In de tang van de duivel. ffiest - Zeeuws-Ylaamse Brieven. Vloot cU Mdcttoay,. Ambachten en bedreven. Diefstal van levensmiddelen. Hoge eisen tegen dieven en heler. Yoorstelien Polder Walcheren. De „yerworpenen" Rusland heeft geen oorlog nodig! Een Zeeuw een dubbeltje meer waard dan een Hollander* WsBd-west in Lamswaarde, Wat een Nederlander in Hitler-land ondervond Te boek gesteld door J. W. Ooms XVIII. Toe* Jfccob Akkerman echter op het Verkeersminl&terlum kwam om Hausstetler te bedanken voor rijn brief, werd hem bars te kennen gegeven, dat Hausstetler niet meer bestond. Akkerman vroeg of Hausstetler soms was overgeplaatst. Neen, was het antwoord hij is dood geschoten wegens samenzwering tegen het regime. Jacob Akkerman stond versteld van deze mededeling. De enige Duitser, waar hy achting voor had, de Duitser met gezond ver stand, was dus uit de weg geruimdHü vroeg nog naar de oorzaak, maar zonder dat hi} antwoord kreeg, werd de deur voor sfln aeus diehtgeworpen. Nog diezelfde dag vernam hij echter, waarom Hausstetler was gedood. - Op 20 Juli 1944 was door Graal Het einde komt in zicht. Von Stauffenberg een aanslag Die lente van het jaar 1945 gepleegd op Hitier. Hoewel de werd onvergetelijk. opzet mislukte, was deze schok kende gebeurtenis toch van be tekenis voor het verloop van de oorlog. Thans was openbaar ge worden, dat Hitier tegenstanders had onder zijn volksgenoten, te genstanders met klinkende na men nog wel. Na de mislukte aanslag had Duitsland begonnen. Hitier wreed toegeslagen. Hon derden Duitsers vielen door de zogenaamde zuiveringsactie bin- dit laatste voorjaar door de Duitsers bijna niet meer werd gewerkt. Ondanks totale oorlog voering en een nog intensiever nen het rijk. De oorlog werddoch niemand durfde dit onom- verklaard aan alle defaitistische wonden te zeggen, volksgenoten. Ook: Hausstetler werd verra den, omdat hij eens gezegd had, dat hij vreesde, dat Duitsland het niet zou kunnen bolwerken, tegen de geallieerden. Hij werd als defaitist gevangen genomen en kreeg spoedig de kogeL Ontmoedigd ging Akkerman naar zijn kosthuis terug. Duitsland was een waanzin nige hel. De revolver regeerde er, een revolver die in hand van ties van de Duitse arbeiders be denkelijk. Het Duitse volk begon apatisch te worden. Noch het geschreeuw van Qnebbels, noch de orders van Hitier zelf, maakten meer indruk op de bevolking. Toch wilden de Duitsers zelfs in deze tijd nog niet erkennen, dat het regieme van Hitier niet anders was dan georganiseerd sadisme. Toen Akkerman op een avond aan zijn hospita iets vertelde over hetgeen hij had meege maakt in het concentratiekamp was ze niet bereid om zijn woor den te geloven. Akkerman werd aanvankelijk kwaad op de vrouw, omdat ze telkens weer kwam met de dooddoener, dat het niet waar was. Maar hij bedacht, dat hij in het concentratiekamp een verklaring had moeten tekenen, dat hij niet zou spreken over wat hij gezien en beleefd had en daarom zweeg hij maar. Hij had I trouwens al te veel gezegd. In Akkerman" verklaarde, dat in Hitler's politiestaat zou één brief- Ook in Ebersbach begon de honger te kwellen; de distribu tie-organisatie was in de war ge lopen. De Russen drongen snel op in westelijke richting en de gealli eerden waren eveneens de stormloop naar het hart van De meeste Duitsers waren ér van overtuigd, dat de oorlog als verloren kon worden beschouwd, Een nationale tentoonstelling. Van 17 tot en met 26 Juli a.s. zal te 's-Hertogenbosch een grootse tentoonstelling van am Arrond.-Rechtbank Middelburg. °P 28 Januari 1948 werd door de grossier J. P. Maljers te Mid- bachten "en"" bedrijven 'worden delburg aangifte gedaan van vermoedelijke diefstal van suiker uit gehouden. Hoofddoel van deze tentoon- \z i/ miik<ap stelling is het publiek in direct zjjn magazijn, waarvan hü enige leden van zijn personeel verdacht. Over het laatste halfjaar was een tekort geconstateerd van 1000 contact te brengen met de veler lei en veelsoortige opleidingen, welke in diverse takken van am bacht en bedrijf in Nederland aanwezig zijn. Daarnaast wil de tentoonstel ling van de ambachten, welke demonstreren, niet alleen het af gewerkte product etaleren, maar tevens laten zien, op welke wijze het wordt vervaardigd. Met andere woorden, het zal in het tentoonstellings paviljoeij, Bij het door de politie Ingestel de onderzoek bleek al spoedig dat enkele personeelsleden zich aan diefstal van verschillende artike len hadden schuldig gemaakt. De 22-jartge magazijnbediende J. W. te Middelburg bekende sui ker, koffie, thee, chocolade en zeep te hebben ontvreemd, welke goederen hij aan verschillende mensen had verkocht. De 18-jarige magazijnbediende J. C. O. te Souburg gaf toe ge- dat 8000 M- beslaat, een en al "jksoortige artikelen te hebben arbeidsinzet, zakten de presta- leven. je van zijn hospita aan de S S. reeds genoeg geweest zijn om hem opnieuw de verschrikkin gen van het kamp te doen be- (Wordt vervolgd). bedrijvigheid zijn. Naast de smid, de slager en stucadoor, zal het scheppend ambacht en het ver edelend ambacht de bezoeker boeien. Naar we vernemen, zullen ook onze Zuiderburen, de steden Brugge, Leuven, Antwerpen en Brussel zich niet onbetuigd laten met hun karakteristieke am bachten op het tentoonstellings terrein verschijnen. Het bestuur van de Duitse liberaal-democratische party heeft het nationale congres verzocht op de agenda van de bijeenkomst van 17 Maart de kwestie van de or ganisatie van een plebisciet in ge heel Duitsland over de politieke en economische eenheid van Duitsland te plaatsen. De Veiligheidsraad zal Maan dag de kwestie Palestina behan delen. xxvnr. fanatici zat geklemd. Het recht j) komende verkiezing voor de Tweede Kamer. was verkracht. Een troep ban- dieten deelde de lakens uit en De verkiezing voor leden der grote strijd, die hoe langer hoe Tweede Kamer der Staten Gene- nader komt, hebben juist de be- raal komt zo langzamerhand In glnselpartrjen een grote roeping 't zicht. en een grote taak. De candldaatstellingen zijn bij Maarhet ene sluit het an- sommlge partijen al een eind op j dere niet utt, n.l., dat bij de can- gang, bü andere zullen ze begin- j dtdaatstelling wel degelijk reke nen. Maar In het algemeen kunnen nlng zal worden gehouden met de wij wel zeggen, dat er leven ln degrote belangen, die de oorlogsge- brouwerg begint te komen. Er j dupeerden hebben, dat zü in de wie niet meezong in het koor van rasverheerlijking en ver- overingspropaganda werd koel bloedig afgemaakt. Toch werd het Akkerman dui delijk, dat de organisatie van de Duitsers niet goed functionneer- de. Hij was vrijgelaten uit het kamp ingevolge het schrijven van Hausstetler. Deze man was reeds anderhalve maand geleden terechtgesteld, dus moest die brief al lange tijd geleden in handen van de kampcomman dant zijn gekomen. Bovendien stond het vast, dat als men in het kamp had geweten, wie Hausstetler was, men zijn brief terzijde had gelegd. Het was dus zeker, dat men geen informaties had genomen. Akkerman wilde zo spoedig mogelijk Hitlerland verlaten, maar reeds na enige dagen bleek hem, dat die mogelijkheid prac tised niet aanwezig was, aange zien de S.S. ter plaatse hem scherp in het oog hield. Nu de zaken zo stonden, zou een poging om te vluchten bijna met zekerheid tot mislukken ge doemd zijn. Akkerman sprak er over met Lazonder. Deze raadde het hem sterk af. Ebersbach lag ver van de Nederlandse grens verwijderd en als hij zou worden gegrepen, zouden hem opnieuw de martelingen van het concen tratiekamp te wachten staan. moeten names worden opgegevenKamer hun stem kunnen laten voor groslijsten, enz. En dan blijkt j horen. Ik weet zeer wel, dat er weer opnieuw, dat het stelsel der i onder de leden der Prot. Christe- evenredtge vertegenwoordiging lijke Kamerfracties om daar nu grote schaduwzijden heeft. Ik zal geen boom opzetten over de voor delen van districtsvertegenwoordi ging, zoals dat vroeger was en het thans geldende stelsel. Ook by het vroegere stelsel waren nadelen. Maar het had toch ook zijn licht zijde. Als ik alleen maar noem het meer dan thans vertegen woordigd zrjn van de vergeten hoekjes van ons Vaderland. Hoe is het thans geworden Het werk als volksvertegenwoordiger is geen erebaantje of bijbaantje maar bij te blijven, personen zijn, die een warm hart voor Zeeland hebben. Maar om op de bres te staan moet men eigenlijk zelf de driejarige ellende van de oorlogs slachtoffers hebben meegemaakt. Gij, Walcherse boer, gij kent het. Gij hebt uw land zien overstromen door het zoute water, gij hebt het na moeizame strijd weer droog zien worden, gij hebt de hete zo mer van 1947 meegemaakt en de oogst zien mislukken, gij kent die zware strijd en lk heb bewonde- meer, maar etst de volle mens. i ring voor uw volhouden in die En bij die de-volle-mens-elsende- arbeld is het een groot bezwaar dat, wanneer men in de „uithoe ken" blijft wonen, een groot deel van de tijd verloren gaat met het reizen naar Den Haag. We zien dan ook de neiging van hen, die voor de verder afgelegen deien ge kozen zijn, om zich in de loop der tijden ln het centrum te vestigen. strijd. Ik zou eigenlijk één uwer willen zenden naar het Binnenhof en daar het pielt laten voeren. Gij Zeeuws-Vlaming, gü kent het ook. Ik heb uw strijd gezien, niet tegen het zoute water, maar uw taaie volharding om op te bou wen, wat vernield werd. De dagen van October 1944, toen het alles puin was, wat we zagen en ge Jacob nam nog een week rust i met de streek, waar men vandaan om op verhaal te komen. Toen 1 komt, maar het echte ls het toch ging hij weer aan het werk, daar niet meer. zijn patroon bedreigingen begon l Dit klemt te meer ln deze dagen te uiten als hij zijn arbeid niet j na de tweede wereldoorlog, of laat terstond hervatte. Uit alles bleek, dat de S.S. hem nauwlettend in de gaten hield en dit hinderde hem bo venmate. Het was Lazonder, die hem er echter steeds weer van weerhield om de vlucht te nemen en te proberen in Holland te komen. Het einde kwam immers in zicht Akkerman nam weer contact op met de Hollanders, die in de fabriek van vliegtuigonderdelen werkzaam waren, doch in ver band met het spiedend oog van de S.S. was ook in dit opzicht de uiterste voorzichtigheid ge boden. Wel blijft er dan een zekere band toch duizenden kilogrammen graan gaaft voor Noord-Neder land, om hulp te geven, zodra de onderdrukker zou zijn verdreven. Ik heb daarna uw strijd gezien tegen dwaze bureaucratie. In de eerste maanden, toen we het tan denknarsend aanzagen, hoe een hoofd van een- plaatselijk bouwbu reau de euvele moed had, om een ik het kind maar bü de naam noe men, ln deze dagen, nu zoveel streken van ons land slachtoffer van de oorlog geworden zijn. Nu moet ik oppassen! Dé waar- j muurtje, dat een klein-landbouwer schuwende vinger gaat hier en m het overschot van zijn stal had daar al omhoog. We, dat zijn deur gemetseld, omver te stoten en de lezers, waarvoor ik schrijf, vor- daarna tegen allerlei bepalingen, men geen belangenpartij. Ik weet waardoor de wederopbouw werd het zeer wel. Was dat het geval, bemoeilijkt. Neen, ik ga geen dan zou lk opkomen voor een pat- tü van oorlogsslachtoffers en voor een middenstandspartij. Voor bei de zouden er goede redenen zijn op te geven, want ze komen maar al te zeer ln de verdrukking. Maar we willen daar in geen enkel op- kwaad zeggen van het Streekbu- reau in Oostburg. Het heeft zü'n gebreken, wie onzer heeft het niet? Maar het heeft gewerkt. En lk breng gaarne hulde aan het werk van het hoofd daarvan Ir van Arneron. En het ls ten zeer- zlcht het pleit voor voeren. In de ^te te betreuren, dat hij per 1 Mei a.s. zijn taak neerlegt. Maar, en ik weet, dat de heer van Ameron de eerste zal zijn om het toe te stemmen, het was toch een moei lijke strjjd om weer op te bouwen met al de bepalingen, die Den Haag maakte. En daarom zou lit willen, dat, natuurlijk in band aan eigen par tij, we voor ons gewest, een eigen vertegenwoordiger hadden, èn voor C.H., en voor A.R. en als het kan ook voor S.G.P. Of, als dat niet kan, toch zeker één voor alle groepen, die toch elgenlük bij el kaar horen. Zien we nog niet in het grote belang om nu, NU, als Prot. Chr. Partijen een eenheid te vormen. Och, heer hoofdredacetur, gestolen, een groot deel der ont vreemde goederen werd verkocht aan de winkelier J. H. Belde verdachten werden op 23 Januari 1948 gearresteerd en in gesloten. Bij het voortgezet onder zoek bleek dat ook de 31-jarige magazijnchef K. S. te Middelburg zich herhaaldelijk had schuldig gemaakt aan diefstal van ver schillende artikelen, hoofdzakelijk suiker. Ook deze verkocht een groot deel aan de winkelier J. H. Ook de 20-jarige winkelbedien de W. H. te Middelburg had enige keren koffie, zeep, suiker en li keur weggenomen. W. deelde ter zitting mede dat het door hem ontvreemde circa f 1200 heeft opgebracht. Het geld is door hem opgemaakt aan kle ren, reisjes enz. O. zei, dat alles wat bü J. H. werd geleverd tussen W. en hem werd gedeeld. Het was by Maljers een gewel dige dievenbende, aldus de off. v. justitie. De beschudigden hebben zoveel gestolen dat zij zelf niet meer weten hoeveel het wel is. De chef S. gaf het slechte voorbeeld, doch ook do controle deugde niet. Hij eiste tegen W. 8 maanden gev„ waarvan 4 maanden voorw. met onder toezichtstelling, proef tijd 3 jaar, met aftrek van voor arrest en tegen O. 9 maanden gev. voorw. 3 jaar proeftijd en toezicht reel, en als bijz. voorwaarde 1 jaar opname ln een jeugdkamp. Mr Vlaming optredende in de zaak W., was van oordeel, dat een te groot vertrouwen Is geschon ken door de fa. Maljers. De jongen was zonder leiding van huls en patroon. Volgens Mr Kurtz kwam zijn cliënt O. uit een onberispelijk ml- Aan de algemene vergadering van de Polder Walcheren, die Za terdagmorgen a.s. zal worden ge houden, zal o.m. worden voorge steld over te gaan tot verkoop van litiek zien voortgaan. Ueu. De controle bij Maljers was maar to de gnmd der zaSc zHn we ontzettend slecht. Besch. heeft SS één EEN Ikzaldaar nu thans Eerlijk berouw. H,j ver- niet op doorgaan, misschien later eens, want het is me een gruwel, dat we to de grote strijd der toe komst (zien we het dan niet?)on derling verdeeld zijn. Och, lk liet me even gaan. Keer tot het onderwerp terug. Dat bij de candidaatstelling' rekening zal worden gehouden, hiermee, dat de periferie en de oorlogsslachtoffers ook hun vertegenwoordiger(s) hebben. Als nu een of andere gaat zeg gen, dat de Zeeuws-Vlaamse- Brtefschrijver zelf naar het Bin nenhof wil, dan zij hem bij voor baat gezegd, dat deze generlei Il lusie koestert, hij staat bijna aan het eind der baan en we hebben jonge kerels nodig, 40-50 jaar. Verder kan lk aan al mijn spot tende vragers van over de Schelde berichten dat de weg aan de Lie- ter is aanbesteed en dat de aanbe steding niet is tegengevallen zodat ze BINNENKORT gaan beginnen om "te trachten die doorn in mijn oog er uit te halen. Waarvan acte, zegt de schoen maker to de Spiegel. feuilleton. door H. KINGMANS. 37) o— Eén van hen trekt bizonder zijn aandacht. Hij is een jonge man, die op zijn gelaat een stille berusting manifesteert. Jochem vraagt zich af, waar hij dat ge zicht wel eens heelt gezien. Het komt hem zo bekend voor. Maar dan wendt hij zich af: 't is verbeelding. In grootte en aantal aange voerde gevangenen doet deze markt niet onder voor die van- Tunis. Het duurt slechts enkele momenten en dan staat Jochem weer aan een paal gebonden. Ne vens hem Comelisz. Gelaten wachten zij hun lot af. Je hebt mets te wensen en moet de om standigheden nemen, zoals ze zijn. Al vrij spoedig weten zij, al thans voorlopig, wat hun nabije toekomst is. Er nadert iemand met een grote baard, onmisken baar een Jood. De koop is spoe dig gesloten. De Moren behoe ven niet te vragen. De Jood deelt eenvoudig Inee, als hij Jo chem en Comelisz. heeft beke ken. lang niet zo nauwkeurig, als in Tunis gebeurde, welk be drag hij voor beiden over heeft. Is het te weinig, dan kunnen ze hun mannetjes houden. Er is keus genoeg. De Moren mar chanderen niet. 7Aj accepteren het aanbod, omdat zij niet tefug willen met deze lui. Dus zijn Jochem en de Vlaardinger eigen dom van deze Jood. Voorlopig blijven zij aan de paal gebonden staan. De Jood heeft nog meer koopjes op het oog. Hij loopt langs de groep Duitsers, waarbij de jonge man zich bevindt, die de belangstel- 1 ling van Jochem heeft opge- I wekt. Omtrent een uur later heeft hij een twintig man ge kocht, in leeftijd varieërend, l maar hoofdzakelijk van oudere jaren. Enkele jongeren bevinden er zich onder, waarbij ook de J jeugdige Duitseher. Als de nieuwe eigenaar ge- reed is met zijn inkopen, wordt J de groep geformeerd en door de straten van Cairo, die, ondanks j zijn précaire positie, de belang- 1 stelling van Jochem opwekken, naar een verblijf gevoerd dat niet te vergelijken is met het pakhuis in Tunis. Het is er on- gewoon smerig en het krioelt er van ongedierte. Het eten, dat hen als toegeworpen wordt, Lat ook veel te wensen over. Als Jochem eens informeert r.aar de gedachtengang van de j Vlaardinger, verneemt hij, dat deze vermoedt, met een opko per te doen te hebben. Deze Jood zet hen niet ergens aan het werk. Hij brengt hen elders, om wéér te verkopen. Dit werk is 't bestaan van deze man, die zich in geen erfkel opzicht met hen bemoeit. Hij heeft zijn knech ten, die toezicht houden op de slaven. Deze kunnen zich ove rigens nauwelijks roeren of be- Hout voor wederopbouw Houthakkers trekken weer naar „Schwarzwald". In April zullen opnieuw onge veer 450 Ned. houthakkers naar het „Schwarzwald" vertrekken, om aldaar bomen te rooien voor onze wederopbouw. Het gebied ligt in de provincie Baden (Fran se zone). Het vorige jaar werd 40.000 km3. hout geveld en voor Nederland verscheept. Het hout gaat n.l. eerst met zware trucks naar Karlsruhe en vandaar wordt het met Rijnaken naar ons land vervoerd. Men zal trachten dit jaar het dubbele van bovengenoemde hoeveelheid te vellen, doch dit is van velerlei factoren, o.a. de weersgesteldheid, afhankelijk. Voor huisvesting en voeding der houthakkers is gezorgd. Zij leven in kolonieverband en heb ben o.m. een hotel tot hun be- schikkihg. Het hakseizoen loopt tot October. wegen, zó heeft men hen vast gebonden aan ringen, die op be paalde afstanden in de wanden van de walgelijke ruimte zijn aangebracht, speciaal voor dit doel, naar wel duidelijk is. Het is een verademing, dat zij er slechts één nacht doorbren gen. De volgende morgen wor den zij in een onverstaanbare taal gemaand, om zich gereed te houden. En dan trekt weldra een karavaan de stad uit. Vier ka- melen bevinden er zich bij. Eén ervan wordt bereden door de Jood, die hen heeft gekocht, de I andere drie zijn beladen met zakken en kisten, die, naar later blijkt, levensmiddelen bevatten. I Met elkaar zijn er dertig man. Het wordt een tocht van dagen lang, dwars door de Arabische woestijn. „Je krijgt er nu een idee van, wat een tocht de Israëlieten heb ben gehad, die veertig jaar in de woestijn zwierven", zegt Cor- nelisz. j Jochem heeft daaraan niet ge dacht. Hij mort tegen zijn lot. Elke stap, overweegt hij, brengt hemverder van een eventuele verlossing. Waar komt hjj te- recht? Ontsnapping is onmoge- lijk, want twee aan twee zijn ze aan elkander gebonden. Boven dien: waarheen zouden zij moe ten gaan? In deze woestenij van - zand en hete lucht weten zij weg noch steg. In een ommezien zou den zij de dood hebben gevon den. Op van vermoeidheid strekken zij zich eiken avond neer op de kale grond. Inderhaast is een tent opgeslagen, waarin de Jood met enkele anderen, verblijf houdt. Op gezette tijden lossen de bewakers elkaar af. De sla ven slapen in het zand. Waar zi; zich neerwerpen, blijven ze liggen. Met geen stok zijn ze wakker te krijgen, als zij een maal in slaap zijn. Die slaap is voor Jochem een verkwikking. Hij brengt vergetelheid. Alleen 's morgens is het ontwaken des te vreselijker. Dan ligt daar weer vóór hem'een lage, grauwe dag van al maar marcheren door het mulle zand, naar het onbekende doel Eens wordt door gebaren te verstaan gegeven, dat zij moeten graven. Meegevoerde schoppen worden hen in de handen ge duwd. De hemel boven hen is inktzwart. Al spoedig begrijpt Comelisz., die reeds van alles heeft meegemaakt in zijn zwer vend leven, wat er aan de hand is: er is een zandstorm op komst. Vermoedelijk wordt die gauw verwacht, want koortsachtig moeten zij werken; de bewakers graven zelve ook. De kamelen zijn onrustig en verbergen hun koppen in het zand. zocht de opname ln een jeugd kamp korter te stellen. De 48-jarige winkelier J. H. te Middelburg had zich wegens he ling in deze zaak te verantwoor den. Verdachte bekende f3.- a f3.50 per kg. suiker te hebben betaald. De Off. van Just, achtte het een zeer bedenkelijke geschiedenis. Hier ls de heler erger dan de ste ler; hij heeft de jongens verleid. Eis: 9 maanden gev., waarvan 4 maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar en ónder toezicht stel ling van het Leger des Hells, met aftrek voorarrest. Mr Kurtz noemde deze beschul digde Impulsief van aard. In de, bezetting moest hij op last van de "keel watdie zich niet direct bezetter de stad verlaten en ls te Delft ondergedoken. Hij was ver plicht zich daar in de zwarte han del te begeven om ln zijn onder houd te voorzien. Toen hy in 1946 terug kwam moest hij de zaak ge heel opnieuw opbouwen. Hij heeft veel mensen geholpen waardoor tekorten ontstonden en om deze aan te vullen ging hij er toe over om van de jongens hij te kopen. Pleiter achtte de gevraagde straf wel zeer hoog. De zaak van verd. zou te gronde gaan bij een lang durige afwezigheid. S. bekende de feiten en deelde mede goederen te hebben geruild bij vrouw G. voor sterke drank. Ook heeft hij suiker geleverd aan H. voor f 3.50 per kg. Geld maak te hij op aan drank en aan een vacantie-relsje. De eis was 9 maanden gev. waarvan 4 maanden voorwaarde lijk proeftijd 3 jaar. Mr Vermaas vroeg aan verdachte een mildere straf op te leggen. Verd. H. bekende ook goederen aan vrouw G. te hebben verkocht en bij zekere B. koffie, zeep en chocolade te hebben geleverd. Els: 6 maanden gevangenisstraf, waar van 4 maanden voorwaardelijk met onder toezicht stelling. Uitspraak in alle zaken Maart 1948. 24 Is de aanslag op Tsjecho-Slo- wakije het begin van de aanval op het bestaan der Westerse landen Op deze vraag antwoordt ds W. Sleumer Tz in „Nieuw Ne derland": „Er zijn er die dat vrezen. Die stakingen en opstan den verwachten in Italië en Frankrijk. Die de uithollingspo- Teveel van 't goede Onze landbouwende bevolking vt niet in alles tevreden over de houding der regering, die naar zij menen niet altijd de nodige belangstelling toont voor land- bout -aangelegenheden. Toch zal niemand kunnen vol houden, dat aan land- en tuin bouw geen aandacht geschonken wcrdt. In de Eerste Kamer betoogde de heer Verhey, dat aan het de partement van Landbouw 19000 ambtenaren verbonden zijn. Overdreven zei minister Mans- holt. Het zijn er 14673. Men heeft uitgerekend, dat er op de dertien boeren dus één landbouw-ambtenaar is. Dat is óók overdreven. Want bij deze kleine 15000 ambtenaren zijn er met landbouwzaken bezig hou den. Dit neemt niet weg, dat over gebrek aan ambtenaren zeker niet te klagen valt. Als het nu maar niet zó gaat, dat de vele ambtenaren oorzaak worden dat voor de belanghebbenden de spoeling dun wordt. Wijziging autodistributie. Het systeem, dat bij de -distri butie van motorrijtuigen wordt gevolgd, zal gewijzigd worden. In den vervolge zal een gegadigde voor een motorrijtuig niet meer een bepaald merk toegewezen krijgen, doch zelf uiteraard binnen het kader der deviezen- mogelijkheden de keuze van het merk kunnen bepalen. Het gewijzigde systeem zal al lereerst worden toegepast op per sonenauto's, doch zal zo spoedig mogelijk tot alle motorrijtulgen( dus ook vrachtauto's worden uit gebreid. een gedeelte der zijkanten van het voetpad tussen de Spoorstraat en het Koopmansvoetpad aan de ge meente Souburg t.b.v. de aanleg van sportterreinen en kinderspeel plaatsen. Polderhuis. Tevens wordt voorgesteld in eigendom te aanvaarden het de Polder Walcheren toegewezen per ceel aan de Groenmarkt te Mid delburg tot het bouwen van een De andere mening is: dit Tsjechoslqwaak.se geval is er een van consolidatie. De lijn Stettin- Triëst is nu economisch en mili tair bevestigd. Buiten die lijn zal Rusland niet verder naar het Westen gaan, al zal het de com munistische groepen in de Wes terse landen wel alle steun van wapenen (door leverantie), van politiek gedaver etc. verlenen, opdat die landen de zegeningen polderhuis voor f 8746.en daar- j van het communisme deelachtig op in mindering te brengen de opzullen worden, f 8060.vastgestelde vergoedingJohn Fischer voorspelde, dat wegens onteigening van het per- i in vijftien jaar geen oorlog komt ceel, waarop het oude polderhulsvan Russische zijde. Voorspel- stond. I lingen zijn gevaarlijk omdat men Vernieuwing glooiingen, de omstandigheden niet volledig Een crediet van f72175.kent. wordt gevraagd voor de vervan- Wij vragen slechts: heeft Rus- ging van de puinglooiing van de land een oorlog nodig t Ant- zeedijk van de Ooster-Nieuwland-woord is: neen. Als West-Europa polder, de z.g. Blerdijk, door een'zich laat intimideren, als het de glooiing van betonblokken. i communistische partijen alle mo- De kosten van herstel der steen- j gelijke boven- en ondergrondse glooiing tussen de strandpalen 10acties laat voortzetten, als '1 cel en 16 aan de Westwatertog wor-i vorming en bewapening toelaat den 'op f18000.begroot, tot komt Rusland alias het commu nisme zelf aan zijn doel. Zonder oorlog. Met een schijn van de mocratie zelfss Tegenover dit gevaar past ons het van ons afzetten van vrees. Verder: terugvallen op de meest principiële basis van ons levens- bestaan. Vandaar uit komen de krachten tot afweer van nihilis me, atheïsme en geweld. Ons volk heeft een helder in zicht in deze zaken broodnodig. Daarvoor bezitten wij ongetwij feld mannen. Mannen met moed, met kennis, mót principes. Man nen, wier basis is God en Zijn s.s. „Comitas" tegen Smits Intern, j geofferde Zoon. Militia Christi. Sleepbootdienst nog geen gebruikt Elk bestuur zonder lijn, zon- is gemaakt, daar gebleken ls, dat der principe, zonder Christendom alsnog van de rederij van het is tegenover deze machten uit schip vergoeding gevorderd zou het Oosten weerloos. Men staat kunen worden en dat de kansen 1 dan op gelijk niveau en verliest van een actie grotendeels afhan- het altijd. Maar mét God staat welk bedrag een crediet wordt ge vraagd. Geldleningen. Gevraagd wordt om machtiging tot het aangaan van overeenkom sten met een 8-tal geldschieters tot vermindering van de rente der geldleningen tot 30 pet. 's jaars m.i.v. 1 Juli 1948 en tevens om met de Nutsspaarbank een lening aan te gaan van f 80000.a 30 pet. 's jaars en af te lossen ln 10 jaren. Proces „Comitas". Medegedeeld wordt, dat van de machtiging tot het voeren van een proces l.v.m. de stranding van het gen van de feitelijke omstandig heden. Het dag. bestuur blijft echter diligent. het anders en gaat het anders. Hem vragen wij: leer ons strij den, leer ons bidden. In Zijn hand is ons lot en leven. Dus is het Voorgesteld wordt een nieuwe ook in de nood van deze tijd salarisverordening vast te stellen. wél geborgen. Opdat een Hollandse lezer (es) zich niet verontwaardigd zou ge voelen bij 't horen van boven staand opschrift, willen wij da delijk zeggen, dat het vroeger zo was. Wellicht is nu de verontwaar diging wat getemperd. Om ze totaal te doen verdwij nen zeggen wij maar dadelijk, dat met Zeeuw en Hollander oude geldstukken worden be doeld, n.l. rijksdaalders, die ge munt werden in Zeeland en in Holland. Dit laatste gewest had reeds vroeg een eigen munt. Om niet van Holland meer afhanke lijk te zijn en ook om te laten (Wordt vervolgd.) zien, dat het evenveel rechten had als zijn grote broer, sticht te Zeeland in 1580 een eigen munt, ondanks de tegenwerking van Holland. In de eerste honderd jaar was een Zeeuwsche rijksdaalder of zilveren ducaton evenveel waard als een Hollandse, n.1. 50 stui- (Ingez. Med.) vers. Ter voorkoming van gebrek aan contanten werden.de Zeeuw se rijksdaalders door de Staten van dat gewest bij resolutie van 10 Sept. 1672 in waarde gebracht op 51 stuivers. Bü besluit van 20 Oct. 1747 werd de waarde weer verhoogd en bepaald op 52 stuivers, terwijl de Hollandse rijksdaalder 50 stuivers bleef gelden, alzo was een Zeeuw éen dubbeltje meer waard dan een Hollander. De Zeeuwse rijksdaalders wa ren meer gewild, dan de Hol landse. Niet alleen door de meerdere Waarde, maar ook om dat zij gerand waren. Men sprak dan ook van gerande Zeeuwse rijksdaalders. Hierdoor konden de geldsnoeiers niets van de geld stukken afsnijden, zoals bij an dere zilveren munten. Door deze diefstal verloren de munten haar ronde vorm. Y. Uitspraken Bijzonder Gerechtshof. Bij beschikking: van de Raads heer belast met de vereenvoudigde gerechtelijke afdoening van straf zaken bij het Bijzonder Gerechts hof te 's-Gravenhage, Kamer voor Zeeland te Middelburg, zijn op 12 Maart 1948 veroordeeld: L. A. Tanis, fruitteler te Kou- dekerke wegens het voortgezet misdrijf van opzettelijk in tijd van oorlog de vijand hulp verlenen. 4% j. 'gev. straf met aftrek voor arrest sedert 11 April 1945 en ontz. kiesrechten. T. C. Dommisse, kantoorbedien de te Vlissingen wegens opzette lijk in tijd van oorlog de vijand hulp verlenen. 5 j. gev. straf met aftrek sedert 7 Mei 1945 en ontz. kiesrechten. A. P. Huijsman, landbouwer te Middelburg wegens als Nederlan der vrijwillig ln Duitse krijgs dienst treden en opzettelijk de vij and hulp verlenen. 3 j. gev. straf met aftrek sedert 14 April 1945. B. Remmers, landarbeider te Burgh wegens het opzettelijk ver lenen van hulp aan de vijand. 3% j. gev. straf met aftrek sedert 8 Mei 1945 en ontz. kiesrechten. H. F. A. Teunissen, bankwerker te Vlissingen, wegens het opzette lijk verlenen van hulp aan de vij and. 4 j. gev. straf met aftrek se dert 15 April 1945 en ontz. kies rechten. A. J. van IJsseidijk, schipper tö St. Maartensdijk, wegens het in Duitse krijgsdienst treden en op zettelijk een ander blootstellen, aan opsporing, vervolging en vrij heidsberoving. SV2 j. gev. straf met aftrek sedert 12 Augustus 1945. Daders voor de rechtbank. In November 1947 waren de 38-jarige E. A. de W. te St. Jan steen en de 26-jarige A. S. te Hulst door een raampje het huis van A. v. Damme te Lamswaar de binnengekropen en hadden de oude bewoners met een broodmes bedreigd en hun spaargeld afgeperst. De buit was f 300. In een paar dagen verboe melden zij dit. Toen de W. later hoorde, dat men iemand had gearresteerd, die er niets mede had uitstaan heeft hij zichzelf hij de politie aangemeld. De Officier van Just, noemde het misdrijf zeer weerzinwek kend. Twee weerloze oude men sen, eenzaam wonend op het platteland, worden midden in de nacht aangevallen en bedreigd met een mes door vermomde ke rels. Het broodmes was door de onverlaten uit de tafellade ge nomen en de lamp door de aan vallers aangestoken. Beide ver dachten staan ongunstig bekend, vooral de W. Hij eiste tegen de W. 9 jaar gev.straf met aftrek en tegen S. 4 jaar gev.straf met aftrek. Mr Vermaas "n mr Keurtz traden als verdedigers op. Rondetafelconferentie. Naar het A.N.P. verneemt zal Donderdag a.s. wederom een openbare vergadering van de conferentie Nederland-Surina- me-Curagao worden gehouden. Het ligt in de bedoeling, in deze vergadering het tweede centrale rapport te bes4>reken en voorts aan de vergadering een aantal resoluties voor te leggen, welke door de redactie-com missie zijn opgesteld. Deze open bare vergadering zal tevens het einde vormen van de conferen tie, zodat de gedelegeerden uit de West in de gelegenheid wor den gesteld het Paasfeest thuis te vieren. Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, heeft een Pools ver zoek om uitlevering van Helnrich Wilhelm Kopf, de sociaal-demo cratische premier van Neder- Saksen, van de hand gewezen. Kopf werd beschuldigd van oor logsmisdaden.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2