Herinvoering dienstplicht in Amerika Verenigde vergadering van het congres. Een opzienbarend besluit. Hoe een journalist in Berlijn verdween. Door geheime Sovjet-politie in de val gelokt. Papierinzameling door de jenyd. 0e „verworpenen Gemeenteraad Middelburg. Grote belangstelling voor Provinciale Streekbenrs. Buitenlandse benzinevermorsers. De smokkelaffaire te Oud-Yossemeer. President Truman heeft voor vandaag ©en verenigd© vergadering van het Congres uitgeschreven. Dit besluit h«eft in bred© kringen opzien verwekt. Zulk een vergadering van het Congres wordt volgens de gewoonte alleen gehouden, wanneer de president een historische verklaring wil afleggen. Deze vergadering is op korte termijn bijeengeroepen en kwam voor het Congres zelf en voor functionarissen aan het ministerie van Buitenlandse Zaken volkomen onverwacht. Aan de oproep Is een reeks geheime conferenties buiten Washington van leidende personen voorafgegaan. James Foresstal, minister van naar aanleiding van het ultschrij- Defensle, heeft tijdens het week end vergaderd met de verenigde stafchefs. Men verwacht, dat hij Truman een bezoek zal brengen en hem op de hoogte zal stellen van de pogingen, die hij met de stafchefs verricht heeft om een plan voor een verenigde strategie van de V.S. in geval van een aan val op te stellen. Het feit, dat president Truman een verenigde zitting van het Con gres heeft gekozen voor een ver klaring over de buitenlandse poll? tlek wettigt de veronderstel1 aldus Reuter, dat wetgeving er mee gemoeid ls. Men acht hat mo gelijk, dat herinvoering van de dienstplicht zal worden voorge steld. Joseph Martin, voorzitter van het Huls van Afgevaardigden, deelde aan Reuter mede, ^t Tru man hem een half uur voor de of ficiële bekendmaking van het Wit te Huls opbelde en zelde: „Ik heb een mededeling, die ik aan het Congres wil doen, voordat het uit lekt". De leiders van het Congres wa ren naar men verneemt eveneens een half uur te voren verwittigd, dat de president een ernstige me dedeling had te doen, vermoedelijk over de ontwikkeling in Europa, die nog niet openbaar gemaakt is. De „New York Times" schrijft ven dezer zitting het volgende: „Truman zal zich tot het Congres richten op bijna hetzelfde ogen blik, waarop te Brussel een po ging gedaan wordt het evenwicht der krachten te herstellen. Het Reuetr's corres pondent seint uit W ashington, dat men ver wacht, dat Tru man een om vangrijk „pa- raatheids"- pro gramma aan 't Congres voor leggen zal, ge baseerd op de luchtmacht der V.S. en bestemd om als steun te dienen van de buitenlandse poli- Amerikaanse tiek. Men verwacht, dat het pro gramma de veiligheid van de V.N. Woensdag door Engeland. Frank-garanderen tegen de mogelijke rijk en de Benelux te onderteke- gevolgen van de volledige inlos- nen vijftigjarig verdrag van eco nomlsche en militaire bijstand kan verzekerd zijn van de stilzwijgen de steun van de V.S., doch Tru man's besluit, zich tot het Con gres te richten, leidt tot de ver onderstelling, dat deze steun mis schien meer bepaald zal worden". De „New York Herald Tribune" schrijft: „Of de president Woens dag reeds het militair verdrag, dat Engeland, Frankrijk en de la ge landen aan het vormen zijn, ter bespreking kan brengen, kan niet met zekerheid gezegd wor den. Doch zowel Truman als het ministerie van Buitenlandse Za ken hebben te kennen gegeven, dat een verklaring over een der- gelyk verdrag spoedig te ver wachten is". sing van -de Trumanleer gegeven belofte, dat de V.S. elk land in Europa zullen steunen, dat zich tegen totalitaire druk verzet. In welingelichte kringen te Washing ton gelooft men, dat Scandinavië hier bij hoort. In gezaghebbende kringen noemt men als mogelijke door Truman voor te stellen maatrege len, die een wet vereisen: herin voering dienstplicht, industrie in militaire handen, herstel van de Leen- en Pachtwet én afkondiging van een nationale noodtoestand. Men vergelijkt de toestand met die na de val van Frankrijk in 1940, toen president Roosevelt de noodtoestand afkondigde en ver zocht om het uitvoeren van een ,paraatljeids"-programma. Stakingen in merika. Mijnwerken, en vleesverpakker». Meer dan de helft der 400.000 mijnwerkers in de Amerikaanse vetkoolindustrie is thans in staking ter ondersteuning van de eis, die John Lewis, hun lei der, heeft gesteld, te weten een ouderdomspensioen van honderd dollar per maand. Volgens schattingen hebben de V. S. voor vier dagen vet- kool voor huiselijk gebruik en 34 dagen voor industrieel ge bruik in voorraad. Ongeveer 100.000 Ameri kaanse vleesverpakkers zijn te Chicago in staking gegaan on danks een verzoek van president Truman om aan het werk te blijven. Zij eisen hoger loon. De belangrijkste vleesverpakkings- ondernemingen zijn betrokken bij deze staking, die de vlees voorziening in de V.S. zal hal veren. Geval-Friede opgehelderd (Van de ANP-correspondent.) Een geruchtmakend geval van verdwyning dat in Berlijn is voor gekomen en waarvan vvy enkele maanden geleden reeds melding maakten, zou eindelijk tot opheldering zyn gebracht. Volgens een publicatie van het Berlynse blad „Der Abend" is de journalist Frlede, een redacteur van dit blad, die op 2 November j.l. na een telefonisch gesprek naar de Sovjet-sector was gegaan en sinds dien spoorloos was verdwenen, door beambten van de geheime Sov jet Politie, de NKWD, gearresteerd. Een Berlijnse dokter in wiens maal zijn wantrouwen in Mark 1.4 millioen Kg. In twee maanden De jeugd-actie-papier-inzame- ling (J.A.P.I.) heeft over de maanden November en Decem ber 1947 tot de navolgende re sultaten geleid. Ingezameld to taal 1.448.579 k.g„ t.w. 750.676 kg. bont papier, 604.488 kg. kranten, 52.695 kg. schrijf papier, 40.720 kg. karton. Aan de scholen is ten gevol ge van de actie over de maan den November en December 1947 een totaal bedrag van f83.943.03 ten goede gekomen. De door de vakgroep papier industrie over de maanden November en December ter be schikking gestelde geldprijzen duizend gulden zijn toe- woning de arrestatie heeft plaats gehad, heeft medegedeeld, dat hij maanden lang onder de druk van de NKWD gezwegen zou hebben. Hij heeft thans kans gezien naar West-Berlijn te ontvluchten en heeft hier onder ede verklaard, hoe de verdwijning heeft plaats gehad. De arts, Peter Dau, heeft verklaard dat hij sedert Augustus 1945 onder pressie van de NKWD stond, die hem zou hebben opge vorderd mededelingen over hem onbekende personen te verstrek ken. Hoe het verliep. Op 1 November verschenen, zo zegt hij, ln civiele kleding drie Sovjet-vertegenwoordigers van de NKWD en bevolen hem Friede op te bellen met de boodschap, dat een van diens vrienden gewond in zijn woning was binnengebracht en naar hem had gevraagd. Het telefoongesprek vond in een open bare cel plaats en de arts werd daarbij door een tolk gecontro leerd. Friede verscheen die zelfde dag niet meer, doch de Russen bleven de hele nacht ln de woning en vingen Friede op toen hij de volgende morgen verscheen. Frie de werd medegenomen in een ro de auto, aldus Dau; na de arres tatie zou een der Sovjet beamb ten de arts een levensmiddelen pakket gebracht hebben ten einde hem voor zijn diensten te belonen. Aan een Duitse rechercheur, die nadien in vage trekken om inlich tingen was komen vragen, had de arts het geval verzwegen. Nadien zouden de arts en diens vrouw on- van duizend gulden zijn toe- de ™ortdurl*7% ZTJ* gekend aan de openbare school ^WD ^yn geb hiaten voor gewoon lager onderwijs te Lf Krimpen a. d. LJsse], de Ring- school te Pernis. de openbare lagere school te Uithoorn, de Centrale school te Nieuweroord, de Prinses Irene-school te Lek- kerkerk en de Chr. Ambachts school, Gordelweg 120, Rotter dam. Deze zes scholen, die in to taal 929 leerlingen tellen, heb ben 43.168 kg. oud-papier in gezameld. De gemiddelde pres tatie per leerling bedraagt mits dien 46 kg. in 2 maanden. en naar het westen gevlucht is. De achtergrond. De verklaring van dr Dau zijn door diens vrouw bevestigd. Het geval Friede heeft enkele maan den geleden grote opschudding verwekt. Het is aanleiding ge weest tot een campagne tegen het communistische hoofd der Berlijn se politie Mark Graf. welke cam pagne zelfs in deze dagen haar hoogtepunt heeft bereikt. De Ber- ljjnse gemeenteraad heeft drie Feuilleton. Jl door H. KINGMANS. 29) o— Blijkbaar worden de onderhan delingen in een binnenvertrek van het landhuis voortgezet. Het tweetal verdwijnt althans. En na enige tijd keert de Jood met een glans van voldoening op het ge- laat terug, de bewakers wen kend. Een scherp fluitje weerklinkt: ijlings schieten enkele mannen met harde gelaatstrekken toe, de opzichters van de plantage. Lan ge zwepen hebben zij in de hand, die zij vervaarlijk laten knallen, om indruk te maken. De Jood kijkt niet meer naar de* verkochte waar om. Hij is uit Jochems leven verdwenen. „De smeerlap heeft het bloed geld te pakken", sist hij tussen de tanden. „Ons bloed wordt eenmaal ge- v-'roken", zegt de jonge Duitser, die Jochems verzuchting heeft gehoord. Gister voor het eerst hesben die twee enkele woorden met elkaar gewisseld onbetekenende woorden. Jochem is en blijft ge reserveerd tegenover zijn land genoot; precies verklaren, waar óm kan hij niet. Hij geeft geen antwoord, is daartoe ook niet in staat, want opnieuw komt het bevel, dat zij j moeten opstaan. En dan heboen zij de hoofdopzichter te volgen, a:e hen leidt naar eou bosje, vrij ver van het landhuis ver-1 wiiderd. Op bepaaidg afstand van elkaar, vlakbij de velden, die zjj zeker hebben te bewer ken, zien zij Kleine hutten staan. Elke hut blijkt bestemd te zijn voor twee man. Vorsend en keurend bekijkt de hoofdopzichter de nieuw door zijn meester verworven aankoop en deelt de slaven in. Hij zet niet een jongen bij een ouderen. Zo wordt zijn landgenoot de metge zel van Jochem. Deze mompelt een vloek: moet hij met die vent een hut delen? Maar hij heeft niets in te brengen. Hoewel met tegenzin volgt hij de Duitser, die in het hok wordt geduwd, waarvan de deur dan wordt dichtgeslagen en stevig gegrendeld. Door een gat in het dak komt wat daglicht naar binnen. Er is een muffe lucht en al spoedig bemerken zij, dat het ongedierte er vrij spel heeft. Na enkele minuten zijn hun lichamen bedekt met s;ekende insecten, die vrij he vige pijn veroorzaken en Jochem doen vloeken. „Misbruik Gods Naam niet, ka meraad. Eenmaal moeten wij voor Zijn rechterstoel verschij nen", merkt de ander met zachte slem op. „We zijn al verdoemd", ant woordt Jochem onverschillig. „En voor de rest hou je je vrome praatjes maar vóór je. Ik heb meer aan mijn vrijheid dan aan kletsica." „God moge je genadig zijn, mijn vriend, zoals Hij' het mij geweest is. Het is een verschrik kelijke taal, die je uitspreekt." Jochem hoort de woorden niet Graf uitgesproken en zjjn heen gaan geëist. Tot nogtoe heeft deze zich evenwel van het votum wan- Republikeinse propaganda in Malang. Geen sabotage, intimidatie en geweldplegingen. Volgens „Soember" werd in Malang een „Siaran Kilat" (spoed-circulaire) uitgegeven door het republikeinse ministe rie van voorlichting, gericht tot de bevolking in de door de Nederlanders bezette ge bieden. In deze circulaire wordt de Renville-overeenkomst uiteen gezet en verklaard, dat de re publiek geen sabotage, intimi datie en andere geweldplegingen wenst, doch op legale wijze, ge baseerd op de ware volksdemo cratie wenst te strijden. Omtrent het plebisciet wordt uiteengezet, dat het volk te kie zen zal hebben tussen de terug keer van de republiek, hetgeen betekent, geleid te worden door president Soekarno en Hatta, en het zelfstandig oprichten van kleinere staten, die voor de vorming van de Verenigde Sta ten van Indonesia onder het Nederlands-Indische gezag en Dr van Mook zullen staan. Noodschoot aan 't Zand. Discussie over het „ophouworgaan". I In de Maandagmiddag gehouden overleg hebben gepleegd met de raadszitting was wegens onge- gemeenten om dit orgaan te sub- j steldheid afwezig mevr. de Vlie- sldiëren. ger-de Vlieger. De burgemeester deelde mede, Millioenenboete voor Textiel. Als gevolg van het onderzoek dat de prijscontroledienst in de eerste helft van 1947 bij «de textielindustrie en -handel heeft ingesteld zijn tot op heden reeds een kleine 150 bedrijven, die zich aan prijsovertreding hadden De heer P. Mellefste (A.R.) voelde toch veel voor het stand- dat van de Ver. voor Chr. voorb. punt van Ir de Vink, doch de heer schuldig gemaakt, bij de tucht- Hoger Onderwijs een verzoek om J. S. Hoek (A.R.) onderschreef rechter voor de prijzen ter ver subsidie was binnengekomen. Dit de mening van B en W: G. S. kun- antwoording geroepen. nen niet over een andermans j Zjj moeten tezamen ruim 2*4 beurs beschikken en daarom is hetmillioen gulden voor hun zonden noodzakelijk G. S. op de vingers i offeren. In 23 gevallen werden ningen van de Stationsnoodbrug j te tikken. de betrokkenen in de gelegen- een derde draad zal worden aan- De stemmen over het voorstel beid gesteld verdere strafvervol- gebracht. goedgekeurd werd de de Vink staakten, zodat in een ging te voorkomen door vrij- rekenlng '47 van het Bomme van volgende zitting de zaak opnieuw j willige betaling van geldbedra- verzoek werd in handen wan B en W gesteld. Van de R.W.S. was bericht ontvangen, dat aan de leu Strooiden smokkelaars vergif? Zondagmorgen werden drie kostbare honden, ras-exempla ren van nationale tentoonstel lingen, die met hun meesters (leden van de Maastrichtse hon densportvereniging) een wan deling door het Ercibos op de St. Pietersberg maakten, vergif tigd door het eten van een stuk vlees, vis of brood, waarop blij- Kens een néder onderzoek strich- nine gesmeerd was. Men ver moedt, dat smokkelaars dit ver gif op deze wijze hebben uitge strooid om speurhonden, waar van de grenskommiezen zich thans bij hun jacht op de smok kelarij bedienen, onschadelijk te maken. De Maastrichtse politie heeft de zaak in onderzoek. De Wouwse Plantage. De Wouwse Plantage, die in de bezetting zeer veel van haar natuurschoon heeft ingeboet, zal haar oude glorie herkrijgen en dit speciaal voor wat betreft het gedeelte, dat in December 1939 door de gemeente Wouw werd aangekocht. Door een af wisselende beplanting met naald en loofhout en de aanleg van wandelpaden, zal het in een re creatieoord worden herschapen. De werkzaamheden, die ruim trouwen niets aangetrokken, ter- f 44.000 zullen vorderen, worden wijl de magistratuur niet bjj uitgevoerd door de Ned. Heifle- machte was hem te ontslaan. Maatschappij. Ten trjde van de verdwijning van Friede hebben de communis tische bladen berichten gelanceerd ais zou hij naar west-Duitsland gevlucht zijn en de officiële Rus sische Tagliche Rundschau schreef ln dit verband: Het ls eindelijk tijd dat licht in deze zaak ge bracht wordt. Waar Friede een Inwoner van de Britse sector was en gewerkt heeft voor een Amerikaans geli- censeerd blad ligt de verwachting voor de hand, dat een en ander ophelderingsstappen van de zijde der Westelijke geallieerden ten ge volge zal hebben. HOOFDPIJN KIESPIJN de Broeckefonds. Het crediet voor het herstel van de woningen voor ouden van da gen werd verhoogd van f2700, tot 3450.—. Vastgesteld werd de vergoeding voor het onderwys lichamelijke oefening over 1946 en 1947; de vergoeding vakonderwijs over de ze jaren en de voorschotten vak onderwijs. School aan 't Zand. Bij het voorstel tot het stichten van een openbare lagere (nood)- school op 't Zand merkte de heer Mr Wattel (A.R.) op, dat de term buurtschap, die in het voorstel voorkomt, nog niet eerder voor Middelburg is gebruikt. Hij ver zocht dit woord te vermyden, ten einde te voorkomen, dat zich daar een grote groep Middelburgse in gezetenen gaat afzonderen, te meer nu bekend is, dat deze be woners niet zullen deelnemen aan de algemene feestelijkheden in de stad t.g.v. het regeringsjubileum. Zonder enige opzet, aldus de burgem., is het woord gebruikt. Hy verklaarde zich overigens met het standpunt van de heer Wattel volledig accoord. De heer A. J. Schuitema (Arb.) was van oordeel, dat deze school met twee leerkrachten geen gun stige indruk op het publiek zal maken, doch de voorz. antwoordde dat dit slechts een begin is. Op een vraag van de heer J. S. Hoek (A.R.), of de bestaande scholen niet voldoende zyn, ant woordde weth. J. W. Kögeler, dat van de Chr. school ter plaatse drie lokalen zijn hersteld en dat er vier leerkrachten zijn. Indien het ma ximum hier is bereikt, zal wellicht met de bouw van de definitieve scholen kunnen worden begonnen De heer A. J. Schot (S.G.P.) vroeg zich af, of de stichting de zer school geen verplaatsing der moeilijkheden betekent, daar in de stad zelf wellicht een overschot aan leerkrachten zal ontstaan. Nu moeten bovendien twee woningen aan bewoning worden onttrokken. Hierna werd het voorstel aangeno- j men. De algemene salarisverordening van het gem. personeel werd na- der vastgesteld. aan de orde komt. jgen, in totaal belopende de som Bij de rondvraag werd aange- van 1.085.000 gulden, drongen op een betere verkeers- 125 andere ondernemers wer- regeling bij de Baileybrug, waar-den veroordeeld en moesten ge- bij aan het snelverkeer de voor- zamenlijk, afgezien van de in rang dient te worden gegeven. i sommige gevallen opgelegde bij- Verzocht werd ook, de oudekomende straffen, een bedhag loods by de Groenmarkt zo spoe- i van 1 millioen 190 duizend aan dig mogelijk op te ruimen. -J boete betalen. Critick op Gem.-werken. 123 overtreders zullen zich Hierna „eer P. liefste (A.R.) ernstige bezwaren in tegen het feit, dat de directeur van Gem.-werken in het publiek mededelingen had gedaan over de bouwplannen van 't Zand, die nog niet in de raad zijn geweest. O.m. deelde hij mede, dat de gemeente gratis grond beschikbaar zou stel len voor bouw van een vereni gingsgebouw. Volgens de burgem. is van tevoren de raad gehoord; wanneer de dir. echter over de grond heeft gesproken, was dat niet juist. Straten en wegen. Weth. v. 't Westende deelde voorts op desbetreffende vragen mede, dat het bestek voor de Lan- geviele gereed is, doch dat de te gels nog niet geleverd kunnen worden. Het herstel van de Seis- weg zal voorlopig niet kunnen ge schieden, daar deze op de lijst van te verleggen wegen staat. De heer M. Wattel (A.R.) ver zocht B en W de raad meer mede delingen te doen omtrent wijziging van plannen en de kwestie van het jeugdcentrum eerst in de raad te brengen. Hij maakte er bezwaar tegen dat Vlissingen gascokes aan M'burgse bedrijven levert. Art. gewjjze behandeling. Bij de art. gewijze behandeling werd een voorstel van de heer H. J. Flierman (Arb.), om de zegels op de kwitanties voor gas en elec- triclteit aan de bewoners in reke ning te brengen aangehouden, om dat de stemmen staakten. Nogmaals zal op voorstel van de heer A. J. Schuitema (Arb.) j bij G.S. erop worden aangedron- 1 gen, de post f 350.— voor oplel- I ding fröbelonderwijs op de begro- i ting te mogen plaatsen, j De heren A. J. Schot (S.G.P.) en J. S. Hoek (A.R.) verklaarden overtredingsbedrag, dat de prijs controledienst voor deze laatste groep heeft berekend beloopt ongeveer 2.630.000 gulden. zich tegen de post voor culturele Begroting goedgekeurd, doeleinden. Medegedeeld werd, dat vóór de winter 40 nieuwe lantaarns zullen I (mgez. Meci.) Schuttershof en zaal Krijger reeds volgeboekt. Zoals u ij reeds meldden, zal op 30, 31 Maart en 1 April te Goes een provinciale Zeeuwse streekbeurs worden gehouden voor landbouw, industrie, handel en nijverheid. De Vasom, streek- en bran- fee's uitrollen; een meelfabriek chebeurs organisatie te Tilburg, uit Amsterdam zal demonsta- had aanvankelijk beslag gelegd, ties geven met-zelfrijzend bak- op het „Schuttershof", waar in meel; een fabriek van koelteeh- de beide zalen stands geplaatst'nische apparaten zal tonen hoe zouden worden. Er hebben zich echter zoveel gegadigden voor een stand aangemeld, dat het Schuttershof tot in de gangen „vergeven" is en de zalen van de heer Krijger op de Beesten markt ook reeds volgeboekt zijn. Nog steeds komen aanvra gen binnen en de „Vasom" ziet reeds uit naar andere stand- ruimte, In het Schuttershof zul len ongeveer 60 stands ge plaatst worden en in de zaal Krijger 50. Fabrikanten en groothande laren uit geheel Nederland, en zelfs enkele uit 't buitenland, zul len deel nemen aan deze pro vinciale beurs. Een suikerwerk- labriek zal demonstreren met een machine waarin men aan de ijs bereid wordt; een bekende Parijse parfumerieënfabriek zal de vervaardiging van parfume rieën demonstreren, enz. enz. De nieuwste landbouwmachines zul len tentoongesteld worden en verder zullen stands geplaatst worden van aardolieproducten tot speelgoederen. Diverse nieu we uitvindingen zullen onder de ogen van het publiek gebracht worden. Het is een zeer verheugend verschijnsel, dat de belangstel ling voor deze provinciale beurs (een verkleinde uitgave van de Jaarbeurs) zo bijzonder groot is. De deelname van de Zeeuw- sche fabrikanten en groothan delaren bewijst, dat er leven zit in Zeeland, èn de deelname van ene zijde enkele grondstoffen in- de overigen uit het land zegt, gooit en aan de andere zijde tof- dat zij Zeeland van groot belang of wil die niet horen. Hij is druk bezig, zich insecten van het lijf te houden. Dat is onbegonnen werk. Je kunt gerust zeggen, dat. er honderd of duizend in de hut zijn. Zó nauw steekt het niet. Het is onmogelijk, stil te zitten of te liggen. Als een ge tergde leeuw loopt Jochem in de hut, waarin hij net rechtop kan staan, heen en weer. Hij balt de vuisten tegen zijn lot. Juist als zijn lotgenoot nog een opmerking -wil maken, wordt er aan de deur gerammeld. Die gaat open en een opzichter ver schijnt in gezelschap van een rnan, die onmiskenbaar de teke nen vertoont, arbeider, vakman te zijn. Hij heeft vreemdsoortige voorwerpen in zijn hand, die Jo chem niet kan thuisbrengen! Te vroeg zal hij er kennis mee ma ken! Van het bevelend koeterwaals van de opzichter verstaan ze niets, maar het is wel duidelijk, dat zjj hun schamele kleding hebben uit te trekken, zodat zij spoedig moedernaakt staan, een buitenkansje voor de insecten, die daarvan een gretig gebruik maken. De opzichter smijt hen dan een kort broekje toe, dat voortaan, naar ze begrijpen, hun enig dek sel zal zijn. Vervolgens worden hen de haren radicaal afgesne den, waarna hardhandig een soort muts van blik hen op het hoofd wordt geplant. Min of meer nieuwsgierig be kijkt Jochem de andere voor werpen, die hem een bang voor gevoel geven, dat al heel gauw werkelijkheid wordt; al wéér veel te vroeg. De metgezel van de opzichter, die smid blijkt te zijn, neemt dan het voorwerp, een ijzeren ring, van binnen bekleed met leer, en legt die om de hals der beide slaven. Na enige manipu laties zit die zo stevig als wat. Siechts even kan Jochem zijn hals naar links en rechts draaien. De pijniging is nog niet afge lopen. Aan het achtereinde van de halsband is een ring gesmeed, waardoor een stang wordt gesto ken. Het andere eind van de stang komt in- de halsband van zijn lotgenoot te zitten en nu zijn beiden aan elkaar geklonken. Als de een niet loopt, kan de an der hef ook niet. Als Jochem bukken wil, moet zijn landge noot het eveneens doen. Het is een ondragelijke positie. Jochem perst de lippen op elkaar, om met in vloeken uit te barsten. En die twee beulen verrichten kalm, zonder een woord te spre ken hun werk. Dat is nog niet afgelopen. Om de handen en voeten worden ook ijzeren banden gelegd. Jochem schat, dat hij, alles met elkaar, beladen is met een twintig pond ijzer. (Wordt vervolgd.) Het slot van de behandeling der gem.-begrotlng dat gisteren moest overstaan, laten wij hier volgen. Discussie opbouworgaan. De begrotingspost „subsidie op bouworgaan" was door B en W met f1000.verlaagd. Ir M. de Vink (Arb.) was hier tegen. Mid delburg moet hier z.i. als hoofd stad toch een voorbeeld geven en bovendien gaat het motief van B en W, dat er ter plaatse al genoeg voor cultureel en maatschappelijk werk wordt gedaan, niet óp. Hij stelde daarom voor, de post met f 1000.te verhogen. Zowel de burgem. als weth. Kö geler wezen erop, dat wanneer de provincie Iets gaat organiseren, zij daarvan zelf de lasten moet dragen. Bovendien was de heer Kögeler van oordeel, dat het sti mulerende werk van dit opbouw orgaan niet dringend nodig is, daar ook ten plattelande er mo menteel voldoende eigen initiatief is. Hierbij komt, dat G.S. geen worden geplaatst, eerst op de O, Vllss. weg. Aan de noodwinkels wordt slechts het hoognodige ge daan; zjj moeten zo vlug mogelijk verdwijnen. De bouwplannen van Vroom en Dreesman zijn gereed. Ook over een voorstel de Vink tot verhoging van het subsidie aan de St. Cult, en Maatseh. werk staakten na een langdurige dis cussie de stemmen, zodat in een volgende vergadering het voorstel opnieuw aan de orde komt. De be groting werd daarna goedgekeurd. o Export van Duitse vliegtuigmotoren De Amerikaanse militaire re gering heeft 1500 Junkers-52 vliegtuigmotoren, die aanvan kelijk voor schrootverwerking bestemd waren, vrijgegeven voor export. Naar de Duitse persdienst mededeelt, hebben Nederland en België zien o.a. geïnteresseerd voor de aankoop achten als afzetgebied en het van ,jeze motoren, die een waar- (Ingez. Med.) niet zien als een achteruitge- schoven provincie. Wat het bezoek aangaat kan verwacht worden, dat uit de ge hele provincie belangstellenden komen, die persoonlijk contact willen hebben met hun fabri kant en grossier en willen zien wat er momenteel reeds op de markt gebracht wordt in hun branche. Om teleurstelling te voorkomen kunnen wij nog mel den, dat op deze beurs niet ge kocht kan worden, wel kunnen bestellingen gedaan worden. Deze provinciale beurs is een unicum in Zeeland, maar het zou goed zijn wanneer onze pro vincie ieder jaar een dergelijke demonstatie wachtte. o Amsterdam moet storm- rijp gemaakt. In verband met de stichting van een communistisch comité van actie te Amsterdam, ver klaarde de secretaris van de P. v. d. A„ de heer W. Thomas sen, aan het „Parool"; „De C.N.P. heeft in Amster dam de methode van Tsjecho- Slowakije op de meest openlijke en schaamteloze wijze overgeno men in het verspreide pamflet. Een reeks onwaarheden over de maatschappelijke verhoudingen wordt gevolgd door de oproep tot stichting van een „nationale volksbeweging" met actie-comi- té's volgens model Praag, in de bedrijven en de buurten. Niet- communisten wil men spanen voor dit karretje. Het is duide lijk waar wij heengaan. De C.P.N. heeft bevel ontvangen Amsterdam stormrijp te maken voor de „volksdemocratie". De communistische raadsfractie moet de eerste stoot geven. Laat geen enkele communist zich illusies maken. Nergens zal er voortaan ook maar één com munist worden gekozen, in wat voor comité-werk of in welke openbare functie dan ook. Waar zij zich bevinden en niet voor de volgende verkiezingen kun nen worden verwijderd, behoren zij buiten spel te worden gezet. De C.P.N. gooit ons volk de Tsjechische handschoen toe. Wjj nemen die op." Ensteunen de commu nisten als het gaat om de be noeming van communistische hoogleraren. de van zes millioen dollar ver tegenwoordigen. Politie staat machteloos Geen automobilst waagt zich des Zondags in onze provincie meer langs de weg met zijn wagen zonder speciale toestem ming, want de controle is voor al de laatste weken zeer streng. Toch is het langs de hoofdwegen drukker dan ooit, omdat de gelgen buiten de wet staan ten deze en naar hartelust kunnen toeren. Het gebruik, dat zij van dit privilege maken is zeer ruim. De provinciale boten kunnen het vervoer der Belgische wagens amper aan: de Yersekse „oes ter-salons" worden bestormd en Vlissingen krijgt eveneens een behoorlijke veeg uit de pan. Dit vreemdelingenverkeer zou zeer gewaardeerd worden, indien er niet iets bijkwam. De zaak is n.l., dat verreweg de meeste Belgen hier niet alleen rijden op benzine, waarvoor wij onze schaarse deviezen moeten offe ren, maar dat zij ook met volle tanks van diezelfde benzine over de grens verdwijnen. Zondag, zegt „De Stem", spraken we zo'n tourist, die ver telde, dat hij geen Zondag over slaat en ongeveer driehonderd francs, dank zij de benzine transactie verdient en de leut voor niets heeft. De Zeeuwse automobilisten, die moeten zien, hoe ae benzine welke zij besparen, zo verdampt wordt, vinden het minder leutig en de politie, die Zondags op gecommandeerd wordt om Ne derlandse benzine-vermorsers te snappen en niets tegen de bui tenlandse mag doen, ergert zich terecht dood. De enige oplossing tegen die vrijbuiterij is een verbod om Zondags benzine te verkopen, doch dit is zo eenvoudig, dat de autoriteiten er wel niet aan denken zullen! Oorlogsmisdadigers ter dood veroordeeld. Het Amerikaanse militaire tribunaal te Yokohama heeft 40 Japanse militairen, die schul dig bevonden zijn aan het in 1945 op zeer wrede wijze ver moorden van 3 Amerikaanse vliegeniers, die gedwongen wa ren op het eiland Okinawa te landen, ter dood veroordeeld. Dit is het zwaarste vonnis, dat door de tribunalen in het Verre Oosten tot nog toe Ss uitge sproken. Tuchtrechter Tholen. staan als verd. D. werd vrijge sproken. De Tuchtrechter zal deze zaak echter doorgeven aan Bakker J. V. O. te Tholen had gebakjes en bolussen te duur verkocht, n.l. voor resp. 20 en 12 ct. per stuk. f 80 boete. A. D„ smid te Scherpenisse, had rijwielpedalen te duur ge prijsd. Verd. stak de schuld op z'jn vrouw. Boete f 30. J. L. te Stavenisse had sluit- spelden te duur verkocht. Bij verstek veroordeeld tot f 40. Bij verstek werd verder nog veroordeeld M. I.., bakker te Scherpenisse wegens niet voor handen zijn van een recepten boek. Boetes f 20 en f 15. D. o. d. Br. te Stavenisse, J. v. H. en C. L. te St. Maartens dijk, allen schilder, waren nala tig geweest in het b jhouden van de werkbriefjes De rechter wilde hun nog een kans geven en ver oordeelde allen v.w. tot f 1.50 met proeftijd van 6 maanden. M. v. d. G. te Scherpenisse had zijn groenten en fruit niet ge prijsd. f 15. C. M„ smid te Poortvliet, had rijwielkettingen f 7 te duur verkocht. Boete f60. J. v. d. J., koopman te Tholen, had soda aan zijn klanten ver kocht voor f 1 per kg. Boete f 45. Hierna kwam aan de orde de reeds 3 maal uitgestelde smok kelaffaire van A. D„ winkelier te Oud-Vossemeer. Deze was ten laste gelegd de verkoop van Belg. tapijten. Verd. verklaarde nader, dat een zekere S. in zijn de Officier van Justitie. o Kantonrechter Middelburg. Geen varkens met stro branden. Te Goes had S. J. v. H., paar denhandelaar, wonende te Goes, zich door smaak laten beïnvloe den. Hij meende met de rierkre- slachtvergunning voor een huis- slacljting nu ook maar kalm zijn gang te kunnen gaan en, buiten het gemeentelijk slachthuis om, zijn varkentje, na de toege brachte doodsteek, met stro te kunnen branden daar hierdoor het zwoerd eetbaar wordt De dierenarts en directeur van het gemeentelijk slachthuis C. v. B. te Goes zetten de motieven voor de handelwijze van ver dachte uiteen evenwel zonder deze goed te keuren. De boete bedroeg f 50. G. van I., schilder te Oostdijk, had zich op de spoorbaan bege ven. Uitspraak f 5 b. s. 3 d. h. Het was P. N., varkenskoop- man te Schoondijke, nog niet gelukt de remmen van zijn vrachtauto in perfecte staat te krijgen, met gevolg, dat hij ten tweede male voor' dit feit werd veroordeeld, f 80 boete. Voor het storten van vuilnis op een plaats waar dit was ver- winkel "kwam en hém geld gaf boden werd J. T. te Lewedorp om te Bergen op Zoom Belg. ta- veroordeeld tot f 7,50. pij ten voor hem in commissie te kopen. Verd. heeft deze opdracht vervuld en verdiende aan deze transactie ongeveer f 400 a f 450 waarvan hij nog f200 tegoed heeft. De verd. mr v. d. Hoe ven te Tholen voerde aan, dat vrijspraak moet volgen omdat verd. niets ten laste kan worden gelegd dat bewezen kan worden. Men heeft beweerd, dat verd. een berucht smokkelaar is, doch hiervan is niet het minste be wijs, daar hij nooit is veroor deeld of vervolgd. De eigenlijke schuldige is voortvluchtig, wat W. M., chauffeur te 's-Heer Arendskerke, had op zijn aan hangwagen geen goede rem. f 10 subs. 5 d. h. Wegens het niet in orde zijn van de handrem van zijn auto kreeg A. P., landbouwer te s-H. Arendskerke f25 P. P., chauffeur te Kapelle had eveneens pech met de hand rem en werd veroordeeld tot f 15. J. H. J„ fruitkwekersknecht te te 's-Gravenpolder, betrok zon der schriftelijke vergunning van B. en W. een leegstaande wo- wel bewijst, dat deze hiér moest ning. f 5 b. s. 3 d. h-

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2