Twaalf personen hij vliegramp omgekomen. Christelijke onder wijzers lid van de P. v. d. A. Had Masaryk contact met het buitenland? Een boodschap aan de wereld. Bij de dood van Jan Masaryk. Koning Gustaaf dood gewaand. Begroting van Landbouw. Rondetafelconferentie met Indonesië* Jhr Mr M. P. M. van Karne- beek naar Moskou. Communistisch gewroet in de E. V. C. Minister in 't Veld bezocht Walcheren* Nog 55 millioen voor hulp aan West-Europa* Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdhantoor: Goes, L. Vorat- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkslraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 895 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per in.m* Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG IX MAAKT 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds tV. VKOEGINpEWEY te Poortvliet, Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.00 u., onder 18.40 u. Maan op 8.95 u., onder 21.43 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 13 Maart: 3.20 u. 2.00 m., 15.49 u. 2.02 m. ui. De derde mening is de volgende: „c. Een derde mening is, dat de aansluiting bij een partij, die Gods Woord niet erkent als uit gangspunt voor al het denken en handelen ook al bedoelt men de zaak van godsdienst en vrijheid te dienen gezien moet worden, als steun aan be ginselen, die de grondslag der Vereniging in hun wortel aan tasten. i Deze algemene uitspraak be helst in geen geval een beoor deling van het persoonlijk ge loof van de leden der Vereni ging, en bedoelt evenmin het lid maatschap der Vereniging aan te tasten door een algemene uit spraak. Dit kan vooreerst niet, cmdat daardoor bij wijze van uit legging een vereniging in de statuten zou worden aange bracht. In de tweede plaats niet, om dat art. 8 der statuten een be oordeling voorschrijft van geval tot geval". De formulering van deze derde mening is m.i. niet geheel juist. De daar genoemde beginselen tasten de grondslag der onder wijzersvereniging niet aan, maar (dit bedoelt mening „c") stemmen er nte^ mee overeen, strijden er mee. De grondslag blijft onver anderd, natuurlijk, al gingen alle leden zich bij een partij, als be doelde, aansluiten! Maar dit is een. kleinigheid. Deze derde mening kan anti thetisch genoemd worden. Zij onderscheidt Christelijke en niet-Christelijke organisaties als tegenstellingen. Zij is juist: de bedoelde aansluiting klopt niet met de grondslag van de ver eniging. Meent men, dat in een onderwijzersvereniging Gods Wooid ae grondslag moet zijn, dan is dat toch ook noodzakelijk voor een politieke vereniging. Poiitiek omvat tenslotte toch ook nog voor een deel het onderwijs. En ook: politieke vraagstukken raken toch de beginselen van Gods Woord, evengoed als de vraagstukken van onderwijzend personeel. Is men dus lid van een Christelijke onderwijzersorgani satie, dan behoort men ook lid te zijn van een Christelijke poli tieke organisatie. Vanwege de dr consequentie. O i. is dus de derde mening („c") de juiste. Overigens zijn we 't ook geheel eens met het verdere van „c". Het is. zeer gelukkig, dat de sta tuten der vereniging behande ling van ieder geval afzonderlijk vragen. (Reeds vroeger hebben wc daarop gewezen). J5r kan dwaling, misverstand, onvol doend inzicht, in 't spel zijn. 't Is te hopen, dat op de ver gadering van de „Grote", waar deze zaak behandeld zal worden, de „extremisten", die de beide lidmaatschappen onverenigbaar willen verklaren zonder meer, tol beter inzicht komen en zich kunnen verenigingen met „c". Met „a" en „b" kunnen ze dat zeker niet! De „Grote" is een prachtver- eniging.' Laat er toch geen scheuring in komen! Eendracht maakt macht, tweedracht breekt kracht. H. Nieuwe, spontane studentenbetoging werd onderdrukt. (Van onze correspondent.) Telefonisch vernemen wij uit Praag, dat het overlijden van Jan Masaryk grote verslagenheid beeft veroorzaakt. Ken deel van het Tsjechische volk had ook nu nog enig v.ertroowen in de zoon van de grote staatsman en hoopte, dat mede door zijn invloed Gottwald gematigd zou optreden. Meer dan enige andere gebeurtenis na de omwenteling heeft dit ongelukkige voorval diepe in druk gemaakt en de mening versterkt, dat de situatie slecht is en slechter zal worden naarmate de tjjd verstrijkt. Zoals een drenkeling de strohalm grijpt, zo greep het Tsjechische volk naar Ma- saryk, waarvan het niet-communistische deel hoopte, dat h\| zoveel als in zyn vermogen lag op de bres zou Wyven staan voor de belangen der niet-communisten. Grote verslagenheid in Praag. Woensdagmorgen sloot een vry gering aantal studenten zich aan een en onder het uitroepen: „Weg met Gottwald. Masaryk is zijn zoveelste slachtoffer", trokken zfj de straat op. Anderen verstevig den de ryeh der demonstranten. Vrfjwei onmiddellijk raakten zij slaags met de politie, doch al vluchtende verzamelden zjj zich elders opnieuw. Uit diverse woningen klonken bijvalskreten. En kele der demonstranten zijn onder hevig verzet gearresteerd en in gesloten. Anderen zagen kans te ontkomen. EERSTE KAMER. Kringen, die in nauw contact staan met Masaryk geven als hun mening te kennen, dat Masa ryk tot het laatst toe gehoopt heeft te sterke Russische invloe den In het communistische Tsje cho-Slowakije te kunnen weren aangezien volgens zijn overtuiging de omwenteling in zijn land niet a priori een toestand behoefde te scheppen, zoals in Roemenië, Hon garije en andere vazalstaten van Moskou. Hiermede heeft Masaryk een grote fout gemaakt, welke hem door "het niet-communistische deel van het volk evenwel niet wordt verweten. In deze kringen be treurt men zijn heengaan. Reeds Vrijdag moet Masaryk zeer pes simistisch gestemd zijn geweest en uiting hebben gegeven aan zijn grote ongerustheid over de snelle wijze waarop zijn land werd ge- bolsjewiseerd. Naar verluidt zou hij Zaterdagochtend een lang on derhoud hebben gehad met Gott wald waarbij hij o.a. had aange drongen op de grootst mogelijke clementie voor de politieke gevan genen en de ontslagen arbeiders. Buitenlandse waarnemers bewe ren te weten, dat Masaryk aan Gottwald woordbreuk verweten heeft daar de-laatste hem destijds matiging had beloofd. Vast staat wel, dat de vroegere minister van Buitenlandse Zaken diverse telefoongesprekken heeft gevoerd met personen in het bui tenland. De catastrofe achter het ijzeren gordijn. BLEEK VALS GERUCHT. In Stockholm hingen vlaggen reeds halfstok. Gisteren deden te Parijs ge ruchten de ronde, dat de 89-jarige Koning Gustaaf van Zwellen, die op weg was naar het Zuiden van Frankrijk, overleden zou zyn. Deze berichten werden echter later officieel tegengesproken. Bij zyn aankomst te Parys zag de Koning er fit uit. De eerste ambassaderaad ver telde Reuter: „Wij hebben een angstige ochtend gehad en heb- Iben getracht de bron van het ge rucht over de dood der Konlngs op te sporen. Het gerucht Is blijk baar ontstaan, toen ergens in Duitsland een warmgelopen rij tuig van de trein moest worden afgekoppeld en de mensen dach ten, dat het rijtuig van de Koning werd losgemaakt, omdat deze ge storven was". Van vele officiële en particu liere gebouwen te Stockholm woel de vlag halfstok na de bekend wording van het valse gerucht, zo wordt uit Stockholm gemeld. De Zweedse radio wijzigde haar programma en ging plechtige mu ziek spelen, ofschoon zij in het nieuwsbulletin van 12 uur niets over de gezondheid van de Koning meldde. Later heeft Kroonprins Gustaaf Adolf de geruchten tegen gesproken en verklaard, dat zijn vader in beste gezondheid de Bel gisch-Franse grens was gepas seerd. Het Zweedse blad „Aftonbla- det" meldde uit het Belgische grensstation Harquelines, dat de Koning „zeer geamuseerd" was over de geruchten, die hy „vrij overdreven" vond. Het overlijden van de Tsjecho- Slowaakse staatsman Jan Masa ryk heeft door heel de wereld grote ontroering gewekt. Iedereen begrijpt, dat deze man die op het voetspoor van zijn vader al zijn krachten heeft gegeven voor het belang van zijn land, zich maar niet zo zonder meer van het leven heeft be roofd. Daar moet heel wat aan zijn voorafgegaan. Zo denkt er ook de New- Yorkse pers over, die veel aan dacht schpnk aan du dood van Masaryk. De „New-York Herald Tri bune" schrijft in een hoofdarti kel, dat de dood van Jan Masa ryk „de laatste armzalige dek mantel, die rondom de Russisch- communistische vervoering van Tsjecho-Slowakije was gewor pen, heeft afgescheurd en de catastrofe, die achter het ijzeren gordijn plaats vindt, in het volle licht heeft gesteld". De „New York Herald News" noemde Musarvks dood een les voor die democraten, die nog steeds denken, dat het mogelijk is „politieke zaken te doen met de bende van het Kremlin". Anton Maehek, de Praagse cor respondent van het Parijse blad „Le Matin" meldt, dat Masaryk hem vier dagen geleden zeide: „Ik weet even goed als U, dat mijn land niet langer vrij is". Op Macbeks vraag, waarom hij en president Benesj in de com- munistische regering waren ge- bleven, zou Masaryk hebben verklaard, dat zij het mes op de keel hadden. Een correspondent van de „Daily Express" zegt, dat vol gens vertrouwde vrienden van Masaryk de laatste besloten had bij de regeringsverandering zijn ontslag'in te dienen, doch dat president Benesj hem daarvan weerhouden had en hem ervan overtuigd had, dat de grootste dienst die hij aan het vaderland kon bewijzen was zijn zetel in de regering te behouden. De communistische leiders in Tsjecho-Slowakije zitten met het geval nogal verlegen. Dat blijkt wel daaruit, dat de communistische bladen betogen, dat Masaryk door de Westerse pers is omver gelopen. Een afleidingsmanoeuvre die wel heel erg doorzichtig is. Een boodschap aan de wereld. Uit de „Nederlander": De naam Masaryk is gedurende de laatste dertig jaren het symbool geweest van de wederopstanding van het oude Bohemen, en het symbool van de democratie. Bei de vonden in de figuur van de oude president Masaryk hun uitdrukking. Men kan Masaryk, vader noch zoon, reactionnair of JAN MASARYK vrijwillig heengegaan kapitalist noemen. Zij waren strijders voor de eenvoudigen vrijheid van. de mens en voor zijn begeerte, om zonder angst voor de politie te kunnen leven. Tot het laatste toe heeft Jan Masaryk getracht de nieuwe krachten, die in Tsjecho-Slowa kije aan het roer zijn gekomen, in de goede richting te houden. Zijn vrijwilig heengaan is als een boodschap aan de wereld, dat deze taak is mislukt. Niet alleen het vrije Tsjechië is gevallen, ook de n aam, die dit land sym boliseerde, is omvergeworpen, gelijk een eik in een storm. Gisteren heeft de Eerste Ka mer de begroting van Landbouw enz. behandeld. De heer Verhey betoogde, dat met de verlangens der boe ren en tuinders tc weinig reke ning is gehouden. Hij bepleitte herziening van het pachtbesluit in verband met de uitvoering van de Ruilverkavelingswet. De heer Zegering Hadders vroeg de aandacht voor de belangen van de kleine pachters en infor meerde of de minister socialisa tie van landbouwgronden voor staat. De heer Hoogland drong aan op uitbreiding van cultuurgrond. De heer B i e - w e n g a verheugde zich over de goede samenwerking met het ge organiseerde bedrijfsleven. De heer K o 1 f f zeide het niet eens te zijn met de minister ten aan zien van de verklaring, dat de vermogenstoestand der landbou wende bevolking beter dan voor de oorlog zou zijn. Voor bepaal de streken kan dit het geval zijn, voor andere echter zeker niet. De minister van Landbouw, de heer Mansholt, wees er om. op, dat de kwestie van de dwangpacht bij de ruilverkave ling een spoedige regeling vraagt. Dergelijke maatregelen moeten voorzichtig worden gehanteerd. Socialisatie van de eigendom van de grond acht de regering niet nodig, maar zjj wil komen tot een goed gebruik van de grond, dat zal gesehieden in overleg met de organisaties en door middel van een wet. Ten aanzien van de moeilijk heden van de kleine verpachters is de regering diligent, maar zij ziet de goede oplossing nog niet. Voor de landbouw is het af gelopen jaar betrekkelijk ongun stig geweest voor verschillende delen des lands. Het is echter onjuist dit alleen aan de prijs stelling te wijten. Rekening moet worden gehouden met de stren ge winter en de droge zomer. Het is bezwaarlijk zich te base- I ren op de resultaten van een der- gelijk jaar. De begroting werd daarna z. h. s. goedgekeurd evenals die van het Landbouw-egalisatiefonds van 1948. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de regering een negental Nederlandse politici uitgenodigd, zich voor een benoeming te zijner tijd als vertegen woordigers van Nederland in de delegatie der rondetafel-conferentie met Indonesië, ter vorming van de Nederlands-Indonesische Unie, beschikbaar te stellen. De bedoeling zit hierbij voor, ben van nu af regelmatig op de hoogte houden van de verdere ontwikkeling van zaken te dezen aanzien. De uitnodiging is aanvaard door mede. dat Sjahrir als adviseur de volgende heren: van de republikeinse delegatie zal Jhr Mr M. van der Goes van optreden. Op een vraag of het Naters, Mr A. M. Joekes, P. Kers-1 juist is, dat Dr Van Mook een tens, Prof. Dr J. H. A. Logeman, I bezoek aan Djogja zou brengen, H. J. W. A. Meyerink. Prof. Mr antwoordde Hatta: „misschien". C. P. M. Romme, Mr E M. J. A. Hij wilde hierover verder geen Sassen. Mr D. U. Stikker en H. I inlichtingen verstrekken. W. Tllanus. Gisterochtend vond in aan wezigheid van de minister-presi dent, de minister van Overzeese Gebiedsdelen en de minister zon der portefeuille, de eerste samen komst plaats. Moh. Hatta te Batavia. Met een K.L.M.-vliegtuig is gistermiddag van Schiphol naar Stockholm verl rokken Jhr Mr M. P. M. van Karnebeek, tijde lijk zaakgelastigde voor Neder- Gistermorgen is Moh Hatta uit jand jn de u S S R Djogja te Batavia aangekomen. Van Stockholm vliegt Jhr van Hij was vergezeld van leden der Karnebeek door naar-Moskou, republikeinse delegatie, onder lei ding van Moh. Roem. Dit was de eerste keer sedert de onderteke ning van de Renville-overeen- komst, dat Hatta, die met een Amerikaans vliegtuig van de Commissie voor Goede Diensten Verbod van commu nistische partij in Australië? Robert Gordon Menzies, de lei oven-loog weer in Batavia was. der van de Liberale oppositie in Tegenover de pers verklaarde het Australische* parlement, heeft Hatta, dat hij naar Batavia was verklaard, dat zijn partij een gekomen op verzoek van Dr Van vo]iedjg verbod van de commu- Mook. Hatta kon niet zeggen, njstisehe partij en alle andere wanneer de onderhandelingen zou- organisaties, die in wezen of den worden hervat. Hij deelde methoden communistisch waren voorstond. Hevige ontploffing te he^ Jeruzalem. dat het Australische communis- T me verraderlijk, anti-democra- In het hoofdkwartier van het WcsMi f 5c» aïdus ■4 tisch en destructief is", Menzies. Joodse Bureau. In het gebouw van het Joodse nationale fonds te Jeruzalem De bev<,)ujnK ,ler y.S. telt mo- heeft zich een hevige ontploffing menteel 145.340.OOO zielen. In 1947 voorgedaan, waarbij een tiental werden 3.908.000 kinderen ter personen werden gedood en wereld gebracht. enige tientallen gewond. De ontploffing zou veroorzaakt 0 "T Ernstige beschuldigingen over eb weer. De E.V.C. heeft tot dusver al tijd doen voorkomen, dat zij geen communistische mantelorganisatie zou zrjn. De Eenheidsvakcentrale zo heette het, heeft met politiek niets te maken. Er zullen weinigen zijn die dit geloofden en de feiten hebben nu uitgewezen, dat het grootste deel van de E.V.C.-lelding in commu nistische richting stuurde. Dit is duidelijk geworden in de te Rotterdam gehouden vergade ring van kader der E.V.C.,' be staande uit het dagelijks bestuur, de plaatselijke raad en de geza menlijke plaatselijke bedrijfs- groepsbesturen. Deze vergadering heeft een klinkende resolutie aangenomen over het gewroet van de Commu nistische Partij In de E.V.C. Met diepe verontwaardiging, al dus deze resolutie, hebben wij waargenomen de handelingen en het drijven van de C.P.N, binnen de E.V.C. Wij zijn van oordeel, dat daardoor de organisatorische zelf standigheid der E.V.C. in groot gevaar verkeert en dat bovendien daardoor een verderfelijke moraal wordt geweekt, waardoor de ka meraadschap en de eenheid ern stig wordt bedreigd. Het grootste deel van de E.V.C.- lelding verleent aan dit gewroet zyn volle medewerking. De vergadering besloot volgens de resolutie haar volledige goed keuring te hechten aan de stap pen die reeds door het plaatselijk bestuur tegen deze gang van za ken zijn ondernomen en geen en kele Inmenging, hetzij direct of indirect van welke politieke partij ook, ln de organen der E.V.C. te Rotterdam te zullen dulden. Er zal voorts geen enkele be stuurswijziging of aanvulling op last van de landelijke leiding der E.V.C. worden aanvaard. Wij wisffen dat deze heren hun misdadig spel zouden voortzetten en slechts wachten op een gun stige gelegenheid. Zij gingen voort om onze Rotterdamse beweging te isoleren en te belasteren. Overal ln het land waar nog eerlijke betrouwbare functionaris sen. hun werk deden in onze E.V.C. probeerden zij deze op alle moge lijke manleren te liquideren en te vervangen door volgzame partij automaten. Verantwoordelijke hoofdbestuur ders van onze landelijke bedrijfs groepen, die ook lid zijn van de C.P.N.hebben ons er van in ken nis gesteld, dat er een monster achtig complot is gesmeed om al les wat in de E.V.C. nog niet on der de knoet der C.P.N. bukte, binnen de kortst mogelijke tijd te liquideren. Dit besluit heeft in de kringen der E.V.C. hevige opwinding* ver oorzaakt. Het kader van de afd. Rotter dam van de E.V.C. metaalnijver heid heeft verklaard dat het be sluit op zeer ondemocratische wij ze is genomen n.l. zonder de leden daarin te kennen en zonder het hoofdbestuur van de E.V.C. gele genheid te geven zich tegen de beschuldigingen te verweren. Vandaag komt de landelijke raad van de E.V.C. bijeen „om maatregelen te nemen tegen allen, die door hun houding twist en tweedracht in de E.V.C. trachten te zaaien en daardoor de strijd van de arbeidersklasse bemoeilij ken". Het wereldkampioen schap schaken. Beide partijen afgebroken. In de vijfde ronde van het tour- nooi om het wereldkampioenschap speelde Reshevsky met wit tegen Euwe en Keres met wit tegen Botwinnik. De partij ReshevskyEuwe werd na de 41e zet van Reshevs ky afgebroken. De partij Keres Botwinnik werd eveneens afge broken en wel na de 40e zet. Zaterdag worden de partijen vervolgd. Zeeland mag in 1948 70 pet der gereedgekomen woningen bouwen Het eerste bezoek, dat de nieuwe minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, Mr Dr J. in 't Veld, aan de geteisterde gebieden bracht, gold het eiland Walcheren, waarover hij gisterenmid dag een rondrit maakte, nadat hy des morgens in de Confreriezaal van het Schuttershof een be spreking had met de burgemeesters van Walcheren, het volledige college van Ged. Staten, de heer H. D. M. Glerum, hoofding.-dir. van de Prov., dir. van de wederopbouw en volkshuisvesting en Ir J. Gerber, hoofd van het Streekbureau Walcheren. De minister was vergezeld van Dr Ir Z. J. van der Meer, Dir.-Gen. van de Volkshuisvesting en enige hoofdambtenaren van zyn departement. Te Tokio wordt officieel mede gedeeld, dat eén schip van de tweede Japanse walvisexpeditie wit het Zuidpoolgebied is terug gekeerd met 090 ton eetbare pro ducten van walvisvlees. De Ja panse walvisvaarders hebben tot toe 1319 walvissen gevangen. Onbevredigende verdeling. De vergadering stond onder leiding van de Commissaris der Koningin in Zeerand, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, die zyn voldoening er over uitsprak, dat, evenals indertijd de heer Neher, ook de heer in 't Veld allereerst Walcheren kwam bezoeken. Besproken werden problemen van wederopbouw en volkshuls- vesting. Aan de discussies namen deel de burgemeesters van Middel burg, Vlissingen, Nieuw- en St.- Joosiand, Souburg, Zoutelande en Ritthem. De burgemeesters hadden over het algemeen veel lof voor het herstelwerk, doch het bleek, dat men niet geheel tevreden was over de nieuwbouw. Met name werd uiting gegeven aan de grote ongerustheid om trent het toegewezen bouwvolu me voor Zeeland voor 1948. Het percentage woningen, dat in Zeeland dit jaar mag worden aanbesteed en dat vastgesteld werd op 50 pet van het aantal I woningen, dat dit jaar gereed komt, Is verhoogd tot 70 pet, doch ook met deze verhoging kan geen genoegen worden genomen, j Met nadruk werd gewezen op de zeer bijzondere positie van Walcheren, welke uit het oog wordt verloren. Er is hier n.l. veel later dan elders met de herbouw j begonnen en er wordt thans tel weinig rekening gehouden met del noodzakelijkheid van nieuwe wo ningen met het oog op Industrie- en en voor het toerisme. Eerst dient het tekort aan woningen, ontstaan door de oorlogsvernielin gen, te worden aangevuld en dan pas kan het beschikbare bouw volume redelijk over de provin cies worden verdeeld. Ook werden nog enige andere zaken naar voren gebracht zoals de M--prijs, die i.v.m. de hoge arbeidskosten in Zeeland ver hoogd dient te worden en voorts werd de aandacht gevestigd op het feit, dat vele wederopbouw- plannen uit 1946 thans nog niet zijn goedgekeurd. De Commissaris der Koningin onderstreepte de betogen van de burgemeesters en gaf als zijn me ning te kennen, dat het systeem der verdeling over de provincies niet juist is. Men neemt daarbij als basis de uitslag der woningtelling van het vorige jaar, doch dit is verkeerd, daar hierbij ook de noodwoningen, bunkers e.d. worden geteld. De minister antwoordde. In zyn antwoord wees minister DEVIEZEN! MATERIAAL! ARBEIDERS! in 'tveld er op,"dat hij de grote problemen, waarmede Zeeland en Walcheren zit, zeer goed kan aanvoelen, daar hij als burge meester zelf zeer veel met deze vraagstukken te maken 'had. De wederopbouw en huisvesting is echter geen probleem van de ge teisterde gebieden alleen, maar een nationaal probleem. Hij schetste de moeilijkheden, waarmede de wederopbouw te worstelen heeft: te weinig devie zen voor buitenlandse materialen, schaarste aan binnenlandse mate rialen, alsmede een tekort aan ge schoolde bouwvakarbeiders en een 1 te lage arbeidsproductiviteit. Vergroting van het bouwvolu me moet dit jaar als uitgesloten worden beschouwd. Misschien zal de situatie beter worden, wanneer het plan-Marshall in werking treedt. Bovendien dient te worden beseft, dat in het toch al beperk te bouwvolume ook de boerderij en, de industriegebouwen, de win kels, de scholen, de ziekenhuizen, enz. zyn begrepen. By de verdeling van het be schikbare bouwvolume gaat de minister uit van bet beginsel der „verdelende rechtvaardigheid", d.w.z. dat aan de provincies word£ toegewezen, waarop zjj i.v.m. hun woningtoestanden recht hebben! Het Provinciaal Bestuur moet zelf uitmaken, hoe het volume over de provincie wordt verdeeld. Duidelijk liet de minister uit komen, dat Zeeland er, wat be treft het woningtekort, niet het ongunstigst voorstaat. Met name Gelderland, Brabant en Limburg hebben een groter tekórt en ont vangen een grotere toewijzing. Met de Commissaris der Konin gin was de minister van oordeel, dat het moment van de woning telling voor Zeeland niet gelukkig is geweest en hij verklaarde zieh gaarne bereid, nader te overwe gen, of de cyfers daarvan inder daad voor Zeeland kunnen gelden. Het streven van de minister is er op gericht, de invloed van pro vincie en gemeenten te vergroten; hetis nodig, dat het gehele volk actief bij de wederopbouw is ge- lnteresseerdé Na afloop der be spreking is het gezelschap naar Domburg gereden, waar ln de „Dolfijn" de tocht werd onder broken. In het arbeiderskamp te Westkapelle werd geluncht, waar na men doorreed naar Vlissingen. Hier voegde het college van B. en W. zich bij het gezelschap, waar na men tijdens een rondrit o.m. de ln aanbouw zijnde montagewonin gen bezichtigde. In Middelburg heeft de minis ter nog een bezoek gebracht aan de Abdijtoren en het Stadhuis op de Markt. Aan het einde van de middag is hij naar Den Haag terug gekeerd. Op Vrydag Z April a.s. zal minister ln 'tVeld een bezoek brengen aan West-Zceuwsch- Vlaanderen. zijn door explosieve stoffen, die door een .Amerikaanse auto zou den zijn aangevoerd. Een Joodse hoofdofficier van politie heeft verklaard, dat geen Engelsen in verband met de ont- -plofing gearësteerd zijn. In een verklarihg van de Palestijnse regering wordt gezegd, dat een auto, die naar h'et hoofdkwar tier reed, bij een hek doorzocht werd en dat de inzittenden twee dozen in de hall achterlieten. Enkele minuten laten was de ontploffing gevolgd. Nader wordt gemeld, dat een Arabische chauffeur van een auto van het Amerikaanse con sulaat is gearresteerd. Volgens de laatste berichten zijn 10 doden en 89 gewonden geteld. Verwisseling van suikerbonnen. Volgens de normale gang van zaken zou de suikerbon, welke op 18 Maart a.s. zal worden aange wezen, recht geven op 500 gram en die van 14 dagen later op 750 gram. Teneinde de suikervoorzie ning met de Paasdagen te verge makkelijken zullen beide bonnen worden verwisseld. Op 18 Maart wordt dus een bon voor 750 gram suiker aangewezen en op 1 April een bon voor 500 gram suiker. Voor houders van D-^en 3 kaarten heeft geen verwisseling plaats,: aangezien op beide genoemde data voor deze groepen een bon voor 500 gram suiker zal worden aan gewezen. Truman wenst: EN LIEFST VOOR 1 APRIL! President Truman heeft het congres om nog 55 millioen dollar extra gevraagd, voor hulp aan West-Europa, totdat het herstelprogram wordt uitgevoerd. of verstandig Is op dit ogenblik de stroom van goederen te onder breken". Ik hoop daarom, aldus Truman, dat het congres voor één April de gelden beschikbaar kan stellen. Truman verklaarde, dat er een extra hulptoewijzing nodig is om het aankopen van essentiële goe deren te laten voortduren gedu rende 'een „korte extra tussen tijdse periode". Het congres heeft in de afge lopen herfst tussentijdse hulp van 540 millioendollar voor Italië, Oostenrijk, Frankrijk en China goedgekeurd. Men was toen van mening, dat dit geld voldoende zou zijn tot het in werking tre den van het plan-Marshall. In een brief aan de voorzitter van het Huis van afgevaardigden zegt President Truman: „De ge beurtenissen, die in de afgelopen weken in Europa hebben plaats gehad, maken, dat het niet veilig Hare Majesteit de Koningin. H. M. de Koningin zal wegens vermoeidheid op ad vies van haar geneesheer haar werkzaamheden voorlopig lot na Pasen beperken tot de dringende regeringszaken. Regeling oorlogsvorde- ringen en schulden tussen Engeland en Nederland- Nederlands-Indië. De Nederlandse minister van Financiën, Prof. P. Ueftinck en I Sir Stafford Cripps hebben giste- ren een overeenkomst onder-j tekend, inhoudende de vaststel ling en de terugbetaling van di-1 verse wederzijdse vorderingen en schulden tussen het Verenigd Koninkrijk enerzijds en Nederland en Nederlands-Indië anderzijds, voortvloeiende uit de oorlog en de peribde onmiddellijk na het beëindigen van de vijandelijk heden. Deze overeenkomst, welke de onderhandelingen afsluit, die ge durende de laatste maanden tus sen vertegenwoodigers van beide regeringen zijn gevoerd, betreft vorderingen voortvloeiende uit militaire leveranties voor de Ne derlandse strijdkrachten, aankoop van overtollige Britse legergoede- ren door de Nederlandse regering, leveringen voor de burgerbevol king van Nederland, alsmede voorschotten aan de Nederlandse regering gedurende de oorlog. Een Skymaster met dertien passagiers aan boord is Woens dagavond op het vliegveld van Chicago neergestort en uitge brand. Het vliegtuig steeg in een sneeuwjacht op en stortte van een hoogte van ongeveer 200 m. neer. Een uur later brandde het nog steeds. Reuter meldt dat 9 passagiers met een bemanning van 4 kop pen aan boord waren. Twaalf inzittenden zijn gedood en de enige overlevende, een vrouw, is ernstig gewond. Haar zoontje be vond zich onder de doden. DE BILT ZEGT: Tamelijk veel bewolking, maar overwegend droog weer. Bij plaat selijke opklaringen enige stijging, maar over het algemeen weinig verandering van temperatuur, Zwakke wind. i

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1