Minister Mansholt over het Landbouwvraagstuk Dam-Labyrint!r. Vooruitzichten niet zo somber. Er zijn lichtpunten. Beste Jongens en Meisjes, Allereerst moet ik jullie iets verteilen. Velen van jullie heb ben gedacht, dat het verhaal van Ties en Thijs nog niet uit was, omdat zè nog niet wisten wat er met Janus gebeurd was. Nou, ik wist het ook niet, totdat ik ver leden week opeens een berichtje ln de krant zag staan, dat de politie Janus te pakken had ge kregen I Ik heb het uitgeknipt en hier volgt het, dan kunnen jullie het zelf lezen: „De politie van Bordeaux kreeg vijf dagen geleden een ge vaarlijk misdadiger te pakken,' een zekere Janus van Riel. Hij pleegde voor enkele weken een inbraak in een bank te Amers foort en heeft nog meer misda den op zijn geweten. Door de hulp van twee jongens is ein delijk de misdadiger in handen van de politie gevallen. Janus is ondertussen in bewaring gesteld te Amsterdam. Donderdag a.s. zal het verhoor plaats hebben, waarbij de jongens als getuigen zullen worden opgeroepen." De jongens zijn naar Amster dam gegaan en hebben precies vertelt, hoe ze over Janus dach ten. Janus was vreselijk kwaad, maar dat hielp hem niets. Van de Commissaris van politie kre gen Ties en Thijs elk 25 gulden, omdat ze de politie zo goed ge holpen hadden. 'n Bof he, dat ik dat nu juist in de krant las! Zijn jullie nu tevreden? En nu gaan we weer verde.- met het verhaal vap Bram en Kees. Jullie weten nog waar we gebleven waren Mooi. op het Strand. TWEE ZEEUWSE JONGENS IN OORLOGSTIJD. „Hé, lekker dat zonnetje", zei Bram. „Nou," antwoorde Kees, die zijn kleren uitdeed en zijn badpak aantrok. Bram volgde zijn voot-beeld. Ze legden hun kleren op een hoop en plaatsten er een flinke steen op voor het geval de wind er- mee wilde spelen. Toen ze een poosje in de zan hadden liggen bakken, stelde Kees voor, haasje-over te gaan doen. Hij kreeg geen antwoord. Bram lag met" zijn ogen dicht te soezen en de vraag drong niet tot hem door. Zijn vriend wist er echter wel raad op. Zachtjes kriewelde hij met een strootje over Brams neus. Deze dacht, dat er een vlieg op zijn neus zat en sloeg er naar. „Mis", lachte Kees in zich zelf en weer kriebelde het strootje, maar nu op Brams kin. Met een schok schoot hij klaar wakker. „Dat doe jij, mispunt!" schold hij. „Zeg maar raak, want je sloeg niet mis toen die vlieg op je neus zat," grinnikte Kees. Bram kwam overeind en sa men liepen ze het strand over. Er waren nog weinig mensen. Vanmiddag zouden er wel meer komen, al zou het wel niet erg druk worden, want de meeste mensen waren bang voor de Tommy's en op het strand kon den ze nergens schuilen. „Wat is dat", zei Kees. Hij bukte zich en raapte een voor werp op, dat een klein eindje uit het zand stak. Bram keek belangstellend toe, hoe zijn vriend het nog wat natte zand er af veegde. Dan zagen ze beiden wat het was. „Een granaat!" riep Bram. „Gooi weg, want je weet nooit of het ding niet kan ontploffen." „Ben je helemaal, weggooien? Zon ding ontploft zó maar niet." „Breng het ding naar het po litiebureau", opperde Bram, die een beetje bang was en liever had gezien, dat Kees het nooit gevonden had. ,,'k Denk er niet ovér," zei Kees, „we kunnen er best wat mee doen." „Wat kun je daar nou mee doen, je hebt alleen de kans dat je er een ongeluk mee krijgt." „In ieder geval doe ik niet mee, als je er wat mee van plan bent," zei Bram, die maar niet kon begrijpen hoe Kees zo stom kon doen, om met een granaat'te spelen. Stel je voor dat hij ont plofte, dan werden ze misschien zwaar gewond, of nog erger Bram herinnerde zich 'nog maar al te goed, hoe een schoolvriend van hem er af kwam, toen die speelde met een handgranaat en het gevaarlijke voorwerp uit el kaar sprong. De gevolgen waren verschrikkelijk. De jongèn zijn beide handen werden afgerukt, hij werd aan één oog blind en verder liep hij nog allerlei won den op. Maanden lang moest hij in het ziekenhuis liggen. Met een paar schoolvrienden had Bram hem daar eens opgezocht, toen hij weer wat beter was. Betere waarschuwing tegen 't gevaar van zulk oorlogstuig had Bram niet kunnen krijgen. Voor vandaag stoppen we er mee. Over tweb weken zullen we zien wat Kees met de gra naat van plan is te doen. OOM HENK. Leestafel. Goebbels* de man achter Hitier, door Dr Rudolf Semmler. Bigot en Van Rossum N.V., Amster dam. Dr Rudolf Semmler, behorend tot de naaste medewerkers van Goebbels in het Duitse ministe rie van propaganda, heeft ge durende de oorlog een dagboek bijgehouden van hetgeen hij achter de schermen hoorde en zag. Kort voor het einde van de oorlog, toen het Russische leger op het punt stond Berlijn bin nen te dringen, heeft hij de ge maakte aantekeningen gezonden aan zijn vrouw, die in Zuid- Duitsland vertoefde. Van het lot van Dr Semmler is niets be kend. Vermoedelijk is hij nog in Russische gevangenschap. Mevr. Semmler gaf echter ver lof de aantekeningen uit te geven, en zo hebben we hier tal van bijzonderheden uit de jaren 1941—1945. Goebbels, van wiens handig heid en energie bij de wisse lende omstandigheden buiten gewoon veel geëist werd, wordt hier beschreven als een buiten gewoon bekwaam man. die een grote persoonlijke moed bezat en die een pionier was op een gebied, waarop hij nu vele na volgers heeft. Een man, die zich niet zo gemakkelijk door de uiterlijke schijn liet misleiden als zijn meester. Hij was de eni ge, die zich realiseerde, dat het mogelijk was de nederlaag te i lijden. Hij was het ook, die in j April 1944 een memorandum op stelde, waarin hij de Führer adviseerde te pogen met de ge allieerden in het Westen tot overeenstemming te komen, of anders met Rusland te gaan I praten. Een memorandum, dat A/»Vl Donderdagavond heeft de mi nister van Landbouw, de heer Mansholt, te Barneveld een rede gehouden over actuele vraag stukken betreffende de land bouw. De oorzaak van het langzame herstel van het productievermo gen van de landbouw noemde spr. het grote tekort aan kunstmest en veevoeder. Het tekort aan veevoeder is in hoofdzaak een gevolg van een voor Nederland bedenkelijke verschuiving. China en Brits-Indië namelijk, landen, die voor de oorlog graan expor teerden, voeren nu grote hoe veelheden in. Dit vindt o.m. zijn oorzaak in de betere levensstan- echter door Bormann werd ach tergehouden, zodat Hitier er 'geen kennis van kreeg. Uit dit dagboek, waarin ook I allerlei reeds bekende feiten wor den vermeld, blijkt o.m., welk een grote naijver er was tussen de 1 personen, behorend tot de kliek, die de Führer omringde. Goeb bels, die veel respect had voor Churchill, was b.v. een gezworen tegenstander van Von Ribben- trop, van wie hij verklaarde: zijn naam (von) heeft hij ge kocht, zijn geld heeft hij ge trouwd en z'n positie kreeg hij door intriges. Dit boek geeft een beeld van het satanische optreden van de grote oorlogsmisdadigers en van de middelen, die werden gebruikt om het Duitsche volk een rad voor de ogen te draaien. Het leert ons ook hoe soms on vergeeflijke fouten' werden ge maakt. Toen b.v. in 1943 van verschillende kanten berichten binnen kwamen, dat de Ameri kanen op het punt stonden in N.-Afrika te landen, werd daar aan niet de minste aandacht geschonken. Daarentegen werd het plotse ling sterven van Roosevelt, in April 1945, dus kort voor de volkomen ineenstorting, door Goebbels, begroet als een won der, waardoor de oorlog toch nog een goed einde zou kunnen krijgen. Geen opwekkende, maar wel leerzame lectuur. Nieuwe Bijbeluitgave. J. H. Kok N.V., Kam- pen. Bij Kok te Kampen verschijnt in waarschijnlijk 35 afleveringen „De Bijbel in nieuwe vertaling" (die van het Nederl. Bijbelge nootschap) met verklarende aan tekeningen. Wij ontvingen de afleveringen 14: Mattheus 1 Handelingen 14. De verklarende aantekeningen in de geest van de, vroeger althans, bekende kanttekeningen bij de Statenbij bel, werden verzorgd door Dr N. J. Hommes, Dr J. Koole, Dr P. G. Kunst. Dr H. N. Ridderbos en Dr R. Schippers. Er is een tijd geweest, dat de „kanttekeningen" veel gebruikt werden en veel gezag hadden. In latere tijden is hierin, dank zij de verschillende Bijbelverklarin gen wel enige verandering ge komen. Op last van het Nederl. Bijbelgenootschap is indertijd een nieuwe vertaling van de Bij tel verschenen. Daarbij passen nu ook nieuwe aantekeningen. Moge van deze uitgave, waar over wij ons van harte verblij den, door zeer velen een dank baar gebruik worden gemaakt. o Belijdenisboekjes. Bij Kok te Kampen verschenen een drietal boekjes bestemd voor uitreiking aan belijdenis- catechisanten. Het eerste „Weest Getrouw" is geschreven door wijlen ds G. Elzenga. Het feit, dat reeds de negende druk verscheen, bewijst dat dit boekje veel gevraagd werd. Het tweede „Bestreden Erfgenamen", waarvan thans de tweede druk verscheen, is van de hand van ds J. C. Gilhuis, terwijl het derde „Leven met Christus" geschreven werd door ds Joh. Meijnen. Deze boekjes zijn verschillend van vorm en van inhoud. Maar alle drie naar het ons voorkomt, voor het doel waarvoor ze ge schreven werden herinnering aan de openbare geloofsbelijde nis uitnemend geschikt. De uitgeefster zorgde voor een pas sende uitvoering. daard van die landen. Verder zijn in de Verenigde Staten, Canada en Argentinië veel z.g. akker bouwbedrijven veranderd in ge mengde bedrijven, dat wil zeggen bedrijven die zelfverbouwdd gra nen als vee- en kippenvoer ge bruiken, waardoor ze vlees, eie ren, melk enz. kunnen leveren, in plaats van dit over te laten aan landen als Nederland. De grote vraag is nu in hoe verre deze toestand® gewijzigd kan worden. Iets anders is of Nederland, wanneer voldoende granen en ge reedschappen te koop zijn, ook voldoende dollars zal hebben. In dit verband wees minister Mans- holt er op, dat het plan Mars hall hiervoor wellicht nog op tijd uitgevoerd zal worden. Vervol gens toonde de-minister aan, dat door dit alles de distributie nog gehandhaafd moet blijven, wil de sociale rust niet verstoord wor den. Voor de boer heeft dit al lerlei onaangename gevolgen. Maar wanneer de regering deze maatregelen niet nam zou de el lende nog veel groter zijn. Overigens meende de minister niet zo somber te behoeven te zjjn over de vooruitzichten. Ne derland heeft kundige boeren en er is geen land ter wereld waar. het landbouwonderwijs op zo'n hoog peil staat. de regering kleine bedrijven op ruimen wil, want 80 pet. der boerenbedrijven is klein. Wel wil zij door zekere verkaveling deze bedrijven versterken, wat inder daad ingrijpende maatregelen ten gevolge zal hebben. Een andere zaak is,*dat de boeren zo veel mogelijk het eigen veevoeder moeten verbouwen, nu er meer stikstof komt, zal dit zeker mogelijk zijn. In 1950 zal er zelfs een stikstofoverschot zijn. i De toestand is, aldus de heer Mansholt, zeker niet hopeloos. Integendeel, er zijn goede kan sen om uit de moeilijkheden te geraken. Officiële Publicaties. Verstekeling in een vliegtuig. In een vliegtuig, dat 19 Timo- rezen van Koepang naar Austra lië zou brengen, werd onderweg een verstekeling ontdekt. Hij had zich verstopt in het toilet. Het vliegtuig keerde terug naar Koepang om de verstekeling, een grenadier, die bij het la den had geholpen, af te leve ren. De man kreeg van zijn commandant 14 dagen zwaar arrest en zal ook de onnodig gebruikte benzine, ter waarde van enige honderden guldens, moeten vergoeden. De Timorezen zullen in Australië de visserij gaan be oefenen. Inlevering distributiebescheiden. De C.C.D. brengt, in verband met een wijziging der distribu- tieregelingsbeschikking 1947, het volgende onder de aandacht van belanghebbenden, ingevolge de nieuwe bepalingen dezer be schikking 1947 moeten distribu tiebescheiden worden ingeleverd in deonderstaande gevallen: 1. overlijden; 2. definitief vertrek naar het buitenland. In deze ge vallen moeten ingeleverd wor den: atweede distributiestam kaart met inlegvel; b. inwisse- lingsbon der lopende bonkaart of de nieuwe, nog niet in ge- bruik zijnde bonkaart; c. brand- stoffenkaart (alleen indien het betreft een alleenstaande hoofd bewoner of een geheel gezin); d. CM, CA en/of CB-kaart (in dien het een a.s. of jonge moe der betreft). Verder moeten distributiebe scheiden worden ingeleverd in de volgende gevallen: 3. Opne ming in een gemeenschappelijke verzorging, waar men van voe ding e.d. wordt voorzien zonder gebruik te maken van zijn eigen bescheiden. (Dit geldt niet voor opneming in ziekenhuizen en kraaminrichtingen)4. onafge broken verblijf in het buitenland gedurende 5 of meer dagen per week, indien dit gedurende meer dan 6 weken voortduurt. In deze laatste drie gevallen moeten in- geleverd worden: tweede distri- I butiestamkaart; b. de nog niet aangewezen stroken der lopen de bonkaart; c. inwisselingsbon der lopende bonkaart of de nieuwe nog niet in gebruik zijn- de bonkaart; d. de lopende en eventueel de nieuwe tabaks en/of versnaperingskaart (alleen indien het betreft personen op genomen in tehuizen voor bij zondere jeugdzorg, tuchtscho len, opvoedingsgestichten, ge vangenissen, interneringscentra, voorts bemanningen van zee- en kustschepen en militairen). Distributiedienst Goes. Uitreiking bonkaarten K 806, brandstoffenkaarten TA 806 en schoenenbonnen. Op de data, zoals vermeld op de thans geldige levensmidde lenbonkaarten, zullen worden uitgereikt levensmiddelenbon kaarten K 806; brandstoffen- kaarten TA 806; schoenenbon nen naar keuze aan hen, wier T.D.-nummer eindigt op 7 en schoenenbonnen, overeenkomen de met de schoenenmaat van het betrokken kind, aan kinde ren geboren in de maanden Ja nuari, April en Mei 1932 tot en met 1946, alsmede aan de kin deren, geboren in de maandeft Maart, April en Mei 1947. Men dient mede te brengen de Tweede Distributiestam kaarten met bijbehorende inleg vellen, de inwisselingsbonnen van de bonkaarten K 804 en voor de brandstolfenkaart het aanvraagformulier MD 323-17 en het restant van de brandstof- fenkaart TA 707, waaraan zich de bon „Res. 2" bevindt. He Qe Nederla ndsd* Pijnstiller Hoofdpijn Kiespijn Zenuwpijn Neem'n (Ingez. Med.) et tragisch sterven van heeft de gehele politieke wereld ln Europa en Amerika in beroe ring gebracht. Veel feller, dan waarschijnlijk de communisten ln Praag en hun lastgevers in Moskou hadden ver moed, heeft de buitenwereld op wat in Tsjecho-Slowakye plaats vond, gereageerd. Meer nog dan het welslagen van de onbloedige revolutie heeft de dood van Ma- saryk de ogen voor het dreigen de gevaar geopend. Overal ls men nu bezig zich te bezinnen op middelen om dit ge vaar te keren. In tal van landen wordt de vraag aan de orde ge steld of het nog langer toelaat baar is, dat de communisten van de democratische vrijheden, die zij bezig zyn voor hun duistere doeleinden te misbruiken, mogen blijven genieten, terwijl tevens, zoals dat ook ln ons land reeds het geval ls, omgezien wordt naar middelen om een eventueel ge welddadig optreden onmiddellijk de kop ln te drukken. Maar tegelijkertijd worden na tionaal én internationaal maat regelen overwogen, om aan de dreiging van de zijde van Rus land een einde te maken, of by een eventueel gewapend conflict paraat te zijn. Zo lieeft b.v. president Truman voorgesteld de militaire dienst plicht ln Amerika tijdelijk weer ln te stellen en met de meeste spoed algemene militaire oefenin gen te doen plaats vinden. Wat er precies gebeurt in Amerika wordt natuurlijk niet aan de grote klok gehangen, maar er zijn aan- Masaryk wijzingen, dat met de grootste spoed aan de versterking van de bewapening wordt gewerkt en naar verluidt, wordt een deel van de auto-Industrie reeds weer om geschakeld voor het fabriceren van wapens. In Zweden heeft de opper bevelhebber voorgesteld een aan tal maatregelen te nemen voor i de landsverdediging. Hij stelt voor I meer lichtingen onder de wape nen te roepen, de aanmaak van munitie te bespoedigen, verster kingen te bouwen en meer vlieg velden aan te leggen. door D. S. 131. Pietje keek vreemd op toen Kobus thuis kwam met zijn eigen kleren. „Fijn", zei ze. „En wat "doen we nu met die honderd pun ten, Kobus! Zeg, ik wou wel een nieuwe jurk hebben. En voor jou koop ik een regenjas!" Maar Kobus hief zijn vinger op en zei: „Foei, Pietl Hoe krijg [e 't in je hoofd? Ik ben een eerlijk man, Plet!" „Eerlijk?" zei Pietje. „Wat heeft dat met eerlijkheid te ma ken?" „Nu ik mijn kleren terug heb, breng ik die honderd punten natuurlijk terug naar de distri butie." 132. En dat deed hij werke lijk. „Juffrouw", zei Kobus toen hü voor 't loket stond, „hier zijn de textielpunten terug. Ik heb m'n kleren teruggevonden." Toen de juffrouw dat hoorde was ze eerst drie minuten lang stom van verbazing. Toen fluis- teide ze iets tegen een andere klerk en in een ogenblik wisten ze 't allemaal op 't kantoor: hier stond een man voor 't loket, die honderd textielpunten Tcwam te rugbrengen! Alle bedienden kwamen aan de loketten en ze rekten nieuwsgierig en verbaasd hun halzen: Ze wilden allemaal zien hoe een eerlijk mens er uitzag! In een rapport aan de Zweedse veiligheidsraad zegt de opper bevelhebber, dat hij ondanks de toenemende moeilijkheden tussen Oost en West niet aan een on middellijke oorlog gelooft. De Amerikanen en Engelsen zjjn nog niet klaar voor een oorlog en de Russen zijn volgens zijn mening nog te zwak. Aan de andere kant is duidelijk, dat Rusland zijn vei ligheid in Europa uitbreidt en daarbij krasse methoden gebruikt. Niet uitgesloten is, dat Rus land daarbij overgaat tot afzon derlijke handelingen, waarvan het meent, dat zij geen oorlog tot gevolg zullen hebben. Dat is dezelfde methode, die door Hitler met zoveel succes werd toegepast, toen hij de klei ne staten stuk voor stuk afslacht te in de overtuiging, dat geen poging zou worden gedaan om ln te grijpen. Behalve de plannen, die een nationaal karakter dragen, heeft de Internationale samenwerking een grote sprong vooruit gemaakt. Wahr vroeger jaren voor nodig waren, gebeurt nu ln enkele weken. Te Brussel is Maandag het vijf- mogendheden-verdrag getekend, aan welk pact, naar minister Spaak verklaarde, elke gedachte van uitdaging vreemd ls, maar dat betekent de vereniging van vijf volken voor bepaalde gedach ten Internationale vrede, en waarborgen voor de veiligheid. Inplaats van Isolement, vrees en onderling wantrouwen, wordt hier beoogd eendrachtige samen werking en samenbinding van vijf landen die de gelijke zullen zijn van de grootste mogendheid der wereld. Deze samenwerking kan mis schien worden uitgebreid door la ter ook de Westelijke zones van Duitsland gelegenheid te geven toe te. treden, wat zowel econo misch als militair een belangrijke versterking zou betekenen. Zo wordt macht gesteld tegen over macht. Dat kan nu eenmaal niet anders ln deze zondige wereld. Toch zul len wy goed doen onze verwdËh- tlngen niet te hoog te spannen, gedachtig aan het woord: Ver trouwt niet op prinsen, op 's men sen kind, by hetwelk geen heil ls. Welgelukzalig daarentegen, wiens verwachting op de Here zijn God ls. St. Aijnaland heeft weer een torenklok. GESCHENK VAN EEN DANKBARE INWONER. Zaterdag j.l. ia op het gemeen tehuis te St. Annaland een bjj- zondero byeenkomst gehouden, waarbjj de torenluidklok, geschon ken door Notaris A. J. Bierens, aan het gemeentebestuur werd overgedragen, in tegenwoordig heid van Notaris Bierens, Burge meester Boogaard, de raadsleden en de Kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente. De burgemeester opende de bij eenkomst en memoreerde, dat toen de torenklok werd wegge- roofd, by de heer Bierens het idee op kwam, de gemeente een nieuwe torenklok te schenken. Inmiddels is de klok aangekomen en reeds in de toren aangebracht. Notaris Bierens zette vervol gens de reden uiteen waarom hij St. Annaland een torenklok heeft geschonken. In do eerste plaats uit dankbaarheid en in de tweede plaats uit erkentelijkheid en her innering. Dat 't juist een toren klok ls geweest, was omdat ze de bevolking bindt. Met de hoop dat de klok niét het lot van zijn voorganger zal treffen droeg de heer Bierens hem over aan het gemeentebestuur. I De burgemeester gewaagde van zyn grote dankbaarheid voor het ontvangen van de klok. De hoop, dat de klok nog voor de Kerst dagen in gebruik zou kunnen wor den genomen ls niet ln vervulling gegaan, maar thans kan de klok luiden: blyde en droeve tonen. Vervolgens sprak de heer J. Boon, president Kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. woorden van dank tot de heer Bierens. Hierna ging het gezelschap naar de toren, waar de heer Weij- ler de klok inluidde. Het was voor menigeen een mo ment van ontroering en van vreugde toen de nieuwe klok voor het eerst zyn tonen over het dorp beierde. De ring Middelburg van Jonge lingsverenigingen dp Geref. grondslag heeft onder leiding van de heer J. Tevel te Arnemuiden haar jaarvergadering gehouden. De heer L. Marinusse leidde het onderwerp „De Bergrede" in. Het ringrapport en de verslagen van secretaris en penningmeester wer den uitgebracht. De heer J. de Smit, afdelingsvoorzitter, sprak een slotwoord. Vrijdag 2 April zal het bestuur van „De Breede Watering bewes ten Yerseke" in de Prins van Oranje te Goes bijeen komen ter bespreking van verschillende be langrijke aangelegenheden! Het orgel in de Ned. Herv. Kerk te RItthem, dat door de inundatie flink was beschadigd, is gerestaureerd. Distributiedienst Middelburg. Uitreildng bonkaarten 6e en 7e periode 1948, brandstoffenkaar ten TA 806, bonkaarten a.s. en jonge moeders en schqenen- bonnen. De Directeur van de Distri butiekring Middelburg maakt bekend, dat de uitreiking van bovenstaande bonkaarten in de plaatsen Kleverskerke, Nieuw en St.-Joopland, Vrouwenpolder, Gapinge, Grijpskerke en St.- Laurens als volgt zal geschie den: Kleverskerke: 22 Maart Zelf- verzorgers en niet-zelfverzor- gers. Nieuw- en St.-Joosland: 23 Maart Zelfverzorgers letter A t.m. L; 24 Maart Zelfverzorgers letter M tot Z; 25 Maart Niet- Zelfverzorgers. Vrouwenpolder: 31 Maart Zelfverzorgers; 1 April Niet- Zelfverzorgers. Gapinge: 2 April Zelfverzor gers en Niet-Zelfverzorgers. Grijpskerke: 5 April Zelfver zorgers en Niet-Zelfverzorgers, beiden letter A t.m. G; 6 April Zelfverzorgers en Niet-Zelf- verz. beiden letter H t.m. N; 7 April Zelfverzorgers en Niet- Zelfverz. beiden letter O t.m. Z. St.-Laurens: 12 April Zelf verzorgers en Niet-Zelfverz. beiden letter A t.m. G; 13 April Zelfverzorgers en Niet-Zelfverz. beiden letter H t.m. N; 14 April Zelfverzorgers en Niet-Zelfverz. beiden letter O t.m. Z. Zelfverzorgers worden niet meer persoonlijk opgeroepen en dienen zich aan de vastgestelde dagen te houden. Voor nadere bijzonderheden, zoals uitreikingsuren en hetgeen medegebracht moet worden, worden verwezen naar de plaat' selijke bekendmakingen. Voor de dagen \an uitreiking op de andere plaatsen van de kring Middelburg volgt een na dere publicatie. 1 Inlevering detaillisten. De Directeur van de Distri butiekring Middelburg maakt bekend, dat in verband met sluiting van het kantoor op Goede Vrijdag het inleveren van de Consumentenbonnen door detaillisten van Veere, Grijpskerke, Arnemuiden, N.- en St. Joosland en St.-Laurens dinet te geschieden op Maandag 22 Maart a.s. des .morgens voor 11.30 uur. Distributiedienst Vlissingen. Wijziging Inlevering detaillisten. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat in verband met sluiting van het kantoor op Goede Vrijdag 26 Maart 1948 en Tweede Paasdag 29 Maart 1948 onderstaande wij zigingen zijn aangébracht in de inleveringsdagen voor, detaillis ten. Week 22 t.m. 27 Maart 1948: Maandagmorgen van 812 uur: Alle detaillisten, welke ge woonlijk op Maandag inleveren. Maandagmiddag van 2—4 uur: Alle bakkers en melkhandela ren, welke gewoonlijk op Vrij dag inleveren. Zaterdag van 912 uur: Pro ducenten en textielhandelaren, welke "gewoonlijk op Vrijdag in leveren. Week 30 Maart t.m. 3 April 1948: Dinsdag van 912 uur: Alle slagers. Vrijdag van 912 uur: Brand stoffenhandelaren. Van 24 uur: Alle detaillisten, welke ge woonlijk op Maandag inleveren. Zaterdag van 912 uur: Pro ducenten en textielhandelaren, welke gewoonlijk op Vrijdagin- leveren. Alle niet genoemde detaillis ten moeten op de normale da gen en tijden inleveren. Distributiedienst Zierikzee. Wjjziglng zittingsuren In verband met Goede Vrijdag, afd. Handel. De directeur van de Distri butiedienst Zierikzee maakt be kend, dat in de week van 22 tot en met 27 Maart 1948 detaillis ten, melkhandelaren enz., wo nende in de hieronder genoem de plaatsen hun bonnen in moe ten leveren op: Maandag 22 Maart 1948: De taillisten enz. te Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Kerkwerve, Noord- gouwe, Dreischor en Seroos- kerke. Distributiedienst Krabbendijke. Detaillisten van Rilland-Bath moeten, inplaats van op Vrijdag 26 Maart, him oonsumentenbon- nen Inleveren op Maandag 22 Maart van 2 tot 4 uur. De zitting van de reizend ambt. te Yerseke ls verzet van Vrijdag 26 Maart op Donderdag 25 Maart. Na-uitreiking byzondere arbeid. Degenen die tussen 8 en 12 Maart de toeslag voor Bijzondere arbeid niet hebben afgehaald, of nadien een aanvraag Indienden, moeten de toeslag voor de 4e en 5e periode 1948 afhalen op Don der 25 Maart van 9 tot 12 en 2 tot 4 uur te Krabbendyke. Bekendmaking. B en W van Middelburg gelet op artikel 4 der Schenkingsakte van het Bomme van de Broecke- fonds, brengen ter openbare ken nis, dat op Maandag 22 Maart 1948 de| morgens van 9 tot 12 uur ter gemeente-secretarie (afde ling Bevolking) kaarten verkrijg baar zyn voor min- en onvermo- genden a f0.10 voor de generale repetitie van de Vereniging voor Instrumentale Muziek op Dinsdag 23 Maart a.s. des avonds 8 uur in de Concert- en Gehoorzaal. Distributiedienst Zierikzee. Uitreiking bonkaarten 806, Brand stoffenkaarten TA 806, Toeslag kaartjes a.s. en jonge moeders en Schoenenbonnen. De uitreiking van de hierboven genoemde bescheiden zal plaats hebben op de data aan de achter zijde van de lopende bonkaart 804 vermeld. Medegebracht moet wor den: a. Alle stamkaarten van het ge zin. b. De afgeknipte inwisselings- bon van de lopende bonkaart 804. e. Het volledig Ingevulde en on dertekende aanvraagformulier voor een brandstoffenkaart TA 806. d. De oude brandstoffenkaart TA 707. e. Het inlegvel van personen, wier stamkaartnummer op een 7 (zeven) eindigt en die nog in het bezit zijn van een inlegvelbon 612. f. Het inlegvel van kinderen, ge boren in de jaren 1932 t.m. 1945 of geboren in de maanden Januari of Februari 1947 en die nog ln het bezit zijn van de lnlegvelbon 604. g. Het inlegvelCC, CD of CE met bon 606 van kinderen, gebo ren in de maanden Januari, Fe bruari en Maart van één der ja ren 1932 t.m, 1946 of geboren in de maanden Maart, April of Mei 1947. h. De CM, CA of CB-kaart van a.s. en jonge moeders. Elke Vrijdag zal onder het op schrift „Bonkaarten afhalen te..." nog ln het kort worden gepubli ceerd ln welke plaatsen de daar opvolgende week bovengenoemde bescheiden zullen worden uitge reikt. Bovenstaande uitvoerige pu blicatie wordt echter niet meer herhaald. Bonkaarten afhalen te: Zierikzee: Van Vrydag* 19 Maart tot en met Donderdag 25 Maart 1948 op data, aan de ach terzijde van bonkaart 804 ver meld. De uitreiking voor Wijk A zal ln afwijking met de vermelde datum plaats hebben op Maandag 22 Maart 1948. Redacteur: JL M. Slabbekoorn, Oo8tsingel CO a, Goes. De Kring van Damproblematlek schrijft zijn eerste oplossingswed strijd uit na de oorlog. Wij geven onderstaand op ver zoek de wedstrijdbepalingen en de probleemstanden 1. Iedereen kan gratis deelne men. 2. Voor de opgaven Nos. 1 t.m. 12 geldt: Wit speelt en wint. De Nos. 13 t.m. 15 wit speelt en forceert winst. (Eindspel varianten moeten worden vermeld.) 3. Het aangeven van een win nende oplossing 2 punten, van een schijnoplossing eveneens 2 punten. By falen van de auteurs-oplossing wordt de betreffende stand uit de wedstrijd genomen, tenzij er een andere winnende oplossing ls. 4. Het aangeven van technische feiten (zetten, verwisseling, onlo gische laatste zet, meerdere schijn- of bij-oplossingen enz.) le veren geen extra punten, doch is wel gewenst, daar by eventueel gelijk aantal punten hiermede in bepaalde gevallen rekening zal worden gehouden. 5. De prijzen zullen bestaan uit fraaie diploma's en medailles met inscriptie. Het aantal toe te ken nen prijzen ls afhankelijk van het aantal inzenders. 6. De jury bestaat uit A. Stuurman, Stationsstraat 88, Schiedam; R. C. Keiler te Amster dam en G. L. Gortmans te Londen. Inzendingen moeten uiteriyk 18 Mei 1948 ln het bezit zijn van eerstgenoemde (naam en adres van Inzender duidelijk te vermel den). 7. Alle deelnemers ontvangen de gedetailleerde uitslag en de oplos singen. 8. In niet voorziene gevallen be slist het Bestuur Van de K. v. D. No. 1. Zw. 8, 11, 16, 18, 35, 40. Wit 24, 26, 27, 28, 38, 44. No. 2. Zw. 11, 13, 14, 17, 19, 21, 22. Wit 26, 28, 29, 31, 42, 43, 48. No. 3. Zw. 17, 18, 19, 20, 22, 24, 28. Wit 29, 31, 33, 34, 40, 42, 48. No. 4. Zw. 7, 9, 16, 19, 20, 36. Wit 18, 21.- 29, 38, 39, 47. No. 5. Zw. 8, 10, 17, 18, 22, 23, 38. Wit 24, 26, 27, 29, 31, 32, 43. No. 6. Zw. 6, 12, 13, 18, 19, 21, 22, 27, 29, 35. Wit 16, 25, 30, 32, 38, 39, 42, 43, 44, 48. No. 7. Zw. 4, 9. 12, 13, 15, 21, 26, 32, 36. Wit 20, 23, 24, 28, 35, 37, 40, 42, 47, 49. No. 8. Zw. 5,' 6, 10, 12, 14, 18, 19, 20, 23, 24, 28, 35. Wit 11, 26, 30, 31, 37, 39, 41, 43, 44, 45, 47, 50. No. 9. Zw. 2, 6, 9, 17, 18, 19, 20, 22, 24, 25, 30. Wit 16, 27, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 39, 43. No. ,10. Zw. 3, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 14, 19, 20, 21, 24, 26. 29, 35. Wit 17, 22, 25, 28, 30, 31, 33, 37, 38, 39, 42, 43, 44, 45, 46. No. 11. Zw. 18, 19, 23, 26, 27, 28, 31, 32, 37. Wit 29, 34, 35, 36, 39; 45, 46, 47, 50. No. 12. Zw. 10, 16, 30, 34, 36, 40. Wit 26, 33, 37, 38, 45, 48. No. 13. Zw. 16, 35, 40. Wit 14, 22, 50. No. 14. Zw. 10, 14, 19, 39, dam op 46. Wit 41, dammen op 8, 37, 42. No. 15. Zw. 35, 39, 40. Wit 12, 29, 49, 50. De namen dezer auteurs worden gepubliceerd bij de oplossingen. Ik hoop dat vele lezers van de ze rubriek mede zullen dingen en wens hun veel succes toe. Het persh kampioenschap van Zeeland. Partijgedeelte van dhr Zuidweg, Yerseke en dhr Lente, Middelburg, Zw. 3, 6, 8, 13, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 25, 26. Wit 24, 28, 29, 32, 33, 36, 37, 38, 39, 40, 42, 48. Wit aan zet voerde een aardige combinatie uit, maar wat heeft deze voor zin, te meer1 als men toch het beste van het spel bezit. 2420 29—23 2823 3731 33x2 (21—26) 2x35 (20—24) 35x21 (16x27) 3833 (2530). Zwart lokt wit, maar deze ver leiding ls te groot om er op ln te gaan. Als wit van uit de diagram stand eens 28—23 zou spelen 18— 22 gaat niet door 23-18. Op 22-17 volgt 29—23 3731. In plaats van 1822 spelo men 812 (2319) en nu kan zo min 3—8 als 3——9. Tot volgende week. S.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 6