteur: R. zuiuEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Da I, KABELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op- 6.37 u„ onder 18.58 u. Maan op 16.43 u., onder 6.28 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 23 Maart: 0.26 u. 1.80 m„ 13.00 u. 2.07 m. T n de tachtiger jaren, aldus „Vrij Nederl.van de vorige eeuw schreef de Preside ut-Be- vrijder van de Tsjechoslowaak- se Republiek, Thomas Garrigue Masarijk, toen nog een privaat docent aan de Weense Univer siteit, een proefschrift over zelfmoord. Hij verkondigde daarin o.a. de stelling, dat een der voor naamste oorzaken van zelf moord het verlies is van ge loof en overtuiging; want een leven zonder geloof en overtui ging boet zijn kracht en gevoel van zekerheid in. Enkele weken geleden, pleeg de zijn zoon, Jan Masaryk, de bekwame minister van Buiten landse Zaken in Praag, volko men onverwaeh. zelfmoord, 2 weken nadat h; in de nieuwe regering getreden was, die door de communistische partij wordt beheerst. Hij had, onmiddellijk na zijn nieuwe ambtsaanvaarding, ver klaringen afgegeven, die de buitenlandse journalisten en het niet-communistische deel van het Tsjechische volk vol komen verrasten door hun pro- -communistisehe toon. Ik was toen nog in Praag; en toen ik Jan Masaryk s adhesiebetuigin gen met het nieuwe regiem in de kiant las. kon ik mijn oogen niet geloven. ItyT aar na het tragisch bericht J-Vi van zijn dood- sloeg ik een boek op van zijn grote vader: de Gesprekken van Thomas Ma saryk, opgetekend door Karei Capek. Thomas Masaryk besluit dit book met de woorden: „Welke zaak gij ook dient, houdt u aan de werkelijkheid, de realiteit". „Enkel aan de realiteit?" vraagt Capek dan. En Thomas Masaryk ant woordt: „Ja, maar de wer kelijkheid omvat toch 'ook het geestelijke, de ziel, de liefde, de zedelijke ordening, God en de eeuwigheid. Eerst met deze din gen leven wij een volw7aardig le ven in volle werkelijkheid, of het nu om het leven van de enke ling gaat, of om de geschiede nis van een volk. Pas zulk een leven is zonder innerlijke tegen spraak; pas zulk een leven heelt een waarachtige zin en is een gelukkig leven." Aan zulk een innerlijke twee spalt is helaas Jan Masarijk te gronde gegaan. En deze tweespalt loopt nu door de ziel van millioenen Tsjechen en Slowaken, die tot tranen bedroefd «n ontmoedigd de uitvaart van de zoon van de grote Masaryk hebben gevolgd. En waarlijk daar niet alleen. Jan Masaryk was hierin het type van duizenden en tiendui zenden in onze tijd, bij wie niet gevonden wordt de volstrekte gehoorzaamheid aan God, noodzakelijke voorwaarde voor standvastigheid gemist wordt. Dit geldt van de enkeling. Het geldt ook van een volk! De V.S., Engeland en Frankrijk hebben aan de Sowjet-Unie en Ita lië voorgesteld, het vrije gebied van Triëst, dat krachtens het vredes verdrag werd ingesteld, aan Italië terug te geven. Volgens een te Was hington uitgegeven communiqué heeft de bespreking in de Veilig heidsraad aangetoond, dat het on mogelijk is overeenstemming over de Terugkeer van het gebied onder Italiaanse soeve reiniteit wordt daarom geacht als de beste oplos sing temeer, daar men er mede aan de wens van de bevolking tegemoet komt, waardoor het herstel van orde en vrede sneller wordt gewaarborgt, al dus het communiqué. Voorstel sloeg in als een bom. Het voorstel, dat Zaterdag: aan de Ambassadeurs van de S.U. en Italië te Londen ter hand werd gesteld en ook op dezelfde dag, als nota, aan Trygve lie, de Secretaris-Generaal der V.N., werd overhandigd, is te Triëst ingeslagen als een bom. In geallieerde kringen wekte het verbazing, in Italiaanse krin gen hoogste tevredenheid. Een woordvoeder van de Sowjet-Rus- sische delegatie bij de V.N. noemde de verklaring „duidelijke pro paganda". BEVOLKING ENTHOUSIAST. Hoe het ook zij, Zaterdagavond hing overal in het gebied de Ita- laanse vlag uit en waren de stra ten vol mensen, die enthousiast Italiaanse vaderlandse liederen zongen. DE NOTA AAN DE VEILIGHEIDSRAAD. In de nota aan de Veiligheids raad, die door Warren Austin, de permanente gedelegeerde der V.S. bij de Ver. Naties aan Trygve Lie, werd overhandigd, wordt ver zocht, een onderzoek te doen in stellen. De Nota ging vergezeld van een memorandum, waarin de nadruk gelegd wordt op het feit, dat voor alle nieuwe besluiten aangaande Triest de toestemming van de S.U. en Italië nodig is. EN DE VERKIEZINGEN? Achttien April zal Italië naar de stembus trekken. „De verkla ring van de drie Westerse mo gendheden", aldus Reuters diplo matieke correspondent, „heeft de inzet van deze verkiezingen ten zeerste opgejaagd. Het vrije ge bied is voor de Italiaanse kiezers thans de prijs geworden welks toekomst zal afhangen van de uit slag der verkiezingen." CRITIEK VAN JOEGO SLAVISCHE ZIJDE. Zoals te verwachten was kwam Dertien brandweerwagens leverden strijd tegen overweldigende vuurzee. Oorzaak onbekend. !?k van aUe, ka-nten aanbonden. Daar niemand in de fabriek aan- Zaterdagavond heeft een ernsti- wezig was, moest de vooringang ge brand de verffabriek van de worden geforceerd, alvorens de Fa Vettewinkel praetiseh ver- brandweer zich een weg naar het woest. De brand, die om kwart binnenste van over tien begon, vond in de verf- malery gretig voedsel aan dui zenden liters lijnolie, verf, lak en i chemicaliën. Dank zy de activiteit gehouden, de brand gade. de fabriek kon banen. Een grote menigte sloeg, door de politie op een flinke afstand van het brandweerpersoneel en het kordaat optreden van pad vinders, die vaten benzine enz. naar buiten hielpen sjouwen, kon men de brand tot de fabriek zelf beperken en bleef de naast de fabriek gelegen St.-Nicolaaskerk gespaard. De brand werd opgemerkt door een beambte van het havenkan toor in de Schreierstoren, die rookwolken uit de malerij zag op stijgen en onmiddellijk alarm maakte. In het geheel snelden dertien brandweerwagens te hulp, die samen met het waterkanon de strijd tegen het vuur onmiddel- Twee en vijftig personen werden gedood en driehonderd min of meer ernstig gewoncf door torna do's en wervelstormen, die Zater dag en gisteren vijf staten in het Midden-Westen der Verenigde Staten hebben geteisterd. De ma teriële schade is groot. Een correspondent van United Press meldde: „Ik heb het pad der verwoestingen gevolgd, dat dooi de tornado is achtergelaten. Over een afstand van vijftig k.m. ten Noordoosten van Alton was het, alsof het landschap door de alles- vernielende hand van een reus1 was geteisterd. Toen ik Bunker Hill binnenreed was in de hoofdstraat een buil- dozer bezig het puin weg te schui- i ven en aan de rechterkant een rijbaan vrij te maken. Het Rode Kruis had reeds een noodhospitaal ingericht in een tent In het plaats je van 1500 inwoners was geen huis overeind blijven staan". Zaterdagavond laat werd het vliegveld Tinker bij Oklahoma City getroffen, waarbij tenminste 68 vliegtuigen werden vernietigd. Men schat de op het vliegveld aangerichte schade op 5- millioen dollar. Burgemeester d'Allly was op een schuit in de oude Zijds Kolk geklauterd en ging later met de brandweermannen de brandende en rokende kelder binnen. Hij liep een nat pak op. Ook enige Amsterdamse wet houders hadden zich op het alarm naar de Prins Hendrikkade ge spoed. De oorzaak van de brand is niet bekend. Broeiing wordt mogelijk geacht. De schade wordt door verzekering gedekt. De belenden de percelen, waaronder de onmid dellijk aan de verffabriek gren zende Sint-Nicolaaskerk, hebben geen schade opgelopen. Zij wer den gedurende de blussingswerk- zaamheden voortdurend nat ge houden. Door het snelle optreden er van de zijde van de Joego-Sla- vische regering critiek. Hoewel functionarissen over het algemeen weigerden vooruit te lopen op de door de regering aan te nemen houding, werd in zekere officiële kringen verklaard, dat de actie het winnen van stemmen voor de rechtse partijen in Italië beoogt. Men wees er voorts op, dat het land het vorige jaar aan geboden had de stad aan Italië te geven als Joego-Slavië de pro vincie Gorlzia zou ontvangen. Men vroeg zich af, of de Wes telijke gealliëerden Triest in Ita liaanse handen zullen laten, indien de verkiezingsuitslag een linkse overwinning zou brengen. Een woordvoerder der Joego slavische regering ontkende, dat zijn regering in het Joego-Sla- visch deel van Triest „maatrege len van een politiestaat had ge troffen". Hij beschuldigde in tegendeel Italië er van geen sa menwerking te hebben betoond bij de keuze van een gouverneur. In officiële kringen ging men nog verder en beweerde men, dat Engeland en de V.S. Italië ver hinderd hebben het met de keu ze van een gouverneur eens te zijn. verkiezing van een gouverneur van Triëst te bereiken. Verder zijn er, aldus het communiqué, bewijzen te over, dat de Joego-Slavische zone van Triëst feitelijk al bij Joego-Sla- vië is ingelijfd door handelingen, die niet de wens van de mogendheden respecteren om het gebied een onaf hankelijke en democratische status te verlenen. RADIO PRAAG: „PROVOCATIEF". Radio Praai; noemde het voor stel een poging om het vredes verdrag te schenden en een pro vocatie, bedoeld om de Amerika nen een voorwendsel te geven, troepen ln Italië aan land te zet ten voordat de verkiezingen be ginnen. OOK DE KOLONIëN WEER ONDER BEHEER? Binnen veertien dagen zullen de Westelijke mogendheden hun voor stel tot teruggave van Triest aan Italië doen volgen door een ver klaring, dat zij een Italiaans be heer over verschillende der voor malige Italiaanse koloniën in Afrika genegen zijn, aldus meldt de „N. Y. Times" uit Parijs. Men gelooft, aldus het blad, dat ln be ginsel reeds overeenstemming be reikt is, dat de Westelijke mo gendheden een beheer over Soma- liland en Eritrea kunnen toestaan. GRIEKSE CONSESSIE. Behalve genoemde steun over weegt men te Washington nog twee andere maatregelen: een aanbod van Griekenland om af te zien van zijn herstelbetalings- eisen t.a.v. Italië, indien de Sow- jer-Unie en de landen binnen haar Invloedssfeer dit ook doen, en een Amerikaanse pers verbitterd. Herbouw Polderhuis. Marshall heeft te Les Angelos Zaterdagmorgen kwam het Pol- mede, dat in de volgende verga- verklaard. <l»t hii .elf de Pr., derbes tuur van Walcheren in een dering de wijziging ln bezoldl- ging van de kantonniers en sluis- verklaard, dat hij zelf de Pre-I sident had aanbevolen het plan b.u,te"?ewon.e "'f'"™' vergade- 1 pinff hi icpn hpt L-tini Adro-ohiimi' tot verdeling van Palestinate "ng. ,m ^kantoorgebouw laten varen, daar deze politiek het ''«^"dale te Mnldelburg. verstandigste seheen. ,.D,t de T" var«radering I die geleid werd door de nieuwe „Het Amerikaanse voorstel tot 1 voorzitter, Mr Dr R. W. Graaf een tydelyk beheerschap over Pa- j van Lynden, die 'n woord van dank j zj^" lestina is tot dusver het enige I sprak voor de vele blijken van be- voorstel, dat een basis schijnt te langstelling, die hy ondervond by bieden voor doeltreffende actie der I zijn benoeming. Ver. Naties", zeide hy en legde er de nadruk op, dat de V.S. alle mogelijkheden hadden onderzocht van een vredelievende verwezen lijking van het verdelingsplan. „Het belang, dat de V.S. bij een vredelievende regering in Palesti na hebben, berust niet alleen op humanitaire overwegingen", zo zeide hij, „doch steunt tevens op de belangrijkste elementen der j Amerikaanse veiligheid." De Amerikaanse pers reageert verbitterd op het besluit. Zowel de „New-York Times" als de „N.-Y. Herald Tribune" oefenen scherpe critiek uit. De „New-York Times" schreef: „Dit komt als een climax van een reeks daden, die, wat onbekwaam heid betreft, zelden hun weerga hebben gevonden in de Ameri kaanse buitenlandse politiek". De „Herald Tribune" noemde de verandering „een duidelijke en onmiskenbare capitulatie voor be dreigingen met geweld". „Het volk eist en verdient een verklaring van deze enorme blun ders." Arabische bomaanslag te Haifa. Inmiddels gaat de strijd in het betwiste land voort. In Haifa hebben twee Arabie ren in Europese kleren een vracht auto met springstof naar een der drukste wijken gereden, waarna zij uit het voertuig sprongen en verdwenen. Wachters fan de Ha- nieuwe poging der Westerse mo-ganah zagen de Arabieren en iie- gendheden om de Sowjet-Unle te ten waarschuwingskreten hori n, overreden haar Veto met betrek-zodat honderden Joden zich ln king tot de toelating van Italië j veiligheid konden stellen. Dcor tot de V.N. in te trekken. (De de ontploffing, die daarop volgde, Sowjet-Unie heeft haar steun aan 1 werden echter zes Joden yedood Italië's toelating afhankelijk ge- en veertien gewond. Zestien ge steld van de toelating van Bul- parkeerde auto's brandden uit, garije en Roemenië tot de V.N. terwijl schade aan weg en ge- Red.) bouwen werd toegebracht. Het eerste voorstel, n.l. tot ver koop van een terrein aan de ge meente Souburg, tot de aanleg van sportterreinen en een kinder speelplaats, werd aangenomen. Over het voorstel tot aanvaar ding in eigendom van grond voor het Polderhuis te Middelburg, deel de de voorzitter mede, dat de prijsopgave door Prof. J. P. Berg hof niet was tegengevallen. De aanneemsom van het Polder huis bedroeg rond f 230.000.met nog f 60.000.voor bijkomende zaken. In de loop der jaren ls reeds f 70.000.uitgegeven. Het voorstel om het destijds verleende crediet met J. 100.000.te ver hogen werd z.h.s. aangenomen. Het Rijk heeft in de herbouw kosten f 100.000.bijgedragen en men heeft zich reeds tot het Dept. van Financiën gericht met ver zoek om een hogere tegemoet koming, waarop men met alle klem zal blijven aandringen. De voorzitter sprak de hoop uit, dat spoedig met de herbouw kan worden begonnen, daar iedere dag uitstel een verhoging der kosten medebrengt. De heer J_ L. v. d. Harst merk te op, dat wellicht op grond van de wet materiële oorlogsschade iets kan worden bereikt, doch de voorzitter zag hier geen mogelijk heid. Nadat waren goedgekeurd de voorstellen tot vernieuwing van gedeelten van de glooiingen der dijken van de Oost- en Westwate ring en de overeenkomsten tot vermindering van rente van geld leningen, kwam. de zaak-Comi- tas" opnieuw aan de orde, waar bij de voorzitter verzocht vertrou wen te hebben in het dagelijks be stuur, dat wegens een nieuw ge zichtpunt de dading ln beraad houdt. De wijziging in de bezoldigingen van het personeel stuitte op geen bezwaren. Mr van Lynden deelde BotwinnikSmyslov Remise. Zaterdagavond is in het Kur- haus de partij BotwinnikSmys lov, welke was onderbroken, voortgezet. De party eindigde met remise. Het was een van de mooiste remisepartijen uit de schaak geschiedenis. De stand luidt thans: 1. Botwinnik 4% 2. Keres 4 3. Reshevsky 3 4. Smyslov 3 5. Euwe 1 Morgen wordt de negende ronde gespeeld: ReshevskyBotwinnik en SmyslovEuwe. (6) (7) (6) .(7) (6) Finse delegatie vertrokken. De Finse delegatie naar Moskou voor onderhandelingen over een verdrag met de Sowjet-Unie is Zaterdagavond per trein vertrok ken. Duizenden Finnen zongen voor het station te Helsinki het volkslied „Wij houden van ons land". De Finse premier, Pekkala, die de delegatie zou leiden, was door ziekte verhinderd Zaterdag te vertrekken. Hrj hoopt zich in de loop dezer week bij de delegate te voegen. Het vertrek der delegatie viel samen met de bekendmaking, dat der brandweer is de kerk aan een de Sowjet-Unie 140 millioen mar- groot gevaar ontsnapt. ken meer van Finland eist. Een wereld vol onrust, maar de lente in het land .Het einde" vreest Berlijn wachters zal worden voorgesteld. Een der belangrijkste besluiten der vergadering was de benoeming van de nieuw© griffier. Uit de stemming bleek, dat alle leden konden verenigen met de persoon van Jhr Mr G. O. D. Rutgers van Rozenburg, thans hoofdcommies bij het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuis vesting. Deze verwierf 23 stemmen; 1 blanco. De voorzitter sprak het volste vertrouwen uit ln de kennis en werkzaamheid van de nieuwe griffier. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat in*de volgende bijeen komst de begroting en het jaar verslag zullen worden behandeld. BERLIJN. Zaterdagmiddag heeft de gehele Sow- jet-Russische delegatie, twaalf man sterk, met maar schalk Sokolofski, generaal Dratwin en generaal Seminof voorop, stenografen en tolken incluis, na een heftige woordenwisseling tussen Sokolofski en de generaals Robertson, Clay en Koenig, demon stratief de vergadering van de gealliëerde bestuurs raad verlaten. In Berlijn vreest men, dat dit optreden het einde van het vierzijdig bestuur in Duitsland betekent. OP SPECIAAL VERZOEK. De zitting van de bestuursraad was bijeengeroepen op speciaal verzoek van Sokolofski, die een memorandum van de regeringen van Polen, Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië, waarin beschuldi gingen aan het adres van de Westelijke machten met betrekking tot hun maatregelen in West-Duitsland ter tafel bracht. De Westelijke bevelhebbers weigerden over dit memorandum te dis cussiëren, daar zij van mening waren, dat dit op regeringsnive.au moest worden behandeld. „PROPAGANDA" ZEGT ROBERTSON. ZEI Gisteren begon de Lente. Het jonge leven is ontwaakt en gaat de wereld verkennen. Een wereld vol onrust. In Lage Zwaluwe streek Vrijdag j.l. op dezelfde dag als het vorige jaar de eerste ooievaar neer. Het wachten is nu nog op de verdere lenteboden. Generaal Robertson beschuldig de de Sowjet-delegatie er van, dit memorandum als propaganda te willen benutten en werd hierby gesteund door Clay en Koenig. Tenslotte nam Sokolofski het me morandum terug, daar de drie andere delegaties bleven weigeren er over te fliscusiëren. HET „ZOGENAAMDE PLAN MARSHALL". De Sowjet-bevelhebber legde een lange verklaring af over de Lon- dense besprekingen en sprak over „het zogenaamde plan-Marshall" en beschuldigde de Westelijke machten er van de resultaten dezer besprekingen geheim te wil len houden. Generaal Robertson eiste op zijn beurt inlichtingen over de bedoe ling van „door de Sowjet-bezet- ting eenzijdig genomen maatrege len", o.m. de instelling van de economische commissie en van de Duitse Volksraad. Hij vroeg wat maarschalk Sokolofski dacht van uitlatingen van vooraanstaande leden der socialistische eenheids partij over de wenselijkheid van het instellen van een orgaan, dat t.z.t, de bestuursraad zou kunnen vervangen. Sokolofski zeide aan het einde van de lange en heftige discus sie, dat hij door de weigering van de andere gouverneurs om de ge vraagde inlichtingen te verstrek ken, verplicht was een verklaring af te leggen. In deze op schrift gestelde verklaring beschuldig de hij de Westelijke mogendheden opnieuw van „inbreuk op de vier- zydige overeenkomsten inzake het bestuur van Duitsland door hun Londense besluiten". „NIET WETTIG" SOKOLOFSKI. „Door hun actie", aldus Soko lofski, „hebben de Westelyke machten bewezen, dat zij hun overeenkomst voor de controle van Duitsland hebben verbroken. Dit bevestigt, dat de bestuurs raad als orgaan van de vierzydige controle niet meer bestaat. Dit is zeer duidelyk gemaakt door de houding der drie mogendheden in de laatste byeenkomsten. Het is duidelyk, dat de actie, die zy heb ben ondernomen of zullen onder nemen, als gevolg van de Lon dense conferentie niet kan wor den beschouwd als een wettige actie." Nadat de Sowjet-delegatie de monstratief de zaal verlaten had, stelden de generaals Clay, Robert son en Koenig vast, dat Sokolofski geen recht had de zitting af te breken, daar het gewoonte is, dat de voorzitter geen beslissingen neemt zonder overeenstemming Het; had namelijk de aandacht getrokken, dat juist in de laatste weken, de in de Sowjetsector ver schijnende bladen het onderwerp van de eventuele aftocht der ge alliëerden uit West-Berlijn weer hadden opgenomen. De „Taegliche Rundschau", het officiële blad van het Sowjet-Russische militair be stuur, meldde in vette koppen: Westelijke mogendheden vernieti gen bestuursraad" en Reuters correspondent trekt hieruit de conclusie, dat de Sowjet-autorl- teiten de functies van de gealli eerde bestuursraad als beëindigd beschouwen. PUBLICATIE WERKTE VAN DAGBOEK VERKEERD. Sedert een week worden in het te Hamburg verschijnende blad „Die Welt" gedeelten uit het be langwekkende dagboek van Goeb- bels gepubliceerd, voorzien van redactioneel commentaar. Het blad ontvangt hierop sterke cri tiek van de lezers en publiceerde misschien dom genoeg! -kort geleden een (anoniem) schrijven, waarin o.a. het volgende wordt gezegd: „U bezorgt ons met de publi catie een grote vreugde en be reikt dus precies het tegendeel van hetgeen U aanneemt. Wij zijn nog niet aan het einde en eens zal toch datgene werkelijkheid worden, waarvoor Goebbels ge leefd heeft. Indien wij het even wel niet meer zouden meemaken, dan bereidt het dagboek ons in leder geval mooie ogenblikken van herinnering. Een herinnering aan de gelukkige en heldhaftige twaalf jaren. Dat het doel niet bereikt werd, is niet de schuld van Hitier en Goebbels, maar al leen de schuld van de misdadigers met zijn collega's. De kwestie van als U. die van het begin af ge- van het vaststellen van de datum saboteerd hebben en nu eenmaal voor de volgende zitting moet later worden overwogen, zeide ge neraal Clay. In verschillende kringen te Ber lijn vreest men, dat het optreden van de Russen, het einde van het vierzijdig bestuur in Duitsland betekent. Generaal Clay, hiernaar ge vraagd, meende echter, dat, hoe wel hij de daad niet „hoffelijk" vond, hier niet direct aan gedacht moest worden. De indruk is echter gebleven, dat de ontwikkeling der situatie, wat genoemd vierzgdig bestuur betreft, zeer nauwkeurig gaat vol gens de Ignen, die reeds enkele maanden geleden door de Sowjet- organen werden uitgestippeld. anti waren. Stelt U zich de situ atie ongeveer als volgt voor: op drie avonden per week (de dagen, dat „Die Welt" verschijnt) luis tert ergens een aandachtig audi torium naar degeen, die voorleest. Naast ons ln het flakkerend licht van de kaarsen staan de foto's De aanvaller sprak Duits. Naar eerst thans bekend wordt heeft een tot dusverre onbekend gebleven, gemaskerd individu in de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. onder de gemeente Duiven- drecht een fabrikant uit Leid- schendam met een revolver ge dwongen zijn wagen in de steek te laten, waarop de gemaskerde instapte en er in volle vaart van door ging. Zowel van de overval ler als de auto, een zo goed als nieuwe Mercury, ontbrak van ochtend nog ieder spoor. De fabrikant, die een zijner re laties had thuisgebracht, keerde terug naar Leidschendam, toen hij om 1 uur des nachts onder Duivendrecht, op een punt waar een werk in uitvoering is, een grote plank dwars over de weg zag liggen. Hij bracht zijn wagen tot stilstand, stapte uit en ver wijderde het obstakel. Terug lopend naar de auto ontdekte hy tot zijn schrik de gemaskerde, die bij het portier had postgevat en dreigend met een revolver zwaaide, terwijl hij de eigenaar van de wagen sommeerde zijn handen omhoog te steken en zo snel mogelijk te verdwijnen. De bandiet sprak ln het Duits of met een Duits accent: „Hande hoch, laufen". De hevig geschrokken auto bestuurder liet zich dit geen twee maal zeggen en zette het op een lopen. Met grote snelheid reed de overvaller onmiddellijk daarop met de Mercury weg en verdween in de richting Schiphol. Slechts enkele honderden me ters verder liep de fabrikant twee agenten der rijkspolitie, die op pa trouille waren, in de armen. Ont hutst stelde hg hen op de hoog te van het voorgevallene, doch zijn Mercury was weg. De zaak is thans ln onderzoek. Hoewel het niet uitgesloten mag worden geacht, dat de gemaskerde van Duitse origine ls, houdt men ernstig rekening met de moge lijkheid, dat de bandiet heeft ge tracht zich van de Duitse taal te bedienen, teneinde de recher che op een dwaalspoor te lelden. o Met ijzerzaagjes in zijn schoenen. Zaterdagavond is het aan de Amsterdamse politie gelukt de beruchte 27-jarige Inbreker G. C. B. (Blom), meer bekend onder de naam „Gerrit de stotteraar", te arresteren. Omstreeks kwart voor negen betrapten enkele voorbijgangers deze „zware jongen", toen hy bezig was zich toegang te ver schaffen tot 'een perceel. Weinig gesticht over deze „burgerlijke belangstelling" trok hij zijn revol ver en hield hiermede zijn bela gers van het lijf. De politie van bureau Adm. de Ruyterweg arri veerde echter weldra per jeep en „Gerrit de stotteraar" zocht zgn heil ln het marktkanaal. Hij kon het echter niet opnemen tegen de snelle jeep van de politie, werd gegrepen en zit thans onder goe de bewaking in de cel. Hij had al gereedschap bij zich om uit te breken. De politie vond na zijn arrestatie namelijk tussen de binnen- en buitenzolen van zijn schoeisel een aantal fijne ijzer zaagjes. Naar alle waarschijnlijk heid dezelfde als die, waarvan hy zich by zijn laatste ontsnapping heeft bediend. Thans zit Gerrit ongeschoeid en zwaar bewaakt ln zijn cel de berechting af te wachten. In de Amerikaanse sector van Beriyn zijn huiszoekingen ver richt door Russische militairen. Zij gingen verscheidene huizen binnen en vroegen daarna de be woners met hen mee te gaan. Op Duitsers, die de vlucht namen, van Hitier en Goebbels. Dus nog werd het vuur geopend. Aan de eens hartelijk dank voor de pu- Duitse politie stoorden de Russen bllcatie." Nazi- mentaliteit! zich niet. zy vertrokken pas toen Amerikaanse militaire politie ter plaatse arriveerde. Het Nederlandse motorschip „Algarve", dat, zoals men zich herinneren zal, op 7 Maart j.l. in aanraking kwam met het Pana mese Bay" DE BILT ZEGT: Iets lagere temperatuur. Aanvankeiyk nog een krachtige stoomschop „San Miguel ;Z.-W. wind. Later winddraaiïng en toen was gezonken, ls naar West of Noord-West met gelicht en by Krulningen op hetenige regen en een kleine daling strand gezet. van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1