Truman roept op tot beveiliging der vrede. zl^™h0S.rs Vijfmogendhedenveriirag ondertekend. voor de Kon. Marine. Kwestie Tsjecho-Slowakjje voor Veiligheids raad. „Kern tot bescherming gemeenschappelijke beschaving." PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG IS MAART 194» Toepassing Zondagswet. Herinvoering militaire dienstplicht in Amerika verzocht. Aaneensluiting ter verdediging van bepaalde gedachten. ,Het is 1100 niet te laat!" vaar heeft gebracht". spl De ontwerp-resoluties der Ronde Tafel-conferentie. Wat het Vijfmogendhedenverdrag beoogt. Wijziging uitbreidingsplan goedgekeurd. «tMtftag Jwowidi Dogbhxr. CfooMkaatoori Got», L. Vorst- »tr. TH M38, Giro 274289. Kantoren: VBssingen, Walstraat 8S, Tel. 168; Middelburg, Korte Koordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 900 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per ni.ra. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Os J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang va» Zon en' Maan. Vrijdag: Zon op 6.46 u., onder 18.51 u. Maan op 10.56 u.,#onder 4.07 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 19 Maart: 7.39 u. 1.48 m., 20.21 u. 1.31 m. n. a T~\ e Zondagswet, waarvan wij gisteren een kort uittreksel gaven, is op één na de oudste van de talrijke wetten die in ons land geldig zijn. Maar het is tevens en dat Is toch wel diep treurig de wet waarmee het meest gesold wordt. In haar toepassing een bespot ting, schreef jaren geleden dr de Visser. Dit is niet te kras ge zegd. Talloze magistraatspersonen in ons land hebben bij het aan vaarden van hun ambt, onder aanroeping van Gods Naam, plechtig beloofd, dat zij de wet ten des lands zouden handha ven, maar bijna niemand acht zich verplicht ernst te maken met de bepalingen van de Zon dagswet. Voor een deel is dit een ge- Volg van het feit, dat de rechter lijke macht meermalen nadruk kelijk gedemonstreerd heeft, het met de voorschriften van deze wet niet eens te zijn. Vandaar, dat meermalen tegen overtre ders een boete geëist werd van tien cent. Zo werd de wet bespottelijk gemaakt en overtreding in de hand gewerkt. Zelfs heeft zich het hoogst ern stige verschijnsel voorgedaan, dat de regering hierin voorging en dat zij aan het uit voerend gezag de toepassing van de Zondagswet verbood. Dat gebeurde (nu een halve eeuw geleden te Haarlem. In 1897 heeft de burgemees ter van deze stad een proclama tie uitgevaardigd, waarin werd bekend gemaakt, dat de plaatse lijke politie in last had „de hand having der wet bevorderlijk te zijn", en dat bij een tweede overtreding de bo£te of straf Zou verdubbeld worden, terwijl pile te koop gelegde of uitge stalde goederen verbeurd ver klaard zouden worden. De gemeenteraad toonde zich hierover ontstemd en besloot •an de ministers van Binnen landse Zaken en van Justitie, de heren Mr S. van Houten en Mr W. v. d. Kaaij, te verzoeken «1 zulke maatregelen te willen nemen, als strekken kunnen, om een gelijkmatige toepassing der Zondagswet te verzekeren en te voorkomen, dat hetgeen in de ene gemeente openlijk wordt toegelaten, in een andere ten strengste wordt tegengegaan. De President der Verenigde Staten, Harry Truman, heeft in een rede over de buitenlandse politiek der V.S., gehouden voor het Congres, voorge steld tijdelijk de militaire dienstplicht in de Verenigde Staten opnieuw in te stellen en de algemene militaire oefe ning ten spoedigste ten uitvoer te leggen, alsmede de werkzaamheden met betrekking tot het hulpprogram ma voor Europa zo spoedig mogelijk te voltooien. Hy verklaarde, dat deze aanbevelingen beschouwd dienden te wor den als de meest spoedeisende stappen om de vrede te beveiligen en oorlog te voorkomen. verantwoordelijkheid voor de kri- tleke toestand hoofdzakelijk lag bij één natie, die niet alleen ge weigerd heeft om samen te wer- Europa's toestand critiek. „Totdat de vrije naties van Eu ropa hun kracht herkregen heb ben", aldus Truman, „en zo lang het communisme het bestaan van de democratie zelve bedreigt, moe ten de Ver. Staten sterk genoeg blijven om die Europese landen te steunen, die bedreigd worden door communistische overheersing en door het regiem van de politie staat". Truman kenschetste de situatie in Europa als „kritiek". Hij voegde er aan toe, dat de Volgens te Rome ontvangen be richten is te Triest medegedeeld, dat er gisteren ongeveer 300 mijn werkers om het leven zijn geko men en vele honderden zijn ge wond bij een door mijngas veroor zaakte explosie in de voormalige Italiaanse Arsia-mijnen te Pozzo Llttorio in Joegoslavlsch Istria. De door de Britse regering voorgestelde wijziging van de kies wet, is in het Lagerhuis aangeno men met 323 tegen 192 stemmen. Volgens de nieuwe wet zullen er 608 zetels zijn, waarvan 489 toe gewezen aan Engeland, 71 aan Schotland, 36 aan Wales en 12 aan Noord-lerland. De commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Franse Nationale Vergadering heeft met algemene stemmen een protest aangenomen, waarin verklaard wordt, dat Bldault «haar niet vol doende op de hoogte heeft gehou den van de gang van zaken op de conferentie der 16 landen. Een commissie van drie man van het Joods Bureau, dat een onderzoek heeft Ingesteld naar de oorzaak van de ontploffing in de Hierop werd door de genoemde 1 Ben Jehoedastraat te Jeruzalem, ministers geantwoord, dat zij niet voornemens waren in de tot dusverre gevolgde wijze van uitvoering der Zondagswet ver ft rulering te brengen. De regering wilde geen hand Uitsteken om de uitvoering van een Rijkswet, die onophoudelijk 'overtreden werd, te verzekeren. Maar daar bleef het piet bij. De burgemeester deelde aan de raad mede, dat de regering hem had uitgenodigd, zich verder van uitvoering der Zondagswet te onthouden. En hij voegde daar aan toe: „waar de Regering zo 'duidelijk haar gevoelen heeft uitgesproken, past het de ambte naar zich te onderwerpen!" Dr de Visser voegt hieraan toe dat de burgemeester zich zeer heeft verklaard, dat is komen vast te staan, dat de pantserauto, die de drie met explosieven geladen vrachtauto's ln de straat achter liet, een Britse pantserwagen was ea daf dB personen, die zich in de pantserwagen en de vrachtwagens bevonden, Britten waren. Het nieuwe verdrag tussen En geland en Transjordanië, dat ver leden week te Amman werd gete kend, voorziet ln wederzijdse mili taire bijstand ln geval van oorlog. Beide partijen mogen dan naar el kanders gebied troepen zenden. Engeland mag eenheden van de R.A.F. op de vliegvelden van Am man en Mafrak stationneren. Twee Wellingtons van het Brit se leger zijn in de lucht met el kaar in hotsing gekomen. Acht bescheiden uitdrukte, toen hij nen kwamen om het leve„ van een uitnodiging sprak en dat 1 er gegronde reden is om aan te nemen, dat de regering krasser taal heeft gebezigd. Geen wonder dat zo de Zon dagswet in discrediet geraakte. Een woordvoerder van het En gelse ministerie van Buitenlandse Zaken héfeft geruchten over de ontruiming van Berlijn door de Engelsen tegengesproken. Wallce, de candidaat voor het presidentschap, noemde de rede een schandelijke oproep tot her mobilisatie der wereld en tot in stelling van een Amerikaanse po litiestaat. Gromyko zei „Ik geloof, dat de Commentaar op Trumans retJ„ leen Finslands eigen gewapende macht het land en yie territoriale Senator Vandenberg betiteldewateren zal verdedigen, tenzij de Trumans rede als een „vredes- Finnen speciaal om hulp der Sow- rede I jet-Unie vragen. binnenlands gebruik' Franse kringen juichten toe, het nadrukkelijk betoog van de nood zaak voor Amerika om tot posi tieve actie over te gaan inplaats van zich te bepalen tot dreigemen ten jegens de S.U. In diplomatieke kringen te Washington ziet men in de rede een duidelijke verklaring, dat de V.S. niet werkeloos een ev. poging tot expansie van de S.U. zuilen gadeslaan. ken bjj het sluiten van een recht-" ls voor vaardige en fatsoenlijke vrede maar die, nog erger, metterdaad getracht heeft die vrede te ver hinderen. Dit land heeft het werk van de Ver. Naties hardnekkig tegenge werkt door voortdurend gebruik te maken van het recht van veto. Sinds het einde der vijandelijkhe den hebben de U.S.S.R. en haar agenten de onafhankelijkheid en het democratische bestel van een gehele serie landen ln Oost- en Midden-Europa vernietigd. De President steunde het v(jf- mogendhedenpact, dat te Brussel is getekend en zet erop te ver trouwen, dat de V.S. met de daar toe dienstige middelen aan de vrjje landen die steun zullen ge ven, die door de toestand noodza kelijk is geworden. „Ik geloof, dat wij thans een punt hebben bereikt, waarop de positie van de Ver. Staten onmis kenbaar duidelijk moet worden ge maakt. Met Gods hulp zullen wij slagen", aldus Truman. Wat dc Finnen willen vragen. Te Helsinki wordt van betrouw bare zijde vernomen, dat Finland zal trachten een voor tien jaar geldend verdrag van militaire bij stand en vriendschap met de Sow- jet-Unie te sluiten, waarin opge nomen een clausule, dat het ver antwoordelijk zal zijn voor zijn eigen verdediging. De Finse delegatie, die Zaterdag naar Moskou vertrekt, zal vragen, dat de militaire clausules van het verdrag alleen in tijd van oorlog van kracht zullen zijn en dat al- Zoals wij reeds meldden, heeft het ministerie van Marine bij vier Nederlandse werven op drachten geplaatst voor de bouw van zes onderzeeboot- i jagers voor onze zeegaande I vloot. Zij zullen dienen om de thans in dienst zijnde, voorma lige Britse torpedobootjagers te vervangen, daar deze zoals ook eerder is meegedeeld omstreeks 1952 versleten zullen zijn. Van de nieuwe jagers zullen er drie gebouwd worden door „De Schelde" te Vlissingen, een door Wilton-Feijenoord te Schiedam, een door de Rotter damse Droogdok Mij te Rotter dam en een door de Ned. Dok en Scheepsbouw Mij te Amster dam. De nieuwe jagers zullen gro ter zijn dan de torpedoboot jagers. die tot dusver in dienst zijn geweest. Met een standaard- waterverplaatsing van 2097 ton overtreffen ze niet alleen de acht jagers van de z.g. admi- ralenklasse, die alle in de laat ste oorlog zijn ondergegaan, doch ook de thans varende voor malige Britse jagers, waarvan de waterverplaatsing 1628 ton bedraagt. In grootte en bewa pening zijn zij te vergelijken met Hr. Ms, „Van Kinsbergen". De nieuwe schepen worden uitgerust met vier itanonnen in dubbeltorens van 12 cm., 5 miltraiileurs van 40 m.m. en een aantal dieptebomwerpers, die deze jagers bij uitstek ge schikt maken voor de bescher ming van convooien. De onderzeebootjagers wor den 111.30 m. lang en 11.30 m. breed, de diepgang bedraagt 3.83 m. Turbines met een ver mogen van 45.000 APK zullen de schepen een snelheid geven van 32 mijl per uur. De be manning zal 258 koppen tellen. Rusland tegen. De kwestie Tsjecho-Slowakjje is met negen tegen twee stemmen, op de agenda van de Veiligheidsraad geplaatst. Tegen stemden de Sowjet-Unie en de Oekraïne. De Sowjet-Russische vertegen-1 woordiger, Gromyko, verklaarde,1 Tweede Kamer. zich tegen het in behandeling ne- Suriname en Curacao. men van de Chileense klacht om- dat dit een flagrant ingrijpen zou De Tweede Kamer heeft Dins* betekenen in de aangelegenheden daS en Woensdag behandeld de van Tsjecho-Slowakije, hetgeen wetsontwerpen tot wijziging van duidelijk verboden is door het d® Surinaamse en Cura^aose Handvest der Ver. Naties. „Iedereen begrijpt", aldus Gro myko, „dat wij hier niet te doen hebben met Chili alleen. Wij heb ben hier te doen- met marionetten, die gecommandeerd worden door invloedrijke kringen, welke het beter vinden op te treden door middel van hun lakeien". Volgens Gromyko behoorde Jan Papanek, de door Praag ontsla gen vertegenwoordlgèr van Tsje cho-Slowakije bij de V.N., niet tot het debat te worden toegelaten. Bij wijze van .toespeling op de verklaring van Truman voor het Congres zei Gromyko: „De oor logsophitsers worden aangemoe digd door verklaringen van zekere functionarissen in de Ver. Staten, onder wie zeer hoog geplaatste personen". Met gelijke stemmenverhouding werd door de Raad besloten de Chileense afgevaardigde uit te no digen tot het voordragen van zijn zaak. o Staatsregelingen. Geheel anders dan bij de zaken Oost-Indië betreffende, deden zich hierbij geen moeilijkheden voor, daar het hier betrof wijzigingen binnen de grenzen der huidige Grondwet. Het wetsontwerp werd dan ook tenslotte z.h.s. aangenomen met aantekening dat de C.H.-fractie met uitzondering van Jkvr. Wtte- waal van Stoewegen. wilde ge acht worden tegen te hebben ge stemd. Gisterenmiddag is in de marmeren zaal van het Paleis van Academieën te Brussel een verdrag voor vijftig jaar ondertekend door België. Frankrijk, Groot-Brittannië, Luxemburg en Nederland. Precies om 5 uur zette eerste minister Spaak, tevens minister van Buitenlandse Zaken van België, zyn handtekening onder het belang rijke document en daarna tekenden achtereenvolgens de ministers van Buitenlandse Zaken Bidault, Bech, van Boetzelaer van Ooster hout en Bevin, alsmede de Belgische minister van Financiën Eys- kens, de Franse ambassadeur graaf de Hauteclocque, de Luxem burgse gezant Robert Als, de Nederlandse ambassadeur baron van Harinxma thoe Slooten en de Engelse ambassadeur Sir Georire Rendel. a „is isolering, vrees en wantrou- Oi'.lennorgen heeft de redactie-commissie der rondetafel- co' i'erentie in een vergadering, welke tot kwart voor één heeft geduurd, de laatste hand gelegd aan de formulering van de ontwerp-resoluties, die in de openbare vergadering zullen wor den behandeld. In de inleiding wordt o.m. gezegd: De conferentie NederlandSurinameCuragao door H. M. de Koningin bijeengeroepen om in vrij overleg een nieuwe rechtsorde voor te bereiden, in het bijzonder voor wat' de ver houding tussen Suriname, Curagao en Nederland betreft, als deel van de staatkundige herbouw van het gehele koninkrijk, Spreekt zich er voor uit: dat de bestaande verhouding tussen Nederland. Surlnajrte en Curagao wordt omgezet in een nieuwe staatsorde, welke de genoemde landen verenigt in een nieuw koninkrijk onder H. M. Koningin Wilhelmina en hare wettige opvolgers in de kroon der Nederlanden en welke- - in aansluiting op de grondslagen van de rede van H. M. de Koningin van 7 December 1942 steunt op de drie zuilen van vrijheid, gelijkwaardigheid en verbondenheid; dat dit nieuwe Koninkrijk als naam zal dragen: „Verenigd Koninkrijk der Nederlanden". De conferentie verstaat hierbij onder: a. Vrijheid: zelfstandigheid in eigen inwendige aangelegen heden en de vrijwillige aanvaarding van de samenwerking in de behartiging der gemeenschappelijke aangelegenheden; b. Gelijkwaardigheid: een passende medezeggenschap in alle gemeenschappelijke aangelegenheden op de grondslag van Nevenschikking, alsmede het gewaarborgde bestaan van een deugdelijke staatkundige, economische, sociale en culturele orde top democratische grondslag in elk der landen van het Ver enigd Koninkrijk der Nederlanden; c. Verbondenheid: het gemeenschappelijk staatsverband tonder H. M. Koningin Wilhelmina en» hare wettige opvolgers in de kroon der Nederlanden en de verplichting tot gezamenlijke behartiging der gemeenschappelijke aangelegenheden en tot wederzijdse hulp en bijsta'hd. De Belgische eerste minister, Spaak, was de eerste, die onmid dellijk na de ondertekening het woord voerde. Hij gaf te kennen, dat het verdrag de voorbode is van een samenwerking op ruimere grondslagen dan ooit tevoren ls geschied. Het is nog niet te laat daarvoor. Het betekent vereniging der vijf volken voor de verdediging van bepaalde gedachten. Elke ge dachte van uitdaging is vreemd aan dit pakt. Zonder grootspraak mag ver klaard worden, dat door de midde len en mogelijkheden der landen samen te brengen, zij de gelijke zullen zijn van de grootste mo gendheden der wereld en derhalve In staat om, op het gebied van de wederopbouw een beslissende rol ta vervullen. De beste formule krijgt echter slechts waarde door de ijver waar mede zij ten uitvoer wordt ge bracht. Bulten de weg, die thans is ge kozen, ls er slechts chaos, econo mische wanorde en onmogelijkheid om onze veiligheid te verzekeren. Rede van Bidault en Bech. Vervolgens nam Bidault, de wen. Wij zijn hier om deze drie dingen te bestrijden. De vijf lan den, zijn oude landen, die perio diek door het ongeluk zijn ge troffen. Wij zijn dit thans beu. Voortaan zullen wij verenigd zijn en ik hoop, dat dit voor immer zo zal blijven". Ook de Luxemburgse minister van Buiten!. Zaken Bech, legde een korte verklaring af. Rede van Boetzelaer. De Nederlandse minister van Buitenl. Zaken van Boetzelaer wees erop, dat dit verdrag voor zijn land definitief een einde maakt aan de mogelijkheid om neutraal te blijven. Hij was ervan overtuigd, dat de deelneming aan het pakt door het grootste deel van het Nederlandse volk gunstig ontvangen zal worden. De Consultatieve Raad, die al lereerst moet worden ingesteld, zal het werk der commissie voor Europese samenwerking voor het Marshall-plan steunen. Met voldoening constateerde hij, dat de mogelijkheid openstaat van overleg t.a.v. iedere situatie, die in welk gebied ter wereld ook een Franse min. van Buitenl. Zaken bedreiging van de vrede zou kun het woord. nen vormen. De wens der Neder- „Hetgeen de vrede altijd in ge-1 landse regering is, dat de bepalin gen van het verdrag zo ruim mo gelijk worden geïnterpreteerd. Rede Bevin. De Britse min. van Buitenl. Za ken, Bevin, sloot de rij der spre kers. Hii stelde in het licht, dat dit verdrag tot nut der gehele we reld moet strekken en dat het eigenlijk al veel eerder gesloten moest zijn, omdat er reeds lang een grote mate van begrip tussen de vijf landen bestond. De ondertekening schiep de mo gelijkheid tot het stichten van ge zonde gemeenschappen, die in vol komen harmonie zouden samen- werk^p en de burgers van de vijf landen het gevoel zou geven, deel uit te maken van een grote een heid. Beel over Vijfmogendhedenverdrag Minister-president Beel heeft gisterenmiddag in de Tweede Ka mer een verklaring afgelegd naar aanleiding van de ondertekening van het Vijfmogendhedenverdrag te Brussel. O.m. wees hij erop, dat de Bene- luxlanden van oordeel waren, dat het verdrag meer zou moeten in houden dan een wederzijdse toe zegging tot militaire bijstand, om dat de vijf landen zich in hoge mate kenmerken door gemeen schappelijke politieke, economi sche, culturele en geestelijke op vattingen. Met dit verdrag Is een kern gevormd tot bescherming van hun gemeenschappelijke be schaving en tot bevordering van hun gemeenschappelijke belangen. Het verdrag heeft geen ander doel dan de bevordering van de vrede en liet richt zich tegen geen en kele andere staat. Minister Beel wees er vervol gens op, dat bij een bedreiging van de vrede buiten Europa, (ln welk geval geen automatische ver plichting tot bijstand bestaat), de Consultatieve Raad de gelegenheid biedt tot onverwijld overleg. Het verdrag zal zo spoedig mo gelijk aan de Kamer ter goedkeu ring worden aangeboden. Heden avond zal over de verklaring wor den beraadslaagd. Eerste Kamer. Conversiewet. De Eerste Kamer heeft gisteren na een korte bespreking z.h.s. goedgekeurd, het wetsontwerp tot het aangaan van geldleningen ten laste van het Rijk ter conversie van uitstaande schuld. Eveneens werd z.h.s. goedge keurd de voorgestelde wijziging van de Enquete-wet. Aan de artikelen van het verdrag gaat een verklaring vooraf waarin de staatshoofden der betrokken landen verklaren, besloten te zyn hun vertrouwen te bevestigen in de fundamentele rechten van de mens, in de waardigheid en de betekenis van de menselijke persoonlijkheid, en in de overige beginselen gehuldigd in het Hand vest van de Ver. Natiees; de democratische beginselen, de persoonlyke en staatsburgerlijke vryheid, de constitutionele tradities en de eerbied voor de wet, welke hun gemeenschappelijk erfdeel vormen, te versterken en te handhaven; in deze geest de economische, sociale en culturele banden, die hen reeds verbinden, nauwer aan te halen;, loyaal samen te werken en hun pogingen te verenigen om in West-Europa een hechte grondslag te leggen voor de wederopbouw der Europese economie; elkander bijstand te verlenen in overeenstemming met het Hand vest van de V.N. om internationale vrede en veiligheid te handhaven en weerstand te bieden aan iedere aanvalspolitiek; de maatregelen te nemen, die nodig geacht worden in. geval van hervatting van een aanvalspolitiek van de zijde van Duitsland; geleidelijk in hun streven andere staten te betrekken, die bezield z\jn door dezelfde idealen en dezelfde doeleinden beogen en daartoe 27 Versnaperingen^ een verdrag te sluiten, dat hun samenwerking op economisch, sociaal no,ftn en cultureel gebied, alsmede de organisatie van hun collectieve zelf verdediging regelt. Gemeenteraad Goes. Am» Ccm^res niet op ~ces. De voorzitter van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, Martin, heeft meegedeeld, dat het t£jongres niet op Paasreces zal jfefaan vanwege de internationale ftltuatle. Het besluit ls g; nomen met het Oog op de noodzakelijkheid voor (1 Maart tot een uitspraak over )Mt herstelprogramma voor Euro pa te komen. Zeeuwse verkeersconferentie. Gisterenmiddag werd te Middel burg o.l.v. de Commissaris der Ko ningin een verkeersconferentie ge houden, waar tal van verkeerspro blemen In Zeeland besproken zijn. Het verslag dezer conferentie moest (helaas) wegens gebrek aan plaatstruimte blijven overstaan tot morgen. Woensdagavond vergaderde de gemeenteraad. Voor de vergadering officiëel werd geopend werd ln tegenwoor digheid van de heren de Hoogh, Rothuizen en 't Hooft een niet of ficiële bespreking gehouden ter toelichting van de voorgestelde Wijziging van het uitbreidingsplan. Door verschillende leden werden opmerkingen gemaakt en inlich tingen gevraagd. Betreurd werd, dat het eerste plan niet onbe langrijk is besnoeid, dat de terrel- I nen voor plantsoenen en speel plaatsen zijn verkleind, dat alles veel strakker is geworden enz. ter wijl ln verband hiermede verschil lende vragen werden gedaan o.a. omtrent de mogelijkheid van ult- 'brelding in de toekomst, de toe- Igangsweg door het nieuwe plan naar het hart van de stad en de mogelijkheid van het stichten van een recreatieoord ln de Poel. De heer Rothuizen erken de, dat het nieuwe plan minder mooi ls, wat een gevolg is van de tijdsomstandigheden die versobe ring nodig maakten. Een royaler opgezet plan zou zeker niet zijn goedgekeurd. Het terrein voor plantsoen, enz. is betrekkelijk klein maar de mogelijkheid bestaat, dat bij latere uitbreidingen aan de Noordkant van de Heerjiisseweg belangrijke terreinen voor recrea tie beschikbaar gesteld kunnen worden. Na de heer Rothuizen ga ven ook de heren 't Hooft en de Hoogh (WesYelijk plan) nog en kele inlichtingen. Daarbij bleek, dat de straten niet zo strak zul len worden als sommigen hadden gevreesd en dat enkele straten zo danig zijn geprojecteerd, dat men een vrij ruim uitzicht krijgt. De brede straat, die vla de Heernisse- weg de verbinding met de binnen stad tot startd brengt is vooral bedoeld als uitweg voor dit com plex met ongeveer 5000 Inwoners. Deze weg is voor dit doei breed genoeg, ai zal later bij het begin misschien enige verbreding nodig zijn. Na afloop van deze bespreking opent de yoorzitter Mr ten Kate, de vergadering. Na onderzoek der geloofsbrie ven wordt tot toelating van de heer A. C. J. Oomens besloten. Voorstellen van B. en W. Inzake het aangaan van kasgeldleningen, verhoging begrafenisrechten. schot school Veren. L.O. op G.G. worden goedgekeurd. Het voorstel Inzake een nieuwe salarisverordening gemeente-per soneel wordt voor nadere bespre king met de Commissie voor ge organiseerd overleg, tot de volgen de vergadering aangehouden. De voorstellen tot wijziging sa larisverordening personeel Keu ringsdienst van Waren van Vee en Vlees en Openbaar Slachthuis en personeel Gasthuis worden z.h. aangenomen, waarbij echter de posten administrateurs, voor na der overleg worden uitgelicht. Daarna komt aan de orde de wijzlgiri'g van het uitbreidingsplan dat z.h.s. wordt goedgekeurd. De heer B^> u w m a n vraagt .aan B. en W. zo mogelijk in de volgende vergadering voorstellen aanhangig te maken inzake de voorbereiding van de stichting recreatieterrein. B. en W. zullen dit nader over wegen. Verder dringt de heer Bouwman er op aan, tijdig de nieuwe uitbreidingsplannen voor te bereiden. Dan komt aan de orde het voor stel om de bioscoopbelasting te verhogen tot 35 pet. De heer StoelFeuerstein maakt bezwaar. Hij zou alle ver makelijkheden willen belasten met 27pet., opdat de bioscopen niet eenzijdig worden getroffen. De heer de R o o, weth. acht dit niet mogelijk. Er is een dwingend voor op andere wijze eenzelfde bedrag wordt verkregen. Dat kan niet met 27 !4 pet. Overigens acht hij het standpunt van de minister on juist. Dit is niet een vermakelijk heidsbelasting. maar omdat de meerdere uitgaven niet mogen worden afgewenteld, een bedrijfs belasting. De heer Z u 1 d e m a betreurt het dat ook hier weer de zelfstandigheid van de gemeen te in het gedrang komt. Gezien de feiten, acht hij het voorstel van B. en W. aanvaardbaar. De heer Goeman maakt bezwaar, omdat het hier een verkapte bedrijfsbe lasting ls. Hij stelt voor het tarief voor bioscopen te brengen op 30 pet. en dat op andere vermakelijk heden op 25 pet. Op een vraag van de heer Du- v e k o t antwoordt de heer d e R o o, dat dan ongeveer dezelfde uitkomst zal worden verkregen. Dit amendement wordt echter ver- Schoeneri blijven op de bon. Het bestuur van de Vakgroep schoenindustrie en het bestuur van de Vakgroep Detailhandel hebben besprekingen gevoerd met het Rijksbureau voor Huiden en Leder en met de minister van economi sche Zaken. Ondanks het feit, dat de Vakgroepen van mening zijn, dat de opheffing van de schoenen distributie volkomen verantwoord zou zijn, blijft men van regerings zijde een andere mening toege daan, zodat de schoenen voorlopig nog op de bon blijven. BONNENLIJST. Geldig van 21 Maart t.m. 8 April Bonkaarten KA, KB, KC 804. 259 Algeni.ong. 225 gr. huis houdzeep of 180 gr. toiletzeep. 260 Algem,100 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel. 261 Algem,: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. 262 Algem.: 1600 gr. brood (gel dig t.m. 27 Maart a s.). 263 Algem.: 200 gr. brood (geldig t.m. 27 Maart a.s.). 264 Algem.: 4 eieren. 265 Algem.: 750 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. ver snaperingen. 254 Reserve: 800 gr. brood (geldig t.m. 27 Maart a.s.). 258 Reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 27 Maart a.s.). 270 Algem.: 500 gr. sinaasappelen (voorinlevering) Bonkaarten KD, KE 804 759 Algem.; ong. 450 gr. huis houdzeep of 360 gr. toiletzeep. 760 Algem.: 100 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. 761 Algem.: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. 762 Algem.: 400 gr. brood (geldig t.m. 27 Maart a.s.). 763 Algem.: 200 gr. brood (geldig t.m. 27 Maart a.s.). 764 Algem.: 4 eieren. 765 Algem.: 500 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. ver snaperingen. 755 Reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 27 Maart a.s). 758 Reserve: 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits. 770 Algem.: 1 kg. sinaasappelen (voorinlevering). Tabak- en Versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 802. 25, 26, 29 Tabak: 2 rantsoenen si garetten of kerftabak. Versnaperingen: 200 gr. ver snaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 30 Versnaperingen: 100 gr. ver snaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde* bonnen kunnen reeds op Vrijdag 10 Maart worden gebruikt. De bonnen 270 en 770 Algemeen (sinaasappelen), welke op de bonkaarten voorkomen bo ven aan de kaart, moeten uiterlyk op 27 Maart bij een handelaar in groente en'of fruit worden inge leverd. Niet aangewezen en vernietigd kunnen worden: de bonnen 212, 214, 215, 714 en 715 Melk, 229. 221, 222, 725 en 727 Reserve, 210 en 710 Algemeen. nieuwe hulsnummering en voor- schrift tot 35 te gaan, tenzq Opening laboratorium „Gezondheidszorg voor Dieren" te Goes. Woensdagmiddag 7 April a.s. *^i». zal de officiële opening plaatsvin- worpen met 10 tegen 4 stemmen, den van het laboratorium der die van de heren de Roo, Goeman, Stichting „Prov. Gezondheidszorg Stoel en Duvëkot. voor Dieren in Zeeland" aan het Verder worden nog goedgekeurd Ravelijn „de Groene Jager te de voorstellen inzake straatnamen Goes. voor de nieuwe bouwplannen, tot R z E G T wijziging van een vroeger besluit J aangaan geldlening en tot het ga- Wisselende bewolking, randeren van rente en aflossing Wisselende bewolking, met en- ener door het Gasthuis aan te kele verspreide buien. Naar Zuid- gane geldlening. j West ruimende, tijdelijk krachtige Bij de rondvraag informeert de J later weer naar West of Zuid heer D u v e k o t naar het par-1 West krimpende en iets afnemen- keerterrein. Er wordt nog altijd de wind. Weinig verandering in aan gewerkt, aldvis de voorzitter, temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1