Zestienlanden-Conferentie begon goed. Vertegenwoordigende raad Oost-Sumatra Plechtige opening eerste zitting PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND dinsdag ie maakt ms Nationale hulde. Toch nog een kans voor West-Duitsland? Gevechten inBatam? Redding van de Europese economie» BUITENLANDS^ afraai „Geen communisten of fascis ten meer in Engelse staats dienst". Daders van roofmoord op Bussumse antiquair gegrepen Arabieren houden aan standpunt vast Wilde zwijnen of wolven? Eu we boekt zijn eerste kleine winst Middelburgss wederopbouw ernstig in gevaar Begrotingsdebat in de gemeenteraad Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- gtr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraa't, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 898 Abonnementsprijs 8.60 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per nun. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met raste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Da 3. KARELSE te Goes, Da K. SLOFS TRA te Vlissingen en Da W. VROEGIN DEWE V te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.51 u., onder 18.47 u. Maan op 9.20 u., onder 1.40 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 17 Maart: 5.47 u. 1.76 m„ 18.13 u. 1.62 m. De „N. R. Crt." is slecht te spreken over het besluit om de nationale tentoonstelling „De Vrouw", die dit najaar zal wor den gehouden, des Zondags te sluiten. Dit is haar goed recht. Maar het valt te betreuren, dat daar bij een verkeerde voorstelling van zake% wordt gegeven. „De organisatie, aldus het blad, ging aanvankelijk buiten verwachting vlot totdal in het org: niserende bestuur de verte genwoordigster van de (gerefor meerde) Ned. Christen-Vrou- wenbond plotseling bij wijze van ultimatum eiste dat de tentoon stelling op Zondag gesloten zou zijn. Er dreigde vreselijke on enigheid, want geen der ar.dere bestuursleden was het met dat standpunt eens. Men heeft ge tracht een oplossing te vinden in sluiting op Zondag alleen onder kerktijd, maar het gereformeer de bestuurslid bleef op haar stuk staan: als de tentoonstelling op Zondag open zou zijn dééd zij niet meer mee. Dit zou beteke nen, dat het huldeblijk niet meer van alle Nederlandse vrouwen uit zou gaan. Waarbij 'kwam dat de afzijdigheid van een minder heid in tegenwerking dreigde te ontaarden." Aardig bedacht, om zo de ker kelijke groepen tegen elkaar uit te spelen. Alleen, het is in strijd met de waarheid. Tot de Ned. Chr. Vrouwen bond behoren niet alleen Gere formeerde vrouwen. De grote meerderheid behoort tot de Ned. llerv. Kerk en andere kerkelijke groepen, wat ook uit de samen stelling van het hoofdbestuur blijkt. De „N. R. Crt." vervolgt: Ten slotte is besloten: de tentoon stelling zal 's Zondags dicht zijn. Dit s c h ij n t een overwinning van een minderheid, vertegen woordigd door de afgevaardigde van de Christen-Vrouwenbond. In werkelijkheid is het een over winning van de verdraagzaam heid der andere vrouwen en van liet streven naar eendracht door deze vrouwen bij deze gelegen heid. Men had er o o k van de zijde der meerderheid een prin cipiële strijd van kunnen ma ken; men had b.v. kunnen her inneren en heeft dit aanvan kelijk ook gedaan aan het feit dat ook onder gereformeerde mi nisters tentoonstellingen en mu sea op Zondag open zijn geweest. Maar zo'n strijd zou men als het ware boven het hoofd van Hare Majesteit uit hebben moeten vechten. En dat heeft de meer derheid bepaaldelijk niet- ge wild. Waarmee zij een prachtig voorbeeld gaf, dat intussen geenszins als precedent is be doeld." Het is duidelijk, dat hier de zaken door elkaar worden gehaald. De te houden tentoonstelling draagt een uitzonderlijke karak ter. Het is een tentoonstelling waar mee de Nederlandse vrouwen zoveel mogelijk alle Nederland se vrouwen, hulde willen bren gen aan H. M. de Koningin bij Haar 50-jarige regering. Hierbij stonden de Chr. vrou wenorganisaties de N.C.V.B. stond wat dit betreft gelukkig niet alleen voor de vraag of zij het openen van de tentoon stelling op Zondag, met alles wat daarmede gepaard gaat ince voor haar rekening konden nemen. Een vraag die ontken nend werd beantwoord. Dit was geen kwestie van on- verdraagz a~> mheid, maar een zaak van verant woordelijkheid. Van tegenwerking zoals de „N. R. Crt." suggereert was hier geen sprake. Het was alleen een zaak van niet-meedoen aan een huldiging, waaraan men gaarne en van heler harte wilde mee werken. De „N. R. Crt." huldigt-nu de meerderheid voor het prachtige voorbeeld dat zij gaf. Deze eenzijdige hulde schijnt ons misplaatst. Wij brengen gaarne hulde aan de meerderheid, die eerst de Zondagssluiting afwees, maar na veel moeite bereid bleek een nationale tentoonstelling mogelijk te maken. Maar tegelijkertijd brengen wij hulde aan de Christenvrou wen, die zich op principieel standpunt stelden en daardoor oorzaak waren, dat nu de ten toonstelling een waarlijk na tionaal karakter kan dragen. Naar „Sinpo" weet te melden zouden kortgeleden in Bantem gevechten zjjn uitgebroken tus- sen afdelingen van het repu blikeinse leger en de „Dewan Perdjoeangan" (coördinatie van volksstrijdorganisaties) Andere bronnen melden, aldus het blad, dat de strijd ging tus sen T.N.I.-eenheden en de „Ba- risan Pemberontak Republiek Indonesia" (revolutionaire volks leger). Geen vertegenwoordigers van Duitsland. Te Parjjs lg officieel bekend ge maakt, dat de conferentie der 16 landen over het plan-Marshall met zal worden bijgewoond door Duitse waar 'emers of vertegen woordigers van de Brlts-Amert- kaanse en Franse bezettingszone. Gisteren werd te Parijs de confe rentie over het plan-Marshall ge opend en wel met een rede van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin. Tevoren had Bidault, zijn Franse collega, het woord gevoerd, die zijn waardering o.a. uitsprak over de aanvaarding van het hulpprogramma der V.S. en verder van oordeel was, dat West- Duitsland bij de economische plannen betrokken moest worden. Bevin was zeer optimistisch gestemd en koester de over West-Duitslands aansluiting hetzelfde oordeel als Bidault. Donderdag zal de plenaire verga dering van de conferentie weer om drie uur beginnen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, verklaarde, dat de omstandigheden, waarvan de conferentie ver gezeld gaat, de deelnemers met grote nadruk dwingen hun gemeen- schappelyk doel bekend te maken. Dit doel was aldus Bidault, „de reorganisatie van de Europese economie teneinde die te redden". Zeker doelend op Tsjecho-Slowakije verklaarde Bidault verder: „Recente gebeurtenissen hebben de politieke oorzaken getoond van het feit, dat Europa op het ogenblik tot zestien landen gereduceerd Is". Bevin optimistisch. Bidault ging daarop In^ op de Europese pogingen tot samenwer king. Meer speciaal op de gepro jecteerde Frans-Italiaanse tol- unie. Duitsland, door eeuwenoude con flicten van ons gescheiden, moest aldus Bidault, zijn plaats in het geheel weer innemen. Weliswaar kon het land geen voorrang gege ven worden en moest het op het ogenblik vertegenwoordigd worden door geallieerde bevelhebbers maar de hulpbronnen „van dit ijverig en volhardend land" moe ten worden betrokken ln de grote wederopbouwpoging. Bidault stelde de vraag, of het niet mogelijk zou zijn het werk van het voorgestelde permanente lichaam der zestien landen toe te vertrouwen aan de Europese eco nomische commissie der V.N. te Genève, sprak echter tevens zijn vrees uit voor activiteit van „de reeds eerder genoemde oppositie" bulten de commissie. Bidault sprak waarderend over de aanvaarding van het hulppro gramma door de Senaat der V.S. Het doel van de conferentie for muleerde hjj als volgt: „De stich ting van een permanente organi satie en de multilaterale poging om de economie der deelnemende naties te organiseren „gedurende de periode der onmisbare Ameri kaanse hulp" moet de permanente organisatie de tegenhanger zjjn van de administrateur van liet plan Marshall. Gisteren viel de Engelse Koning en Koninging, die het weekend op Windsor Castle hadden doorge bracht, hun terugkeer te Buckingham Palace een koude ontvangst ten deel. Het technisch personeel was namelijk in staking gegaan, zodat warmwatervoorzie ning, centrale verwarming en de lift niet werkte. „Wanneer de V.S. Griekenland geen verdere hulp meer verlenen, zullen de gevolgen snel en tra gisch zijn", aldus verklaarde Marshall gisteren in de Senaats commissie voor buitenlandse aan gelegenheden, waar hij pleitte additionele hulp aan%dit land. President Truman zal morgen voor een verenigde vergadering van het Congres verschijnen om de critieke buitenlandse toestand te bespreken! Het herziene verdrag tussen Engeland en Transjordanië is gis teren te Amman getekend. Wanneer de communisten in Italië by de verkiezingen overwin ningen zullen behalen zal dit land absoluut geen steun meer ontvan gen. Aldus verklaarde een woord voerder van het Dep. v. Bultenl. Zaken te Washington. Papanek is afgezet als verte genwoordiger der nieuwe Tsjeeho- slowaakse regering by de V.N.; tot zijn opvolger is benoemd Hou- dek, aldus deelde de Tsjeëhoslo- waakse zaakgelastigde te Was hington gisteren mede. Een communistische betoging georganiseerd door de afdeling van de Noorse communistische partij te Hamsos liep anders af dan de organisatoren verwacht hadden. 187 van de 200 aanwezi gen dienden n.l. een resolutie in waarin zijn de regiemswisseling te Tsjecho-Slowakge scherp veroor deelden. Een opstand van communistisch karakter brak vorige week uit in Paraguay, doch kon onmiddellyk onderdrukt worden. Aldus meldde radio Asuncion te Porto Murtinho. Nadat hij had uiteengezet, dat de multilaterale overeenkomst ook nauwkeurige formuleringen aan gaande de combinatie van hulp bronnen en de geregelde exploita tie van nationale industrieën moest bevatten evenals aangaande een verlaging van de douanetarie ven, waar een volledige unie on mogelijk mocht blijken, nodigde hij de Oost-Europese landen nogmaals uit om samen te werken bij de wederopbouw van Europa. BEVIN: „HOOPVOLLER DAN TEVOREN". Volgens Bevin was het veelbe tekenend, dat, terwgl het rapport van de 16 landen het onderwerp was geweest van langdurige be studering en langgerekte debatten in de V.S., de Europese landen geen afwachtende houding hadden aangenomen. derzoekingen en besprekingen niet slechts een diepe indruk maken, doch ook technisch en politiek be grip bevorderen, waaraan de we reld op dit ogenblik zozeer behoef te heeft", zei hij. Hetgeen reeds bereikt was, was moedgevend^ volgens Bevin. Het reeds verrichte deed echter de veel belangrijker dingen, die nog ge daan moesten worden, uitkomen. Ten aanzien van de multilate rale overeenkomst» zelde Bevin: „Wij zijn ons ten volle bewust van de beloften, die wij deden toen wij instemden met het rapport van de vorige conferentie te Parijs". Indien de 16 landen, zei Bevin, besloten gemeenschappelijk samen te werken in het kader van een in ternationale organisatie, moest ieder land een offer brengen. Ook Bevin was van oordeel, dat West-Duitsland bij de economische plannen betrokken moest worden. ATTLEE IN LAGERHUIS: Minister-president Attlee heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de regering geen enkel lid van de communistische party in dienst zal nemen voor werkzaamheden, „die van belang zyn voor de veiligheid van de staat". Attlee zeide, dat deze beslissing eveneens betrekking heeft op die personen, van wie bekend is, dat zij actief betrokken zij$ by fas cistische organisaties. Een der twee communistische afgevaardigden, Gallacher, die begon „de rode vlag" te zingen, verweet de regering, dat ze „in het stof kroop voor de conserva tieven en voor de grote dollarbon- zen van de V.S., doch Attlee ant woordde, dat de houding van de communistische partij in 1939, 1940 en 1941 geleerd had, dat men met deze partij voorzichtig moest zijn. o Het Engelse leger in Palestina. De terugtrekking van het Engelse leger uit Palestina zal op de vastgestelde datum van 1 Augustus voltooid zijn, indien het huidige tempo gehandhaafd blijft, aldus luidt een officiële verklaring van het militaire hoofdkwartier te Jeruzalem. „Geen wapenen of amunitie zullen in Palestina gelaten worden", aldus de verklaring. Engeland en de vijf- landen-overeenkomst. Naar verluidt heeft het En gelse Kabinet zijn goedkeuring gehecht aan de overeenkomst tussen Engeland, Frankrijk en de Benelux, die verleden week te Brussel is gesloten. Bevin zal vandaag of Wetens- nik ben thans echter hoopvoller dag, vermoedelijk met Bidault, gestemd dan ooit te voren tijdens van Parijs naar Brussel vliegen of na de oorlog. Het is duidelijk, om de overeenkomst te onder dat juist deze bijeenkomsten, on- I tekenen. Snelle arrestatie dank zij voortreffelijk politiewerk. Dame herkende de daders. De Bussumse en Amsterdamse politie zjjn er Zaterdag na enige dagen van Intensief speuren in ge slaagd om de belde daders van de roofmoord, die vorige week te Bussum op de 71-jarlge antiquair Koldijk gepleegd werd, te arreste ren. Het zijn de 22-jarige A. Adèll en de 21-jarige J. Weisz, belden zigeunermuzikant en zonder vaste verblijfplaats. Adèll werd Zater dagmiddag in Amsterdam in de nabijheid van het Amsterdamse hoofdbureau van politie gegrepen. Weisz werd Zaterdagavond om tien uur gepakt. Weisz, inmiddels naar Bussum overgebracht, heeft bekend ln samenwerking met Adèll de roofmoord gepleegd te hebben. 's Maandags belden belden bij de Te Middelburg is ln de Stoom- wasserij Zeeland de 39-jarlge mej. P. uit Souburg, terwijl zij onder een draaiende mangelmachine, waarvan de bescherming verwij derd was, wat vuil trachtte te verwijderen, met het haar verward geraakt in een der snel draaiende assen. Het haar werd uitgerukt en een stuk van de hoofdhuid scheur de hierbij af. In zorgwekkende toestand werd zij naar het zieken huis vervoerd. Gisterochtend heeft ln tegenwoordigheid van de Landvoogd, als mede vele gewestelijke autoriteiten en gasten nit de gehele Archi pel, de plechtige opening plaats gehad van de eerste zitting van de vertegenwoordigende raad der Negara Oost-Sumatra. Teunkoe Mansoer, de Wali Negara, is een Indonesisch Chirurg, die huwde met een Hollandse vrouw en in Leiden heeft gestudeerd. Hij is sterk pro-Nederlands en weet, dat slechts met behulp van Nederlands gezag de rust en de welvaart voor Oost-Sumatra, waar de bevolking hem vereert en hem na de bevrijding direct als leider erkende, kan wederkeren. In zijn openingswoord zelde Wa li Negara, Teungkoe Mansoer, on der meer, dat voortaan het gehe le bestuur onder Indonesische lei ding zal komen te staan'. Alle krachten zullen worden ingespan nen om aan de jongeren de nood zakelijke opleiding te geven, op- houdingen en vertrouwen in de jonge negara. Na een uiteenzetting over het tot stand komen van de negara Sumatra's Oostkust, bracht Teungkoe Mansoer dank aan de heer van Mook voor diens steun, alsmede aan zjjn naaste Indonesl- dat zij eenmaal de thans door Ne- sche medewerkers, die hun beste derlanders bezette functies zullen kunnen overnemen. Dit zal aller- minstbehoeven te geschieden langs de weg van de chaos. Man soer vroeg van zijn Indonesische medewerkers bezinning en wer kelijkheidszin, en van de Neder landers begrip voor de nieuwe ver- Zij wensen één onafhankelijke staat. Isa Nachleh, vertegenwoordiger van het Arabische hoge comité, heeft gisteren bij de „Grote Vier" over de kwestie palestina, iedere bespreking over de verdeling van de hand gewezen en opnieuw de eis gesteld tot de vorming van een onafhankelijke staat in Pale stina. Voor zijn komst onderzochten de Grote Vier de mogelijkheid of zij het eens konden worden over een verklaring, waarin de voornaam ste feiten van de toestand in Pa lestina werden omschreven, zoals de oorsprong en de aard van de ongeregeldheden. Zjj kwamen ech ter niet tot overeenstemming, daar geen der leden bereid bleek zijn eigen algemene opvatting kenbaar te maken. Na zijn verklaring werd Nach leh gevraagd of de Arabieren be reid waren mede te werken aan het tot stand brengen van een wa penstilstand in Palestina, Machleh antwoordde, het verzoek over te zullen brengen. Dezelfde vraag zal aan alle Ara bische leden van de V.N. en het Jewish Agency gesteld worden. In één nacht 16 schapen gedood. De rust van het vredige stadje Batenburg aan de Maas is de laatste dagen wreed verstoord. Er worden n.l. op grote schaal schapen gedood, door een tot nu toe onbekend dier. In een nacht werden 16 schapen gedood. Niet minder dan 23 schapen, lamme ren en zelfs een een-jarig rund zijn reeds ten prooi gevallen. Er wordt, gezien de sporen, die de dieren achterlaten en de wijze, waarop de "Slachtoffers worden gedood en verscheurd, gedacht, dat een of meer wolven aan het werk zijn. Onder leiding van de burge meester en- de groepscomman dant der rijkspolitie te Wijchen is Zondag j.l. een klopjacht geor ganiseerd. De deelnemers waren met geweren en stenguns gewa pend, echter zonder resultaat. Bij de bevolking van het stadje heerst een ware angst stemming en het ingeschaarde vee is weer naar binnen ge haald. Ook in de omliggende plaatsen, o.a. in de gemeente Appeltern, zijn enkele schapen gedood, doch niet op zo'n ruï neuze wijze als te Batenburg. Gistermorgen deden nog niet be vestigde verhalen de ronde, dat Zondagnacht door enkele bewo ners een wolf gezien zou zijn. krachten hebben gegeven bij de opbouw van de nieuwe staat. Met betrekking tot de door de negara te volgen politiek zeide Teungkoe Mansoer: „Wij zien wel degelijk ln, dat producten-uivoer voor de opbouw van de staat zeer belangrijk is. De rechten van hen, die van oudsher op de Oostkust hebben gewerkt, zullen worden geëerbiedigd, doch met de rechten van het volk zal terdege rekening worden gehouden". De voorzitter van de vertegen- woordoigende raad, Mr Banrioen, zelde, dat de raad gaarne steun zou verlenen aan de door Teung koe Mansoer geschetste maatre gelen en zegde ln principe volle steun toe voor de uitvoering der door de regering aangegeven plan nen. In zijn antwoordrede zeide dr van Mook o.m.: „Ook bij ons tracht men de beginselen der vrij willige samenwerking te verwe zenlijken". Hij zeide verder, dat er nog zeer vele moeilijkheden zullen zijn te overwinnen, alvorens deze sa menwerking op verschillende ter reinen in haar juiste en meest vruchtdragende vormen toepas sing zal hebben gevonden. Met grote nadruk wees de heer van Mook op de gevaren, verbonden aan de isolationistische tendenz, die bij sommigen ter Oostkust van Sumatra wel eens naar voren komt, en op het feit, dat de nieu we negara in vele opzichten af hankelijk blijft van geheel Indo nesië. Wijzend op de noodzaak van samenwerking, zelde dr van Mook: „De tijd, dat wij veel voor u dachten en deden, is voorbij. De tijd, dat ge uw eigen zaken met eigen hand regelt, is thans aange broken. Gjj moet nu zelf de hand aan de ploeg slaan, en met steeds vaster greep". In remise tegen Keres. In de zesde rondo van het tour- nooi om het wereldkampioenschap schaken speelde Keres met wit tegen Euwe en Reshewsky met vit tegen Smyslov. Belde partijen eindigden met re mise. De eerste partij wérd na de 34ste zet van Keres remise ver klaard, de tweede partij eindigde na 43 zetten. De partij KeresEuwe was een gesloten verdediging van de Spaanse opening, waarin Euwe zich uitstekend weerde. Hij kreeg het beste spel en veroverde een pion. Op het ogenblik echter, dat men meende hem te zien gaan winnen, verliet hij de rechte weg, welke' naar winst had moeten lel den. Hij nam een andere route, welke naar zijn idee even goed was, maar deze leidde slechts tot remise. Reshevsky opende Engels maar met verwisseling van zetten werd het aangenomen Slavisch, waarbij de Amerikaan een riskante voort zetting van de Wiesbaden-varlant koos. Smyslov kreeg vier pionnen voor het geofferde stuk, maar Reshevsky wist op handige wijze' er twee van terug te winnen. Na dat de laatste zwarte officier van het bord verdwenen was, wist Smyslov op zjjn beurt de laatste witte pionnen-van het slagveld te verwijderen en daarna was remise een feit. De stand luidt: 1. Botwinnlk 3M (4). 2. Reshevsky 3 (5). 3. Keres en Smyslov 2% (5). 5. Euwe (5). De Keer Neher naar Nederland. D© gedelegeerd© van het opper bestuur in Ned.-ïndië, de heer L. Neher, wordt dezer dagen in Ne derland verwacht, om besprekin gen te voeren met het kabinet. De reis, zo meldt „Trouw", draagt voor de heer Neher per soonlijk een tragisch karakter, daar Donderdag j.l. zijn 20-jarige zoon na een ernstige ziekte is overleden. De heer Neher komt waarschyniyk nog op tijd om de begrafenisplechtigheid by te wo nen. Geruchten als zou ook generaal Spoor naar Nederland komen, werden door officiële autoriteiten noch bevestigd noch ontkend. woning van de antiquair aan met de vraag of men ook wist, waar een zekere Jansen woonde. Er was toen een dame in de winkel, die hiervan getuige was en die dan ook na de aanslag aan de politie de gewenste signalementen kon opgeven. Des nachts om half één kwamen zij, voorzien van een aan tal inbrekers werk tuigen, waaron der een smidshamer en een sten- gun, bij de woning van K. terug. Zij klommen over een naast de woning staand hek en Weisz klom aan de achterzijde van het huis naar binnen, hetgeen hem als oud trapezewerker niet moeilijk moet zijn gevallen. Adèll volgde hem toen. en beiden gingen naar bene den, waar de oude heer K. sliep. Deze was inmiddels door het la waai wakker geworden. Adèll zou hem drie slagen met de smidsha mer op het hoofd en een slag met de sten-gun gegeven hebben. De heer K. moet hieraan onmiddellijk overleden zijn. Na hun weerzinwekkende daad volbracht te hebben, doorzochten zij het huis en troffen in een jas een portefeuille met f 350.aan. Dit bedrag ls vermoedelijk slechts de gehele buit geweest. De porte feuille wierpen zij op de vloer. De inbrekers verdwenen door het keu kenraam en logeerden dien nacht in het woonwagenkamp te Bus sum. Zaterdagmorgen ging het tweetal naar Amsterdam, waar zij van de f 350.een goed leventje leidden in het gezelschap van enige beruchte dames. De snelle arrestatie is te danken aan het werk van de Bussumse hoofdinspecteur van politie, die samen met de Amsterdamse poli tie dag en nacht heeft gespeurd om de moord tot klaarheid te brengen. o Paasikivi's brief aan Stalin. Men is het liefst maar vrij. Gisteren is de brief van de pre sident van Finland, Paasikivi, aan Maarschalk Stalin gepubliceerd, die negen Maart verzonden is en een antwoord vormt op de voor stellen van Stalin om onderhande lingen aan te knopen over een verdrag tussen de S.U. en Finland. Volgens de brief wenst Finland buiten internationale conflicten te blijven en de Finse regering neemt aan, dat gedurende de besprekin gen de inhoud van het verdrag in ieder opzicht onderworpen zal worden aan een vrij onderzoek en dat er vrij over beslist zal worden. Te Helsinki wordt vernomen, dat de Finse delegatie geïnstru eerd is om te trachten de verzeke ring te krijgen, dat in geval van oorlog alleen op speciaal verzoek van de Finse regering Sowjet- troepen naar Finland gezonden zullen worden en dat Finse troe pen slechts gebruikt zullen wor den uitsluitend op Fins grondge bied. Men zal trachten vermindering te krijgen van de herstelbetaling ter waarde van 300 millioen goud- dollars in de komende acht jaar. De Finse delegatie zal aanstaande Zaterdag naar Moskou vertrekken. o In het Lagerhuis heeft een con servatief afgevaardigde voorge steld een Europees vrijwilligers legioen op te richten bestaande uit Poolse soldaten in Engeland en vluchtelingen uit de Europese communistische landen". Motie werd aangenomen. B(j de algemene beschouwing naar aanleiding van de begroting 1948 voerde de heer G. H. Lujjen- djjk (C.H.) allereerst het woord. Hij constateerde met voldoe ning, dat de noodlijdendheid is op geheven. subjectief. Nadat een ambtenaar Daarmede is de gemeentelijke i van het. <jep. van financiën was partijen genoemd, de wereld niet kan redden, wanneer het een pro ject van eigen krachten is. Slechts God kan de wereld redden. Ir. M. de Vink voerde namens de fractie van de P. v. d. A. het woord. Hij achtte de vaststelling der subjectieve bijdrage wel zeer autonomie echter niet hersteld. De vaststelling der subjectieve bij drage van rijkswege dient te ge schieden zonder ambtelijke wille keur. Het blijkt, dat in de voor stellen der Commissie-Oud geen onderscheid wordt gemaakt tussen getroffen en niet-getroffen ge meenten. De schadevergoeding aan publiekrechtelijke lichamen is wellicht nog moeilijker dan die aan particulieren en met klem deed spr. een beroep op de rege ring om aan het algemeen heer send rechtsgevoel te voldoen. Hij diende een motie in, waarin werd uitgesproken, dat de ver goeding van oorlogsschade aan publ. rechtelijke lichamen en pri vate personen uiteraard dient te geschieden. Voorts verzocht hij ook de indi recte kosten van de wederopbouw, zoals het meerdere werk van de gemeentewerken naar de opbouw- rekening over te brengen. Slechts dan is de begroting voor hem aan vaardbaar. Spr. deed een dringend beroep op de Walcherse zustergemeenten geweest, werd deze bijdrage met niet minder dan f 127.000.— ver laagd. Hij verzocht B. en W. alles in het werk te stellen dit bedrag zoveel mogelijk te reduceren. De teleurstellende vaststelling van het bouwvolume voor 1948 geeft blijk van een verkeerde mentali teit ten departemente, waarbij men blijkbaar uitgaat van het standpunt, dat, daar in "Zeeland de bevolking ln mindere mate toe neemt dan elders, er ook minder nieuwe woningen nodig zijn. T.a.v. de vergoeding materiële oorlogsschade merkte spr. op, dat hierbij de sociale rechtvaardigheid niet mag ophouden bij de arbei ders, maar zich ook moet uitstrek ken tot de middenstand. Indien geen integrale schadevergoeding kan worden gegeven, ls toch in de regeling een zekere progressiviteit noodzakelijk. Vorig jaar weigerden G.S. goed keuring van een post voor cultu rele doeleinden nl. f 600.voor de Z.V.U.-jeugdbibliotheek. Nu drin gen zij eropaan, een post op de be groting te plaatsen voor het op- tot het plegen van nauw onderlingbouworgaan. Spr. noemde dit me- overleg, opdat de Walcherse be-ten met twee maten, waartegen langen worden gecoördineerd en krachtig stelling moet worden ge- geen onnodige duplicering op kor-nomen. te afstand bestaat. Vervolgens vroeg Ir. de Vink in- Spr. wilde zich van algemene lichtingen over het jeugdcentrum politieke beschouwingen onthou- j en tenslotte verzocht hij het wa den, doch slechts opmerken, dat terv/Inningsterrein aan de Oranje- het christendom, tegenwoordig in1 zon voor het publiek open te stel- vele programma's van politieke len. De heer A. J. Schot (S.G.P.) was van mening, dat men met de begroting wel vele kanten op kan. Dat blijkt nu de tegenvaller van f 127.000.weggewerkt kon wor den zonder dat er grote klappen vielen. Voorts vroeg hij, of de tarieven der marktgelden niet verhoogd kunnen worden. Omtrent de doelmatigheid van sommige uitgaafposten had spr. een andere mening dan B. en W. Hij drong aan op eerbiediging van de Zondagsheiliging en verzocht inlichtingen omtrent een centraal kasbeheer. Antwoord B. en W. De burgemeester deelde in zijn beantwoording mede, dat over de vaststelling der subjectieve bij drage nog steeds overleg met Den Haag aan de gang is. Het is niet altijd gemakkelijk bepaalde posten naar de opbouwrekenlng over te brengen, daar ln herstel en op bouw vaak verbetering zit, die op een gewone rekening moet worden verantwoord. B. en W. hebben opnieuw een schrijven gericht aan de minister van wederopbouw, waarin zij i.v.m. de grote woningbehoeften der gemeente de hoop uitspreken, dat het toegewezen bouwvolume zal worden verhoogd, daar anders vooral de wederopbouw van de binnenstad in gevaar komt. T.a.v. het jeugdcentrum werd medegedeeld, dat een gebouw is bekeken, dat echter niet geschikt was. Dit jaar zullen voor de Oranjezon weer wandelkaarten worden afgegeven. De verhoging van de markttarleven ontried spr. Weth. J. w. Kögeler wees erop, dat het herstelplan der straten over enige jaren moest worden verdeeld. Tegen de motle-Luijen- dijk had hij geen bezwaar. gewijzigde motie voor, waarin ver zocht werd de schadevergoeding Eian particulieren zodanig vast te stellen, dat de opbouw der stad verzekerd zal zijn. Voorts werd erin aangedrongen op een integra le schadevergoeding Eian publ. rechtelijke lichamen. Critiek van A.R.-leden. Hiermede konden de heren 3. S. Hoek, M. Wattel en F. Meliefste zich niet verenigen, omdat zjj van mening waren, dat daarmede het principe der integrale vergoeding aan particulieren wordt prijsgege ven. Zjj kregen bijval van de wet houders Kögeler en v. 'tWestende. Weth. A. J. Berenpas was van mening, dat ingeval van Integrale vergoeding de econ. zwakkeren via belastingen moeten bijdragen ln de schade van econ. sterkeren en mtl- llonnairs, hetgeen hij onbillijk achtte, hetgeen zijn collega van 't Westende de opmerking uitlokte, dat de stad nooit zal worden op gebouwd, wanneer er geeu inte grale vergoeding wordt gegeven. 0 Daarna stelde de burgem. voor de clausule over de publ. rechtel. lichamen weg te laten'. Daarmede ging Ir. de Vink ac- coord, die van oordeel was, dat men niet in de stoel der landsre gering mag gaan zitten en een oordeel over de integrale vergoe ding uitspreken. Tenslotte stelde de heer Lliijrii- dijk voor in de motie te verzoeken, dat een zodanige verruiming tot stand komt, die het rechtsgevoel bevredigt, waarmede allen zich ac- coord verklaarden. Op het slot der vergadering ho pen wij morgen nader terug te komen. D E BILT ZEGT: Veel bewolking. Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enige lichte regen. Matige tot krachtige westelijke wind. Na een schorsing der vergade-1 Weinig verandering van tempera- ring stelde de heer Luijendijk een turen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1