Onmiddellijk realiseren militaire samen werking bepleit. Reservisten voor rijks politie opgeroepen. V.8. hebben onvoldoende troepen in Enropa Het Vjjfmogendheden-verdrag Eerste phase van overleg geëindigd. Prot.'Christelijke werkgevers jubileerden. Smokkelkoning van Loon gearresteerd. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Wijziging Zondagswet. Geen communist in commissie buitenlandse zaken. Kanaaltunnel thans onmisbaar. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- gtr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 901 Abonnemeataprys 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per oi.m. Rubriek Kabouters S cent per woord VRIJDAG 19 MAART 1948 Hoofdredacteur: R. ZTTTDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON V. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SI.OFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGES'DEWEY te Poortvliet. Op- ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.44 ti., onder 18.53 u. Maan op 12.11 u., onder 5.01 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 20 Maart: 9.14 u. 1.38 m., 22.00 u. 1.28 m. T-J et is met de Zondagswet A langzamerhand een onhoud bare toestand geworden. Et- moet één van twee gebeuren: de wet moet worden gehand haafd, of indien dat niet ge wenst of mogelijk wordt ge acht, worden gewijzigd of in getrokken. In de Statên-Generaal is deze zaak herhaaldelijk aan de orde gekomen. Reeds in 1859 werd op intrekking of herzie ning van de wet aangedron gen, omdat zij in strijd werd geacht met de in de Grondwet gewaarborgde vrijheid van godsdienst. In 1869 maakte de afge vaardigde van Tiddelburg, Mr D. van Eek. zi' u tot tolk van de tegenstanders, toen hij met kracht op intrekking van de wet aandrong. Hij herinnerde aan een rap port van een commissie van het Nut van 't Algemeen, waarin de Zondagswet werd genoemd „een hinderpaal op de weg van de ontwikkeling der zedelijk heid", op grond waarvan het noofdbestuur der Mij. werd ge machtigd maatregelen voor te stellen, die tot algehele om werking der wet konden leiden. De heer van Eek verklaar de, dat zijn grote grief tegen de wet deze was, dat zij een eenzijdig begrip huldigt en het recht van anderen miskent. Ook in volgende jaren werd meermalen op wijziging van de wet aangedrongen, doch zonder resultaat. Onder minister Modderman, die in 1879 aan het bewind kwam, scheen er verandering te zullen komen. Deze minister sprak zich zeer scherp uit. De Zondagswet, zo betoogde hij, maakt een onge oorloofde inbreuk op de vrijheid en is niet uitvoerbaar. Zij ver biedt wat in een vrij land niet verboden mag worden, en streeft haar doel voorbij, waar zij niet tot rust en orde, maar tot vie- mg wil dwingen. Tot daden is het bij deze minister wat dit betreft, echter niet gekomen, hoewel ook het A.R. Kamerlid, de heer J. H. Donner er in 1881 op aandrong dat de afgeleefde wet van 1815, door een nieuwe zou worden vervangen. C indelijk, in 1886, werd door •'—'minister Mr baron du Tour tot Bellinchave een wetsont werp, houdende bepalingen ter bevordering van Zondagsrust aan de Kamer aangeboden. Tot openbare behandeling kwam het echter niet. Het ontwerp werd niet eens in de afdelingen onder zocht. Minister du Tour plaatste zich in ontwerp op het stand punt, dat een dag rust per week nodig is tot het herwinnen van verloren kracht. Dat de staat daartoe de Zondag kiest, ligt in de aard der zaak. Die keuze is gegrond op een eeuwen hei- bij de overgrote meerderheid der bevolking bestaande ge woonte, en is tevens bevorder lijk aan de waarneming der godsdienstige plichten door de overgrote meerderheid, die de Zondag ook tot kerkelijke rust dag heeft aangenomen. De be doeling van de wet is geen an dere, dan de viering van de Zondag m o g e 1 ij k te maken. Of men ze vieren wil gaat de wetgever niet aan. De rust is doel, niet de viering, zoals bij de bestaande wet. Dit ontwerp droeg dus niet een religieus- maar een soci- a a 1 karakter. Doel was niet handhaving van de wet des Heren, maar bevordering van het belang van de mensen. Van daar, dat alleen verboden werd openbare arbeid in dienst of tegen loon van anderen", omdat waar het hoofddoel is een rust dag te verzekeren aan hem, die dezen niet kan bedingen, het onnodig is, ook arbeid, buiten dienst en zonder loon verricht, te verbieden. Behalve het verbod van open bare arbeid met zijn talrijke uitzonderingen, bevatte dit ont werp o.m. een verbod tot het houden van openbare vermake lijkheden, of het deel nemen aan geraas makende spelen vóór 8 uur 's avonds of, bij het vroeger eindigen van de laatste openbare godsdienstoefening, voor het eindigen daarvan. Dit verbod zou echter niet gelden, zo een en ander op een afstand van tenmintse 200 M. van de plaats der godsdienstoefening gebeurde. lit dit en andere artikelen blijkt, dat dit ontwerp, dat zoals gezegd, beheerst werd door het maatschappelijk be lang van de Zondagsrust, een veel ruimer standpunt innam dan de bestaande wet, en dat dan „hedendaagse begrippen en toestanden" belangrijke conces sies waren gedaan. De Christe lijke feestdagen werden geheel vrij gelaten. De grote vraag is nu, van welk beginsel het door minister Witteman in te dienen «wets ontwerp zal uitgaan; of het een werkelijk verbeterde editie van de bestaande Zondagswet zal zijn, of dat het ontwerp-du Tour, dat vrijwel overeenkomt met de thans heersende prac- tijk, als richtsnoer zal worden gegeven. TWEEDE KAMER BERAADSLAAGDE OVER REGERINGSVERKLARING. Uitvoering plan-Marshall door departementale organen. In de vergadering der Tweede Kamer is gisteren avond een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de door minister Beel afgelegde Regerings verklaring inzake het Vijfmogendhedenverdrag, terwijl tevens aan de orde was de interpellatie van der Goes van Naters omtrent de voorstellen en onderhandelingen, sedert de aanvang van dit jaar, waarbij Nederland rechtstreeks of zijdelings be trokken is. De heer van der Goes van Na ters (Arb.) merkte op, dat de Bel gische regering het parlement heeft geraadpleegd voor het ver drag werd ondertekend. De Ne derlandse heeft dat niet nodig ge vonden, hetgeen spr. niet juist achtte. Met betrekking tot de Benelux- overeenkomst vroeg spr., of de re gering haar oordeel kon geven over de practijk der douaneover eenkomst sinds 1 Januari j.l.; of de regering wil medewerken aan een definitieve oplossing van han gende kwesties met betrekking tot de Belgische havensteden; of de totstandkoming der economi sche unie niet versneld kan wor den en of de regering met spoed een militaire coördinatie binnen Benelux-verband bevorderen wil, o.m. door de Instelling van een gemengd generale-staf-comité. Ook over het beleid der rege ring t.a.v. Duitsland vroeg spr. nadere inlichtingen. Spr. vroeg vervolgens of de re gering haar aandacht wil wijden aen een alzijdige samenwerking in het permanent orgaan, dat er blij kens de besprekingen te Parijs nu zal komen. Gaarne zou hy hier over inlichtingen ontvangen. Militaire samenwerking mag z.l. niet later dan de economische en Dr Werner Hennem^iin, vice- voorzitter van de landdag van Saksen-Anhalt (Sow jet-zóne) Is naar de Brits-Amerikaanse zóne gevlucht. Brigade-generaal Longham, de Britse regionale commissaris voor Nedersaksen, heeft gezegd, dat ln de loop van dit jaar misschien ver kiezingen gehouden zullen worden in West-Duitsland tengevolge van de internationale toestand. Nieuw Zeeland heeft voorgesteld de moeilijkheid van het veto in de Veiligheidsraad op te lossen door te bepalen, dat een besluit van de Raad slechts de instemming be hoeft van vier inplaats van alle vijf permanente leden. Het voor stel zal bestudeerd worden door een sub-commissie. Tussen Bulgarije en de Sowjet- TJnie is te Moskou een verdrag voor 20 jaren van wederzijdse by- stand, vriendschap en samenwer king gesloten. Stalin was aanwe zig bij de plechtigheid van de on dertekening. Teneinde een Amerikaanse Da kota, die in de lucht een motor stoornis kreeg, lichter te maken, zijn negen personen, onder wie drie vrouwen, met de parachute boven Noord-Berlijn omlaag ge- sprongen. Tot hen behoort briga de-generaal Taylor, chef van de Amerikaanse prosecutle in Neu renberg. Taylor Is gewond ge raakt. Alle parachutisten behalve een lid van de bemanning zijn ge meld als goed terechtgekomen. Het tekort aan steenkool als ge volg van de staking van mijnwer kers ln de vetkoolmijnen heeft de Amerikaanse regering gedwongen het verkeer van passagierstreinen met 25 procent te beperken m.I.v. Maandag. Harold Stassen, republikeins candidaat voor het presidentschap van de V.S., heeft te Cleveland verklaard, dat de communistische partij in Amerika bulten de wet gesteld diende te worden. Tussen Zwitserland en de Sow- jet-Unie is een handelsovereen komst tot stand gekomen, die op 1 April 1948 in werking zal tre den, evenals een overeenkomst tot het vestigen van een handelsver tegenwoordiging der Sowjet-Unie te Bern. culturele samenwerking komen. Spr. vroeg o.m. of onder militaire samenwerking een gezamenlijke bestrijding van een vijfde colonne kan worden verstaan. Tenslotte formuleerde hij de volgende vra gen: Wil de regering er toe medewer ken, dat by de uitwerking der Westelijke unie vooral aandacht wordt geschonken aan de schep ping van eigen gezagsorganen der unie; het onmiddellijk realiseren van militaire samenwerking; het inpassen van de economische sa menwerking der vijf landen ln die van de zestien naties en het voor bereiden van een verdere staat kundige aaneensluiting tussen de bondgenoten. Met instemming verklaarde hg kennis te hebben genomen van de plannen der regering om de demo cratische rechtsorde te handhaven. Hy diende een motie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat gezien de internationale verhoudingen de vaste commissie van buitenlandse zaken wijziging behoeft en dat niet een lid der C.P.N. daarin dient te worden benoemd. Deze motie was meSe onderte kend door de heren Tilanus (C.H.) Serrarens (K.V.P.), Korthals (V. V.D.) en Bruins Slot (A.R.). Antwoord minister. 9 De minister van Buitenlandse Zaken, de heer van Boetzelaer van Oosterhout verklaarde, dat de douaneovereenkomst te kort werkt om er al een definitief oordeel over te geven. Ten aanzien van de Belgische havensteden verklaarde spr. dat de regering streeft naar zeer nauwe samenwerking. Er is een verkeerscommissie ingesteld en er is een accoord ln voorbereiding over de havens. De regering wenst de totstand koming der economische unie zo veel mogelijk te bespoedigen. Militaire coördinatie wordt reeds geruime tyd door de regering be vorderd. Er is samenwerking tus sen de staven. De beslissingen van het Ameri kaanse Congres t.a.v. het plan- Marshall moeten worden afge wacht. De uitvoering van het werk voor Nederland wordt opgedragen aan departementale organen. Overwogen wordt de instelling van een raad van advies, waarin be drijfsleven en werknemers verte genwoordigd zullen zijn. De Kamer zal te gelegener tijd worden ingelicht over het werk der organisatie voor het Europese reconstructie-program. Tenslotte deelde de minister mede, dat de volgende week te Brussel een bespreking zal wor den gehouden over de samenstel ling van de consultatieve raad. Na het antwoord van de minis ter diende de heer van der Goes van Naters een door de heren Ser rarens (K.V.P.), Ruijgers (Arb.), Sassen (K.V.P.), mej. Tendeloo In verband met het besluit van de regering om het potentieel van het gezagsapparaat der overheid te versterken door aan de Rrjks- en gemeentepolitie een aanzien lijke uitbreiding met vrijwilligers te geven, heeft de minister van Justitie ln een bekendmaking ge gadigden voor de reserve-Rrjkspo- P.), mede ondertekende motie ln, waarin de Kamer uitspreekt in te j litie opgeroepen om zich ln per- stemmen met een regeringspoll- j soon te melden bij de burgemees tiek, die gericht is op het binnen ter of rechtstreeks bij de groeps de Verenigde Naties deelnemen van Nederland aan een werkelijke rechtsgemeenschap van democra tische staten in federaal verband, waarbij gezag dient te worden op gedragen aan één of meer boven nationale organen, ln het bijzonder op monetair en economisch gebied en op dat der defensie. De regering wordt voorts uitge nodigd, gezamenlijk met de rege ringen der staten, waarmee zij thans op een nieuwe basis samen werkt, een spoedige opbouw van een zodanige rechtsgemeenschap en van haar organen te bevorde ren. De heer Schmal (C.H.) ant woordde de heer van der Goes van Naters op diens vraag of de C.H. gebukt gaat onder defaitisme, dat hij en zijn geestverwanten niet de faitistisch, maar realistisch zijn en niet optimistisch maar pessimis tisch. De heer Bruins Slpt (A.R.) ver klaarde, dat verscheidene clausu les van de tweede motie-van der Goes zijn Instemming kunnen boe ken. Enige andere echter zouden nadere bespreking vereisen en daarom acht hij het gewenst, dat de motie gesplitst wordt. „Wij wijzen allen het commu nisme af", aldus spr., „maar wij léven niet in overwegende mate uit de geloofsdrift, die eens Euro pa van heidens christelijk maak te". Spr. begroette het verdrag als een stap in de goede richting en commandant c.q. dlsip-lcts-com- mandant van de Rijkspolitie, mits de gegadigden woonplaats hebben ln een gemeente, waar geen ge meentepolitie ls. Voorts ls bekend gemaakt, dat ln een gemeente waar gemeentepolitie is, een re- serve-gemeentepolltle wordt inge steld. De aanmelding dient plaats te vinden uiterlijk 3 April a.s. Toe treding tot de reserve-Rijkspolitie ln vrijwilligers verband, betekent, dat de reservist zich verbindt om de beroepsrijkspolitle bijstand te verlenen, wanneer het bevoegd ge zag daartoe een beroep op de Rykspolitie-reservist doet. In aanmerking komen uitslui tend gezagsgetrouwe Nederlan ders, die voor zover zij niet mili tair dienstplichtig zijn, de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt. Voorzover zij wel militair dienst-" plichtlg zijn, dienen gegadigden voor wat officieren betreft de leeftijd van 45 jaar te hebben be reikt. Onderofficieren en korporaals moeten de leeftijd van 40 jaar, en manschappen de leeftijd van 28 jaar hebben bereikt. Personen, die de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt kunnen niet tot de reserve-Rijkspolitie toetre den. Vervolgens is nog bepaald, dat oud-politleambtenaren, die overi gens aan de eisen voor toelating voldoen, voorkeur genieten. Ten blijke van zijn toelating ontvangt de reservist van de commandant een verbandacte. o hij hoopte, dat de militaire punten RHksnolitie snel en duidelijk tot uitvoering R,*sPolitle zullen worden gebracht. Als men onder deze unie wil schuiven een socialistisch federa listische ideologie, dan is dat on juist. Men zal er alleen op zake lijke gronden kunnen komen. Met het oog op de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakrje achtte hij het noodzakelijk voorbereid te zijn. Tegen half twaalf verdaagde de voorzitter de vergadering tot van morgen. Naar de bollen. S>e Algemene Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer meldt, dat het bollenseizoen dit jaar op 2 April aanvangt. Van 2 April tot medio April staan de narcissen in bloei. Van 10 tot 20 April de hya cinthen, en van 15 April tot begin Mei de tulpen. 17 April ls de da tum voor het tulpenfeest. De eerste spreker, prof. Romme, sprak de hoop uit, dat de regering met alle middelen een spoedige totstandkoming van een nieuw be stel zal bevorderen en dat de ver gaderingen van de Kamer van Afgevaardigden gemeenschappe lijk zullen worden gehouden. Prof. Logemann noemde de re soluties een aantal forse streken, die het patroon opzetten van de toekomstige organisatie van het nieuwe Koninkrijk, Door de heer Eman werd een motie ingediend, waarin geconsta teerd werd, dat de conferentie niet beschikt over voldoende gegevens van staatkundige, financiële, eco nomische en sociale aard, om zich uit te spreken over de verwezen lijking der levende wensen en waarin aan de Nederlandse rege ring verzocht werd een commissie tn te stellen, bestaande uit inwo- (Arb.) en de heer Romme (K.V. ners van Aruba, Curasao en Ne- De Amerikaanse minister van Defensie, James Forrestal, heeft het Congres verzocht zijn goed keuring te hechten aan de organi satie van een doeltreffend systeem van luchtalarmerlng en burger lijke verdediging. In een verkla ring voor de Senaatscommissie voor de strijdkrachten drong hij aan op het aannemen van een wetsontwerp ter uitvoering van Trumans voorstel en betreffende dienstplicht en een paraatheids program. Volgens Forrestal waren onge veer 3 millloen man tussen de leeftijd van 20 en 26 jaar beschik baar voor dienstplicht. De oud-voorzitter van de N.C.R.V., Mr A. v. d, Deure, is gisterenmorgen voorlopig op vrije voeten gesteld. Reuter's diplomatieke corres pondent ziet aanwijzingen voor de omstandigheid, dat Engeland, Frankrijk en de Benelux spoed zuilen betrachten met de uitvoe ring van het vijfmogendhedenver drag. Economische samenwerking en gemeenschappelijke veiligheids maatregelen worden als de meest urgente punten voor gedetailleer de uitwerking beschouwd. Men neemt aan. dat de officiële Belgische beslissing om het pact zq snel mogelijk door het parle ment te doen goedkeuren, gevolgd wordt door soortgelijke stappen van de andere verdragspartners. De Paryse ochtendbladen be richtten dat een verenigde mili taire staf voor de Westelijke Unie onder leiding van Veld-Maar- scholk Montgomery, hoofd van de generale stof van het Britse im perium, zou worden voorgesteld. Door een woordvoerder van de en Montgomery's bezoek aan Brussel Britse delegatie werden deze be richten echter overdreven ge noemd. Zeker is, dat Mdttgomery's be zoek aan Brussel ter inspectie van de Belgische militaire Installaties (op uitnodiging van de Belgische regering) tevens zal dienen ter bespreking van gezamenlijke ver dedigingsmaatregelen binnen het kader van het Woensdag geteken de verdrag, aldus Reuter's corres pondent. Wat dit betreft, zo gaat hij verder, neemt de belangstelling van waarnemers toe voor de kwestie, wat precies „de Ameri kaanse ondersteuning van de ver dedigingsclausule van het vijfmo gendhedenverdrag, toegezegd door president Truman" zal betekenen. Rondetafelconferentie, Redactiecommissie opstelling ontwerp Rijks grondwet. Met de openbare vergadering van gisteren der Rondetafelconfe rentie is de eerste phase van overleg geëindigd. In deze vergadering hebben vele afgevaardigden het woord gevoerd over de ontwerp-resoluties, zoals die door de redactie-commissie waren vastgesteld. Het slot was, dat zy alle, waarvan enkele gewijzigd, werden aan vaard, zodat hiermede de basis gelegd is voor de toekomstige, ver houding tussen Nederland en de West-Indische, gebiedsdelen. derlanders om op korte termijn een rapport samen te stellen. De motie werd gesteund door de he ren da Costa Gomez, Buiskool en Joekes. De heer Meijerink was van me ning dat de conferentie een succes is geworden, doch de verhouding tussen de vertegenwoordigers van Nederland in het Rijksdeparte ment (100 zetels) en die van W.- Indië (42) riep bij hem bezwaren op.' Nederland heeft hier z.l. te weinig invloed. Daarna werden alle 16 resolu ties, sommige met enige wijzigin gen, aangenomen. Dit was ook het geval met de motie-Eman. Vervolgens diende prof. Loge mann een motie in waarin aan de Ned. regering werd verzocht met het oog op de grotere verantwoor delijkheid voor eigen aangelegen heden der W.-Indlsche gebiedsde len ln de periode van overgang naar de nieuwe staatsorde, dade lijk na de totstandkoming van het college van algemeen bestuur ln Suriname en de Ned. Antillen te komen tot het betrekken van een gemachtigde van elk dezer belde landen ln het overleg der Nederl. regering, over zaken, welke mede voor deze landen van belang zijn. Deze motie werd z.h.s. aangeno men. Voorts werd besloten een redac tie-commissie te benoemen tot op stelling van een ontwerp-Rijks- grondwet. Voor Suriname werden hierin benoemd de heren Pos en Buiskool en voor Nederland de heren Logemann en Romme. De Curagaose delegatie zal zich hierover nog nader beraden. Nadat de heren da Costa Gomez, Buiskool en Romme dankwoorden hadden gesproken, sloot min. Jonkman deze conferentie. „Het gevaar zien betekent het te bestrijden". Gisteren hield het verbond van Protestants-Christelyke Werkge vers in Nederland te 's-Gravenha- ge een jubileumvergadpring ter gelegenheid van zijn dertig jarig bestaan. De voorzitter, de heer A. Borst Pzn., hield een openingsrede geti teld „Trouw". Spr. zelde hierin onder meer, dat gewaakt dient te worden voor een zo overmachtige staatsinvloed op het maatschap pelijk leven, dat de maatschappij zich niet meer vrij ontwikkelen kan. Er ls in geen land ter wereld ooit enige overheid geweest, die niet op allerlei wijze ln de gang van het burgerlijk en maatschap pelijk leven, ook in de verhouding tot het stoffelijke goed, heeft moe ten ingrijpen. Wij kennen ons bur gerlijk recht, ons Handelsrecht, Staats- en Strafrecht, Erfrecht, Belastingrecht enz. In deze ont wikkelingslijn volgen ook sociaal- ethische rechtsregels, als Arbeids recht en Bedrijfsrecht vanzelfspre kend. Van een geheel vrije Instinctieve ontwikkeling der maatschappij kan dan ook in een rijk van hoge re nationale ontwikkeling geen sprake zijn. Het gevaar bestaat dat de staten niet de beginselen van Gods Woord aanvaarden als norm voor hun rechtsregelen en -handelingen, maar dat de sterk ste staatkundige en maatschappe lijke 'groeperingen, of een groep die de macht grijpt, los van die beginselen, zelfs daaraan tegen overgesteld, eenvoudig overheerst en staat en maatschappij dwingt Onder aandrang van de senato ren verklaarde Forrstal met te genzin, dat het verzoek voor re- cruten voor het leger waarschijn lijk zou neerkomen op een verho ging van de legersterkte tot 900.000 man. De huidige toege stane sterkte van het Amerikaan se leger is 600.000 man. Op de vraag of de V.S, voldoen de troepen ln Europa hadden om hun positie aldaar te verdedigen antwoordde Forrestal: „Volgens mij niet". Wij hebben 2v/, divisie op non- actief en 7 a 8 overal in het bui tenland verspreid. Wij hebben op geen stukken na de beschikking over de reusachtige organisatie, die nodig is om onze Europese po sities te verdedigen". Forrestal schatte, dat de Sow jet-Unie aanmerkelijk meer dan 100 divisies had. De divisies van de satellieten" schatte hij op 75. Motie tegen Rotterdamse communistische wethouder. Gisterenmiddag is door Mr Donker, fractievoorzitter van de P. v. d. A. in de zitting van de Rotterdamse gemeenteraad een motie voorgesteld mede namens alle andere fracties, behalve de communistische, waarin zij uit spreken geen vertrouwen te stel len in een wethouder, die lid is van de C.P.N. en hem uitnodigen zijn zetel ter beschikking te stel len. „Overwegende zo heet het in die motie dat steeds duidelijker blijkt, dat de C.P.N. doeleinden na streeft, die onverenigbaar zijn met de geestelijke waarden, die de grondslag vormen van de Neder landse samenleving, daarbij de na tionale belangen ondergeschikt makend aan de belangen van een vreemde mogendheid". De communistische wethouder, de heer L. W. Schmidt, verklaarde o.m.: „Ik ben gekozen door 62.000 stadgenoten op een democratische wijze éh door de raad zelf tot wet houder gekozen. Ik ben niet van plan het veld te ruimen, voor geen motie en voor geen enkele verhit te redevoering". o De Fins-Russische onderhandelingen. President Paasikivl heeft de ge delegeerden voor de onderhande lingen met Rusland voor hun ver trek naar Moskou als laatste in structie meegegeven aan te drin gen op minder verstrekkende voorwaarden dan de in het Sow- jet-Russische-Hongaars verdrag vastgelegde, welk- verdrag door Stalin in zijn brief werd aange haald als model voor een verdrag met Finland. Het heeft verwondering gewekt, dat generaal Arne Sihvo, de Finse opperbevelhebber, niet behoort tot de groep deskundigen, die de de legatie naar Moskou zullen ver gezellen. Officieel is gemeld, dat Sihvo ziek is, doch on-officieel werd gezegd, dat hij te plooibaar is om deel te nemen aan onder handelingen welke slechts de steun van drie der zes politieke partijen genieten. in een uniform keurslijf van ver ordeningen en bepalingen, die de zelfstandigheid der personen en maatschappelijke ievenskringen, ondermijnt, en deze ondergeschikt maakt aan de almachtige staat. Dan is het niet meer de vrije maatschappij die eigen regelen doet groeien en daarop uiteindelijk de goedkeuring van eventueel de binding van de overheid vraagt, maar dan is het de staat als hoog ste gemeenschap, die van bovenaf bindt en oplegt, en die naar klas siek heidens beginsel de deeltaken der delen bepaalt. De voorzitter wees er vervol gens op, dat er in onze tijd en in ons land velen zijn, die met het woord organisatie der maat schappij" eigenlijk deze toepassing van overheidsmacht bedoelen, en dat er anderen zijn die het niet bedoelen maar toch hetzelfde me de helpen propageren. De heer Borst besprak hierna de omwenteling in Tsjecho-Slowa- kije. In Praag, zo zehle spr., dre ven de tot „comité' s van actie" omgebouwde fabrieks- en bedryfs- raden de mensen met geladen re volvers naar het Wenceslauspiein, Daar stonden zij, de tienduizenden met tranen in de ogen en diep be wogen, tot luisteren gedwongen. Alle ondernemingen waren her metisch gesloten en het personeel werd als vee naar de meeting ge- jaegd. De huidige gebeurtenissen, aldus pr., zijn waarschuwend. „Het gevaar zien betekent het te bestryden". In trouw aan onze Vorstin, zo eindigde spr., en onder haar lei ding zal ons Nederlandse volk en zullen de Prot. Christelijke onder nemers in nauw contact met onze geestverwanten, patroons en ar beiders de strijd voor gezag en vrijheid hebben te strijden tegen allen die ons voeren tot revolutie en dwang. Verder werd nog het woord ge voerd door Mr O. Vixeboxe over het loonvraagstuk en njr, J. Mey- nen over „De Calvinistische le vensbeschouwing en haar interna tionale invloed op het economisch handelen". Voorzitter Tsjechoslo- waakse soc.-dem. partij treedt af. Lausman, voorzitter van de Tsjechoslowaakse sociaal-demo cratische partij en vlce-minlster- president, ls afgetreden als voor zitter van de partij. Lausman werd tot voorzitter van de partij gekozen op het con gres van Orno in de plaats van Fierlinger, tegen wie de meerder heid op het Congres bezwaar had om zijn politiek van gèzamenlijke actie met de communistische par ty. Zes Tsjecho-Slowaakse parle mentsleden zijn Donderdag van hun parlementaire Immuniteit ver vallen verklaard op grond van sa menzwering en verraad. Nederlands-Ar gentijns handelsverdrag. Nederland en Argentinië hebben na vier maanden onderhandelen een handels- en ffnartciële over eenkomst getekend voor de tijd van vijf jaar. Nederland zal schepen en bag- gerinstallatles voor Argentinië bouwen en industriële producten, machinerieën, haveninstallaties, textiel en chemicaliën leveren. In ruil hiervoor zal Argentinië aan Nederland leveren: granen, que bracho, hard hout, caseine-extract, huiden, wol, vlees in poedervorm, vetten, sorghum, gierst en andere producten. Zoals reeds in het kort gemeld is de 39-jarige koopman G. A. van Loon uit Huybergen, de z.g. „gro- I te van Loon", ook wel genoemd i de smokkelkoning, te Rotterdam gearresteerd. De arrestatie ge schiedde op verzoek van de politie te Zundert, die hem reeds lang zocht o.m. in verband met de Braspenninx-affaire. Zaterdagavond meende een Rot terdamse burger van L. te her kennen. Hij volgde hem naar een fietsenstalling ln de buurt van de Blijdorptunnel en zag hem later een pand op de Essenburgslngel binnengaan. De recherche werd onmiddellijk gewaarschuwd, waar na drie rechercheurs en een klein legertje politieagenten er op uit trokken. De agenten zetten de omgeving af, waarna de recher cheurs het aangewezen pand bin nengingen. De huiszoeking scheen aanvan kelijk niets op te leveren, maar toen op de tweede etage een jas en een hoed lagen en ook nog een lederen tas, waarvan de eigenaar ln het pand niet te vinden was, gingen de rechercheurs eens op het dak kijken. Daar hadden zij succes. De smokkelkoning zat achter een schoorsteen verscholen. Toen hij zich ontdekt zag en bo vendien de loop van een revolver zag glinsteren, vond hij het maar geraden zich gewonnen te geven. Later op het politiebureau er kende hij zowel te Utrecht als te Rotterdam veel „looppaarden" te hebben opgekocht, die in België zeer gewild zijn en daar hoge prij zen opbrengen. De studie-commissie voor een Kanaaltunnel heeft besloten haar activiteit tot bevordering van een tunnelplan te vergro ten. De Britse en Franse par lementsleden, die in de commis sie zitting_ hebben, hebben ver klaard, dat een verbinding tus sen Engeland en Frankrijk te land in het licht van de toe stand in Europa onmisbaar is geworden. Soekarno naar Sumatra. Het plan van president Soekar no, om een bezoek aan Sumatra te brengen, zal volgens Fad jar" deze maand niet meer ten uitvoer gebracht worden. Zodra zich teke nen voordoen van enige vooruit gang in de besprekingen tussen de Nederlanders en de republiek, zal Soekarno zo spoedig mogelyk Djokjakarta verlaten om enige tijd op Sumatra door te brengen. De regering zal dan gedurende zijn afwezigheid door vice-presi dent Hatta geleid worden. Gevechten in Franse Senaat. In de Raad der Republiek ls het Donderdag tot een handgemeen gekomen, toen Henri Monnet, een aanhanger van generaal de Gaulle, aandrong op een zuivering van het Franse commissariaat voor atoom energie van communistische ele menten. De senatoren wisselden scheldwoorden en raakten spoedig slaags, waarop de voorzitter Gaston, Monnervllle de vergade ring schorste en de zaal liet ont ruimen. Ter dood veroordeeld. Gisteren deed het Arnemse Bijz. Gerechtshof uitspraak in de zaak tegen de Hilversumse journalist C. J. A. M:. Vermeeren, tegen wie door het Amsterdamse Hof in 1946 reeds de doodstraf was ge elst voor zijn verraad van acht Amsterdamse Engelandvaarders, die hij de Duitse contra-spionnage bij welke hij ln dienst was, ln han den heeft gespeeld. Conform de eis van de proc. fiscaal veroor deelde het Hof hem thans tot de doodstraf. Botwinnik leidt. In de achtste ronde speelden gisterenavond Botwinnik (wit) tegen Smyslov en Keres (wit) te gen Reshevsky. De partij Keres-Reshevsky is na de 24ste zet van Keres op voorstel van Reshevsky remise gegeven. De partij Botwinnik-Smyslov werd na de 45e zet k g2f3 van Botwinnik afgebroken. De stand luidt thans: Ir Botwin nik 4 1 afgebroken partij 6); 2. Keres 4 (7); 3. Reshevsky 3V4 (6); 4. Smyslov 2+ 1 afgebr. partij (7); 5. Euwe 1 (6). DE BILT ZEGT: Krimpende wind. Weersverwachting geldig tot vanavond. Toenemende bewolking met plaat selijk enige lichte regen. Naar Zuid-West draaiende en tot krach tig aanwakkerende wind. Onge veer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1