VOLK EN FUHRER. Nieuwe phase in het hestaan van Pm. Gezondheidsdienst Groentenhandelaren beraden zich. Oorlogsbruidjes maken het uitstekend in Amerika Zeeuwsch Dagblad TWEEDE BLAD Centrale keuken te Goes werd laboratorium Zaterdag 20 Maart 1948 Nog onvoldoende medewerking van veehouders. De „verworpenen" Een gewichtige stap Dr MEENK/S Woensdag 7 April *.s. wordt een niettwe phaoc in de geachiedenis van de nog jonge Stichting Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren tn Zee land ingeluid^ Dan vindt n.l. de opening plaats van het nieuwe laboratorium, dat gevestigd is h* de voormalige Centrale keuken aan het Ravelijn Op 12 Augustus 1946 werd de Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland officieel erkend als voortzetting van de in 1937 opgerichte „Vereniging tot bestrijding van T.B.C. onder het rund- Vee", welke vereniging overigens verdienstelijk werk heeft verricht. Met het stichten van de Prov. Gezondheidsdienst is echter een grote sprong vooruit gedaan. Had de vroegere vereniging ongeveer 1500 leden, de Gezondheidsdienst heeft, mede door het voeren van een intensieve propaganda, het aantal van 4000 aangeslotenen reeds overschreden. De dienst legt zich in het bijzon der toe op T.B.C.-bestrijding en bestrijding van andere ziekten on der het vee. Ter dekking van de onkosten krijgt men 'n twintigste cent van elke liter melk, die in Zeeland p gemolken wordt, zodat ook de veehouders, die niet aan gesloten zijn de dienst steunen. Waarschijnlijk zal nog dit jaar de aansluiting verplicht worden gesteld. Rn eerst dan kan de dienst zich ten volle inzetten voor de ziektebestrydint terwijl voor komen wordt, dat besmet vee uit andere provincies naar Zeeland, dat nu eenmaal nog veel rundvee te kort komt, opgeruimd wordt. Toestand op Schouwen- Duiveland het slechtst. In verband met de, door.Land- bouwherstel ingevoerd, veesane- ring op Walcheren, is de aanslui ting van de Walcherse veehouders verplicht gesteld. De juistheid van deze maatregel, die niet zonder protest is ontvangen, blijkt, wan neer men nagaat, dat Walcheren practlsch T.B.C.-vrij is en Schou- wen-Duiveland, waar na de inun datie gedeeltelijk vrije aankoop werd toegestaan, slechts 33 pet. T.B.C.-vrije stallen heeft! Aanvan kelijk zou alleen het deel van Wal cheren ten Westen van het Kanaal gesaneerd worden, doch in Sep tember 1947 is de sanering ook in het andere deel van het eiland in gevoerd. Schouwen-Dulveland is er mo menteel het slechtst aan toe, in tegenstelling met Walcheren, waar het aantal reagerende dieren het geringst is. In 1946 reageerden op Schou- wen-Duiveland van de koeien dan twee jaar 22 pet. en van de jongere koeien 9 pet. Wanneer men de control>staten van de stallen bezit, komt men tot de conclusie, dat de „verkeerde" stal len op dit eiland heel slecht zijn. Een drietal willekeurige staten maken melding van 3 reagerende koeien van de 7, die zich in de «tal bevinden, verder 2 op 4, en 1 op 3. Wanneer de veehouders aange- sloten zijn bij de dienst, moeten zij hiervan ook de minder prettige consequenties aanvaarden, want het betekent een flinke strop, Eindigen Arabieren boycott der V.N.? Abdoel Rahman Azzam Pasja, de secretaris-generaal van de Ara bische Liga, heeft medegedeeld, 'dat de ledenstaten het gewenst achtten dat het Hoge Comité aan de Veiligheidsraad de omtrent Pa lestina gevraagde inlichtingen zou verstrekken. Dit zou het einde be tekenen van de boycott door het1 Arabisch Hoge Comité van de Ver. Naties, welke begonnen werd i na het voorstel van de algemene vergadering tot verdeling van het „Heilige Land. waneer zij de open lijders acht da gen na de ontdekking moeten la ten afslachten. De vergoeding van f 50.die de veehouders voor elk opgeruimd dier ontvangen, is een schrale vergoeding, al mag men er nog dankbaar voor zijn. De vee houders dienen te beseffen, dat, wanneer reageerders niet opge ruimd worden, niet alleen hun ge hele stal gevaar loopt besmet te worden, maar dat bovendien hun gezin ernstig In gevaar gebracht wordt. Het nieuwe tehuis. Sinds kort huist de Gezond heidsdienst in de voormalige Cen trale keuken, van waar uit zij met uitstekende hulpmiddelen de strijd voert tegen ziekten onder het vee, speciaal de T.B.C. He Groene Jager, die daartoe een grondige in wendige verandering heeft ondergaan. Van ntt dit laboratorium cal onder leiding van de direc- tenr dr G. Wagenaar, de ziekten onder het vee met kracht worden beeterden. Uiterlijk is de vroegere keuken niets verandert, doch wanneer men binnentreedt ln het nieuwe domein van dr Wagenaar, herkent men het niet meer. Het centrale punt, ls de ruime laboratorlumhal. Verder is er een lokaal met een „slachtbank", yoor het verrichten van sectleonderzoek, een keuken met sterillseerketel, de „stal", een ruimte waar proefdieren, zoals marmotten, gekweekt worden en tenslotte enkele administratie-lo kalen. Tot de specifieke lahorato- riuminventarls behoort ook een broedcel, voor het kweken van tu- berkel-bacillen. Momenteel verricht men alleen het routlneonderzoek verbonden aan de T.B.C.-bestrijding; het on derzoek naar andere ziekten is nog in een beginstadium, maar zal straks Intensief ter hand ge nomen worden. De bedoeling ls, dat binnenkort een tweede vee arts komt ter assistentie van dr Wagenaar. Zoals wij reeds meld den, zal de officiële opening van het laboratorium plaats vinden op 7 April, waarmede een nieuwe phase ln de geschiedenis van de Provinciale Gezondheidsdienst In geluid wordt. Telkens, wanneer wij in de ver schenen oorlogsboeken en in de verslagen van processen tegen oorlogsmisdadigers lezen van de ontzettende gruwelen door de leiders van het Duitse volk be dreven, komt de vraag naar voren, hoe het toch mogelijk is geweest, dat zulke dingen konden ge beuren. Wanneer wjj lezen van de ge raffineerde overrompeling van de kleine landen; van de ten hemel schreiende moordpartijen op gro te schaal, waarvan in de eerste plaats de Joden en verder allen, die het Nazi-regiem veroordeel den en daaraan uiting durfden geven, het slachtoffer werden, van het op afschuwelijke wijze mishandelen en ter dood brengen van rustige burgers; van het verwoesten van steden en dor pen en van de nog veel verder strekkende plannen voor de toe komst, dan vragen wij ons in ver bijstering af, hoe dit alles moge lijk is geweest. De voorstelling is gewekt, en niet alleen van Duitse zijde, dat we hier te doen hebben met de wandaden van een krankzinnige door de duivel bezeten kliek, die min of meer los stond van het Duitse volk. Wij mogen, zo heet het dan, deze bende oorlogsmisdadigers niet ver eenzelvigen met het Duitse volk, dat ln zijn grote meerderheid dit alles zeker niet heeft gewild. Bij nadere beschouwing blijkt dit echter niet juist te zijn. Hitler is aan de macht geko men, niet alleen door de steun van het Duitse groot-kapitaal, maar niet minder door de steun van het Duitse volk, dat zolang Hitier én zijn trawanten de wind Telegram C.G.D. aan. V eiligheidsraad. De Commissie voor Coede Dien sten heeft een telegram aan de Veiligheidsraad doen toekomen, waarin zij verslag uitbrengt en twaalf punten opsomt van het pro gramma, dat door de partijen be sproken zal worden. Deze twaalf punten zijn door beide partijen aan de Commissie voor Goede Diensten voorgelegd. Het programma wordt behan deld in subcomité'», die thans ge regeld bijeen zullen komen voor j afwerking van de punten. Het telegram besluit met de j mededeling, dat gedetailleerde vragen aan de partijen door de Commissie zijn opgesteld ten aan zien van de ontwikkeling op Ma- doera en in West-Java, waarover ^rapport uitgebracht zal worden, zodra de antwoorden zijn ontvan gen. Staalbaard zegt htt: Als mijn baard gaat prikken, scheer ik me gauw even extra-glad met Philips,.PHILISHAVE'.' En Uuhandelaar zal het U bewijzen hoe snel en goed het gaat, wanneer U even een demonstratie vraagt met PHILIPS in de zeilen hadden, niet heeft nagelaten zijn overwinningen te bejubelen. De vaak gehoorde bewering, dat Hitier niet kon worden geacht het Duitse volk te representeren, ls in het licht der feiten niet vol te houden. Het ls niet waar, wat zo me nigmaal ls betoogd, dat de Füh- rer zich door bruut geweld heeft opgedrongen en dat zodra hij uit de weg zou zijn geruimd, het Duitse volk zich weer zou ver tonen als een eenvoudig, vreed zaam en vriendelijk slag van men sen, vol afschuw van de oorlog en zonder belangstelling voor ver- oyeringen en wereldheerschappij. In 1914 zowel als in 1939 en volgende jaren, was het een ge heel volk, dat In extase leefde en beheerst werd door het geloof, dat wereldoverheersing zowel zijn roeping als zijn plicht was. Het Duitse volk, zo heeft men gezegd, heeft de bedreven gruwe len niet gewild. Maar wanneer ls dit gebleken? Amerikaanse correspondenten hebben indertijd verklaard, dat Duitse burgers zonder dwang of ambtelijk bevel Joden hebben ge dood en gekweld, met evenveel ijver als de stormtroepen dat deden. Het waren niet alleen Brulnhemden, die ten tijde der „boekverbrandingen" aan 't vuur voedsel gaven, maar geestdriftige studenten van de universiteiten, en de onderwijzers en leerlingen van de lagere scholen. In bezette landen als Noor wegen, Denemarken, Nederland en België ls het aan de Duitsers, ondanks hun wreedheid, nooit ge lukt aan het ondergrondse verzet een einde te maken, maar waïs er in Duitsland een ondergrondse be weging? Het bestond niet en Kon niet bestaan, omdat zijn streven geen 1 weerklank vond bij het op mili taire successen beluste volk. Wanneer we de geschiedenis van het Duitse volk nagaan, dan is geen andere conclusie mogelijk, dan dat wat Hitier en consorten durfden bestaan, weerklank vond in de ziel van het Duitse volk; dat zij in hun streven uiting ga ven aan wat ln het volk leefde. Het volk, dat sinds jaren van geslacht op geslacht ste.se'matlg was vergiftigd door onderwijzers, lejraren, dichters, schrijvers, wijs geren en soldaten, met valse theo- ■frieën omtrent superioriteit en I wereldheerschappij, i 1 PHIl/SHAVEM STAALBAARD Ook UW baard vliegt erafl KV, PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND. EINDHOVEH j De temporaire krijgsraad te Koepang heeft de Japanse oor- logsmisdadiger Anihidoo veroor deeld, die opzettelijk en met voorbedachte rade burgers van i het leven beroofde en vier men- sen dusdanig mishandelde, dat tde dood volgde. Ook de collabo- rateur Kolibere is ter dood ver- Feuilleton. door H. KINGMANS. Want dit wordt hun dagelijks werk: voor een ploeg, die door een opzichter, de onmisbare zweep in de vuist, bestuurd wordt, worden twaalf slaven gespannen. De „ossen" zijn klaar voor het zware werk. Eén uit roep en.... ze trekken voor na voor, uur na uur lang. Zo goed als nooit wordt er gerust. Het gemor en gemopper is niet van de lucht. Tot het verstomt en ze als redeloze dieren hun moei zaam werk verrichten. „Je kunt stikken!" roept op eens een Duitser van de groep van Jochem en Lemarque. En hij weigert pertinent verdere dienst. Ach, de stakkerd weet niet, v/at hij doet en zegt. De ploeg is even in verwarring: inder daad als een weigert, staan de anderen ook. Maar de opzichter springt bedaard van zijn ploeg en laat de zweep knallen. On barmhartig striemen de slagen op de blote rug van de dienst weigeraar, die spoedig bloedt uit vele wonden. Het is een ver schrikkelijk gezicht. Bijna allen zouden de slagenuitdeler voor de mond willen slaan, zo niet af maken. Maar zij staan mach teloos toe té zien. De Duitser is eldra uitgeput. Met straaltjes (Ingez. Med.) oordeeld. loopt het bloed van zijn fug. En zonder dat iemand hem be hoeft aan te sporen, gaat hij weer trekken. De opzichter heeft het natuurlijk gewonnen. Als een willoze doet de verzet- pleger zijn werk. En de ande ren hebben ingezien, dat verzet in geen enkel opzicht baat. De zweep is niet vaak in rust. Want bij elke inzinking van een of anderen trekker, die opge merkt wordt, striemt het lange voorwerp. In enkele uren heeft Jochem reeds vier slagen te pakken. Intussen rijst de zon al hoger en hoger. De hitte wordt op de duur ondragelijk. Geen straaltjes, doch stralen zweet vloeien van de lichamen om laag. Als ze de blikken muts niet op, het'hoofd hadden, zou den ze er bij neervallen. Aan ae opzichters is niets te mer ken. Wel zijn ze luchtig gekleed i en hebben ook zij een doelmatig hoofddeksel, maar overigens verdragen ze de warmte. Blijk baar zijn ze er aan gewend. Ongeveer op het midden van de dag wordt een rustpauze ge geven, die evenwel niet mag worden doorgebracht in de hut ten. Ze blijven op het veld, dat geschroeid wordt door de zon. En op de plaats, waar ze zich bevinden, wordt het eten ge bracht en kunnen zij drinken uit de sloot. Het is een reden loze, willoze hoop mensen, die daar ligt of hurkt. Vaak is er ruzie, althans verschil van mening. Want als de een niet wil liggen is zijn kameraad ge dwongen om te blijven staan. De rustpauze duurt nauwelijks een half uur. Dan begint het trekken weer. Het is nu afgelo pen met het morren. ieder schynt te begrijpen, dat dit geen soelaas geeft. De opzichters sto ren er zich niet aan. Na zijn siësta komt de eige naar der plantage een kijkje nemen. Hij is een onaangenaam mens en ziet 'grijnzend toe, als de opzichters, die zich thans uitermate beijveren, de zweep er over leggen, wanneer zij me nen, dat er niet voldoende ge trokken wordt. Als er een pauze gegeven wordt, om uit de sloot te drinken, moppert de man, dat dit zo lang duurt, althans dat meent Jochem uit zijn geba- ïen te kunnen opmaken. Met spoed worden zij weer vóór gespannen en dan knallen de zwepen weer. 't Is een verade ming, als de Turk de velden verlaat. Iets menselijkers wor den de opzichters dan wel, voorzover er nog van mense lijkheid gesproken kan worden. Zij voelen des avonds hun le dematen niet meer en Jochem meent, dat hij wel een emmer zweet verloren heeft. In het eten zit nu wat meer voedsel. Er is een behoorlijke hoeveelheid rijst en zelfs vlees ontdekken zij. Met graagte, wordt het maal verorberd, Le-j marque toont zieli heel dank baar, wat Jochem niet begry- Het verdrag Woensdag te Brussel getekend ie voor de betrokken landen, maar inzon derheid voor Nederland van vérstrekkende betekenis. Een belangrijk punt is, dat het nu met de neutraliteits- en de z.g. zelfstandigheidspolitiek gedaan is. Hierbij moet worden opgemerkt, dat die neutraliteits politiek meer in theorie tfestond dan in werkelijkheid. De jongste geschiedenis heeft geleerd, dat bij het totale ka rakter, dat de oorlog in de mo derne tijd heeft aangenomen, een klein land slechts bij hoge uitzondering neutraal kan blij ven, en vooral, dat het zelf niet meer bij machte is te bepalen of zulks het geval zal zijn, daar het behoud van zijn neutraliteit niet langer afhankelijk is van zijn eigen wil of militaire pa raatheid, maar louter van nut tigheidsoverwegingen van de oorlogvoerende partijen. Een land, dat zich neutraal verklaart en daarnaar handelt, loopt te allen tijde gevaar onder de voet gelopen te worden. Het kan zich dan wel aansluiten bij de wederpartij, maar hulp kan het in zo'n geval niet tijdig meer verwachten. Langs de weg, die Nederland, tezamen met België en Luxemburg thans heeft ingeslagen, is het bij een aanval in Europa van de on middellijke bijstand der overige verdragstaten verzekerd, een ze kerheid, welke zoals minister BeeL opmerkte, het Handvest niet verschaft. Het verdrag heeft echter niet alleen militaire betekenis. Wij hebben de militaire bete kenis van het verdrag van Brus sel vooropgesteld, omdat deze militair clausules duidelijk de wijziging aangeven, welke onze buitenlandse politiek sinds de oorlog heeft ondergaan. In het verdrag zelf staan echter te recht de economische, sociale en culturele clausules voorop. Zo als de militaire bepalingen voor zien in een zekerheid, welke het Handvest niet verschaft, moet de economische samenwerking een zekerheid geven, welke het Handvest wel beoogt, maar voorshands al evenmin verschaf fen kan. Zolang .n economisch opzicht de wereld nog niet één is, kunnen slechts grote econo mische eenheden zich handha ven. De gedachte, welke aan de Benelux ten grondslag lag, dat landen die, bij alle onderlinge verschillen, toch in groter ver band een aangesloten econo misch gebied vormen, zich die nen aaneen te sluiten om aldus hun aller ontwikkeling langs harmonische weg té bévorae- ren, geldt ook hier. De vijf landen vormen een West-Europese kern, welke niet alleen onderling in deze een harmonisch geheel vormt, maar als zodanig voor geheel ^West-Europa betekenis heeft. I_J et is mede in verband met 1 de sterk wissélende omstan digheden niet mogelijk de bete kenis van dit verdrag ook in zijn consequenties te overzien. Veel zal trouwens afhangen van de wijze waarop het straks wordt gehanteerd. Gaarne sluiten wij ons aan hij de woorden van minister Beel, dat de gewichtige stap, welke de Nederlandse regering heeft on dernomen, onder Gods zegen bevorderlijk moge zyn voor het wel2ijn van ons vaderland en de vrede in de wereld. (Van onze correspondent.) Wie geen vreemdeling in het economisch Jeruzalem Is, weet dat de tjjd van het Individ aalisme tot het verleden behoort. De ge- meenschapsgedaehte neemt de leiding. Ook wjj, christelijke detail handelaren, willen de bakens verzetten. Ben christenhandelaar Is een gemeenschapsmens. Wanneer de roep naar sociale gerechtig heid wordt vernomen, dan wensen wjj ons daaraan niet te ont trekken. Dit was de kern van de toe spraak, welke de heer J. H. van Erven uit Utrecht, voorzitter van de „Christelijke Bond van Klein handelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit" óp de jaar vergadering van deze organisatie te Zwolle heeft gehouden. De heer Van Erven herinnerde in het kort aan de moeilijkheden in de groentenbranche. Voor de oorlog zat nten met de overbe zetting: wie nergens meer te recht kon werd groentenhande- laar. Dat leed is voorbij. Maar niettemin kent men in de bran che nog moeilijkheden genoeg. De handelaar bevindt zich tus sen klagend publiek, bedillende bedrijfschappen, mopperende tuinbouwers en lastige prijsbe- heersing. De bond verzet zich tegen be drijfsorganisatie in de zin van: vermenging van staats- en maat- sehappijorganen. Er moet komen een gemeenschappelijk handelen van bedrijven in groepen. Dan zal men vrijkomen van het geregeld ingrijpen door de overheid in de particuliere zaken. Wat de tegenwoordige moei lijkheden aangaat, de bond vraagt handhaving van de vesti gingswet op liet kleinbedrijf. Maar de heer Van Erven waar schuwde tegen beunhazerij in eigen kring. Daar is ook nog de moeilijkheid inzake de afzet van producten door producenten zelf. Wanneer de handel haar taak naar behoren vervult, moet de directe verkoop van pi-oducent aan consument geweerd worden. De handel bewijze echter haar onmisbaarheid in de praetijk. Een menigte vragen. Uitvoerig stond dë vergadering stil by de vragen van de dag, waarbij in hoofdzaak de aard appelprijs in het geding kwam. Er leven in elke kleinhandelaars branche legio moeilijkheden. Dit bleek ook uit liet referaat dat Dr F. L. van Muiswinkel, direc teur van het Centraal Bureau voor de Middenstand te 's-Gra- venhage, in de middagvergade ring hield „Kleinhandelaarsvra- gen van deze tijd". Het kwam*ook tot uiting in een speech van Mevr. Meyer uit Zwolle, die zich tot de vele aan wezige dames richtte. Terecht merkte de voorzitter na haar toespraak op: „Als we onze vrou wen niet bezaten, hadden we on ze zaak niet meer." Een opwekkend slotwoord, waarin al deze vragen in gees telijk licht kwamen, werd ge- j sproken door Ds P. Homburg, erelid van de bond en predikant i te Nieuwendam. Blijkens mededeling van de i heer L. Meyer, voorzitter van de Zwolse afdeling, telt de bond 1100 leden;"dat is veel te weinig op de 7000 georganiseerde groen- tenhandelaren. Daarnaast zijn er nog 13.000 in deze branche niet georganiseerd, want in Neder- land werken 20.000 groentenhan- delaren. vim Zonder God. Onder leiding van. mevr. Roo sevelt is te Genève de door de organisatie der Verenigde Naties ingestelde commissie bijeen ge weest voor de vaststelling van een resolutie betreffende „de Rechten van de Mens". Opmerkenswaard is, dat hier bij met opzet de Naam van God aan wie de mens al zijn rechten ontleent, werd buiten gesloten. De Schepper *van hemel en aarde was hier niet de verge ten factor, nee, hij werd op zettelijk genegeerd. Met 9 tegen 6 stemmen werd besloten de Naam van God niet te noemen. Het merkwaardige hierbij was, "dot vertegenwoordigers van de z.g. Christelijke landen tegen stemden, in tegenstelling met die van staten als China en Hin doestan. Wel diep beschamend voor de „Christelijke" volken. De mens meent God niet meer nodig te hebben. .Geen nood, wij redden 't zonder [Hem, Maar.die het zeggen zinken. BRASKAMP N.V. PABRIK ANTE VAN GENEESMIDDELEN Hangerig en rillerig? Deze symptomen van Griep of In fluenza direct bestrijden met onze bekende SCALDIS GRIEPPOEDERS Prijs per poeder 5 cent. (Ingez. Med.) 95 procent der huwelijken zijn gelukkig Het vroegere „Fratilein" Emma, die ais ooriogsbruid uit het ge havende Duitsland aan de arm van een Amerikaanse bezettings soldaat het paradys Amerika binnen getreden was, nam op een goede dag de pan van het gestroomlijnde electrische fornuis in haar geheel electrische keuken, op de 87e verdieping in een gebouw van 250 meter in New York. Zy zwaaide er iets te hard mee, en liet het braad-instrument neerkomen op het hoofd van haar Ameri kaanse echtgenoot. Dit geval kwam in de krant en steld, welke de meest geziene oor- Ooggetuigeverslag aankomst Kota Inten. Wanneer de ,Kota Inten" Maandag te Halifax aankomt met 800 immigranten uit Ne derland, zullen leden van de Nederlandse afdeling van de internationale dienst der Cana dese Omroepmaatschappij (C. B. C.) op de korte golf aan de Nederlandse luisteraars een ooggetuigeverslag geven van de aankomst. Vele passagiers zul len voor de microfoon geïnter viewd worden. Later op de dag zal een heruitzending op gra- mofoonplaten volgen op de korte golf van de C.B.C. 30 Maart 19.30 uur Ned. tijd zal de Nederlandse afdeling van de C.B.C. op de korte golf (16 en 19 meter band) een uitzending wijden aan 'n beschrijving van de aankomst van 170 gezinnen en hun verspreiding over hun nieuwe woningen in Canada. pen kan. Tussen die twee gaat overi gens langzaam vriendschap groeien. De afgelopen nacht is voorbijgegaan met praten, want van slapen kwam niets. Zullen zij, hoe vermoeid ook, deze nacht de ogen kunnen sluiten of zijn ze nog niet gewend aan het ge gons en gesteek der insecten? Jochem heeft bovendien last van zonnebrand. Van slapen zal wel niet veel komen. Maar in elk geval kunnen zij dan pra ten. Arthur Lemarque heeft zijn levensgeschiedenis verteld. Het deed hem deugd, dat de schoor steenveger zijn vader en moe der kent en heeft gesproken. Ja, hij i6 balorig van huis weggelopen. Want hij meende liet gekwezel niet langer te kunnen verdragen. Hij wou het leven met volle teugen genieten en meende, dat de wijde we reld, dje voor hem openstond, hom dat genot zou verschaffen. Verder was er de drang, om vreemde landen te zien en avon turen te beleven. (Wordt vervolgd.) meteen bespraken de bladen het gehele vraagstuk der oorlogs bruidjes. Er zijn in de Ver. Staten 175000 oorlogsbruidjes, van wie 54000 uit de Europese landen, de anderen komen uit Australië en de gebieden van de Stille Oceaan. Van de 54000 Europese bruidjes j zijn er 45000 uit Engeland. Uit I België kwamen er 2050, uit ons |land 254, en uit Luxemburg 123, terwijl het verslagen Duitsland er nog zelfs 3244 wist te leveren! 2 pet. mislukte. Het Amerikaanse ministerie 1 vanTransport gaf dezer da- gen een communiqué uit aldus j lezen wij in „Het Binnenhof" over het tot dusver bekende re sultaat dezer oorlogshuwelijken. Ruim 95 pet. oorlogshuwelijken van Amerikanen met Europese meisjes waren gelukkige „voltref fers", en ongeveer 5 pet. zouden mislukkingen ,zijn. Tot dusver heeft ongeveer 2 pet. een eis tot echtscheiding ingediend. Moeite: toetssteen der liefde. Deze cijfers vormen een gunsti ge tegenstelling met de huwelij1 ken van Amerikanen onderling, waarvan er niet minder dan 28 pet. mislukte, én op een echtschei dingsproces "uitliep. Er kan een verklaring gegeven worden voor dit verschil: o.a. het feit, dat een Amerikaanse soldaat, die een Eu ropese vrouw wenste zich zó ein deloos veel administratieve moei lijkheden moest getroosten, dat de liefde wel achttien karaats moest zijn, om al deze moeilijkheden en officiële hinderpalen te overwin nen. Wat de krijgshaftige Emma be treft, volgens de laatste kranten berichten heeft zij zich weer ver zoend met haar Amerikaan, er is zelfs een blad, dat met een ver zoeningsfoto prijkte. De meeste „geïmporteerde" oor logsbruiden hebben zich snel aan gepast, vooral diegenen, die een man hadden, die ergens 'in het Midden-Westen van de V.S. een burgerlijke betrekking had. Over het algemeen werden de oorlogsbrulden, de Duitse even goed, vriendelijk door de Ameri kaanse familie ontvangen. Als er eens een geval van antipathie te gen een of andere Duitse vrouw voorkwam, dan was het meestal om persoonlijke redenen, niet om dat zij Duitse was. Franfaise favoriet. Een weekblad in Milwaukee heeft onlangs een onderzoek Inge- logsbruid was. En het bleek, dat de Frangaise het meest populair was in haar nieuwe Amerikaanse omgeving. De tweede prijs, wat de popu lariteit betreft, krijgen kowel de Duitse als de Engelse vrouwen. Daarna komen de vrouwen uit Australië, Nederland en Italië. Het tijdschrift was niet ln staat, om iets te vertellen over de popu lariteit der Russische oorlogsbruid in Amerika, daar van alle 226 Russische meisjes, die met een Amerikaanse soldaat huwden, er geen enkele van de Sovjet-rege ring toestemming kreeg om Rus land te verlaten. Men weet dat de zes Russische vrouwen, die met Engelse soldaten huwden, ondanks alle officiële en persoonlijke smeekbeden van En gelse zijde ook het rode pahadijs niet mocht verlaten Weelde wint snel. Speciaal wat de Duitse vrouwen betreft, die als bruid naar Aiye- rika trokken, is de overgang groot maar er gebeuren ook wonderlijke dingen met het levenslot van zo'n oorlogsbruid. Een meisje uit Ber lijn bijv. trouwde een Amerikaan se kapitein, die met de nodige rid derorden op de brede borst in een prachtige Buick door het leegge- brande Berlijn reed. Thans Is deze kapitein weer in zijn gewone bur gerleven, en zit als chauffeur op een grote bus, ergens in Chica goMaar het bruidje ls, on danks dat, gelukkig, er stoffelijk heel wat beter aan toe dan de Ber- lijnse meisjes. !n Andere Duitse, uit Frankfort, trouwde met een doodgewoone soldaat van het Amerikaanse leger. En nu zit zij in Amerika, als 'n koningin op een „boerderijtje" van maar eventjes 100,000 bunder beste grond, er gens in Arizona. I^ééÖI „Zo was de Mens", door Ernie Pyle. Zuid-Hollandse llitg. Mij. (Ingez. Med.) Sowjet-burgerS moeten Frankrijk verlaten. Naar uit gewoonlijk welingelich te Sowjet-Russische bron te Parijs wordt vernomen, heeft de Franse veiligheidspolitie bij een overval op het huls van professor Odinetz, de hoofdredacteur van het onlangs verboden te Parijs verschijnende Russische blad Patriot, tien Sow- jet-burgers gearresteerd. Honderden personen uit landen ten Oosten van het „ijzeren gor dijn" worden door de Franse po litie ondervraagd in het kader van een grootscheeps onderzoek naar de activiteiten van buitenlanders ln Frankrijk. Nader wordt gemeld, dat de ge arresteerde Sowjet-burgers onder leiding van professor Odinetz, de voormalige voorzitter van de ver boden vereniging van Sowjet-Rus sische burgers in Frankrijk, bij een gekomen zouden zijn om de vereniging her op te richten. Jules Moch, de minister van Binnenlandse Zaken, heeft het be sluit tot uitwijzing genomen, na dat Bidault, de minister van Bui tenlandse Zaken, op de hoogte was gesteld. Ja, zó was de mens, zó als.Er nie Pyle hem getekend heeft; ge kleed In zijn khaki uniform, al vechtende vooruit of achteruit trekkend, bezweet, bevuild, ge wond, bebloed. „Niets anders maakt van een man een soldaat, dan de harde oorlogservaring", zegt de jour-, nalist, die dit boek schreef, maar door zijn scherpe blik en ook ge dreven door diep medeleven, ja medelijden met die soldaat, slaagt hij er in, ons telkens weer de mens te geven, zoals hij ls in al zijn menselijkheid, ook ln deze uitzonderlijke omstandigheden, die de oorlog geschapen hebben. Daar is het verhaal van die oorlogsreporter,die stond te fil men, terwijl een dode soldaat te gen zijn schouder leunde; daar ls' het verhaal van de twee artilleris ten, die zonder bedenken de plaat sen van hun doodgeschoten kame raden aan het luchtafweerkanon innamen; daar is ook het verhaal van Nat Kenney, die met een ka meleon op zijn pet rondreed; daar ismaar ach, waarom zouden we al die episoden stuk voor stuk gaan opnoemen! De oorlog is een gruwelijk bedrijf van bloed en zweet en tranen, maar hij ls even eens het leven en als zodanig ook opsmuk geschreven, zo'n diepe In druk op de lezer maakt. Meer dan door welk bombastisch geschrijf heeft Ernie Pyle ons voor de Ame rikaanse soldaat met al zijn. ge breken, maar ook met al zijn hoe danigheden, gewonnen. Och, hij verheelt het niet, hoe bang ze wa ren, toen ze voor 't eerst in het vuur kwamen, hij windt er geen doekjes om, dat hijzelf er hele maal geen lust in had, de held te spelen, uit misplaatste bravour of verkeerd begrepen plichtsbesef. Doch juist door dit alles wordt het ons duidelijk, dat wat deze ge wone Amerikaanse mensen déden toch groots was, omdat ze heel eenvoudig gingen en hun plicht vervulden tegenover land en volk, tegenover de mensheid. En ze trekken aan ons voorbij in een bonte mengeling: de student en de rechter, de advocaat en de tim merman, de verpleegsters en dok ters van het Rooseveltziekenhuis te Boston en al die tientallen an deren, enkelen slechts uit de vele honderdduizenden, die er op uit werden gestuurd om de Nazi's te bevechten en te verslaan. Een eenvoudige, nuchter-zakely- ke taal zelden we zoeven. Er is niets ln het verhaal, maar ook niets ln de wijze van zeggen, dat vol van het goede, ja soms juist j naar opzettelijkheid zweemt. Ja bewerker van grote kameraad- we zouden haast van kleurloosheid schap, onzelfzuchtigheid, helden- spreken ware het niet, dat woord moed en humor, omdat dit Intense en geladen zijn van een nim- mer aflatende spanning, die het leven deze dingen tevoorschijn brengt, iets waar het gewone, al ledaagse bestaan lang niet altijd ln slaagt. En over dit alles ver telt ons Ernie Pyle. We zijn in dit boek over de be levenissen der Amerikaanse troe pen ln Noord-Afrtka wel heel ver verwijderd van opgeblazen heiden dom, van alle onrechte romantiek, waaraan een vorige eeuw zich te buiten ging, als ze oorlogstafere len beschreef. Maar, heeft Ernie Pyle alle valse pathos over boord geworpen, dan heeft hij er Iets heel belangrijks voor ln de plaats gezet: de werkelijkheidszin. Met een diep ingeworteld gevoel voor de realiteit benadert hij men sen en toestanden, waarmee hij ln aanraking komt; en weet dan ook die toestanden en mensen in een eenvoudige, nuchter-zakelijke taal voor onze ogen te schilderen, zó dat er lets van medeleven, van sympathie, van bewondering ln ons gaat groeien voor deze Ameri kaanse jongens, die daar niets meer dan hun plicht, maar ook niets minder dan dat, gingen doen. De schrijver moet wel heel veel om deze meDsen gegeven hebben, dat zijn relaas, zonder de minste leven in zijn momenten van grote intensiviteit bezit. Al is het dan waar, dat elke literaire opzette lijkheid aan dit boek volkomen vreemd ls, toch is het een eenheid, een gaaf geheel geworden, niet al leen door de chronologische inde ling, die het volgt, maar ook om dat het hoofdthema nergens uit het oog werd verloren: „Zó was de mens". Dat wordt dan ook ln bijna oneindige, maar virtuose verscheidenheid herhaald. De vertaling laat o.l. hier en daar wel wat te wensen over, Iets meer nauwkeurigheid had storen de fouten als b.v. op blz. 23, 39, 256 vermeden. Behalve hoger ge noemde bedenking hebben we nog een bezwaar tegen dit anders voortreffelijk boek. Geen ogenblik blijft de schrijver stilstaan bij de vraag, welke rol het geestelijk le ven in dit soldatenbestaan innam. Betekende het iets voor deze Ame rikaanse jongens Een enkele aanwijzing, zoals het constateren van verhoogd bezoek aan de kerk diensten, als het gevaar toeneemt ls niet voldoende. We mochten- toch ook wel weten hoe de mens was in zyn verhouding tot God.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 5