Amerika tegen verdeling van Palestina. Wetsontwerp oorlogsschade- vergoeding onaanvaardbaar. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND SATERDAG 20 MAART UU Ideeën hebben benen Tijdelijk beheerschap voorgesteld. BUITEHLAlSi® tfwtdeUfk Geen communist in vaste commissie buitenlandse Taken De strijd tussen vrijheid en tyrannie Marshall: „Amerika moet spoedig besluit nemen" Oesterhandelaren willen knoeien tegengaan. Jaarvergadering Stichting „Nieuw Walcheren' Uitgave Stic. .ig „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- ttr.10.TeL 2438, Giro 27428a Kantoren? Vlissinge*, Walstraat 83, TeL 168; Middelburg, Korte Koor dst raat 35, TeL admini- «tratie 2009? Telefoon redactie 1347; Terneuzen, Vlooewijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD •e JAARGANG No. 902 Atwaeinepteprfl» ƒ3.80 p. kwartaal Advertentiepdji cent per w wr Kubrick Kabouters S cent per woord Hoofdredacteur: R. ZTJIDEMA f Directeur: JAfXJ. DE SMIT Met vaate medewerking van: Mr W. F. E. BARON d. FEI TZ, Middelburg, Dr K. HTJIZENGA, Middelburg, Ds J. KAREI,SE te Goes, Ds R. 8LOFSTRA te Vlisslngen en Ds W. VKOEGENDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.41 u., onder 18.54 u. Maan op 13.38 u., onder 5.40 u. Hoogwater te Vlisslngen. Zondag. 21 Maart: 10.47 u. 1.55 m., 23.26 u. 1.52 m. ]~N uitschland, dat zo hoog ver- heven werd en daarna zo diep vernederd, is ook voor ons een waarschuwend voorbeeld. Ook in deze zin, dat nog meer dan tot nu toe, aan de opvoe ding van het volk in woord en geschrift volle aandacht moet worden geschonken. De nationaal-socialistische geest is in Duitsland maar niet zo uit de lucht komen vallen. Daar zijn lange jaren van voorbereiding aan voorafge gaan. „Ideeën hebben benen", is de titel van een onlangs versche nen boek. De waarheid van dit gezegde is in Duitsland geble ken. De stelselmatige vergiftiging van het Duitse volk is reeds aangevangen in het begin van de 19e eeuw, o.a. door de wijs geer Fichte, die in een reeks voordrachten predikte de schep ping van een almachtige staat, goddelijk in zijn attributen en oppermachtig in zijn autoriteit. „De nieuwe opvoeding, zo leer de hij, moet voornamelijk hierin bestaan, dat ze volkomen de vrijheid van wil vernietigt in de bodem, die ze bewerken wil." Verder ontwikkelde Fichte de theorie, dat de Germanen als het onbezoedelde ras een uit verkoren volk zouden zijn, dat zich met recht het volk kan noemen en dat ver verheven was, boven andere, minderwaar dige rassen. Daaruit volgde lo gisch, dat minderwaardige vol ken onderworpen moesten wor den. Natuurlijk zou dat oorlog betekenen, maar dat was geen bezwaar, want „tussen de staten bestaat geen recht of macht, dan die van de sterkste". Hier was volgens Fichte niet alleen sprake van een recht, maar zelfs van een plicht; de heilige plicht van een ieder die üe kennis en de macht daartoe bezit. „Hjj is de heer gewapend met dwangmaatregelen en door God aangesteld". Deze theorieën .werden o.a. door Hegel verder uitgewerkt. De Staat moest worden opge vat als het Absolute. Orde moest de voorrang hebben bo ven vrijheid. Hij prees de Duit sers als het „zuivere Ras", het „Herrenvolk", dat geen godde lijke of menselijke wet behoeft te ontzien. Bismarck, de man van bloed en ijzer, was de staatsman die deze leerstellingen tot practi- sche toepassing bracht. Maar veelmeer nog was dit het geval met generaal Carl von Clausewitz, die niet anders deed, dan de oorlog als een noodzakelijk deel van Duitse staatsmanswijsheid te predi ken. Hij, niet Hitler, is de vader van de totale oorlog. Van hem is de stelling, dat hij die geweld meedogenloos aanwendt zonder zich om bloedvergieten te be kommeren, de overhand moet behouden. Geen wonder dat Hitier voortdurend een beroep deed op de „onvergetelijke Clausewitz". In. dit verband moet ook ge- genoemd worden Heinrich von Treitschke, de onbeschaamde prediker van de haat. „Haat te gen de vrede, haat tegen kleine en zwakke naties, haat tegen democratie, tegen het Christen dom en tegen de Joden". Zijn theoriën werden door de lol leidende persoonlijkheden bestemde jonge mensen als in gedronken. Zijn boeken werden de bijbel voor de Duitse patriot ten. Ook hij verkondigde de me ning, dat de Staat almachtig is en daarom onvoorwaardelijk te gehoorzamen. Vrede werd be spot als de grote illusie en de oorlog verheerlijkt als een deel van de van godswege gewilde orde. Het terzijde stellen van de oorlog, zou zijn een vermin king van de menselijke rede. Het ideaal van de eeuwige vrede is zowel onjuist als onre- cclijk, daar elke groei, elke be weging ophoudt, als de oorlog verdwijnt. En welk een oorlog! „In de oorlogvoering moet men geen aandacht schenken aan de massaslachting, de brandstichting, de veldslagen enz.; dat doen de kleinen en eenvoudigen, die alleen met de ogen van kinderen naar de ehi- lurg, die een hand of been af zet kijken, maar niet zien, noch beseffen, dat hij die doet om het gehele lichaam te redden Indien men een modern natio naal leger heeft, wordt de plicht mensenlevens te sparen geheel opgeheven door de ho-1 gere verplichting tot vernieti ging van de tegenstander." Met tractaten en plechtig ge sloten verdragen behoeft geen j rekening te worden gehouden. „Een staat, zo schreef hij, kan de toekomstige uuoefening van zijn vrije wil niet laten belem- j meren, door verplichtingen te genover een andere staat Iedere souvereine staat heeft het ontegenzeggelijke recht, als hij dat wenst, oorlog te verkla ren en daarom is het elke staat mogelijk zijn tractaten te ver breken." Om deze gedachten ingang te doen vinden, leerde hij, dat onderscheid moet worden ge maakt tussen publieke en per soonlijke zedelijkheid. Verplich- t ngen die het individu binden, kunnen in geen geval als bin dend voor de staat worden op gevat. Zelfbehoud geldt voor hem altijd als het hoogste ge bod. Alleen dappere volken, die Uiterste consternatie bij de Joden. VOOR DE ZONDAG De delegatie van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties heeft gisterenavond officieel me degedeeld, Bat de Amerikaanse steun voor de voorstellen van de Algemene Vergadering voor de verdeling van Palestina is ingetrokken en dat een tijdelijk beheerschap voor geheel Palestina is voor gesteld. Wanneer de Veiligheidsraad het Amerikaanse voorstel aanvaardt, zal een speciale zitting van de algemene vergadering gehouden moeten worden ter bespreking van de Palestijnse kwestie in haar ge heel. China en Frankrijk zullen het Amerikaanse voorstel steunen. Gromyko verklaarde, noch rechtstreeks noch indirect zijn goedkeuring te kunnen geven, voordat hjj nadere instructies heeft ontvangen. In de verklaring werd o.m. ge zegd, dat het voorgestelde plan niet kan slagen als niet elk der integrerende delen ervan uitge voerd kan worden en dat terstond verdere stappen ondernomen moe ten worden om niet alleen de vre de te handhaven maar ook verdere gelegenheid te verschaffen om overeenstemming tussen de be trokken partijen te bereiken t.a.v. een toekomstige regering voor Pa lestina. Trygve Lie herinnerde eraan, dat de kwestie van een beheer van Palestina aanvankelijk was be- De commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met veertien tegen acht stemmen haar goedkeuring gehecht aan 't Euro pees herstelplan van 5.300.000.000 dollar. Het wetsontwerp zal nu aan het Huls van Afgevaardigden worden voorgelegd. De Amerikaanse regering neemt reeds maatregelen om het lopen van goederentreinen te beperken voor het geval de reeds vijf dagen durende staking van Lewis' mijn- werkersbond voort zal duren. Dit zou onmiddellijke invloed hebben op de verscheping van voedsel en materiaal naar het bui tenland. Ongeveer 130.000 Chinese com munisten maken zich gereed tot een algemene aanval op de Mandsjoerijse hoofdstad Tsang- tsjoen. In Tokio vonden demonstraties plaats tot het vormen van een volksfront. De staking der post beambten in Japan omvat 60.000 man en zal 24 uur duren. In de straten van Tokio hebben 60.000 personen gemanifesteerd voor het noodzakelijke levensminimum. De Noorse regering heeft nieuwe maatregelen aangekondigd ter versterking van de Noorse defen« sieve paraatheid. Zij behelzen o.m. verlenging van de dienstplicht voor degenen, die momenteel hun dienstplicht voor 9 maanden ver vullen met 3 maanden. Een aantal afgevaardigden van verschillende partyen der Franse nationale vergadering heeft een voorstel getekend tot instelling van een constituerende Europese vergadering, welker taak zou zijn de oprichting van een permanente Europese federatie. sproken, doch dat deze mogelijk heid tenslotte werd opgegeven, omdat men van mening was, dat zij door beide partijen zou worden bestreden en de V.N. derhalve grotere strijdmachten nodig zou den hebben om een regeling uit te voerén. Lie vroeg of het voorstel der V.S., Indien het van kracht zou worden, ook door de grote mo gendheden zou worden uitgevoerd. Austin antwoordde, dat de V S. bereid waren ieder besluit van de V.N. te steunen., doch dat in af wachting van een speciale ver gadering der V.N. de commissie voor Palestina haar activiteit dient te staken. Hoewel de verandering der Amerikaanse politiek t.o.v. Pale stina jreeds enigszins te voorzien was, betekende xy een slag voor sommige gedelegeerden bij de V.N., zo meldt Reuter. De Joodse reactie In Palestina was die van uiterste consternatie. Naar wordt vernomen was de verandering reeds enige dagen in de pen en vormden de besprekin gen ln de commissie der Grote Vier slechts schijnbewegingen. Verklaring van Creech Jones. Jones, de Britse minister van Koloniën, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat wanneer er een chaos in Palestina zou ontstaan nadat Engeland op 15 Mei het mandaat' ter beschikking had ge steld. dit niet Engelands schuld zou zijn. Reeds lang had Engeland de V.N. op de nadering van deze da tum gewezen. Tijdelijke voorziening i.v.m. hervatting Engeland-lijn. De Rijkswaterstaat te Vlissin- gen zal een tijdelijke voorziening treffen met het oog op de hervat ting van de Engeland-lijn der Stoomvaart Mij. „Zeeland" van en naar. Vlisslngen. Men zal de werkzaamheden hier bij in een zodanig tempo uitvoe ren, dat zo nodig bij het ingaan van de zomerdienstregeling der spoorwegen de maatschappij „Zee land" van Hoek van Holland naar Vlissingen kan worden verplaatst. Hoe zal Hij, die zelfs zijn eigen Zoon niet gespaai d, maar voor ons allen overgegeven heeft, ons met Hem ook niet alle dingen Het is de vorige week bid dag geweest in vele Zeeuwse gemeenten1. Werd daarop niet veel ge dacht en gesproken over „alle dingen", die de Here ons be looft te schenkent Over het aardse, het stoffe lijke, het werk onzer handen of de gezondheid en de kracht die er voor nodig is om onze plaats in het maatschappelijk leven in te nemen en te be houden. Daar mag over gesproken worden; het dagelijkse leven schenken? vervult de mens met zorgen. Wij zijn vol van gedachten aan het tijdelijke. Lees juist daarom dit Bij belwoord goed en zie het gro ter verband waarin „alle din gen", die geschonken worden, staan. De Here begon met een kostbaar kleinood te schen ken. Zijn Zoon gaf Hij over aan het lijden en sterven. Hij is een geschenk voor de mensen. Het grootste ge schenk Gods en aaarom is de Apostel er zeker van (en zijt Rom. 8 32. ook gij dat?), dat al het ove rige wat de mens nodig heeft, daaraan toegevoegd zal wor den. In het bidden om een ze gen, ja in alle dingen die wij van node hebben, wijst de Here ons op het lijden van Zijn Zoon. „O Liefde, die om zondaars te bevrijden, zo zwaar xooudt lijden ES. de Ltn t. St. Philipsland. Met redelijkheid volkomen in strijd. In een nota omtrent het wetsontwerp op de oorlogsschadever. goeding, aangeboden aan de T\~ "r- <>r de Stichting Centrale Voorziening Rotterdam, i u.. >ehartiging van de belangen van door de oorlog getroffen bedrijven, de landelijke Federatie van Stichtingen voor Oorlogsgetroffenen, de Stichting voor de Landbouw en de .gemachtigden voor de oorlogsschadebe- klngen van ile Gedeputeerde Staten van Zeeland, Noord-Brabant en Gelderland, zijn de stejlers van de nota tot de conclusie ge komen, dat hoezeer zij waardering hebben voor het grote werk, dat aan het ontwerp is besteed, zij deze wet voor getroffen Neder land volkomen onaanvaardbaar achten. Sinds het begin van de week vertoeven onze beide prinsesjes in Zermatt (Zwitserland), waar zij genieten van het prachtige win terweer. De skilessen zijn direct begonnen en vermoeid van de oefeningen rust Prinses Beatrix tegen dë vensterbank van een chalet uit, terwijl Irene staat toe te kijken. Tweede Kamer. Grenscorrecties in April te Londen ter sprake. In de voortgezette vergadering van de Tweede Kamer (zie tweede pagina), deelde minister van Boetzelaer van Oosterhout mede, dat het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag zo spoedig moge] ijk zal worden ingediend en dat de regering ver trouwt, dat voorrang aan de behandeling ervan zal gegeven worden. In de preambule is de naam van de Allerhoogste niet genoemd. Het komt aan oj> de geest, waarin het verdrag zal worden uitge voerd en daarover behoeft geen twijfel te bestaan. Omtrent de militaire samenwer-waarom dit verzuimd is: men king tussen Nederland en België deelde de minister mede, dat deze de volle aandacht der regering heeft. Wat de grenscorrecties betreft, zei hij, dat de regering haar stand punt niet gewijzigd heeft. Te Lon den is deze zaak nog niet ter spra ke geweest. Verwacht wordt, dat dit in April zal geschieden. Bij de replieken merkte de heer Schmal (C.H.) op, dat hij geen categorisch antwoord heeft gekre gen op zijn vraag, waarom Gods Naam niet in het verdrag voor komt. Er zijn twee mogelijkheden, De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, heeft verklaard, dat de toestand in Europa nog nimmer in de geschiedenis „zulk een bedreiging van onze idealen e.n be langen" heeft gevormd. Ook in het Midden-Oosten, Indonesië, China, Korea en La tijns Amerika is de toestand critiek, aldus de minister. „Het is dringend noodzakelijk, dat Amerika spoedig een besluit neemt wat betreft de strijd tussen vrijheid en tyran nie in de wereld." Marshall waarschuwde Italië, dat een communistische over winning bij de komende verkie zingen het van de economische hulp uit Amerika zou afsnij den. Hij gaf echter zjjn bereidheid te kennen met de Sowjet-Unie tot overeenstemming te komen, „waardoor eens en vooral de huidige gevaarlijke toestand zou eindigen". Amerika kan de kwestie niet hun macht vergroten ongeacht de daartoe aangewende midde len, hebben een bestaansmoge lijkheid en toekomst. Kleine zwakke staten vergaan en te recht. De bekende wijsgeer Nietz sche ging hierin zo mogelijk nog verder. Een goede oorlog, heiligt z.i elke zaak. Wat heeft hij, die ten tonele verschijnt met geweld in daad en gedrag, uit te staan met verdragen? Weg met die zede- ieer, want „het hoogste kwaad maakt deel uit van de hoogste goedheid". Is het wonder, dat deze wijs geer door de Nazi's hoog ver eerd werd cn beschouwd als een wegbereider voor de Füh- .rer? Over de verdere doorwerking van deze door en door godde loze ideeën in een volgend nummer. uit de weg gaan door een af wachtende houding aan te ne men of „zijn activiteit zodanig te versnipperen, dat zij in het geheel geen waarde zou heb ben". De kwestie voor ons is, aldus Marshall, waar en hoe wij onze invloed moeten aan wenden, daaraan toevoegende „Het ongeluk wil, dat de cri- tieke toestanden niet tot Europa alleen beperkt zijn". Marshall vatte het standpunt van Amerika als volgt samen: „Onze politiek is er een van strikt vasthouden aan grond principes, maar tevens willen wij de deur wijd open laten voor elke verzoeningspoging. Wij streven er oprecht naar een gezonde basis te vinden voor een overeenstemming, die eens en vooral een einde maakt aan de huidige toestand. Zolang echter nog geen werkelijke re geling kan worden bereikt, moet het onze politiek zijn ons te verzetten tégen verdere in breuken op de rechten en levens van vrije volken. Het middel, dat tot onze di recte beschikking staat om die politiek doeltreffend te voeren is de spoedige uitvoering van het herstelplan voor Europa. Dit is van fundamenteel belang voor al onze toekomstige beslis singen met betrekking tot een toestand, die de ernstigste is waarvoor wij ons ooit geplaatst hebben gezien." durft niet, of men wil niet. De heer Bruins Slot (A.R.) zei, dat de communisten niet voor het Nederlandse vaderland maar voor het communistische ideaal strijden. De heer Wagenaar (C.P.N.) verklaarde, dat door voor het communisme te strijden het best gestreden wordt voor eigen land en volk. De heer van derGoes van Naters (Arb.) trok zijn laatste motie in. Hij diende ze daarna ge- gplitst in en verzocht ze te "doen behandelen bij de goedkeuring van het verdrag. De Minister wees er nog op, dat bij de formulering van het ver drag het internationaal gebruik gevolgd is. Dat kent de aanhaling van Gods naam niet. Men kan dat betreuren en de regering betreurt dat ook. Vervolgens werd gestemd over de eerste motie-van der Goes van Naters inzake de samenstelling der vaste commissie voor buiten landse zaken en waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat niet een lid der fractie van de C.P.N. daarin dient te worden be noemd. Deze motie wordt aange nomen met 57 tegen 7 stemmen, (die der C.P.N.). Met 58 tegen 7 stemmen (die der C.P.N.-fractie) werd de eerste der beidg nieuw-ingediende moties van de héér van der Goes van Na ters aangenomen. In deze motie wordt uitgespro ken, dat de Kamer met voldoening kennis heeft genomen van de me dedeling omtrent het resultaat der jongste besprekingen te Londen, Parijs en Brussel en zijn instem ming betuigt met het te dezen aanzien gevolgde regeringsbeleid. De tweede motievan der Goes van Naters zal later in behande ling komen. Hierin spreekt de Ka mer als hadr mening uit, dat blg- yende aaneensluiting kan worden gerealiseerd 'ln verschillende doel- verbanden, waarbij gezag dient te worden opgedragen aan boven- natnonale organen, in het bijzon der op monetair, economisch en sociaal gebied, en op dat der de fensie. Zij nodigt de regering uit, geza menlijk met de andere regeringen de spoedige opbouw van deze doel- verbanden te bevorderen en daar door bij te dragen tot een werke lijke rechtsgemeenschap. De vergadering werd daarna verlaagd. DE BILT ZEGT: Iets zachter. Zwaar bewoikt met enkele ver spreide opklaringen. Hier en daar enige lichte regen of motregen. Vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets zachter. In een dezer dagen gehouden vergadering van de Vereniging tot bevordering van de oestercultuur, de Vebo, werd het besluit geno men het verlagen van de oester- pryzen in België niet te accep teren. In het bijzonder werd besproken het geknoei met kortingen en de deviezen. De vergadering was van mening, dat het geven van korting aan Belgische klanten niet voor mag komen en besloten werd hier naar onderzoeken in te stellen. Daar een controle niet gemak kelijk uit te oefenen is, zou het Bedrijfschap gaarne zien, dat de exporteurs meer gebonden zouden worden. Het percentage preferente en niet preferente exporteurs zou dan nader geregeld kunnen wor den. Op deze wijze zou dan ook de kleine exporteur zijn oesters in België kunnen verkopen. Bij de grote exporteurs ontmoette dit echter grote tegenstand. Een der heren werd zelfs het verwijt ge maakt, dat hij voorstellen tot cen tralisatie van oesterexport ter sprake heeft gebracht ln Den Haag. Dit werd echter ten stellig ste ontkend. De voorzitter Mr Vlaming en Drs van Dijk, van het Bedrijfschap zuilen, zo werd besloten, een en ander met de importeurs ln België bespreken. Nadat verschillende voorstellen aan de hand waren ge daan om het knoeien tegen te gaan, werd een voorstel, om een commissie te benoemen, die voor stellen moet Indienen bij de ver gadering ter doorzending aan het Bedrijfschap, aangenomen. Om de percelen van de Boven- bank schoon te kunnen maken, zal een zeker percentage van de De hoofdbezwaren betreffen een viertal punten, t.w: het beginsel, dat aan de wet ten grondslag ligt, het systeem der wet, het tekort aan inzicht, dat na kennisneming van wetsontwerp en toelichting overblijft en het niet voldoende waarderen van het economische aspect der oorlogsschaderegelin gen. De gedachtengang, dat de scha de, die aan goederen van een deel van het volk is toegebracht, door de getroffenen ten behoeve van het gehele volk is geleden en mits dien ook collectief moet worden gedragen, is onjuist. Deze schade is in de getroffe nen aari de gemeenschap toege bracht. Rotterdam werd niet ge bombardeerd om Rotterdam te treffen, doch om Nederland tot capitulatie te dwingen. Walcheren is niet geïnundeerd om Walcheren maar als sleutelstelling voor de bevrijding van Nederland. De stellers zijn voorts van me ning, dat een gedeeltelijke vergoe ding van de schade moet worden afgewezen en het simfs 1941 uitge sproken verlangen tot vergoeding op basis van vervangingswaarde onverminderd gehandhaafd dient te blijven. „We constateren, dat het wets ontwerp voor een beperkte groep belangrijke verbeteringen in houdt", aldus de heer O. Zwager man, gemachtigde van Ged. Sta ten van Zeeland op een perscon ferentie te Nijmegen. Volgens hem is het wetsontwerp echter niet aanvaardbaar. Het zou z.i. een blijvende twistappel worden tussen Zuid en Noord en tussen aangren zende getroffen en niet getroffen gebieden. In artikel 8 der wet worden de bezitters van de kleine panden ongeveer op basis der ver- vangingskosten vergoéd. In West- kapelle is zo misschien 80 procent der gedupeerden veilig gesteld. In Middelburg, Arnhem, Nijmegen, Oostburg, Breskens, Sluis en in de agrarische sector zullen echter maar weinigen onder artikel 8 vallen. Het thans gevolgde diffe- rentiatie^telsel kent geen soepele heven, echter nadat overleg tussen Vebo en Bedrijfsschap heeft plaats gevonden. Op een desbetreffende vraag werd nog medegedeeld, dat-86 ton Franse zaaioesters van 2030 kg per 1000 besteld zijn; dat is plm. 4.300.000 stuks. Aan het einde van de bijeen komst nam Mr Vlaming afscheid als voorzitter van d,e Vebo. In zijn afscheidswoord zeide hij steeds het belang van de oestercultuur en de Vereniging in het byzonder op het totale oesterverkoop worden ge- oog te hebben gehad. overgangen, legt onvoldoende ver band tussen herstelkosten en ma teriële positie van de gedupeerde, is vol onzekerheden en verhindert economisch herstel. Het is met de redelijkheid volkomen in strytl. Het resultaat zal zijn de grootst mogelyke ongelykheid in behande- Ung. Hele groepen en gebieden zullen verpauperen, terwijl ontelbare ge dupeerden jaren zullen zuchten onder een toren van crediet, aldus de heer Zwagerman. Het wetsontwerp voorziet slechts in een tegemoetkoming van de schaden en dan nog met uitslui ting van de gehele categorie der bedrijfsschaden. Het gevolg hier van is, dat op de gedupeerde der gelijke lasten komen te rusten, dat dit herstel niet te realiseren zal zijn en de rendabiliteit der bedrij ven wordt vernietigd. De heer J. C. Baars, voorzitter van de Stichting tot behartiging van de belangen van door de oor log getroffen bedrijven liet een woord van protest horen tegen de vaak gemaakte opmerking, dat voor de meer draagkrachtige be drijven toch niet kan worden ver langd, dat zrj met de penningen van de minst draagkrachtigen weer op de been worden geholpen. Deze zelfde mening wordt gedeeld door de Stichting Centrale Voor ziening Rotterdam. o Herverkavelings- commissie Walcheren vergaderde. De Vrijdagmiddag gehouden ver gadering der Herverkavelings commissie Walcheren was speciaal gewijd aan de bespreking der we genplannen, waarbij als richtlijn het ontwerp der Snelcommissie werd gebrüikt. Met slechts geringe wijzigingen werd besloten de plannen ter goedkeuring aan Ged. Staten vóór te leggen. Na goedkeuring kan met de werkzaamheden worden begonnen. O.m. werd in deze vergadering de" breedte van de toekomstige weg Middelburg—Vlissingen vast gesteld. Niet tot overeenstemming kwam de vergadering omtrent de plan nen t.a.v. de wegen in het kreken- gebied rond Veere en de nieuwe weg MiddelburgSerooskerke. Besloten werd tut de instelling van een speciale commissie uit de Herverkavelingscommissie, die zich met de autoriteiten van de Noord-Oostpolder in verbinding zal stellen omtrent de voorwaar den van plaatsing etc. der Wal- cherse boeren. 1947 een jaar van grote activiteit. tt In het openingswoord, dat de heer J. L. Verhagen Vrijdagavond op de jaarvergadering der Stich ting „Nieuw Walcheren" te Mid delburg sprak, memoreerde hij het jaar 1947 als een rampjaar voor de Waleherse boer en wees hij op de ernstige gevolgen, welke het te geringe bouwvolume voor 1948 voor Walcheren zal medebrengen. „De Schelde" te Vlisslngen b.v. heeft nog gebrek aan 1500 arbei ders, doch voor deze zijn geen woningen, evenmin als voor het personeel- der Mij. „Zeeland", aan welke maatschappij het gemeente bestuur zulks reeds tot zijn grote spijt moest melden. De heer Ver hagen hoopte op een gedegen actie met andere geteisterde gebieden tot het doen loslaten van het fu neste standpunt der regering, dat bij de vaststelling van het bouw volume geen rekening met de ge troffenheid van de streek wordt op de heugelijke 4 Novemberdag van het vorig jaar. Internationale contacten zijn opgenomen en de tentoonstelling „Geborgen Land" werd een succes. Met waardering werd gewag gemaakt van het werk van de landschapsarchitect, de heef C. P. Broerse, dte 75 her- beplantingsplannen maakte. Mede aan het Initiatief der Stichting was het te danken, dat de C.O.A.K. naar Middelburg te rugkeerde én dat de vooruitzich ten van de terugkeer der Marine naar Vlisslngen gunstig zijn. Voorts ijverde de Stichting voor de vestiging van jeugdherbergen op Walcheren, drong zij aan op betere spoorwegverbindingen, ves tigde zij de aandacht op de nood der boeren etc. Het ledental be woog zich ln stijgende lijn, aan contributies werd 2% maal zoveel ontvangen als in 1946. In Decem ber 1947 werd de heer van den gehouden. Spr. protesteerde tem Ende als administrateur benoemd; werkcommissies werden gevormd, alsmede een werkbestuur. Door de voorzitter van het Her- beplantingscomité, de heer P. Blaauw, werd eveneens verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de 26 leerlingen aan de tuintekencur- sus allen tot het tweede cursus- slotte tegen het feit, dat in de commissie voor het Nationale Plan ter bestudering van dé her bouw der Noordzeebadplaatsen geen enkele Zeeuw zitting heeft. In het door de secr., de heer G. Ballintijn, uitgebracht jaarver slag, werd breedvoerig Ingegaan jaar zijn toegelaten en dat de plannen voor herbeplanttng van het krekengébied te Westkapell# ln voorbereiding zijn!' De penningmeester, de heer G. H. Luijendijk, deelde mede, dat op 31 Dec. '47 het stichtingskapitaal f 2102,08 bedroeg en dat van de ontvangen gelden voor de boom- plantactie geen cent voor de ge wone kosten der Stichting wordt bestemd. Het bomenfonds bedroeg op 31 Dec. '47 f 190.088,01. Hierin zijn niet geadministreerd de ontvangen giften ln natura aan bomen etc. Een bedrag van f 18.531,werd bijeengebracht door de Ned. Jeugd Bomen Actie, f 12.000.—bijeen gebracht door het Hostecomité in België, zal worden gebruikt voor de beplanting rond het dijkgat b(j Veere. Dé 4 Novemberdag leverde een vrij aanzienlijk batig saldo op. De begroting voor 1948 ziet er niet erg gunstig uit: aan inkom sten wordt geraamd f 4000.— (contr. en giften) en f800.aan interest, de uitgaven worden be groot op f 6590.—, alzo een tekort van f 1790. De aftredende bestuursleden, dê heren P. Blaauw, G. Ballintijn, Jhr Mr D. v. Doorn, K. v. Everdingen en D. F. P. Hoegen werden bij ac clamatie herkozen. Daarna gaf de heer C. Zwager man een uiteenzetting van het herstel- en schadevergoedings- vraagstuk. Tenslotte Installèerde de voorzitter Sn een. korte toe spraak de Agrarische Commissie der Stichting.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1